DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Duitsche aanvallen op Engeland. No. 239 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 9 October 1940 142e Jaargang Duizenden menschen zoeken beschutting in keldergewelven. De evacuatie van vrouwen en kinderen wordt bespoedigd. De Engelsche aanvallen op Duitschland. Verscheiden ziekenhuizen werden getroffen. De Duitsche pers verontwaardigd. De Birmaweg. De houding van Joegoslav Er is geen vernieuwings politiek te bespeuren. Appeliusoverde ontmoeting aan den Brenner. VERDIJ 1ST ERIN GS- TIJDEN. van 19,00 tot 7.55. op 16,01 onder 0.40 het Duitsche weermachts- bericht. Talrijke bomtreffers van zwaar kaliber geplaatst. Italiaansch weermachts- bericht. Engelsch patrouillevaartuig tot zinken gebracht. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco doot het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Engelsche comrnuniqué's. Londen, 8 October. (Reuter). Het com munique van het ministerie van luchtvaart en dat van veiligheid luidt als volgt: Maandag hebben talrijke vijandelijke vliegtuigen Groot-Britannië aangevallen Op Londen werden vijf aanvallen onderno men. Tijdens twee van deze aanvallen slaagde de vijand er in tot het gebied van- Londen door te dringen. Uit de tot dusver binnengekomen berichten blijkt, dat tot vijf uur 's middags verscheidene huizen in Zuid- en Oost-Londen vernietigd wer den, maar het aantal slachtoffers niet groot was, hoewel enkele dooden te betreuren zijn. East-Bourne, Dover en- bepaalde an dere steden in het graafschap Kent leden schade. Twee aanvallen richtten zich 's middags op Zuidwest-Engeland. Over de ze aanvallen zijn geen berichten beschik baar. De aanvallen van honderden Duitschen bommenwerpers en jagers op het Zuid oosten en Zuidwesten van Engeland en de nabije omgeving van Londen duurden Maandag bijna zonder onderbreking voort. Deze hevige aanval volgde op den rustig- sten nacht, dien Londen sedert het begin van den luchtoorlog beleefd had. Enkele menschen werden gedood, een zeker aan tal gewond en vele anderen werden onder het puin begraven. De voornaamste aan vallen waren op het graafschap Kent en de kustgebieden "gericht. Op verschillende steden en dorpen in het Zuidoosten van Engeland werden bommen geworpen. Het communique van het ministerie van luchtvaart luidt als volgt: De later binnengekomen berichten mel den, dat in een stad in het Z. W. van Engeland en aan enkele handelsgebouwen in twee stadsdeelen van Londen schade aangericht werd. Het aantal der tot dusver opgegeven slachtoffers is tamelijk hoog. In Londen en omgeving, alsmede in ver schillende steden van N. W.-Engeland, wer den bommen uitgeworpen. In Wales, Schot land en andere deelen van Groot-Britan nië werden eveneens bommen uitgeworpen. Een industrieele installatie in een stad in het Zuidoosten werd beschadigd. Het „nachtmerriegewelf". Stockholm, 8 Oct. (D.N.B.) Dag in, dag uit hebben mannen en vrouwen op de poorten van Whitehall geklopt en de auto riteiten gesmeekt, iets te doen voor het „nachtmerriegewelf" zooals een der groot ste schuilkelders in den volskmond ge noemd wordt. Met deze woorden begint een schets van de toestanden in een schuilgelegenheid, ge publiceerd door de News Chronicle. Het blad meldt, dat in de betrokken kelderge welven eiken nacht 1415.000 menschen dicht opeengedrongen toevlucht zoeken. Een Londensche vrederechter heeft ver klaard, „men kan eenvoudig niet gelooven, dat dit in het Londen van 1940 geschiedt". De gelukkigen, die tijd genoeg hebben, gaan zich volgens het blad al om negen uur 's morgens in een file opstellen om voor 's avonds een slaapplaatsje voor zich- zich en hun gezjn te kunnen bemachtigen. Op lakens, die op den kalen grond gespreid worden, leggen zich de meeste menschen te slapen. Het spreekt van zelf, dat elke hy giënische installatie ontbreekt. Verboden uitgevaardigd. Stockholm, 8 Oct. (A.N.P.) Het Londen sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft Maandag een verordening gepubli- ceert, op grond waarvan vóór des middags 4 uur geen Londenaar meer een plaats op de stationstrappen van de ondeugrondsche kan innemen, terwijl het reserveeren van slaapplaatsen op trappen, gangen en per- rons geheel verboden is. De perrons mogen vóór 19.30 niet gebruikt worden en pas na 22 uur staan de perrons geheel ter beschik king van de menschen, die dekking tegen luchtaanvallen willen zoeken. Het is voorgekomen, dat leeds in de vroegde middaguren de trappen naar de ondergrondsche perrons door groote men- schenmassa's werden bevolkt. Dit is thans tot de late avonduren niet meer toegestaan. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de evacuatie der vrouwen en kinderen bespoe digd moet- worden. Vrouwen, die zich met hun kinderen vor evacuatie melden, moe ten binnen 48 uur weggebracht worden. De regeering draagt de kosten van de reis en van het verblijf in de provincie. Toekom stige moeders genieten een voorkeursbe handeling. De aanvallen van Dinsdag. Berlijn, 8 Oct. (D.N.B.) Sinds vanmorgen acht uur ronken bijna onafgebroken de mo toren van formaties Duitsche bommenwer pers boven de Britsche hoofdstad. Haast zonder ophouden trilt Londen van de zware ontploffingen der bommen. Waarschijnlijk is het luchtalarm in den loop van den dag nauwelijks onderbroken. Met felle trefze kerheid kwamen de zware en zéér zware bommen vooral in de Noordwestelijke bocht van de Theems neer. Belanrijke haven- en ravitailleeringsinstallaties zijn door de ver woesting getroffen. Een groote gasfabriek viel aan een anderen aanval ten offer, die met onweerstaanbare kracht gedaan werd. Hier kon men drie reusachtige branden waarnemen. Maar ook over de Zuidoost kust loeide de aanvalsorkaan van het Duit sche luchtwapen. Door het werpen van brisant-bommen op voor den oorlog be langrijke doelen in haveninstallaties wer den ingrijpende verwoestingen aangericht. Tien Engelsche vliegtuigen neer gehaald. Berlijn, 8 Oct. (D.N.B.) Vandaag zijn bij de luchtgevechten boven de Britsche eilanden en het Kanaal volgens tot dusver ontvangen berichten 10 Britsche vliegtuigen neerge haald. De Duitsche luchtmacht moet tot nu toe rekening houden met het verlies van 3 vliegtuigen. In de laatste. 24 uur heeft de Duitsche luchtmacht ongeveer 360.000 kg. ontplof bare stoffen op Londen laten vallen. De weg wordt geopend. Londen, 8 Oct. (D.N.B.) Churchill heeft in den loop van een overzicht over den oorlogstoestand heden in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Birmaweg na afloop van de tegenwoordige overeenkomst met Japan heropend wordt. De overeenkomst loopt 17 October af. De openstelling van den weg. Tokio, 9 October (D.N.B.) Domei ver klaart, dat de openstelling van den weg door Birma een gevolg van Chineesch-Ameri- kaansche manoeuvres is. De overeenkomst betreffende het vervoer van wapenen eti munitie over Hongkong naar Tsjoengking blijft van kracht en wordt niet aangetast door de laatste besluiten van Londen. LANGDURIGE BESPREKING VAN "OVJET-AMBASSADEUR MET WELLES. Verbetering van de betrekkingen tuschen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. Washington, 8 Oct. (D.N.B.) De Associa ted Press meldt, dat gisteravond de Sovjet ambassadeur, Oemansky, een bezoek heeft gebracht aan het staatsdepartement en een langdurige bespreking heeft gehad met den vice-minister van buitenlandsche zaken, Welles. Het staatsdepartement heeft volgens dit bericht later verklaard, dat de beide staatslieden de besprekingen hebben hervat, welke twee maanden geleden waren afge broken, betiffende een verbetering van de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. Rome, 8 Oct. (Transkontinent Press). De correspondent te Belgrado van de Giornaie d'Italia uit opnieuw zijn leedwezen over het feit, dat in Joegoslavië geen inwendige ver nieuwingspolitiek tot stand is gekomen. Zijn artikel onderscheidt zich echter door groo- tere gereserveerdheid en vriendschappe- lijker gevoelen jegens Joegoslavië dan vele zijner dagelijksche correspondenties. De re geering, zoo schrijft hij, is met den besten wil bezield. De al te talrijke parlementaire klaploopers maken echter alle hervormin gen onmogelijk. Het zijn dezelfde kringen, die ook thans nog op een overwinning van