Agenda DE LANDBOUWTENTOONSTELLING Nieuw Raadhuis te Broek o. Langendijk De ter dood veroordeelde. Officieele opening onder veel belangstelling. Een sieraad voor de gemeente. Wal EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag:. Alkmaar's vette schapen maakten een uitstekenden indruk. Het geheele Waagplein was heden ingenomen door een inzending schapen, zooals alleen Alkmaar als centrum van de georganiseerde schapenfokkerij kan bie den. Nu het schaap nog vrij is van de distributie, zit er, nadat deze fokkerij jaren in de verdrukking heeft gezeten, weer muziek in de schapenfokkerij. Dank zij het organiseerend werk van de Ver- ceniging tot verbetering van de Schapen fokkerij en diens actieven secretaris, den heer J. Sijp, veroverde het Texelsche schaap een eerste plaats. Het was opval lend zooveel fokkers uit andere provincies deze tentoonstelling bezochten voor het aankoopen van 'n goeden ram of ooi, zoo dat zich al spoedig een levendige handel ontwikkelde. In de rubriek „vette schapen" sloeg de gemeente Alkmaar een schitterend figuur. Haar inzending ging dan ook met de eerste prijzen strijken. De rubriek vette runderen was klein, evenals die der varkens, doch bestond uit goed materiaal. In het Waaggebouw werd groote be langstelling getoond voor de expositie van den Landbouwvoorlichtingsdienst, terwijl velen profiteerden van de toelich ting gegeven door den aanwezigen as sistent, den heer A. P. Couwenhoven, die met zijn selectiebedrijf te Heiloo buiten gewoon goed werk doet en er naar streeft om in elke gemeente een voorlichtings- bedrijf te stichten. Het magazijn „Hygiëna" was daar voorts aanwezig met een keurige, opval lende stand. Vooral de in dezen stand geëxposeerde electrische gehoorapparaten waren up to date. Het bezoek was ondanks het gemis van attracties zeer groot. Helaas werd het bezoek om half twaalf door een flinke regenbui verstoord. Om elf uur had in het café van den heer Bos aan het Waagplein de opening plaats door den districts-voorzitter en het hoofdbestuurslid van den H. M. v. L., burgemeester Posch uit Oterleek. Bij de plechtigheid waren aanwezig de burgemeester, jhr. mr. van Kin schot, wethouder van Slingerland, de voorzitter van de K. v. K. de heer Arntz, de voorzitter van de Middenstandsorga nisatie de heer Termaat, het hoofdbe stuurslid van den H. M. v. L. de heer Joh. de Veer, de secretaris van deze organisa tie ir. Vet, de voorzitter van de afd. „De Schermeer" de heer v. d. Daan 'en vele anderen. Om 11 uur werd door burgemeester Posch van Oterleek de tentoonstelling met de volgende rede geopend: De openingsrede. Mijne heeren, namens den Kring van afdeelingen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in het district Alkmaar, roep ik U allen het welkom toe. Een spe ciaal woord van welkom aan den burge meester en gemeentebestuur van Alkmaar voor hun medeleven met dezen traditionee- len landbouwdag. Een woord van hulde aan de afdeeling Alkmaar, die ondanks het financieel risico dat aan een landbouwfeest is verbonden, het weder heeft aangedurfd dezen dag te organiseeren; een woord van dank, aan de ambtenaren der gemeente Alkmaar die speciaal zijn belast met de uitwerking van besluiten betreffende marktwezen en ten toonstelling. Mijne heeren, het was de bedoeling van de afdeeling Alkmaar om dit jaar een grootsch opgezet landbouwfeest te vieren. Een landbouwfeest waaraan verschillende attracties zouden