MOTORBRANDSTOF. Bommen op Nederland. De radio-uitzendingen met ingang van 14 October. Financieele regeling opbouwdienst. C~ TWEEDE BLAD. DE HOLLANDSCHE KINDEREN IN DEN OOSTMARK. Foto's gemaakt tijdens een reis van Nederlandsche journalisten en persfotografen naar den Oostmark, als gasten van de Duitsche autoriteiten. Links: Hollandsche kinderen spelend voor het slot Traunsee. Op den achtergrond de Traunstein. Rechts: De jongens spelen: in Hallstatt op het marktplein bij de oude pomp. (Polygoon) Verminderde toewijzing voor October. DE NEDERLANDSCHE Hollandsche jongen met dorpskapel in Bad Ischl, Tijdbommen in Veere. Gisternacht zijn onder de gemeente Veere door Britsche vliegers een aantal tijdbom men neergeworpen, die alle in het weiland aan de overzijde van het kanaal zijn neer gekomen. Er werd geen schade aangericht. Nog- meer bommen in Zeeland. Gistermiddag is een drietal bommen buiten de kom der gemeente Westkapelle (Wal cheren) gevallen. Eén sloeg een trechter van zes meter, de beide andere waren lichter. De materieele schade is gering, aangezien op de plaats, waar de bommen neerkwamen, de oogst reeds binnen was gehaald. VERVALSCHING SCHILDERIJ. Daders melden zich bij de Haag- sche politie. Het raadsel van het schilderij van Manet, dat geen Manet bleek te zijn, is thans vol ledig opgelost. Zooals men zich zal her inneren heeft eenigen tijd geleden o.m. in kunstcritieken een schilderij van Manet. een rustende vrouw voorstellende, dat op een tentoonstelling in een der Haagsche kunstzalen was opgehangen veel belangstelling getrokken. Het werk was namelijk niet bekend als behoorende tot 't oeuvre van Manet. Het bleek, dat het schilderij, dai met „Manet" gesigneerd was, inderdaad niet door dezen Fransehen meester is vervaardigd, maar behoort tot het werk van een Haagsche schilderes, die eenigen tijd geleden naar Indië is vertrok ken. Een vriendin van deze schilderes, die het - werk kende, bezocht de tentoonstel ling en herkende de „rustende vrouw" als het werk van haar vriendin. Het schil derij was blijkbaar door onbekenden met „Manet" gesgineerd en was den kunsthan del voor een bespottelijk lagen prijs aan geschaft. Men hoopte er bij verkoop ruim 3000 gulden voor te krijgen. Omdat geen aangifte werd gedaan er ontbrak immers een benadeelde stelde de Haagsche politie ambtshah% een on derzoek in. Vrij onverwacht heeft dit gis teren resultaat gehad. De politie had allereerst ontdekt, dat het schilderij door vele handen was ge gaan. Nu eens was het verkocht, dan weer als geschenk weggegeven. Tenslotte was het .terechtgekomen bij een jeugdigen KINDEREN IN DEN OOSTMARK. Een rijn pleegvader tijdens een concert van de iet hart van Salzkammergut. (Polygoon) Haagschen restaurateur, die, tezamen met een eveneens jeugdigen Haagsehen kunst schilder, de vervalsching pleegde en do „Rustende vrouw" met „Manet" signeerde. Voor een bespottelijk lagen prijs was het schilderij daarna overgegaan in handen van den kunsthandel. Tegenover de rechercheurs, die met het onderzoek waren belast, ontkenden zij aanvankelijk dat zij de vervalsching had den gepleegd, doch toen de grond hun te warm onder de voeten werd, besloten zij de politie vóór te zijn. Gisteravond ver voegden zij zich ten huize van den nieu wen Haagschen hoofdcommissaris, mr. Hamer, tegenover wien zij een volledige bekentenis aflegden. Mr, Hamer heeft de twee jeugdige vervalschers uiteraard di re cht laten arresteeren. Zij beweerden de vervalsching te hebben gepleegd om te zien hoe de kunstcritici hierop zouden reageeren. BRAND TE BUSSUM. Gistermiddag om vijf uur wilde de bloe menhandelaar de Jager in de groote op slagplaats van bloemen, onder zijn winkel aan den Huizefweg te Bussum een ge deeltelijk gedemonteerd motorrijwiel ver plaatsen. Dt loshangende draden van de accu maakten daarbij met elkaar contact en plotseling sloeg uit den motor een groote vlam. De heer de Jager liet van schrik den motor vallen, met het gevolg, dat in een oogwenk het geheele motorrij wiel in brand stond. Toen hij met zand de vlammen wilde dooven, stond de groote opslagruimte in lichter laaie en vonden de- vlammen hun weg reeds naa: buiten, waar zij winkel en woonhuis bedreigden. De brandweer tastte zoowel aan den voorkant van den winkel als aan de ach terzijde van de opslagruimte de vlammen aan Deze trokken toen reeds door het trapgat naar de boven den winkel gelegen woning. Zij wist uitbreiding te voorkomen. De opslagruimte brandde geheel uit. Win kel en woonhuis kregen behalve eenige brandschade belangrijke waterschade. Gift van 100.000 voor bakkers. - Ver schillende meelfabrieken in Nederland heb ben gezamenlijk een bedrag van 100.000 gestort in het Bakkersfonds 1940, dat ten deel heeft het verleenen van hulp aan de door krijgsverrichtingen getroffen bakkers. