DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. r DE BRITSCHE AANVAL OP DAKAR. De Duitsche aanvallen op Engeland. ALLE LANDINGSPOGINGEN VERIJDELD. Politieke reorganisatie in Noorwegen. het bombardement van Gibraltar. De actie der Fncelsche vUeuers. VERDUISTERINGS TIJDEN. van 19,30 tot 7.33. Londen heeft nog grootere verschrikkingen te wachten. Groote hoeveelheid scheepsruimte tot zinken gebracht. 'P f impen- ressoir, en port- Luttik- lec. ingklok met kleine 'eding aan met iat 1, c.M. van ge- mag letter luit, niet in. de grif- in, dat it wor- ewezen ttebon- n bak- emeene als gaf hij nog >n, die koopen adoende ,Jsen. Wat chter. Zóó eisch. „itz en E. Cornells N. Hendrikus issen en G. van Chris- sunder. Nauta. ch eens had de n, maar ierraam de hel ver- ee Norton lachjes en Hij herin- Bn middag een gevoel ze over het ilevard ge- an. Als All- waan opvat- eis je inwin- ijkheid, dat 1st zou kun- kwam ui» ad. de andere het bosch- vervolgde joschje heen 3e straat toe en spreken, - nzin?" vroeg antwoordde ik om dit liep om het en langs het laat naar de ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 228 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 26 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Geen troepen geland. Genève, 25 Sept. (D. N. B.) Uit Vichy wordt gemeld, dat het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken vanmiddag de ge ruchten, volgens welke de Engelschen in Dakar zijn binnengedrongen en de stad zich zou hebben overgegeven, categorisch heeft tegengesproken. Woensdagochtend duurde de strijd om Dakar nog steeds voort. Nadere bijzonderheden. Genève, 25 Sept. (D. N. B.) Over de aan vallen op Dakar wordt uit Vichy nog ge meld, dat de eerste aanval door Engelsche vliegtuigen werd uitgevoerd en gericht was tegen de Fransche kustbatterijen, alsmede tegen het nog niet afgebouwde Fransche pantserschip Richelieu, dat in aansluiting op de beschieting bij Mers-el-Kebir was over gebracht. De kustbatterijen hadden het vuur terstond beantwoord. Noch de Richelieu, nóch de kustbatterijen waren door de En gelschen getroffen. De Fransche bombarde mentsvliegtuigen zijn toen tot den tegen aanval op de Engeische vlooteenheden op gestegen. Een Engelsche kruiser is daarbij door bommen van groot kaliber getroffen. Om 13 uur hadden de Engelschen den strijd hervat en beschoten zij met hun verdragend geschut de stad Dakar. Daarbij vielen onder de burgerbevolking en onder de Fransche bezettingstroepen talrijke dooden en werden tal van personen gewond. Drie Engelsche vliegtuigen zijn door Fransche vliegers om laag gehaald. Volgens ardere inlichtingen zou het aantal dooden in totaal reeds twee honderd bedragen. Communiqué van de Fransche admiraliteit. Bern, 25 Sept. (D. N. B.) De Fransche ad miraliteit publiceert inzake de gebeurte nissen bij Dakar het volgende communiqué: Op 23 September verscheen een Britsch eskader, bestaande uit twee pantserkruisers, verscheidene kruisers en torpedojagers en troepentransportschepen voor Dakar. Toen de Fransche autoriteiten geen gevolg wenschten te geven aan den eisch van den vroegeren generaal de Gaulle om de stad over te geven en het door hem gestelde ultimatum was afgewezen, opende het Brit- sche eskader het vuur op Dakar. Tijdens den strijd werd een van onze duikbooten, de Persee, tot zinken gebracht, toen zij op held haftige wijze tot den aanval op een Brit- schen kruiser overging. Deze kruiser werd getroffen. Het grootste deel van de beman ning der duikboot kon gered worden. Op bevel van de Gaulle werden vier lan dingspogingen in Rufisque en twee andere meer ten oosten van Dakar ondernomen. Al deze pogingen werden verijdeld. Daaiop richtte de Britsche admiraal Dinsdag om 1.30 uur een tweede ultimatum aan de Fransche overheid, waarin hij verklaarde zich genood zaakt te zullen zien zelf met de Britsche strijdkrachten Dakar aan te vallen, indien de stad zich niet voor 24 September 6 uur in den ochtend zou hebben overgegeven. De vestingwerken zouden vernield en de stad bezet