Heeft iemand? De Duitsche aanvallen op Engeland, VRAAG EN AANBOD Duitsche aanvallen van geweldigen omvang. Ontevredenheid in Londen. Hoe de wereld op het nieuwe verdrag reageert. Perscommentaren uit de voornaamsie landen. Een verklaring van Matsoeoka. WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, TWEEDE BLAD iCHE ;maar I. j. De naarsclie beginnen aar I an overwin- ïs in het verwach- niet ver en van wel eens ie Fette- le toeren ongetwU- gedeeld. de derby zien en eveneens eden we, Boys aan 'at overi- ie uitslag cersloot I ons niets e groen- e slikken en waren Schoorl- :nnen no- at Bergen de twee- 1 niet zoo lechts één Egmondia t gedeeld, eeste ver- ETBAL. klasse A. .-ers, spe- vel tegen het 5-1. s wat van kan wor- t de Wes- 'olle winst erdos? We ieeren nog wachten, a we vree nederlaag kwam nog het minst iI kunnen JGD". ty-Theater. ■ugd" niet? a van hen van „Me- ;zen omdat fijnzinnige A. M. de groeien. Zij inlng geko» ig een uit» humor kan elandslaven imeen men ie verf" en lat de boe- inmg ge- lot op deze aid te berde 1, wat is nu 3? Dat is in Holland, gemerkt in 'n grond is, Hollandsche lijn opreeht s jonge blad eer gezind, itekend ge- ■edzaam. Als irloren spel. ekend zijn: wereldvrede, ijn geboorte 't land, vind zoo ordi- wapentrofee. I te blijven. niet waar? ig. Ik geloof geniaal ver- In laat dit lede, in de Dusse, dien geest, die Holland- niet anders voorhouden: gels, dat zijn t, ik zie 't i, ik wist 't reporters publiek kan Hahaha. 1" erels 't minst li aan om ook iken mannen uw gerecht- jofdredacteur iden!" viel hij lang chaterde, dat izicht. Daarop ramen en kerels onhan- ;en. Als lam- snvoudig een ver de werk- verboden. las! van verstopping, .slechte spijsver tering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van- aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer'« Sfofwisselingzout, De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor het geheele organisme Flacon I 1.05. Dubbele flacon I 1.75 bi| apothekers en vakdroaisten. ken over Merijntje behooren tot de „groote literatuur" hij ga zijn gang, maar hij kan niet ontkennen, dat deze boeken bij ons volk hebben aangesproken als weinig andere, tengevolge van het boeiend verhaal en den warmen, menschelijken humor die erin verwerven is. Het verfilmen van „Het verraad", het eerste deel van den cyclus was een waag stuk omdat het een mislukking zou wor den, wanneer het niet gelukte de hierbo ven aangeduide specifieke kenmerken bij de verfilming te behouden. Inderdaad is men hierin de meeste gevallen wel ge slaagd. Evenals in het boek zijn de drama tische momenten niet altijd de beste, maar ze worden toch overtuigend genoeg ge speeld om niet uit den toon te vallen. We noemen de hoofdfiguren: Marcel Krols als Merijntje, Guus Brox als „de Kruik", Mimi Boesnach als „Janekee" en A. M. de Jong als „meneer Pastoor". Dat de schrijver bij de verfilming zelf de noodige aanwijzingen heeft kunnen geven is de kwaliteit van de film zeker ten goede gekomen. Men ga eerst de film zien, en leze dan Merijntje er nog eens op na! Voorprogramma: Folygoonnieuws, een „musical" en een filmopnamenreeks van „Visie". MET GEHEIME OPDRACHT. Roxy-Theter. Meneer Merrow wil met de regeering van Santona een contract afsluiten voor de exploitatie van beryllium, maar er blijkt reeds een dergelijk contract te bestaan met een zekeren Martens, die echter gestorven is. Als dat contract nu maar verdwenen was, zou de minister van financien van Santona een flinke belooning ontvangen Ziedaar het hoofdmotief van de film en de rest laat zich gemakkelijk raden. Merrow wil het contract hebben en doet alle moeite om het te krijgen. In dat avon tuur stort, zich toevallig Jan Jenssen (Gustav Fröhlich), die in een