De drinkwatervoorziening van het westen des lands. De zomertijd gaat op 6 Maart in. Gasgeneratoren voor het wegvervoer. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940. OUDE PAKHUIZEN TE HOORN WOR DEN GERESTAUREERD. Vanwege den Rijksgebouwendienst worden in Hoorn twee zeer groote pakhuizen van de voor malige Oost-Indische Compagnie gerestaureerd. De restauratie-werkzaamheden aan de pakhuizen. (Polygoon) GENERAAL-VELDMAARSCHALK VON BRAUCHITSCH BEZOEKT DE DUIT- SCHE SOLDATEN IN ZUID-FRANKRIJK. De aankomst op het vliegveld. (Holland) De sterke toeneming van Nederlands be volking en de trek naar de groote steden in de laatste decennia hebben een bevol kingsdichtheid in het westen des lands doen ontstaan, die slechts in enkele gebieden der wereld wordt overtroffen. Eenerzijds heeft deze bevolkings concentratie geleid tot een sterke stijging van het watergebruik voor huishoudelijk, industrieele en open bare doeleinden, anderzijds tot steeds grootere moeilijkheden om in de waterbehoeften te voorzien. Zoowel de winning van rivierwater als die van grondwater toch wordt belemmerd ten gevolge van verontreiniging door de afvalproducten der samenleving, terwijl bebouwing, land- en tuinbouw, industriali satie en verkeer eischen aan het gebruik van den grond stellen, die vaak met de be langen der waterwinning in strijd zijn. Con flicten van belangen zijn daarvan het ge volg, welke alleen door nauwgezette afwe ging op bevredigende wijze kunnen worden opgelost. Om die factoren te kunnen afwe gen, is een nauwkeurige kennis noodig van de factoren, die dit vraagstuk beheerschen. Commissie drinkwatervoorziening. Bovenstaande overwegingen hebben des tijds aanleiding gegeven tot de instelling van de „commissie drinkwatervoorziening westen des lands". Deze instelling geschied de in opdracht van bevoegde instanties, door de „centrale commissie voor drinkwa tervoorziening". Voorzitter van de nieuw ingestelde commissie was prof. mr. P. J. M. Aalberse. Dezer dagen is het rapport van de bedoelde commissie verschenen. Daarin wordt betoogd, dat maatregelen ter ver zekering van een goede drinkwater voorziening in 't bijzonder noodig zijn voor het westelijke deel van Noord- en Zuidholland, waar tengevolge van de steeds toenemende bevolkingsdichtheid de beschikbare bronnen ontoereikend dreigen te worden. li" Boden tot voor kort de duinen aan vele steden en plattelandsgebieden de gelegen heid tot het stichten van alleszins aan de behoeften beantwoordende waterwinplaat- sen, thans is het vermogen van duinwater- vangen voor eenige bevolkingscentra niet meer voldoende. Rivieren en andere open wateren staan bloot aan verontreiniging aoor de industrie, terwijl het voldoen aan de toenemende eischen van de scheepvaart, de verzouting in hetfwesten des lands in de hand werkt. De commissie onderzocht in de eerste plaats welke bronnen voor de drinkwatervoorziening in aan merking komen en kwam tot de conclusie dat tot in lengte van da gen voldoende hoeveelheden water kunnen worden ontleend aan de groote rivieren, met name aan de Lek. In de toekomst zal ook het IJselmeer van groot belang kunnen zijn. De duinwaterwinplaatsen zul len behouden moeten blijven. De bemoedigende conclusie met beirek king tot de voorhanden bronnen zal echter alleen waarde kunnen hebben, wanneer gezorgd wordt, dat de hoedanigheid van het te winnen water aan zoodanige eischen vol doet, dat het met binnen economisch-bereik vallende middelen voor transport, distribu tie en consumptie geschikt kan worden ge maakt. Alleen een rijksregeling kan hier tot het gewenschte doel leiden. Wat noodzakelijk is. De door de commissie voorgestelde rege ling beoogt nu, eenerzijds de betreffende landgebieden en wateren te beschermen, andrzijds een rationeel gebruik ervan te ne- vorderen. Daarbij is ervan uitgegaan: dat aan de reeds beslaande waterleiding bedrijven een zoo groot mogelijke mate van vrijheid wordt gelaten; dat de op grond van de provinciale wa terleidingverordeningen getroffen regelin gen zooveel mogelijk in stand blijven; dat rechtstreeksche schade, veroorzaakt 'oor het ingrijpen van de overheid in het De Frankfurter Zeitung meldt, dat de zomertijd in Duitschland het komende jaar reeds op 6 Maart ingaat. Faciliteiten voor banden en