URANT. ten??! Winkel- en woningbouw op groote school fc f 7. Bij ons in Rotterdam Er is een begin gemaakt met den bouw van ruim duizend permanente arbeiderswoningen. Sbaekea JSucQediike Stand Spoct Jdtmnieuws 'oonplaten, imachines, DEKKER, >i costuum i 10. '1 inet pijp :achel 9. t gedragen sse. j en cht bruine mkleeding •ichtje aan 5. ip, waar- 1 en een /uurduvel, koop met en kleine nellingen) 15. tgedragen s (flinke te bevra- TWEEDE BLAD. iefst van koop ge len, mag ider letter of z.g.n. op. \N J 49, f BELGIE i. Iet kleinste :en met in i in vrucht- 3 gelegen, is Engelsche en zijd is er De bommen werden ge- den grond t bombarde- iritsche on- iste Nieuws strategische Igisch dorp Wij ver- lelangstelling g, die de dezen „ge en. Ook in 3 Engelschen sheel 17, die en. In den ag zijn op werpen Brit- lonh.uis werd nen hier om rwoestte een i zich geen Mat ion Beige is, dat de ngswoede en concurrent oman is „bjj >ert in de kunt zeg- iben". :en van mijn is en den 'acht, na uw te hebben, m, dat wij ebben. Mijn loten, er zal i en geen tet zal den bent en dat n sloop on- k stond ver- Zoodra hij zorgvuldig bij Brown :emerkt zou re niet tot aken", zei >menteel de aten we dus te geraken, emakkelijker ddernacht te kkelijk zijn omdat u me moeten hou- Brown. „Als ihen te kun- lorbedacht". die andere mishandeld vervolgd). Felle tegenstrijdigheden kenmerken meer en meer Rotterdamsch dagelijksch leven. Eenerzijds het bruisende nieuwe leven in al zijn consequenties, ander zijds het voortgaande oorlogsgebeuren en de daaraan onvermijdelijk verbon den beperkingen. In concrete feiten: eenerzijds bijna dagelijks tastbare be wijzen van Rotterdam's herstel, anderzijds evenzeer bijna dagelijks nieuwe verordeningen,' die een veranderde leefwijze noodzakelijk maken. Rotterdammers moeten om tien uur thuis zijn. De huiselijk heid vaart er wel bij! De eerste Rotterdamsche noodwinkel is geopend en er zullen er spoedig meer vol gen. Er is nu duidelijk teekening waar te nemen in het noodwinkelbedrijf en het laat zich aanzien, dat zich met name rond Dijkzigt een centrum zal vormen, dat Rot terdam iets van het oude stadsleven zal hergeven. Hier zullen tal van groote ma gazijnen, afgewisseld door flinke restau rants, gevestigd zijn. De winkels herinne ren zoo weinig mogelijk aan noodvoorzie ningen, hebben een opgewekt en fleurig aanzien en zullen het leven in de Maasstad, dat, naarmate men gewend geraakt was aan het veranderde aspect, nogal vlak en eentonig dreigde te worden, opvroolijken. Het tweede groote noodwinkelcentrum, Blij dorp, nadert eveneens de voltooiing en ook hier laat het zich aanzien, dat zich een vlot en levendig winkelwezen zal ontwik kelen. Resten dan nog de kleine, van ge meentewege gebouwde noodwinkels. Daar bij zal meer fantasie gevergd worden van het publiek, om het gehate begrip „nood" te verbannen. Het zijn zeer bescheiden ruimten en in tegenstelling met de grootere zaken bheerscht vooralsnog een vlakke ge lijkvormigheid het beeld dezer winkels, waarnaar intusschen nog altijd vraag is. Rotterdam's winkelstand popelt van verlan gen om het verloren terrein te herwinnen. Hij ontveinst zich de moeilijkheden niet, maar heeft zich het overwinnen daarvan tot een devies gemaakt, gedragen door de wetenschap, dat er betere tijden in het ver schiet liggen en door het vertrouwen, dat de oorlogsverliezen, zoowel die te