vechtpartij gewikkeld wordt en tenslotte zijn schip (hij is stuurman) mist. Bij toeval komt hij terecht in de machinekamer van een jacht, dat aan Merrow toebehoorde. Welke avonturen er dan beleefd worden in Santona, dat mogen we hier niet be schrijven, dat moet men nu juist gaan zien. Genoeg zij, dat het contract in veilige en goede handen terecht komt, dat Jan Jens sen een pracht van een zeeman is en (blijkbaar!) een ideaal van een echtgenoot kan worden en dat tenslotte de minister achter slot en grendel gezet wordt. En in- tussehen heeft de bezoeker dan ook nog een kleine revolutie meegemaakt. Een vlotte film met spannende momen ten. Vooraf gaat het Ufa-journaal. BOEFJE. Theater Harmonie. Boefje is niet voor de eerste maal in het theater Harmonie op het doek verschenen, maar de creatie welke Annie van Ees van het Rotterdamsche schooiertje gemaakt heeft is dan ook van dien aard, dat men deze oerechte Hollandsche film nog graag eens voor den tweeden keer ziet. Brusse's schepping, het Boefje, dat in de talrijke herdrukken van zijn beroemd geworden boek nog altijd de belangstel ling van lezend Nederland gevangen houdt en Boefje-Van Ees om het zoo maar eens in een onverbrekelijke combi natie te zeggen die in het bekende tooneelstuk honderdduizenden vaderlan ders het levensleed van de tallooze on verzorgde schooiertjes deed kennen, heb ben een waardig partner gevonden in Boefje no. 3, die op het witte doek tot de harten der toeschouwers spreekt. Boek, tooneelstuk en film zijn alle drie verschillend omdat het boek, het tooneel en de studio nu eenmaal andere techni sche eischen en mogelijkheden bieden. Maar waar hij ook optreedt en in welken vorm, Boefje is en blijft het schooiertje niet het gouden hart, die, ondanks alle moreele en paedagogische bezwaren welke wjj tegen hem en zijn soortgenooten kun nen hebben, een klein menschje is, die aan den schaduwkant van het leven is ge boren, maar dankbaar is voor elk zonne straaltje, dat doordringt in het trieste wereldje vol zorg en ellende waarin hij dagelijks moet verkeeren. Annie van Ees als Boefje, samenwer kend met ai'tisten als Guus Brox, Albert van Dalsum, Piet Bron, Piet Kohier en Mien Duymaer van Twist heeft de ge schiedenis van Boefje tot een filmwerk gemaakt, dat zij, die het nimmer zagen, deze week zeker moeten gaan kijken. Vooraf: een uitgebreid Ufa-journaal en veel actueel nieuws, dat Profilti in het binnenland heeft opgenomen. AMOR OP JACHT. Victoria-Theater. Inderdaad is Amor in deze vroolijke, vlotte film weer op jacht geweest en natuurlijk speelt de geschiedenis in Weenen. De bezoe kers van het Victoria-Theater hebben zich uitstekend geamuseerd bij de eerste voor stelling gisteravond. Franzi en Mizzi zijn een paar aardige Weensehe meisjes, die samen een kamer in de voorstad bewonen en als costuumnaaister hun brood verdienen. Gemakkelijk hebben zij het niet, Maar soms kijkt het geluk om den hoek van de deur en zoo ook hier. Mevr. Trojan, die er een zeer jaloersche echtgenoot op nahoudt, zoekt bij de meisjes een toe vlucht als een klein avontuurtje dit noodig maakt. En dit bezorgt hun een beste klant. De jonge schilder Rudi, die zijn atelier in hetzelfde gebouw heeft, was het eigenlijke doel van mevrouw Trojan's bezoek. Hij komt nu ook met de meisjes in contact en voelt zich al spoedig sterk tot de ernstige en gevoelige Franzi aangetrokken. De origi- neele opgewekte luchthartige Mizzi ziet dit wel, Maar ook de slager Karli voelt veel voor Franzi, doch is wat practischer aange legd. Hij dreigt den strijd met Rudi te ver liezen, maar een soirée bij Trojan waar Rudi als gast is en de meisjes toevallig een nieuw costuum komen brengen, biedt hem door een toevallige samenloop van omstandig