DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 1 1 De Duitsche aanvallen op Engeland. Aanvallen op Londen en andere Engelsche steden. Het moreel der bevolking steeds meer aangetast. De besprekingen op den Brenner. De verkiezingscampagne in de V.S. Evacuatie van Engelschen uit Oostzeestaten. Japansche schepen door Engelschen in beslag genomen? VERDUISTERINGS TIJDEN. van 19.05 tot 7.52. op 14.38 onder 23.37 Bommen op Rotterdam, Enkhuizen en het Gooi. vij deze opl. s. st bleek, dat s gewonnen ins Hendrik- i goede Sep- ig bij onze ten volgende 1 der Octo- iet te inge- het diagram en verticale duidelijk in- sen lijst der orden, (ge- i 8 i E 49 i :enstruik. e genomen, raai. lacht. loos bewaard. oms veel last. oo vroegtijdig 'rijdag 11 Oct. acteur van de :1 vja beken en ar het Noord- gedeeld door itreiniging van mg aan op een sring. :t idee van den rbij de v o o r- het alleen nog n plan te doen en W. met al- n. omer woningen. aanvulling van :t bouwen, in- zomerwonin- at vele zomer- aetrokken door ie wegens de gen niet terug jorspronkelijke ■oor een artikel ;e nemen, dat jn verwoest en claring kunnen ran den oorlog Twoningen te l het voorstel g zal rekening irzoek van den oele toepassing er huizen niet ;h niet naar vergadering ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco doot het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. No. 237 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 7 October 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Berlijn, 5 Oct. (D. N. B.) Te Londen zijn vandaag in de bocht vaii de Theems docks en installaties voor de levensmid delenvoorziening alsmede bedrijven, die voor de bewapening van belang zijn, ge bombardeerd. Uit de waarnemingen bleek, dat verwoestingen aangericht en nieuwe, groote branden ontstaan waren. Ten Zuicjóosten en ten Westen van Lon den richtten de Duitsche bomaanvallen zich op'militaire, verkeers- alsmede voedselvoorzieningsinstallaties. Hierbij is een reeks voltreffers op een troepenkamp, op spoorbanen en op olietanks waarge nomen. Ook aanvallen op andere Engelsche steden. Berlijn, 5 Oct. (D. N. B.) In het kader van de ononderbroken gewapende ver kenning van Duitsche formaties zijn van daag behalve Londen ook andere Britsche steden aangevallen. Behalve de docks en installaties voor de levensmiddelen voor ziening te Londen zijn te Hastings zware treffers op de spoorweginstallaties ge plaatst. Te Gravesend zijn gashouders in brand geschoten. Aan de zuidwestkust troffen de Duitsche bommen een Britsch troepenkamp en in de nabijheid daarvan geschutstellingen. Een loods met oorlogs materiaal werd door een voltreffer ge raakt. DERTIG BRITSCHE JAGERS NEERGESCHOTEN. Berlijn, 5 October (D. N. >B.) Volgens de laatste inlichtingen zijn vandaag bij de luchtgevechten boven Engeland dertig Britsche jagers neergeschoten, terwijl zeven eigen jagers vermist worden. Alarmtoestand in Londen. Berlijn, 5 Oct. (D. N. B.) Meer dan honderd vliegtuigen hebben vannacht op Londen en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in het Zuidoosten en Oosten van Engeland bommen geworpen. De Engelschen hebben geen vluchten naar het Duitsche rijksgebied onderno men. Ondanks de ongunstige weersge steldheid werden de Duitsche luchtaan vallen op Londen onverminderd voort gezet. Alleen in de 24 uren van den mid dag van 2 tot dien van 3 October werd zevenmaal luchtalarm gemaakt. De alarmtoestand duurde zestien uur, en werd