zijn verbonden, opdat men naast de liefhebbers en degenen welke geintresseerd zijn bij een landbouwfeest, ook een groote schare menschen naar Alk maar zou kunnen krijgen, die hier de land bouwtentoonstelling zouden meevieren. Hoe goed ook de bedoeling van de afdee ling Alkmaar en de medelevende vereeni- gingen was, 't heeft net zoo mogen zijn. Door de tijdsomstandigheden zijn alle attracties afgelast en is de geheele opzet der ten toonstelling belangrijk verkleind. De Korenbeurs waarin anders de fleu rige tentoonstelling van planten, bloemen, vruchten en pluimee, stond dit jaar niet tot onze beschikking. De inzending vet vee is dit jaar belangrijk minder door de inge voerde distributie van het rundvleesch, terwijl door den grooten verkoop van vette schapen in de laatste weken veel van de beste exemplaren al uit de markt zijn ge nomen. De inzending varkens is dit jaar klein. Door het hevig oeden van de var kenspest zijn aan de varkenshouders zware verliezen toegebracht, terwijl de boeren die nog over een gezonde varkensstapel beschikken, huiverig zijn om hun beste fokexemplaren naar een tentoonstelling te zenden. Alhoewel door ziekte en beper king veel varkens zijn opgeruimd, zou ik de varkensfokkers willen adviseeren hun beste fokmateriaal te behouden. Opdat in dien de varkensstapel moet worden uitge breid, men de beschikking heeft over de beste dieren. Het doet ons echter genoegen dat nog één rubriek in volle fleur op het Waagplein verschijnt, n.l. de afdeeling fokschapen. Het Texelsche schaap, gefokt in de pro vincie Noordholland, ondervindt belangstel ling in ons geheele land en ver daarbui ten. Door een opleving van de vleesch- en wolprijzen staat vooral thans dit onder deel van de tentoonstelling in aller belang stelling. Ik wil hier niet uitweiden wat zoowel de Noordhollandsche schapen- als varkens- fokkers hebben gedaan om hun dieren te verbeteren. Een ieder die voor de boerderij belangstelling heeft weet wat voor resul taten voor de schapenhouderij zijn verkre gen door wolkeuringen en het fokken met preferent bloed. Bij de varkenshouders zijn de interessante proefnemingen in de se- lectiemesterij te Hoorn algemeen bekend. Maar toch wil ik aan den voorzitter van de afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, den heer Jan Sijp, een woord van lof brengen voor zijn veelomattend werk zoowel voor varkens als voor schapenstamboek verricht. Laat ons hopen, dat deze provinciale keuringsdag mag uitgroeien tot den grooten landbouwdag van Noordholland. Moge een ieder die daarbij belang heeft en daarbij wil ik ook den Alkmaarschen mid denstand inschakelen, hieraan medewerken. Met dezen wensch verklaar ik hierbij de landbouwtentoonstelling 1940 voor geopend. VET VEE. (Gelet wordt op het beste en het fijnste). Vette koeien (afgewisseld). Ie pr. C. Davidzon, Ooster-Blokker; 2e pr. W. J. Koning, Zuid-Schermer; 3e pr. P. Mosterd, Barsingerhorn. Vette koeien (niet afgewisseld, ten hoogste 6 breede tanden). Ie pr. Jb. Stroomer, Oudorp. Vette Schotten (ten hoogste 2 breede tanden). Ie pr. Jb. Stroomer, Oudorp. Vette kalveren. Ie pr. C. Davidzon, Ooster-Blokker; 2e pr. Th. W. Straathof, Egmond-Binnen. WOLVEE. Vette schapen (geb. in 1939, 10 stuks). Ie en 2e pr. Gem. Reiniging, Alkmaar; 3e pr. P. van Langen Jbz., Heerhugowaard- Zuid. Overhouders (geen rammen), geboren in 1940 (6 stuks). 