DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND. DE ENGELSCHE AAVALLEN OP DUITSCHLAND. Zeer vele vijandelijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Succesvolle aanvallen op Londen. Japanneezen rukken Indochina binnen. Britsche gevechtsvliegtuigen via Nederland naar Noord-Duitsch'and Lukrake bombardementen. liLSSC&m vuurt m ijJWi VERDUISTERINGS TIJDEN. van 19.37 tot 7.29. op 23.10 onder 14,11 Japan moet voorbereid zijn op Britsch-Amerikaansche druk. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 225 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 23 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Berlijn, 22 Sept. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot onder bevel van luitenant ter zee 1ste klasse Schepke heeft acht vij andelijke koopvaardijschepen van in totaal 61.300 b.r.t. tot zinken gebracht. Tegelijker tijd melden andere duikbooten, dat nog acht vijandelijke koopvaardijschepen van 35.700 b.r.t. in totaal tot zinken zijn gebracht. In clusief de vijandelijke koopvaardijschepen, waarvan gisteren gemeld werd, dat zij tot zinken gebracht zijn, zijn daarmede in twee dagen 176.000 b.r.t. scheepsruimte van de vijandelijke koopvaardijvloot door onderzee booten tot zinken gebracht, een record prestatie, die voor de eerste maai in dezen oorlog geleverd is en bovendien in gebieden, waar de tegenstander over overvloedige mid delen tot bestrijding van onderzeeërs be schikt. De vergeldingsaanvallen op Engeland gin gen ook gisteren voort. Londen was weer het hoofddoel voor de aanvallen. Overdag en des nachts werden in het centrum en langs de Theems talrijke mi litaire en voor den oorlog belangrijke doelen succesvol met bommen bestookt. In de nabij heid van het Royal Albert en het West-India Dock ontstonden nieuwe, zware branden. In de groote bocht van de Theems kon gecon stateerd worden, dat nog talrijke oude branden woeden. Andere aanvallen richtten zich op ver scheiden vliegvelden en troepenkampen, alsmede op enkele havenplaatsen aan de zuid- en oostkust van Engeland. Op een bij zonder hevig bestookt vliegveld in de nabij heid van Londen werden treffers op han gars en onderkomens geplaatst. Hernieuwde pogingen van vijandelijke luchtstrijdkrachten om het rijksgebied bin nen te dringen, mislukten met uitzondering van enkele vluchten boven de Fransch- Belgische kust. De hier uitgeworpen bommen richtten in het geheel geen militaire schade aan. De vijand verloor twee vliegtuigen. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Nachtelijke aanvallen. Berlijn, 22 Sept. (D. N. B.) Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht onafgebroken aanvallen op de Britsche hoofdstad ondernomen. In het centrum in de buurt ten noordoosten van de City en ten noordwesten van de Royai Albert Docks werden branden waar genomen. Ook de monding van de Theems werd gebombardeerd. Ondanks krachtigen luchtafweer, levendige activiteit van zoek lichten en Engelsche nachtjagers, zijn alle Duitsche vliegtuigen na hun taak met suc ces te hebben volbracht, op hun bases terug gekeerd. Er hebben geer Britsche vlieg tuigen boven het Duitsche rijksgebied ge vlogen. Slechts in België zijn een paar bommen op het open veld geworpen. De aanvallen, die de Duitsche luchtmacht laat in den middag van den 21en September op Londen heeft ondernomen, zijn naar de deelnemende eenheden duidelijk hebben kunnen waarnemen, met groot succes be kroond geworden. De aangerichte materieele schade is aanzienlijk. In de onmiddellijke na bijheid van de groote bocht -in de Theems zijn midden in het centrum van de Britsche hoofdstad verscheidene doelen met bommen van het zwaarste kaliber doeltreffend be stookt. 