Rotter dam als die elders in het land, beschouwd zullen worden als een ramp, die het ge- heele Nederlandsche volk aangaat. O Noodwoningen. Tot dusver zijn het in hoofdzaak de nood- winkels geweest, die de algemeene publie ke aandacht hebben gevraagd. Intusschen blijft de toestand onverminderd bestaan, dat zeer vele Rotterdammers hun huis ver loren. Tallooze gezinnen trokken bij familie in, waarbij vaak toestanden zijn ontstaan, die niet blijvend kunnen voortduren. Be halve de noodwinkels was dan ook de wo ningvoorziening een kwestie van* urgent belang. Gedeeltelijk tracht men de dienaan gaande bestaande behoefte te dekkn door den bouw van een serie noodwoningen op verschillende punten in de stad. In totaal komen er ongeveer 800 van zulke noodwo ningen, waarvan met name die aan het Noorderhavenkanaal spoedig bewoond zul len kunnen worden. Het zijn houten ge bouwtjes óp cementen fundeeringen. Er is rekening mede gehouden, dat de gezin nen, die in de getroffen binnenstad woon den, door de bank genomen vrij kinder rijk waren. Daarmede zal Rotterdam voor de tweede maal binnen een kwart eeuw kennis ma ken met het instituut „noodwoning", want op het punt, waar de bebouwingen van Rotterdam en Schiedam elkaar nu reeds raken, herinnert het Witte Dorp aan den vorigen wereldoorlog. Het is te hopen, dat de nieuwe noodwoningen beter geslaagd zullen blijken dan dit Witte Dorp, dat, zoo- als de naam reeds zegt, in oorsprong wit ge weest is. De witte kleur der huisjes is ech ter reeds lang geworden tot vaal grauw, hetgeen een vervuilden indruk wekt, die wel fel in strijd is met de echt-Nederland- sche zindelijkheid, die men vaak ook in deze nog altijd bewoonde huisjes aantreft. Is voor een winkelbedrijf het begrip „nood" reeds weinig aanlokkelijk, in nog sterker mate is dit het geval ten aanzien van woningen. Het is daarom ten zeerste toe te juichen, dat meer dan de noodwo ningen, de bouw van permanente wonin gen de aandacht heeft. Reeds vóór het oor logsgebeuren liep men in de Maasstad rond met groote plannen voor den bouw van circa 1000 arbeiderswoningen. Het spreekt vanzelf, dat deze plannen door de gebeur tenissen van den veertienden Mei nog aan zienlijk in beteekenis toenamen. Overleg tusschen den Gemeentelijken Technischen Dienst en de combinatie van bouwers, die het initiatief hadden genomen tot dezen massalen woningbouw, heeft tot het verheugende resultaat geleid, dat uit voering aan de plannen gegeven zal wor den, zoodat vijf groote nieuwe Rotterdam sche arbeiderswijken zullen ontstaan. In totaal worden er 1008 permanente wo ningen gebouwd. Bovendien zullen in elk der vijf wijken eenige winkels komen. Reeds is met het graafwerk een aanvang gemaakt en ook zijn de eerste palen met eenige plichtplegingen in den grond geheid. Niet alleen het feit, dat zulk een groot aantal woningen met spoed gebouwd zal. worden men zou dit kunnen beschouwen als het eerste positieve symptoom van Rot terdam's wederopbouw maar zeer zeker ook de verheugende eensgezindheid, die de Rotterdamsche bouwers daarbij aan den dag hebben gelegd, stemmen tot voldoe ning en zijn er het bewijs van, dat het leven zich herstelt in de Maasstad. Niet minder dan 97 bouwers meldden zich aan voor den bouw van deze woningen. Gezamenlijke be stekken, eensgezinde inkoopen, onderling overleg bij den aanvoer van het materiaal, overleg ook bij hoogere