DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. OL I De Italiaansche strijd in Egypte. De verovering van Sidi el Barrani. De verwoede tegenstand van den vijand werd gebroken. De Duitsche aanvallen op Londen. VERDUISTERINGS TIJDEN. van 19.47 tot 7.22. binnenland be- luurder. Fran- F 26 tot 29 op- )cht tegen 32 omen personen. hoofdopzichter, S. J. Boon, van Schoorl. r, Komlaan 23, M. Wittebrood der, Bergerweg J. P. Hekkert '.K., zonder, M. [am. E. Ban- eltlaan 45, van Berkum, R.K., nanweg 20, van zonder, Stroo- T. M. Hokse, m 13, van Am- N.H., zonder, rg. Q. Tepas, uisweg 28, van N.H., dienst man Winschoten, knecht, v. Blaa- H. van der ;endijk 19, van H., zonder, Ko- J. M. van N.H., zonder iestgeest. A !e luit. vL, Nas M. E. A A. Panhuijs) i Rheden. P wachter, Witte H. M. Driesen van Alkmaar C. Geertzema v. Anna Pau ider, KL Dorps E. van Heijst. Hoogezand. Ier, Heerenweg Goede, Ger.K., m. G. J. Roe- lalffweg 8, van >ek, Chr. Ger., froningen. J. Broekbeeklaan ten Hglt, N.H., ilversum. H. Zuidlaan 13, C. Vink, R.K., 77, v. Meijel. lergerweg 175, van Gerrevink, 50, van Arn- t.K., veehouder, im. M. Smit L, zonder, Rus- J. P. J. Bos, 7, van Amster- :r Loeff, N.H., Venlo. G. v. Peltlaan 21, N.H., bakkers- v. Z. en N. LH., dierenarts, een be igen Chi- bus. „Zo naar een kingeesje it heb ik jou in n rïam zijn hoed t hij het ver- forton voor zich band zou toe- Ie tot zijn krin- adin van me- ij in opdracht joven moest. Er lereen zich ver- ie zouden wor- meer dan ge- l. igheid gezien", end aanziende, d reikte, de Berklans en zei hij. ms teleur zoudt heeft je in den zou bijna gaan tijd doorbrengt erican Avenue", dijk!" stamelde rlijkJe be iden 'n Knap n scherp op- aar woorden te John Warwik, gehouden werd. it vervolgd). ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 222 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 19 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang ERGENS IN ITALIË, 18 Sept. (Stefani). Het 13de oorlogscommuniqué van het Ita liaansche hoofdkwartier luidt als volgt: In Noord-Afrika hebben de troepen uit het moederland en die uit Libye welke in dezen strijd ten volle hun gevechtskwa liteiten en absoluten trouw aan Italië ge toond hebben bij de voortzetting van hun zegevierenden opmarsch Sidi El Bar rani bezet, hemelsbreed op 100 K. M. van de oude grens van Cyrenaica gelegen en zij zijn doende een nieuwe basis en stel lingen voor de achterhoede te organisee- ren. Overal werd het hardnekkig verzet van den vijand, gesteund door gepantserde afdeelingen, gebroken. Onze luchtmacht heeft zich verscheidene malen met bommen en machinegeweer vuur in den strijd gemengd. Vijf vijande lijke toestellen van het type Gloster stort ten brandend neer, een werd vermoedelijk neergeschoten. Vier van onze toestellen worden vermist. De vijand heeft nachtelijke aanvallen on dernomen op Benghazi en Derna, die in de haven van Benghazi het verlies van een landingssteiger en een torpedoboot veroor zaakten, alsmede enkele branden, die men terstond meester was. Te Derna werd ge ringe schade aan een mailboot berokkend. Een vijandelijk vliegtuig werd vermoede lijk neergeschoten. Op Malta bombardeerden een formatie „Ficchiatelli" (duikbommenwerpers), be geleid door jagers, het vliegveld van Mi- cabba, waardoor brand en aanzienlijke schade ontstond, en vernielde op den bega- nen grond ten minste drie vliegtuigen. Na dat vijandelijke jagers getracht hadden zich