brandstof. De departementen van waterstaat en van handel, nijverheid en scheepvaart wijzen in verband met de inkrimping van de benzinetoewijzingen, waarmede nu een in de naaste toekomst rekening gehouden zal moeten worden, op de mogelijkheden, welke gasgeneratoren voor het wegver voer bieden. Belanghebbenden wordt aan geraden zich voor het verkrijgen van een vergunning voor het gebruik van deze apparaten te wenden tot den rijksinspec teur van het verkeer in het betrokken district. Teneinde het generatorgebruik te bevorderen, zal zooveel mogelijk aan gencratorwagens bij het verleenen van bandenvergunningen voorrang verleend worden, terwijl bovendien de belastingverhooging bij gebruik van andere motorbrandstof dan ben zine, is opgeheven. Wat de brandstof, voor generatoren betreft, wordt er met nadruk op gewezen, dat de ge bruikers te dien aanzien gerust kun nen zijn. Het aantal te verleenen ver gunningen wordt in overeenstemming gehouden met de aanwezige brandstof, zoodat redelijkerwijze aangenomen mag worden, dat voor iederen gene rator, waarvoor vergunning is ver leend. voldoende brandstof- beschik baar zal zijn. In Noordholland kan men zich voor het verkrijgen var. nadere inlichtingen wen- der. tot den rijkshoofdinspecteur van het verkeer, ir. J. Rodenburg, Paviljoenslaan 11, Haarlem, telefoon 17870 of "en rijks inspecteur van het verkeer, ir. M. J. Breuning. Beursgebouw te Amsterdam, telef. 38840. ZONDER OPLETTEN DEN WEG OVERGESTOKEN. Meisje ernstig gewond. Gistermiddag is op den hoek van de Linnaueusstraat en de Pretoriastraat te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een 13-jarig meisje zulke zware inwendige kneuzingen heeft opgeloopen, dat zij in hoogst zorgwekkenden toestand naar het Onze Lieve Vrouwen- gasthuis moest worden overgebracht. Zij stak met haar rijwiel den weg over zonder vol doende op het verkeer te letten en is door een vrachtauto aangerdeden. ROTTERDAMSCHE RIJWIELDIEVEN IN ARREST. De arrestatie van een rijwieldief heeft de recherche-afdeeling van de Rolterdamsche politie op het spoor gebracht van een wijd vertakt net van rijwieldieven en helers. In totaal heeft men een negental arrestaties kunnen verrichten, en ongeveer 40 rijwie len zijn in beslag genomen. algemeen belang, naar billijkheid kan wor den vergoed. De commissie acht het ook noodig, de re geling voor het heele land geldig te doen zijn, waarbij wordt opgemerkt, dat de rege ling slechts voor die gebieden en wateren dient te gelden, welke als van algemeen te- lang in verband met de drinkwatervoorzie ning zijn aangewezen. Opgetreden moet dan worden, indien de rechthebbenden op deze landgebieden of wateren daaraan een be stemming geven, welke ontoelaatbaar is met het oog op het belang der drinkwater voorziening of indien zij bij het onttrekken van water aan die gebieden of wateren zich schuldig 'maken aan een zoodanige onoor deelkundige exploitatie, dat het belang der algemeene drinkwatervoorziening daardoor wordt geschaad. De commissie heeft tenslotte een schade vergoedingsregeling voorgesteld, benevens de vorming van een waterleidingfonds, ge voed door bijdragen, van waterleidingbe drijven te heffen. HET KINDERBIJSLAGFFONDS. De waarnemend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken heeft in verband met artikel 60 der kinderbijslagwet en de ver ordening no. 3/1940 van den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied het volgende bepaald: Het rijkskinderbijslagfonds wordt be heerd door het bestuur der rijksverzeke ringsbank. De inning van de premiën voor het rijkskinderbijslagfonds geschiedt door de raden van arbeid, met inachtneming van de betreffende wettelijke bepalingen. Omtrent de wijze van inning der pre miën kan het bestuur an het rijkskinder bijslagfonds. na overleg met de raden van arbeid nadere uitvoeringsvoorschriften vaststellen. De vaststelling en de toekenning van de kinderbijslagen, welke ten laste van het rijkskinderbijslagfonds komen, geschieden door de raden van arbeid. Omtrent de wijze van uitbetaling dei- kinderbijslagen kan het bestuur van het rijkskinderbijslagfonds, na overleg met de raden "van arbeid, nadere uitvoeringsvoor schriften vaststellen. DE AANSLUITING VAN HET ARBEIDSFRONT BIJ HET N.V.V. De persdienst van het N.V.V. deelt n.a.v. het ontbinden van het n.s.b.