Engeland en op een verrijzenis van Frank rijk hopen. Zoo is als resüttgat van dit trouwtrekken slechts half were^'-'vewteftf. Verschijnselen probeert men weg te nemen, haar wortels kan men niet wegnemen. Daar komt bij, dat het verlangen naar vernieu wing in het land wijd verspreid is en steeds meer toeneemt, hoewel behalve in de Vre- me en in eenige kleine Kroatische blaadjes dit streven naar vernieuwing nauwelijks eenigen weerklank vindt in de pers. Berlijn, 9 Oct. (D.N.B.) Van welingelich te militaire zijde verneemt men, dat de Britsche luchtmacht bij haar aanval op Berlijn in den nacht van Maandag op Dins dag volgens een zeer vrijgevige schatting ongeveer tien ton ontplofbare stoffen met inbegrip van brandbommen heeft laten val len. Er zijn 40 tot 50 explosieve en eenige dozijnen brandbommen geworpen. Vele dooden onder de burger bevolking. Berlijn, 8 Oct. (D.in.B.) Profiteerend van de gunstige weersomstandigheden versche nen na een lange onderbreking in den nacht van .Maandag op Dinsdag weer En gelsche vliegtuigen boven de rijkshoofd stad. De weinige machines, die door het spervuur van de luchtdoelartillerie heen- kwamen, wierpen hun bommen neer, ver verwijderd van militaire of industrieele ob jecten, te midden der woonwijken der ar beidersbevolking van Berlijn. Geen enkele bom viel op een industrieel bedrijf of op een militaire installatie. Getroffen werden het in de geheele wereld bekende Robert Koch-ziekenhuis, een kinderziekenhuis en een tehuis voor kraamvrouwen, beiden ge legen in het N.W. van de stad, alsmede een vrij groot ziekenhuis in het Noorden. Onder de zieken, volwassenen en kinde ren, alsmede onder het dappere verple- gingspersoneel zijn dooden en gewonden gevallen. De zusters werden midden in haar opofferend werk voor de veiligheid van de onder haar hoede gestelde personen getroffen. Het Robert Koch-ziekenhuis werd door verscheidene dynamiet- en brandbom men getroffen. In de groote zalen liggen heele stapels glasscherven en splinters. De bedden zijn met splinters, scherven en stuk ken muur overdekt. Ook in de operatiezalen en laboratoria ziet men overal de sporen van de Engelsche bommen. In de chirurgi sche afdeeling van het ziekenhuis sloeg een bom in dicht naast een brancardwa gentje, waarop een vrouw naar de operatie zaal werd gebracht. Deze vrouw en een zuster kwamen om het leven. Een andere zuster en twee ziekendragers werden door bomscherven gewond. Naar de doktoren en de leden van den luchtbeschermingsdienst zonder eenigen twijfel hebben kunnen vast stellen, hebben de vliegers eerst langen tijd, nadat zij lichtfakkels hadden laten vallen, dus na een zeer zorgvuldige verkenning, hun bommen uitgeworpen. Aanvallen op Duitsche ziekenhuizen. Rio de Janeiro, 9 Oct. (D.N.B.) Naar aan leiding van de herhaalde bomaanvallen op Duitsche ziekenhuizen door de Britsche luchtmacht schrijft de Mediodia: „Wie nog menschelijk en godsdienstig gevoel in het hart draagt en niet slechts op de tong, moet in rouw hulde brengen aan de onschuldige slachtoffers dezer aanvallen, die begonnen met een bombardement op een kinderspeel plaats te Freiburg en sedertdien werden voortgezet met een lange reeks aanvallen op kerken, ziekenhuizen, vreedzame dor pen en woonwijken in Duitsche steden. In dien de Duitsche luchtmacht bevel krijgt, volgens het „oog om oog, tand om tand" te handelen, zal niemand het recht hebben daarvoor Duitschland aan te klagen". 25 dooden in Berlijn Berlijn, 8 Oct. (D.N.B.) 25 dooden, van wie ruim de helft vrouwen en kinderen, zijn het resultaat van den nachtelijken bomaanval door Britsche vliegers op Ber lijn. Alleen reeds in verscheidene zieken huizen werden vijf personen gedood en velen gewond. Ongeveer zestig personen hebben vannacht deels zware verwondin gen opgeloopen. Verontwaardiging in de Duitsche bladen. .Berlijn,,»? «Öct. (D.N.B.) De avondbladen te Jgfétliin keeren zich verontwaardigd teilen de nieuwe bombardementen op woon wijken, ziekenhuizen en andere niet mili taire objecten in Berlijn door Engelsche vliegers in den afgeloopen nacht. Wederom heeft Engeland zijn onge schminkt geelaat getoond, zoo