aan het gevecht met onze escorte vliegtuigen te onttrekken, vielen zij de duikbommenwerpers aan, die op hun beurt een krachtigen tegenaanval deden en twee vijandelijke toestellen omlaag brachten. Twee van onze vliegtuigen worden vermist. In Oost Afrika bombardeerde onze lucht macht Boma (beneden Soedan), waarbij een versterking beschadigd en brand in een kampement veroorzaakt werd. Tijdens een verkenningsvlucht boven Aden werd een vijandelijk toestel neergeschoten. Het eigen vliegtuig keerde vervolgens onverlet op zijn basis terug. Te Sarap Said (ten Noord- Westen van Gallabat werd een vijandelijk vliegtuig door onze toestellen op den be- ganen grond vernield. De vijandelijke luchtaanvallen op Assab, Massaoea, Hermil en Asmara veroorzaak ten geen schade. Te Diredaoea werd iemand gewond en geringe schade aan een hotei aangericht. Een vijandelijk toestel werd vermoedelijk door het luchtafweergeschut van de marine neergeschoten. Een vijan delijk vliegtuig van het type Blenheim, dat zich naar Malta begaf, landde per vergis sing op het vliegveld van Pantellaria, waar het overmeesterd werd met de bemanning, bestaande uit twee officieren en een onder officier. De schipbreukelingen van een Ëngelsche mailboot van 5800 ton, die door een onzer onderzeeërs op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht was, zijn te Lissabon aan land gezet. De bezetting door Italië van de tweede Ëngelsche verdedigingslinie. Rome, 18 Sept. (D.N.B.) De bezetting van de tweede Ëngelsche verdedigingslinie tus- schen Sidi Barani en de Oase van Omar wordt in politieke en militaire kringen van Rome van beslissende beteekenis geacht Met het sluiten van deze oorlogsphase, zoo wordt verklaard, wordt ten eerste de vei ligheid aan de Lybische grens gewaarborgd en kan aan den anderen kant vanuit de nieuwe Italiaansche posities een sterken druk uitgeoefend worden op de Ëngelsche linies. Na de inneming van Sidi el Barrani. Rome, 18 Sept. (D.N.B.) Na de inneming van Sildi El Barrani, waarvan in het Ita liaansche weermachtbericht van heden melding gemaakt wordt, zijn de Italiaan sche troepen begonnen naar in welingelich te Italiaansche kringen verluidt, met de onverwijlde organisatie van den aanvoer en met de uitbreiding van de tot dusver bereikte stellingen. Bij hun opmarsch hebben de Italianen, naar verder vernomen wordt, een reeks van moeilijkheden in de afzonderlijke ves tingwerken moeten overwinnen, daar het geheele gebied tusschen Soloem en Sidi Ei Barrani bezaaid was met versperringen en mijnen tot aan de Oase van Sidi Omar. Een aantal loopgraven en kazematten alsmede goed opgestelde batterijen, moes ten bestormd worden alvorens de Italiaan sche troepen de tweede verdedigingslinie van de Ëngelsche strijdkrachten doorbreken en volkomen bezetten konden. Het bombardement op het vliegveld van Mikabba. Rome, 18 Sept. (D.N.B.) Het agentschap Stefani verneemt over het bombardéeren van het vliegveld van Micabba nog de vol gende belangrijke bijzonderheden. Het betrof hier den zwaarsten lucht aanval door een formatie duikbommenwer pers, die totdusverre op Malta is onderno men en waarbij vele tonnen aan bommen van zwaar en middel kaliber op het vlieg veld zijn neergekomen. Deze actie werd volgens een tot in alle bijzonderheden van tevoren vastgesteld operatieplan uitgevoerd en heeft het vliegveld, dat in de afgeloo- pen weken met moeite was hersteld, totaal onbruikbaar gemaakt. O.a. is een bom te