Verbod tot benoeming of bevordering van Joden in openbaren dienst. Nieuwe regeling inzake arbeidsbemiddeling. Zuinig met bindtouw! Noodlottige stoeipartij. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 7 OCTOBER 1940. DE KORTE DUBBELE RIJ NOODW1NKELS OP DE STOEP VOOR HET HOOFD POSTKANTOOR AAN DEN COOLSINGEL TE ROTTERDAM IS GEOPEND. Er heerschte direct een gezellige drukte. (Polygoon) Registratie van Joodsche Nederlanders. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft d.d. 30 September in opdracht van den commissaris- generaal voor bestuur en justitie aan de colleges van Ged. Staten der onderscheidene provincies den volgenden brief gezonden: 1. Ter uitvoering van de vierde verordening no. 108/40 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, handelende over bijzondere maatregelen op ad- ministratief-rechtelijk gebied, dient er voor te worden gezorgd, dat de Nederlandsche bestunrsorgannen en de openbare publiekrechtelijke li chamen voortaan geen personen, die geheel of gedeeltelijk van Jood- schen bloede zijn, op arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht in dienst nemen, noch bevorderen. 2. Met de openbare publiekrechtelijke lichamen worden gelijkgesteld alle pri vaatrechtelijke lichamen, inrichtingen, stichtingen, waaraan de staat, een pro vincie, een gemeente of eenig ander openbaar lichaam deelneemt. 3. Hij die geheel of gedeeltelijk van Joódschen bloede is, mag voortaan niet meer in eenigen ambtelijken werkkring, van welken aard ook, eere-ambten daaronder be grepen, worden geplaatst. Ook zal hij niet meer bij het openbaar of bijzonder onderwijs mogen worden werkzaam gesteld, behoudens wanneer de betreffende school uitsluitend door Joodsche scholieren wordt bezocht. Met plaatsing wordt herbenoeming gelijkgesteld. 4. Ter beoordeeling van de vraag of een bepaald persoon al of niet van Joodschen bloede is, dient als leidende gedragslijn te worden aanvaard, dat niet als te zijn van Joodschen bloede behoort te worden beschouwd hij, van wien geen zijner vier grootouders naar zijn weten lid of tijdelijk lid is geweest van de Joodsche gemeente. 5. Ter aanvulling hiervan heeft de com missaris-generaal voor bestuur en justitie voorts nog medegedeeld, dat van benoeming, aanstelling, werkzaamstelling of bevordering als vorenbedoeld eveneens behooren te worden uitgesloten alle personen, wier echtgenooten geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn, en dat ambtenaren en arbeidscontractanten, die met een per soon die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede is, in het huwelijk treden, terstond van hun ambt of dienstbetrekking zullen Worden ontheven. 6. Ik heb de eer, Uw college te ver zoeken, het vorenstaande terstond ter kennis te brengen van de besturen der water schappen, veenschappen en veenpolders in Uw gewest, zoomede van de besturen der daarvoor in aanmerking komende privaat rechtelijke lichamen, inrichtingen en stich tingen. Ik verzoek U voorts daarmede reke ning te houden en te doen houden. Het zal aanbeveling verdienen, door belanghebben den een verklaring te doen afgeven, waaruit blijkt of zij, benevens hunne echtgenooten, al of niet van Joodschen bloede zijn in den zin van het vermelde in lid 4. 7. De gemeentebesturen zijn rechtstreeks door mij ingelicht. Ten vervolge op bovengenoemd schrijven heeft de secretaris-generaal d.d. 3 October nog het volgende ter kennis gebracht van de besturen der provincies: 1. De commissaris-generaal voor be stuur en justitie heeft mij opgedragen, hem zoo spoedig mogelijk een opgave te doen toekomen van alle personen in dienst van het rijk, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam, die hetzij geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn, dan wel ge huwd zijn met een persoon, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede is. 2. In deze opgave moeten eveneens wor den vermeld de personen als vorenbedoeld, in het bestuur of in dienst van privaatrech telijke lichamen, inrichtingen en stichtingen, waarbij een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam betrokken is. Voorts ook het personeel van de openbare onderwijs- en opvoedingsgestichten. 3. De betreffende personen behooren te worden gerangschikt in de volgende groepen: le. de ambtenaren in vasten dienst en tijdelijken dienst en de arbeidscontracten met meer dan twee grootouders van Jood schen bloede, 2e. de ambtenaren in wasten en tijdelijken dienst en de arbeidscontractanten met twee grootouders van Joodschen bloede, 3e. de ambtenaren in vasten en tijdelijken dienst en de arbeidscontracten, van wie een der grootouders van Joodschen bloede is, 4e. de echtgenooten van de ambtenaren in vasten en tijdelijken dienst en van de ar beidscontracten in dezelfde rangschikking, 4. Voorts moet van alle personen, die in de opgave voorkomen, worden vermeld, de ambts- of dienstfunctie, hun woon- en ge boorteplaats, Zoomede hun leeftijd en in komen, het laatste gespecificeerd in het in komen uit hun ambtelijken of dienstarbeid en uit hun privé-vermogen. 