Agenda Hl Een voorbeeld uit de praktijk! |i Stad en Omgeving. i| Jleouinciaai Hieuws Even ons Vademecum opslaan en binnen enkele seconden konden we antwoord geven BERGEN EERSTE BEAD 2 iF-fr»IL Alkmaar, Vrijdag. DE KAASMARKT. De aanvoer was heden, boven verwach ting, nog 74000 kg. Sinds het instellen van de maximumprijzen op 32,25 per 50 kg. is er door vele handelaren veel geld verlo ren, omdat zij, naar het oordeel van de keuringscommissie te veel kaas voor 33,75 hadden gekocht, een prijs die al leen betaald mag worden voor kaas van uitzonderlijke kwaliteit, zeer geschikt om als opzetkaas te dienen. Wanneer dit het geval is, dan wordt deze kaas door de Crisis Zuivelcentrale gevorderd tegen een prijs die door de keurmeesters daarvoor wordt vastgesteld. Het is reeds voorgeko men dat kaas, ingekocht voor 33,75, ge waardeerd werd op 30, zoodat de han delaren daarop een belangrijk verlies leden. Aangezien de keurmeesters zelf kaashandelaren zijn, heeft dit reeds aan leiding tot scherpe critiek gegeven, omdat de concurrenten veronderstellen, dat de keurmeesters aldus handelen om zelf de kaas te kunnen koopen. Bij onderzoek is ons echter gebleken, dat dit niet juist kan zijn, omdat de aangehouden kaas door hen blind gekeurd wordt, zoodat zij niet we ten van wien de partij afkomstig is. De gestelde toestand blijft echter wel altijd tot moeilijkheden aanleiding geven, om de eenvoudige reden, dat er meer ge gadigden zijn dan er kaas wordt aangebo den, zoodat het thans een gunst van den producent is, wie de kaas krijgft toege wezen. Een juistere regeling zou zijn wanneer aan iederen handelaar het recht werd toe gekend om een percentage van de pro ductie tegen de vastgestelde prijzen te koopen. Er bleef dan voor den handelaar dj mogelijkheid open om de voor hem meest geschikte kaas te kiezen en wanneer dit recht verhoudingsgewijze op grond van den omzet in het verleden werd toe gekend, dan werd ook de rechtvaardig heid meer benaderd. Ook de producenten zijn met den thans geldenden maximumprijs, berekend naar een melkprijs van 6'A cent per liter, niet tevreden. Zij verzekeren, dat deze prijs straks voor de wintermeik absoluut on voldoende is en tengevolge moet hebben, dat vele boeren de koeien straks droog gaan zetten. Van bevoegde zijde werd ons echter verzekerd, dat reeds spoedig, met het oog hieVop, een verhoogde prijs wordt inge steld. Om hierop speculatie van den han del te voorkomen, zal, wanneer de ver hoogde prijs in werking treedt, van de bij den handel alsdan aanwezige kaas een heffing worden geheven. Eenige fabrieken ontvingen vanmorgen de voor hen teleurstellende mededeeling, dat zij met ingang van 1 October geen benzine meer krijgen toegewezen. Dit was te voorzien. Waar afgaat en niet bijkomt vermindert. Reeds lang hebben wij er daar om op aangedrongen om voor de melkleve- ring aan de fabrieken rayons in te stellen. De daarvoor door den Bond van Zuivel fabrieken in Noordholland ingestelde po ging mislukte door het individualistische karakter van den Noordhollandschen boer. Naarmate het transport moeilijker wordt, zal er toch in die richting iets moe ten gaan gebeuren. Reeds is er wat be reikt doordat vele boeren de melk voor hun fabriek op een centraal punt brengen. VASTE BRANDSTOFFEN. De publicatie van den distributiedienst, welke gister in onze krant werd opgeno men, blijkt eenige verduidelijking te eischen. Verschillende keeren werd ons ge vraagd naar de beteekenis van de enquête formulieren B, C en D. Wij brengen daarom in herinnering, dat de brandstofverbruikers in vijf groepen zijn ingedeeld, t.w.: groep A: woningen van particuliere per sonen; groep B: openbare gebouwen, ziekenhui zen, kerken, gestichten, scholen, enz.; groep C: warenhuizen, winkels, hotels, kantoren, enz.; groep D: gebouwen voor publieke verma