recht gekomen op de startbaan, waarop juist drie jachtvliegtuigen startklaar ston den opgesteld. Door den voltreffer werden Met de verovering van Solloem door de Italianen is aan het Noord-Afrikaansch front de bewegingsoorlog begonnen. De Italianen vallen nu de tweede stelling aan, n.l. Sidi Barrani een nog sterker strategisch punt dan Solloem. Op het kaartje zijn de voornaamste stellingen langs de Noord-Egyptische kust aangegeven, alsmede de karavaanwegen. de drie jachtvliegtuigen volkomen vernield, terwijl door een andere bom van zwaar kaüber de in de nabijheid staande loodsen in de lucht vlogen. Egyptische zender spoort tot verzet tegen Engelschen aan. Rome, 18 Sept. (A.N.P.) Een Egyptische klandestiene zender roept de Egyptenaren op tot den vrijheidsoorlog tegen de Engel schen. Ëngelsche troepen, zoo luidt de op roep, hebben ons land bezet en overwel digd, naar de Engelschen voorgeven, voor onze eigen veiligheid. Heden ten dage weet iedereen, wat hij van de bescherming van Engeland te verwachten heeft. Egyptena ren, het is landverraad, een Engelschman thans onderdak te verschaffen of levens middelen te verkoopen. Het uur der be vrijding van het Ëngelsche juk heeft ge slagen. Wie zich niet voor zijn vaderland opoffert is niet waard te leven. Leve Egypte! Leve koning Faroek! Opwinding in Saudi-Arabie. Van de Egyptische grens, 18 Sept. (D.N.B.) in Saudi-Arabische kringen heerscht groote opwinding over de Ëngelsche pogingen, die dit jaar te houden Pelgrimstochten naar Mekka te verhinderen. Ter vermijding van een openlijk verbod, brengen de Engel schen het gerucht in omloop, dat de sani taire toestanden in bepaalde Arabische landen, waarmede dan Saudi-Arabië be doeld wordt, niet in orde zijn. Zij hebben verder het Egyptische ministerie van bin- nenlandsche zaken gedwongen, om redenen van volksgezondheid geen reispassen voor Egyptenaren uit te reiken en de nog in Saudi-Arabië vertoevende Mekkagangers van het vorige jaar zoo snel mogelijk terug te roepen. De oorlog in N.O.-Afrika. Berlijn, 18 Sept. (A.N.P.) Van Duitsche zijde wordt medegedeeld: Naar het Britsche hoofdkwartier te Cairo meent te weten, heb ben de Italianen bij de inneming van Sol loem aan de Egyptische N.W.-grens „talrijke manschappen en voertuigen verloren". Dit is de stereotype formule, waarmede de En-, gelschen een nederlaag in een overwinning omzetten. Zoo hebben zij van Kutno over Narvik tot Duinkerken een waren triomf tocht gemaakt. Een feit is, dat maarschalk Graziani met dezen opmarsch in verbazend korten tijd en door uiterst moeilijk terrein het eerste belangrijke aanvalsdoel bereikt heeft, want Solloem is niet zoo maar, zooals de Engelschen thans beweren, een onbetee- kenend gehucht aan de Libysche grens, doch het was de sleutelstelling van de eerste Britsche verdedigingslinie tegen het Cyre- naikagebied. Een officieel Britsch communiqué moest gisteravond reeds den verderen opmarsch der Italianen langs den grooten kustweg haar Alexandrië melden. Sidi el Barrani, het uitgangspunt van de tweede Britsche verdedigingslinie, is door twee gemotoriseer de Italiaansche colonnes bezet. Voorts is het een feit, dat de Engelschen op deze plaats, instede van hun roemrijken terugtocht, een offensief hadden ontworpen. Aan de Egyp- tisch-Libysche grens stonden achter een muur van prikkeldraadversperringen, mij nenvelden en versterkte stellingen reeds sedert begin 1939 sterke gemotoriseerde strijdkrachten