5. Ik verzoek U, mij de opgave met spoed uiterlijk op 1 November te wil len doen toekomen. Het zal aanbeveling ver dienen, door belanghebbenden een verkla ring te doen afgeven, waaruit blijkt, of zij, benevens hunne echtgenooten, al of niet van Joodschen bloede zijn in den zin van het vermelde in lid 4 mijner circulaire d.d. 30 September. In het Zaterdag verschenen Verorde ningenblad no. 3G is gepubliceerd een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken betreffen de arbeidsbemiddeling. Hierbij wordt o.m. bepaald, dat het orgaan der openbare ar beidsbemiddeling het rijksarbeidsbureau is. Dit is een afdeeling van het departe ment van sociale zaken en staat onder lei ding van een directeur-generaal. De tot nu toe geldende rechten en verplichtingen van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling gaan over op dit rijksarbeidsbureau, terwijl dit voorts de zorg heeft voor de openbare voor lichting bij beroepskeuze en de be middeling voor het verkrijgen van een gelegenheid om vakkennis op te doen. Het rijksarbeidsbureau bestaat uit een hoofdbureau en gewestelijke arbeids- bureaux. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken benoemt, schorst en ontslaat de ambtenaren van het rijks bureau. Hij kan deze bevoegdheid over dragen aan den directeur-generaal van het rijksarbeidsbureau. Bij elk geweste- 'ijk arbeidsbureau wordt een afdeeling voor voorlichting bij beroepskeuze inge steld. Het is verboden, zonder vergunning van den secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken arbeidsbemidde ling zonder winstoogmerk uit te oefenen. De secretaris-generaa.l van het depar tement van sociale zaken uan een vergun ning tot uitoefening van arbeidsbemidde ling met winstoogmerk intrekken of ver- leenen. Hij die zonder vergunning arbeidsbe middeling zonder winstoogmerk uitoefent, wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De thans bestaande organen der open bare arbeidsbemiddeling blijven hun func tie uitoefenen overeenkomstig de tot nu toe geldend eregelingen, totdat de in ar tikel 3 bedoelde bureaux zijn ingericht. Tot dat tijdstip gedragen de organen zich naar de voorschriften van den directeur- generaal van het rijksarbeidsbureau. De directeur-generaal van het rijksarbeids bureau bepaalt, wanneer de werkzaam heid van deze organen eindigt. IN DE BOSSCHEN ONDER AMERS FOORT worden groote hoeveelheden dennenhout tot z.g. „mijlen" opgestapeld, welke men in brand steekt. Het resultaat hiervan, houtskool, kan als 'brandstof goede diensten bewijzen. De groote mijlen in aanbouw. Op den voorgrond eenige, welke nog afgedekt moeten worden. (Polygoon) Maximum telersprijzen aardappelen, - Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd wijst er in aansluiting op de publicatie van 30 September j.l. betreffende aardappelprijzen met de meeste nadruk op, dat de daarin gepubliceerde maximum telers- prijzen gelden per 100 kg. en niet per hectoliter. SCHIEDAM KAN TROTSCH ZIJN op het nieuwe stedelijke museum, dat is ondergebracht in het gerestau reerde Sint Jacobs gasthuis. Een keuken uit het begin der vorige eeuw. (Polygoon) Na gebruik bewaren. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende be kend: Het volkomen ontbreken van den aan voer der gewone grondstoffen, waaruit z.g. tomatentouw (d.i. bindtouw, dat in den tuinbouw gebruikt wordt voor het aanbin den van tomaten en ook wel van boonen) wordt gemaakt, is oorzaak, dat de uiterste zuinigheid in het gebruik van dit bindmid del door de tuinders geboden is. Om deze reden wordt den tuinders dringend aangeraden dit, na het oogsten van hun producten, vrijkomende bidntouw niet te laten verloren gaan, doch zorgvul dig in te zamelen en te bewaren. T.z.t. zal nader aangegeven worden, wat met dit ge bruikte bindtouw moet gebeuren, doch er kan reeds op gerekend worden, dat de hoeveelheid gebruikt tomatentouw mede als maatstaf zal dienen voor het verkrijgen van nieuw tomatentouw in het komende seizoen. Het ligt in de bedoeling voor het inge zamelde touw een redelijke vergoeding te geven. Ook hieromtrent zullen later na dere mededeelingen volgen. BEPALINGEN VOOR HET BEROEPS- GOED ERENVERVOER. Het Zaterdag verschenen verordeningen blad bevat een besluit van den secretaris generaal van het departement van Water staat ter uitvoering en wijziging van het derde uitvoeringsbesluit ingevolge de ver ordening no. 15/1940 van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied. Hierin wordt o.m. bepaald: Er wordt een bedrijfsorganisatie opgericht, die rechtsper soonlijkheid bezit. Deze draagt den naam „Nederlandsche organisatie voor het be- roepsgoederenvervoer langs den weg" en heeft haar zetel te 's-Gravenhage. De