meerendeels slechts tot 1 'A uur onderbroken. De langste periode van „all claer" was van 5.30 tot 9 uur. Het Duit sche luchtwapen laat Londen niet met rust, zoodat de diep ingrijpende versto ringen in het bedrijfsleven van de milli- oenenstad niet worden weggenomen. Een nieuw teeken voor de moeilijke positie van de Engelsche hoofdstad valt daarin te zien, dat officieel verordend is, dat uit het hout van de door bommen verwoeste Lon- densche huizen materiaal gereserveerd moet worden voor het maken van slaap plaatsen in de stations van den onder- grondschen spoorweg. Het Zweedsche tijdschrift Vecko Jour nal geeft een beschrijving van de aanval len op Londen, waarin o. a. het volgende voorkomt: eindeloos lange rijen in de we reldvermaarde straten van Londen zijn thans in puinhoopen veranderd. In het Eastend zijn zelfs heele wijken tot ruïnes geworden. Eiken nacht weer laaien groote brandhaarden op. Eiken nacht weer stijgt het aantal dakloozen, overal heerseht onzekerheid. Weg is thans elk levensge mak. Of men wil of niet, iedereen moet zijn levensbehoeften tot het allerprimi- tiefste beperken. Een nacht in veiligheid doorbrengen, is reeds een droombeeld ge worden. De meeste bewoners van het Westend hebben de stad verlaten. Maar de arbeidende bevolking van Londen en vooral de arme bewoners van het Eastend (de havenbuurt) kunnen zich niet in hotels in betrekkelijke veiligheid brengen. Zij moeten daar blijven en over dag werken. Zoo zijn die'massa-uittochten naar de ondergrondsche stations ontstaan, die nu eiken avond ondernomen worden. Honderdduizenden nemen eraan deel. Ve len zijn in weken lang niet uit de kleeren geweest. De atmosfeer op deze stations is onbeschrijfelijk. Maar 't ergst zijn de toe standen in de kelders van de oude pak huizen in het Eastend. Eiken avond en eiken morgen beweegt zich een stroom van vuile, slaapdronken menschen naar of uit deze kelderingen. Sanitaire inrich tingen ontbreken volkomen. Met ontzet ting denkt men aan den komenden win ter, aan de koude en den Londenschen mist, aan den regen en de daarmede ge paard gaande verschijnselen van verkoud heid en ziekten. Men mag er niet aan denken, wat dat over drie maanden moet worden. Eiken avond rijden duizenden menschen per trein uit Londen naar grot ten uit een voorhistorischen tijd, waar het vocht van de wanden druipt. Dat kan zoo eenige weken duren, maar dat kan in geen geval zoo blijven, besluit het Zweed sche bericht. Volledige overeenstemming over de oorlogvoering. Rome, 5 October. (D.N.B.) In politieke kringen alhier 'verklaart men ten aanzien van phantasieën welke ergens in het bui tenland verspreid worden over de ontmoe ting van Hitler en Mussolini aan den Brenner, dat deze phantasieën vooral de verlegenheid verraden, waarin Engeland zich niet alleen door de militaire en diplo matieke ontwikkeling, maar ook door de ontmoeting zelf verzeild geraakt acht. Op de absolute solidariteit der asmo gendheden behoeft men nauwelijks nader te wijzen. Haar volledige overeenstemming met betrekking tot de oorlogvoering, tot dat de eindoverwinning is behaald, is een sinds lang een bewezen feit. De aspolitiek wordt bepaald door de behoeften van den oorlog en door het verlangen te verhinde ren, dat de oorlog zich uitbreidt. De vreed zame medewerking van die landen, die van een militaire overwinnings der asmo- gendheden een nieuw politiek tijdvak ver wachte in een wereld, bevrijd van de angel- saksische