2e pr. W. Scholte, Alkmaar. FOKVEE. Texelsche fokschapen (geregistreerd). Rammen, geboren in 1937 of vroeger. Ie pr. P. Marrees Dz., Beemster en K. Bregman Jz„ Noord-Beemster; 2e pr. H. J. K v. Hoorn, Wieringerwaard en D. Hare maker, Beemster; eerv. verm.: M. Spaan, St.-Pancras en W. Nobel, Nrd.-Beemster. Rammen, geboren in 1933. Ie pr. C. Stapel Pz., de Hout, Hoogkar- spel en Wed. Hm. Langedijk, Weere, Abbekerk; 2e pr. A. Bijman, Spanbroek en J. J. v. d. Heyden, Alkmaar; 3e pr. P. Houtman, Beemster en R. L. Waiboer, Anna-Paulowna. Rammen, geboren in 1939. Ie pr. P. C. Vis, Venhuizen en J. Ruyter, Noord-Beemster; 2e pr. W. Kool, Noord- Beemster en W. Kistemaker, Abbekerk; 3e pr. M. Kant, Winkel; en Gebrs. Ho- getoorn, Nrd.-Beemster; eerv. verm. N. Ruyter, Beemster. Ooien met hare in 1940 geboren lamme ren, waaronder telkens minstens een ooilam en een ramlam. Ie pr. P. Marrees Dz., Beemster en A. Dekker Kz., Oterleek; 2e pr. E. Dz. Go- vers, Alkmaar en W. Helder, Beets; 3e pr. J. de Jonge, N.-Beemster en Jb. Jn. Kalverboer, Oterleek. Ooien met hare in 1940 geboren lammeren, waaronder geen ooilammeren. Ie pr. W. Helder, Beets; le en 2e pr. Wed. Hm. Langedijk, Weere, Abbekerk; 2e pr. S. Borst, Heerhugowaard; 3e pr. Gebrs. Hogetoorn, Nrd.-Beemster; J. Wageir.aker, Weere, Abbekerk; A. Wit, Opmeer. Ooien met hare in 1940 geboren ramlammeren. le pr. J. Blauw Pz., Stompetoren; 2e pr. W. Koelemay, M.-Beemster; 3e pr. A. Zeilemaker, Sijbecarspel; eerv. verm. J. Blauw Pz., Stompetoren. Ooien (viertallen), geboren in 1938 of vroeger, le pr. A en reservekampioen: Inzending van de Wed. Hm. Langedijk, Abbekerk; 2e pr. A: inz. van K. Reijne Kz., Barsin gerhorn; le pr. B: inz. van C. Stapel Pz., Hcogkarspel; 2e pr. B: inz, van W. v. d. Lee, Beemster. 3e pr. A: inz. van W. v. d. Oord Cz., Barsingerhorn. Ooien (viertallen), geb. in 1939. le pr. A en kampioen: inz. van K. Breg man Jz., Nrd.Beemster; 2e pr. A: ipz. van C. Stapel Pz., Hoogkarspel; 3e pr. A: inz. van D. Haremaker, Beemster; le pr. B: inz. van de Wed. Hm. Langedijk, Weere, Abbekerk; 2e pr. B: inz. van de Gebrs. Hogetoorn, Nrd.-Beemster; 3e pr. B: inz, van P. Marrees Dz., Beemster. Ooilammeren (viertallen), van één vaderdier, geboren in 1940. le pr. A: inz. van Gebrs. Hogetoorn Dz., Nrd.-Beemster; 2e pr. A: inz. van W. No bel, Beemster; 3e pr. inz. van de Wed. H. Langedijk, Weere, Abbekerk; le pr. B: inz. van K. Reijne Kz., Barsingerhorn; 2e pr. B: inz. van C. Stapel Pz., de Hout, Hoogkarspel. GROOT YORKSHIRE FOKVARKENS. Beeren, geboren in 1938 of vroeger, le pr. en reserve kampioen: P. Borst, Heerhugowaard-N. Beeren, geb. na 31 Dec. 1938 en vóór 1 October 1939. le pr. en kampioen: S. v. d. Wal, Win kel; 2e pr. A: C. Muys Kz., Heiloo; 3e pr. A: J. Bleeker Czn., Assendelft; 2e pr. B: K. Veldt, Bergen; 3e pr. B: P. Houtman, Beemster. Beeren, geb. na 30 Sept. 1939, doch niet jonger dan 6 maanden, le pr. D Schoen, Benningbroek; 2e pr. P. Borst, Heerhugowaard; 3e pr. C. Kor- ver Rz„ Kwadijk. Prachtige zeugen, geb. vóór 1 Sept. 1938. le pr. en kampioen: Jn. C. Borst, Heer hugowaard; 2e pr. A: J. Bietker Cz., As- sendelft, 3e pr. A: D. Schoen. Benning broek, 2e pr. B: J. P. Koopman, Hoogwoud; 3e pr. B: C Spil, Zuidermeci Zeugen, geb. vóór 1 Sept. 1938, met biggen. le pr. B en res. kampioen: D. Schoen, Benningbroek; le pr. A: S. Borst, Heer hugowaard. Zeugen, geb. na 31 Aug. 1938, doch vóór 1 Sept. 1939 met biggen, le pr. M. Kant, Winkel; 2e pr. G. M. Tromp, Beemster; 3e pr. W. Davids Wz„ Midwoud. Jonge Fokvarkens, geb. op of na 1 Jan. 1940. In te zenden 3 stuks uit één toom. le pr. J. Bleeker Cz., Assendelft; 2e pr. Jn. C. Borst, Heerhugowaard; 3e pr. J. Bleeker Cz., Assendelft. Gouden Gevers Deynootmedaille: de beste inzendingen varkens: Jn. Borst, H.