instanties, zooals b.v. tusschen de architecten, geven blijk van begrip van wat deze tijd eischt en het is vooral in dezen massalen woningbouw dat de in Mei geboren Rotterdamsche slag zin „Niet praten maar aanpakken", zich bewaarheidt. En dat men van aanpakken weet, blijkt ook wel uit de omstandigheid, dat even naarstig als ernstig gezocht wordt naar vol waardige grondstoffen, die de op het oogen- blik dure en vooral schaarsche materialen moeten en kunnen vervangen. Het gevolg is, dat de huurprijzen nog niet vaststaan. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat woningen gebouwd zouden worden, waar van de huren ten hoogste vijf gulden per week zouden bedragen. Dit plan heeft men onder den druk der tijden moeten laten va ren. Het laat zich aanzien, dat de huren niet onder zes gulden per week zullen kun nen blijven. Voor tien uur thuis. Leggen de bouw van noodwinkels en nood- en permanente woningen een duide lijke getuigenis af van Rotterdam's onge brokenheid en bruisend leven, scherp daar tegenover staat de ingrijpende verordening voor de kuststrook, dat de bewoners zich tusschen tien en vier uur niet op straat mo gen bevinden. Vooral het amusementsbe drijf, dat zich juist reeds zoo aardig herstel de, wordt daardoor uiteraard voor nieuwe problemen gesteld. Maar het heeft zich ter stond aangepast. De bioscopen hebben de aanvangsuren der voorstellingen opnieuw vervroegd, de beide schouwburgen waap- bij wij Arena, waar het hart van Rotterdam blijft kloppen, gemakshalve ook een schouwburg noemen evenzeer. De trams rijden tot omstreeks half tien. Wel kan men daardoor in de meeste gevallen nog wel per tram van de bioscoop naar huis ko men, maar voor familiebezoeken is dit na tuurlijk rijkelijk vroeg. Nog meer dan reeds het geval was, is nu de fiets in zwang geko men. Men raakt er aan gewend in het don ker te moeten rijden, zoodat thans het stadsbeeld tegen tien uur op zeer merk waardige wijze beheerscht wordt door hon derden kleine f ietslichtjes, die in het zwarte duister een vreugdedans lijken te maken. Haastig spoeden duizenden zich tegen tienen naar huis, gedurende dit natte na jaar meestal in een stroomenden regen. Vroeger kon men nog eens even zoo'n bui in een portiekje afwachten, maar tegen woordig moet men' er wel door en voorloo- pig gaat dit bij de Rotterdammers nog ge paard met een gezond gevoel voor humor, dat de Maasstedelingen ook bij dit vroeg- nachtelijke leven allerminst verlaat. Overigens zal het leven zich in de kust strook en dus ook te Rotterdam geleidelijk wel intensiever op dit noodzakelijke vroeg-thuis-zijn instellen. Reeds thans is er zeer veel vraag naar opklapbedden, hetgeen er op wijst, dat men logeermogelijkheden wil scheppen, waardoor men in de gelegen heid zal zijn door -bezoeken aan en van fa milie en kennissen het op veel huiselijkheid ingestelde leven te veraangenamen. Men leert tegenwordig voorts meer dan vroeger ooit het geval was zijn -buren kennen en komt zoodoende tot de ervaring, dat goede buren inderdaad vooral nü beter kunnen zijn dan verre vrienden. Gezelschapsspelen gaan grif van de hand te Rotterdam. Met die buren gaat men dus spelen. De geest zoekt ontspanning, juist te Rotterdam, waar het dagelijksch leven zoo veeleischend is. In dit licht bezien behoeft de verplich ting om vroeg thuis te zijn volstrekt niet somber beoordeeld te worden. Deze veror dening zal wellicht in vele gezinnen de ban den nauwer aanhalen. Waarmede bewezen is, dat alles in dit leven zijn goede zijde heeft! ROTTERDAMMER. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 OCTOBER OP DIT BLAD VOOR MIN STENS DRIE MAANDEN ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. LUCHTBESCHERMING. Bij de Algemeene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage is een boekje verschenen ge titeld „Luchtbescherming". Het bevat aan wijzingen ten behoeve van de zelfbescher ming en is geschreven door den Rijksin specteur voor de bescherming van de bevol king tegen luchtaanvallen te 's-Gravenhage. De brochure behandelt de zelfbescherming, het moreel, de veiligheid van het huis, de brandbom, verbandmiddelen, voorlichting, burenhulp en algemeene wenken. BERGEN (12 t/m 18 Sept.) Geboren: Maria Cornelia, d. v, An dreas Franciscus Roobeek en Friederika Maijer. Simon Petrus Maria, z. v. Jo hannes Bernardus Gerardus Delis en Jo hanna Spaans. Ondertrouwd: Jacob Christiaan Kruk te Heiloo en Trijntje Vroegop. Overleden: Jacob Broersma, oud 53 jaar, echtgenoot van Charlotte Westheider. LANGS DE NOORDHOLLANDSCHE VOETBALVELDEN. De nieuwe mdeelingen eindelijk bekend, en reeds dadelijk een flink programma samengesteld Zeer benieuwd waren we, hoe de nieuwe indeelingen van de onder-afdeeling „Noord- Holland" ook de N.H.V.B. heeft eer naamswisseling ondergaan, nu de divers* andere bonden hierin zijn opgelost er ui zouden zien. Naast de enkele elftallen van de Christe lijke en Arbeidssportbonden, telde onze kaasstad en naaste omgeving heel wat R"" clubs en we veronderstelden, dat we navolging van den N.V.B. heel wat elf tallen in één klasse zouden zien ingedeeld doch het bestuur heeft ongetwijfeld beslo ten een dubbele competitie in te stellen; we bemerken althans naast de indeelingen, die ons als ex-N.H.V.B.-ers niet vreemd zijn een afdeeling Bijzonder Voetbal en waar van de eerste klasse A de volgende clubs L.S.V.V. I, V.I.O.S. I, Berdos I, A.F.C. I E.S.V. I, Zeevogels I, H.S.V. I en Limmen I. bevat, zoodat er in competitieverband geen treffen tusschen onze plaatselijke clubs Alkmaar, Oudorp, Alcmaria IV en A.F.C zal kunnen plaats vinden en dat onze ex- N.H.V.B.-ers geen bezoek aan Heiloo, Ber gen of elders zullen doèn. En nu wat de indeeling van onze ex-N.H.V.B.-ers betreft. In afwij king van vorige jaren, omvat de eerste klasse A de clubs uit Beemster, Purmerend en Waterland; de eerste klasse B de Zaan streek en de eerste klasse C de kring Alk maar, waaraan zijn toegevoegd enkele clubs uit den Noordpunt. Om precies te zijn ziet de eerste klasse C er als volgt uit: Alc maria Victrix IV, Alkmaar I, Koedijk I, Oudorp I, Petten I, Schoorl I, Succes II Vrone I en Watervogels II. Wat ons bevreemdt, is, dat Alkmaarsche Boys III niet aan deze afdeeling is toege voegd; de rood-witten toch bleken hier het afgeloopen seizoen waardige tegenstanders te zijn en een goede plaats was uiteindelijk hun deel. Nu komen we deze derde elftallers tegen in de tweede klasse D, bij Alkmaar II, DT.S. II, Egmondia I en Alkmaarsche Boys IV. De derde klasse D laat een zeer aantrekkelijke samenstelling zien: Akersloot I, Alkmaar III, Bergen II, Koedijk II, Oudorp II, Schoorl II, Ursem I en Vrone II. De vierde klasse D is momenteel nog klein van afmeting, want naast D.T.S. III, bemerken we Egmondia II, Ursem