DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Duitsche aanvallen op Engeland. DIS1RIBUIIE-VADEMECUM ükiaarschi! Curait Twaalf Engelsche jachtvliegtuigen neergeschoten. De reis van Suner naar Duitschland en Italië De onderhandelingen te Batav a Italiaansch weermarhts- oericht. De Engelsche aanvallen op Duitschland. Geen militaire doelen getroffen. Weer een ziekenhuis in Duitschland getroffen. MET TURKSCHE RAS. VERDUISTEFUNGS- TIJDEN. van 7.15 tot 7.45. op 10.10 onder 20.23 DE ZEEPBONNEN. Heeft U zich reeds geabon neerd op het van de Vraag een bestelbiljet! ALKMAARSCHE URANT. uit en Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco dooi het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. No. 233 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C. KRAK. Woensdag 2 October 1940 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Berlijn, 1 Oct. (D.N.B.) Sedert heden ochtend vroeg doen de Duitsche gevechts eskaders steeds toenemende ononderbroken aanvallen op Engeland. De luchtgevechten boven Engelsch gebied duren op het oogen- blik nog steeds voort. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten zijn twaalf En- gelsche jachtvliegtuigen neergeschoten, waarvan zes Spitfires en zes Hurricanes. Geen enkel Duitsch vliegtuig wordt ver mist. Een bravourstukje. Berlijn, 1 Oct. (D.N.B.) Majoor Hahn, commandant van een bommenwerpers m een gevechtseskader, heeft vanochtend een vermetel bravourstukje uitgehaald. Vanuit een hoogte van slechts dertig me ter wierp hij in een duikvlucht zijn bommen op een vliegveld aan de westkust van Schotland. De bomtnen kwamen midden in de hangars terecht. Het vliegveld werd door de uitwerking van de zware bommen me tersdiep omgewoeld. Ondanks het hevig vu ren der luchtdoelartillerie ondernam majoor Hahn een tweeden aanval en vernielde door verscheidene machinegeweersalvo's enkele tweemotorige vliegtuigen op den beganen grond De Duitsche aanvallen. Berlijn, 1 Oct. (D.N.B.) In den loop van den dag hebben weer sterke afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen de Engelsche Kanaalkust gepasseerd, nadat reeds sedert den vroegen ochtend hindervluchten boven Londen waren ondernomen. De bommen werpers werden dcor talrijke jagers verge zeld. Het grootste deel der toestellen zette koers naar Londen. Verschillende kleinere groepen werden in andere richting vliegend waargenomen. De luchtgevechten boven Engeland. Berlijn, 2 Oct. (D.N.B.) Het aantal Engel sche vliegtuigen, dat Dinsdag bij luchtge vechten boven Engelsch gebied werd neer geschoten, was tegen den avond gestegen tot 16. De Duitsche verliezen bleven onge wijzigd. Tot dusver wordt één machine ver mist. Sympathie van Spanje met de as-mogendheden. Rome, 1 October. (Stefani). De diploma tieke redacteur van Stefani schrijft, dat Serrano Suner te Berlijn belangrijke be sprekingen met Hitler en von Ribbentrop en twee hartelijke gesprekken met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Ciano, heeft gehad. Andere bespre kingen zullen volgen. Dit contact heeft plaats in de atmosfeer van solidaire vriend schap en volledig vertrouwen, die sedert den Spaanschen burgeroorlog bestaat. Om voort te duren heeft deze vriendschap geen nieuwe protocolaire bevestiging noodig. Haar opbouwende kracht komt voort uit het bloed, vergoten door de Italianen en Duitschers, die schouder aan schouder met de troepen van Franco voor het ideaal van een vrij en groot Spanje hebben ge streden. Italië en Duitschland beschouwen Spanje inderdaad als een noodzakelijk en gewichtig element van de nieuwe Europee- sche orde. Zij zijn bereid Spanje zonder eenig voorbehoud te steunen, opdat het de plaats kan hernemen, waarop de tradities en de heroiek van het volk het recht ge ven. De gevoelens en het politieke beleid