kelijkheden, vergaderlokalen, e.d. groep E: klein-industrie met een jaarver bruik van minder dan 240 ton en niet be- hoorende tot de groepen A, B, C of D. Voor iedere groep is een afzonderlijk formulier vastgesteld. EEN GEVAARLIJKE SITUATIE. Men wijst ons er op, dat bij het oude postkantoor tegenwoordig telefooncen trale op de Choorstraat en aan de Heulzijde een bescherming van zandzak ken is aangebracht, waardoor de zooge naamde perkoenpalen schuin over het trottoir steken, terwijl zich daar ook nog een haltepaaltje van de stadsbus bevindt. Op donkere avonden is het trottoir hier levensgevaarlijk en er zijn al heel wat stadgenooten, die hier een onverwachte buiteling hebben gemaakt. Dringend wordt verzocht deze obsta kels wit te verven, opdat meerdere onge lukken zoo veel mogelijk vermeden kun nen worden. VOOR ONZE OORLOGSGEWONDEN. Ten behoeve van de oorlogsgewonden in het Centraal Ziekenhuis hebben wij heden de volgende bijdragen ontvangen: D. v. H1.— fam. de Vf 2. Gez. V1.50 4.50 Saldo van Donderdag 152.69 Totaalf 157.19 PETROLEUM VOOR VERWARMING VAN KOOLSCHUREN. Door de provinciale commissie uit de veilingen wordt via de veilingen door de plaatselijke tuinbouwvereenigingen een onderzoek ingesteld naar het verbruik van petroleum voor verwarming der koolschu- ren bij vorst. Daar met het product zuinig moet worden omgegaan, wordt bij een aantal bedrijven nauwkeurig nagegaan de gebruikte hoe veelheid in vorige jaren, alsmede de grootte van de te verwarmen ruimte en de hoeveel heid opgeslagen product, zoodat men kan komen tot een berekening van de benoodig- de hoeveelheid brandstof per vorstdag, per wagen van 1Q.OOO kg. VERDACHT VAN RIJWIELDIEFSTAL. Te Castricum werd door de politie aan gehouden een 37-jarige zeeman, verdacht van diefstal van een rijwiel. Hij is in het huis van bewaring alhier opgesloten. HET AFHALEN VAN IDENTITEITS KAARTEN. Komt zoo mogelijk niet 's avonds. Men verzoekt ons van de zijde der ge meente -secretarie er nogmaals met klem op te willen wijzen, dat des avonds alleen die genen aan identiteitskaarten geholpen kun nen worden van wie het vaststaat, dat zij overdag geen gelegenheid hebben, zooals b.v. de werkers uit de Wieringermeer en anderen, die overdag niet in Alkmaar ver toeven. Zooals het gisteravond gegaan is, kan het niet doorgaan, daar er zoo vele menschen verschijnen, dat zij tot ver in de Langestraat een rij moeten vormen, zeer lang moeten wachten en het secretarie-personeel in den korten des avonds beschikbaren tijd te veel werk bezorgen, terwijl men overdag in kor ten tijd geholpen kan worden. De vraag, waarom men niet overdag is ge komen, wordt door scholieren, werklieden en anderen, die vaste werkuren hebben, meestal beantwoord met de opmerking, dat zij overdag geen vrij kunnen krijgen. In verband daarmede verzoekt de leider van de uitreiking der identiteitskaarten ons een beroep te willen doen op hen, die in staat zijn deze menschen voor dit doel overdag vrij af te geven. Men bevordert daarmede een regelmatig verloop der noodzakelijke werkzaamheden en voorkomt voor velen overbodige moeite en stagnatie. TEXTIEL-PERIKELEN. Overjassen en mantels op AA-bon! In ons Distributie-Nieuws van Maandag j.l. publiceerden wij een bericht, waarin vermeld werd, dat het thans slechts mo gelijk is een groot artikel, vallende onder de textieldistributie, te koopen, indien in het geheel nog geen textielgoederen zijn gekocht en van de textielkaarten dus geen punten zijn geknipt. Tusschen haakjes was daarbij als voor beeld genoemd een overjas met een pun- tenwaarde van 70. Dit laatste is on juist. Overjassen en man tels mogen niet verkocht worden, tenzij op de A A-b o n van de textiekaart en dan nog alleen, als men zijn oude overjas of mantel ter beschikking heeft gesteld. In dat geval worden geen punten