90PEN. i? land :lt" EN HTEN f PTIEK Winterkleedinghulp. Postzegelautomaten weldra weer in gebruik. Maximumprijs van boter f 1.85 per k.g. Joodsche ambtenaren. Voor duizend gulden aan naalden gestolen. W<* <W ^oten- Distributie donkere olie. TWEEDE BLAD [ENT VAN ST. •OR DE •partement van e bekend: lenbeschikking ming van den ood, tin en de afvalmateriaal en, te koopen, metalen en het vergunningen oemde metalen mingen moeten ische industrie, verkrijgen van jen verzonden, nstaande adres zou zijn. Wat d is zij niet verlangen een 3n wat minder volkomen hun 0 30'DAYCIOD 18 U BEHOEFT WIJ STAAN ORRAAD EN N VOLLEDIG - TELEF. 2875 ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 4 OCTOBER 1940. HET BEKENDE KASTEEL DEURNE, DAT UIT PL.M. 1400 DATEERT wordt gerestaureerd. Tijdens de werkzaamheden aan het dak. (Polygoon) HET SEIZOEN TE SCHEVENINGEN IS AFGELOOPEN. Toch zijn er nog attijd liefhebbers, die op het terras hun kopje koffie willen drinken. De obers, die deze klanten bedienen, hebben als voorzorgsmaatregel tegen verkoudheid, een platte pet gekregen. (Polygoon) Inleveren van goede kleeding en dekking. Het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, in sa menwerking met het departement van han del, nijverheid en scheepvaart, tracht een zoo rechtvaardig mogelijke verdeeling van kleeding en textielproducten te bevorde ren. Daarbij wordt ook gedacht aan land- genooten, die alles hebben verloren, oi die door de omstandigheden moeite hebben zeli de noodzakelijke kleeding en dekking te koopen. Dit is de reden, waarom voorgeschrev enwerd, dat men alleen een winterjas of wintermantel kan koopen, indien daarvoor goede bovenkleeding (costuum, winterjas of wintermantel) of een wollen deken wordt ingeleverd. De leiders van de plaatselijke distributie diensten zullen gaarne inlichtingen ver strekken over de wijze, waarop de goede ren kunnen worden ingeleverd. De winter staat voor de deur. Vele ge troffen of behoeftige iandgenooten zijn niet in staat de noodzakelijke kleeding en dek king te koopen. Het departement en het rijksbureau hopen dan ook, dat er velen zullen zijn, die méér zullen- inleveren, dan voor het koopen van een winterjas of -mantel noodig is. Hoe meer men geeft, des te beter helpt men zijn medeburgers. Laat de huisvrouw de kleerkast eens nazien en de dekens tellen. Zonder twijfel zal blijken, dat er veel gemist kan worden, zonder zelf schade te lijden. Welke wijzigingen zijn aangebracht. De wijziging der posttarieven, op 20 Augustus j.l., maakt herziening der post zegel- en briefkaartautomaten noodig. Alleen de automaten, welke na het in werpen van 3 cent twee zegels van IJ-S cent leveren, kunnen ongewijzigd blijven, aangezien het tarief van drukwerk, waar voor deze zegels bestemd zijn, niet is ge wijzigd. De briefkaartautomaten, welke voortaan, na het inwerpen van één dubbeltje, twee kaarter, van 5 cent zullen leveren, zullen het eerst ii de groote steden binnen enkele dagen weer in gebruik worden gesteld. Voor den verkoop van postzegels van 7K cent is de oplossing gevonden, dat deze, eveneens na het inwerpen van een dubbeltje één postzegel van 7 cent en één van 2 cent leveren. De wijziging van deze automaten is onder handen en zal vermoedelijk binnen enkele weken haar beslag hebben gekre gen; in ieder geval zal worden getracht den noodzakelijken termijn van buiten gebruiks.clling zoo kort mogelijk te houden. WERKEN VAN ANTOON COOLEN WORDEN VERFILMD. De Cinetone filmstudio's te Amsterdam hebben contact gezocht met een onzer be kendste Nederlandsche schrijvers, Anton Coolen, en het resultaat van de besprekingen is geweest, dat men de verfilming van twee zijner bekendste werken, „Kinderen van ons volk" en „Dorp aan de rivier" in studie heeft genomen. Deze werken werden ook in het Duitsch vertaald, zoodat verwacht wordt, dat ook in Duitschl'and belangstelling voor deze film zal bestaan. Minimumprijs f 1.75. Het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat tot nader order voor de levering van boter aan verbruikers een maximumprijs van 1.85 en een minimumprijs van 1.75 per kg. geldt. Voor levering van boter op z.g. „toe wijzingen" ingevolgde de boter- en vet- distributie geldt deze maximumprijs niet. Nogmaals wordt er uitdrukkelijk