DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE DU1TSCHE AANVALLEN OP ENGELAND. Ondanks het ongunstige weer zijn de aanvallen voortgezet. De bewoners bevangen door de verschrikkingen der laatste weken. Von Ribbentrop's bezoek aan Rome. mm I DE VERHOUDING Engeland-Egypte. VERDUISTERINGS TIJDEN. van 19,44 tot 7.24. Broodbon No. 7. het Duitsche weermachts- bericht. De vergeldingsvluchten tegen Londen voortgezet. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 223 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 20 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Berlijn, 19 Sept. (Frontbericht van het D.N.B.) Ook gisteren heeft de Duitsche luchtmacht in weerwil van het ongunstige weer den geheelen dag de aanvallen op En geland voortgezet, eerst in kleine groepen, later in grootere formaties. Bij de vergel- dingsaanvallen op de Britsche hoofdstad, in den afgeloopen nacht ondernomen, kon men met zekerheid een toeneming van het aan tal nieuwe brandhaarden vaststellen, naast de vele oude branden, die in het geheele stadsgebied nog woeden. Opmerkelijk was, dat ditmaal rondom de stad weer zoeklich ten aanflitsten, die den laatsten tijd geen dienst hadden gedaan. Vermoedelijk houdt dit verband met het feit, dat op 16 en 17 September meer dan 200 .versperringsbal lons rondom Londen losgeslagen zijn. Zoek lichten noch versperringsballons kunnen de Duitsche luchtmacht beletten, haar vergel- dingsvluchten tegen strategische doelen in het centrum der stad te ondernemen. In den afgeloopen nacht is ook een nieu we aanval gedaan op de zeehaven Liverpool, waarvan de Engelschen hoopten, dat zij de haven van Londen gedeeltelijk zou kunnen vervangen. Daar hebben de opslagplaatsen van grondstoffen, thans de grootste van Engeland, zeer te lijden gehad. Gisteren hebben officieele Britsche in stanties verklaard, dat alleen het weer der laatste dagen de Engelsche vluchten boven het vijandelijke gebied verhinderd had, want, aldus zeiden zij, Engelsche vliegers werpen hun bommen slechts op nauwkeu rig verkende doelen. Derhalve is het bom bardement op de ziekenhuizen van Bethel opzettelijk ondernomen. De Duitsche aanvallen van gisteren. Stockholm, 19 Sept. (D.N.B.) Gisteren hebben de sirenes te Londen practisch den geheelen dag geloeid, meldt de Londensche correspondent van Stockholms Tidningen. Geweldige gevechten hebben zich boven de Theems afgespeeld. Het Duitsche luchtwa- pen heeft steeds weer opnieuw in sterke formaties aangevallen. Vooral waren er veel jachtvliegtuigen waar te nemen. Ook de Londensche correspondent van het Madrileensche blad A.B.C. schrijft, dat de Duitsche bommenwerpers zich geen rust schenen te gunnen. De correspondent pro beert al sinds tien dagen zijn haar te laten knippen, maar dat was tot dusver onmoge lijk, want telkens als hij den kapperswinkel wilde binnengaan, loeiden de sirenes en werden de zaken terstond gesloten. De cor respondent meldt vervolgens, dat er om de andere straat van de Londensche city puin ligt. Wie Londen vroeger gekend heeft en het thans terugziet zou het nauwelijks her kennen, daar de stad in een toestand ver keert, alsof alle bijbelsche plagen over haar zijn losgebroken. Vele plaatsen met bommen bestookt. Berlijn, 19 Sept. (D.N.B.) In den loop van den afgeloopen nacht hebben, naar het D. N.B. verneemt, zeer sterke Duitsche ge vechtsformaties Londen, Billingham, Liver pool, Newcastle en vele andere voor den orlog belangrijke doelen met bommen van alle kaliber bestookt. De Engelschen verlo ren 35 vliegtuigen, dertien Duitsche toe stellen zijn niet teruggekeerd. De gisteren door de Duitsche luchtmacht aangevallen Tyne-docks te Newcastle be- hooren tot de belangrijkste van Engeland. Zij zijn zoo groot, dat zij zelfs de 52.000 ton metende Berengaria kunnen opnemen. Over de Tyne-havens kwam een groot deel van den ertsinvoer Engeland binnen. Voorts werden in 1937 rond 8 millioen ton kolen en cokes over de Tynehavens verscheept. In het havengebied aan de Tyne liggen be langrijke werven voor den bouw van oor logsschepen, zooals b.v. Vickers-Armstrong en