DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De besprekingen op den Brenner. De Duitsche aanvallen op Engeland, Alle van belang zijnde vraagstukken besproken. De as-mogendheden zullen het toekomstig verloop der gebeurtenissen bepalen. Meer dan 100 Duitsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op midden-Engeland. De betrekkingen tusschen Thailand en Fransch- Indochina. Nederlandsche tomaten en bloembollen naar Duitschland. Nederland beheerscht de Duitsche tomatenmarkt. Baron de Vitrolles omgekomen. Nederlandsche arbe'ders in Dustschlano. Het bevalt hun goed. VERDUISTERINGS TIJDEN. van 7.09 tot 7.48. van 7.07 tot 7.50. op 12.40 onder 21,49 De zomertijd voorloopig gehandhaafd. het Duitsche weermachts- bericht. Doeltreffende bombardementen. 1 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, 'uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 236 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C. KRAK. Zaterdag 5 October 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Brenner, 4 Oct. (Stefani). Om 13.50 uur was het onderhoud tusschen Hitler en Mus solini geëindigd. De Duce, de Führer, .graaf Ciano en von Ribbentrop verlieten de rijtui gen waarin de besprekingen gevoerd wa ren en begaven zich naar een daarnaast staand spoorwegrijtuig om gezamenlijk het noenmaal te gebruiken. Het afscheid. Brenner, 4 Oct. (Stefani). Om 14 uur 40 stapten de Führer, de Duce, von Ribben- trop en graaf Ciano uit den trein. Hitier inspecteerde een compagnie grenadiers al vorens in zijn eigen trein te stappen. Met buitengewone hartelijkheid nam hij af scheid van den Duce, waarop de trein ver trok. Onder het weerklinken van de natio nale liederen stapte de Duce vervolgens in zijn trein, die om 14 uur 45 vertrok, terwijl het publiek juichte. Tezamen met den Duce is graaf Ciano vertrokken. De beteekenis der besprekingen. Berlijn, 4 Oct. Van semi-officieele zijde wordt gemeld: Ten aanzien van de heden gevoerde besprekingen met den Duce op den Brenner wijst men in Berlijnsche poli tieke kringen op het feit, dat het hier de zesde ontmoeting betrof van de bevriende leiders der verbonden spilmogendheden. Omtrent de thema's der besprekingen verluidt niets, zooals het immers nog nooit de gewoonte is geweest van de beide be vriende mogendheden om onderwerpen van beraadslaging uit te bazuinen, voordat zij als politieke of militaire feiten zichtbaar en effectief geworden zijn. Men vergelijkt in Berlijn de vroegere ontmoetingen van den Führer en den Duce en wijst er op, dat zij niet steeds direct na het einde van dergelijke belangrijke be sprekingen voor het wereldpubliek zicht baar waren. In het bijzonder vestigt men te Berlijn de aandacht op de laatste ontmoeting van Adolf Hitler met Benito Mussolini. Zooals men weet vond deze bespreking in Juni plaats op een oogenblik, toen een zekere mogendheid reeds voor de ineenstorting stond. Een communiqué gepubliceerd. Brenner, 4 Oct. (D.N.B.) Over de bespre kingen op den Brenner is het volgende communiqué gepubliceerd: In het kader van de gebruikelijke Duitsch-Italiaansche gedachtenwisseling, zijn de Führer en de Duce vandaag op den Brenner bijeen gekomen. In een in den geest van de spil gevoerde hartelijke be spreking, die drie uur heeft geduurd en waarbij de beide ministers van buitenland- sche zaken aanwezig waren, werden alle vraagstukken, die voor beide landen van belang zijn, besproken. Bij het laatste ge deelte van het onderhoud was generaal- veldmaarschalk, Keitel, aanwezig. De be spreking werd gedurende het noenmaal in kleinen kring voortgezet. Duitsche commentaar. Berlijn, 4 Oct. Officieus wordt gemeld: Nopens de ontmoeting van heden tusschen Führer en Duce op den Brenner verwijst men in politieke kringen alhier naar de verklaring in het officieele communiqué, dat alle vraagstukken, die beide landen ra ken, binnen het kader van de regelmatige Duitsch-Italiaansche