AMSIERDAMSCHE BEURS koedijk langendijk broek op langendijk! oterleek !RuUenCand £aatste éecichtm JCeck éi Sxhool lilmmeuws De EngeLsche terugtocht bij Dakar. De opmarsch der Japan- neezen in Indochina. Ciano's reis naar Berlijn. De in Gibraltar aangerichte schade. De nieuwe ordening in Noorwegen. Glimlachje. L D LAI/. Kookcursus geopend. De vereeniging van Plattelandsvrou wen opende hier gistermiddag voor hare leden een kookcursus in een lokaal van de openbare school. Er was een groot aantal deelneemsters, terwijl de kookcursus van wege het comité tot voorlichting te platte- lande niet door kon gaan wegens te geringe deelname. Nat. reclasseeringsdag. De collecte voor den Nat. reclasseerings dag heeft aan den Langendijk de volgende opbrengsten gehad: Broek op Langendijk 21.65, Zuidscharwoude 25.73, Noord- scharwoude 19.73 en Oudkarspel 16.83, totaal 83.94. Kleuterschool opgeheven wegens gebrek aan belangstelling. Het bestuur van de afd. Langendijk van Volksonderwijs heeft besloten, de kleuter school te Zuidscharwoude, wegens gebrek aan belangstelling met ingang van 1 Nov. a.s. te sluiten. Pink afgekneld. Een arbeider bij den bruggenbouw over de ringsloot is bij zijn werkzaamheden zoo danig met een zijner handen bekneld ge raakt, dat de pink werd afgekneld. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer F. Heinis slaagde deze week te Utrecht voor het vak diploma „meester slager". New-York, 26 ept. (D. N. B.) De Engelsche terugtocht bij Dakar vormt de sensatie der New-Yorksche ochtendbladen, die gisteren nog spraken over de groote beteekenis van een Engelsche overwinning in West-Afrika. Den „bok van Dakar" noemt de New-York Times een „domheid". Een knap generaal, aldus het blad, begint geen slag zonder de kracht en de vastberadenheid om hem te doorstaan. De Engelschen hebben dit voor Dakar vergeten. Het blad berispt het besluit om den strijd plotseling af te breken, nadat de beschieting der Fransche stad reeds was begonnen en talrijke burgers reeds waren gedood, terwijl een landingspoging was on dernomen De Engelschen en hun vrienden, zoo merkt het blad op, moeten deze neder laag niet goedpraten. Engelands prestige in geheel Afrika zal hierdoor kleiner worden. Volslagen nederlaag der Engelschen. Genève, 26 Sept. (D. N. B.) In bevoegde Fransche kringen bevestigt men vanmorgen, naar uit Vichy verluidt, den terugtocht der Engelsche strijdkrachten van Dakar, na tal rijke landingspogingen, die als gevolg van den hevigen Franschen tegenstand misluk ten. De Engelsche terugtocht wordt te Vichy als volslagen nederlaag gekarakteriseerd, daar de Engelsche strijdkrachten er ondanks haar geweldige superioriteit niet in ge slaagd zjjn in Dakar te landen en zich van de haven meester te maken. De strijd bij Dakar. Genève, 26 Sept. (D. N. B.) Omtrent den strijd bij Dakar van gisteren zijn uit Vichy de eerste bijzonderheden gemeld. Na een luchtgevecht tusschen Fransche jagers en Engelsche verkenners verscheen voor Dakar een Engelsch eskader, bestaande uit twee pantserschepen, twee zware kruisers en twee torpedobooten. Het in de haven gelegen Fransche pantserschip Richelieu en de kust- batterij van Dakar openden om negen uur een hevig vuur op de Engelsche oorlogssche pen. De Fransche onderzeeër Beveziers slaagde er in het Engelsche pantserschip Resolution met een torpedo te treffen. Dit trok zich daarop terug, zonder het vuur geopend te hebben. Een tweede torpedo trof het andere Engelsche pantserschip aan den boeg. Na een gevecht van slechts een half uur moesten de Britsche oorlogsschepen zich terugtrekken. De door de Engelschen af gevuurde granaten vielen in de nabijheid van de Fransche kustbatterij, zonder haar buiten gevecht te stellen. De stad Dakar werd door een salvo getroffen, waarbij ver scheidene burgers gekwetst werden. Op het Fransche slagschip Richelieu viel eveneens