Armstrong-Whitworth. De reparatiebe drijven van deze werven zijn in den oorlog van bijzondere beteekenis. Op de staatswerf te Chatham, die eveneens gebombardeerd werd, worden kruisers en torpedojagers ge bouwd en gerepareerd. De aan deze werf toegebrachte schade is daarom zoo verstrek kend in haar gevolgen, omdat hier speciale installaties voor het repareeren van kleine schadegevallen aanwezig zijn. Glasgow, dat in den nacht van 17 op 18 September werd aangevallen, is een belang rijke haven voor ijzererts en ijzerafval, aardolie-producten en graan. Over de haven van Glasgow loopt een groot deel van de aanvoeren voor Noord-Engeland. In het ha vengebied van Glasgow liggen belangrijke Engelsche werven, waarop kruisers, torpe dojagers, mijnenleggers, vliegtuigmoeder schepen en zelfs slagschepen gebouwd wor den. Te Glasgow is verder rond een vierde van de Engelsche scheepsmachinenbouwca- paciteit geconcentreerd. De hoofdstad is zeer veranderd. Madrid, 19 Sept. (D.N.B.) De Londensche correspondent van de Ya, die eenigen tijd buiten Londen is geweest, meldt, dat hij de hoofdstad zeer veranderd heeft teruggevon den. Alle bewoners zijn bevangen door de verschrikkingen der laatste weken. Het ver keer is volkomen in wanorde geraakt. Het is geen uitzondering, wanneer arbeiders twee of drie uur te laat op hun werk komen. In de arbeiderswijken hebben vele menschen geen ander tehuis meer dan de schuilplaat sen. Deze ontredderde menigte gelijkt op een somberen rouwstoet. De gevolgen der luchtaanvallen. Stockholm, 19 Sept. (A.N.P.) De Duitsche luchtaanvallen op Londen hebben met den dag onaangenamer gevolgen voor de bevol king van de Engelsche hoofdstad. Volgens Aftonbladet is Donderdag in Engeland het parool uitgegeven, het rooken van sigaret ten, sigaren en pijpen op straat na te laten. Dit wordt gemotiveerd met het brand- en ontploffingsgevaar als gevolg van vernielde gasbuizen. De vernietigende uitwerking der bommen. New-York, 19 Sept. (A.N.P.) In de uit zending van de „Columbia Broadcasting System", die Woensdagnacht van Londen uit plaats vond, heeft de omroepster .een beeld gegeven van de vernietigende uitwer king van de voortdurende Duitsche lucht aanvallen. Toen zij zich voor de uitzending van haar hotel naar de studio begaf, had zij niet minder dan vijf maal dekking moeten zoeken. Het gebouw, waarin de Londensche kantoren van de Columbia-System waren ondergebracht, moest ontruimd worden, na dat de beide bovenste verdiepingen door bominslag volkomen vernield waren. Van acht ondervraagde Amerikaansche corres pondenten hadden er zes de laatste week wegens door bommen aangerichte schade van woning moeten wisselen. De bevolking toont duidelijk de sporen van hetgeen zij moet doorstaan. In de armenwijken, waar de schuilkelders onvoldoende zijn, bieden de mannen, vrouwen en kinderen, die tengevol ge van de eindelooze slapelooze nachten oververmoeid zijn, een jammerlijken aan blik. De stemming te Londen. New-York, 20 Sept. (D.N.B.) De Londen sche correspondent van de Hearst-pers. Knickerbocker, meldt, dat steeds meer tee kenen wijzen op een omslaan van de stem ming in Londen. De Engelschen beginnen het opgewekte vertrouwen, dat zij tot dus verre bezaten, te verliezen. Men komt ook steeds meer onder den indruk van de toe nemende schade in de hoofdstad. De aan dacht is getrokken door een radiorede, waarin een generaal zeide, dat de laatste tien dagen „uit de lucht heftig op Londen gehamerd" is. De nachten zijn vol lawaai en inspannend voor lichaam en geest. Duitsche aanvallen in den nacht, Berlijn, 20 Sept. (D.N.B.) Ook in den af geloopen nacht zijn de Duitsche luchtaan vallen op Londen voortgezet. Verscheidene havens aan Oost- en Westkust, alsme.de wa pen- en andere fabrieken in Midden- en Zuid-Engeland zijn gebombardeerd. Tot middernacht hadden geen Britsche vlieg tuigen boven Duitschland of het bezette gebied gevlogen. DE AMERIKAANSCHE OFFICIEREN IN ENGELAND. New York, 20 September (D.N.B.) Volgens berichten uit Londen zijn twee van de door Roosevelt «naar Engeland gezonden stafof ficieren, generaal Emmons en