heden nieuwe kansen. Ten slotte moet echter het Voorjaarsfeest in Schönbrunn de beslis sing brengen. En Amor triomfeert in menig opzicht. Mizzi weet Rudi en haar vriendin weer tot elkaar te brengen en wordt zelf het hoofd in de nieuwe zaak van Karli. Irma, die eerst bestemd was voor Rudi, gaat met haar Portugeesche vriend op de huwelijks reis en de heer Trojan kan weer trachten zijn vrouw op het goede pad te houden. Deze alleraardigste film is vlot gespeeld. Maria Andergast was zeer goed als Franzi, terwijl Olly Holzmann heel geestig Mizzi speelde. Wolf Albach-Retty was een zeer aardige en sympathieke kunstschilder. Het echtpaar Trojan werd gespeeld door Hilde Hildebrand en wijlen Ralph Arthur Roberts, die zich ook nu weer een bijzondere kracht toonde. Opgewekte, vroolijke muziek geeft de film een eigenaardige bekoring en de wals in den regen, waarna de film eindigt is een goede vondst. Het voorprogramma bracht een mooi uitgebreid Ufa-journaal en een Holl, Nieuws met tal van interessante op namen. Berlijn, 27 Sept. (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen heeft ook vanmiddag bijzonder succesvolle aanvallen op Engeland gedaan. Te Londen werden hevige branden en ont ploffingen veroorzaakt en in de haven ver scheiden schepen tot zinken gebracht. In de bocht van de Theems werd een deel van de kade- en opslagplaatsinstallaties aanzienlijk beschadigd. Andere sterke Duitsche formaties vielen industriëele doelen te Derby, Birmingham, Manchester en Bristol aan. In de Iersche Zee werden twee convooien, die te Liverpool wilden binnenloopen, door een enkele reeks Duitsche bommenwerpers uiteengeslagen. Ook op een reeks belangrijke haven plaatsen vielen bommen van elk kaliber. Hull en Newcastle werden bijzonder hevig bestookt. De w -erstoestand vergemakke lijkte het optreden van het Duitsche lucht wapen, dat op 'ele plaatsen door sterke for maties jagers begeleid werd. Slechts wei nige Engelsche jagers traden hun tegemoet. Vooral in de Midlands viel nauwelijks iets van afweer van Eng'lsche jagers te bespeu ren. Naar uit de tot dusver binnengekomen berichten blijkt, is het aantal der neerge schoten toestellen weer verhoogd. Er wer den 57 Britsche vliegtuigen neergeschoten. 23 Duitsche machires zijn nog niet op hun basis teruggekeerd. De ontevredenheid in Londen. Gemeld wordt, dat de ontevredenheid in Londen ieder uur toeneemt en dat het waarschijnlijk noodzakelijk zal zijn, de na men van de verantwoordelijke personen te publiceeren. De oppositie, die zich gevormd heeft als gevolg van het avontuur van Dakar, heeft Donderdag tastbare vormen aangenomen. Het meerendel der afgevaardigden neemt geen genoegen met de officieele verkla ringen over de doorvaart van zes Fransehe oorlogsschepen door de Straat van Gibral tar. Men eischt de publicatie van de namen van diegenen, die aan de Britsche regee ring onjuiste berichten hebben verstrekt over het aantal aanhangers van de Gaulle in Dakar. De verwoestingen te Londen. Stockholm, 27 Sept. (D. N. B.) In de Goete- borg Handels Och Sjoefarts Tidning worden bijzonderheden gemeld over de geweldige schade, die de Duitsche vergeldingsaanvallen thans dag aan dag te Londen aanrichten. In zekere districten in het centrum is een beeld van vreeselijke verwoesting te aanschouwen, nu massa's brand- en brisantbommen van het zwaarste kaliber op de stad zijn gewor pen. Men heeft den indruk, dat het kaliber der Duitsche bommen zwaarder is geworden. Een zakencentrum in het z.o, van Londen is volkomen met den aardbodem gelijk ge maakt. Drie groote gebouwen zijn tot ruïnes geworden en een menigte huizen in de na bijheid is zeer zwaar beschadigd. Het bericht zegt, dat men zich geen voorstelling van de vernietiging kan