tot een aanval gereed. Ter wijl Italië, overeenkomstig* de verklaring van den duce, dat hij Egypte niet in den oorlog wilde betrekken, aanvankelijk een afwachtende houding aannam, begonnen de Ëngelsche uitvallen met gecombineerde ac ties te land en ter zee reeds in de eerste dagen na de oorlogsverklaring van Italië. In het bewustzijn van de gedwongen po sitie waarin zich Egypte onder de vuist van de Britsche heerschappij bevindt, heeft Italië zijn zegevierenden opmarsch aange vangen. Hij richt zich niet tegen de onaf hankelijkheid van Egypte, integendeel: hij zal de aanspraken van een der oudste cul tuurlanden op aarde, over eigen lot te kun nen beslissen, recht doen wedervaren, wan neer het geweld van den Britschen indrin ger eenmaal gebroken is. Egypte, dat wil voor de heeren van de city niets meer en niets minder zeggen dan katoen. Het is te gelijkertijd een der hoeksteenen voor het evenwicht van het Britsche wereldrijk. De zen toestand van gewetenlooze uitbuiting en onvoorwaardelijke afhankelijkheid van Egypte heeft Engeland door het z.g. bond genootschapsverdrag trachten te verdoeze len, doch thans toont het weer zijn ware gezicht. Geen Britsch communiqué zal de wereld er aan kunnen doen twijfelen, dat de Egyptenaren met de Italiaansche drie kleur de vrqheid zien oprukken. De Romeinsche avondbladen. Rome, 18 Sept. (D.N.B.) De verovering van Sidi el Barrani en de doorbraak van de tweede Ëngelsche verdedigingslinie vormen het voornaamste onderwerp van de Romein sche avondbladen, die verklaren, dat hier mede de eerste phase van de Italiaansche operaties is geëindigd. De overwinning van twee sterke verde digingslinies, alsmede de bedreiging van an dere Ëngelsche posities beteekent, naar de Tribuna schrijft, een groote Italiaansche overwinning. Met de verovering van Sidi el Barrani hebben, zoo schrijft Lavoro Fascista, Zeer aanzienlijke schade veroorzaakt. Het frontbericht. Berlijn, 18 September. (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Gisteren heeft het Duitsche luchtwapen, naar het legerbericht van vandaag bekend heeft gemaakt, den geheelen dag zijn ver- geldingsvluchten tegen Engeland voortge zet. Alleen reeds op den dag heeft de bevol king van Londen zes maal de schuilkelders moeten opzoeken, nadat op den vorigen dag even vaak luchtalarm was gegeven. De Ëngelsche luchtdoelartillerie heeft te gen de ditmaal meestal afzonderlijk operee- rende Duitsche vliegtuigen het vuren nau welijks een oogenblik kunnen onderbreken. Officieele Britsche instanties geven reeds toe, dat de Duitsche bommenwerpers dezen keer zeer aanzienlijke schade hebben ver oorzaakt. Voornamelijk het oostelijke deel van de Britsche hoofdstad heeft door het neerwerpen van bijzonder zware bommen aanzienlijke schade opgeloopen. Overdag waren andere aanvallen opnieuw gericht op het eenige, blijkbaar nog intact zijnde Londensche vliegveld in Croydon, alsmede op het in het noorden van de stad gelegen vliegveld Barton Bendish, waar tal rijke treffers een groot aantal vliegtuigen op den beganen grond hebben vernietigd. Een barakkenkamp ten noordoosten van Hastings werd in brand geschoten. Bij de luchtverdediging van Londen heb ben de Ëngelsche weer eens gedacht van een zoogenaamd nieuw afweerwapen voor vliegtuigen een bijzondere bescherming van hun hoofdstad te verkrijgen. In werkelijk heid betreft het hier niets anders dan ver sperringsballons, die den laatsten tijd op grootere hoogte