een granaat, die evenwel schade noch ver liezen veroorzaakte. Op het Fransche. departement van marine verklaart men, dat de Engelsche verliezen buitengewoon groot waren. De Engelsche pers over het avontuur van Dakar. Stockholm, 26 Sept. (D. N. B.) Volgens berichten uit Londen, laten de bladen aldaar hun ontstemming over het „avontuur" van Dakar den vrijen loop. De News Chronicle schrijft letterlijk: Het zou dwaas zijn te willen aannemen, dat de mislukte poging van de Gaulle niet een ernstige ontgooche ling voor diegene is, die gedacht hebben, dat een stap was gezet op den weg naar de overwinning. Aarzelen en twijfel moeten het prestige van de Gaulle en Engeland onder de volken van Afrika sterk bena- deelen. GEEN AMERIKAANSCH SCHROOT NAAR JAPAN. Washington, 26 Sept. (D.N.B.) President Roosevelt heeft bepaald, dat ijzer- 'en staal- schroot met ingang van 16 'October alleen nog mag worden uitgevoerd naar landen op h t westelijk halfrond en Groot-Britannië. In een officieele mededeeling wordt de maatregel gemotiveerd met de toenemende behoeften van het Amerikaansche wapen programma, doch volgens Associated Press Is het buiten twijfel, dat hij in hoofdzaak tegen Japan gericht is. Sjanghai, 26 September. (D.N.B.) De Japansche troepen, die Woensdagochtend in de buurt van Haipong aan land zijn ge gaan, zijn, naar het hoofdkwartier van het Japansche leger in Zuid-China meldt, in Langson binnengerukt, dat het eindpunt is van den van Hanoi naar de Chineesche grens loopenden spoorweg. Van tevoren was in Langson een over eenkomst tusschen Fransche en Japansche officieren tot stand gekomen. Amerikaansche hulp voor Indochina? New York, 26 September. (D.N.B.) De New York Daily News meldt uit Washing ton, dat de regeering van de Vereenigde Staten aan Fransch Indo-China alle be schikbare hulp van wapenen met uitzon dering van deelneming aan den Oorlog heeft toegezegd onder voorwaarde, dat de kolonie den strijd tegen Japan doeltreffend zal voeren. Zoowel Washington als Londen knoopen volgens het blad daaraan de ver wachting vast, dat vastberaden tegenstand van Indo-China ook andere Fransche kolo niën tot steun aan den Franschen gewezen generaal de Gaulle zal bewegen. Rome, 26 September (D.N.B.) Omtrent de nieuwe reis van den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, naar Duitschland wordt in Italiaan- sche politieke kringen verklaard, dat het weliswaar een volstrekt normaal verschijn sel is, dat twee verbonden mogendheden, die zich in oorlog bevinden, meermalen met elkander overleg plegen, maar dat toch aan de nieuwe ontmoeting van graaf Ciano met de leidende figuren der Duitsche politiek juist in het huidige tijdsgewricht groote beteekenis toekomt. Italië en Duitschland, die dezen oorlog ter verdediging van hun levensruimte begonnen zijn, zijn vast be sloten hem zonder schromen tot het glorieuze einde voort te zetten. Commentaar van de Italiaansche pers. Rome, 26 Sept. (D.N.B.) De nieuwe reis van den minister van buitenlandsche zaken, Ciano, naar Duitschland en de besprekingen tusschen den Führer en den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken, Suner, beheerschen de geheele Italiaansche pers. De bladen doen uitkomen, dat de oorlog der spilmogendheden tegen Engeland en zijn imperium in een nieuw stadium is gekomen. De „Giornale d'Italia" schrijft: Het is heel natuurlijk, dat het bevriende Spanje, in een oorlog die zoovele van zijn levensnoodzakelijke belangen, van Gibraltar tot aan de Westkust van Afrika, omvat, zich aan de zijde schaart van de beide spilmo gendheden. Madrid, 26 Sept. (D N. B.) Donderdag ochtend werden twee vliegtuigen van on bekende nationaliteit, die boven Gibraltar verschenen, hevig, door de luchtdoelartillerie beschoten, zoodat zij moesten omkeeren. De door het bombardement op Gibraltar aan gerichte schade is, volgens hier ontvangen