schrijft de A n g r i f f, dat Engeland, waar geestelijken zijn, die van den kansel de uitroeiing van het Duitsche ras prediken, het Engeland van die koloniale onderdrukkers, die hulpe loos vrouwen vastbonden aan de wagens van hun militaire transporten in het boe renland om de onderdrukte boeren te ver hinderen te schieten. De maat is thans vol, de vergelding wordt voortgezet, tot Enge land is uitgedoofd. De Deutsche Allgemeine Zei t u n g besluit zijn beschouwing met de woorden: „De EngeLchen hebben don oor log gewild. Zij hebben hem ondanks 'alle aanbiedingen voortgezet en voeren hem, zooals de gebeurtenissen van den laatsten nacht bewijzen, op de wijze van kinder moordenaars en straatroovers. Zij hebben hun eigen vernieling gewild en opgeroepen. Zij zullen haar krijgen. Britsche luchtaanval afgeslagen. Berlijn, 9 Oct. (D.N.B.) Een sterke afdee ling, bestaande uit een dertigtal Britsche vliegtuigen, trachtte gisteravond laat over de Noordzee en de Kanaalhaver.s Duitsch land binnen te dringen. Door het luchtdoel geschut en nachtjagers, kon de Duitsche luchtmacht den vijand reeds te middernacht aan de kust en aan de grens van het Ruhr- gebied tot den terugkeer dwingen. Men kan aannemen, dat eenige Britsche bommen werpers zoo ernstig beschadigd zijn, dat zij hun basis niet meer konden bereiken. BEREN IN DE PYRENEEEN. Geneve, 8 Oct. (D.N.B.) Uit TarbeS in Zuid-Frankrijk wordt gemeld, dat in de Pyreneeën de eerste beren zijn verschenen. De boeren hebben onder leiding van de po litie reeds drijfjachten gehouden. Rome, 8 Oct. (A.N.P.) Mario Appelius, de correspondent van de Popoio d'Italia, geef- als zijn meening te kennen dat het resuitaal van de ontmoeting aan den. Brenner iets „grootsch" zal zijn. Tijdens dit onderhoud, dat in „goeden geest" heeft plaats gehad, hebben Hitler en Mussolini besproken: I. De organisatie van de wereld zonder het Britsche wereldrijk. II. De middelen om het wereldrijk te doen verdwijnen, waarbij de volgende punten door Appelius worden opgesomd: 1. een compromis met Engeland is onmo gelijk. 2. Het Britsche wereldrijk zal vernietigd worden. 3. Engeland zal zich wanhopig verdedi gen. 4. Engeland is in Europa geïsoleerd. Zijn eenige hulp zijn de Ver. Staten, welker be volking „den oorlog niet wenscht". 5. De Ver. Staten zijn in militair opzicht nog niet voor een interventie, gereed, welke „een der mogelijkheden van den oorlog" zou zijn. In ieder geval zal de as overwinnen voordat de Ver. Staten kunnen helpen. „Het volk der Ver. Staten heeft een groo- ten bondgenoot in de snelheid van de as". 6. Het driemogendhedenpact heeft de anti-plutocratische krachten van Europa en van het Verre Oosten tot een hecht blok vereenigd. 7. Rusland is een anti-plutocratische mo gendheid in de moderne wereld. 8. Spanje is een deel van het politieke stelsel, dat ontstaan is uit de economische unie tusschen Europa en Afrika. 9. Heel Europa zal in een stelsel worden ondergebracht, dat de fascisten „Eurafrika" genoemd hebben. 10. De as zal Eurafrika leiden met het „recht van den overwinnaar en het recht van den revolutionnair". 11. De totale vernietiging van Engeland is de historische basis van de nieuwe wereld ordening. Alle krachten van de as zijn op dit doel gericht. De vernietiging van het Britsche wereld rijk, de verdrijving van Engeland uit de Middellandsche zee en de onderdrukking van Engeland in het Verre Oosten zijn de factoren volgens welke de operaties van de as overeenkomstig de door Appelius ont wikkelde plannen zich zullen ontwikkelen. Appelius verzekert: het is reeds duidelijK, welke rol het nieuwe Europa, het nieuwe Oost-Azië, Rusland en de Ver. Staten in de nieuwe wereldordening zullen spelen. Bui tenlandsche waarnemers zien hierin een bevestiging van de Japansche toespeling, dat de Ver. Staten de wereldheerschappij met de asmogendheden zullen deelen. Het is inmiddels niet duidelijk, zegt Ap pelius, welke rol de overwonnen en neu trale landen van Europa zullen spelen. Naar zijn zeggen zal de positie van de neutrale landen deels van hun algemeene verhou ding tot de as en deels van hun politiek en sociaal