zweven. De storm van gis teren heeft, volgens betrouwbare waarne mingen, een groote gedeelte van dergelijke 'baltöTïs "losgeslagen en-meegevoerd: Duitsche vliegers naar Londen onderweg. Berlijn, 18 Sept. (D.N.B.) Opnieuw zijn. naar het D.N.B. verneemt, Duitsche ge vechtsvliegtuigen sinds den vroegen och tend naar Londen onderweg. In de eerste plaats zijn dit gewapende verkennings- toestellen die de uitwerking van de jongste nachtelijke aanvallen moeten vaststellen. Volgens de eerste berichten hebben de Duitsche bommen weer zware schade aan gericht. In bepaalde wijken van oostelijk Londen zijn heele huizenblokken, die giste ren nog aanwezig waren, verdwenen. Op een plek valt een groote krater waar te nemen, waaruit rook opstijgt. Te oordeelen naar de ligging van dezen krater vermoedt men, dat het hier een treffer betreft op den ondegrondschen spoorweg. Ook in de buurt van het havengebied zijn tal van nieuwe brandhaarden ontstaan. Londen probeert voorraden te redden. Berlijn, 18 Sept. (D.N.B. Vanmorgen heeft eer. Duitsch verkenningsvliegtuig, naar het D.N.B. verneemt, stroomopwaarts boven Londen gevlogen, waarbij hij van dichtbij tal van brandweervaartuigen kon waarne men die de brandende pakhuizen en silo's probeerden te biusschen. De bijzonder groote drukte op de Theems doet vermoeden, dat men poogt de nog niet vernietigde voorra den uit de pakhuizen weg te halen. De verliezen van het Britsche luchtwapen. Berlijn, 18 Sept. (D.N.B.) De in de be richten van het opperbevel van de Duitsche weermacht in de afgeloopen weken ge noemde cijfers bewijzen, hoe groot de ver liezen van het Britsche luchtwapen zijn. In Augustus verloor de Royal Air-Force 1354 toestellen. In de eerste week van Septem ber verloor zij 481 vliegtuigen. In de tweede week van deze maand werden 261 Ëngel sche vliegtuigen vernietigd. De luchtaanvallen op Londen. Londen, 18 Sept. (Reuter). Nadat des nachts te Londen alarm was gemaakt en de Italianen in een uiterst korten tijd een beslissend voordeel weten te behalen en wel met betrekking tot de beveiliging van Cy renaica als ook met het oog op de mogelijk heid onmiddellijk nieuwe Ëngelsche posities te kunnen bedreigen. De Italiaansche troe pen, zoo schrijft het Giornale d'Italia, neste len zich thans in de veroverde stellingen en breiden de bezetting naar het Zuiden, nog meer naar-het binnenland, uit, waar zich nog sterke vijandelijke afdeelingen pantserwa gens en tanks hebben genesteld. Engeland probert zijn nieuwe nederlagen met een on gelijke krachtsverhouding te verontschuldi gen. In werkelijkheid echter beschikt het over een leger van 350.000 man met een ge weldige hoeveelheid oorlogsmateriaal. Ook in deze phase van den oorlog zijn de Ita liaansche overwinningen niet het gevolg van een superioriteit naar getal, doch van een superieure bekwaamheid en van een superieuren strijdgeest. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 1920 September op 20.52 onder 11.12 aanvallen op de hoofdstad waren onder nomen, is in den loop van den ochtend weder driemaal voor korten tijd alarm ge maakt. Men hoordq schieten in de buurt van de Theems. Na het tweede alarm hoorde men zwaar geschut en granaten, die boven het centrum van Londen ontploften. Kort daarop zag men rookwolken opstijgen en talrijke Londenaars, die op weg naar kan toor waren, konden een enkel Duitsch vlieg tuig zien vliegen. Tijdens de laatste nachte lijke aanvallen werden vele bommen