brigade-gene raal Strong gisteren naar de Vereenigde Staten teruggekeerd om Roosevelt rapport uit te brengen. De leider der Amerikaansche militaire missie, vice-admiraal Ghromley, blijft nog te Londen. DE AMERIKAANSCHE VERDEDIGING. Washington, 20 September (D.N.B.) De minister van oorlog, Stimson, heeft medege deeld, dat sedert het begin van Juli 9174 vliegtuigen besteld zijn. In November zullen opnieuw 37.000 leden der nationale garde in werkelijken dienst worden geroepen. In September zijn 60.000, in October worden 36.000 leden der garde opgeroepen. Sprekende over het Amerikaansche defen sieprogramma, zeide de minister, dat de in eenstorting van Frankrijk voor de Vereenig de Staten gevaren heeft doen ontstaan, die wel gevolgen moeten hebben voor de bewa- peningsplannen. Belangrijke besprekingen met Mussolini. Rome, 19 September (Stefani). - Op zijn tocht van het station naar de villa Madama werd von Ribbentrop luide toegejuicht door een groote menschenmenigte, die hoera's aanhief voor Führer en Duce. Na in de villa Madama het noenmaal te hebben gebruikt, begaf von Ribbentrop zich naar het Palazzo Venezia voor de besprekingen met den Duce, die van 5 tot 7 uur hebben geduurd. Na af- llite sBl llPs® ï-:;- von Ribbentrop. loop werd een officieel communiqué gepu bliceerd, waarin gezegd wordt, dat de Duce den rijksminister van buitenlandsche zaken ontvangen heeft voor een hartelijk onder houd. De besprekingen tusschen den Duce en den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, gevoerd in tegenwoordigheid van Ciano, den Duitsche.ambassadeur te Rome, von Mackensen en den Italiaanschen ambas sadeur te Berlijn, Alfieri, hebben ruim twee uur geduurd. Besprekingen in hartelijken sfeer. Rome, 19 September (D.N.B.) Omtrent het eerste onderhoud, dat de Duitsche mi nister van buitenlandsche zaken von Ribben trop heden als afgezant van den Führer in het Palazz Venezia met den Duce en graaf Ciano heeft gehad, wordt in politieke krin gen vernomen, dat deze bespreking gevoerd is in een atmosfeer van bijzondere hartelijk heid. De groote problemen, waar het thans om gaat, zoo verklaart men, zijn aan een uitvoerige en diepgaande bespreking onder worpen. Het is bij de asmogendheden niet gebruikelijk, dat bij besprekingen, die de groote problemen betreffen, lang over en weer gepraat wordt of dat de wereld tot in bijzonderheden op de hoogte wordt gesteld van hetgeen besproken is. Een ding is echter zeker: het onderhoud werd gekenmerkt door de wederzijdsche volkomen overeenstem ming op alle besproken punten. Ook is daar bij de groote voldoening over den militairen toestand tot uiting gekomen. De besprekingen met den Duce, zoo be toogt men verder, worden gevoerd op het oogenblik, waarop Duitschland en Italië tot den grooten aanval tegen Engeland zijn overgegaan. Terwijl Duitschland het hart van het Britsche wereldrijk in Europa aan valt, marcheert Italië op tegen de sleutel stelling van het Engelsche koloniale rijk in Afrika, opdat eindelijk de weg vrij wordt voor de nieuwe orde, waarvoor de asmo- mogendheden strijden. Levendige belangstelling in Italiaan- sche kringen. Rome, 19 September (D.N.B3 De bespre kingen van minister von Ribbentrop op het Palazzo Venezia en het Palazzo Chigi heb ben de levendige belangstelling van Italiaan- sche politieke kringen. Men legt er den na druk op, dat von Ribbentrop niet alleen een der nauwste medewerkers van Hitler is, maar ook een der belangrijkste exponenten van de spilpolitiek. Ook de avondbladen wijden uitvoerige artikelen aan de besprekingen. De G i o r- naled'Italia zegt, dat na het regelen der problemen tusschen Roemenië en Hon garije en tusschen Roemenië en Bulgarije en na de liquidatie van de internationale Donau- commissie, opnieuw een belangrijke stap is gedaan op den weg naar pacificatie en op heldering tusschen hen en de spilmogend- heden. Deze feiten hebben nationale en inter nationale gevolgen gehad, die een onderwerp van gesprek voor Duitschland en Italië kun nen vormen. Wat den oorlog betreft, de beide mogendheden der spil zijn vastbesloten den strijd voort te