der beide spilmogendheden jegens Spanje onderscheiden zich duidelijk van de poli tiek der Westelijke mogendheden, dfe altijd hebben getracht de kracht en het aanzien van Spanje te verstikken. Het onderhoud van Suner met den Duce. Rome, 1 October. (D.N.B.) Het eerste onderhoud van Serrano Suner met den Duce, waar de minister van buitenland- schen zaken, Ciano, bij aanwezi was, heeft anderhalf uur geduurd. In aansluiting hier op gaf de Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken een noenmaal ter eere van den gast. Het bezoek van den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken aan Rome duurt twee dagen, naar in welingelichte kringen verluidt. De afgezant van Franco aanvaardt Donderdag de terugreis naar Spanje. DE EMIGRATIE DER DUITSCHERS UIT BESSARABIE. Galatz, 1 Oct. (D. N. B.) Omstreeks 50.000 Duitschers hebben Bessarabië thans verlaten. De meeste emigranten zijn terstond in de havens Reni en Kilea aan boord gebracht en den Donau opgevaren tot Prahovo of Sem- lin, waar zij per trein de reis vervolgen. Bijna 4.000 emigranten Zijn in autocolonnes over de Proeth naar Galatz gereden en daar scheep gegaan. Het meerendeel der Duitschers, die tot dusver uit Bessarabië gearriveerd zijn, be staat uit vrouwen en kinderen, daar de mannen pas dezer dagen te Galatz zullen aankomen. Men heeft plus minus 5700 kin deren en 5400 vrouwen geteld. DANKBAARHEID VAN DE BULGAARSCHE HOOFDSTAD. Sofia, 1 Oct. (D. N. B.) In een feestelijke vergadering van den gemeenteraad van Sofia werd heden eenstemmig besloten aan drie groote fraaie straten der hoofdstad de namen te geven van Adolf Hitler, van den koning van Italië en van Mussolini. De bur gemeester verklaarde, dat de gemeenteraad hiermede de dankbaarheid van de Bulgaar- sche hoofdstad wil bewijzen tgenover hen die deel hebben gehad aan het werk der eenmaking van het Bulgaarsche volk. De Japansche receerina volgt het verloop der missie met groote belangstelling. Tokio, 2 October (D.N.B.) De woordvoer der van het departement van buitenlandsche zaken heeft in de dagelijksche persconfe rentie medegedeeld, dat hem niets bekend is van het aan de Japansche regeering toe geschreven voornemen Kobayasji uit Ne- derlandsch-Indië terug te roepen. Feitelijk aldus betoogde de woordvoerder, is Ko bayasji met zijn onderhandelingen nog niet begonnen. De besprekingen, welke tot dus ver tusschen de leden van zijn delegatie en de autoriteiten van Nederlandsch-Indië ge voerd zijn, waren slechts van inleidenden aard. De Japansche regeering volgt het ver loop der missie van Kobayasji met de groot ste belangstelling. Het blad Hotsji Sjimboen had in verband met de niéuwe ordening in het Verre Oosten den eisch gesteld, den mi nister van handel Kobayasji uit Batavia terug te roepen, daar verdere onderhande lingen met de autoriteiten van Neder landsch-Indië zonder succes moesten blijven, zoolang Nederlandsch-Indië zich evenals tot dusver in het Engelsch-Amerikaansche vaar water blijft bewegen. De onderhandelingen zouden naar de meening van het blad pas hervat moeten worden, wanneer Neder landsch-Indië het standpunt van Japan en de bedoelingen van Japan ten aanzien van het scheppen eener nieuwe orde in het Verre Oosten inziet en de samenwerking voor dit doeleinde niet meer van de hand wijst. Hoofdzakelijk luchtgevechten Ergens in Italië, 1 Oct. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 116 maakt het Ita liaansche hoofdkwartier het volgende be kend: In Noord-Afrika hebben vijandelijke vliegtuigen aanvallen ondernomen. In To- broek hebben eenige bommen een man ge wond en lichte schade aangericht. Het af weergeschut van de vloot haalde een vlieg tuig omlaag. Op een vliegveld vielen zes dooden te betreuren en waren zes gewon den. De materieele schade was echter ook hier gering. Onze jagers slaagden erin de vijandelijke formatie op den terugtocht tot een gevecht uit te dagen. Een toestel van het type Blenheim werd neergehaald. Een ander toestel van hetzelf de type is waarschijnlijk neergehaald. Een derde toestel, hoewel verscheidene malen geraakt, wist te ontkomen. Tijdens verkenningsvluchten op den weg van het slagschip dat door onze torpedo- vliegtuigen was getroffen, waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbericht van gisteren, werden groote olievlekken aan de oppervlakte van de zee waargenomen. In de EngelSeh-Egyptische Soedan heb ben onze vliegtuigen kampen en gepantser de auto's te Butana en de spoorwegstations vhn El Hagiz en Aroma gebombardeerd, waarbij geladen wagons vernield werden. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aan val ondernomen op Goura en een leegstaand buitenhuis beschadigd. Er vielen geen slachtoffers. Een vijandelijk vliegtuig is door onze jagers brandend neergeschoten. Hannover, 2 Oct. (D.N.B.) In den nacht van Zondag op Maandag sloegen even over één uur Britsche vliegers, komende uit het Zuiden, over Hannover. Zij wierpen ver scheidene brisant- en brandbommen langs de Leine. Twee bommen troffen het groote ziekenhuis Siloah, dat op grooten afstand herkend kan worden door een groot rood kruis. Een bom viel op de binnenplaats zon der schade aan te richten, de tweede drong binnen in den lichtschacht van het groote gebouwencomplex, doch kon dank zij krach- dadig ingrijpen van de luchtbescherming van het huis terstond onschadelijk worden gemaakt. Erger zag het er uit in de om geving van het ziekenhuis, waar in een na burige straat drie huizen verwoest werden. Verscheidene personen werden min of meer gewond. Een bom viel op een reeks tuinen, waar een klein optrekje in vlammen opging. Over het geheel bleek ook hier weer het ware doel der Engelschen: arbeiderswonin gen, tuinkoloniën, ziekenhuizen treffen. De Engelsche aanval op Berlijn. Berlijn, 1 Oct. (D.N.B.) Over den aanval van Engelsche vliegers op de rijkshoofdstad in den afgeloopen nacht wordt door het D.N.B. nog nader gemeld, dat de bommen zonder eenig systeem aan den noordelijken en noordwestelijken rand van Berlijn op zuivere arbeiders woon wij ken en koloniën zijn neergeworpen. Een dynamietbom sloeg in het straatdek vlak voor een huis, dat te midden van een kolonie in een noordelijke voorstad staat. De voorgevel van het twee verdiepingen hooge huis werd totaal ver nield, terwijl het dak ernstig werd bescha digd. De woninginrichtingen van drie huizen Werden zoo goed als geheel vernield. Ook de omliggende koloniehuisjes werden getroffen Twee vrouwen, die in de nabijheid van haar woningen waren gebleven, werden door rondvliegende scherven gewond. Ook in een arbeiderswijk aan den noordwestelijken rand van de rijkshoofdstad, werden bommen in tuintjes geworpen. Talrijke arbeidersgezin nen moesten him in de nabijheid gelegen huisjes ontruimen. Bommen op ziekenhuis. Brussel, 1 October (D.N.B.) Britsche vlie gers hebben aan de Kanaalkust een groot ziekenhuis, dat gedeeltelijk als Duitsch lazaret ingericht is, met brisantbommen aan gevallen. Hef Duitsche lazaret werd door een reeks scherfbommen getroffen, of schoon in den tuin en op de daken het roode kruis in reusachtige afmetingen duidelijk zichtbaar was. Bij deze gelegenheid kon ook het werpen van een kettingbom op het laza ret waargenomen worden. De kap en de plafonds werden tot de tweede verdieping verbrijzeld en het boven ste gedeelte van het gebouw werd door de kracht van de ontploffing en den luchtdruk van het dak ontdaan en uiteengereten. De schade als gevolg van scherven is enorm. De volgende bom viel op slechts twintig meter afstand tusschen een barak met veel oude vrouwen en de gestichtswasscherij