II en Alkmaarsche Boys V (voor waardelijk). HET PROGRAMMA VOOR MORGEN. En nu wat het programma voor morgen betreft. Zooals reeds in den aanhef ver meld, beschikken we morgen meteen over een flinke serie wedstrijden. Een zuivere beschouwing zal ons bij de eerste ontmoe ting nog niet makkelijk vallen, want we weten niet, hoe vele clubs op de lange zomerrustperiode zullen reageeren; we zul len ons dan ook in groote trekken tot het te verwerken programma bepalen. In de eerste klasse C krijgt Alkmaar I bezoek van Schoorl I en hoewel de duinkanters het onlangs in serie- wedstrijden niet slecht deden, zullen ze de punten toch wel aan de kampioenen moe ten laten. Alcmaria IV ontvangt Vrone I, waarbij de bezoekers wel een kans hebben. En wat te zeggen van Koedijk IOudorp I? In de tweede klasse D krijgt Alkmaarsche Boys III bezoek van Egmondia I, waarbij de rood-witten het aan hun goede prestaties van hét vorige seizoen verplicht zijn, het tot een overwinning te brengen. D.T.S. II ontvangt Allernaar II. De derde klasse D laat zeker een flinke bezetting zien: Ursem IAkersloot I, Alkmaar IIIVrone II, Oudorp IIKoedijk II en Schoorl IIBer gen II, waarbij de thuisclubs de beste pa pieren hebben In de vierde klasse D enkel de ontmoeting van Egmondia II tegen Ursem II. AFDEELING BIJZONDER VOETBAL. De eerste klasse A laat de volgende ontmoetingen zien: L.S. V.V. I—V.I.O.S. I, Berdos I—A.F.C. I, E.S. V. IZeevogels I en H.S.V. ILimmen I. De juiste krachtsverhoudingen weten we hier niet, ^oodat we ons vooreerst niet aan een voorspelling zullen wagen, al meenen we, dat de Westerweg-bewoners het in Ber gen wel zwaar te verduren zullen krijgen. Wielrennen OOK JAN DERKSEN DEELNEMER OP DE ZAANSCHE WIELERBAAN. Oude trouwe vrienden zullen opnieuw tegen elkaar in het strijdperk komen. Jan Derksen, de supersprinter, heeft er name lijk bij de directie van de Zaansche wieler baan op aangedrongen eveneens te kunnen starten in den 40 km individueelen wed strijd, die als slot van het wielersportseizoen gehouden wordt. Niet enkel door het feit dat Jan zoo graag rijdt, was de reden. Graag zou hij zich ook in een dergelijke race eens willen meten met zijn oud-kop- pelgenoot Jan Pronk en Pietje Evers. Van daar dat de inrichters besloten ook Derksen te engageeren voor dezen wedstrijd, die daardoor een bijzonder karakter heeft ge kregen. Want niet alleen Pronk en Evers zullen rekening hebben te houden met de bijzondere kwaliteiten van Derksen, ook renners als Van der Voort, Cees Bakker, Groenewegen en Klink zullen aan den weet komen, dat Jan een renner is die op een dergelijk nummer moeilijk is te verslaan. Reeds in koppelwedstrijden toewees de pud- DE EENZAME WEG. City-Theater. Dr. Delbanco is dood, hij is verdwenen in een gevangenis in Siberië en sindsdien is iedereen er van overtuigd, dat hij nooit meer terugkomt. Allen die hem gekend hebben zijn daar niet rouwig om want hij is een eenzelvige man, die onbewust'ieder van zich afstoot. Zijn weduwe Maja hertrouwt als haar zoontje, de kleine Walter, 2 jaar is en we zien de moeder en haar zoontje met den nieuwen vader, den gevierden pianist Hans Wieland, in een gelukkig huwelijk bijeen. Walter, die later zes jaar is, weet niet beter of Hans Wieland is zijn vader en hij heeft groote bewondering voor den man, die op de concerten in alle groote steden als een beroemd pianist gevierd