-Arbeidsfront o.m. nog het volgende mede: De ontbinding van het Nederlandsche 'Ar beidsfront, de werknemersorganisatie der n.s.b., is „gebaseerd op de overweging, dat thans de aanleiding vervallen is, op grond waarvan deze organisatie destijds in het leven werd geroepen. Deze aanleiding lag n.l. opgesloten in het feit, dat de toenmalige leiding van het N. V.V., evenals die van de andere groote vak centrales, zich ging bezig houden met de persoonlijke politieke overtuiging van zijn leden. Daardoor werd het aan vele Neder landsche arbeiders onmogelijk gemaakt zich in de groote vakbeweging te organi- seeren of hun lidmaatschap daarvan voort te zetten. De gewijzigde verhoudingen hebben thans het N.V.V. teruggebracht tot de vervulling van zijn eigenlijke taak: de behartiging van de sociale en cultureele belangen der Ne derlandsche arbeiders, een taak, welke door eiken werker in ons land volledig kan worden onderschreven". Het thans ontbonden „Nederlandsch Ar beidsfront" werd onder den naam „Nat. Werknemers Vereeniging" in den zomer van 1933 opgericht. In Nov. 1935 werd de huidi ge N.V.V.-commissaris, de heer H. J. Wou denberg tot voorzitter van de vereeniging verkozen. Uit den aard der zaak deed zich het gemis aan eigen werkloozenkassen sterk gevoelen, een gemis waarin hier en daar door particuliere verzekering kon worden voorzien. „Bij het uitbreken van den oorlog omvatte de nationale werknemers vereeniging ruim 4000 leden, welk aantal na de schokkende Mei-dagen zich uitbreidde tot 17.000. De N.W.V. werd tegelijk omgedoopt in „Ned. Arbeidsfront", terwijl de interne organisa tie meer en meer naar den geest van het leidersbeginsel werd ingericht". NEDERLANDSCHE BLOEMBOLLEN NAAR DUITSCHLAND. Het Duitsche betalingscontingent voor den invoer van bloembollen uit Nederland, dat het vorige jaar 2 millioen mark bedroeg is thans tot 8 millioen mark verhoogd. Gisteren is de eerste wagon bloembollen in Duitsch land aangekomen. In het totaal worden 500 tot 600 wagons verwacht. Het grootste ge deelte van de Nederlandsche bloembollen is thans verkocht en wel voor vaste prijzen. VERGUNNINGEN VOOR BETREDEN GEEVACUEERDE EILANDEN. In de toekomst moeten aanvragen om uitzonderingsvergunningen tot het betreden van de geëvacueerde eilanden uitsluitend aan de burgemeesters van die gemeenten worden gericht, waarvoor de uitzonderings vergunning zal. moeten gelden. Na onder zoek van de aanvragen worden deze dan doprgezonden aan de voor de betrokken provincie bevoegden stafofficier van de Ortnungspolizei bij den gevolmachtigde van den rijkscommissaris, die de uitzonderings vergunning zal verleenen. Aanvragen die aan andere instanties worden gezonden, kunnen niet in behandeling komen. VOORSCHOT OP DE KOSTWINNERS VERGOEDING. Voor het aanschaffen van brandstof. In verband met de kolendistributie-rege- ling is bepaald, dat men voor 1 October 1940 20 pCt. van de hoeveelheid, kolen, waarover men den vorigen winter heeft be schikt, kan inkoopen. In afwachting van een nader te ontwer pen regeling inzake de verstrekking van een brandstoffenbijslag in de komende win termaanden, heeft het hoofd van het afwik kelingsbureau van het departement van de fensie aan de burgemeesters medegedeeld, dat voor kostwinners bijzondere voorzienin gen moeten worden getroffen. Deze voorzieningen houden in dat de ver wanten van de dienstplichtigen, ook voor zoover deze bij den opbouwdienst zijn ge plaatst, te wier aanzien kostwinnersvergoe ding wordt toegekend en die ten tijde van hun opkomst steun genoten of in werkver ruiming geplaatst waren, in de gelegenheid worden gesteld om 20 pCt. van hun- kolen- verbruik in den winter 1939/1940 in te slaan. Te dien einde kan aan de verwanten van de bovenbedoelde dienstplichtigen voor zoo ver deze als gezinshoofd worden aange merkt, een voorschot op de kostwinners vergoeding worden verstrekt ten bedrage van 5.75. Dit bedrag beloopt ongeveer het 1/5 gedeelte /an het totaalbedrag waar mede gedurende den winter 1939/1940, ter zake van het gemis aan brandstoffenbijslag, de kostwinnersvergoeding is verhoogd. DE EIGENHEIMER BESTAAT 50 JAAR. In het Hollandsch Landbouwweekblad wijst de heer G. A. van de Waal er op, dat in 1890, dus een halve eeuw geleden, de be