gedachtenwisseling be handeld zijn. Indien het communiqué niet in bijzonderheden verraadt welke vraag stukken besproken zijn, dan moet het feit in gedachte gebracht worden, dat reeds bij de besprekingen van den Duitschen minis ter van buitenlandsche zaken met Mussolini en graaf Ciano te Rome gemeenschappelijk en eenparig conclusies getrokken en beslui ten voor de toekomst genomen alsmede de omtrekken van een nieuwe orde geschetst zijn, die zich van het Noorden van Europa tot in het heetste van Afrika zullen doen gelden. Het front van dezen reorganisatiestrijd is met het driemogendhedenpact tot het totale front ter bevrijding van de wereld van de Engelsche willekeur gegroeid. De ontmoeting op den Brenner is op een oogenblik geschied, naar men in dezelfde kringen betoogt, waarop de Engelschen hun rijk niet slechts aan de Theems, maar ook aan het Suezkanaal moeten verdedigen. De beide asmogendheden zijn besloten hun vooruitziende politiek zoowel op diploma tiek als militair gebied zonder compromis sen tot de definitieve overmeestering van den Engelschen tegenstander voort te zet ten, hem geen pauze te gunnen en hem te verslaan. Duitschland en Italië beschouwen de problemen van het groote gebied van Europa, dat zij ten nauwste met dat van Afrika verbonden achten en waarvan zij de reorganisatie in hun vaandel geschreven hebben, als een geheel en nemen dienover eenkomstig hun militaire zoowel als diplo matieke besluiten. De wet der actie, zoo wordt tot slot opge merkt, hebben zij thans sterker dan ooit in de hand. De asmogendheden zullen het ver loop der gebeurtenissen ook in de toekomst bepalen, te weten zoowel wat tijd, plaats als methode betreft. Italiaansch commentaar. Rome, 4 Oct. (D.N.B.) De jongste ont moeting tusschen den Duce en den Führer op den Brenner staat in het middelpunt van de belangstelling der Romeinsche avond bladen. Zij noemen deze bijeenkomst een nieuwe etappe op den door Duitschland en Italië vastbesloten ingeslagen weg voor de politieke, economische en sociale nieuwe ordening van Europa. Het Giornale d'Italia schrijft, dat men voor het oogenblik slechts kan zeggen, dat de ontmoeting geen complot vormt tegen den vrede of tegen de rust in dia landen, die zich niet in oorlog bevinden. Duitsche persstemmen. (D.N.B.) De Berlijnsche bladen wijzen op de ernstige crisis, waarin zich Engeland, nauwelijks een half jaar na de eerste bij eenkomst op den Brenner, bevindt. Na een onafgebroken keten van diplomatieke en militaire nederlagen moet Engeland, tegen den muur gedrukt, machteloos toezien, hoe uitsluitend de spilmogendheden, zonder den vijand op adem te laten komen, de verdere ontwikkeling bepalen. De Berliner Börsen Zeitung schrijft, dat de uitwerking van de Duitsch- Italiaansche politiek en oorlogsvoering zich voltrekt met de nauwkeurigheid van de klok en de onafwendbaarheid van een na tuurverschijnsel. Terwijl Führer en Duce souverein hebben te gebieden over de reus achtige kracht der spil op militair, politiek, moreel en economisch gebied, wordt het Britsche rijk geschokt door eei^ binnenland- sche crisis, die tot uiting komt in het ver dwijnen van Chamberlain en het gevolg van een voortdurende reeks militaire en politieke fouten is. Engeland staat thans alleen en moet aan Theems en Suezkanaal voor het bestaan van het rijk vechten. De „Deutsche All j em e in e Zeitung" schrijft, dat uit de aanwezig heid der ministers van buitenlandsche zaken blijkt, dat op den Brenner niet alleen van militaire, maar ook van de diplomatiek- politieke vraagstukken, welke reeds te Rome waren behandeld, sprake is geweest. Naar aanleiding van de deelneming van generaal veldmaarschalk Keitel zegt het blad, dat de wet van het handelen ook in het tweede oor logsnajaar geheel aan de zijde der spilmo gendheden staat. De Völkische Beobachter schrijft: „Geen woorden maar daden geven het antwoord op de vraag, welke vraag