Agenda tBucgecüike Stand JUMicaties Provinciaal Tlieuws JCunst en Wetenschap Rechtszaken ROODE STER De veemarkt. ST. MAARTENSBRUG HEERHUGOWAARD HEILOO BEEMSTER WIERINGERWAARD Voor kleine tuinen. - I m EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Vrijdag. Het kon eenvoudiger. Maandag wordt er nog gewoon markt gehouden. De boeren zijn volkomen vrij om met hun vee ter markt te komen, om dat in den vrijen handel voor de Duitsche Weermacht gekocht zal worden. De veehouders, die hun koeien hebben opgegeven voor de Centrale, zijn verplicht om met dit vee Maandag op de markt te komen. De markt blijft hiervoor tot 4 uur ge opend. Daarna worden de koeien in klas sen ondergebracht, waarna zij in een stal, ter keuze van den boer, geplaatst moeten worden. Dinsdagmorgen moeten dé veehouders met de koeien komen bij de weegschaal van den heer Leeuwenkamp aan de Nieuwesloot. Na weging moeten de koeien weer op de markt worden gebracht, waar ze door een commissie, bestaande uit een slager, een veehandelaar en een boer, worden toe gewezen aan de slagers. De boer krijgt dan een bon. Hiermede begeeft hij zich naar den met de administratie belasten voedsel- commissaris, die zitting houdt in één der café's aan het Waagplein. Elke week wordt een ander café daarvoor gekozen. Den eigenaar der bon wordt hier de Bank aangewezen, waar hij betaling oor de ge leverde koe kan ontvangen. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 75.000 kg tegen 77.000 kg in dezelfde week van het vorige jaar. De fabrieken die gewoon waren ter markt te komen, waren ook heden, dank zij de verplichting, weer ter markt. Enkelen waren met kleinere hoeveelheden, omdat het niet' moeilijk valt de kaas ook aan de fabriek voor den maximumprijs af te zetten. De reëele handel was huiverig om de prijs van 33.75 per 50 kg voor uitzonder lijke opzetkaas te besteden, aangezien de Crisis -Zuivelcentrale bij eenige handelaren de voor een hoogeren prijs gekochte kaas had gevorderd tegen den maximimumprijs voor de 40-|- kaas van 32.25, zoodat zij belang rijke verliezen leden. Daarentegen spraken wij een producent die reeds thans voor vier weken zijn kaas tegen den prijs van 33.75 voor uitzonderlijke opzetkaas had toege zegd. Over het algemeen durft de handel echter niet boven den maximumprijs te koo- pen en aangezien er voor het aangevoerde kwantum groote vraag is, wordt het een gunst wie zich de kaas ziet toegewezen en is er van handel geen sprake. VOOR ONZE GEWONDE MILITAIREN. Men blijkt onze in den oorlog gewonde en nog in het ziekenhuis liggende militai ren nog niet te vergeten. Heden ontvingen wij daarvoor nog de volgende bijdragen: N. N2.50 X. Y1— 3.50 Saldo van Donderdag f 90.47 Totaalf 93.97 OOK DE DUITSCHE SOLDATEN ZIJN DANKBAAR. Ook de gewonde Duitsche soldaten heb ben den laatsten tijd blijkbaar niet over bezoek te klagen. Wij ontvingen althans een schrijven waarin de gewonde Duitsche sol daten van de S.S. uit het Centraal Zieken huis voor het bezoek en de belangstelling van de bevolking van Alkmaar en omgeving hun hartelijken dank betuigen. Zij vinden het bezoek prettig en voor allen een aange name afwisseling. UITREIKING IDENTITEITSBEWIJZEN. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat personen, oie wegens be roepsbezigheden zijn verhinderd Zaterdag voormiddag a.s. hun identiteitsbewijzen af te halen, daartoe gelegenheid zullen krijgen op Zaterdagmiddag van 35 uur ten gemeentehuize. Zaterdagavond is het gemeentehuis gesloten. EEN HOSPITAALTJE VOOR DEN OPBOUWDIENST. Men vestigt er onze aandacht op, dat op den hoek Emmastraat en Toussaintstraat een hospitaaltje voor werkers van den opbouwdienst is ingericht. De mannen die daar verpleegd worden een achttal zijn meest keelpatiënten, die geen bezoek mogen hebben. Zij hebben