Agenda STILL! NO. 9 AMSTERDAMSCHE I Stad eu Omgeving. i| Mijn oude, dierbare jas. JUxwiaciaai Tlieuws SCHERMERMORN HEERHUGOWAARD EEN NEST VOL COLUMBUS- EIEREN. HOORN WIERINGERWAARD BERGEN CHARLES FLANDERS £aatste Aecu EERSTE BEAU EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag. VAN RIJDENDE VRACHTAUTO GESPRONGEN. En doodelijk verongelukt. Gisteravond te ongeveer half tien moest een vrachtauto te Zijpersluis stoppen op den rijksstraatweg. Achter in den wagen zaten eenige jonge mannen, van wie er één, de 25-jarige J. P. van M. uit Amsterdam, zich geen tijd gunde om tp wachten tot de auto stil stond. De jongeman kwam met het hoofd op den rijweg terecht en bleef be wusteloos liggen. Voordat geneeskundige hulp ter plaatse was gekomen, stierf de jongeman. Den bestuurder der vrachtauto treft geen enkele schuld. KABELBALLON BOVEN DEN BEEMSTER. Schoorsteen van burgemeestershuis afgerukt. In den vroegen morgen van Zondag j.l. heeft, naar de N.H.C. meedeelt, een kabel ballon den schoorsteen van het huis, be woond door burgemeester Ninaber, afge rukt. De ballon verdween in N.O. richting. DE AUTOBUSDIENST OP DEN HELDER. Gelijk elders in dit blad gemeld, wordt Maandag 14 October a.s. de dienst: Alk maarWarmenhuizenDirkshornSt. Maarten weder geopend, welke dienst in gevolge de beschikking der commissie vergunningen personenvervoer met het oog op de brandstofschaarschte medio Mei 1940 moest worden stop gezet. Dank zij den aanschaf van meerdere houtgas-gene ratoren welke ook op den dienst Alkmaar den Helder reeds werden in bedrijf ge steld, is het thans mogelijk ook den dienst op St. Maarten weder te vervullen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig en te bevragen op Woens- en Zaterdagen tusschen 11 en 1 uur aan het bureau van politie te Alkmaar, de vol gende voorwerpen, als gevonden gedepo neerd in het tijdvak van 29 September tot en met 6 October 1940: R.K. kerkboekje, portemonnaie met in houd, zwaar beschadigd gouden horloge aan zilveren kettinkje met medaillon, portefeuille met inhoud, vulpen, huis sleutel, dameshandschoen, ringetje, hoofd doek, radiatordop auto, paar regenpijpen, atlas en aardrijkskunde-boekje, heeren handschoen, dameshoed, ring met drie sleutels. Te bevragen bij de volgende ingezete nen de navolgende voorwerpen, als ge vonden aangegeven in hetzelfde tijdvak: paar bruine dameshandschocnen, Ros kam, Oudegracht 00; kinderzakdoek, E. Waaijboer, Houttil 48; vulpenhouder, B. Witvliet, Rembrandtstraat 5; Zandbergen, Kanaalkade 58 B; bril in é:ui, van der Post, Stationsstraat 47; zilveren arm bandje, Admiraal, le Kabelstraat 9; wit wollen kindersokje, van Halem, Tromp straat 2; doublé armband, P. Bourgonje, Metiusstraat 8, halve knot sajet, R. Steur, Ingelandstraat 2; rozenkrans in étui, W. van Hugten, Wildemanstraat 24; 2 Mark biljet, H. van den Brink, Schoutenstraat 1; paar handschoenen, T. Beentjes, Paar denmarkt 15; zakmesje, Borjeson, Kanaal dijk 18; eer.ige dweilen, idem; belasting plaatje, J. Kroeke, Boezemsingel 10; kin derwantje, van Elburg, Vogelenzang 12; bruine vulpen in étui, van den Berg, Rip- pingstraat 4; beige dameshandschoen, H. den Ambtsman, Asterstraat 13; dames re genpijp, K. van der Pol, Vrouwens'iaat 1; pakje veters, A. Brakenhof, Toussaint- streat 1; autoped, van den Aakster, Over- diepad 14; handwarmer, van dei Molen, Rippingstraat 5; blauwe want, Erkamp, T.;ndenlaan f9; krielkip, Berkhout, Wes- terweg 153; beige mantelceintuur, P. Bruin, Pr. Hendrikstraat 34; rijwielbelas- tingmerk, J. Bek, Lindengracht 9; boter - kaart, mevr. Yprr.a, Metiusstraat 17; da mesarmbandhorloge, S. Paap, Snaarmans- laan 117; gouden of doublé armband, F. Offer.berg, R. Owenstraat 2; gymnastiek schoen, J. Ouwens, Druivenlaan 4. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men ver zocht daarvan kennis te geven aan het bureau van politie. COLLECTE ROODE KRUIS. Onder dankzegging aan hen, die op eenigerlei wijze aan het slagen van de col lecte hebben bijgedragen, deelt het be stuur van de Alkmaarsche afdeeling van het Ned. Roode Kruis mede, dat de Zaterdag gehouden inzameling heeft op gebracht 448.40. De ruggegraat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! Ik had een oude jas, die me zeer dier baar was. Bijna een jaar geleden had ik haar uit de kamfer gehaald en in den wind laten uitwaaien. En toen het kwik zoo verschrikkelijk laag daalde, beschutte zij me tegen de kou en de sneeuw. O, ze had zoo'n heerlijke dikke kraag, waarin ik lot mijn neus toe wegdook, als ik de voor deur van mijn huis opende en den Oosten wind moest trotseeren. En ze had van die prachtige diepe zakken, waarin mijn ge- handschoende handen warm bleven. Wat heeft die jas, die trouwe overjas mij in den vorigen wonter een prachtigen drenst bewezen! En tóch was ze toen al oud. Ze kwam uit een magazijn, waar ik eenige jaren geleden een kejuze gedaan had uit een grooter voorraad. Wat een tijd, tóén! Ik kon te kust en ta keur gaan en de winkelbediende was de beleefdheid zelve. Ik w-as immers een welkome klant. Zonder bon, zonder textielkaart kocht ik haar en de deur werd na den koop voor mij open en dicht gedaan en het „Dank u wel!" klonk mij nog in de ooren, tóén ik al ver van het modemagazijn verwijderd was Twee winters droeg ik de jas; toen ver toonde ze teekenen van ouderdom: Ze was wat verkleurd; verschoten heet dat, ge loof ik. Ze ging in het dok, in revisie en kwam gekeerd terug. Als nieuw! Met een nieuwen gloed er op. Helaas er was aan de trouwe jas iets veranderd de knoopen en knoopsgaten zaten alle verkeerd, de linkerzak moest ik rechts zoeken en het zielige van alles was, dat de ziel van de jas, eens zooals het hoorde aan den binnenkant, nu open en 'bloot op de 'buitenzijde van de „bruine" zweefde. Ik moest er eerst even aan wennen, maar ziet, de jas bleef haar roeping getrouw en toen de winter van '90 op '91 tot staats- winter no. 2 werd gedegradeerd, toen was mijn jas even warm, even behagelijk als voorheen. Een half jaar geleden werd ze weer in de kamfer gestopt en ergens diep in de kleerenkast opgehangen. Tot gisteren. Toen werd het besluit genomen, dat ze ingeruild moest worden. Ik zou een nieuwe jas krijgen! Den heelen Maandag heeft ze in den wind gehangen en de kamferlucht was gisteravond verdwenen. Ijverige vrouwen handen hebben toen de knoopsgaten wat gerepareerd en een stukje voering in den mouw vastgenaaid. Vervolgens is het electrische strijkijzer er over geaaid en daarna is ze model opgevouwen en in een koffer gestopt. En met dien koffer met inhoud, als mede mijn stamkaart, benevens mijn textielkaart, veiligheidshalve mijn legiti matiebewijs, en tenslotte met een hanger, toog ik vanmorgen naar de Tesselschade- school aan de Oudegracht. Aarzelend ging ik er binnen, schoorvoetend naderde ik de lange tafel, v-r.arachter een meneer mij vriendelijk „goeden dag" zegde en het door mij zoo geliefde voorwerp even later aan een kritisch onderzoek onderwierp. De jas was nog goed, de voering zat overal vast, de kraag vertoonde geen vettige rand, de mouwen