- Hugowaard. VOOR DE OORLOGSGEWONDEN IN HET CENTRAAL ZIEKENHUIS. Wij hebben met dank aan de milde gevers voor onze oorlogsgewonden heden de volgende bijdragen ontvangen: Van eenige kostgangers en een moeder1.22 Van een kleine brandstoffen- handelaar 2.50 C. Si.oo H. J. L1.50 C. F. KLOO Wed. M. LOO M. G. G. 5.00 N. N. 1-00 Saldo van Dinsdag 14.22 108.47 Totaal 122.69 De gewonde Laemen heeft persoonlijk van een luitenant, die eertijds op het vlieg veld dienst deed, een door hem ingezameld bedrag van 25.ontvangen. DRIE DOODEN BIJ EEN AUTO ONGELUK. Twee Alkmaarders om het leven gekomen. Gisteravond laat, ongeveer midder nacht, is te Oudesluis een auto te water gereden met het gevolg, dat de drie inzittenden, t.w. een 24-jarig meisje uit Wieringerwaard, en twee Alkmaarsche heeren, ongeveer 30 jaar, verdronken. Het drietal was naar de kermis te Schagen geweest en daar had het meisje de 24-jarige mej. B., kennis gemaakt met de -beide heeren, te weten de heer W. en zijn vriend V., die eigenaar was van een auto. V., die een rijvergunning had, waar door het hem mogelijk was, ook na 10 uur te rijden, had het meisje aangeboden, naar huis te brengen, hetwelk door deze laatste werd geaccepteerd. De auto is met groote snelheid wegge reden en de bestuurder men weet niet, wie er achter het stuur zat heeft deze snelheid niet verminderd, toen hij op een hem onbekend weggedeelte kwam. Daar door heeft hij een scherpe bocht in den weg niet opgemerkt, met het gevolg, dat de wagen recht op een sloot aanreed en in den diepen sloot over de kop sloeg. Slechts een gedeelte der wielen, stak nog boven het water uit. De gemeentepolitie werd pas een kwar tier later gewaarschuwd en deze heeft onmiddellijk reddingspogingen in het werk gesteld. Men vond de reeds ontzielde licha men in de auto. Na ze te hebben opge haald, werden de stoffelijke overschotten naar de algemeene begraafplaats overge bracht. Daar werd hedenmorgen de lijk schouwing verricht en de inmiddels ge waarschuwde familieleden herkenden de slachtoffers. De lijken zijn hedenmorgen vrij gegeven. DE CONTROLE OP DE LEGITIMATIE VERPLICHTING. In het zoogenaamde kustgebied vanaf 1 Oct., voor overig Nederland met ingang van 1 Nov. De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid en hoogere s. s. en politie leider, deelt officieel het volgende mede: De verordening nor. 129/40 van de secre tarissen-generaal van binnenlandsche zaken en van justitie, betreffende de verplichting tot legitimatie, treedt voor de Wadden eilanden en in het kustgebied van het bezette Nederlandsche gebied, begrensd door de lijn Den Helder, Noordhollandsch Kanaal, Alk maar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Sant poort. Haarlem, Heemstede, Bennebroek, alsmede voor 9e geheele provincie Zuid holland en in de provincie Noordbrabant ten westen van de spoorlijn, loopend van de grens der provincie? Gelderland/Noordbra bant over Orten, 's-Hertogenbosch, Vught, Boxtel, Best, Acht, Eindhoven, Valkens- waard in de richting Neerpelt, op 1 October 1940 in werking. Voor het overige bezette Nederlandsche gebied zal vóór 1 November 1940 geen conrole op de legitimatie verplich ting worden uitgeoefend. INGEBROKEN IN DE PASTORIE. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in de pastorie, bewoond door ds. Rijk. Vermist wordt ongeveer 35 aan geld, terwijl ook een winterjas van den kap stok werd mede genomen. Het voor de hand liggende zilver werd niet vermist. De dader of daders zijjj waarschijnlijk door een raampje in de keuken binnen gekomen en zijn zonder een spoor achter te laten weer verdwenen. Ik ben ter dood veroordeeld. Niet, om dat ik geheimen aan den vijand verklapt heb, waardoor ik mijn eigen land in ge vaar bracht, niet omdat ik een paar oude menschen eerst in hun slaap gedood heb en daarna hun huis geplunderd heb, niet omdat ik een kind gestolen heb en toen dreigbrieven schreef naar de angstige ouders, maar alleen omdat ik mijn plicht gedaan heb. Ik heb een eenvoudig, rustig leven ge leid. Eiken dag heb ik de menschheid gediend en haar gegeven, wat ik te geven had. Ik gaf dat met liefde, omdat ik ge leerd had, dat dit mijn plicht was. En nu ben ik ter dood veroordeeld Zondagmiddag laat bracht een krachti ge man mij de tijding, 't Was mooi weer en ik wandelde buiten, mij niet bewust van het vreeselijke nieuws, dat de ge bruinde man me bracht. Koel en nuchter vertelde hij me het vreeselijke: hij moest me meenemen, direct, want Woensdag zou het einde komen. En ik ging mee, gedwee. Zonder dat ik de gelegenheid had gehad, om afscheid te nemen van hen, die ik mijn vrienden had mogen noemen. Zelfs mijn dochtertje, dat nog geen honderd meter van me af met eenige vriendinnetjes speelde, mocht ik niet meer zien. In een donkere ruimte werd ik opgeslo ten en daar heb ik in alle eenzaamheid den nacht doorgebracht. Slapen kon ik niet; slechts een oogenblik heb ik op het dunne stroobed gelegen, toen mijn bee- nen weigerden mij nog langer te dragen. Het was nog donker, toen men mij kwam halen. Gepraat werd er niet en zonder medelijden duwde men mij in een auto, waar ik werd vastgebonden. Zelfs toen gunden ze me niet de gelegenheid, om te gaan liggen. Water! waagde ik het te roepen. Want ik had sinds dien Zondagmiddag niets meer gehad: geen eten en geen drinken. Mijn verzoek werd niet gehoord en toen ik nog eens, nu iets luider, om een klei nen slok water vroeg, kreeg ik een tik met een stok. In snelle vaart ging het langs de wegen. Ik wist niet, waarheen ze me brachten; ik besefte alleen, dat ik nooit meer de ba kende en vertrouwde plekjes zou zien, waar ik een groot deel van mijn leven had doorgebracht. Na een uur stopte de auto. We waren in een stad aangekomen en ik moest uitstap pen. Midden op een plein werd ik vastge bonden aan een paal en ik kon vrij be gluurd en becritiseerd worden door het publiek. Eerst schaamde ik me, maar dat ging spoedig over. Toen kregen honger en dorst de overhand. Water! riep ik weer, maar mijn verzoek werd niet gehoord. Vele keeren riep ik het nog eens, maar steeds tevergeefs. Ruwe menschen kwamen en bestudeer den mij. Het liet me onverschillig. Ik voelde slechts den honger en den dorst. Eindelijk kwam de avond en werd ik weggeleid. Weer kwam ik in een donker hol met een beetje stroo op de vloer en ik mocht slapen. Helaas, ik kon niet slapen, want mijn maag rammelde en mijn tong was droog. Waartoe dit lijden? vroeg ik me af. Waarom die wreedheid, waarom dat tar ten? Vroeger kreeg een ter dood veroor deelde tenminste nog eten