4 OCT. IS DIERENDAG De nieuwe heffing der omzetbelasting. Het bijeenkomen van den Nederl. cultuurkring. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 2 OCTOBER 1940. OP HET VLIEGVELD VAN EEN JACFITafSKADER. Hartelijk begroeten majoor Mölders en zijn mannen een kameraad, die van een vlucht naar Engeland terug keert. (Holland) Getrouw aan haar gewoonte herinnert de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren er ook dit jaar aan, dat op 4 October de Dierendag valt. Dat is de dag, waarop ieder, die het wèl meent met de dierenwereld, eens bijzon dere belangstelling voor de bescherming- van het dier toont. Het spreekt wel van zelf dat in onzen tijd, waarin menschelijke belangen een beteekenis hebben, die eener- zijds ver uitgaat boven die, welke er in andere omstandigheden aan wordt toege kend, velen geneigd zullen wezen, de be langen van het dier te vergeten. Evenwel is dit, hoe men het ook bekijkt, een even foutief als onjuist standpunt. Want, niemand zal toch waarlijk mee- nen dat het niet meer noodig is, het lijden de dier te hulp te komen, omdat óók tal van menschen in leed ondergaan? Dat, tegenover het ontzaglijke menschenleed dat béétje dieren-ellende in het niet zinkt? Het is inderdaad een voor de hand lig gend excuus. Zóó voor de hand liggend, dat het wel aan een ander onderzoek mag worden onderworpen. Dan blijkt het wel wat goedkoop te zijn! Want zou men nalaten leed te ver helpen, ómdat er nog ander leed op aarde bestaat, dan zou men nimmei kunnen aan vangen, want er is te allen tijde leed ge weest dat niet gelenigd werd en dat erger is dan dat. wat wèl verholpen werd. Zóó zal het altijd zijn en aldus zou geen enkele hulp worden verleend aan den mensch niet en niet aan het dier. De Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren wijst er daarom met grooten nadruk op dat er, ondanks den ernst der tijden, alle aanleiding bestaat, den 4den October als Dierendag in eere te houden. Want, ook al is er veel andere ellende, er is óók veel dierenleed!! Ieder, die tot het opheffen daarvan zijn of haar medewerking geeft, draagt een steentje bij tot het verhoogen van het zedelijke peil van ons volk. De Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren, Prinses Mariestraat 40, 's-Graven- hage, tel. 112755, giro 25685. het centrale lichaam op het gebied der dierenbescher ming in Nederland, dat o.m. een eigen maandblad uitgeeft met een oplage van meer dan 9000 exemplaren, is de aange wezen organisatie voor het behartigen van de belangen der dieren. Het is gerechtvaardigd, ook in dezen tijd die vereeniging van Uw belangstelling te doen blijken. Daartoe is Dierendag, 4 Oc tober, de dag bij uitnemendheid. DE LAATSTE KINDERTREIN TERUG. Maandagmiddag is de laatste trein met 750 Rotterdamsche kinderen uit de Oost mark aan het station Maas te Rotterdam aangekomen. De rijkscommissaris was op het perron ter begroeting aanwezig. Glimlachje. Nooit tevreden! Dat die vent in het openbaar als harmonikaspeler optreden mag! Als hij niet beter kan spelen TE MAARSSEVEEN is een driemaandelijksch kamp begonnen voor meisjes. Het doel is algemeene ontwikkeling en aankweeken van gemeenschapszin. Het kamp gaat uit van „Vrouwen Crisiszorg". De slaapkamers worden door de gasten zelf sehoongehouden. (Holland) Men vestigt nog eens onze aandacht op het feit, dat, ingaande 1 October, in de heffing der omzetbelastingwet eenige zeer ingrij pende wijzigingen zijn gekomen. Niet alleen is het heffingspercentage met twee procent verhoogd (en dus van 4 op 6 en voor weelde- goederen van 10 op 12 percent), maar bo vendien zijn voortaan verschillende artike len belast, die voorheen waren vrijgesteld. De voornaamste hiervan zijn: bloemen, boeken, weekbladen, periodieken (alle 6 en fruit, groenten (waaronder ook eenige soorten gedroogde