worden. De gouverneur heeft op dit ultimatum geantwoord: „Frankrijk heeft mij Dakar toevertrouwd en ik zal het tot het uiterste verdedigen". De gevechten. Genève, 25 Sept. (D. N. B.) Volgens de laatste te Vichy ontvangen berichten zijn bij den gisteren op Dakar ondernomen aanval de Britsche gepantserde kruisers Barham en Resolution en een kruiser van Het type Kent ernstig door het Fransche vuur beschadigd. Eén dezer gepantserde kruisers is bij de gevechten, welke vanoch tend weer opleefden, door een Fransche torpedo zoo zwaar getroffen, dat hij met zware slagzij zich moest terugtrekken. Zes Engelsche landingspogingen verijdeld. Bern, 25 Sept. (D. N. B.) Onder groote koppen wijzen de Fransche bladen erop, dat tot dusver zes Engelsche landingspogingen in Dakar verijdeld zijn en dat Frankrijk vastbesloten is de groote Fransche haven aan de westkust van Afrika tot het uiterste te verdedigen. De Moniteur bevat een buitengewoon scherp commentaar tegen Engeland en tegen generaal de Gaulle, waarin gezegd wordt, dat het woord „verraad" het eenige is, dat de onderneming van de Gaulle karakteriseert. Men moet zich groote moeite geven om zich het afschuwelijke beeld van een mensch voor te stellen, die Fransch officier was en die zich thans aan het hoofd van een buiten- landsch eskader voor een Fransche haven vertoont om een ultimatum aan zijn eigen landslieden te stellen en na weigering daar van een bevel tot bombardeeren te geven. De aanval gestaakt. New-York, 26 Sept. (D. N. Bj Naar hier wordt gemeld, heeft de Engelsche regeering zich volgens een officieele mededeeling ge dwongen gezien de aanvallen op Dakar te staken en de troepen terug te trekken. De Engelsche regeering zou hebben ingezien, dat de val van Dakar niet te bereiken is I zonder „groote gevechtshandelingen". Duitsche persstem. Berlijn, 26 Sept. (D. N. B.) De overval op I Dakar wordt door de Berlijnsche ochtend bladen gekenmerkt als een typische Engel sche poging om zich zelfs met verraad jegens den vroegeren bondgenoot op zijn kosten in het bezit te stellen van vreemd gebied, waar bij de afvallige oud-generaal de Gaulle nog slechts bij wijze van alibi naar voren wordt geschoven. Het koninklijk huis heeft afgedaan. Oslo, 25 Sept. (D. N. B.) In een radio rede over de nieuwe politieke organisatie in Noorwegen heeft de rijkscommissaris Terboven medegedeeld, dat staatsraden benoemd zijn, die met ingang van heden de leiding der Noorsche regeeringsaange- legenheden op zich genomen hebben. In zijn rede zeide Terboven, dat met de capitulatie van het Noorsche leger en de vlucht van den koning en de regeering- Nygaardsvold naar Londen voor het Noorsche volk een volkomen nieuwe po litieke toestand is ontstaan. Uit kringen der oude partijen had hem het verzoek bereikt, dat hij zou toestemmen in onder handelingen over een politieke reorgani satie op grond van de werkelijkheid. Hij heeft daarbij kunnen uitgaan van het feit, dat de oude partijen het Noorsche volk in een ongekende politieke, econo mische en geestelijke afhankelijkheid van de Engelsche politiek hebben gebracht, terwijl de organisatie der „Nasjonal Sam- ling" van den aanvang af openlijk en eerlijk heeft gepleit voor een samengaan met het Duitsche volk; daarom moet aan deze organisatie ook de politielre leiding van het land worden opgedragen. Niette min heeft hij in de door de oude partijen gevraagde onderhandelingen toegestemd, vooral om in het belang van het Noorsche volk niet bij voorbaat de mogelijkheid af te snijden dat de overgang tot de nieuwe inzichten een uiterlijken vorm zou krij gen, zoodat de verandering zich gemak kelijker zou kunnen voltrekken. De onderhandelingen met de oude partijen moesten Dinsdag echter worden afget oken, omdat daarbij geprobeerd werd, den partijen door juridische ma- noeuvresbeslissenden invloed op den rijksraad te verschaffen. De gevolgen, voortvloeiende uit dezen toestand zijn: 1. het koninklijk huis heeft vooral, nu de twee-derden meerderheid van het storting zelf het reeds heeft afge schreven geen