en drinken. Mij weigert men alles. Het was een verschrikkelijke nacht en ik was blij, dat de Dinsdagmorgen aan brak. Nu zou weldra het lijden een einde nemen. Mijn oppassers lachten, terwijl ze me naar buiten sleepten. Ze waren blijkbaar goed gemutst en ik waagde het, hun nog maals te vragen om een beetje water, gootwater desnoods. Maar ze luisterde» niet naar mijn klaaglied. En weer bonden ze me vast om een paal, weer werd ik in 't openbaar tentoongesteld. Pas tegen den avond werd ik weer weggebracht. Nu is het Woensdag 10 uur. Zooeven heb ik gehoord, dat ik nog een uur, mis schien twee uur moet lijden. Dan zal een kogel een einde aan mijn leven maken. Ik zal er blij om zijn. Ik zal den beul met vreugde begroeten, omdat hij een mensch is, die mij uit het lijden helpt. Honger en dorst heb ik geleden, moet ik nog lijden. Èn waarom? Alleen, omdat ik straks gewogen moet worden, omdat de slager moet weten, hoe zwaar ik pre cies ben. Ik, de gemeste koe Gistermiddag heeft onder groote belangstelling van de zijde der dorpsgenooten de officieele opening plaats gehad van het verbouwde eigenlijk nieuwe raadhuis, ter vervanging van het sinds 1910 daar voor gebruikte gebouw, dat reeds eenige jaren te klein bleek. Een tiental jaren geleden werden voor het eerst plannen voor vernieuwing geopperd, maar de uitvoering er van werd telkens weer opgeschort. Thans is er onder architectuur van den gemeente-architect, den heer J. M. de Jong, een gebouw verre zen, waarop de gemeente trotsch mag zijn. De inrichting. Langs een monumentale trap komt men in de hall waar links een gedenkplaat van gemetaliseerd asbest hangt, ontworpen en geschonken door den heer D. Dirkmaat te Noordscharwoude en waarin het motief van het gemeentewapen van Broek op Langen dijk (een schip) is verwerkt. Onder de woorden „Dit gebouw is 24 Sept. 1940 door den burgemeester geopend" staan de na men van B. en W., de raadsleden en den architect. Aan denzelfden kant der hall be vindt zich de secretarie, een flinke ruime werkgelegenheid met een zee van licht door een viertal ramen. Daarachter is de kluis ingericht. Daartegenover, aan den rechter kant, bevindt zich aan de voorzijde van het gebouw de kamer van den burgemeester, fraai ingericht zonder luxueus te zijn. Ver der in de, hall is naast deze kamer een vertrek voor de politie, waarin een deur van het arrestantenlokaal en één voor de keuken uitkomen. Op de verdieping, welke men bereikt langs een flink breede, gemakkelijke trap met leuning, liggen de raadszaal en de ka- Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnummer But terfly (operafilm, rom.-dram.); hoofdrollen Maria Cebotari, Paul Kemp, Lucie Englisch. Toegang boven 18 jaar. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Een hopeloos geval (com.); hoofdrollen Jenny Jugo, Karl Ludwig Diehl. Toegang voor eiken leeftijd. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Ker misgasten (Holl. hum. film); hoofdrollen Johan Kaart, Henr. Davids, Joh. Elsensohn, Sylvain Poons. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7.15 uur, hoofdnummer De eenzame weg (rom.-dram.); hoofdrollen Lil Dagover, Albrecht Schönhals en Peter Dann. Toegang boven 14 jaar. Donderdag 26 September. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, voordrachten middag Ned. Vereen, van Huisvrouwen. HYPOTHEEKBEWAARDER BENOEMD. Bij besluit van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van finan ciën, van 24 Sept. 1940 is met ingang van 1 October 1940 benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewijzen te Alkmaar, de heer A. Tepper, landmeter van het kadaster te 's-Graven- hage. mer voor commissievergaderingen, van elkaar gescheiden door over de volle breedte „opvouwbare" deuren zoodat beide lokalen één groote ruimte kunnen vormen, zooals dat ook gister bij de plechtige inge bruikneming van het gebouw geschiedde. Deze beide vertrekken hebben, evenals de kamer van den burgemeester, een parket vloer. Op den ruimen, net afgewerkten zolder is het oude archief ondergebracht. Zooals gezegd geschiedde de bouw vol gens plannen en onder dagelijksche leiding van den gemeente-architect. Uitvoerder was de heer J. Balder te Broek op Langen dijk; het metselwerk werd verricht door den aannemer De Geus; de electrische in stallatie werd aangelegd door den heer Dijkhuizen; het schilderwerk werd uitge voerd door den heer Baltus te Oudorp, de wandschilderingen, lambriseering e.d. door den heer D. Dirkmaat te Noordscharwoude. Hét geheele gebouw is voorzien van cen trale verwarming, aangelegd door den heer M. W. van Sorge. Van deze gelegenheid is gebruik gemaakt om meteen in de aan grenzende school en de woning van het schoolhoofd, den heer Westenberg, deze moderne verwarming aan te leggen. Opgemerkt zij nog, dat in het nieuwe ge bouw een groot deel van de afbraak van het oude raadhuis kon worden gebruikt. Geschenken en bloemen. Het spreekt wel vanzelf, dat bij een zoo heugelijk gebeuren als het officieel in ge bruik nemen van een nieuw raadhuis van verschillende zijden ook tastbare bewijzen van belangstelling waren aangeboden. Het gemeentepersoneel schonk een acht tal wandborden, die in verschillende ver trekken werden opgehangen. De heer A. ten Bruggencate maakte een schilderij van een stuk oud-Broek op Langendijk en bood dit aan de gemeente aan. (Het voor-vorige ge meentehuis is hierop afgebeeld, alsmede het vroegere café De Witte Zwaan). Het doopsgezind zangkoor offreerde een bu reaulamp, die een plaats vond (evenals de schilderij van den heer ten Br.) in de ka mer van den burgemeester, waar ook een geschenk van den heer D. Dirkmaat voren genoemd, een gemetaliseerde asbestplaat met het Broeker wapen, een plaats werd aangewezen. Hier hangen thans ook twee tegelschilderijen, welke ook al in het vorige gebouw aanwezig waren, maar nu gerestau reerd zijn. Voor de hall is een fraaie kap stok geschonken door het bestuur van de banne, dat steeds zijn vergaderingen ten raadhuize houdt. De gemeente-architect schonk een lichtornament voor de raadszaal volgens eigen ontwerp en de heeren H. v. d. Heerik, C. van Schdorl, L. Molenaar en P. den Hartigh boden wandlampen voor deze zaal aan. Tenslotte zijn er nog de cadeaux van de in Broek geëvacueerd geweest zijnde inge zetenen uit Amersfoort en van de nog in de gemeente aanwezige vluchtelingen uit Den Helder, die allen hun dank voor de harte lijke ontvangst en liefderijke bejegening van de zijde der Broeker ingezetenen het best meenden te kunnen toonen door een geschenk voor het huis der gemeente. De Amersfoorters schonken, zooals reeds eer der gemeld, een kostbaar ameublement voor de raadszaal, vervaardigd door de firma Bruin en Zoon te Alkmaar. Thans bo den zij daarbij ook nog een oorkonde aan. De Heldersche vluchtelingen boden een mooien parapluiestandaard aan, welke in de hall een