wordt. Op een concert in Berlijn zijn moeder en zoon aanwezig en het kind wijst zijn moe der tijdens het concert een heer in een der loges aan, die hen onafgebroken aanstaart. De vrouw dreigt te bezwijmen want het is Dr. Delbanco haar eersten man, dien zij dood gewaand heeft. Dan begint de groote strijd om het kind. Dr. Delbanco blijkt slechts terug gekomen omdat hij in zijn eenzaam leven zijn zoontje aan zijn zijde wenscht. Hij probeert het met dreigementen en verklaart zich later bereid te komen logeeren om het kind wien hij zijn vaderschap niet kenbaar zal maken voor zich te winnen. Hij neemt den jongen een week mee naar het huis waar hij met zijn zuster woont, wanneer Maja en haar man voor een corcert in Londen zijn en breekt dan zijn belofte. Hij verlaat met het kind Berlijn op weg naar Amerika, maar Eva Adrian, een leer linge van Hans, die bij hem en Maja in huis is, weet de vlucht te verhinderen. Dan besluit Dr. Delbanco zijn plannen door te zetten. Hij zal op den avond van den verjaardag van Hans het kind komen halen, Hij verschijnt inderdaad, hij is onverzet telijk, hij zal en hij wil zijn kind met zich meenemen en dan komt de kleine Walter zelf tusschenbeiden en spreekt met „Oom Gregor" onbewust van wat hem boven het hoofd hangt. En de man, de onverzettelijke, wil het ge luk van dit gezin niet langer verstoren. Hij keert zich om en gaat den langen, eenzamen weg, die dan voor hem ligt. Lil Dagover als Maja, Peter Petersen als Dr. Delbanco, Albrecht Schönhals als Hans Wieland, Marieluise Claudius als Eva Adrian en last not least de kleine Peter Dann als Walter spelen in deze romantisch-dramati- sche film op onverbeterlijke wijze samen. Vooraf gaat weer een cabaretnummer, een Ufa-film en een alleraardigste gekleur de teekenfilm. EEN HOPELOOS GEVAL. Harmonie-Theater De titel van deze alleraardigste film moge dan zijn: Een hopeloos geval, de film zelf is het in 't geheel niet. Men amuseert zich kostelijk bij deze welgeslaagde comedie van Jenny Jugo. Dit rijke en verwende meisje Jenny rijdt b.v. auto met meer dan normale snelheid, met als gevolg een auto-ongeluk, dat haar in het ziekenhuis brengt. Daar ont moet zij natuurlijk den beroemden chirurg prof. Bruchsal. Deze maakt haar eenigen tijd mee en noemt haar terecht een „hope loos geval". Toch maken de woorden van den prof indruk op haar en zij besluit haar leven' te veranderen. Zij laat zich inschrijven als studente bij de medische faculteit, ont moet daar door haar optreden nieuwe moei lijkheden, maar ook de student Hans Faber, die voor zijn examen staat. Prof. Bruchsal ziet wel hoe de situatie tusschen deze twee zich ontwikkelt en waarschuwt Hans. Deze slaagt en kan zich op aanbeveling van prof. Bruchsal een mooie positie in Z.-Amerika verwerven, mits hij zich maar niet door een te vlug huwelijk laat afleiden. Dit alles maakt dat zich in het z.g. „hopelooze geval" een groote ommekeer ten goede voltrekt. Bijna was Hans toch nog alleen naar Argen tinië gegaan, maar nog juist voor het ver trek van de boot weet Jenny haar Hans te achterhalen en de vader van Jenny en de moeder van Hans zien op de kade staande een gelukkig paar een nieuwe toekomst tegemoet gaan. Jenny Jugo heeft de hoofdrol op uit nemende en zeer temperamentvolle wijze ge speeld. Men zal haar met veel genoegen in deze film zien. Niet minder goed waren Karl Ludwig Diehl als