op ge wezen, dat aflevering van boter aan den consument slechts tegen afgifte van bon nen van de boter- of vetkaart mag ge schieden. Afleveringen van boter aan een bepaal de categorie van verbruikers zooals bak kerijen, restaurants, hotels en dergelijke grootverbruikers mogen slechts geschie den op z.g. toewijzingen. Geen aanstelling of bevordering. Naar het A. N. P. van bevoegde zijde verneemt, moet er binnenkort rekening mede worden gehouden, dat Nederlandsche autoriteiten en pu bliekrechtelijke lichamen geen per sonen meer tot ambtenaren benoemen, op arbeidscontract aanstellen of be vorderen mogen, die geheel of gedeel telijk van Joodsche afkomst zijn of wier echtgenooten geheel of gedeel telijk van Joodsche afkomst, zijn. BOMMEN OP HAARLEM EISCHEN 21 DOODEN. 62 personen gewond. Naar het A.N.P. meldt, is het aantal slachtoffers van de bommen, welke in den nacht van Woensdag op Donderdag in Haarlem vielen, nog gestegen. In totaal zouden een-en-twintig burgers zijn gedood door zestien brisantbommen. Bij het opruimen der puinhoopen van de door een voltreffer vernielde huizen in de Voortingstraat heeft men nog enkele lijken geborgen, waardoor is komen vast te staan, dat alleen in deze straat reeds zestien per sonen om het leven zijn gekomen. Voorts is va-lgesteld, dat 56 personen licht en zes zwaar gewond zijn. Behalve de huizen, welke 'door voltreffers werden ver nield, hebben nog ongeveer 250 woningen schade gekregen doordat ten gevolge van den luchtdruk de ruiten sprongen en de pannen van de daken werden gerukt. Ook bommen bij Delft. Blijkens een bericht van het A.N.P. heeft een Britsch vliegtuig zes brisantbommen g vorpen op een begraafplaats bij Delft; er werden geen levenden getroffen, doch op den doodenakker werd schade aangericht c.. werden graven omgewoeld. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMSRENTE. Op pl September 1940 werden 46.718 we- duwenrenten en 14.994 weezenrenten krach tens de invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 109.998 .personen in het genot waren van een ouderdomsrente van 3 per week. Voorts genoten 82.116 personen een invali- diteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der ouderdoms wet 1919 waren op vorengenoepiden datum 98.708 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Diefstal opge helderd. De AnaotertJam-sohe Geottrate reche^efee is ai de afgeloopen dagen in geslaagd een heiangrifken d4efetei van naalden uit het magazijn voor militaire Weeding en VoSB,g 01 de SarPha«estraat op te lossen. duizend gulden aan stik- en K «i de gene» bteel^ dat een employe Sé jV". naakten had Twee employe's van hhebban dezen diefstal op hwi ook gearresteerd. ari die in de» aa&k betrokken ia, i*rer bode, de vatter van een (ter beide*1,^^ Deze postbode heeft de per-tij verkoesiK®a?e®' thans voor het grootste deel, want een deelte ervan was in den Amstd gegooid en L door de politie gevonden. M'f had de naal den afgeleverd aan een bona fide-koopmar,, die in de meenirvg verhoerde, althans dat was hem door d«n postbode verteld, dat deze de naaiden had gekregen van iemand, die hem geid moert betafcn tei hem inpiaats ven het geld <te goederen fyad gegeven. Tegen over de politie bieSd Ïh$ vol, dat hij de buit had gekregen op een veiüïig. Hij had daar n.l. een kistje met oude rommel gekoeht en daarin bij nader onderzoek de nieuwe naal den aangetroffen. Deze verhaaltje® waren echter niet m staat de recherche op een dwaalspoor je brengen. VOOR m OVERHEMDEN VE4SLA.A43®. Ben aard» wjjBsgingen m de pomtewwaa»- «êijpenöte te&tie&goederen is aldus de Telg. Zoo wwarvpor 24 of 45 ptjwtèn moasjfën worden afgestaan, thans kuiynW wowien betrokken tegen 20 punten, indien aü uit kunstzijde en tegen 30 punten, innien wit andere stoffen zijn vervaar digd. Overhemden worden, voor zoover zij niet uit kunstzijde zijn vervaardigd, ge waardeerd op 16 punten voor mannen en 14 punten voor jongens, hetgeen vier punten lager is dan de oude waardeering. Wij hebben, er reeds eerder op gewezen, dat de vaststelling van het aantal voor elk afzonderlijk artikel benoodigde punten, slechts voorloopig was. Afgewacht diende immers te worden, welke resultaten de in ventarisatie zou opleveren en verder, hoe het publiek