waren niet uit gerafeld. Toen telde hij de knoopen en hij eindigde bij „ja" na eenige keeren „ja", „nee", „ja, nee" „ja" gemompeld te heb ben. Goedgekeurd!! was de uiteindelijke be slissing. Meteen werd mijn stamkaart en textielkaart gevraagd en met die twee kostbare voorwerpen in de hand ging ik naar een aardige jongedame, die met een klein schaartje mijn „A"-bon van de textielkaart verwijderde, vervolgens een „bewijsje" invulde en tenslotte mij met mijn stam- en textielkaart een bon over handigde. En nadat ik de maat van mijn jas had opgegeven, nam ik afscheid van de bruine Ze werd op het hangertje gedeponeed en door een jongmensch weggebracht naar een groot lokaal, waar ze bij haar colle ga's werd opgehangen. En morgen ga ik, gewapend met het legitimatiebewijs, de stamkaart, de tex tielkaart, de bon en de portemonnaie naar het magazijn, waar ik vriedelijk „goeden dag!" gewenscht word en waar ik als klant bediend word. En ik ben benieuwd, of de deur na- den koop weer voor mij zal worden geopend en gesloten En als straks het kwik wéér daalt, zal ik mij beschutten tegen de koude en de sneeuw en den feilen oostenwind met een nieuwe winterjas. En misschien zal ik op een goeden dag iemand ontmoeten met een bruine, die haar plicht dan ook dezen win ter zal vervullen. Want dat heeft ze me beloofd! Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Watt en Half Watt als comedianten (klucht). Toegang voor eiken leeftijd. City-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Première (revue-film rom.-sens.); hoofdrol len Zarah Leander, Attila Hörbiger en Theo Lingen. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnummer Als mannen op reis gaan (kom.); hoofdrollen Georg Alexander en Else Elster. Toegang boven 18 jaar. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Ave Maria (rom.-zangfilm)hoofdrollen Benjamino Gigli en Kathe von Nagy. Toe gang boven 18 jaar. DE BEVOLKING VAN WIERINGERMEER IN 1939. De statistische sectie van de stichting voor het bevolkingsonderzoek in de droog gelegde Zuiderzeepolders heeft, evenals verleden jaar, een statistiek samengesteld van de beweging der Wieringermeerbevol- king in het afgeloopen jaar, waaraan wij een en ander ontleenen. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1.1. 2382 mannen en 1968 vrouwen, samen 4350 eigenlijke bewoners en 212 mannen en 50 vrouwen, samen 262, in het Joodsche werk kamp. In 1939 is de eigenlijke bevolking, wier beweging alleen nagegaan is, toege nomen met 546 personen. Dit getal is ver kregen door een geboorte van 148, een sterfte van 16. een vestiging van 746 en een vertrek van 332 personen. Het geboorte cijfer was 36.3 op 1000 inwoners, dat hooger is dan in 1933 (35.4), tegen 22.5 op het ge- heele platteland (de gezamenlijke gemeen ten met minder dan 5000 inwoners). Van de 16 overlednen waren 12 mannen en 4 vrou wen. Opmerkenswaard is het relatief groot aantal mannen beneden 50 jaar, dat over leden is en voorts dat van de 12 mannen 3 gewelddadigen dood stierven (een ongeval kregen). Op 1 Januari 1938 bedroeg het mannen- overschot der ongehuwden van 2040 jaar 150. In de 2 jaar sindsdien is dit aantal met 138 toegenomen. Naar den godsdienst nam het aantal .hervormden toe met 166, dat der gereformeerden met 65, dat der katholie ken met 123 en dat der personen zander kerkgenootschap met 40. Naar het beroep gesplitst, bleek de mu tatie het grootst te zijn bij de landarbeiders en bij de dienstboden. Beide verschijnselen spreken voor zich zelf. Ook de bouwvakar beiders