daarnaast. De scherven van alle bommen richtten aan de omliggende gebouwen schade aan. In de geheele wijk van de getroffen ziekenhuis-afdeeling is geen ruit heel ge bleven. Engelsche luchtaanval op Berlijn afgeslagen. Berlijn, 2 Oct. (D.N.B.) In den nacht van 1 op 2 October hebben wederom Britsche vliegtuigen getracht een aanval op Berlijn te ondernemen. Zij werden echter voor het grootste deel bij het bereiken van de ver- sperringsgrens gedwongen rechtsomkeert te maken. Slechts enkele machines slaagden er in te vliegen over eenige buitenwijken der rijkshoofdstad, zonder dat, voor zoover tot dusver vastgesteld, groote schade werd aan gericht. De Turken behooren tot het blanke ras. Ankara, 1 Oct. (Stefani). Naar vernomen wordt heeft men, op grond van een op last der Turksche regeering ingesteld onderzoek naar de kenmerken van het Turksche ras. de anthropologische kenmerken kunnen vaststellen. Hieruit blijkt dat de Turken tot het blanke ras behooren. De gemiddelde lengte der mannen is 1.65 meter, die dei- vrouwen 1.52 meter. De Turken hebben ec rechte, platte neus, lichte oogen, kastanje bruin haar. De gemiddelde Turksche sche del is kort. De voorzitter van den bond voor Turksche geschiedenis heeft verklaard, dat het onderzoek is ingesteld volgens streng wetenschappelijke methodes en dat men ook skeletten uit oude graven heeft bestu deerd. Volgens het resultaat dezer studiën zouden de Turken niet slechts sedert de lie eeuw in Anatolië hebben gewoond, maar sinds verscheidene duizenden jaren voor onze jaartelling. DE ENGELSCHE SCHEEPS- VERLIEZEN. New-York, 2 Oct. (D.N.B.) De Britsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat in de week, die op 23 September eindigde, 19 Britsche schepen met een inhoud van 131.857 ton, door Duitsche duikbooten tot zinken zijn gebracht. In de Amerikaansche pers wordt in dit verband vastgesteld, dat de Britsche scheepvaart daarmede volgens eigen bekentenis de ergste verliezen in één week geleden heeft sedert den aanvang van den oorlog. DE BEZETTING VAN HET ZUIDEN DER DOBROEDSJA. Sofia, 2 Oct. (D.N.B.) Met de bezetting van de Donaustad Silistria op Dinsdagmid dag is de inlijving van het Z. der Dobroeds- ja bij Bulgarije voltrokken. Aan het hoofd van de in Silistria binnenrukkende troepen trok de gouverneur-generaal, generaal Po- poff, onder gejuich der bevolking, de stad binnen. HET VERBLIJF VAN FARINACCI IN BERLIJN. Berlijn, 1 October (D. N. B.) Ter eere van den Italiaanschen minister Farinacci, heeft de perschef der rijksregeering, rijksleider dr. Dietrich vanmiddag een receptie gehouden in hotel Kaiserhof, waaraan behalve rijksminister dr. Göb bels o. a. ook deelnamen de koninklijk Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, en de rijksleider der S. S. Himm- ler. Dr. Dietrich begroette den hoogen gast als een van de hartstochtelijkste strijders van het fascisme en een van de beste pu blicisten van Italië, die in een tijd, waar in de beide volken heldhaftig gemeen schappelijk strijden, naar Duitschland is gekomen, teneinde de banden der cultuur, van de idee, van het geloof en van de har ten der beide volken nog nauwer aan te halen. Dr. Dietrich besloot zijn toespraak met een zegewensch voor de strijders van het fascistische Italië en het nationaal-socia- listische Duitschland. Minister Farinacci bedankte den rijks perschef, dr. Dietrich, mede namens de hem vergezellende personen voor de har telijke ontvangst, die hun overal in Duitschland is bereid. Als eenvoudig vol geling van den Duce heeft hij altijd ge werkt voor de Duitsch-Italiaansche vriendschap, waarbij het samengaan van de politieke en geestelijke wilsuitingen voor beide volken van beslissende betee- kenis is. Deze nauwe verbondenheid is tot werkelijkheid geworden in de spil, die door den Duce