berichten, buitengewoon groot. Zoo is het gebouw van de marineclub totaal vernield, gasfabrieken bij de z.g. punt van Europa werden verschillende malen getroffen. De omliggende huizen stortten in. Talrijke buizen van de waterleiding zijn gesprongen, zoodat de kelders van vele huizen onder water liepen en ook eenige straten blank staan. Een bewapend koopvaardijschip, dat patrouilleerde, is door een bom tot zinken gebracht. Ook de electrische centrale van de marinewerf werd door een zwaren bom- treffer buiten bedrijf gesteld. Het bombardement. Rome, 26 Sept. (D. N. B.) De Londensche radio meldt, dat het bombardement van gis teren op Gibraltar drie uur heeft geduurd. Er werden ongeveer 300 bommen geworpen. Ongeveer honderd vliegtuigen hebben aan dit bombardement deelgenomen. Aan mili taire installaties en in de haven is schade aangericht. Drie vliegtuigen zijn' neerge schoten. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN JAPAN EN DE VER. STATEN. Tokio 26 Sept. (D.N.B.) President Roose velt is er zelf verantwoordelijk voor dat de betrekkingen tusschen Japan en de Ver. Staten aanzienlijk verscherpt zijn, schrijft de Yomioeri Sjimboen. Hij heeft de anti- Japansche stemming onder de Amerikaan sche bevolking gekweekt, hoewel Japan niet het minste voornemen heeft de Ver. Staten aan te vallen. Wanneer de politiek van Japan de veiligheid van Amerika be dreigt, dan kunnen de Ver. Staten alle tegenmaatregelen, ook die van militairen aard, nemen. De Japansche politiek beoogt uitsluitend het herstel van den vrede en de nieuwe ordening in Groot-Azië. Ook in economisch opzicht bezitten de Ver. Staten voldoende hulpbronnen, zoodat hun houding onbegrijpelijk is. Japan mag eventueel niet aarzelen, schrijft de Hotsji Sjimboen, tegen de Ver. Staten tot een offensief over te gaan. De Ver. Staten houden er bij hun on derhandelingen met Engeland blijkbaar geen rekening mee, dat Japan vast besloten is om tot het bereiken van zijn doel alle hinderpalen uit den weg te ruimen. De Japansche minister-president prins Konoye is vanmorgen door den keizer in audiëntie ontvangen om rapport uit te bren gen over „algemeene staatszaken". (Ongecorrigeerd). NOORDERLICHT IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN WAARGENOMEN. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men gis teravond het Noorderlicht waargenomen Aan den helderen sterrenhemel was er een fjle zachtrood gekleurde gloed waar te ne men, terwijl zich op den achtergrond daar van lichtgroene vlekken vertoonden. Hier tusschen schoten verschillende rose gekleur de stralen op. Aanvankelijk meende men, dat op grooten afstand een brand woedde, en de stralen die opschoten aan de werking van zoeklichten te moeten toeschrijven doch het grootsche rustige beeld deed con- cludeeren, dat men hier met een natuur verschijnsel te doen had. Het K. N. M. I. noteerde een vrij sterke magnetische storing, welke de oorzaak is van noorderlicht. DE FRANSCH-CHINEESCHE BETREKKINGEN. Tsjoengking, 26 Sept. (D.N.B.) Van be voegde zijde wordt verklaard, dat China voorloopig niet denkt aan een verbreken der diplomatieke betrekkingen met de re geering te Vichy, daar de toestand in Indo- China nog alle mogelijkheden openlaat. De Chineesche troepen aan de grens van Indo-China nemen voorloopig slechts een afwachtende houding aan. HET ORDE-COMMANDO VAN DE NEDERLANDSCHE UNIE. Kapitein ter zee Van Hengel tot leider benoemd. Omtrent de bedoelingen van de voorge nomen instelling van een orde-commando door De Nederlandsche Unie schijnt eenig misverstand te zijn ontstaan. Daarom deelt het jongste nummer van „De Unie", het orgaan van deze beweging hierover het volgende mede: Het zal tot de taak van het orde-com mando behooren de rust op de vergade ringen te handhaven en op straat onze colporteurs te beveiligen. De feiten hebben uitgewezen, dat zulks noodzakelijk is. In