maken. Er zijn vele straten afgezet, waarin zonder onderbreking red dingsbrigades en brandweerlieden aan het werk zijn. Het centrale verkeersnet heeft zoo zeer geleden, dat men heele straten heeft moeten afsluiten. De aanvallen van gisteren. Berlijn, 28 September (D.N.B.) De giste ren op Londen gerichte aanvallen van het Duitsche luchtwapen hebben een omvang aangenomen al sedert geruimen tijd bij aan vallen tijdens daglicht niet is voorgekomen- In haven- en industriewijken ten Zuiden van de Theems flakkerden brandhaarden op en stortten huizen in. Talrijk moet het aantal dooden en gewonden zijn, dat tijdens den arbeid in de fabrieken door deze aanvallen is ontstaan. Boven Londen werden eenige luchtgevechten geleverd, die weer bewezen, dat de Engelsche afweer zelfs niet bij dag in staat is de aanvallen der Duitschers op hun hoofdstad te verhinderen. In Duitschland. Van semi-officieele zijde wordt uit Ber lijn gemeld, dat men bij het nieuwe pact niet naar agressieve bedoelingen streeft. Het is slechts gericht tegen de oorlogsophit- sers en de onverantwoordelijke elementen, die streven naar verlenging of uitbreiding van dezen oorlog, In politieke kringen legt men er verder den nadruk op, dat het verdrag van het grootste belang is voor het bereiken van den wereldvrede, doordat het streeft naar het verhinderen van storende invloeden bij den herbouw van groote deelen der we reld. Door von Ribbentrop wordt nog den na druk gelegd op de constateering, dat de strekking van het pact een verandering der betrekkingen tot de Sovjet-Unie, met welke ook Duitschland een ondubbelzinnige afba kening der belangen heeft getroffen, geens zins noodig maakt. In dezen zin kan het pact zelfs worden beschouwd als een stabi liseering van de goede betrekkingen tus- schen de drie partijen en de Sovjet-Unie. De Berliner Lokal Anzeiger de finieert den gemeenschappelijken vijand, tegvi wien het driemogendhedenpaet ge richt is, als de som van alle tegenstanden van politieken, economischen en geestelij ken aard, tegen een nieuwe orde der we reld, tegen nieuwe beginselen van de inter nationale samenleving en tegen een vrede, die de anonieme inmenging der bekende internationalistische kringen onmogelijk maakt. Het driemogendhedenverdrag van Berlijn zal groote historie maken. Niemand kan het blok der drie machtigste volkssta- té'n passeeren. In Italië. Milaan 27 Sept. (D.N.B.) De Gazetta de] Popoio noemt de overeenkomst van Berlijn een waarlijk imponeerende daad. Drie jon ge volken treden gemeenschappelijk elke poging tegemoet om hun toekomst te be lemmeren. Niemand buiten Engeland be hoeft zich over dit bondgenootschap onge rust te maken. Voor de V.S. vormt het geen bedreiging. Slechts Britsche en Joodsche propaganda heeft de Amerikanen willen doen gelooven dat hun belangen bedreigd worden. De as Rome-Berlijn wordt thans de as Rome-Berlijn-Tokio, waarbij zich on getwijfeld alle jonge, vernieuwde krachten zullen aansluiten. In verscheidene groote Italiaansche ste den vormden zich spontaan optochten van betoogers, die door de straten trokken en den Duce, den Führer en Japan toejuich ten. Deze indrukwekkende optochten zon gen vaderlandsche liederen en liederen van de fascistische revolutie. Zij juichten over de zekere overwinning van de drie mogend heden, vereenigd door een bondgenootschap tegen de oude democratieën. In Amerika. Washington, 27 Sept. (D.N.B.) De minis ter van buitenlandscne zaken, Cordeli Huil, heeft omtrent het driemogendhedenpaet verklaard, dat dit bondgenootschap niets verandert aan de sinds jaren hier bekende situatie. Met de mogelijkheid van een der gelijk bondgenootschap is bij de bepaling van de Amerikaansche politiek reeds reke ning gehouden. Alvorens