23.000.000 K.G. bommen. Berlijn, 23 Sept. (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen heeft, naar het D.N.B. ver neemt, sedert 10 Augustus 23 millioen k.g. bommen van alle kalibers op militaire ob jecten in Groot-Br.tannië geworpen. In de afgeloopen zes weken verhevigden lucht oorlog zijn de belangrijkste Engelsche ha vens aan alle kusten in ongeveer 200 aan vallen bestookt met 8 millioen kg., spring stof. In denzelfden tijd werden 700 aanval len naar vliegvelden en industrieinstallaties in zuid- en midden-Engeland, met inbegrip van Londen, ondernomen, waarbij 15 mil lioen k.g. bommen werden neergeworpen. Beide kaarten geven een volledig overzicht van de meest belangrijke dokken en havenwerken van Londen. Het gelukte de Duitsche luchtmacht boven deze strategische punten te komen en vele dezer havenwerkeh werden in den loop van drie dagen hevig uit de lucht ge bombardeerd. Van 17 t/m. 20 September werden o.a. getroffen het Victoriadok, de West- India en Londen dokken. In den nacht van 19 op 20 werden de Royal Albertdokkèn getroffen bij Silvertown. Op de gasfabriek van Bromley werden voltreffers geplaatst, alsmede op het Woolwich Royal Arsenaal. Daar de Duitsche luchtmacht steeds boven de meest belangrijke strategische haveninstallaties der Britsche hoofdstad opereert, is het aan te bevelen deze kaarten hierbij te raadplegen. Nieuwe vluchten. Berlijn, 22 Sept. (D.N.B.) In den loop van den morgen zijn Duitsche gevechtsvliegtui gen Over het Kanaal gevlogen om strategi sche doelen in zuid-Engeland te bombar deeren. Het kwam hier en daar tot lucht gevechten, waaromtrent nog geen nadere gegevens zijn ontvangen. De aanvallen op Londen. Uit de spaarzame berichten van Reuter, van den Engelschen berichtendienst en uit de weinige berichten van buitenlandsche correspondenten is een globaal overzicht te krijgen over den werkelijken toestand. Zoo bericht Reuter, dat.de aanvallen van het Duitsche luchtwapen Zaterdagavond, kort voor het vallen van den nacht, zijn be gonnen. In dezen nacht, zoo moet zelfs Reuter onder, den druk der feiten toegeven, was de vijandelijke bedrijvigheid iets groo- ter dan in de voorgaande nachten, ofschoon Londen opnieuw het voornaamste doel was. In verschillende deelen van de hoofdstad werden bommen geworpen. Een nieuwe aanval op de oostelijke- en zuidelijke wij ken was nog heftiger. In beide gebieden werden gebouwen vernield en ontstonden er branden. Reuter geeft dan verder nog toe, dat ook het zuidoosten 'van Engeland aan aanvallen heeft blootgestaan en dat ook hier eveneens een zeker aantal gebouwen door bommen is vernield. Zooals gewoonlijk vermijdt Reuter van „industriëele installaties of militaire objec ten" te spreken. Ook in de berichten van correspondenten worden alle aanduidingen van bombardementen op dergelijke instal laties door. de censuur ten scherpste onder- diukt. In een ander bericht meldt Reuter, dat de nachtelijke luchtaanval „zich uitsfrekte over een tamelijk uitgebreid gebied van Engeland". Volgens Reuter kregen meer dan twintig steden vliegerbezoek. Des avonds om 22.00 uur verstrekte Reuter de lakonieke mededeelihg, dat „op dit tijdstip weer de gebruikelijke lucntaanval van het Duitsche luchtwapen; 0p Engeland" aan den gang was. In een overzicht van den toe stand, dat zoo weinig mogelijk verradt, deelde de Engelsche berichtendienst mede, dat de bevolking van Londen de pauzen tusschen de Duitsche aanvallen gebruikt „om opruimings- en herstelwerkzaamheden aan gebouwen uit te voeren. De glasscher ven, die de straten bedekken, zijn opge ruimd. Eenige straten zagen eruit „alsof zij een aardbeving hadden meegemaakt". De ontruiming van Londen. Stockholm, 21 Sept. (D. N. B.) Volgens gelijkluidende berichten uit Londen is de ontruiming van de Engelsche hoofdstad in vollen gang. Met alle middelen poogt de regeering tenminste een zekere orde te brengen in de stelsellooze vlucht der bevol king. Voor zoover dat mogelijk was zijn extra-treinen ingelegd, om het verkeer op de wegen te ontlasten, daar deze bijwijlen vol vluchtelingen zijn. Alle pogingen om de be volking van Londen te bewegen tot blijven zijn op niets uitgeloopen. De neiging tot vluchten wordt bovendien steeds sterker, omdat door de versterking van het luchtaf weergeschut en door het niet ontziende, on- beheerschte schieten steeds meer huizen worden beschadigd, terwijl dagelijks een groot aantal personen door eigen granaten worden gedood of gewond. Vreedzame bedoelingen. Tokio, 23 Sept. (D.N.B.) Naar Domei meldt, zijn vanochtend afdeelingen van het Japansche leger en de marine begonnen uit het Noorden Indo-China binnen te ruk ken. Men verwacht dat na aanvankelijken lichten tegenstand verdere