DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. r DE DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND. Steeds weer stortten de vliegers zich door het spervuur van den afweer heen. Twaalf Britsche vliegtuigen neergeschoten. De Fransch-Japansche besprekingen. Engelsche aanvallen op Duitschland. 7.usscAan uuiLh an ipwi VERDUISTERINGS- TIJDEN. van 19,42 tot 7.25. van 19,39 tot 7.27. Nauwere Angel-Saksische samenwerking? Het Duitsche weermachts- bericht. ALKMAARSCHE COURANT. ca- Ir Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 224 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 21 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Berlijn, 20 September (D.N.B.) Het front- bericht van het D.N.B. luidt als volgt: Dank zij de goede navigatie-instrumenten van de Duitsche vliegtuigen konden ook gisteren weer ondanks de slechte weersom standigheden doeltreffende bomtreffers ge- plaats wórden op militaire objecten in Lon den. Vooral werd geconstateerd, dat de eer gisteren ondernomen aanvallen op voor den oorlog belangrijke installaties bijzonder succesvol geweest moeten zijn. Groote bran den in de Londensche stadswijken Canning- town en Stockwell, alsmede ten noorden en ten oosten van de z.g. bocht van de Theems, waar weer nieuwe branden zijn ontstaan, vielen duidelijk waar te nemen. De vergel- dingsaanvallen op Londen werden ook in den nacht van 19 op 20 September vastberaden voortgezet. Voor den oorlog en voor de oor logseconomie belangrijke doelen zijn met bommen van alle kalibers bestookt, waar door aanzienlijke brandhaarden ontstonden. Buiten Londen werden industrieele- en wa penfabrieken in Midden- en Zuid-Engeland opnieuw met bommen bestookt. De luchtaanvallen. Stockholm, 20 September (D.N.B.) Nog nooit tevoren, aldus schrijft de correspon dent van Stockholms Tidningen, zijn de Duitsche vliegtuigen zoo ver boven het centrum van Londen doorgedrongen. Steeds weer opnieuw stortten de vliegers zich door het spervuur van den afweer heen tot op de daken der huizen. Reeds voor middernacht hoorde men ontploffing na ontploffing van bommen van ieder kaliber. De voor steden in het Noorden, Zuiden en Westen trilden urenlang op haar grondvesten als ge volg van de ontploffingen. Het was alsof boven ons een orkaan woedde. Niet alleen kwam er geen_einde aan het ontploffen der bommen, doch ook het dreunen van het af weergeschut en het gieren van de neerval lende bommen hield niet op. Piccadilly cir cus was gisteren gesloten, omdat door bom ontploffingen in de omliggende straten groote stukken muur op het open plein wa ren neergekomen. Beter weer boven het Kanaal. Berlijn, 20 Sept. (D.N.B.) Tegen den mid dag is het weer boven het Kanaal beter ge worden. Duitsche gevechts- en jachtvlieg tuigen zijn, naar het D.N.B. verneemt, op nieuw voor den aanval opgestegen. Zij zul len hun bommen werpen op militaire doelen in Zuid-Engeland. Engelsch communiqué. Stockholm, 20 Sept. (D.N.B.) Het door Reuter per radio verspreidde officieele com muniqué van het ministerie van luchtvaart en dat van binnenlandsche veiligheid over de gebeurtenissen van den laatsten nacht bevat weer slechts weinig feiten, zoodat het geen volledig beeld van de gebeurtenissen geeft. Er wordt gezegd, dat „huizen en industrie gebouwen" door de Duitsche bommen ge troffen werden, dat in het East End „schade aangericht" en „een fabriek in brand ge schoten" werd en dat in dit district het aan tal gewonden en dooden aanzienlijk is. Voorts wordt mededegedeeld, dat ook in andere deelen van het land „bommen vie len", b.v. in Lancashire, Essex, Surrey, Berkshire, Kent, de Midlands en in het Zuid westen. Londen, 20 Sept. (Reuter). Vanochtend vroeg zijn talrijke formaties vijandelijke vliegtuigen in de richting van Londen over de kust van Kent gevlogen. Er bevonden zich een groot aantal bommenwerpers onder, die door talrijke jagers werden begeleid. Uit de ontvangen berichten blijkt, dat de Duitsche luchtmacht niet slechts boven Lon den, doch ook boven andere deelen des lands en wel hoofdzakelijk boven Z.O. Engeland actief is geweest. In een stad in het Z.O. werd