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, in overleg met den secreta ris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van waterstaat, maakt bekend' De huidige benzinesituatie in ons land maakt een nog verdere beperking dringend noodzakelijk. Niet alleen zal deze beperking gevonden moeten worden in een verminderde toewij zing van de Octoberperiode doch ook zal het voor iederen benzineverbruiker noodzake lijk zijn zich zelf daar waar mogelijk uit eigen beweging beperking in het verbruik van benzine op te leggen. Het is de plicht van iederen staatsburger, dat hij zooveel mogelijk bijdraagt tot het in stand houden van het economische leven. Men zal zich dus keer op keer weer hebben af te vragen vóór j men met zijn auto rijdt: „Is het wel drin gend noodzakelijk, dat ik dit doe"? Van overheidswege moeten in dit verband tevens de volgende maatregelen genomen worden: Het bij beschikking van 14 Augus tus 1940 aangewezen tijdvak van 1 tot en met 30 September 1940, zijnde de derde motorbrandstofdistributie-: periode, wordt verlengd tot en met 6 October a.s. Als 4de distributieperiode wordt niettemin aangewezen het tijdvak van 1 tot en met 31 October 1940. Als gevolg hiervan zullen wederverkoopers van 1 tot en met 6 October a.s. zoowel de thans geldende coupons met groenen opdruk op grijzen ondergrond, welke bevestigd zijn aan de op grijzen ondergrond gedrukte ver gunning, o.m. voorzien van het groene cijfer 3, mogen accepteeren als de vóór October ontworpen coupons met gelen opdruk op lichtgrijzen ondergrond, bevestigd aan een op lichtgrijzen ondergrond gedrukte vergun ning, waarop o.m. in gele kleur het cijfer 4 voorkomt. Speciale aandacht van wederverkoopers wordt nog gevraagd voor den thans verscho ven datum van laatste inzending aan leve ranciers van opplakvellen met coupons. Ir, tegenstelling met de laatste alinea van een schrijven d.d. 16 dezer, hetwelk aan weder verkoopers uitgegaan is onder het hoofd ..Motorbrandstofbeschikking 1940 no. 1", wordt de uiterste datum, waarop September- coupons nog aan leveranciers ter aanvulling van den voorraad mogen worden ingezon den, bepaald op 7 October a.s. OPRICHTING VAN GRAS DROGERIJEN. Financieele steun van de regeering mogelijk. wik Ook voor het >jaar 1941 zal door het rijk voor een beperkt aantal te stichten grasdro gerijen, resp. uitbreiding van bestaande grasdrogerijen, financieele steun worden verleend. Deze steun zal, onder bepaalde voor waarden, den vorm hebben van een subsi die ongeveer ter grootte van den aankoop prijs van het eigenlijke grasdroogapparaat, terwijl voorts de mogelijkheid bestaat, dat voor den aankoop van grond, gebouw enz. tegen zakelijke of personlijke zekerheid een crediet tegen matige rente wordt ver leend. Nadere voorwaarden kunnen worden aan gevraagd bij den directeur-generaal van den landbouw, departement van landbouw en visscherij te 's-Gravenhage. Bij de toewijzing zal door genoemden dir.- generaal met de volgorde van binnenkomst van de definitieve aanvragen rekening wor den gehouden. TWEEHONDERD GULDEN VERMIST. Negenjarige jongen de dader? Een onderwijzeres uit Amsterdam-Zuid heeft bij de politie aangifte gedaan van dief stal van ruim tweehonderd gulden. Zij droeg dit geld bij zich in haar handtaschje. In het schoolgebouw, waar zij werkzaam is, was plotseling het geld verdwenen. De verden king rust op een 9-jarigen jongen, die zegt geld te hebben gevonden. Hij is kort daar op bij een horlogemaker gekomen met het gezegde voor een bedrag van honderd gul den aan horloges en klokken te willen koo- pen. DANK ZIJ DE MEDEWERKING VAN DE BEZETTINGSAUTORITEITEN en van het bestuur der Crisis Zuivelcentrale heeft men over den aanvoer van kaas op onze wereldberoemde markt niet te klagen. (Holland) Drie zendersLopik, Jaarsveld en Kootwijk. Nu 14 