Huil deze verklaring afgelegd had, liet men op zijn departement reeds doorschemeren, dat deze overeenkomst niet noodzakelijkerwijs de internationale situa tie behoeft te verscherpen. Op de persconferentie op het Witte Huis verklaarde president Roosevelt in antwoord op vragen, dat hij nog niets naders omtrent de overeenkomst wist. Dat deel van de Noord-Amerikaansche pers, dat sinds geruimen tijd met interven- lieneigingen gespeeld heeft, toont zich ta melijk uit het veld geslagen. In berichten van nieuwsagenten en redactioneele com mentaren wordt de opvatting geuit, dat het pact zich uitsluitend tegen de politieke plannen van Amerika in Europa en Azië richt. De New-Yorksche pers publiceert den tekst onder reusachtige opschriften als „Japan, Duitschland en Italië onderteekenen een tegen de Ver. Staten gericht pact". In Rusland. Moskou, 28 Sept. (D.N.B.) In politieke kringen der Sovjet-Unie, waar men van den inhoud van het driemogendhedenpaet natuurlijk op de hoogte was gesteld, wordt in het bijzonder de aandacht getrokken door de duidelijke mededeeling in de ver klaringen der staatslieden, die het pact heb ben onderteekend, dat het driemogendhe denpaet de oude betrekkingen der ver- dragsmogendheden tot de Sovjet-Unie op geenerlei wijze verandert, maar integendeel dienen moet tot de verdere ontplooiing daarvan. De bedoeling van Duitschland, Italië en Japan om met hun de wereld om spannende verdrag een nieuwen slagboom op te werpen tegen de plannen der oorlog ophitsers wordt eveneens met belangstelling opgemerkt. In Spanje. MadrM, 27 Sept. (D.N.B.) De Madrid meent, dat dit pact niet slechts een mees terstuk is, dat overeenkomt met den geest der buitenlandsche politiek van jonge mo gendheden tegenover de moeizame, afbre kende politiek van Engeland, doch ook een opzienbarend bewijs voor bliksemsnel han delen, waardoor de hoop van de Engelsehen op de Ver. Staten verijdeld wordt. Ook de Alcazar is van meening, dat Groot-Britannië zijn laatste troef, de Ver. Staten, wilde uitspelen en thans een streep door zijn rekening krijgt. Het oude conti nent, vernieuwd door den geest van jonge volken, heeft opnieuw bewezen, dat het dank zij cultuur, geschiedenis en overleve ring gerechtigd en bekwaam is om den scepter der wereldheerschappij te dragen. In Japan. Tokio, 27 Sept. (D.N.B.) Het sluiten van het driemogendhedenverdrag werd door de dagbladen in extra-edities bekend gemaakt. Minister-president Konoje heeft aan het Ja- pansche volk een oproep gericht waarin o.a. gezegd wordt dat het een dringende nood zakelijkheid is maatregelen te nemen voor het beëindigen van de vredesverstoringen. Duitschland en Italië hebben met het Ja- pansche rijk dezelfde idealen en inspiraties. Voor de Japansehe natie is de tijd gekomen om met nieuwe vastbeslotenheid de nieuwe ordening in Groot-Azië ten uitvoer te leg gen. Het verdrag werd kort nadat het bekend geworden was, in een speciaal bericht door de radio gepubliceerd, zoodat de geheele bevolking van Japan reeds korten tijd later op de hoogte was. De beide ambassadeurs ontvingen reeds de eerste delegaties van het volk en de organisaties, die haar gelukwen- schen aanboden. In Engeland. New York, 28 Sept. (D.N.B.) De sluiting van het pact van Berlijn wordt in Londen- sche politieke kringen klaarblijkelijk be schouwd als een bedenkelijk waarschu- wingssein. De diplomatieke medewerker van het Reuter bureau schrijft, dat het voor naamste doel van 't pact duidelijk is, n.l. de Ver. St. uit den oorlog te houden, De drie ■totalitaire onderteekenaars gevoelen klaar blijkelijk geen zorgen ten aanzien van Rus land, omdat in het pact een speciale reserve ten opzichte van Sowjet-Rusland is. vervat. Een belangrijke passage in het pact