op het gebied rond Londen geworpen, alsmede op het centrum der hoofdstad en op het Westend, dat reeds in den voorgaanden nacht hevige bombardementen had moeten verduren. Luchtgevechten. Londen, 18 Sept. (Reuter). Bij den der den luchtaanval op Londen {ïoorde men uit alle richtingen groepen Duitsche vliegtui gen aankomen, in de richting van den Theemsmond. De batterijen openden het vuur op de vliegers. Op groote hoogte, uit het gezicht, werden heiige gevechten gele verd. Op eenigen afstand vielen bommen. Voorts vielen bommen aan de monding van de Theems. Glasgow aangevallen. Stockholm, 18 S-pt. (D.N.B.) Op hetzelfde tijdstip, waarop Duitsche bommenwerpers boven de Theemstad voortsuisden, vielen andere Duitsche v'iegtuigen zoo meldt het Britsche ministerie van luchtvaart hoog in 't noordwesten van Groot-Britannië het gebied van de havenstad Glasgow aan. In deze groote stad wordt normaliter een derde van de totale Ëngelsche koopvaardij vloot gebouwd. Aan den oever van de Clyde liggen hier belangrijke werven en vele havencomplexen. De Ëngelsche regeering erkent in een officieel communiqué, dat hier „schade voor de plaatselijke industrie ontstaan" is. Ook aan den oever van de Mersey, waar de haveninstallaties van Li verpool zich uitstrekken, zijn „gebouwen verwoest". Zeer belangrijke Ëngelsche vlieg tuigfabrieken getroffen. Berlijn, 18 Sept. (D.N.B.) De beide vlieg tuigfabrieken te Liverpool Speke, die vol gens het weermachtbericht van heden door zware bommen getroffen zijn, behooren tot de belangrijkste vliegtuigfabrieken van Engeland. Daar worden in de eerste plaats de Blenheim-bommenwerpers vervaardigd. De West-ïndia en Victoria Docks in het havengebied van Londen, die naar het weermachtbericht van heden meldt even eens met bommen aangevallen werden, zijn niet alleen de-grootste van Engeland, doch zij behooren mede tot de grootste ter we reld. Daar ook zij van sluizen voorzien zijn, zijn ze bijzonder kwetsbaar voor luchtaan vallen. Om dezelfde 'eden is herstelling zeer moeilijk en tijdroovend. Deze heide haven complexen dienen in de eerste plaats voor het lossen van transporten levensmiddelen en vleesch. In de nabijheid bevinden zich de bijbehoorende opslagplaatsen en koelhui zen. Juist bij deze havencomplexen zal de be schadiging een zeer ongunstige uitwerking hebben op de levensmiddelenvoorziening van Londen. Ëngelsche voorstellen. Genève, 18 Sept. (D.N.B.) De Daily Mail van 13 September publiceert twee brieven, die aantoonen, dat het bekende voorstel van den Engelschen afgevaardigde Cazalet, om twaalf Duitsche steden met den grond gelijk te malden, bij het Ëngelsche publiek op een vruchtbaren bodem is gevallen. Een ano nieme schrijver uit Bristol stelt voor eens alle Ëngelsche bommenwerpers tegen een Duitsche stad te laten optreden en deze van den aardbodem weg te vagen. Daarna moet men door middel van de radio en door het neerwerpen van pamfletten de Duitschers in kennis stellen van deze wraakneming. Ook Gerald Green uit Hampshire acht dit voorstel geschikt om „Hitier en zijn god- looze horden" te intimideeren. Hij zou echter niet een willekeurige stad, doch Berlijn in 24 uur in de asch willen laten leggen. De aanval op Engeland. Berlijn, 18 Sept. (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben, naar het D. N. B. verneemt, vanochtend opnieuw de Docks van Tilbury aangevallen en met bommen be-

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1