politieke beteekenis meer en zal niet naar Noorwegen terugkeeren; 2. hetzelfde geldt voor de eveneens ge- emigreerde regeering-Nygaardsvold 3. tengevolge hiervan is iedere actie in den zin of ten gunste van het konink lijk huis of van de gevluchte regeering natuurlijk verboden; 4. de werkzaamheden van den bestuurs raad zijn geëindigd; 5. krachtens de bevoegdheid, die ik ontleen aan het decreet van den Führer van 24 April, aldus Terboven, heb ik de volgende gecommitteerde staatsraden benoemd: (volgt de ge melde lijst) 6. de oude politieke partijen zijn van daag ontbonden. Bijzonderheden wor den nog bekend gemaakt; 7. nieuwe aaneensluiting voor politieke actie van eenigerlei aard wordt niet geduld. Tenslotte zeide de rijkscommissaris: „als steeds ben ik bereid, met alle deelen van het Noorsche volk kameraadschappe lijk samen te werken en met alle kracht mede te werken aan den herbouw van het Noorsche bedrijfsleven. Ik ben er ook van overtuigd, dat Noorwegen een groote toekomst wacht in de wordende reorgani satie van Europa. Van één ding moet het Noorsche volk zich echter bewust zijn: voor een toekomstige nationale Noorsche oplossing, die het herwinnen van vrijheid en zelfstandigheid in groote mate moge lijk maakt, bestaat nog slechts de weg over de nasjonal samling. Het is thans een binnenlandsche aangelegenheid van het Noorsche volk, een beslissing te nemen". Vele militaire doelen getroffen, Algeciras, 25 September (D.N.B.) Over het bombardement van gisteren op Gibral tar wordt hier nog-bekend, dat een bom een gebouw trof in de buurt van het pa leis van den gouverneur en brand verwek te. Het vuur sloeg over op belendende ge bouwen en vormde een ernstige bedreiging voor een groot kruitmagazijn. Voorts wer den een koopvaardijschip tot zinken ge bracht en een electrische centrale verwoest, waarbij tal van menschen gedood en ge wond werden. Algeciras, 25 September (D.N.B.) Tien bommen zijn op de scheepswerven geval len. Zij richtten uiteraard groote schade aan. De electrische centrale werd gedeel telijk vernield. Een bom ontplofte op het hek van een klein koopvaardijschip, het schip werd vernietigd. Een andere bom viel op een luchtdoelbatterij en stelde twee stukken geschut buiten werking. Drie bommen ontploften op de z.g. Landtong van Europa, twee op het vliegveld, en twee op het open veld. Vijf bommen vielen in het bosch van Gibraltar. Drie bommen ontploften ter hoogte van de rots bij een luisterpost. Alle bommen zijn op militaire doelen geworpen. In den nacht van Dins dag op Woensdag werd van 8 uur des avonds af het kanongebulder uit de rich ting van de Staat van Gibraltar vernomen. Het bombardement voortgezet. Algeciras, 25 September (D.N.B.) Het bombardement van Gibraltar door Fran sche vliegtuigen is vanochtend voortgezet. De Engelsche -vlooteenheden, die zich gisteren in de Straat ophielden, hebben hun koers naar den Atlantischen Oceaan voortgezet'. Algeciras, 25 September (D.N.B.) Heden middag om 14.45 uur is Gibraltar opnieuw door eenige afdeelingen Fransche vlieg tuigen aangevallen, die talrijke bommen van groot kaliber op de vesting en haven installaties neerwierpen. De aanval, die in opeenvolgende golven geschiedde, duurde om 16.00 Spaanschen tijd (d. i. 17.00 uur Duitschen tijd) nog voort. Een Fransch vliegtuig is door de Engelsche luchtdoel artillerie neergeschoten. De bemanning wist zich door een parachute te redden. Uit Genève wordt nog door het D. N. B gemeld: Woensdag is in een officieele me dedeeling van de Fransche regeering be vestigd, dat Fransche vliegtuigen Dinsdag middag Gibraltar met bommen hebben be stookt. In totaal zijn vele duizenden kg. ontploffingsmiddelen op het arsenaal en het zuidelijke havenhoofd geworpen. Nadere bijzonderheden. Over den aanval is officieel medegedeeld dat sterke afdeelingen Fransche bommen werpers, begeleid door jagers, op 24 Sept. honderd ton bommen boven Gibraltar heb ben laten vallen. Het Tuighuis, de pieren en de op de reede liggende schepen zijn gebombardeerd. De Britsche slagkruiser