overheersching, wordt daarmede niet uitgeschakeld doch moet integendeel vergemakkelijkt worden. De Giornale over de ontmoeting aan den Brenner. Rome, 5 October. (Stefani). De Giornale d'Italia schrijft, dat thans na de ontmoeting der beide staatslieden aan den Brenner, het woord nog steeds aan de wapenen is en dat de Engelschen daarvan weldra de uit werking zullen zien. De ineenstorting van Engeland, in een min of meer nabije toe komst, is onvermijdelijk. Daarom bekom meren de asmogendheden zich niet over de ^ogingen van Engeland, nieuwe bondgenoo- Zoekt Roosevelt een gelegenheid om in den oorlog te komen New York, 6 October. (D.N.B.) In de New York World Telegram beweert gene raal Jonson, dat de democratische partij voor de kiezers de kernkwestie: „oorlog of vrede" tracht te verbloemen. In Washing ton is men er van overtuigd, dat Roosevelt in geval hij herkozen wordt alleen zal zoe ken naar een gelegenheid om in den oorlog te komen. Het geheele land echter is, afge zien van den minderheid aan de Oostkust, tegen deelneming der V. S. aan den oor log, aangezien dat het bankroet van het land zou beteekenen. BOULOGNE DOOR ENGELSCHEN ZWAAR GETEISTERD. Boulogne sur mer 5 Oct. (D.N.B.) Bou logne en voorsteden zijn deze week herhaal delijk door Britsche vliegers geteisterd. Nooit werd een militair doel getroffen. In tegendeel zijn talrijke woonwijken van Boulogne en ook vele particuliere huizen der voorsteden met bommen bestookt. Ook een kerk werd door Engelsche bommen ge troffen en verwoest. Voorts werd ook het ziekenhuis St. Louis door een luchttorpedo beschadigd. In totaal zijn deze week veertig personen het slachtoffer van de Engelsche bommen geworden. Onder de dooden be vindt zich ook de burgemeester van Bou logne. Groote verontwaardiging heerseht wegens deze gebeurtenissen onder de bevol king. ten te winnen en bekommeren zij zich niet om de Amerikaansche verkiezingen. Wie er ook president wordt van de Vereenigde Staten en of hij een vredes- of oorlogspoli tiek zal voeren, de beide asmogendheden zjjn zeker van de eindoverwinning. Militaire doelen bestookt. Berlijn, 6 Oct. (D. N. B.) Sedert den vroe gen morgen van heden is weer een groot aantal gevechts- en verkenningsvliegtuigen naar het Britsche eiland gestart. Dit op treden geschiedde in aansluiting op de om vangrijke nachtelijke aanvallen en werd zonder pauze ondernomen. Het voornaamste doel was wederom Londen, maar ook verder verwijderde deeien van het eiland en scheepvaartwegen in het Noordwesten en Oosten werden gecontroleerd en aange vallen. Bijzonderheden omtrent luchtge vechten en aanvalshandelingen zijn nog niet ontvangen. Een nader bericht meldt: Bij de aanvallen van vandaag op Londen heeft de bemanning van een gevechtsvliegtuig naar het D. N. B. verneemt, een in de nabijheid van Londen gelegen wapenfabriek bestookt met ver scheidene bommen van zwaar kaliber. Een motitageloods werd door voltreffers vernield en het ketelhuis kwam tot ontploffing. Berlijn, 6 Oct. (D. N. B.) Sedert de eerste avonduren van gisteren tot hedenochtend vroeg zijn honderden Duitsche gevechts vliegtuigen achter elkander gestart. Het zwaartepunt hunner aanvallen lag op Lon den. Dokken en haveninstallaties, wapenfa brieken en gasfabrieken werden met effect met bommen van allerlei kaliber bestookt. Reeds laat in den nacht bood de stad weer het beeld van een brandende, rookende hel. Berlijn, 6 Oct. (D. N. B.) Van gisteravond tot vanmorgen vroeg