plaats kreeg.. Naast al deze geschenken was er een EERSTE BLAD. schat van bloemen gesti .4 geste)! was in de raad de fa. Bruin een bloems een schip (het wapen met vlaggen; een groo aannemers Baltus, de idem van de plaatselijk! behoorde een groote, z het personeel); een re mand van de L.G.C. meester ambtshalve voo nog fraaie bloemstukke: vluchtelingen, café Ma; Nieuwenhuis. De raadszaal en de vc daarmee vereenigde co ren geheel gevuld me Aanwezig waren o.a. all meenteraad met hun d; ambtenaren, de gemeei ds. Donner, dr. Verdoni het postkantoor, een di digers van inwoners uit Broek op Langendijk g weest, alsmede vertej verschillende plaatselijk' Het gebouw 1 genom Rede va: De burgemeester, de sprak allereerst een hé de aanwezigen en noem waarvoor men bijeen v moment voor de gemee lijds en de groei van de f* tratie maakten het drir om het oude gemeenteh door een grooter, meer i den t(jd ingericht gebo aangaande bestonden er jaren geleden, doch telke ring tot later tijd uitgesti de tijd, dat het niet lang nam het naar spr.'s me om over te gaan tot aai het gemeentehuis. Dat u thans vergaderd waaraan uiterlijk en inn zien is, dat heel veel vai nieuwe verwerkt is, is t< kunnen van onzen gem< heer J. M. de Jong, zei s dan ook een groot genoe Jong namens den aad en de geheele burgerij, dan gen voor het prachtige naar zijn ontwerp en on verrezen. Wanneer wij i houden, dat de architect velerlei opzicht (men d« bare middelen, aan besta aan beschikbare ruimte van oud materiaal, zooa en kozijnen), dan kunnei anders getuigen, dan dat is geslaagd. Een woord v voorts aan allen, die aan medegewerkt en aan de allerlei benoodigdheden; ben, elk op zijn wijze, gei geheel te krijgen. Geen hoord. Spr. gaf vervolgens i feiten, waarbij hij het bet chief der gemeente dooi 1793 en 1857 grootendeel gaan. Na eerstgenoemde huis, school en onderwij: één dak ondergebracht. N zeer primitief ingericht, een vuurplaat onder schouw en het spreekt va te zeer beperkt was. In d De heer Schmidt-Burg] bij het rijkscommissari; eenige malen blijk gegev langstelling voor de Ned en de uitwisseling op cul schen Nederland en Duits het organiseeren van lezi; kring door deskundige E schillend terrein. Maandagmiddag sprak referent bij het ministeri te Berlijn, voor een kleir gezelschap van tooneelscl en andere bij het tooneel trokkenen, in de Oude Dc over het tooneel in Duit De heer Frenzel zeide, willen dienen als gids d zeer veelzijdige Duitsche Berlijn, waar het toone tepunt indt in het oude spielhaus en in het theal stendamm, geeft avond buitengewone verscheidei ken, tooneel, opera's, ope: dat gaat zoo den geheel Maar ook buiten Berlijn l Er zijn tenminste zes of als Weenen, München, H Frankfort an Main, die o staan. En verder moeter Dusseldorf, Keulen, Bresl worden. Over het geheele liggen de schouwburgen, avond volle zalen trekker nog de talrijke „Landesb; tooneelgezelschappen, die tot in de kleinste dorpen langstelling voor het Jaarlijks vindt de Reicl plaats, waar verschillend' menkomen, stukken opvo lingen wedijver, en discu: het tooneel. Het tooneel ken zorgen meer. De meeste theaters zijr het rijk overgenomen, en zijn gevoteerd op grond dat het tooneel, dat zuive gesubsidieerd moet worde: tendant van een schouwbi «eele zorgen vrij moet Maar er zijn vrij wat scho subsidie al spoedig terug op volkomen normale v winst te maken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2