peulvruchten), visch, zoo wel dood als levend, alsmede gerookte ha ring, welke met 4 worden belast. Men ziet hieruit reeds dat er thans drie heffings percentages zijn, te weten 4, 6 en 12 percent. Behalve de hiervoor reeds genoemde arti kelen geldt het heffingspercentage van 4 o.a. ook voor boter, suiker, zeep, eetbare oliën en vetten. De bepaling dat voor de bereke ning van de omzetbelasting accijns en crisisheffing van de prijs in min dering mocht worden gebracht, is ingetrokken Voor artikelen als kaas, boter, suiker, gedistilleerd en wijn, beteeker.t dit dus een aanzienlijke belastingverhooging. De belastingverzwaring kan voor machi nes, werktuigen, enz. (ook vervoermiddelen) die voor bedrijfsgebruik worden aangeschaft, in sommige gevallen worden teniet gedaan. Men wende zich hiervoor tot den inspecteur der accijnzen waaronder men ressorteert. Een voor alle neringdoenden zeer belang rijke bepaling is opgenomen in artikel 5 van het Besluit. Ingevolge deze bepaling wordt van de goederen die thans in het handelsverkeer voorradig zijn nog omzet belasting geheven over het verschil tusschen hetgeen op die goederen betaald is en het geen volgens de nieuwe bepaling verschul digd zou zijn. Dat beteekent dus, dat van de goederen, waarvan de belasting van 4 op 6 of 10 op 12 percent is gebracht, 2 percent van den inkoopprijs der goederen moet wor den bijbetaald, terwijl voor aan accijns on derworpen goederen over het bedrag van de accijns nog belasting verschuldigd is. Teneinde de belastingadministratie in staat te stellen de verschuldigde bedragen te berekenen, moeten belanghebbenden aan gifte doen van de op 1 October in hun han delsbedrijf voorradige goederen, berekend naar den inkoopprijs daarvan. Naar ons werd medegedeeld worden daartoe aan be langhebbenden aangiftebiljetten toegezon den. Men bedenke echter, dat ook als men een zoodanig formulier niet ontvangt, men verplicht is aangifte te doen als het bedrag dat men uit dezen hoofde verschuldigd is, meer bedraagt dan vijf en twintig gulden. Doet dit geval zich voor, dan vrage men ten spoedigste een aangifteformulier aan bij den inspecteur der accijnzen. Geen naheffing vindt plaats voor versche bloemen, groente, fruit en visch, voorts weekbladen en perio dieken, voorts de goederen die vrijgesteld blijven van omzetbelasting (bijv. aardappel meel, rijst, gort, klompen) en bijv. boekweit- grutten, boter, vetten en oliën en zachte zeep. Uit het vorenstaande volgt, dat ieder die een voorraad heeft met een hoogera in- koopwaarde dan 1250, zijn voorraad moet vaststellen, teneinde aangifte te kunnen doen. Heeft men echter goederen die voor heen vrij waren of aan accijnsheffing onder worpen, dan moet reeds bij een veel gerin ger voorraad worden bijbetaald, bijv. voor boeken, gezouten haring, suiker, wijn, bier en gedistilleerd. Levert de inventarisatie ernstige moei lijkheden op, en beschikt men over een goede boekhouding waaruit de voorraad is vast te stellen, dan kan men onthef fing van de verplichting tot inventari satie bekomen en wel van den inspecteur der accijnzen. Prijsverhooging van dranken niet toelaatbaar. Gedistilleerd 1 cent dyurder. Nu de .verhooging van de omzetbelasting is ingegaan, blijkt onder de hotel- en de restauranthouders eenige verwarring te zijn ontstaan in de wijze waarop zij de omzetbe lasting op het publiek moeten verhalen. Met name meenen sommige restau rateurs gerechtigd te zijn een toeslag van 4 pet. ook te heffen op prijzen van drank koffie, thee, enz.), welke als losse vertering, d.w.z. buiten menuverband worden genuttigd. Horecaf meldt ons, dat zulks niet toelaatbaar is. Met deze wijze van handelen zou men het gevaar loopen in botsing te komen met het ver bod van prijsverhooging. Wel is thans van hooger hand toege staan den verkoopsprijs van gedistil leerd