zijn spoorweginsfalla- ties, havens, troepenkampen en andere voor den oorlog belangrijke doelen in verscheidene deelen van Engeland met succes met bom men bestookt. Een reeks vliegtuigen heeft het leggen van mijnen voor Engelsche havens voortgezet. Officieel Britsch communiqué. Londen, 6 Oct. (Reuter). Het communiqué van het ministerie van luchtvaart luidt: De vijandelijke luchtaanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag waren hoofd zakelijk op Londen 'en omgeving gericht. Enkele aanvallen richtten zich op andere deelen des lands. Te Londen en in de om geving werden woonhuizen en industrieele handelsinrichtingen beschadigd. Er werd een aantal branden veroorzaakt. Verscheidene personen werden gewond, waarvan eenigen doodelijk. Op verscheidene andere plaatsen in het land werden woon huizen en andere gebouwen vernield. De uitwerking der Duitsche bommen. Stockholm, 6 Oct. (D. N. B.) Den laatsten tijd gebruikte de Duitsche luchtmacht meer dan vroeger bij haar aanvallen op Engeland zware en zeer zware bommen. Volgens be richten uit Londen is een geheel massief ge bouwd bankgebouw door een geweldige ont ploffing uiteengeslagen. Meterdikke buiten muren stortten ineen. In de nabijheid van de Theemshaven zijn vele huizen eenvoudig weggevaagd. Een enkele van deze zware bommen, die bij een fabriek terecht kwam, heeft 30 huizen vrijwel geheel vergruizeld. De toenemende uitwerking van zulke Duitsche aanvallen draagt in niet geringe mate tot de opgewonden stemming der Londensche bevolking bij. Verzameling van gebroken glas te Londen. Stockholm, 6 Oct. (D. N. B.) In een enkele Londensche straat zijn volgens een bericht in de Daily Sketch in enkele dagen vensterruiten tot een bedrag van 70.000 pond sterling tengevolge van de Duitsche lucht aanvallen in scherven geslagen. Het blad voegt hier nog aan toe, dat gebroken glas tot een gewicht van verscheidene tonnen samengeveegd en met vrachtauto's wegge bracht is. Speciale faciliteiten. Moskou, 6 October. (Reuter). De voorbe reidingen voor de evacuatie van eenige honderden Engelschen uit de Oostzeestaten zijn thans beëindigd. De Russische autoriteiten hebben zich, naar gemeld wordt, uiterst voorkomend ge dragen en den Engelschen speciale facili teiten met betrekking tot het spoorwegver keer aangeboden. DE DUCE BU DZ TROEPEN VAN HET PO-LEGER. Piacenza, 6 Oct. (Stefani). De Duce is, vergezeld van den ondersecretaris van oor log, per vliegtuig aangekomen op het vlieg veld van Piacenza voor een bezoek aan de troepen van het Po-leger. Uit Parma wordt gemeld: Het bericht van het bezoek van den Duce aan deze streek had zich als een loopend vuurtje verspreid, zoodat een enorme men- schenmenigte was samengestroomd in de omgeving van het vliegveld van Piacenza om den stichter van het imperium toe te juichen. De Duce inspecteerde de eere compagnie en stapte vervolgens in zijn auto oni zjjn tournee te beginnen. Engelsche druk op de Japansche scheepvaart. Tokio, 6 October. (Domei). Een bericht van het filiaal der Nippon Joesen Kaisja scheepvaartmaatschappij te New York wekt de vrees, dat de Britsche autoriteiten de Japansche schepen Hakone Maroe en Hakozaki Maroe in het Westen van den Atlantischen Oceaan in beslag hebben ge nomen. Het hoofdkantoor der maatschappi.i deelt mede, dat het New Yorksche filiaal heeft vastgesteld, dat de Hakone Maroe op 30 September de haven van Bermuda is binnengeloopen, maar dat sinds dien datum iedere