is die, waarin de nadruk wordt gelegd op den wensch der drie regeeringen om in andere sferen de samenwerking uit te breiden met naties, die „geneigd zijn haar streven een gelijke richting als zij zelve te geven". Het pact, aldus de correspondent, brengt geen wijziging in de situatie. Het schijnt betrek king te hebben op den strijd op leven en dood, die Groot-Britannië en de spilmo- gendheden leveren. In China. Tsjoengking, 28 Sept, (D. N. B.) Een officieel standpunt ten aanzien van het sluiten van het DuitschItaliaansche Japansehe pact is hier nog niet te krijgen. Bevoegde kringen verklaren, dat China over de onderteekening van het driemo gendhedenpaet niet bijzonder verrast is. Overigens is men in deze- kringen van meening, dat het pact gericht is tegen de Vereenigde Staten evenals tegen Groot Brittanje in het Verre Oosten. Japan zal niet aan den oorlog deelnemen. Tokio, 27 September (D.N.B.) De mi nister van buitenlandsche zaken, Mat soeoka, heeft in een interview met een vertegenwoordiger van het D.N.B. ver klaard, dat Duitschland en Italië in Japan een zeer loyalen bondgenoot zullen hebben. De tweespalt in net Japansehe volk is door het sluiten van het driemogend hedenpaet eens en voor goed terzijde ge schoven. Japan staat thans eensgezind en vastberaden aan de zijde van Duitschland en Italië. Het is te hopen, dat de Europee- sche oorlog niet tot een tweeden wereld oorlog uitdijt. Japan wenscht niets vuriger dan dat de tegenwoordige oorlog beperkt moge blijven en spoedig beëindigd kan worden. Verklaring van Matsoeoka over het pact van drie. Tokio, 27 September (D.N.B.) De mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoeo ka, heeft verklaard, dat Japan een stap heeft ondernomen, die voor hef lot der natie beslissend is. De regeering heeft al les gedaan om de vraagstukken, die op het Japansehe levensgebied betrekking heb ben, te regelen en daarmede bij te dragen tot den wereldvrede, doch bepaalde landen hebben de Japansehe bedoelingen niet begrepen. „Dit pacv beteekent niet, dat Japan voornemens is thans aan den Euro- peeschen oorlog deel te nemen, noch dat het van plan is een mogendheid zonder provocatie aan te vallen. Hier aan mag ook toegevoegd worden, dat het onderhavige verdrag op geen enkele wijze den politieken toestand zal aantasten, zooals deze bestaat tusschon Japan, Duitschlan den Italië aan de eene zfjde en sovjet-Rusland aan de andere." De Japansehe minister van, buitenland sche zaken heeft ook een radiorede tot het Japansehe volk gehouden. Japan wil niet aan den oorlog deel nemen. Tokio, 27 Sept. (Domei) De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft een reeks vragen van journalisten, in het bijzonder van Engelsche en Amerikaan sche, over het driemogendhedenverdrag be antwoord. De vragen hadden vooral betrek king op de artikelen 3 en 5. Japan is tot de teekening van het verdrag gedreven door de vurige hoop, dat er een einde zal komen aan de wanorde en dat men den vrede en een nieuwe wereldorde tot stand zal kunnen brengen. In dit stadium komt er geen wij ziging in de politiek van Japan, dat niet in den oorlog betrokken wil worden. Spreken de over het uur van thans zeide de woord voerder, dat Japan niet aan den Europee- schen oorlog zal deelnemen en geen enkel ander land zal aanvallen. Japa heeft zijn houding jegens de Vereenigde Staten niet gewijzigd en heeft niet de hoop opgegeven, dat de betrekkingen met dit land geregeld kunnen worden. Tenslotte verklaarde de woordvoerder, dat het nieuwe verdrag niets uitstaande heeft met het anti-kominternpact. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Antieke kast of kabinet, liefst van wortelnoten of bureaux te koop ge vraagd en 6 antieke stoelen, mag beschadigd zijn. Brieven onder letter L 340 bureau van dit blad. Zeer mooie haardkachel te koop met compleet stel pijpen, groote en kleine vloerplaat. Prijs 25.—. TUINSTRAAT 41, Alkmaar. Te koop z. g. a. n. Kinderstoel en een Box. Te bevr. HEKELSTRAAT 25a. Te koop: Eenige Over- en Winterjas sen, I costuum (groote maat), pracht eiken Linnenkast. Te koop gevraagd! Gramofoonplaten, Koffergramofoonsi DEKKER, Spoorstraat 5. Schrijfmachine met koffer zoo goed als nieuw, spotprijs 45, een stofzui ger spotprijs. VOGELENZANG 10, zijstraat Kennemersingel, Alkmaar. Te koop: een Heerenrijwiel met Tor pedonaaf, in prima staat. POLDERSTRAAT 15. Te koop: een goed onderhouden Vul kachel. Adres ZANDERSLOOT E 29, Heiloo. Ter overname gevraagd: 4 stoelen, zw. overgordijnen, rfc 40 M2 vloerbe dekking, schemerlamp, Perz.-Marok. kleedjes, haardfauteuil, divanbedden. Brieven onder letter K 419 aan het bureau van dit blad. Te koop uit netten inboedel: Moderne Kinderwagen, lief Dienstbodenkastje, Kamercloset, Veerenbed, Ledikanten, 2 pits Gastafel (koopjes). DEKKER, Spoorstraat 5. Heeft U net gedragen Heerenkleeding te koop? S.v.p. even een berichtje aan DEN HARTOG, Bergerweg 5. Te koop: goede kwaliteit net gedragen Heerencostumes, regenjassen en demies, in alle maten. BERGERWG 5, ben. Te koop: Huisorgel, prima onder houden. Te bevr. SCHERMERWEG 99 A. Te koop: radiotoestel, wisselstroom 15.—. RIPPINGSTRAAT 12, Te koop: Eenige in zeer goeden staat zijnde piano's vanaf 60 en een prima orgel 50. A. J. OVERDIJK, Breedstraat 49, Alkmaar. Heerenrijwielen 23, 20, 18.50, Kettingloos Heerenrijwiel 30, Da mesrijwielen 22, 20, alle onder garantie. NIEROP's Rijwielhandel, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Invalidenwagens, Baby weegschalen an. HYGIENA, Achterstraat 45. Tel. 2-0-5-2. Briefadr, postb. 26, Alkmaar. Te jcoop: prima Em. Kachel merk Tellus, 8, na 7 uur. 2e TUINDWARSSTRAAAT No. 2. DE NIEUWE ORDE IN NOORWEGEN. Betooging van de Nasjonal Samling. Oslo, 27 Sept. (D.N.B.) De thans als eenige partij nog bestaande Nasjonal Samling heeft hier een massabetooging georganiseerd, waar haar leider, Vidkun Quisling, voor de eerste maal na de instelling der nieuwe orde bet woord voerde. ^Formaties in uniform gaven den toon der betooging aan. Reus achtige spandoeken met spreuken gaven het parool der Nasjonal Samling: „Met Quisling voor Noorwegen". Majoor Quisling stelde de nieuwe orde in Europa in het middelpunt van zijn uiteen zettingen. De Nasjonal Samling zal, naar Quisling aankondigde, een vernieuwing van Noorwe gen ten uitvoer leggen. „Wij zullen de ont bindende krachten in ons volk bestrijden". Ondanks de ontzaglijke middelen, die door het oude systeem gebruikt zijn tot onder drukking van de Nasjonal Samling, heeft de idee gezegevierd. De oude partij en wereld ligt thans begraven onder haar eigen pui- nen, terwijl alle opbouwende krachten van het Noorsche volk zich aaneensluiten voor een nieuwe, duizendjarige saga van de Noorsche historie. „Dat alles is de eerste staip op den weg naar de wederoprichting van de Noorsche zelfstandigheid, tot de vorming van een nationale Noorsche staatsleiding". HET FIASCO VAN DAKAR. Stockholm, 28 September. (D.N.B.) Om trent het fiasco der Britsche vloot voor Dakar schrijft de Londensche Daily Tele graph: Het zou zinneloos zijn te willen beweren, dat het zonder resultaat afbreken van de expeditie naar Dakar geen ernstige teleurstelling is. Aan schepen en man schappen vormden de Britsche en de door de Gaulle gelelde contingenten tezamen een geweldige armada. Het blad geeft ove rigens toe, dat de expeditie mislukt is door den hardnekkigen tegenstand der verdedi ging van Dakar.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7