evenwel groote behoefte aan lectuur en gezelschapsspelen: dam, schaak enz. Wie daarvan aan het hospitaaltje iets kan afstaan zal deze zie ken groote vreugde bereiden. COVOTO. Eerste voorstelling op 2 Oct. Het Comité voor Tooneeluitvoeringen is er in geslaagd op 2 October a.s. als eerste abonnementsvoorstelling in het zestiende speeljaar te doen geven „Toontje heeft een paard geteekend", door het Residentie-Too- neel, dir. Dirk Verbeek. Dit blijspel, waar van in korten tijd een record-aantal voor stellingen werd gegeven, is het groote suc ces van het eind vorig seizoen geworden. De voorstelling te Amsterdam op 18 dezer vond, nadat het stuk daar reeds verscheidene ma len was gegaan, wederom een uitverkochten Stadsschouwburg. Het aanvangsuur moest, in verband met deb ekende bepalingen en uitgebreidheid der voorstelling op half zeven worden ge steld. Een ieder zal dan na afloop gemakke lijk vóór tienen thuis kunnen zijn. EEN LOOS GERUCHT. Wij zouden om 9 uur naar bed moeten. bieden liep hier ter stede het gerucht, dat d eGemeentelijke Lichtbedrijven met ingang van 1 October slechts tot 9 uur des avonds electrischen stroom voor licht zou leveren met uitzondering van de licht voorziening ten behoeve van doktoren en ziekenhuizen. Ter plaatse waar men dat kan weten verzekert men ons dat daarvan geen sprake kan zijn. Electrische stroom zal voor alle ingezetenen beschikbaar blijven. VOOR DE WINKELIERS EN DETAILLISTEN. Het bestuur van de afdeeling Alkmaar van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand (de Alkmaarsche Winkeliers Vereeniging) heeft zich met deskundigen in verbinding gesteld om vragen van winke liers en detaillisten, verband houdende met de distributiebepalingen, te beantwoorden. Winkeliers en detaillisten, die vragen heb ben te stellen, kunnen deze vragen vóór Zondagavond aan ons bureau indienen. Zij worden dan gratis in ons distributienummer van Maandag geplaatst en door de deskun digen van de Winkeliersvereniging van een antwoord voorzien. Het bestuur van de Winkeliersvereniging hoopt op deze wijze den middenstand, in deze steeds moeilijker wordende tijden tot steun te zijn. WERK OPGEDRAGEN. Het gemeentebestuur van Heiloo heeft het maken van pl.m. 3 K.M. rioleering ge gund aan Holman's aannemersbedrijf te Alkmaar voor de som van 47.750. BENOEMD. De heer J. F. Ie Blansch, procuratiehou der bij de N.V. Alkmaarsche Ijzer- en Metaalgieterij, is thans benoemd tot onder directeur. BOMMEN BIJ ANNA-PAULOWNA. Gisternacht zijn op het land van den heer A. Meyer aan den Middenweg vijf explosieve bommen geworpen, waarvan één in een sloot weggleed en niet ontplofte. Bovendien kwa men er nog achttien brandbommen neer en ook hiervan kwamen er twee niet tot ont branding. De schade aan de te velde staande aardappelen en koolraap is niet groot, die aan bloembollen van iets meer beteekenis. Ook de verdere schade is gering. Ten huize van den heer D. Koning sloeg een scherf door een asbestplaat en bij den heer A. van Duin sneuvelde een ruitje. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Met het oog op de niet ontplofte bommen zullen er waar schijnlijk waarschuwingsborden geplaatst worden. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Toegelaten tot de le klasse: D. P. Bakker te Ede; G. C. v. Balen Blanken te Anna-Paulowna'; K. Brak te Bar- singerhorn; C. Bood te Schagerbrug; J. P. Bos te Oudorp; H. B. Bouman te Midden- meer; J. G. Bruin te Burgerbrug; G. Dam te Dirkshorn; J. Feitsma te Middenmeer; S. G. Frankfort te Alkmaar; G. Geertsema te Kol- horn; W. de Geus te Stompetoren; K. Gootjes te Schagen; J. Groot te Oude Niedorp; P. S. J. Groot te Den Helder; J. J. v. Hellemond te Hilversum; A. Hamon te Slootdorp; N. Hoogendoorn te Slootdorp; A. Hoogland te Wieringerwerf; C. W. Hoogschagen