en den Führer is gesmeed. DAK VAN BIOSCOOP INGESTORT. Montevideo, 1 Oct. (D.N.B.) Tijdens de voorstelling is in een bioscoop alhier door onbekende oorzaak het dak ingestort en in de zaal gevallen. Tot dusver heeft men zes dooden en 17 gewonden uit het puin te voorschijn gehaald. ZOON VAN DETERDING VERMIST. Stockholm, 1 Oct. (D.N.B.) Naar Svenska Dagbladet uit Londen meldt, wordt de zoon van den bekenden Nederlandschen petro- leummagnaat Deterding, de erfgenaam van 2 millioen pond sterling, sedert de laatste Duitsche luchtaanvallen op Engeland ver mist. NIEUWE JAPANSCHE AMBASSADEUR NAAR MOSKOU. Tokio, 2 Oct. (D.N.B.) Naar hier verluidt, zal luitenant-generaal Tatekawa op 11 Oct. naar Moskou vertrekken om zich te belas ten met zijn nieuwe functie van ambassa deur. POST VAN CLIPPERVLIEGTUIG GEHAALD. New-York, 2 Oct. (D. N. B.) Van boord van het Dinsdag uit Lissabon in New-York aangekomen clippervliegtuig is door de En; lschen op de Bermuda-eilanden twee ton post weggehaald, een nieuw record. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 3 Oct. De zomertijd iri Duitschland voor- loopig gehandhaafd. Waarschijnlijk zal dit ook in Nederland het geval zijn. Berlijn, 1 Oct. (D.N.B.) De zomer tijd heeft zoo goed voldaan, dat hij tot nadere aankondiging gehand haafd blijft. De desbetreffende ver ordening van den ministerraad voor de rijksverdediging zal in de ko mende dagen in het Staatsblad gepubliceerd worden. De redactie van het A.N.P. tee kent hierbij het volgende aan: Hoewel omtrent het behoud van den zomertijd hier te lande niets bekend is, mag men aannemen, dat de in bovenstaand bericht vermelde regeling ook zal gelden voor de door Duitschland bezette gebieden, dus ook voor Nederland, zoodat het waarschijnlijk is, dat ook wij den zomertijd behouden. Eenige positieve mededeeling daaromtrent is echter nog niet te verstrekken. Op bon 104 en de bonnen „1 rantsoen zeep le en 2e periode" is tot 18 October ver krijgbaar 150 gram toiletzeep van de nieuwe samenstelling, of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of 125 gram zeep vlokken, of 250 gram zeeppoeder, of 250 gr. zelfwerkend waschmiddel of 200 gram vloei bare zeep. De bon „1 rantsoen toiletzeep" geeft recht op 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling, medicinale zeep of kinder- zeep. GEEN GEDWONGEN EVACUATIE VAN KINDEREN UIT BERLIJN. Berlijn, 1 Oct. (D.N.B.) De in het buiten land verspreide geruchten over gedwongen evacuatie van kinderen uit de Duitsche rijkshoofdstad zijn bewust onjuiste berich ten, hetgeen bewezen wordt door een toe spraak, die gisteren is gehouden door den plaatsvervangenden gouwleider van Ber lijn, Arthur Görlitzer. Volgens deze toe spraak ligt het alleen in het voornemen om den ouders, die vreezen, dat de gezond heidstoestand hunner kinderen door her haald luchtalarm in gevaar zou kunnen ko men te verkeeren, de mogelijkheid te geven om hun kinderen met steun van de nat.- soc. partijorganisaties te zenden naar gebie den, die weinig of in het geheel niet zijn blootgesteld aan gevaar uit de lucht. Dit wegzenden der kinderen is volstrekt vrij willig en kan herroepen worden. Of de in aanmerking komende ouders er gebruik van willen maken, is volkomen aan hun eigen beslissing overgelaten. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN AMERIKA EN JAPAN. New-York, 1 Oct. (D.N.B.) Volgens be richten aan Amerikaansche bladen uit Sjanghai heeft de commandant van het Amerikaansche eskader in de Aziatische wateren gisteren aan boord van het vlagge- schip Augusta met Amerikaansche diplo maten geconfereerd over de evacuatie der 5000 Amerikaansche burgers uit Sjanghai, voor het geval de betrekkingen der Ver. Staten met Japan zich zouden verscherpen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1