stukken op den Brenner behandeld zijn. Duitschland en Italië zijn vastbesloten hun grootscheepsche militaire en diolomatieke politiek zonder compromis voort te zetten tot Engeland overwonnen is en Engeland geen dag rust te geven". KONOJE OVER DE VERHOUDING JAPAN—VEREENIGDE STATEN. Tokio, 4 October (D.N.B.) In zijn verkla ringen voor de pers heeft minister-president Konoje neg gezegd, dat Japan, Duitschland en Italië de leidende positie van de Vereenig- de Staten op het Amerikaansche continent zouden erkennen, indien de Vereenigde Sta ten de positie van de verdragspartners in hun levensruimten erkennen. Japan denkt er op het oogenblik niet aan, het initiatief tot onderhandelingen met de Vereenigde Staten te nemen. Konoje verklaarde verder nog, dat de on derhandelingen met de Nanking-regeering binnenkort beëindigd zullen worden, doch dat de oorlog tegen Tsjang Kai Sjek verder zal worden gevoerd tot aan diens definitie ven nederlaag. Teneinde een einde te maken aan het conflict met China, zullen voortaan behalve militaire ook economische maat regelen met betrekking tot de Zuidzeepoli- tiek in toepassing worden gebracht. WRATTENEPIDEMIE IN STOCKHOLM. Stockholm, 4 October (D.N.B.) Alle stort bad- en douche-installaties in de scholen te Stockholm zijn afgesloten, omdat zich onder de schoolkinderen van Stockholm een eigen aardige wrattenepidemie heeft verspreid. De oorsprong van deze epidemie heeft men nog niet kunnen vaststellen. Berlijn, 4 October. (D.N.B.) In den afge- loopen nacht waren er, ondanks de thans optredende herfstnevelen, opnieuw meer dan honderd Duitsche gevechtsvliegtuigen onderweg, die boven midden-Engeland bommen met een totaal van 120.000 kilo gram hebben neergeworpen. Birmingham, waar zich het zwaartepunt van de Engel sche luchtverdediging en de belangrijkste wapenfabrieken bevinden, was hetvoor naamste doel. Hedenochtend hebben de Duitsche verkenningsvliegtuigen de be richten van de bemanning der bommen werpers bevestigd. Uit hun foto's blijkt duidelijk de in groote mate aangerichte vernieling, die' op nachtvliegvelden en in vliegtuigfabrieken is aangericht. Vliegveld in Schotland vernield. Berlijn, 4 October. (D.N.B.) Hedenmid dag is een vliegveld in Schotland toUal vernield. De aanval werd gedaan met ver scheidene vliegtuigen. De hangars en on derkomens werden door dynamiet- en brandbommen vernield. De voor de hangars staande vliegtuigen werden voor het groot ste deel door het schieten met machinege weren vanaf zeer geringe hoogte onbruik baar gemaakt. Aanvallen op Midden- en Zuid- Engeland. Berlijn, 4 October. (D.N.B.) Vanmiddag is een aantal vliegvelden en troepenkam pen in midden- en Zuid-Engeland door Duitsche gevechtsvliegtuigen hevig aange vallen. Een vliegveld ten Westen van Lon den werd aanzienlijk bescnadigd. Militaire doelen getroffen. Berlijn, 4 October. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, is gebleken, dat bij de aanvallen van heden op Engeland ook installaties voor de le vensmiddelenvoorziening en wapenfabrie ken aan de Engelsche Zuidkust gebombar deerd zijn. Daaronder bevinden zich een groote benzine-opslagplaats en belangrijke spoorweginstallaties. De oude pracht van de hoofdstad gaat verloren. Madrid, 4 October. (A.N.P.) De corres pondent te Londen van de A. B. C., Luis Calvo, constateerde Donderdag in een arti kel, dat er geen kans bestaat de oude pracht van de Britsche hoofdstad te be houden. Londen vormt voor de Engelsche bevolking een direct oorlogstooneel. Vaker dan ooit wordt het alarm overdag herhaald en de Duitsche bommenwerpers leggen hun harde taak ten uitvoer met korte tusschen- poozen van den ochtend tot den avond Ook wanneer de Britsche verdediging bui tengewoon vervolmaakt zou worden, zou niemand kunnen verhinderen, dat het aan tal granaattrechters en de omvang der ver woestingen dagelijks snél toenemen. De Londensche bevolking verwacht met de