door vijf brisantbommen aanzienlijke schade veroorzaakt. De Duitsche aanvallen. Berlijn, 20 September (D.N.B.) Over de luchtgevechten in het gebied boven Londen, in het verloop waarvan het gebied even ten Westen van de groote bocht in de Theems succesvol met bommen werd bestookt, ver neemt het D.N.B. nog, dat het den Duitsche begeleidenden jagers is gelukt, twaalf Brit sche vliegtuigen neer te schieten. Een eigen vliegtuig is tot dusverre nog niet terugge keerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben van ochtend de verkeersinstallaties van de Southern Railway in Londen tusschen de New Cross Gathe, South Bermondsey en Queen Road Stations aangevallen. Talrijke treffers konden worden waarge nomen. Hierbij kwam het tot verscheidene luchtgevechten, in het verloop waarvan, vol gens tot dusver ontvangen berichten, zes Britsche vliegtuigen zijn neergeschoten. Het effect kon duidelijk worden waargenomen. Berlijn, 21 September (D.N.B.) De nachte lijke aanvallen van het Duitsche luchtwaper. op Engeland zijn gisteravond bij het inval len der duisternis weer begonnen. Het zwaar tepunt der acties lag weer in Londen, waar behalve de haveninstallaties en dokken aan de Theems talrijke militaire en voor den oorlog belangrijke doelen, vooral in de Oostelijke wijken der stad, ondanks uiterst krachtig luchtafweervuur en talrijke schijn werpers, met succes met bommen van aller lei kaliber werden bestookt. Het effect der neergeworpen bommen kon, daar het zicht helder was, in bijna alle gevallen duidelijk worden waargenomen. Overnachten op ondergrondsche stations. Stockholm, 20 Sept. (D.N.B.) De Engelscbe regeering heeft volgens Stockholms Tidnin gen onder den druk van de omstandigheden het verbod tot overnachten op de stations van den Londenschen ondergrondschen spoorweg opgeheven. Een middelmatig sta tion kon aan omstreeks vierhonderd perso nen plaats bieden. Derhalve kan men be rekenen, dat ten minste 150.000 Londenaars iederen nacht onder den grond op deze sta tions slapen. Zij moeten overigens een kaartje van 3i/2. pence koopen. Meestal ver schijnen de eersten, die willen overnachten, reeds 's middags om vier uur. De aanvallen op Londen. New Yojk, 21 Sept. (D.N.B.) De Associa ted Press meldt uit Londen, dat bij den laat sten Duitschen nachtaanval vele industrieele gebouwen in het Londensche gebied zijn ge troffen en dat een groote fabriek in Oost- Londen in vlammen is geschoten. Vooral zwaar getroffen zijn verscheidene levensmid - delenfabrieken en opslagplaatsen, zoodat reeds talrijke opdrachten zijn gegeven aan Amerikaansche firma's voor de levering van voor het verbruik gereed zijnde levensmid delen. Volgens een mededeelin'g van het mi nisterie van landbouw in Washington be treft het hier voornamelijk reuzel- en vleeschconserven. International News meldt uit Londen, dat Vrijdag in het Oosten der stad een „geheim zinnige ontploffing" heele blokken huizen heeft doen schudden. Aangezien op het mo ment der ontploffing geen Duitsche vlieg tuigen boven Londen vlogen, vermoedt men, dat een tijdbom tot ontploffing is gekomen. Genève, 20 Sept. (D.N.B.) Volgens in Vi chy ontvangen berichten uit Saigoen heb ben de onderhandelingen, die gevoerd wor den tusschen den Frans-hen gouverneur- generaal en een Japansche delegatie in Hanoi geleid tot het slu'ten van een over eenkomst inzake Indo-China. In goedingelichte Fransche kringen kon hiervan echter geen bevestiging worden verkregen. Men acht dit bericht echter zeer waarschijnlijk, daar de onderhandelingen zich in de afgeloopen dagen op bevredigen de wijze hebben ontwikkeld. Nieuwe Japansche eischen inzake Indo-China. Sjanghai, 20 Sept. (D.N.B.) De Japansche missie in Hanoi heeft, vlgens berichten uit Indo-China, vandaag nieuwe eischen inge diend, waarvar de termijn Zaterdag afloopt. Zonder de bijzonderheden der nieuwe eischen te publiceeren, wordt in een offi cieel Fransch commuriqué uit Hanoi ver klaard, dat de onderhandelingen in een moeilijk stadium zijn gekomen. Tevens wordt bevestigd, dat de onderhandelingen tot dusverre nog niet zijn afgebroken. Japansche militaire kringen alhier