standpunt bij het sluiten van den vfede afhangen. TURKSCHE AMBASSADEUR NAAR MOSKOU TERUG. Moskou, 8 Oct. (D.N.B.) Naar in diplo matieke kringen verluidt, wordt de Turk- sche ambassadeur te Moskou, Ali Haidar- Aktai, na een afwezigheid van verscheiden maanden den 12den October weer te Moskou verwacht. DE NIEUWE JAPANSCHE AMBASSADEUR TE MOSKOU. Hsingking, 8 Oct. (D. N. B.) De nieuwe Japansche ambassadeur in Moskou, gene raal Tatekawa, zal op 15 October in Charbin een ontmoeting hebben met ambassadeur Togo. Men hecht groote ver wachtingen aan deze ontmoeting met' het oog op de verbetering van de Sovjet- Russisch-Japansche betrekkingen. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 9—10 Oct. Berlijn, 8 Oct. (D. N. B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: Sterke formaties gevechtsvliegers heb ben gisteren bij hun vergeldingsaanvallen op Londen talrijke bomtreffers van zwaar kaliber op spoorwegcomplexen ten westen van de bocht in de Theems alsmede op de Commercial en de West-India Docks ge plaatst. Hierbij onderscheidden zich voor al de lichte bommenwerpers van den generaal-veldmaarschalk Kesselring. In Zuid-Engeland werden wapenfabrieken en voor de oorlogvoering belangrijke doelen krachtdadig gebombardeerd. Ook tijdens den geheelen nacht bestookten gevechts vliegtuigen zonder ophouden verkeers- werken, ondernemingen der bevoorrading en andere doelen in de Britsche hoofdstad met bommen van, midden- en zwaar kali ber. Talrijke branden in het stadsgebied waren het gevolg. Tijdens nachtelijke aan vallen op Manchester, Liverpool en Edin burgh kon bijzonder zware schade als ge volg van brand worden waargenomen. Men ging voort met het leggen van mij nen voor Britsche havens. In den afgeloopen nacht vlogen Britsche vliegtuigen via verscheidene plaatsen naar Duitschland. Het voornaamste doel van hun aanval was Berlijn. Door afweer- maatregelen gelukte het de meeste toe stellen te verdrijven, terwijl een deel de rijkshoofdstad bereikte. Bommen vielen weer op verscheidene ziekenhuizen, voorts op woonhuizen, opslagloodsen en spoorlij nen en richtten op eenige plaatsen mate- rieele schade aan. Onder de bevolking zijn talrijke dooden en gewonden te betreuren. Twee Britsche vliegtuigen werden tijdens hun vlucht *naar de rijkshoofdstad door luchtdoelartillerie neergeschoten. In to taal verloor de vijand gisteren 32 vlieg tuigen. Dertien eigen toestellen worden vermist. Ergens ii Italië, 8 Oct. (Stefani) In zijin weermaehtsbericht nr. 123 maakt het opperbevel van de weermacht het vol gende bekend: Een van onze duikbooten heeft een Engelsch patrouillevaartuig tot zinken gebracht. In het westelijke bekken van de M'udeliandsche zee is een van onze koop vaardijschepen van 1800 ton getorpedeerd. In Oost-Afrika is een botsing tusschen voorposten te El Katoelo (Kenya) in ons voordeel geëindigd. De vijand is op de vlucht gedreven en heeft gevoelige ver liezen geleden. In de Roode zee heeft een van onze luchtformaties opnieuw een reeds op den vorigen dag aangevallen convooi met bommen bestookt. Andere vliegtuigen hebben het radiostation van Oeadi Joesoef ten noordoosten van Ghe- daief gebombardeerd alsmede vijandelijke afdeel in gen in de buurt \an de grens van den Beneden-Soedan. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. LONDEN ZOEKT ZONE ZONDER MILITAIRE OBJECTEN. Berlijn, 9 October. (D.N.B.). De luchtbe schermingsdienst te Londen zoekt naar uit Britsche berichten blijkt, voor 20.000 dak- looze gezinnen een „zone buiten de hoofd stad, waarin zich geen enkel militair ob ject bevindt". Daarmede geven de Britsche autoriteiten openlijk toe, aldus verklaart men in bevoegde Duitsche kringen, dat de Duitsche luchtmacht slechts militaire doe len aanvalt en dat het Londensche gebied bezaaid is met dergelijke militaire objec ten. De Duitsche luchtmacht kan dus niet verantwoordelijk worden gesteld voor het lijden der burgerbevolking, die bjj het bombardeeren van militaire doelen wordt getroffen. De verantwoordelijkheid dra gen enkel en alleen de Britsche autoritei ten.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1