zetten tot een totale en defi nitieve overwinning. Zij weten, dat deze overwinning zeker is. Zij weten, dat bij de overwinning ook andere, zeer met haar be vriende en representatieve volken belang hebben en dat niet alleen als toeschouwer. DeTribuna wijst er op, dat Duitsch land den ring om de Britsche eilanden steeds nauwer maakt, terwijl Italië een offensief Engeland bevindt zich in oorlog, maar Egypte niet. Berlijn, 19 September (D.N.B.) De Frank furter Zeitung gaat in een hoofdartikel de beperkingen na, die voor de Egyptische souvereiniteit uit het Anglo-Egyptisch „bondgenootschapsverdrag" van 26 Augustus 1936 voortvloeien. In deze overeenkomst die ook thans nog den rechtsgrondslag van de verhouding tusschen beide staten vormt, daar het niet opzegbaar is, werd weliswaar de bezetting beëindigd verklaard, maar des ondanks bleven Engelsche troepen in het land. De bijzondere bestemming, die zij in het land van een andere, zoogenaamd souve- reine regeering hadden, was vastgelegd in de uiterst rekbare bepaling, dat zij moesten blijven tot de Egyptische troepen sterk ge noeg waren om „op eigen kracht de vrijheid en volkomen veiligheid van het kanaal te waarborgen". Andere bepalingen kwamen hierop neer, dat Egypte geen overeenkomsten of verdra gen met andere landen mocht besluiten, die met het bondgenootschap in strijd waren en dat Engeland in geval van nood verplicht was Egypte te hulp te kmen, indien het be dreigd werd. Deze verplichting tot hulpver leening van Groot-Britannië aan Egypte, niet echter omgekeerd van Egypte jegens Enge land, is thans van beslissende beteekenis, zoo meent het blad, want tegenwoordig is de situatie zoo, dat slechts Engeland zich in oorlog bevindt, niet echter Egypte. Overigens heeft het verdrag aan het land nog groote lasten opgelegd en Londen ver oorloofd om Egypte tot een steunpunt van zijn macht in het Oosten van de Middelland- sche Zee te maken. In plaats van dichter bij de autarchie te komen en de Engelsche troepen te zien aftrekken, naar de eigenlijke zóne van het Suez-kanaal, moet Egypte zich thans weer de niets ontziende militaire heer schappij van Engeland laten welgevallen. Het ligt voor de hand, dat dit niet zonder gevolgen voor de binnenlandsche politiek van Egypte kon blijven. Ook Egypte behoort tot de landen, die zich door den last van hun bondgenootschap met Engeland niet laten neerdrukken en die niet meegesleept willen worden in de catastrofe van de Westersche mogendheden. De Frankfurter Zeitung besluit met de woorden: „De Italianen weten dit, zij zijn ook bekend met de moeilijkheden, waaraan het Egyptische nationalisme blootstaat. Even als voor Duitschland, bestaat er ook voor Ialië slechts een noodzaak: den Engelschen vijand te verslaan. Het is niet Italië's schuld, als deze vijand ook op Egyptischen bodem staat". ENGELSCHE VERSPERRINGSBALLONS BOVEN DENEMARKEN. Kopenhagen, 19 September (D. N. B.) Tot gisteravond toe zijn wederom nieuwe Engelsche versperringsballons boven Denemarken verschenen en hebben scha de aangericht aan het telefoon- en elec- trische net. Noord-Sleeswijk en een ge deelte van Jutland werden het zwaarste getroffen. In Arrild (Noord Sleeswijk) werd een knecht bij het herstellen van een prikkeldraadomheining, waarover een door een ballon afgerukte sterkstroom leiding gevallen was, door den stroom ge dood. INSTRUCTIES VAN GANDHI. Bombay, 19 September. (A.N.P.) Gandi die nog steeds de onvoorwaardelijke leider van het „All India" congres is, is naar Wardha vertrokken. Hij heeft instructies achtergelaten, volgens welke alle aan hangers de wet moeten gehoorzamen en moeteh wachten op verdere instructies, welke na de komende besprekingen met den onderkoning gegeven zullen worden. Het congres heeft Maandag de verplichting op zich genomen, de Engelsche politiek niet te dwarsboomen, doch tegelijkertijd de propaganda tegen den oorlog op den grond- boomen, tegen den oorlog op den grond slag van lijdelijk verzet verder te voeren. heeft aangevangen, dat gericht is tegen ge weldige strijdkrachten in het hart van het Britsche rijk. Bvendien toont