met één cent per glas te verhoo gen. Voorts bestaat er onder het publiek ver warring omtrent de portie vleesch, waarop het krachtens zijn vleeschbonnen in een restaurant recht heeft. Het publiek heeft recht op het volle gewicht aan vleesch (rauw gewogen), dat vermeld staat op de bdnnen, waarvan de restaurateur afschrift verzoekt. Daarom is de restaurateur ver plicht op de kaart bij elk gerecht, waarin vleesch wordt verwerkt te vermelden, hoe veel gram vleesch het bevat. Gebruikt men in een restaurant vleescn- waren (broodjes met ham, worst enz.), dan kan men op zijn bonnen aldaar dezelf de hoeveelheid verkrijgen als bij zijn sla ger. PAARDEN SLOEGEN OP HOL. Voerman gedood. Terwijl de landbouwer Mulder te Dalf- sen Maandag met een met twee paarden bespannen wagen over den Hessenweg reed, schok een der dieren van een pas serenden motor. Het werd schichtig én sloeg op hol. Mulder, die van den wagen gesprongen was om te trachten het paard weer in zijn macht te krijgen, kwam bij die poging te vallen en geraakte onder de wielen, die hem over het lichaam gingen. Hij bleef bewusteloos liggen. Nadat hem de eerste hulp was verleend, is hij naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle overge bracht, waar hij later aan de gevolgen van het ongeluk is overleden. Wij hebben in ons nummer van Maandag melding gemaakt van het bijeenkomen te :s-Gravenhage van een Nederlandschen Kuituurkring waar, na den inleider, Prof. Snijders, de rijkscommissaris het woord ge voerd heeft. De V.P.B. vestigt er onze aandacht op, dat de rede van prof. Snijder hoezeer zij tot verheugenis stemt toch aanleiding geeft tot het stellen van enkele opmerkingen. Allereerst heeft het de aandacht getrok ken, dat een zoo groot gebied van zeer he terogene samenstelling tot den kuituurkring moet worden gerekend, waar er toch tus schen alles wat tot het cultureele leven ge rekend mag worden een groot principieel en functioneel verschil bestaat, welke éénzelf de leiding onmogelijk maakt. Het is nood zakelijk het kulluurleven te ordenen en te overkoepelen, zoodat daardoor een streven in gelijke richting wordt verkregen, maar een opneming dér verschillende gebieden in één organisatorisch verband, dus een volko men gelijkschakeling zou niet anders dan belemmerend en zelfs doodend kunnen wer ken. De pers b.v. heeft haar nieuwe taak begrepen en, wat haar organisatie betreft, de consequenties daaruit getrokken. Haar eigenaardig karakter en haar noodzakelijke vrijheid rechtvaardigen een autonome be voegdheid binnen het kader der geheeie ordening. Juist bij het begin van de nieuwe ordening van het kultuurleven is het nood zakelijk elke vaagheid te ontgaan, niet tot te haastigen opbouw over te gaan opdat de fundamenten voor het nieuwe juist en ste vig gelegd kunnen worden. OPROEP AAN DUITSCHERS TUSSCHEN 10 EN 4 UUR THUIS TE BLIJVEN. De rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied maakt bekend: De door den algemeenen oorlogstoestand ontstane verhoudingen hebben mij onlangs aanleiding gegeven voor de niet-rijksduit- schers, die in het kustgebied en in een deel van het achterland wonen een uitgaansver bod gedurende den tijd tusschen 22 uur 's avonds en 4 uur 's morgens uit te vaardi gen. Ik verwacht ook van alle in bovenge noemd gebied wonende of vertoevende rijksduitschers, dat zij zich eveneens tus schen 22 en 4 uur niet in de open lucht op houden. Slechts op grond van dienst of be roep is een uitzondering hierop gerecht vaardigd. VEILIGHEIDSMAATREGELEN IN VENETIE. Venetië wordt tegen luchtaanvallen beschermd. De St. Marco-kerk in (Holland) DE REIS NAAR DE OOSTMARK IN CIJFERS. Dat de Nederlandsche kinderen, die ge durende geruim en tijd in de Oostmark heb ben vertoefd, het aan niets heeft ontbroken, en dat zij allen gezond en wel in het vader land zijn