acties vreed zaam kunnen worden uitgevoerd. De besprekingen van Matsoeoka met den Franschen ambassadeur. Tokio, 23 Sept. (D.N.B.) Het departement van buitenlandsche zaken maakt officieel bekend: De minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka heeft in Augustus met den Franschen ambassadeur te Tokio in vriend- schappelijken geest gehouden besprekingen gevoerd tot oplossing van het conflict in China en tot het verkrijgen van een posi tieven opbouw in het Verre Oosten. Op grond van deze besprekingen is een over eenkomst bereikt, krachtens welke het Ja pansche leger en de Japansche vloot in Fransch Indo-China de van militair stand punt uit noodig geworden maatregelen mo gen nemen. Daarop werden te Hanoi tus schen de militaire autoriteiten van Japan en van Fransch Indo-China onderhandelin gen gevoerd ter verkrijging van concrete besluiten. In den middag van 22 Sept. werd een overeenkomst bereikt. Een woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft inzake de gemelde botsingen tusschen Japansche en Fransche troepenonderdeelen aan de Noor delijke grens van Fransch Indo-China ver klaard, dat op grond van de overeen komsten tusschen Japan en de autoriteiten van Fransch Indo-China, de intocht van de Japansche troepen in Indo-China niet be- teekent, dat Japa,. territoriale eischen aan Fransch Indo-China stelt of wil provocee- ren. Wat de botsingen betreft, deze schij nen op een misverstand te berusten. Berlijn, 21 Sept. (D.N.B.) Het aantal ge vallen van Britsche bomaanvallen op bur gerlijke doelen, op Duitsche woonhuizen, werken, cultuurmonumenten en kerkhoven is in den nacht van gisteren op vandaag weer uitgebreid. De nieuwe gevallen hebben de verbittering van het Duitsche volk tegen de Engelsche vliegers en de Engelsche oorlogs methoden nog doen toenemen. Niet minder dan 13 personen zijn thans weer aan deze oorlogsmethoden ten offer gevallen. O.a. hadden de Britsche luchtpiraten het arglistig voorzien op een klein dorpje aan den Moe zel. Laagvliegend naderden zij het en wier pen toen 8 explosieve bommen en 40 brand bommen neer. Verschillende woonhuizen en schuren in het midden van het dorp gingen op in vlammen. Andere woonhuizen werden zwaar of lichter beschadigd. De bezoeker van het dorpje aanschouwt een beeld van grenzelooze verwoesting. De treurige ruïnes van de uitgebrande huizen teekenen zich af tegen den hemel. De verwoeste muren getui gen van de systematische vernieling van een vriendelijke woonruimte in een dorp, waarin zich geen enkel militair doel be vindt. Ut de gouw Keulen-Aken werden nog andere bomaanvallen van de R.A.F. gemeld. Hier hebben de Engelsche vliegers een oorlogsherinneringskerk voor een deel verwoest. Verder een oorlogsmonument en wederom een kerkhof. Door het licht van de sterren was de nacht zeer helder. Bovendien belichtten de Engelsche vliegers het dorp en de omgeving met raketten, zoodat het helder was als overdag. Er is geen twijfel mogelijk of zij hebben duidelijk gezien, dat het hier niet om een militair doel ging. Op een andere plek in West-Duitschland lieten de Engelschen op een boerenwoning drie explosieve bommen vallen, die echter ge lukkig maar geringe schade aanrichtten; daar de bommen op 50 tot 100 meter van hun doel ketsten. Ook het „strijdmiddel" van de brandplaatjes is door Britsche vlie gers in den nacht van Zaterdag weer op verschillende plaatsen gebruikt. Zij vielen op dorpen, velden en bosschen en tusschen woningen. Volgens de ingekomen berichten hebben zij échter nergens schade aangericht, daar zij ovéral op tijd konden worden opge spoord. Engelsche aanvallen op Duitschland. Berlijn, 23 September (D.N.B.) In den nacht van 22 op 23 September zijn Britsche gevechtsvliegtuigen in drie golven via Ne derland naar' Noord-Duitschland gevlogen. Eenige vliegtuigen drongen door tot de Mark Brandenburg. Bij Potsdam en Ora- niën stieten zij op het spervuur van het af weergeschut van Groot Berlijn. Op eenige plaatsen ontmoetten zij nachtjagers, die boven Berlijn een beveiligingsvlucht maak ten. Door het levendige en welgerichte af- weervuur durfden de Engelschen den af- weergordel niet te passeeren. Zij keerden, na eenige' lichtbommen te