Spanje zich steeds meer solidair met de spilmogend- heden. Diner ter eere van von Ribbentrop. Rome, 19 Sept. (Stefani). Von Ribbentrop heeft hedenavond aangezeten aan een diner, dat Ciano te zijner eere in de Jachtclub heeft gegeven. Tot de aanzittenden behoorenden voorts de minister van volkscultuur, de Duitsche ambassadeur en de voornaamste leden van de Duitsche missie. Andere leden dezer missie, alsmede het personeel van de Duitsche ambassade en hooge ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche za^ ken zaten tezelfdertijd aan een ander diner aan, dat in een geest van hartelijke kame raadschap verliep. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond 's-Gravenhage, 20 Sept. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het de partement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 23 tot en met 29 Sept. a.s. de met „7" genummerde bonnen van het brodbonboek- je tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 29 Sept. nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog tot en met Dinsdag 1 October a.s. geldig. Berlijn, 19 September. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht deelt mede: Het luchtwapen viel ook gisteren ondanks de' slechte weersomstandigheden verschil lende voor den oorlog belangrijke doelen in de omgeving van Londen aan. De ha vencomplexen en haveninstallaties in Til bury, de Staatswerf in Chatham en de groote olie-opslagplaatsen van Port Vic toria werden doeltreffend met bommen bestookt. Verscheidene olietanks en een tankschip gingen in vlammen op. In den nacht werden de vergeldings vluchten tegen Londen in versterkte mate voortgezet. Vooral de Silvertwon- en Roayl Albertdocks, alsmede andere belangrijke doelen kregen onophoudelijk talrijke bom- treffers an het zwaarste kaliber. In vele stadsdeelen van Londen ontstonden uitge breide branden. Ook in andere deelen van Engeland werden voor den oorlog belang rijke doelen, zooals de haveninstallaties in Liverpool, de chemische fabrieken in Bil lingham, de Tyne-docks in Newcastle, als mede vliegvelden in midden-Engeland met succes aangevallen. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in N.- Frankrijk en België op verscheidene plaat sen bommen, zonder noemenswaardige mi litaire schade aan te richten. Het versperren an Zuid-Engelsche havens door mijnen werd voortgezet. In den nacht van 18 op 19 September werden Britsche vliegtuigen, die West- Duitschland binnenvlogen door den Duit schen afweer tot terugkeeren gedwongen, Zij wierpen hun bommen op niet-militaire doelen en vielen daarbij het herstellings oord van Bethel aan. Drie ziekenhuizen werden vernield, hoewel zij door het Roode Kruis duidelijk als zoodanig geken merkt waren. Hierbij werden negen kinderen gedood, en twaalf gewond. Tijdens den nacht werden negen vijan delijke vliegtuigen door luchtdoelartillerie en twee door nachtjagers, overdag 24 vliegtuigen in luchtgevechten neergescho ten. Aan de Noordzeekust schoot de marine artillerie een vijandelijk vliegtuig neer. Twee andere vliegtuigen werden zoo zwaar beschadigd, dat zij als verloren beschouwd kunnen worden. De gisteren door den vijand geleden to tale verliezen bedragen dientengevolge 38 vliegtuigen. 13 eigen vliegtuigen worden vermist. AMERIKA EN DE WERELDDIAMANT HANDEL. Berlijn, 19 Sept. (A.N.P.) De Kölnische Zeitung meldt uit Washington: In Washington houdt men rekening met de oprichting van een maatschappij voor het slijpen en verkoopen van Zuid-Afrikaan- sche diamanten. De oprichting hiervan zou geschieden door een groote Amerikaansche diamantonderneming. Volgens gegevens van het ministerie van economische zaken zal de nieuwe maatschappij, die onder Amerikaan sche leiding zal staan, voornamelijk ruwe diamanten ter verdere bewerking in de Ver. Staten importeeren. De Amerikaansche con sul in Johannesburg heeft over dit plan ge zegd, dat de oprichting van de nieuwe maatschappij een belangrijke stap zou be- teekenen op den weg welke de Ver. Staten tot het centrum van den werelddiamanthan del zou maken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1