grootste zenuwachtigheid het vaak van of ficieele Britsche zijde aangekondigde, nieu we en geheime panacee tegen de vijande lijke aanvallende bommenwerpers. lederen nacht, zoo wordt beweerd, zijn er meer schijnwerpers, meer afweerbatterijen, meer technische wonderen, maar het succes blijft uit en de kranten trachten de Engel sche bevolking te troosten met berichten over bommen der R. A. F. op Berlijn. Radiorede van Britschen Iucht- maarschalk. Londen, 4 October. (A.N.P.) Luchtmaar- schalk Sir Philip Joubert heeft Donderdag avond voor de Engelsche radio over den oorlogstoestand gesproken. Weliswaar, zoo zeide hij) hebben de Duitsche aanvallen menigmaal de binnenlandsche productie van Engeland belemmerd en eenige slacht offers onder de arbeidersbevolking ge- eischt. Eén ding mag het Engelsche volk echter niet toelaten, namelijk dat de eigen zenuwen kapot gaan, waardoor Hitier zou worden geholpen. Voorts echter moet de Britsche bevolking meer vertrouwen in haar eigen soldaten stellen dan tot dusver en kritiek, daar zij niet opbouwend is, ach terwege laten. De Britsche soldaat heeft thans het volle vertrouwen en den moree- len steun van zijn volk noodig. Wanneer dat er niet is, zou het voor hem moeilijk zijn, zijn land met goed gevolg te verdedi gen. De toestand gespannen. Tokio 4 Oct. (D.N.B.) In een bericht uit Bangkok meldt het Japansche telegraaf- agentschap Domei, dat de betrekkingen tus schen Thailand en Fransch-Indochina die in den loop der laatste weken in toenemende mate slechter zijn geworden, thans uiterst gespannen zijn. Volgens de laatste inlich tingen concentreeren beide landen langs de grenzen steeds meer troepen. Thailandsche vliegtuigen zijn bij verkenningsvluchten bo ven het grensgebied door Fransch-Indochi- neersche afweerbatterijen beschoten, terwijl aan den anderen kant dezer dagen Fransch- Indochineesche vliegtuigen gevlogen hebben boven gebied van Thailand. Fransch-Indo- china concentreert troepen vooral in het gebied van Savannaket en Thakhek, dus daar, waar het Thailandsche gebied het verst naar het Westen reikt. De bevolking van dit grensgebied is door de autoriteiten van Indochina uitgenoodigd het gebied te ontruimen. Berlijn, 4 Oct. (A.N.P.) Het Nederlandsche perskantoor meldt: Nederland beheerscht op het oogenblik de Duitsche tomatenmarkt volkomen. An dere buitenlandsche tomaten worden niet aangeboden en ook de Duitsche tomaten zijn practisch verdwenen. Nederland levert voorts uien en komkommers. De invoer van Nederlandsche bloemkool is gering. Ook worden nog kleine hoeveelheden spersie- boonen geleverd De verviervoudiging van het Duitsche betalingscontingent voor den invoer van Nederlandsche bloembollen is door de Duitsche bloembollenafnemers met instemming begroet. In het geheel zullen 600 wagons bloembollen uit Nederland wor den ingevoerd. De levering is reeds in vol len gang. Doodgevonden in Engeland. New York, 4 Oct. (A.N.P.) De Associated Press meldt, dat de Fransche gezant in Ne derland, baron de Vitrolles, gisteravond tij dens de verduistering in de nabijheid van het Piccadilly Circus (Londen) dood is ge vonden. De doodsoorzaak is volgens de Associated Press niet bekend. Berlijn, 4 Oct. (A.N.P.) Het Nederlandsche perskantoor meldt: In de Siegfriedstrasse te Berlijn-Neukölln zijn in een barak 600 Ne derlandsche arbeiders ondergebracht, die te werk gesteld zijn bij het uitvoeren van spoorwegwerken. Het bevalt dezen werklie den in Duitschland goed. Met het verdiende loon zijn zij tevreden. Zij kunnen belang rijke bedragen naar hun gezin overmaken. Alleen aan de Duitsche kost zijn zij nog niet gewend, en des avonds, na afloop van het werk, loopen velen nog met hun ziel onder den arm. Op het sportveld Behnke (Berlijn- Scnöneberg) wordt een barakkenkamp voor de huisvesting van duizend Nederlandsche werklieden ingericht, meerendeels bouw vakarbeiders. ZOMERTIJD IN BELGIE BLIJFT VAN KRACHT. Brussel, 4 Oct. (D.N.B.) Tot nadere aan kondiging zal 10k in België de zomertijd van kracht blijven. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN TURKIJE EN ENGELAND. Londen, 4 Oct. (A.N.P.) De Londensche radio heeft een bericht van den Times- correspondent te Ankara omgeroepen, waarin gezegd Wordt, dat de betrekkingen tusschen Turkije en de geallieerden zich den laatsten tijd op verheugende wijze heb- bgen verstevigd, en wel door de Britsche successen, die op Turkije diepen indruk hebben gemaakt, doch ook door de Britsche houding in Egypte, waardoor, naar men te Ankara verklaart, de trouw van Turkije jegens den bondgenoot Groot-Britannië ge rechtvaardigd wordt. i len is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Morgenavond Maans op- en ondergang 5 Oct. 's-Gravenhage, 5 Oct. De secretaris generaal, wnd. hoofd van het de partement van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen be richt, dat de Zomertijd in Nederland vooralsnog zal worden gehandhaafd. Berlijn, 4 Oct. (D. N. B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: De vergeldingsaanvallen op Londen en de aanvallen op voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid- en Midden- Engeland werden ondanks de moeilijke weersgesteldheid met succes voortgezet. In een gasfabriek in het N. W. van Lon den volgde op de bomontploffing een hoo- ge steekvlam. Gevechtsvliegtuigen deden met bijzondere doortastendheid aanvallen op twee wapenfabrieken in Coventry bij Chester. Voltreffers verwoestten in beide fabrieken montagehallen en machines. Voorts werden met succes aanvallen on dernomen op verscheidene vliegvelden in het stadsgebied van Londen alsmede op het vliegveld van St. Eval in het graaf schap Cornwall, waar hangars, schuil plaatsen, startbanen en vliegtuigen op den beganen grond vernield werden. Bijzon der doeltreffend was een bomaanval op het vliegkamp van Sheerness. Voltreffers kwamen neer op aangetreden troepen, en een deel van de schuilplaatsen geraakte in brand. Ten noorden van Londen deden afzonderlijke Duitsche gevechtsvliegtui gen met zichtbaar succes aanvallen op spoorwegtransporten en verstrooide co lonnes vrachtauto's. In tegenstelling tot het optreden van het Duitsche luchtwapen hield de vijan delijke luchtmacht zich overdag en des nachts bijna volkomen gereserveerd. Slechts een enkel vliegtuig viel in het westen van Duitschland een fabriek aan, zonder noemenswaardige schade aan te richten. Eenige Britsche vliegtuigen vlo gen naar de kust van Noorwegen. De hier uitgeworpen bommen bleven zonder uit werking. Een aanvaller werd door jagers neergeschoten. De gezamenlijke verliezen van den vijand bedroegen gisteren drie vliegtuigen. Vier eigen toestellen zijn niet teruggekeerd. RAADSELACHTIGE ZIEKTE IN PARIJS CHE FABRIEK. Genève, 5 Oct. (D. N. B.). Zooals reeds eerder gemeld is, zijn onlangs in een Pa- rijsche fabriek van verbandstoffen twintig leden van het personeel onder raadsel achtige verschijnselen ernstig ziek ge worden. Zeven patiënten zijn overleden, de andere bevinden zich in het ziekenhuis. Men vermoedt, dat giftige dampen de ziekte hebben veroorzaakt. Het is niet onmogelijk, dat tegen eenige verant woordelijk geachte personen 'n aanklacht wegens nalatigheid zal worden ingediend. EEN MOEILIJKE WINTER VOOR ENGELAND. New-York, 5 Oct. (D. N. B.). De mili taire medewerker van de „New-York Post" schrijft, dat Engeland een moeilij ken winter te wachten staat. Het staat vast, dat de Duitsche bomaanvallen de Britsche productie-capaciteit ernstig heb ben doen lijden. Bovendien moet Engeland tenminste tot midden 1941 rondkomen met zijn eigen productie, hetgeen in het bijzonder voor vliegtuigen het geval is. De Canadeesche fabrieken zullen pas dan vliegtuigen en andere wapens vervaar digen en ook de hulp uit de Vereenigde Staten is tot zoolang maar klein.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1