geven eveneens toe, dat eischen zijn gesteld, doch dat het verloop der onderhandelingen tot dusverre niet een conclusie wettigt als zou een verscherping in de FranschJapansche betrekkingen aanstaande zijn. AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJ SCHEPEN VOOR ENGELAND? New York, 20 Sept. (D.N.B.) De gewoon lijk als goed ingelicht geldende journalisten Pearson en Allen schrijven heden in de New York Daily Mirror, dat aan president Roosevelt is voorgesteld dertig Amerikaan sche koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 300.000 ton, die voor den wereldoorlog gebouwd zijn, aan Engeland af te staan. Engeland zou deze schepen drin gend noodig hebben als gevolg van de zware tonnageverliezen veroorzaakt dffor het Duitsche luchtwapen en de Duitsche duikbooten. Een tekort aan levensmiddelen en grondstoffen zou anders niet te voor komen zijn. Heidelberg gebombardeerd. Aanvalspogingen op Hamburg en Berlijn. Berlijn, 21 Sept. (D.N.B.) In den afge loopen nacht hebben de Engelschen met twee golven getracht hun aanvallen op Hamburg en de rijkshoofdstad te hervatten. Ook ditmaal gelukte het den vijand door en masse in werking gebrachte en verrassend optredende afweer te verhinderen zijn taak uit te voeren. Een deel der vliegtuigen, dat over de Duitsche bocht Hamburg naderde, werd toen het de monding van de Elbe had bereikt, door nachtjagers en afweergeschut verdreven. Een andere Britsche formatie slaagde er in tot West-Duitschland door te dringen. Zij kwam echter in de provincie Hannover tegenover een krachtige lucht- afweerversperring en vloog, achtervolgd door nachtjagers, terug. Nachtelijke aanvallen. Berlijn, .20 Sept. (D.N.B.) Eenige Engel sche bommenwerpers zijn West- en Zuid- Duitschland binne-ge^logen, waar zij bom men wierpen op niet-militaire doelen. Er zijn v'-r dooden te betreuren. Acht perso nen werden zwaar gewond. Verscheiden woonhuizen werden verwoest. In West- Duitschland werden bovendien weer brand bare celluloid-plaatjes omlaag geworpen die geen schade aanrichtten, maar opnieuw kenmerkend zijn voor de Engelsche strijd- methode. Engelsche bommen op Heidelberg. Berlijn, 20 Sept. (D.N.B.) Engelsche vlie gers hebben in den afgeloopen nacht in het gebied der stad Heidelberg opnieuw op woonwijken bommen neergeworpen. In Heidelberg zijn wijijl en zijd geen militaire doelen te vinden. De stad is in de wereld bekend als plaats der wetenschap en van historische herinne ringen. Daarom is het Duitsche volk over het bericht, dat Engelsche vliegers op de stad bommen hebben geworpen, waarbij voornamelijk de arbeiderswijk van Heidel- berg, Pfaffengrund, zwaar getroffen werd. zeer verbolgen. Een van de arbeiderswo ningen werd totaal vernield. Van het hierin wonende gezin werden de kostwinner, als mede dochter en zoon gedood. Andere brisantbommen, die in de naaste omgeving van Heidelberg werden neerge worpen, doodden een kind van veertien jaar en veroorzaakten bij verscheidene per sonen zware verwondingen. Verder wierpen Engelsche vliegers talrijke bommen in de onmiddellijke omgeving van het kasteel bij Bruchsal. Mannheim, 20 Sept. (D.N.B.) Omtrent de Engelsche luchtaanvallen op niet-militaire doelen van de internationaal bekende uni versiteitsstad Heidelberg alsmede op Bruch sal verneemt het D.N.B. nader van oogge tuigen, dat de Britsche vlieger in den maan verlichten nacht meermalen in scheer- vlucht over de Heidelberger arbeiderswijk Pfaffengrund vloog en daarbij duidelijk moet hebben gezien, dat hier sprake was van een aantal kleine woonhuizen. Deson danks daalde de vlieger plotseling lager en wierp toen vlak achter elkaar zeven bom men uit. Een der huizen werd door een bom getroffen, waarbij een gemeente-ar beider en zijn beide kinderen om het leven kwamen. Andere huizen werden door bom- splinters en door luchtdruk aanzienlijk be schadigd. Ook in de kleine stad Bruchsal in Baden werden de bommen bij helderen maneschijn in scheervlucht op een dichtbevolkte woon wijk, die precies tusschen de stadskerk en het ziekenhuis ligt, geworpen. Tot in den verren omtrek van de plaatsen, waar de bommen terecht gekomen