kende kweeker G. Veenhuizen te Sappemeer den Eigenheimer-aardappel uit zaad, won. Hij verkreeg het zaad door kruising van de Blauwe reuzen als moeder- en de Fransche als vaderplant. De heer Veenhuizen, die oorspronkelijk boom- en bloemkweeker van beroep was, toonde veel belangstelling voor nieuwe vormen. In 1888 kwam hij op het denkbeeld om door middel van kruising nieuwe aard appelrassen te kweeken. Toen in 1893 de in 1890 uit zaad gewonnen Eigenheimer ver scheen, moest het meerendeel der vroeger gekweekte rassen het tegen den Eigenheimer afleggen. Toen de heer Veenhuizen in 1930 overleed, waren niet minder dan 92 rassen door hem in den handel gebracht, waarvan de Eigenheimer, Thorbecke. Bravo en Roode Star, resp. in 1893, 1901, 1900 en 1909 in den handel gebracht, de oudste en belangrijkste zijn. De Eigenheimer heeft zich gedurende een halve eeuw kunnen handhaven. De teelt is het omvangrijkst op de Zuidhollandsche eilanden. In de eerste jaren varieerde de op brengst van 200250 hl. consumptie-aard appelen en 6070 hl. poters ger ha. Door toepassing van selectie is men'in de laatste jaren er zelfs in geslaagd de opbrengst op te voeren tot 400500 hl. Opbrengsten van 500- 600 hl.' per ha. behooren niet tot de uitzonderingen. REGELING VAN HET DEVIEZEN- VERKEER. Verschenen zijn het derde en vierde uit voeringsbesluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van financiën, van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij betreffende de regeling van het deviezenverkeer. Verordening 153 regelt ter uitvoering van de deviezenverordening 1940 de toepassing van de deviezenbepalingen op het kleine grensverkeer tusschen Duitschland en het bezette Nederlandsche gebied. Zij sluit aan op de reeds uitgevaardigde verordening op het grensverkeer met België. Grensbe woners, dat zijn bewoners van de grens gebieden, kunnen voortaan zonder toestem ming van het deviezeninstiuut bij iedere grensoverschrijding binnenlandsche betaal middelen tot ten hoogste vijf gulden, ten hoogste echter twintig gulden per maand uitvoeren of invoeren. Bovendien mogen, personen, die in het naburige grensgebied geregeld werkzaam zijn, een arbeidsloon in zijn geheel op grond van loonverklaringen hunner werkgevers in en uitvoeren. Ook bepaalde roerende zaken, zooals voorwer pen van persoonlijk gebruik e.d. kunnen zonder meer in- en uitgevoerd worden. Verordening 154 is eveneens een uitvoe ringsverordening op de deviezenverordening 1940 en heeft betrekking op het reizigers verkeer. Teneinde de hoogte der bedragen, die in het reizigersverkeer zonder toestem ming van het deviezeninstituut in-en uitge voerd mogen worden, zooveel mogelijk be wegelijk te houden, bevat deze verordening in het algemeen geen bepaalde maximum grenzen, maar machtigt zij het deviezen- instituut tot vaststelling van deze grenzen. Opmerking verdient, dat voor reizen naar Duitschland geen maximumgrenzen gelden voor het medenemen van registermark- reischeques. Bij terugkeer in Nederland mag de reizi ger slechts die bedragen in binnenlandsche betaalmiddelen weder invoeren, die hij bij het .vertrek overeenkomstig de voorschrif ten heeft aangegeven. Buitenlandsche be taalmiddelen moeten door den reiziger, die in Nederland terugkeert, binnen drie dagen na zijn terugkeer aan de Nederlandsche Bank worden aangeboden. OFFERBLOKKEN GEPLUNDERD. Den laatstentijd werdenherhaaldelijk in r.-fc. kerken te Boxtel en omstreken,, offerblokken opengebroken en geledigd, zonder dat men een spoor van de daders kon ontdekken. Thans is de gemeente politie er, na een uitgebreid onderzoek, in geslaagd de bedrijvers van deze wandaden in te rekenen. He tbleken zes jongens van 16 tot 18 jaar te zijn, allen afkomstig uit Boxtel. De jongelui werden danig aan de tand gevoeld en legden een volledige be kentenis af. De leider van het complot bleek d el8-jarige J. v. K. te zijn. In totaal hebben de jongens twaalf offerblokken geledigd. Allen zullen op transport wor den gesteld naar Den Bosch, waar zij ter beschikking van de justitie zullen worden gesteld. DE SUIKERBIETEN-CAMPAGNE IS BEGONNEN. De bieten worden voorrloopig op het land opgestapeld. Later worden Ze van hier per auto naar de suikerfabriek gebracht. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5