teruggekeerd, is niet alleen gecon stateerd door hen, die deze jeugd bij aan komst hier te lande hebben verwelkomd, doch wordt ook geïllustreerd door eenige cijfers, die wij hieronder laten volgen en die even interessant als merkwaardig zijn. De gemiddelde gewichtstoename van de naar Oostmarkt gezonden kinderen zoo wordt van bevoegde zijde medegedeeld is precies 3.92 kg dat is dus 7.84 pond. Naar de Oostmark zijn geweest 6735 kinderen. De gewichtstoename van al deze kinderen tezamen is dus 6735 x 3.92 is 26.401.20 kg, dat is 52.802.40 pond. De kinderen hebben verscheidene kleeren en arjdere lijfgoede ren uit de Oostmark naar huis meegeno men. In totaal is hun daar uitgereikt: 906 nieuwe jongenspakken, 1000 meisjesjurken, 3000 paar kinderkousen, 1000 stuks onder goed en 3000 paar schoenen. Hierbij moe ten nog gerekend worden de talrijke per soonlijke geschenken, die de kinderen van hun pleegouders hebben ontvangen. Dat het noodig was een zoo groote hoeveelheid kleedingstukken aan de kinderen uit te rei ken, houdt vooral verband met het feit, dat deze Nederlandsche kinderen, toen zij aan kwamen, niet beschikten over kleeren, wel ke men in het Berglandschap beslist noodig heeft. DE GERUCHTEN OVER DEN W.A.-MAN TON. Het A.N.P. meldt: Naar aanleiding van verschillende geruchten, welke de ronde doen ten aanzien van den W.A.-man Peter Ton, die bij de botsing in de Balistraat op 7 Sept. werd gedood, wordt van officieele zijde het volgende medegedeeld: Met nadruk kan worden gezegd, dat de overleden W.A.- man Ton nimmer gevangenisstraf heeft on dergaan. Alle geruchten, welke het tegen deel beweren, waarbij zelfs gezegd wordt, dat hij recidivist zou zijn, kunnen dus als volkomen onwaar en onnoodig grievend voor de nabestaanden worden aangemerkt. VEREENIGINGEN MET NIET UITSLUITEND COMMERCIEEL DOEL. Op grond van de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied van 21 Sept. 1940 betref fende het verkrijgen van een overzicht van vereenigingen van personen en stichtingen met niet-uitsluitend commercieel doel, heeft de commissaris-generaal voor bijzon dere gevallen een beschikking gegeven, volgens welke op het gebied van organisa tie- en stichtingwezen de heer Müller-Leh- ning wordt benoemd tot commissaris voor de vereenigingen en stichtingen met een niet uitsluitend commercieel doel. De thans getroffen maatregel heeft, naast het verkrijgen van een overzicht als boven genoemd, in hoofdzaak ten doel, de verze kering der materieele rechten, die de leden tegenover hun organisaties door hun con tributiebetaling hebben verworven. Het brengen van wijziging in den financieelen toestand van voorheen met betrekking tot deze lichamen, voor zoover dit de normale uitgaven te boven gaat, behoeven de goed keuring van den thans benoemden commis saris. Alle hierbedoelde organisaties, met of zonder rechtspersoonlijkheid, vereenigin gen, verbonden, stichtingen, formaties in den vorm van een vereeniging, die als een aaneensluiting van menschen te beschou wen zijn, zoo goed als alle inrichtingen en ondernemingen, die verband houden met dergelijke organisaties, staan tot nader or der onder toezicht van den thans benoem den functionnaris. Van 10 October a.s. af is het kantoor van deze commissaris gevestigd te 's-Gravenhage, Waalsdorperweè 68-74. Kindje gestikt. - Gisteravond is in den tuin van een perceel aan den Amsteldijk te Amsterdam een wel zeer tragisch ongeval gebeurd. In den tuin stond een kinderwagen, waarin een jongetje van negen maanden lag. De moeder had het kindje in de zon gezet en om te zorgen, dat het niet uit den wagen kon vallen, met een riem over het borstje vastgebonden. Het wichtje is waar schijnlijk gaan woelen, waardoor de riem over het keeltje is geschoven en het jon getje is gestikt.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5