October de nieuwe zender op de 415 M. golf te Lopik in gebruik genomen zal worden, is aldus de Radiobode het volgende uitzendschema met ingang van dien datum vastgesteld. Er wordt uitgezonden over drie zenders, nl.: a. Lopik 415 M.; b. Jaarsveld 301 M.; c Kootwijk 1785 M. De programma's uitgezonden via Lopik 415 M. worden aangekondigd met „Neder- landsch programma"; die via Jaarsveld en Kootwijk met den naam van de vereeni- ging, die het programma verzorgt. Lopik heet voortaan Hilversum I; Jaarsveld heet Hilversum II; Kootwijk blijft Kootwijk. Op Hilversum I, 415 M., zendt de A.V.R.O. de eene week iederen Dinsdag uit en de andere wee kiederen Donderdag en iederen Vrijdag; en zoo afwisselend. Op Hilversum II, 301 M., zendt de A.V.R.O. de eene week iederen Donderdag en iederen Vrijdag uit en de andere week iederen Dinsdag; en zoo afwisselend. Met dien verstande, dat de V.P.R.O. telkens een half uur krijgt van 18.3019.00. Het A.N.P. is over beide zenders aan het woord ten: 8.00. 12.45, 17.15, 19.00, 20.00 en 20.55 uur. De regeling voor de Zondagen is als volgt: De A.V.R.O. zendt iederen tweeden en vierden Zondag uit op Hilversum I, 415 M., en iederen eersten en derden Zondag op Hilversum I, 301 M„ en wel op Hilversum I steeds van 14.0021.00 uur en op Hilver sum II op den eersten Zondag van 11.40 21.00 en op den derden van 8.0014.00 uur. Op deze Zondagen staat de A.V.R.O. echter kerktijd af voor een der godsdien stige omroepen. Op Kootwijk is de A.V.R.O. aan de beurt: de eene week op Maandag en Zaterdag, de andere week op Woensdag, telkens van 7.0021.00 uur. Van de vier Zondagen bovendien telkens op den twdfeden Zondag. De kleine omroepen als Politie-Omroep, R.V.U., Binnenvaart zijn alle op Kootwijk gehuisvest. Bij deze regeling krijgt de A.V.R.O. in de uitzendperiode, die begint op 14 Octo ber en eindigt op 28 October 11 uitzend dagen van de 14 waaronder één dubbel be zette. Wij zijn hiermede tevreden, aldus de Radiobode, Werkopjecten evenduur als met werkloozen. Er blijkt in sommige gemeenten eenig misverstand te heerschen omtrent 'de te werkstelling van personeel uit den Opbouw dienst. Met name is er niet voldoende-klaar heid over de financieele regeling, welke bij de uitvoering van werkobjecten zal moeten gelden. Ten aanzien van deze materie kan worden medegedeeld, dat er nauw contact bestaat tusschen den Opbouwdienst en den Rijks dienst voor de werkverruiming. Plannen van eenigen omvang worden door dezen dienst in overleg met de betrokken afdee- ling van den staf van den Opbouwdienst on derzocht en zoo noodig verder voorbereid. De berekening van de kosten welke belang hebbenden bij door den Opbouwdienst uit te voeren werken zullen hebben bij te dra gen, zal op overeenkomstige wijze geschie den als gebruikelijk bij de tewerkstelling van werkloozen door bemiddeling van den Rijksdienst voor de werkverruiming. Aldus wordt getracht te voorkomen, dat om financieele redenen aan personeel van den Opbouwdienst de voorkeur zou worden gegeven. Slechts ligging en aard van het werkobject mogen doorslaggevend zijn voor de toewijzing. Van den anderen kant behoeft het geen betoog, dat in geen geval de kosten-bijdrage van belanghebbenden bij uitvoering door den Opbouwdienst grooter zal mogen zijn dan bij uitvoering door werkloozen. De vrees, dat 'het inschakelen van een groot aantal werkers uit den Opbouwdienst zal leiden tot hoogere loonkosten, is der halve geheel ongegrond. Door samenwerking van de betrokken in specties van den Rijksdienst voor de werk verruiming met de betreffende afdeeling van den staf van den Opbouwdienst is de be hartiging der wederzijd'sche belangen vol komen gewaarborgd. Zulks is van bijzondere beteekenis met hel oog op de voortzetting van werken, welke aan de voedselvoorziening van ons land ten goede komen, doch welke als gevolg van de huidige omstandigheden niet met het ge- wenschte tempo kunnen worden uitgevoerd door werkloozen uit de groote steden. Kinderwagen door auto verpletterd. - Bij het achteruitrijden met een vrachtauto te Drachten zag de bestuurder niet, dat ach ter zijn voertuig een juffrouw met een kin derwagen stond, waarin een tweejarig kind zat. De kinderwagen werd onder de auto plat gedrukt, waarbij het kind om het leven kwam.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5