secre taris-generaal van het departement van Waterstaat geeft regelen omtrent de samen stelling en bevoegdheden van de organen der in het eerste lid genoemde bedrijfs organisatie en neemt de noodzakelijke maatregelen. Deze kunnen in de Nederland sche Staatscourant openbaar gemaakt wor den. Voorts wordt degene, aan wien een ver gunning tot het vervoer van_ goederen voor derden van den inspecteur-generaal wordt verleend, daarmede lid van de „Nederland sche organisatie voor het beroepsgoederen- vervoer langs den weg" met alle daaruit voortvloeiende rechten en verplichtingen. HET BOMBARDEMENT VAN HAARLEM. De onschuldige bur gerbevolking had zeer zwaar te lijden van dit bombardement, waarbij de Engelsche nachtvliegers blijkbaar hun bommen weer lukraak hebben neergeworpen. Een doode, een gewonde. Gistermiddag op de tweede étage van een woning aan het koningin Emmaplein te Rotterdam twee jongens bij het geopende raam aan het stoeien. Plotseling verloren beiden het evenwicht en stortten uit het venster omlaag. Het bleek, dat de oudste, de zestienjarige J. Mensink, woonachtig in de Boutlaan, op slag dood was, terwijl zijn vriend, de veertienjarige P. van der Swan een schedelbasisfractuur en ernstige in wendige kneuzingen had opgeloopen. Deze knaap werd door den G. G. D. naar het St. Francicus gasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk. GEORGANISEERDEN BIJ DE NED. PLUIMVEECENTRALE. Het ligt in de bedoeling, binnenkort een regeling vast te stellen, welke inhoudt dat het opkoopen en inzamelen van eieren, alsmede het in het groot verhan delen opslaan in koelhuizen en kalkput ten en het verhandelen aan detaillisten of het afleveren voor industrieele doeleinden slechts zal zijn toegestaan aan degenen, die georganiseerd zijn bij de Nederland sche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Tot de groep „verzamelaars" kunnen slechts die verzamelaars worden toegelaten, welke het opkoopen en/of verzamelen van eieren rechtstreeks bij producenten van 9 Mei 1939 tot 9 Mei 1940 als bedrijf hebben uitgeoefend. Tot de groep „handelaren" kunnen slechts worden toegealten zij, die in bo vengenoemd tijdvak eieren van verzame laars hebben betrokken ten einde die, aan grossiers te verhandelen, in koelhuizen of kalkputten op te slaan of voor uitvoer ge reed te bmaken en die beschikken over een pakhuis, hetwelk is ingericht voor het schouwen, sorteeren en verpakken van eieren. Tot de groep „grossiers" kunnen slechts zij worden toegelaten, die minstens 20 van de door hen van grossiers betrokken eieren aan detaillisten hebben verhan deld, of voor industrieele doeleinden heb ben afgeleverd, een en ander eveneens ge durende genoemd tijdvak. BALDADIGHEID VAN LEDEN DER N.S.N.A.P. Kladverbod overtreden. In de afgeloopen week is het in de hoofd stad herhaalde malen voorgekomen, dat des nachts vanwege de N.S.N.A.P. met witte kalk leuzen op de straten werden geschre ven. De politie is hier krachtens een reeds jaren bestaande politieverordening krachtig tegen opgetreden en heeft enkele arrestaties verricht. Zaterdagmiddag gingen deze heeren ech ter zoo ver, dat zij op klaarlichten dag enkele leuzen op het gebouw van de Am- sterdamsche Bank in de Utrechtsche straat, nabij het Rembrandtplein, schreven. On danks het verzoek van den directeur der bank wenschten zij niet op te houden. De politie trad daarna krachtig op en arres teerde enkele der belhamels. De gotten met kalk en de ladders, welke zij gebruikten, zijn in beslag genomen. Na verhoord te zijn, konden de drie arrestanten weer naar huis terugkeeren. LOU BANDÏ JUBILEERT. Op 15 October a.s. zal de Nederlandsche kleinkunst-artist Lou Bandy den dag her denken, waarop hij 25 jaar geleden zijn tooneelloopbaan begon. Bovendien werd hij dezer dagen 50 jaar en zal hij binnenkort zijn zilveren bruilóft vieren. In verband met de tijdsomstandigheden zal geen groote feestelijkheid worden ge organiseerd, doch de jubilaris hoopt op be scheiden wijze zijn feest te vieren, tijdens het opvoeren van het bekende tooneelstuk „de Modelechtgenoot', waarin hij de hoofd rol zal spelen. DE NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN KRING. Het bestuur van den Nederlandsche jour nalistenkring deelt mede, dat bij de stem ming tot aanmelding- en bloc bij het ver bond van Ned. journalisten, 479 geldige stemmen zijn uitgebracht, zijnde nog geen twee derden van het aantal leden, dat ge rechtigd was tot stemmen. Van degenen, die stemden, brachten ruim 71 pet. hun stem uit voor het bestuursvoorstel, dat steunde op sociale overwegingen, nadat de strijd voor een principieel andere persorga nisatie niet langer kon worden voortgezet. Onder de „aanmelding en bloc" zullen alleen begrepen zijn degenen, die na de nog te houden algemeene vergadering(en) niet uit den kring zullen zijn getreden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5