te Anna Paulowna; G. M. Hoornsman te Julianadorp; K. Iwema te Middenmeer; J. de Jager te Alkmaar; H. Klazinga te Wieringerwerf; W. J. Jannes te Barsingerhorn; C. Kieft te Oudorp; L. Kielstra te Wieringerwerf; C. W. Kistemaker te Den Helder; Th. P. J. Knook te Houtralcpolder; S. J. Koster te Bobeldijk; A. P. Kramer te Burgerbrug; D. Kwantes te Purmer; H. J. Leber te Eierland, Texel; W. Luinenburg te Slootdorp; P. Lont te Wierin- gen; P. Muntjewerf te Krommenie; J. Nie- boer te Wieringerwerf; Z. Oostenbrug te Middenmeer; D. Otjes te Grosthuizen; J. P. E. Ott te Hoorn; W. Pijper te Alkmaar; P. H. Rieprrla te Medemblik; K. M. Spaan te Heerhugowaard; N. F. Spaan te St. Pan- cras; C. Spaans te Wieringerwaard; A. To- renvlied te Heiloo; Tj. Veenstra te Wierin gerwerf; H. v. d. Zaag te Slootdorp. Na gedaan examen toegelaten tot de 2e klasse: J. Dros te Eierland, Texel en M. J. Roeper te Cocksdorp, Texel. De 2e klasse zal aanvangen met 41 leer- Inigen en 1 toehoorder. De lessen zullen aanvangen 25 Septem ber 1940. VERZET TEGEN ONEERVOL ONTSLAG. De directeur der gemeentereiniging te Den Helder. De Centrale Raad van Beroep heeft gister de bekende zaak van het ontslag van den directeur der gemeentereiniging en der ge- meente-plantsoenwerken te Den Helder, den heer P. H. L. M., behandeld. Men zal zich herinneren, dat hem oneervol ontslag was verleend, o.m. op grond van het feit, dat hij steekpenningen zou hebben aan genomen. Op 29 April heeft het scheidsge recht dit oneervol ontslag bevestigd, waarop de ontslagen directeur zijn zaak aan den Centralen Raad van Beroep voorlegde. Voor den directeur trad als verdediger op mr. Buiskool, de belangen van de gemeente Den Helder werden door den burgemeester dezer gemeente behartigd. De president bepaalde de uitspraak op 10 October, mits niet een nader onderzoek wenschelijk wordt geacht. Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnummer But terfly (operafilm, rom.-dram.); hoofdrollen Maria Cebotari, Paul Kemp, Lucie Englisch. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Een hopeloos geval (com.); hoofdrollen Jenny Jugo, Karl Ludwig Diehl. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Ker misgasten (Holl. hum. film); hoofdrollen Johan Kaart, Henr. Davids, Joh. Elsensohn, Sylvain Poons. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3. matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnummer De eenzame weg (rom.-dram.); hoofdrollen Lil Dagover, Albrecht Schönhals en Peter Dann. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 22 September. 69.30 uur, 't Gulden Vlies, Swingavond Everybody's. ALKMAAR. GEBOREN: Tine, d. v. Gerardus Burkink en M. J. Homma. Marjolein, d. v. Julianus E. van der Elburg en H. G. Kuijpers. ONDERTROUWD: Adriaan J. Snaaijer en Margretha L. Korteweg. Jacobus M. van de Laarschot en Clasina M. Buijs. Pieter M. Bruin en Sara M. Verstraten. Christianus Mouwen en Trijntje de Waard. Frans Seven en Wilhelmina Admiraal. Lourens de Vries en Johanna C. Bieman. Jacobus J. J. Stavenuiter en Agatha H. M. Plas. Ge rardus A. Hanraads en Johanna M. Beste man. Pieter J. Visser en Helena E. Rijsdijk. Cornelis Bouman en Anna Pool. OVERLEDEN: Hendrika G. Jongejan, wed. v. J. J. van der Meulen, oud 64 jaar. HINDERWET. Bij besluit van 19 September 1940 is aan den heer E. Scheepmaker vergunning ver leend tot het oprichten van een inrichting tot het branden van koffie, pinda's en mout, waarin gebezigd zal worden een electromotor van 2 P. K. in het perceel Kanaalkade nr. 14, alhier. Alkmaar, 20 September 1940. Burgemeester en wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris.. Ongeval. Dokter W. van Slooten alhier is in den polder Burghorn, gem. Schagen, met zijn motorrijwiel gevallen, waarbij hij een arm brak. Hij is naar een ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Nog 300 tot 400 vluchtelingen. Het getal Heldersche vluchtelingen is de laatste dagen zeer geslonken. Toch wordt het getal van hen, die hier momenteel op eigen kosten verblijven, nog op 300 tot 400 geschat. Overgeplaatst. De commies-dienstgeleider v. d. Boo gaard alhier heèft als nieuwe standplaats Dordrecht aangewezen gekregen. Concert. Twee Duitsche muziekcorpsen hebben een concert gegeven bij het marine-lazeret aan den Rijksstraatweg. Niet alleen de pa tiënten hebben genoten, doch ook de hon derden belangstellenden buiten het ge bouw. Ongeluk. Donderdagavond reed de handelaar P. K. uit Rinnegom op 'n stilstaanden driewie ler. Door de duisternis had hij het vehikel niet opgemerkt. K. kwam er met eenige kleine wonden aan het aangezicht en han den af. De driewieler van L. S. werd ver nield. Damclub Heiloo. De damclub Heiloo besloot gisteravond, om met het oog op de verduistering, de bij eenkomsten om 7 uur te beginnen en om half 10 gereed te zijn. Zoo noodig zullen de afgebroken partijen thuis worden afge maakt. Van uitwedstrijden zal alleen dan wat kunnen komen wanneer de clubs wil len spelen op Zondag. Er zal een eerste groep van 10 en twee groepen van 12 ge vormd worden. Groep 2 en 3 kunnen zoo noodig gesplitst worden. De eerste groep speelt om den beker, de andere groepen om medailles. Directeur distributiekring. Naar de Prov. N.-H. Crt. verneemt is tot directeur van den distributiekring Beemster uit een groot aantal sollicitanten benoemd de heer Pieper, geboortig uit Schermerhorn en thans werkzaam als waarnemend direc teur van een distributiekring in Groningen. Bekroning. Op den jaarlijkschen centralen Drent- schen fokveedag, Woensdag te Assen ge houden, -is in de afdeeling rundvee als kampioenstier aangewezen Frans 234 van Groenhoven, eigenares de fokvereeniging Roden, fokker de heer P. J. Groneman te Wieringerwaard. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Gewest Noordholland. Na den eersten oproep van het drie manschap van de Nederlandsche Unie, welke een ruimen weerklank vond over geheel Nederland, is een schijnbare pauze ingetreden, waarin echter niet werd stil gezeten. Met man en macht werd aan het cehtraal secretariaat te Den Haag gewerkt om een. landelijke organisatie voor te be reiden. Thans is in alle provinciën des lands een gewestelijk secretariaat opgericht, van waaruit met de organisatie van de noodige plaatselijke comité's voor een intensieve propaganda en ledenwerving een aanvang is gemaakt. Zoo is voor het gewest Noordholland een gewestelijk secretariaat geopend aan de Kruisstraat 25 (telef. 18945) te Haarlem. Midden in deze drukke winkelstraat wap pert de Nederlandsche vlag. Tallooze menschen bekijken de wapenschilden van Noordholland en van de stad Haarlem, welke de aandacht der voorbijgangers trekken. In het programma van de Nederlandsche Unie is opgenomen, dat gestreefd zal wor den naar de bescherming en de ontwikke ling van het volkseigen in de gewesten. Wat ligt dan meer voor de hand dan dat de Nederlandsche Unie allereerst de ge legenheid biedt kennis te nemen van het wapen van zijn eigen provincie en van zijn eigen stad? Dan is er nog te bezichtigen de foto van het driemanschap, van de drie kordate mannen, die in deze zware stonde onzer vaderlandsche geschiedenis het Nederland sche volk zijn historischen moed wisten te hergeven. Vanuit Haarlem, de oude Bavo-stad. wordt reeds een grootsche propaganda- actie ondernomen door de Nederlandsche Unie naar alle steden en dorpen van Noordholland. In iedere gemeente van Noordholland zal binnenkort op het plaatselijk bureau van de Nederlandsche Unie de Nederland sche vlag wapperen om aan de inwoners de blijde tijding te verkondigen, dat de Nederlandsche Unie overal