de eerste plaats echter is het de opzet in De Nederlandsche Unie een keurkorps te vormen. Bij de vorming zal alle aan dacht worden besteed, zoowel aan de licha melijke als aan de geestelijke opvoeding, opdat in korten tijd De Nederlandsche Unie beschikken zal over een uitgelezen schare jongemannen, sterk en geestdriftig, altijd en overal bereid op de bres te staan voor de zaak van De Nederlandsche Unie, dat is de zaak van ons volk. De naam is vastgesteld als: orde-com mando. De leidig zal berusten bij den oud marine-officier kapitein ter zee Van Hengel. ITALIANEN IN EGYPTE GEARRESTEERD. Rome, 26 Sept. (D.N.B.) Volgens de Re gime Fascists hebben de Egyptische auto riteiten tot dusverre ruim 7000 Italianen als voorzichtigheidsmaatregel gearresteerd. De concentratiekampen in Egypte zouden overvol zijn. Er moet echter in het bijzon der op gewezen worden, dat alleen de Ita liaansche onderdanen van Joodsche religie zich nog op vrije voeten bevinden. Het oude Noorwegen was gericht naar het Westen. Oslo; 26 Sept. (D. N. B.) De gisteren door den rijkscommissaris Terboven ge houden rede wordt door de Noorsche bla den als het begin van een nieuwe orde ning in het leven van den Noorschen staat en van het Noorsche volk gekenmerkt. Aftenposten spreekt van een historisch oogenblik in het leven van het Noorsche volk, dat met het Duitsche volk nauw zal samenwerken. Het feit, dat op grond van een besluit der oude partijen, de koning en de gevluchte regeering als afgezet te beschouwen zijn, maakt het duidelijk, dat de weg naar de vrijheid en zelfstandig heid van het Noorsche volk enkel en al leen met hulp der beweging „Nasjonal Samling" kan worden ingeslagen. Tider.s Tegn betoogt, dat de met span ning verbeide rede van den rijkscommis saris een eind gemaakt heeft aan den toestand van onzekerheid. Het blad roept de Noren op eensgezind te zijn en aan de toekomst van het land eendrachtig mee te werken. Het orgaan van Nasjonal Samling, Fritt Volk, constateert de moreele en politieke ineenstorting van het oude partijenstelsel. De beweging zal thans, zoo vervolgt het blad, na een strijdperiode van acht jaar, gaan bouwen aan een beter Noorwegen. Een tijdperk in het leven van den Noor schen staat welke door verkeerde poli tieke maatregelen gekenmerkt werd, heeft zijn einde gevonden, een tijdvak, dat Noorwegen in het verderf heeft gestort omdat het gericht was naar het Westen. Die ezels! Nu hebben ze me echte gewichten klaargelegd. De ruggegraat van elk reclame-plan: DAGBLAD -RECLAME VRIJZINNIGE ZONDAGSCHOLEN. Het kiesdistrict Noordholland der Ned. Ver. van Vrijz. Zondagscholen hield dezer dagen zijn 28ste jaarvergadering te Pur- merend. Ruim 66 personen, voor het mee- rendeel dames, waren aanwezig. De voor zitter, ds. P. Cannegieter van Krommenie, wekte op om schouder aan schouder te blij ven staan om het spoor, waarop Christus is voorgegaan, niet uit het oog te verliezen. Uit het jaarverslag van den secretaris, ds. J. J. T. Spaargaren van Broek in Water land, bleek, dat er overal in de provincie actie en leven is en dat, hoewel het aantal aangesloten zondagscholen daalde van 91 tot 87, het aantal leerlingen steeg van 6128 tot 6319 en dat der leerkrachten van 527 tot 550. Over het algemeen worden de zondagscho len getrouw bezocht en bijna overal wordt bijbelsche stof behandeld. Naast het Kerst feest, dat algemeen gevierd wordt, worden hier en daar ook lente- en zomerfeesten e.a. gehouden. Kinderkerk wordt maar in weinig plaatsen gehouden. De kinderen, die de Z.S. verlaten, sluiten zich voor het meerendeel aan bij Vrije Vogels, Rijzende Kerk, jeugd clubs en V.C.J.B. De rekening en verantwoording van den penningmeester, ds. Spaargaren, wees een batig saldo aan van 46.95 (vorig jaar 50.07). Bij acclamatie werd de aftredende secre taris-penningmeester herkozen. Nadat enkele zakelijke punten waren be sproken o.a. wijdde de voorzitter eenige treffende woorden aan de nagedachtenis van ds. E. B. Meijer, in leven predikant te Oost huizen lokte de bespreking van het voor stel om meer actief deel te nemen aan het werk van Vrijz. Prot. Vacantiekolonie „Naar buiten" nog al wat discussie uit. Na de pauze hield ds. P. Cannegieter 'n inleiding over het onderwerp: „Bezinning op ons zondagschoolwerk". Een levendige discussie volgde op deze inleiding. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 29 SEPTEMBER 1940. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Klein Wassink. Kapelkerk, 10 uur, ds. Kleyne (bedie ning Heilige Doop); 5 uur, de heer Borghardt, cand. tot den H. D. te Alkmaar (voor ds. Warners). Remonstrantsch Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Ev. Luth. Kerk (Oudegracht), 10.30 uur, ds. Brandt, van Haarlem (extra coll. syn, fonds verb, pred.tract.) Doopsgez. kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 uur, ds. von Meyenfeldt; 5 uur de heer van Eerden, cand. Herst. Apost. Gem., Toussalntstraat, 10 en 4.30 uur en Woensdagavond, 8 uur, dienst. Vrijz. Chr. Jeugdgemeenschap, jeugd- kerk in de luth. kerk, nam. 5 uur, ds. Prins van Wijngaarden. Vrije Ev. Gem., 10 uur, de heer Visser, van IJmuiden; 6.30 uur, ds. v. d. Togt, van Wormerveer. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, 3 uur jongeliedensamenkomst Houtweg 8; Don derdagavond half acht bijbelbespreking mannen Houtweg 8; Vrijdagavond half acht bijbelbespreking vrouwen Oudegracht 208; Zaterdagmiddag half vijf bidstond Oudegracht 208. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek no. 40; Zaterdagavond 7.30 uur openluchtmeeting op de Steenenbrug; Zondag 10 uur heiligingsdienst, 3.30 uur openluchtsamenkomst bij den Kattenberg, 7 uur verlossingssamenkomst; deze diens ten worden geleid door adjudant J. Don ker; Maandag 2.30 uur gezinsbond; Dins dagavond 7.30 uur soldatensamenkomst; Donderdagavond 7.30 uur heiligingsdienst. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat no. 9; 10 uur wijdingsdienst, 7 uur heilsbijeen- komst; Vrijdagavond 7 uur bijzondere sa menkomst, geleid door mevr. kolonel J. Kerkhoven. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. van Mullem; onderwerp maar de macht van een kind BERGEN, 10.45 uur, ds. van den Kie- boom. Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. t Hoen van Bussum. DIREHUIZEN, geen dienst. EGMONDBINNEN, 10 uur, ds. Rasch. GROET, zie Schoorl. GROOTSCHERMER, 10 uur, ds. Loysen. HEILOO, nam. 5 uur, ds. Bloemhoff; tekst Daniel 5 11, onderwerp: „Open ven sters bij verduistering". Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 uur, dr. Kooy, van A'dam. HEERHUGOWAARD, 2.30 uur, ds. Roo- bol, van Egmond aan Zee. KOEDIJK, 10 uur, de l^eer Korndörffer. LIMMEN, 2 uur, ds. Warners. NIEUWE NIEDORP, 2.30 uur, ds. Boeke. OOST-GRAFTDIJK, 2.30 uur, ds. Loysen. OTERLEEK, 10.30 uur, ds. Warners. OUDKARSPEL, 10.30 uur, ds. Nell. OUDORP, 9.30 uur, ds. 'van den Kie- boom. SCHAGEN, geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, de heer Hoekstra, cand. te Garijp. SCHERMERHORN, geen dienst wegens vacaturebeurt. - SCHOORL, 10.30 uur, ds. Boeke. STOMPETOREN, 10.30 uur, ds. Kastein. Evangelisatie, 10 uur, ds. van Limburg, van Amsterdam. UITGEEST, 10 uur, ds. Hanneman. URSEM, 2.30 uur, ds. Kastein. WARMENHUIZEN, geen opgaaf ont vangen. WEST-GRAFTIDJK, geen dienst. ZUIDSCHARWOUDE, zie Koedijk. ZUIDSCHERMER, 10 uur, ds. Boeren- donk. BOEFJE. Harmonie-Theater. Eén der grootste tooneelsuccessen en later ook als film is nog steeds Brusse's Boefje. De film met het prachtige spel van Annie van Ees in de titelrol heeft in ons land een reeks eclatante successen beleefd Zij maakte op het publiek grooten indruk. En thans komt deze film opnieuw als hoofdnummer in het Harmonie-Theater en opnieuw zullen velen opgaan om de