de levenswijze professor en Hans Stelzer als Faber, de student. Men schenke echter ook aandacht aan de kleinere rollen in deze film, die inderdaad op een wijze worden gespeeld, die uw belangstel ling ten zeerste waard is. Men heeft zich bij de eerste vertooning van deze film gisteravond uitstekend geamu seerd. Het voorprogramma bracht een interes sant en uitgebreid Ufa-journaal en een Pro- filti-Nieuws met zeer geslaagde opnamen van gebeurtenissen uit eigen land. Alkmaarder dat hij een renner is die in de zwaarste jachten kan meekomen. Vandaar dat zijn deelname aan dezen wedstrijd een bepaald attractief karakter heeft gegeven. De achtervolgingswedstrijden tusschen Bakker, Klink, Groenewegen en Van der Voort is eveneens een wedstrijd, die veel perspectieven biedt en waarvan de uitslag niet bij benadering is te zeggen. Het zijn alle vier knapen die er in ieder opzicht mo gen zijn en vooral in de poursuite-wedstrij den staan zijn hun mannetje volkomen. De koppelomnium tusschen van Rooy Kremers en PronkEvers is door de deel name van Derksen gewijzigd in een per soonlijke omnium tusschen deze vijf ren ners, die zal bestaan uit sprints a trois, klas- sementwedstrijd en een tijdrace over één baanronde. In dit nummer ligt een zege van Derksen voor Pronk en Kremers volkomen in den lijn der verwachtingen. Wie dus aan het slot van dit wielersei- zoen op de .baan nog een schitterend wie- Ierprogramma wil aanschouwen, raden wij bovengenoemden wedstrijd te bezoeken. Op bon van uw dokter. BUTTERFLY. Victoria-Theater. Een film van wel zeer bizondere kwalitei ten, n.l. Butterfly, kan men deze week in het Victoria-Theater bewonderen. Het ge geven is de titel zegt het reeds ont leend aan de beroemde opera Madame But terfly, maar is een aparte geschiedenis, die we eigenlijk een tweede Butterfly zouden kunnen noemen. Een jonge operazangeres, Rosi Belloni (Maria Cebotari), leert op een bal Harry Peters (Fosco Giachetti) kennen en deze jonge, veelbelovende componist en pianist verklaart haar zijn liefde. Het wordt haar eerste en tevens laatste liefde Haar geluk duurt echter kort. Als Rosi Peters de voor haar vreugdevolle mededee- ling wil doen, dat zij een kind van hem ver wacht, vertelt hij haar, dat hij een aanbie ding om als dirigent naar Amerika te gaan, heeft gekregen, welke aanbieding beslissend voor zijn toekomst kan zijn. Uit angst, dat hij niet zal willen vertrekken, als hij iets omtrent haar toestand verneemt, licht Rosi hem niet in. Peters vertrekt met de belofte, dat hij haar zoo spoedig mogelijk zal laten overkomen. Maanden en jaren gaan voorbij, zonder dat Rosi iets van haar verloofde hoort. Toch kan dit noch haar liefde voor hem scha den, noch haar vertrouwen in hem doen wankelen. Zij zorgt voor haar kind en leeft slechts in de hoop, dat er een brief uit Ame rika komt. Haar talent is inmiddels gerijpt en zij wordt aangezocht om bij de première van Puccini's nieuwe opera „Butterfly" de titel rol te vertolken. Uit alle landen komen de muziekliefhebbers naar Milaan om deze ge beurtenis in de muziekwereld bij te wonen. Onder hen is ook de directeur van de Metro politan Opera te New-York, in wien Rosi Harry Peters herkent. Helaas, het blijkt, dat Peters getrouwd is en dat zijn reis niet haar, doch de opera gold. Nu pas merkt zij de typische gelijkenis tusschen het levenslot van de kleine geisha Cho-Cho