Renown werd getroffen en moest de haven verlaten. Alle Fransche toestellen zijn op hun bases teruggekeerd. Voorts wordt officieel verklaard, dat ex- generaal de Gaulle zich heeft teruggetrok ken en de leiding der operaties aan de Britsche strijdkrachten heeft ove»gelaten. Wederom aanvallen op Berlijn. Berlijn, 26 Sept. (D.N.B.) In den afgeloo- pen nacht hebben wederom Britsche vlieg tuigen de rijkshoofdstad aangevallen. Op eenige plaatsen wierpen zij lukraak hun bommen op woningen en buitenwijken neer. Eenige woonhuizen en prieelen wer den vernield, andere beschadigd. De Berlijnsche avondbladen over de Engelsche aanvallen. Berlijn, 25 Sept. (D.N.B.) Al is de schade, aangericht bij den jongsten nachtelijken aanval, gemeten naar de grootte van de stad en het onbelemmerde dagelijksche leven nog zoo gering, toch staan de Engelschen hiervoor bij ons in het krijt. Hadden zij nog stations getroffen of fabrieken of open bare nutsbedrijven, dan zouden wij dat ge accepteerd hebben, omdat het oorlog is. Doch opnieuw hebben de Engelsche bom men uitsluitend woonhuizen getroffen en weer zijn de slachtoffers geen soldaten, doch burgers, en weer zijn de gewonden geen arbeiders in de bewapeningsindustrie, doch huisvrouwen en kleine kinderen. Wa ren zij getroffen omdat zij dicht bij voor den oorlog belangrijke objecten woonden, dan zou het vreeselijk voor de getroffenen zijn, doch dan zou de laagheid, die aan onze verbolgenheid over iederen nieuwen En gelschen aanval voedsel geeft, niet aanwe zig zijn. Met deze woorden kenschetst de Angriff de houding van de geheele pers ten aanzien van de herhaalde Britsche bombar dementen op woonwijken van de rijks hoofdstad. DE BEZETTING VAN DE ZUIDELIJKE DOBROEDSJA. Sofia, 25 Sept. (D.N.B.) Vandaag is de tweede zóne der zuidelijke Dobroedsja door de Bulgaarsche troepen bezet. De feestelijk heden in dit gebied bereikten haar hoogte punt met den intocht van den gouverneur- generaal generaal Popoff, te Dobritsj. De minister van landbouw, financiën en binnenlandsche zaken zijn gisteravond naai de Dobroedsja vertrokken. INCIDENTEN IN INDO-CHINA BIJGELEGD. Geneve, 25 Sept. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld, dat de grensincidenten m Indo-China zijn bijgelegd door het ingrij pen van den Japanschen generaal Nisjihara. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 2627 September op 1.40 onder 16.33 Het weermachtsbericht. Berlijn, 25 September (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen ondernam tal van bewa pende verkenningsvluchten naar Zuid- Engeland en wierp daarbij bommen op Londen en op andere centra van militaire doelen. In het gebied van Dover, Folkesto ne, Ashford werden spoorlijnen vernield, in Hastings, Newhaven en Brighton werden havencomplexen, in Southampton-Woolsto- ne een vliegtuigfabriek getroffen. In den loop van den dag ontstonden er boven Z. O.-Engeland verscheidene luchtgevech ten die voor de Duitsche jachtvliegers succesvol verliepen. Aan de Zuidoostkust van Ierland gelukte het een koopvaardij schip van 3000 brt. door bomtreffers tot zinken te brengen en een ander schip in brand te schieten. Aan den Noordelijken uitgang van het Kanaal werd een koop vaardijschip door bomtreffers zwaar be schadigd. Een motortorpedoboot bracht bij een aanval op de Engelsche Zuidkust een gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 2000 brt. tot zinken. De vergeldingsaanvallen op Londen met sterke krachten alsmede op andere be langrijke militaire centra als de haven complexen van Liverpool en Cardiff duur den van het invallen der duisternis tot het aanbreken van den dag. Talrijke treffers werden geplaatst, vooral in de haven- en verkeerswerken. Britsche vliegtuigen probeerden ook in den afgeloopen nacht, vliegende boven Noordwest-Duitschland, de rijkshoofdstad aan te vallen. Krachtig afweergeschut hin derde de aanvallers bij het werpen van hun bommen. Een ziekenhuis en eenige woonhuizen kregen treffers. De branden welke ontstonden konden door den veilig heids- en