film te zien. Want zij spreekt tot het hart. Naast Annie van Ees dienen als voornaamste vertolkers genoemd Guus Brox, Albert van Dalsum, Piet Bron, Piet Kohier en Mien Duymaer van Twist. Wie Boefje als film nog niet zag, verzuime thans de gelegenheid niet. MET GEHEIME OPDRACHT. Roxy-Theater. Een zeer sterke en sensationeele film, met uitstekende bezetting, vraagt deze week in het Roxy-Theater de aandacht. De titel wijst reeds op een strijd tusschen diverse partijen om het bezit van een contract over de exploitatie van een bepaalde stof. De stuurman Jenssen moet vanuit Marseille het bewuste contract naar Genua brengen, maakt dan kennis met een dame en de avonturen volgen elkaar in steeds sneller tempo op. Met belangstelling zal men deze, met Gustav Fröhlich en Camilla Horn in de hoofdrollen gespeelde film, tot het einde volgen OTERLEEK (Aug.) Overleden: Hendrik Wartenhorst, 10 maanden, z. van P. Wartenhorst en A. Bak ker. MERIJNTJE GIJZEN'S JEUGD. City-Theater. Ook in het City-Theater een reprise van een succesfilm der Hollandsche industrie, n.l. Merijntje Gijzens Jeugd naar het bekende werk van A. M. de Jong. En ook thans zullen velen deze zeer geslaagde film be zoeken en de geschiedenis van Merijntje en de Kruik, van Janekee, van mijnheer Pas toor, van den grensjager en van Fliere fluiter mede beleven. Als gij deze prachtige film uit het Brabantsche land nog niet hebt gezien, doe het dan nu. Marcel Krols als Merijntje, Piet Bron als de Kruik en Mimi Boesnach als Janekee vervullen hun rollen op bijzondere wijze. AMOR OP JACHT. Victoria-Theater. Een buitengewoon geslaagde comedie, deze jagende Amor Men ga eens in het Victoria- Theater zien, hoe door een verrassend toeval voor een paar aardige meisjes, die als naai ster hun brood verdienen, plotseling een beetje geluk komt. Maar dan beginnen ook hun dolkomische avonturen, waarbij de liefde een groote rol speelt. Het kleine ate lier wordt in een modesalon omgetooverd en een voor jaarsfeest in Schönbrunn brengt ten slotte de zegepraal van Amor. Meer mogen wij thans van deze aardige film niet ver klappen. Alleen noemen wij nog de hoofd vertolkers, n.l. Maria Andergast, Olly Holz- mann, Wolf AlbachRetty, Hilde Hildebrand en Grethe Weiser. Ook de onlangs overleden Ralph Arthur Roberts vervult 'een belang rijke rol in deze film. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Vrijdag 27 September 1940. Vor. k 95% 86 81% 33% 99% 9z 155 103% 104% STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940 11 3—3Nederl. 1938 3 Ned.-lndië 1937 5H Duitschl m. verkl, BANK-INSTELL1NGEN. Amsterd Bank Handel Mij Cert. v. J 250 Koloniale Bank Ned. Ind Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert78% Nederl. Ford334 Lever Bros "3% Philips Gloeil. Gem Bezit 18 INDUSTR. OND. BUITENL. Anaconda Belhleh Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Steel comm. CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Verg Vorstenlanden PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr Phillips Oil Shell Union8% Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. plm. 2.15 95% 86%-7 81% 35 93 90-1 155 103% 10 79 330 118 1 '8 22 %s 21'Vis 08u>/lf 67 5">/if 5% 42>%c 4z 303/16 28% 20% 20 17% '6% 50% 48% 365'/, 364 209 207-8 213 210 93% 93 217 232% 229% 29 A% 8% 8 J/p 818/ir, 8%.l 201% 19 -200 14i% 145 99 11' 117 59% 89% 89 3%s 3'/, 98 98-1 1261/, 125-6 125 125-6 1 1'% 135 136 200 162% 164'/, 17% 17 8 9%6 9 H% 7/ 7n 3% AMER SPOORWEGEN, Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can Pac VALUTAKOERSEN DER NED. BANK, 26 SEPTEMBER. Schriftelijke en tel. transacties. Valuta's: New York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81—44.90; Ziirich 42.91—43.00. Bankpapier: New York 1.86 lü21.90 1/4; Brussel 30.0830.20; Stockholm 44.7644.94; Zürich 42.87—43.04.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3