verbinding met het schip onmogelijk was. Het dagblad Tsjoegai Sjogio Sjimpo wijst er op, dat Engeland druk uitoefent op de Japansche scheepvaart en moeilijkheden bereidt onder het navicert-systeem aan schepen, wien het water, brandstof en le vensmiddelen weigert te verstrekken in Britsche havens, terwijl tevens vertra gingen veroorzaakt worden tusschen aan komst en vertrek van Japansche schepen. De Nitsji Nitsji meldt, dat men gelooft, dat de Hakone Maroe wordt vastgehouden in Bermuda op verzoek van de Britsche firma's aan wie een deel der lading was geconsigneerd. Het blad wijst er op, dat het schip voor Liverpool bestemde lading boord had, doch die niet kon afleveren in verband met de afkondiging van de Duit sche tegenblokkade tegen Engeland. De Hakone Maroe annuleerde de reis naar Li verpool, toen het schip uit Lissabon naar Japan vertrok. EEN TOESPRAAK YAN DEN PAUS. Rome, 6 Oct. (D.N.B.) Bij een ontvangst van 14.000 leden van de 20 jaar geleden op gerichte jongemeisjesvereeniging van de Italiaansche katholieke actie, heeft de paus in een toespraak o.a. verklaard: Twintig jaar is een korte tijd. Richt men echter den blik op Europa en de wereld, dan ziet men zonder meer dat in twintig jaar diepgaande veranderingen kunnen in treden, waarvan de uitwerking nog eeuwen lang merkbaar kan zijn, en welke niet al leen de politieke structuur der naties en haar betrekkingen, doch ook de moreele en sociale begrippen kunnen wijzigen. Men leeft in een tijd van vernieling. De wereld zal er in de toekomst naar moeten streven, haar ruïnes ook weder op te bouwen. Dan zal het oogenblik komen voor de medewer king van de katholieke jeugd, die er toe moet bijdragen, dat de menschelijke maat schappij weder op christelijke grondslagen wordt opgebouwd. OOK ITALIË HOUDT DEN ZOMERTIJD. Rome, 5 Oct. (D.N.B.) Volgens een offi- ciëele mededeeling zal de zomertijd ook tij dens de wintermaanden in Italië van kracht blijven. LUCHTBESCHERMINGSOEFENINGEN TE LENINGRAD. Leningrad, 6 Oct. (D.N.B.) De omvang rijke luchtbeschermingsoefeningen in Le ningrad, die verscheidene dagen hebben ge duurd, zijn geëindigd. SLUITING VAN HET PANAMAKANAAL? Stockholm, 5 Oct. (D.N.B.) Göteborgs Morgenposten meldt uit Colon (Panama): In vooraanstaande kringen van het bestuur van het Panamakanaal wordt beweerd, dat de Amerikaansche regeering het Kanaal, met het oog op den toegespitsten inter nationalen toestand wil sluiten. TELEFOONVERKEER FRANKRIJK— SPANJE HERSTELD. Genève, 5 Oct. (D.N.B.) Het Fransche mi nisterie van verkeerswezen deelt mee, dat van 7 Oct. af het telefoonverkeer met Spanje en de Canarische eilanden hersteld wordt. Particuliere gesprekken met deze gebieden vereischen de goedkeuring van de bevoegde militaire instanties. FRANKRIJK EN THAILAND. Tokio, 5 Oct. (D.N.B.) Volgens een Domeibericht uit Bangkok heeft de minis terpresident van Thailand verklaard, met Frankrijk over het afstaan van gebieden in elk geval vreedzaam te willen onderhande len. Thailand denkt er niet aan van geweld gebruik te maken. Nadat de regeering van Vichy de eerste eischen van Thailand had afgewezen, heeft Bangkok nogmaals een officieel verto_og tot Vichy gericht. Hierop is nog geen antwoord gekomen. HET SPOORWEGVERKEER ITALIË— SPANJE HERSTELD. Madrid, 6 Oct. (D.N.B.) De doorgaande sneltreinen tusschen Barcelona en het Fran sche grensstation Cerbere met aansluiting op de doorgaande Fransche treinen zullen vanaf a.s. Dinsdag weer rijden. Hiermede is de directe spoorwegverbinding voor het particuliere verkeer tusschen Italië en Spanje hersteld. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 7 Oct. Verschillende slachtoffers. Het A. N. P. deelt o. m. mee: Zaterdag avond zijn door Engelsche vliegtuigen een aantal bommen uitgeworpen boven W.-Rotterdam. Brandbommen kwamen o. m. terecht op woningen aan den Schie- damscheweg, in de Bilderdijkstraat en de Huygensstraat. Op den Schiedamscheweg sloeg een brandbom door het dak, de zolderétage en de tweede étage. Het projectiel ont brandde in het sousterrein. De étage, be woond door de familie Mes brandde ge deeltelijk uit. Ook op andere panden kwa men brandbommen- neer, die evenwel spoedig onschadelijk konden worden ge maakt. Een bom kwam terecht in een keuken van een perceel aan den Schie damscheweg, die uitbrandde. Op een an der huis in die straat viel een brandbom, die door de tweede étage heensloeg en in de woning op de eerste étage terecht kwam. De gevolgen waren ontzettend: dé dienstbode der familie, de 20-jarige G. A. Groenevelt werd door het projectiel ge troffen en op slag gedood. In deze woning werd geen brand veroorzaakt, doch op de tweede étage brak brand uit, waardoor deze étage, bewoond door de familie A. de Munnik vrijwel uitbrandde. In de Rosier Faassenstraat was een brandbom door alle étage's heengeslagen. Het projectiel viel in het benedenhuis op een bed. De bewoner van dit huis, de heer Hensen, had de tegenwoordigheid van geest de bom in dekens te pakken en op straat te werpen, waar de brandweer er wel raad mee wist. Voorts vielen o. m. bommen in de van Duylstraat, de eerste Gijsingstraat en Spangen. Verscheidene huizen werden min of meer ernstig beschadigd. In totaal werden vijf personen gedood en negen gewond. Een groot aantal personen werd licht gekwetst. Bommen op Enkhuizen. Voorts meldt het A. N. P.: Gistermid dag heeft een Engelsch vliegtuig bommen uitgeworpen boven Enkhuizen. Eén per soon werd gedood, twee ernstig en vijf lichter gewond. Er werden vier brisant bommen geworpen. In de Oostertuinstraat aan de buitenzijde van de stad werden twee woningen getroffen, waarvan de be woners niet thuis waren. Deze huizen werden volkomen vernield. Door weg springende scherven werd de aan de overzijde van de straat wonende 34-jarige timmerman K. Spaan zoo ernstig getrof fen, dat hij op slag dood was. Zijn echt- genoote werd zeer zwaar gewond. In de nabijgelegen Kromhoutstraat viel een bom op straat. Een pand werd ernstig ge havend. Een brisantbom veroorzaakte een groote verwoesting in een warmoezerij. Een brandbom viel in de Paktuinen, een man werd hierbij ernstig gewond. Een tweede bom viel in de naast de Paktuinen loopende gracht. Twee slachtoffers in het Gooi. Het A. N. P. meldt: Gisternacht eischte een Engelsche bomaanval twee slacht offers onder de burgerbevolking in het Gooi. De villa van professor dr. R. Weit- zenböck aan den Melkweg, gelegen tus schen Blaricum en Laren, werd door een bom getroffen. De echtgenoote en de 25-jarige zoon van den professor werden gedood, prof. Weitzenböck en de dienst bode brachten er het leven af. Zij wer den gewond. Bommen op Bruinisse. Het A. N. P. meldt: Vrijdag heeft een Engelsch vliegtuig vier bommen gewor pen, welke achter de woning van den waterbouwkundige Leendertse terecht kwamen. De woning en eenige andere perceelen kregen belangrijke schade. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1