van de textielkaart afgenomen. Wel kan men op een nog geheel intact zijnde textielkaart een tweed- of garbar- dinejas of regenjas van 56 punten koopen en verder costuums e. d., ook al over schrijdt men dan het 40-punten-rantsoen van September en October. In dit verband wordt er op gewezen, dat men in overtreding is, wanneer een win kel een groot textiel-artikel verkoopt en de klant het koopt en aan de textielkaart reeds een aantal punten ontbreekt. Ter voorkoming van misverstand wordt het publiek daarom verzocht van den winke lier niet te eischen, dat hij grootere tex tielartikelen levert op een distributie kaart, waaraan reeds punten ontbreken. Wanneer men zich niet aan deze regelen houdt, kan dit zoowel voor den betreffen- den winkelier als voor den kooper tot onaangename gevolgen leiden. Bioscopen. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Boefje (real. Holl. film); hoofdrollen Annie van Ees, Guus Brox, Albert van Dalsum en Piet Kohier. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, .matinee; des avonds geen voorstelling. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Met geheime opdracht (rom.-sens.); hoofdrollen Gustav Fröhlich en Camilla Horn. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Me- rijntje Gijzen's ieugd (rom.-dram. Holl. film); hoofdrollen Marcel Krols, Piet Brom en Mimi Boesnach. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnummer Amor op jacht (rom.); hoofdrollen Maria Andergast, Olly Holzmann, Wolf Albach Retty. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 29 September. 69.30 uur, 't Gulden Vlies, Siem Spruit, Jack d'Oliviera and their adventurers. Een goedhartige peetoom, in Leiden Dacht: „Hoe kan ik mijn neef eens verblijden? Ha! Ik heb een idee: Roode Ster breng ik mee! Daar genieten we van met ons beiden!" OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ LANGESTRAAT 85. Nieuwe aanwinsten 1940 lijst 10. Sociale wetenschappen. 340S38 Schmid, von. Het denken over staat en recht in de negentiende eeuw. 341G36 Gumpert. Dunant; de roman van het Roode Kruis. 347J33 Jessurun Cardozo. De vrouw en het recht. 347S76 Spaander. Handelsrecht; 14e dr. 1938. 368C40 Crane, de. Handboek voor het verzekeringswezen. Dl. 1. Alg. beginselen. Opvoeding. 371.4M18 MailingPedersen. Jij klein mensenkind. 372.5B94 BrutenMeekma. De nuttige handwerken. 377S82 Starcke. De sexueele opvoeding onzer jeugd. (g). 395G90 G-.vskampten Have. Hoe hoort het eigenlijk? Natuurwetenschappen. 510C33 Colerus. Van lxl naar integraal. 540F31 Flechtner. Gij en de chemie. 578S34 Schierbeek. De wonderwereld van het mikroskoop. Geneeskunde; sociale hygiëne. 610K28 Kellner Daniel. Redders der menschheid. 613.7R39 Reteig. Lichaamsoefeningen voor zuigelingen. t 614R13 Rademaker. Crematie en crema torium te Velsen. (g). 614S16 Sanders. (Luchtbescherming); wat moet ik doen in dit geval? 615W46 Wentv., Genezende stralen. 616K88 Kremer. Ashtma, bi'ochitis, hooi koorts, migraine, netelroos, ekzemen en andere allergische ziekten. Technische wetenschappen. 621.3D42 Diejen, van., en Trestorff. An kerwikkelen van kleine machines voor ge lijk- en wisselstroom. 627A21a Afsluiting, De, en gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee; 10e album. 629.3C46 Crone. Onze schepen in de Gou den Eeuw. Huishouding. 640H67 Hoe bewaar ik mijn levensmid delen in Oorlogstijd? 641C16 Carlsen. Receptenboek voor rauw inmaken van bessen en andere vruchten. 