op de regeling zou reageeren. Deze eerste wijzigingen zijn naar wij vernemen geen gevolg van het bekend worden van de gegevens, welke de inventa risatie heeft opgeleverd, doch vormen een tegemoetkoming aan verschillende wenschen die uit den handel naar voren zijn gekomen. Daarbij was er de aandacht op gevestigd, dat, wanneer- de puntenwaardeering een be paalde grens overschrijdt, het publiek zich liever behelpt dan dat, het zooveel punten voor het betreffende artikel beschikbaar stelt. Een voorbeeld hiervan is het artikel polo hemden, dat tot nu toe werd gerangschikt bij de overhemden. Volgens de nieuwe regeling zullen polohemden, ongeacht de grondstoffen waarvan zij gemaakt zijn, zoo wel voor mannen als jongens, worden ge waardeerd op 8 punten. Een verdere belangrijke nieuwigheid is, dat een speciale vergunning voor maximaal één kilogram wollen of hafwollen breigaren kan worden aangevraagd, voor het zelf- breien van kinderkleertjes. Hiervan kunnen slechts die gezinnen profiteeren, waarvan het hoofd een inkomen heeft van 3.000 of minder en wel voor ieder kind, dat op 5 Augustus 1940 den leeftijd van drie jaar nog niet had bereikt, mits aan het gezin geen toeslagkaarten zijn verstrekt. 'Van belang voor de toekomst is het voorts te weten, dat alle stoffen en kleeding ver vaardigd uit celwol gewaardeerd moeten worden als wollen stof en kleeding. Een lagere puntenwaardeering is hiervoor niet te verwachten. Evenzeer is het onmogelijk een afzonderlijke waardeering op te nemen voor linnen en halflinnen artikelen. ACHTTIENJARIG MEISJE DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. Te Almelo is gistermiddag een achttien jarig meisje, dat op de fiets van haar werk huiswaarts keerde, door een vrachtauto overreden. Het meisje fietste in de Groote straat en werd door den truck met opleg ger gepasseerd. Op dit oogenblik drong een jongeman met zijn rijwiel tusschen haar en de vrachtauto, met het gevolg, dat het meisje viel en voor een der achterwielen van de auto terecht kwam, welke over haar heen ging en haar zoodanig ver wondde, dat zij kort daarop overleed. De politie zoekt thans naar den jongeman, wiens roekeloos rijden vermoedelijk de oorzaak van het ongeval is. Glimlachje. Ja moeder, ik kom zoo. Ik moet eerst 'zien dat ik de tandpasta weer in de tube krijg. DE DIRECTIE VAN DE ftv van lijn 6, welke lijn tot den SRDAMSCHE DIERGAARDE heeft het personeel getrokken, uitgenoodigd tot een h* van de nieuwe Diergaarde-Blijdorp worft doo7- 1 Belangstelling voor den olifant. (Polygoon) CHICAGO ONTVANGT WENDELL L. WILLKIE. Op de eerste étappe van zijn 7000 mijl langen verkiezingstocht door de Vereenigde Staten kwam de republikein - sche candidaat voor het presidentschap, Wendell L. Willki, in Chicago. Willkie bij de vermoeiende bezigheid van het handen schudden. (Associated Press) TWEE VARKENS OP STAP IN DEN HAAG. Bewoners van de Soestdijkschekade in den Haag zullen hun oogen wel niet heb ben kunnen gelooven, toen zij gistermid dag omstreeks 5 uur plotseling twee vette varkens op den weg zagen loopen. Vooral in dezen distributietijd kan zulk losloo pend vee niet anders dan welkom zijn. Velen zagen reeds visioenen van hamster varkens op zoldei, doch een tijdje later verscheen een veevervoerwagen, waarin de beide beesten waarvan 'er een inmid dels ter plaatse den geest had gegeven werden geladen. De oplossing van dit landelijk tafereeltje is nogal eenvoudig. De varkens waren van een vrachtauto gevallen, waarop zij naar het openbaar slachthuis werden vervoerd, en de chauffeur, die niets gemerkt had, was doorgereden. DIEVEGGE NA 10 JAAR GEARRESTEERD. Delict op twee jaar na verjaard. De Haagsche politie heeft tot de arresta tie kunnen overgaan van de daderes van eenige diefstallen, welke 10 jaar geleden gepleegd zijn. In 193-0 was de thans 45- jarige juffrouw T. C. te Bussum in be trekking en daar heeft zij zich tweemaal aan diefstal schuldig gemaakt. Toen de diefstallen aan het licht kwamen, heeft mejuffrouw C. haar koffers gepakt en is spoorloos verdwenen. Nu de iuentiteitsbewijzen voor iedereen verplicht zijn gesteld, vragen de hotelhou ders bij het inschrijven van gasten meest al inzage van deze bewijzen. Dat deze maatregel goede gevolgen heeft, bleek wel, daar mej. C. thans haar waren naam moest opgeven en de politie zoodoende, al was het na 10 jaren, tot haar aanhouding kon overgaan. In de afgeloopen tien jaren had mej. C. steeds onder valsche namen geleefd. De juffrouw is wel onfortuinlijk, daar deze zaak over twee jaar verjaard zou zijn geweest. DISTRIBUTIE VAN PAPIER. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat maatregelen zullen worden getroffen op het gebied van de distributie van alle soorten papiei en carton, waaronder stroo- carton in rollen en vellen. Deze maatre gelen zullen worden uitgevoerd door het rijksbureau voor papier, gevestigd Scho tersingel 9 te Haarlem. Aan alle verwerkers van en alle han delaren in papier als bovenbedoeld, voor zoover zij blijkens hun jaarbalansen in de jaren 1938 en 1939 over een gemiddel den voorraad papier van minstens 5000 kg. beschikten, wordt de verplichting opgelegd bij genoemd rijk.bureau een verzoek tot inschrijving in te dienen. Hetzelfde geldt voor alle importeurs en agenten in papier, ongeacht de voorraden, waarover deze beschikken of beschikten. Het rijksbureau zal te zijner tijd bij inwilliging van de in gekomen verzoeken tot inschrijving, ver gunning' tot voortzetting van de bedrijven verleenen. Er wordt op gewezen, dat een beperking van de aflevering van papier niet zal behoeven te geschieden, terwijl naar zich laat aanzien, evenmin maatre gelen zullen worden genomen tot regeling van de levering van papier, aan het publiek. Elke aflevering zonder vergunning ver boden. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, brengt het vol gende onder de aandacht van belangheb benden In de Nederlandsche Staatscourant van 1 October 1940, no. 191 is op-ge nomen de donkere-oliebeschikking 1939 no. 1, gewijzigd, waarbij is be paald, dat met ingang van 1 ©obs» ber 1940 elke aflevering van donkere olie zonder vergunning, geldige bon of bewijsstuk verboden is. Hiermede zijn de percentages van 70 voor overheidsbedrijven en 30 voor andere verbruikers vervallen. Voor elke aflevering moet derhalve een vergunning worden aangevraagd zoo als hieronder is voorgeschreven. Scheepvaart. De voorloopige regeling, waarbij de distributie van donkere olie voor de rivier en binnenvaart, in handen van den inspec teur-generaal van het verkeer, resp. de secretariaten en agentschappen van de bevrachtingscommissies is gelegd, blijft bestendigd. De toewijzing voor veerdiensten en veer ponten, zeescheepvaart, zeesleep-vaart en kustvaart, wordt door het rijksbureau voor aardolieproducten, Zeestraat 100 104, 's-Gravenhage, behandeld, waarbij, wat betreft zeescheepvaart, zeesleepvaart en kustvaai't, de aanvrager zijn aanvrage moet laten voorzien van advies van de scheepvaart-inspectie in het betreffende district, alvorens dezelve aan het rijks bureau voor aard-olieproducten in te zen-den. Visscherij. De distributie voor donkere olie ten behoeve van de visscherij wordt vanaf 1 October 1940 uitsluitend behandeld door de Nederlandsche visscherij-cen-trale of door de door de centrale aangewezen per sonen. Alle overige verbruikers. De distributie van -donkere olie voor alle overige gebruikers blijft in handen van het rijksbureau voor aardolieproduc ten. De wijze van aanvragen voor het ver krijgen van een vergunning blijft ongewij zigd, lus een groen formulier D.O. 5 voor de eerste aanvrage en voor verdere aan vragen door invulling van de achterzijde van het door het rijksbureau voor aard olieproducten aari den verbruiker te zen den „bericht van beschikbaarstelling". Inlichtingen verzocht. - In verband met een vermoedelijk gepleegd misdrijf is te 's-Gravenhage een wit linnen handdoek gevonden, gemerkt met de letters T. W. (rood). Een ieder (o.a. hoofden of bestuur ders van wascherijen), die inlichtingen kan verschaffen omtrent de herkomst van dezen doek of betreffende de(n) eigenaar(es),. wordt dringend verzocht hiervan kennis ie geven aan den commissaris van politie, chef van den justitieelen dienst a, Alexander- plein 16-17, te 's-Gravenhage. Nieuwe gebouw van het R.K. Werk liedenverbond. - Hedenmiddag is het nieu we monumentale gebouw van het R.K. Werkliedenverbond in „Pijlsweert" te Utrecht officieel geopend. t

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5