hulpdienst snel gebluscht wor den. De vijand verloor gisteren 18 vlieg tuigen in luchtgevechten en twee andere door afweergeschut. Vier Duitsche vlieg tuigen worden vermist. Majoor Moelders en majoor Galland be haalden hun veertigste luchtoverwinning. De eerste luitenant ter zee Prien heeft op zijn jongste tegen den vijand ondernomen reis in totaal 45.130 brt. scheepsruimte tot zinken gebracht. Hiermede heeft de eerste luitenant ter zee Prien behalve de vernie tiging van het Britsche slagschip Royal Oak, 151.400 brt. vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken gebracht. Met deze resultaten staat hij aan de spits van alle duikbootcommandanten. De aanvallen op Londen. New York, 26 September (D.N.B.) Hier ontvangen berichten uit Londen melden, dat de Duitsche vliegtuigen de militaire doelen der Engelsche hoofdstad in den nacht op Woensdag zonder ophouden heb ben gebombardeerd. Golf na golf Duitsche machines viel tot kort voor zonsopgang met brand- en brisantbommen aan. Het spervuur van het Engelsche afweergeschut kon de verassende doorbraken der Duitsche bommenwerpers niet stuiten. Zelfs na zonsopgang woedden nog vele branden, die den hemel met rook-wolken overdekten. De algemeene opvatting is, dat Londen nog grootere verschrikkingen te wachten heeft. Duitsche bommen zijn ook in andere dee len van Engeland neergekomen. Drie groote branden zijn ontstaan in een Noord westelijke kuststad. Tijdens een aanval bij daglicht, gisteren uitgevoerd op de Zuid westkust, is de water- en electriciteits- voorziening van een stad vernield. De luchtaanvallen op Engeland. Berlijn, 25 September (D.N.B.) Eenhe den van het Duitsche luchtwapen zijn vroeg in den middag opgestegen en hebben de vliegtuigmotorenfabriek Filton bij Bristol met talrijke bommen bestookt. De aanval geschiedde in verscheidene golven. De bommenwerpers die begeleid werden door jagers, wisten voltreffers in het hoofdge bouw te plaatsen. Bij den aanval kwam het tot verscheidene luchtgèvechten. Het nauwkeurige aantal der neergeschoten vij andelijke vliegtuigen is nog niet bekend. De vliegtuigen van de laatste afdeeling konden onomstoo.telijk de vernielende uit werking van de Duitsche .bommen vast stellen. Bij hun terugtocht lagen dichte rookwolken over deze belangrijke Engel sche bewapeningsindustrie. k' KONING CHRISTIAANS 70STE VERJAARDAG. -Copenhagen, 25 Sept. (D.N.B.) Koning Christiaan X van Denemarken heeft van daag ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag van morgen de hoofden der di plomatieke missie, het corps diplomatique, den bevelhebberder Duitsche troepen in Denemarken en den commandant van de Deensche marine ontvangen. De bevelhebber van de Duitsche weer macht in Denemarken, generaal Luedke, heeft de volgende dagorder aan de Duit sche troepen in Denemarken uitgevaardigd: ROOSEVELT ROEPT 35.700 NATIONALE GARDISTEN OP. Washington, 25 Sept. (D.N.B.) Krachtens de hem door het congres verleende vol machten heeft president Roosevelt van daag opnieuw 35.700 nationale gardisten voor midden October voor een jaar dienst opgeroepen. JAPANNEEZEN NABIJ HAIPHONG GELAND. Tokio, 26 September. (Domei). Van een vooruitgeschoven post van het Japansche expeditieleger ergens in Zuid-China wordt gemeld, dat de Japansche militaire strijd krachten, welke over zee naar Fransch Indo-China vervoerd zijn, vanmorgen de landing nabij Haiphong op vreedzame wij ze voltooid hebben. „Morgen, den 26sten September, viert koning Christiaan X van Denemarken te Kopenhagen zijn zeventigsten verjaardag. Naar aanleiding van deze feestelijke ge beurtenis gedenkt ook de Duitsche weer macht, die zich thans in Denemarken be vindt, den eerwaardigen koning met de beste wenschen voor het verder welzijn van hem, zijn huis en zijn volk. De Führer wenscht koning Christiaan geluk. Berlijn, 26 Sept. (D.N.B.) De Führer heeft Z.M. den koning van Denemarken bij hot bereiken van den zeventigjarigen leeftijd telegrafisch zijn gelukwenschen doen toe komen. vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1