641D49 DingerUyldert, Wat de pot schaft in Oost en West. 641W79eg WittopKoning. Eenpansge rechten. g is geschenk. HET TEXELSCH SCHAPENSTAMBOEK IN NOORDHOLLAND. De markten van geregistreerde ramlam- meren zullen dit jaar worden gehouden op Donderdag 10 October, voormiddags 8 uur op de Veemarkt tegenover café „de Post hoorn", te Hoorn op Zaterdagen 5 en 12 October, voormiddags 9 uur, op de Vee markt kazernezijde; te Purmerend op Dins dag 1 October, voormiddags 7.30 uur op de schapenmarkt. (Te Purmerend is vroegtij dige aanvoer noodzakelijk). STILLE No. 9. Nu de lange winteravonden komen zul len onze lezers zeker belang stellen in wat ontspanningslectuur. Ons nieuwe extra feuilleton geeft even wel meer teekeningen dan lectuur. Het is als 't ware een lied zonder woorden, al thans de woorden zijn zeer beperkt en men verneemt ze op de teekeningen alleen uit den mond van de voornaamste medespelers in dit spannende detective verhaal. Moge de Stille No. 9 velen een aange name afwisseling bezorgen. MET HOUTGAS GESTOOKT. Maandagmiddag werd de busdienst Alk maar-Bergen door de verkeerspolitie stop gezet omdat voor de bussen geen stookolie meer beschikbaar kon worden gesteld. Heden zijn de bussen voorzien van een houtgas-installatie, weer in gebruik gesteld. Voortaan wordt door de bus weer een half uur-dienst tusschen Alkmaar en Bergen on derhouden. Vertrek Alkmaar een kwartier voor en na elk heel uur, vertrek Bergen ieder heel en half uur. Hulde voor deze activiteit. BELUST OP AUTORIJDEN. Door de rijkspolitie te Anna-Paulowna is proces-verbaal opgemaakt tegen een jon geman, afkomstig van Texel, die bij ver schillende garagehouders in de omgeving een auto huurde en vervolgens op stap ging. De auto's werden dan later langs den weg terug gevonden. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In de Woensdagavond gehouden jaar vergadering van deze vereeniging werd het aftredende bestuurslid, de heer W. J. D. Appel, herkozen. Eveneens werden her benoemd de aftredende rapporteurs, de heeren C. A. Grootegoed en H. J. Haas broek. De derde, de heer L. H. Obdam, had medegedeeld als rapporteur te be danken. In zijn plaats zal zoo spoedig mogelijk een nieuwe functionnaris worden benoemd. In de ledenvergadering werden 39 aanvragen om steun behandeld, \yaarvan er acht werden afgewezen. Voor de ove rige 31 werd aan giften en rentelooze voorschotten in totaal 584.92 toegestaan. In de jaarvergadering werd .nog door den secretaris, mr. A. Schenkeveld, het 49e jaarverslag uitgebracht. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het ledental vermeerderde met 3 en steeg tot 126. Daarentegen daalde het aan tal dergenen, die minder dan 2.50 bij dragen, met één tot 6. De achteruitgang, schijnt dus te zijn gestuit. Het bestuur bleef. Ook de aftredende leden der commissie van onderzoek, de heeren Bruin en Lind, werden gecontinueerd. Eenzelfde stabiliteit was er ten aanzien van de vertegenwoordiging der vereeni ging in den Armenraad. De heer P. A. de Lange bleef voorzitter van de commissie tot samenwerking voor bizoridere nooden. De vereeniging hield in 1939 slechts één vergadering, nl. op 8 Nov., toen de algemeene en de gewone vergade ring achter elkaar gehouden werden. Er werden-in het afgeloopen jaar 41 aan vragen ingediend. Hiervan werden er 3 ingetrokken en er 9 afgewezen. Van de 29 gesteunden kregen 22 een gift, 6 een renteloos voorschot en 1 dubbelen steun. De kleinste gift was 7.50 en de grootste 50, wat bij de voorschotten resp. 25 en 50 was, terwijl de gecombineerde steun 35 bedroeg. De totalen waren 445 aan giften en 210 aan rentelooze voor schotten. Onder dat bedrag van 445 zat 207.50, hetwelk op aanvrage van de Commissie Bijzondere Nooden werd gegeven. Ook in dit verslagjaar kwam er een mooi bedrag van de rentelooze voorschotten binnen, nl. 129.78. Met dergelijke voor schotten werd in de laatste tien jaar to taal aan steun uitgegeven 4323.60, waarvan werd terugbetaald 1972.93. De ontvangsten bedroegen in 1939 totaal 1057,82, inclusief een legaat van mej. Cohen Stuart van 440; de uitgaven waren 713.63, zoodat er een batig saldo was van f 344.19. Eigenlijk had het bovenbedoelde legaat bij het stamkapitaal gevoegd moeten wor den, zoodat er dan feitelijk een nadeelig saldo is van 95.81. Het verslag werd goedgekeurd.