zijn, bevindt zich geen enkel militair doel, fabrieksgebouw of spoorwegemplacement. Door het bombar dement werden ook hier vrijwel uitsluitend menschen uit minder welgestelde kringen getroffen en van hun onderdak beroofd. Zoo viel een bom in een huisje van een verdieping, dat evenals het huis er naast, instortte. Door een andere bom werden twee meisjes bedolven, waarvan er een om het leven kwam. Twee huizen verder werd een achtjarige jongen door bomsplinters levensgevaarlijk gewond. Ook het histori sche slot van Bruchsal, het beroemde Roco- co-bouwwerk van de vroegere vorst bis schoppen van Spiers, werd bij den Brit- schen luchtaanval zeer ernstig beschadigd. Een bom ontplofte op het trottoir, vlak voor het slot en veroorzaakte aanzienlijke schade aan een vleugel van het gebouw. Duitsche persstemmen. Berlijn, 21 Sept. (D.N.B.) „Op den moord van Bethel laten de Britten de misdaad van Heidelberg volgen", onder dergelijke kop pen geven de dagbladen uitdrukking aan de verontwaardiging van het Duitsche volk over den nieuwen aanslag van het Engel sche luchtwapen op niet-militaire doelen. Zij constateeren, dat de schuldrekening van Engeland toeneemt tot in het onmetelijke, maar dat Duitschland de misdaden betaald zal zetten. ONDERSCHEIDING VOOR DEN RIJKSCOMMISSARIS. Sevss Inquart De Führer heeft den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss Inquart, als erkenning voor zijn verdiensten voor de uitvoering van oorlogsopdrachten het „Kriegsver- dienstkreuz" eerste klasse verleer.d. DE JAPANSCH—AMERIKAANSCHE BETREKKINGEN. Tokio, 20 Sept. (D.N.B.) De Japansch— Amerikaansche betrekkingen zijn den laat sten tijd slechter geworden, zoo schrijft de „Tsjoega Sjogyo Sjimpo". Het blad meent, dat deze ontwikkeling bespoedigd is door den voortgang van de Japansche politiek in het zuiden en van den oorlog in Europa. Maar deze spanning tusschen de Ver. Sta ten en Japan stamt niet uit den laatsten tijd, doch dateert van het conflict om Mandsjoe- rije. Dat tot dusver een botsing vermeden kon worden is hoofdzakelijk een gevolg van de terughoudende, negatieve buitenlandsche politiek van Japan. Doch thans heeft de internationale situatie van beide mogendhe den zich totaal gewijzigd. Japan maakt zich steeds meer los van de democratische sta ten. In de democratische slagorde is Frank rijk reeds te gronde gegaan en Engeland staat op den tweesprong tusschen leven en dood. Een halfslachtige politiek is derhalve niet l$eer mogelijk. Het dreigende gebaar van Me Ver. Staten kan Japan niet van de wijs brengen. Een duidelijke aanwijzing voor de richting van de Japansche politiek vormt het feit, dat Konoye gesproken heeft over ernstige tijden, die komen. HEDEN TREKKEN BULGAREN DE ZUIDELIJKE DOBROEDSJA BINNEN. Sofia, 21 Sept. (D.N.B.) De Bulgaarsche troepen, die de zuidelijke Dobroedsja bin nen zullen marcheeren, hebben hun posten langs de oude grens betrokken. Voor een soepel verloop van de bezetting is de zuide lijke Dobroedsja verdeeld in vier zönes, welke de troepen achtereenvolgens zullen binnenmarcheeren. De bezetting van de eerste zóne, waarin de steden Baltsjik en Tutrakan liggen, begint heden om negen uur en zal om 14 uur beëindigd zijn. De ter mijnen voor de bezetting van de drie vol gende zönes zullen nog precies worden vast gesteld. Telkens zal echter op een dag slechts een zóne bezet worden. In de tweede zóne ligt de grootste stad der Do broedsja, Sobritsj, dat het bestuurscentrum der provincie en zetel van den gouverneur- generaal zal zijn. De „Völkischer Beobachter" schrijft: De gangsterstreek van Heidelberg kan niet verontschuldigd worden met het misselijke excuus, dat de aard van deze stad niet be kend is geweest, bij de Londensche regee ring of haar erbarmelijke luchthelden. Want juist Heidelberg is sedert tientallen jaren, ja reeds sedert honderd jaar het voornaamste doel geweest Van alle Engel schen die een bezoek hebben gebracht aan Duitschland. Oud-Heidelberg is voor Enge land de kern van het begrip der Duitsche gemoedelijkheid, Duitsche vroolijkheid en tezamen met het „black forest", het zwarte woud, van Duitsche landschaps