San, hetwelk zij spélen moet, en het hare op. De intensi teit, waarmee zij de rol vertolkt, maakt de opvoering tot een geweldig succes. Haar ont roerende spel en zang vindt vooral weer klank in de harten van Harry Peters en zijn jonge vrouw. Vol bewondering ziet deze lichtzinnige man de zuiverheid van Rosi, die zelfs nu nog haar groote liefde voor hem niet geheel vergeten kan! Onder den indruk keert hij terug naar Amerika met zijn jonge vrouw, terwijl Rosi met haar kleinen zoon achterblijft. Haar leven zal voortaan slechts hem en haar kunst gewijd zijn! Laten wij van de goede kwaliteiten van deze film hier niets meer zeggen. Deze film heeft geen verdere aanbeveling noodig en dat zij „trekt" bewees wel het zeer talrijke publiek, dat reeds gisteravond de zaal vulde. KERMISGASTEN. Roxy-theater. Het Roxy-theater zal een week lang misschien wel méér een centrum zijn van kermissfeer en -vroorlijkheid, waar zeer zeker allen, die het betreuren dat er dit jaar hier ter stede geen echte kermis kon zijn, van zullen genieten. We zien er draaimolens en kramen en tenten, hooren kringelende bellen en jengelende orgels, op zich heesch roepende theater-directeu ren, die het „geachte publiek, boeren, bur gers en buitenlui" uitnoodigen om „de grootste wonderen der wereld" in hun etablissement te gaan zien alles zonder trucs en zonder bluf. De film „Kermis gasten", die dit alles voor haar rekening neemt, geeft zelfs nog méér: zij geeft een kijkje achter de coulissen rondom dit le ven van' schijn, en zij doet zien hoe finan- cieele moeilijkheden zich ook daar mis schien daar zelfs in de eerste plaats? voordoen. Deze moeilijkheden nu vormen den eigenlijken achtergrond van de film. Men oordeele: de theater-directeur Mari- nelli poogt geld te leenen van zijn broer Jansen, maar deze zit zelf op zwart zaad en dan komen beiden overeen om een in braak te fingeeren, waarbij Jansens ju- weelen „verhuizen". Twee gesjochten ar- tisten, Jan en Annie, spelen hierbij een voorname rol doordat zij door Jansen en diens echtgenoote worden gehouden voorde inbrekers" en dan uit hun handen de ju- weelen ontvangen. Er komen detectives bij te pas, er ontstaat een jacht op de juwee- len, enz., enz. Wij zullen er niet meer van zeggen; om werkelijk te genieten van het humoristische in deze film moet men alles zelf meemaken. Henriette Davids speelt voor Annie en ze is ook hier weer de echte Heintje, vroolijk en opgewekt en animeerend tot meezingen van „Je bent pas aardig". Johan Kaart Jr. heeft van zijn rol van haar broer Jan iets fijns gemaakt, vooral door zijn Don Juan- neigingen, terwijl hij als één der Jolly Sisters een paar veroveringen maakt. Ver der spelen er nog een veertiental andere ras-echte Nederlandsche artisten mee, van wie we slechts noemen Sylvain Poons, Corry Vonk, August Kiehl, Harry Boda, Piet te Nuyl en Wim Kan. Inderdaad, „Kermisgasten" is een Neder landsche film, waarvan we het bezoek van harte aanbevelen. In het voorprogramma': Ufa-nieuws met veel oorlogsbeelden, Hollandsch nieuws met o.a. wedstrijd van transportfietsen te Zaandam en verduisteringsproblemen, waarbij vuilnisbakken op straat vooral in dezen tijd een gevaar blijken; en ten slotte nog een gekleurde grappige teekenfilm, die juist het tegendeel geeft van wat de titel zegt, t.w. „Veiligheid vóór alles".

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7