* Het geld voor nuttig adverteeren, Dat blijkt geweldig te rendeeren! Een publicatie van den distributie- dienst vermeldde gisteren, dat zij die (voor de vaste brandstoffen) een enquêteformulier B, C of D hadden ingevuld, een formuliei M.D. 89 konden afhalen. Een uur na het verschijnen van de krant werden we opgebeld: wat was tóch ook al weer dat formulier B, C of D? Voor winkeliers, grossiers en an dere handelaren onmisbaar. Voor advocaten, notarissen, bankiers een verrassend groot gemak. Men zoekt niet in ons Vademecum, men vindt alles onmiddellijk. Een abonnement (met wekelijks gratis toezending van de aanvullin gen, wijzigingen, enz.) kost slechts 5.75 per jaar. DIR. ALKM. COURANT. Ziet verder de groote advertentie in dit nummer. PROVINCIAAL WATERLEIDINGBEDRIJF. Jaarverslag 1939. In het verslag van den Raad van Toe zicht op de Provinciale Bedrijven brengen de heeren A. Bruch en J. A. Vaillant groo te hulde aan den overleden directeurden heer J. van Oldenborgh en het gedelegeerd lid van den raad dr. ir. Th. van der Waer- den, terwijl een woord van hartelijken dank wordt gebracht aan den nieuwen di recteur ir. W. Mensert, die 26 Mei j.l. in functie trad. Ook het jaarverslag van den directeur herdenkt het overlijden op 20 April 1940 van den heer J. van Oldenborgh, die sinds de oprichting, dus ruim 20 jaar directeur van het bedrijf was geweest. Met groote waardeering gewaagt het verslag eveneens van het verscheiden van dr. ir. Th. van der Waerden. Uit het verslag blijkt dat in 1939 het aantal aansluitingen vermeerderde van 104.763 tot 107.561, dus met 2,7 pet. tegen 2.6 pet in 1938. De afgeleverdehoeveelheid water steeg van 15.774.677 M3. tot 16.550.930 M3. en nam toe met 4.9 pet. tegen 7.8 pet. in 1938. De opbrengst van het geleverde water steeg van 2.408.960.18 tot 2.526.480.10 en gaf een vermeerdering van 4.9 pet. tegen 4.3 pet in 1938. Geconstateerd wordt een tot verheugenis stemmende gelijkheid tus schen toeneming van waterhoeveelheid en opbrengst. Het jaar 1939 kenmerkte zich door een meer dan normalen regenval in 't eerste en laatste kwartaal; die was in het geheele land 14.8 pet. boven het normaal van 705 m.m. (v. j. 4 pet beneden normaal). Met storingen in de waterlevering van eenige beteekenis had het P. W. N. in 1939 niet te kampen. In het afgeloopen jaar werd nog niet het stadium bereikt, waarin het toelaatbaar zou zijn om, op grond van het in 1936 ter hand genomen onderzoek van het IJssel- meerwater, voorstellen te doen omtrent de wijze, waarop in de toekomst in de behoef te aan suppletie van het uit de beschikbare terreinen te winnen water zal zijn te voor zien. Voorts wordt melding gemaakt van de omvangrijke werken die in 1939 tot stand kwamen ter verlichting van de winplaats te Bergen. Van de betrokken autoriteiten werd de medewerking verkregen om in de te maken tunnel te Velsen een 1 M. wijde leiding voor het P. W. N. aan te brengen. Het verbruik van electrische energie ging met 6 pet. omhoog en bedroeg 5.634.107 K.w.h. Het percentage der perceelen, welke van het totaal aantal onder den aansluitingsplicht vallende perceelen aangesloten waren, steeg in 1939 van 97 tot 97)4 pet. Of wel van 104763 tot 107561 perceelen. Jubileum. De heer B. Strubbe zal 1 October a.s. den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar als onderwijzer aan de openbare lagere schood alhier verbonden werd. Opbrengst keur- en slachtloonen. Over de eerste 8 maanden van 1940 hebben de keur- en slachtloonen voor ge wone slachtingen, huisslachtingen en inge voerd vleesch en vet, 8.917.13 opgebracht, tegen 6.077.44 over dezelfde periode van het vorige jaar.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2