hebben uitge worpen, terug zonder een bom te hebben neergeworpen. Thans twaalf dooden in Bethel. Bielefeeld, 21 Sept. (D.N.B.) Het aantal dooden, dat de luchtaanval van de Royal Airforce op .het wereldvermaarde herstel lingsoord van Bodelschwing te Bethel by Bielefeld geëischt heeft, is tot twaalf ge stegen, daar verscheidene zwaargewonden aan hun vreselijke verwondingen bezweken zijn. Elf hulpelooze zieke kinderen en een verpleegster, die haar leven aan de ver pleging van deze ongelukkige schepsels ge wijd had, vormen thans de balans van dezen Engelschen aanslag. Het is uitgesloten, dat de Engelsche vliegers niet geweten hebben wat zij met hun bommen gestookten, temeer daar zij in het licht van de volle maan en van afgeschoten lichtpijlen hun aanval uit voerden. Zoojuist verschenen: door den Sergeant-Journalist H. VAN HEERDE Het boek van den oorlog in Nederland van historische waarde voor later tijden. Gebonden 1.90 Ingenaaid I 1.60 Verkrijgbaar bij den boekhandel. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 2324 September Gevaar voor verstoring van de betrekkingen met Ned. Indië. Japan en Singapore. Tokio, 22 Sept. (D. N. B.) De te Was hington gevoerde EngelschAmerikaan- sche besprekingen worden door de Japansche pers vooral daarom grondig van commen taar voorzien, omdat naar haar meening het vraagstuk Singapore en daarmee de Japansche politiek nopens Oost-Azië en den Stillen Oceaan aan de orde gesteld is. De Hotsji Sjimboen vraagt of het nog mogelijk is den vrede in de Stille Zuidzee in stand te houden. Voor eventueele gebeur tenissen in dit gebied dragen Engeland en Amerika de volle verantwoordelijkheid, om dat zij hier de atmosfeer opzettelijk vergif tigd hebben. Het blad neemt aan, dat nauw keurige Engelsch—Amerikaansche afspra ken omtrent Singapore bestaan en is van meenig, dat de tot dusver goede betrekkin gen van Japan tot Nederlandsch-Indië en Fransch Indo-China verstoord en de uit voering van de taak van Japan in het verre Oosten doorkruist worden, indien de vloot van de V. S. maar eenmaal dit steunpunt bezet houdt. Van het vraagstuk Singapore hangt het verdere lot van Japan af. Daarom moet Ja pan alles doen om Amerika dit opdringen te beletten. De Tokio Asahi Sjimboen uit zich in ge lijken zin en betoogt, dat het Engelsch Amerikaansehe optreden vroeg of laat eco nomische en misschien ook militaire gevol gen moet hebben. Onder deze omstandighe den is de plicht van Japan in overeenstem ming daarmee op militair terrein en t. a. v. de buitenlandsche politiek voorbereidselen van beslissende beteekenis te treffen. De Yomioeri Sjimboen verwijt de V. S. als neutrale natie, dat zij reeds bedekt aan den oorlog deelnemen. Japan zou door de Engelsch-Amerikaansche samenwerking in den Stillen Oceaan langzaam geworgd moe ten worden. Ook dit blad eischt evenals de Tokio Asahi Sjimboen energieke maatrege len van de regeering. KINDERROOF IN DE VER. STATEN. New-York, 21 Sept. (D. N. B.) De open bare meening en de Amerikaansche autori teiten worden op het oogenblik bezig gehou den met een opzienbarenden kinderroof in Californië. Het slachtoffer van den brutalen overval op den openbaren weg was de drie jarige Mare de Tristan, een afstammeling van twee rijke families en erfgenaam van de koperkoningen Cate. De daders hebben een uitvoerige mededeeling achtergelaten, waarin 100 000 dollar losgeld wordt geëischt en waarin werd gewaarschuwd de politie niet in de zaak te mengen. Op verzoek van de familie heeft de bevoegde autoriteit tijde lijk van een onderzoek afgezien, om de fa milieleden in de gelegenheid te stellen met de kidnappers in verbinding te komen. Het kind ongedeerd. Nader wordt uit Hillsborough gemeld: De sensationeele ontvoering van het drie jarige millionnairszoontje Mare de Tristan is Zondag op verrassende wijze geëindigd. In de bergen van de Sierra Nevada in de na bijheid van Placerville hebben Zondag n.l. twee jagers den kinderroover weten te overweldigen. De ontvoerder was in een ge stolen auto op een boschweg de route kwijt geraakt. Het kind zelf is ongedeerd. Het ge- eischte losgeld van 100.000 dollars was nog niet betaald. ,v

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1