haar intrede heeft gedaan en op waarlijk Nederlandsche wijze zal streven naar de bevestiging en de versterking der volkseenheid op staat kundig, cultureel en sociaal-economisch gebied. Daar waar de Nederlandsche vlag wap pert, zal er gelegenheid zijn zich aan te sluiten bij de Nederlandsche Unie en zich te voorzien van het insigne van de Neder landsche Unie, den goucien Nederland- scben Leeuw. Ieder lid van de Nederlandsche Unie zal eerst dan zijn vaderlandschen plicht in dezen somberen tijd hebben vervuld, wan neer hij al zijn plaatsgenooten zal hebben overtuigd van de noodzaak tot aansluiting bij de Unie, om daardoor te komen tot een hecht en eensgezind Nederland, dat de stormen van dezen tijd zal weten te weer staan, en dat vernieuwd en herboren een waardige plaats zal kunnen innemen in een nieuw en vredig Europa. TERAARDEBESTELLING VAN DICK KET. Onder groote belangstelling is gistermid dag te Bennekom het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den kunstschilder Dick Ket, die j.l. Zondag is overleden. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer G. J. van Lerven, directeur der middelbare kunstnijverheidschool te Arnhem, waar de overledene werd opge leid, den heer J. Mekking, bestuurslid van Artibus Sacrus te Arnhem, C. van Lier, kunsthandelaar te Amsterdam, J. van Zweeden te Amsterdam namens de fede ratie van beeldende kunstenaars en kolonel Sneep te Ginneken, die den overledene bij Arti et Amicitiae introduceerde. Een oom dankte voor de belangstelling. Aanwezig waren o.a. nog de heer Kees Boldink, oud-bestuurslid van Arti et Ami citiae, dr. J. P. vanden Maarel en enkele collega's van den overledene. Vele kransen en bloemen dekten de baar. SEPTEMBERWERKJES. In den loop van den zomer zijn natuurlija weer verschillende gebreken van den tuin naar voren gekomen, te forsch groeiende planten, die te veel op den voorgrond staan, heesters die elkaar verdrukken, ver keerde kleurencombinaties, schaduwplanten, die in de zon staan uit te drogen, en zoo meer, en dan is het najaar weer goed om de fouten te herstellen. Voor het verplanten van groenblijvende heesters, vooral ook Coniferen, is het nu de goede tijd, omdat ze dan vóór den winter komt, reeds behoorlijk vast staan. Hoe beter de wortelkluit behouden blijft, hoe betere resultaten, vandaar dat we er wel eens een zakje jute om binden, om zoo min mogelijk aarde verloren te doen gaan. Wie nieuwe vruchtboomen wil bestellen, kan ze het beste op de kweekerij uitzoeken, en dit zoo spoedig mogelijk om van de beste kwaliteit verzekerd te zijn en ze tijdig te ontvangen. Hoewel de meeste menschen in het voor jaar hun gazons vernieuwen of opknappen, is de maand September hier toch beter ge schikt voor, want al kiemt graszaad in het voorjaar sterk, 't komt toch maar al te dik wijls voor dat het van koude en droogte te lijden heeft, en daardoor niet zoo regel matig kan doorgroeien. In September kan het overdag nog warm zijn, maar de nach- ■Mi» Er was eens een schilder in Laren Die de kunst aan 't plezier wilde paren. Roode Ster, zeldzaam zacht. Deed hem daaglijks de kracht Voor zijn kunstvollen arbeid vergaren. Zeldzaam zacht en licht in de pijp! ten zijn reeds koel, het dauwt sterk en de plantjes groeien door de combinatie van warmte en vocht uitstekend. Wie nog geen bolgewassen besteld heeft, moet, om zeker te zijn dat hij de gevraagde soorten krijgt, dit niet te lang meer uitstel len, vooral de eerste lenteboden, als Win- teraconietjes, Sneeuwklokjes, Crocussen, Anemonen, Iris, species Scilla's e.d. dienen vroeg geplant te worden, om er het eerste jaar al plezier van te beleven. Vooral de kleine bolgewasjes niet te diep planten, en in groepjes bij elkaar houden voor het effect. Thans is ook het aardappelrooien in vollen gang, en we