schoonheid. En dit Heidelberg heeft het Britsche moordenaarsgespuis thans uitge kozen als doel-van zijn bommenWij Duitschers echter hebben de laatste ge voelsbewegingen jegens Engeland in ons uitgeroeid. Wij zijn vast en definitief beslo ten, meedoogenloos af te rekenen mét dit Engeland en het duizendvoudig te vergel den wat het onzen vrouwen en kinderen iederen nacht aan misdaden en gemeenheid heeft aangedaan. Engeland is voor ons we reldvijand nr. 1 geworden, wiens onder werping en bestraffing het doel is van al ons denken en streven. De oorlog tegen En geland zal thans zoo gevoerd worden, dat geen Engelschman van komende geslachten het meer zal wagen Europa aan te vallen. Zoojuist verschenen: door den Sergeant-Journalist H. VAN HEERDE Hel boek van den oorlog In Nederland van historische waarde voor later tijden. Gebonden I 1.90 Ingenaaid f 1.60 Verkrijgbaar bij den boekhandel. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Morgenavond Engeland zorgt voor vlucht- havens aan de overzijde. New York, 20 Sept. (D.N.B.) De New York Times beweert in een bericht uit Washington, dat de thans door den minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, den Britschen ambassadeur, Lord Lothian, en den Awstralischen gezant, Casey gevoerde besprekingen een nauwere samenwerking tusschen de Engelsch sprekende landen over de geheele wereld betreffen, inzonder heid ten aanzien van het gemeenschappe lijk gebruik van him lucht- en vlootsteun- punten. Volgens diplomatieke kringen wordt een officieel bondgenootschap voor het oogenblik weliswaar niet overwogen, wel echter de inlijving van Zuid-Afrikaan- sche, Australische en Nieuw-Zeelandsche steunpunten bij het verdedigingsstelsel van het Amerikaansche vasteland. De New York Times brengt dit geheele plan in verband met het vraagstuk van het Verre Oosten, dat door den terugtocht der Engelschen op het front in de Middelland- sche Zee en op het eigen eiland aanzienlijk' verscherpt is en dat aan verschillende zij den den wensch heeft doen ontstaan naar aanwezigheid van de Amerikaansche vloot te Singapore. De gemeenschappelijke be- heersching van de steunpunten in de ge heele wereld wordt volgens het blad ook overwogen voor het geval, dat Engeland ineenstort en de Britsche vloot overeen komstig de belofte van Churchill vlucht- havens aan de overzijde opzoekt. Verklaring van Cordell Huil. Washington, 21 Sept. (D.N.B.) Ten aan zien van de in de Amerikaansche dagbladen uitgesproken vermoedens betreffende voort durende besprekingen tusschen Cordell Huil, den Engelschen ambassadeur Lothian en den Australischen gezant, heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, Huil, ver klaard, dat men bij deze besprekingen alle internationale problemen behandelde voor zoo ver de drie landen daarbij betrokken zijn. Hij legde er den nadruk op dat men tot dusverre nog niet was overgegaan tot for- meele onderhandelingen. Huil gaf toe, dat de kwestie van het gebruik van het vloot- steunpunt Singapore door de Amerikaan sche vloot bij de besprekingen te berde is gebracht. Gewapende verkenningsvluchten. Berlijn, 20 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Onder voortdurend moeilijke weersom standigheden heeft het luchtwapen gisteren gewapende verkenningsvluchten uitgevoerd In het verloop daarvan werden Londen alsmede vliegvelden en haveninstallaties in Zuid-Engeland met bommen bestookt, 's Nachts hebben gevechtsvliegtuigen de vergeidingsaanvallen op Londen en op voor den oorlog belangrijke doelen in West- en midden-Engeland voortgezet- Talrijke nieu we branden verbreidden zich, inzonderheid ook te Liverpool. Enkele Britsche vlieg tuigen wierpen 's nachts bommen op woon wijken in West- en Zuidwest-Duitsche steden. Een Britsch vliegtuig werd neerge schoten. Drie Duitsche vliegtuigen worden vermist. GROOTE BRAND IN VERFFABRIEK TE STOCKHOLM. Stockholm, 20 Sept. (D.N.B.) Een gewel dige brand heeft in een verffabriek alhier groote vernielingen aangericht. Men raamt de door den brand aangerichte schade or meer dan een half mülioen kronen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1