leggen de knollen nog eenige dagen dun uit om ze goed door den wind te laten drogen. Als we bang zijn voor zieke aardappelen, kijken we de gerooide stuk voor stuk na en verwijderen de aangetaste. Het aardapeplloos laten we vooral niet liggen met het oog op ziektegevaren voor het vol gend jaar. Evenals het blad van zieke vruchtboomen moet het vernietigd worden. A. C. MULLER—IDZERDA. WATERSNOOD EN LUCHTBESCHERMING. Op 20 November van het vorige jaar hield de gemeente Uithoorn een luchtbescher mingsoefening. Om niet in overtreding te komen, had een ingenieur, de directeur van een aannemingmaatschappij, de lampen van zijn auto perfect afgeschermd. Toen de oefening pas was begonnen, meldde zich een ordonnans bij hem aan, die hem namens den majoor der genie van het district verzocht onmiddellijk naar een be dreigde plek in een der polderdijken bij Ab coude te komen. Het water stond zeer hoog en er was een gerechtvaardigde vrees, dat de dijk het zou begeven. Iedere minuut was kostbaar, de ingenieur reed zoo snel moge lijk over de smalle en gladde wegen om nog op tijd te komen. Om beter op te schieten, verwijdérde hij de afscherming van zijn lampen. Prompt hield een veldwachter hem aan en maakte proces-verbaal op. Aanvanke lijk was de strafzaak aangebracht voor den politierechter, doch deze verwees haar naar de meervoudige kamer. De officier van justitie was van oordeel, dat verdachte evengoed met afgeschermde lichten had kunnen rijden, al had de reis dan ook wat langer geduurd. Eisch ge, zien de bijzondere omstandigheden ƒ2 boete. De ingenieur was het met den openbaren aanklager niet eens. Om een ramp te voor komen, moest snel gehandeld worden. Het algemeen belang eischte dit en iedere mi nuut was er één. De rechtbank zal 3 October vonnis wijzen. DE HOOFDSTAD KRIJGT EEN WITTE BEURT. Verduisteringsmaatrègel. Gisteren, zoo vertelt de Telg., is men be gonnen Amsterdam een witte beurt te geven. Ploegen van den Opbouwdienst, welke eerst op de gemeentewerkplaatsen aan de Van Reigersbergenstraat theorie in het verven gekregen hadden, zijn in actie gekomen. De hoeken van de trottoirbanden, de ran den van de vluchtheuvels, verkeerspaaltjes en hekjes en allerlei andere obstakels in een verduisterde stad worden wit geverfd, opdat alles beter afsteekt. Men begon in de Schel- destraat, om via de Ferd. Bolstraat den weg tot het Muntplein beter af te bakenen. Latex- volgen andere straten, alsmede de wallekan ten langs de grachten. Een geweldige hoe veelheid witte verf is noodig om de voor naamste straten voldoende te markeeren. Ook de toegangen tot de schuilplaatsen wor den van witte strepen voorzien. Wij ontvingen nog verschillende wen ken: witte brugleuningen, witte touwen tusschen de boomen van de grachten, maar de luchtbeschermingsdienst heeft al na overleg met andere gemeentelijke au toriteiten een plan de campagne opge maakt. Dit houdt in 's-nachts een bevei liging tegen keldergaten, stoepen en palen terwijl bovendien overdag rekening moet worden gehouden met het aesthetisch aan zien van de stad. Een bezwaar van het wit-verven blijft, dat vooral bij nat weer de eerste fleur ervan verdwijnt Inmiddels zijn ook alle tramwagens van de nieuwe voorgeschreven verduisterings lampjes voorzien, welke de blauwe heb ben vervangen. 241 arrestaties in Frankrijk (D.N.B.) - De Fransche politie is thans bezig met het onderzoek naar de vele plunderingen en be- roovingen die door Fransche burgers bij den aftocht van het Fransche leger in Parijs en vooral in de Zuidelijke voorsteden gepleegd zijn. Tot dusver heeft de politie 241 personen gearresteerd. Ruim 1300 personen worden ervan beschuldigd aan deze plunderingen te hebben deelgenomen. Ruim 700 processen zijn reeds aanhangig gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2