spelen een rol, zij het dan een veel geringere, bij de mutatie. Nagegaan is verder de herkomst van de gevestigden. Evenals in vorige jaren lever de Noordholland weder het grootste aantal (232), daarna volgde Friesland met 114, Gronigen met 95, Zeeland met 76 en Gel derland met 66. Tuinbouwvergadering. Maandagavond vergaderde de tuin- bouwvereeniging Schermerhorn en Omstr. onder leiding van den heer A. Kluft. Een groot aantal leden was aanwezig. Medegedeeld werd, dat de kuilaardappe- len Donderdag aan de veiling moeten wor den aangevoerd en dat de benoodigde kunstmest per ingevuld formulier vóór 1 November moet worden aangevraagd. Ingekomen was een schrijven van den directeur van den prov. waterstaat, dat nog niet bekend is wanneer met de ruil verkaveling van den Eilandspolder zal worden aangevangen, zoodat de werk zaamheden op de bedrijven gewoon kun nen doorgaan. Een bespreking werd gehouden over de creditaanvrage ingevolge de inundatie- schade ter regeling waarvan de tuinders op 16 Oct. ten raadhuize worden opgeroe pen. De commissie bestaat uit de heeren burgemeester Meindersma, Groeneveld en Burman, benevens een afgevaardigde van de boerenleenbank. Met den bedrijfsraad te Haarlem zal worden getracht voor onze a.s. werkloozen een werkobject te vinden in de tuinbouw bedrijven als ibaggerwerk, spitten enz. De vakteekenschool. In de school aan den Rustenburgerweg is Maandagavond j.l! de vakteekenschool voor dit seizoen weer geopend. Er waren 25 leerlingen opgekomen. De directeur der school, de heer Koppenol, hoofd der o. 1.- school te Hensbroek, wees er o.m. op dat de exameneischen verzwaard waren. In verband met het behalen van het midden standsdiploma ligt het n.l. in de bedoeling de leerlingen zoover te brengen dat na het behalen van het vakdiploma aan de vak teekenschool de mogelijkheid bestaat in één jaar het middenstandsdiploma te kunnen behalen. Des Woensdags zal er 's middags les worden gegeven. Van aardappelenstelen maakt men tegen woordig colbertcostuumpjes, zoo hebben de bladen gemeld. Deze costuums zullen in ons land ongetwijfeld zonder punten verstrekt worden, want wie in een aardappelland zit, ziet niet op een steeltje. Toch zal het nog wel even duren voor de aardappelenjas in den winkel voor ons klaar hangt. Intusschen is het niet onverdienstelijk ons er op te be zinnen of er nog meer van die spullen, die we hier van moeder natuur met gulle hand cadeau krijgen, om te zetten zijn in artike len, welke we slechts bonnetjesmaat krijgen toebedeeld. De klei opent de rij. Dank zij onzen rijk dom aan leemgrond zullen we ons nog kun nen wasschen al is het een tachtigjarige oorlog, die we al bonnetjesknippend zijn ingegaan. Elk jaar als de lente in het land is, staan de weiden vol boterbloemen. In den tijd toen het op een kluitje boter niet aan kwam, zijn we deze sierlijke zonnige zuivel- reservoirtjes achteloos voorbij gegaan. Maar het volgend jaar gaan we allemaal boter bloemen plukken om deze uit te persen en op de boterham te smeren. De thee is al geen probleem meer voor wie iets af weet van de vele kruiden, die hier groeien langs bosch en hei. En koffie is wellicht te verkrijgen door een aftreksel van de stelen van ons edel heidekruid. Er zijn in ons land enkele plaatsen, die onuitputtelijk rijk zijn aan bronwater; zou daarvan met toevoeging van een geurtje en zoowat geen petroleum of benzine te maken zijn? Ik heb er met den voormaligen chauffeur (thans stalknecht) van een limo- nadefabriek over gesproken en die zei woordelijk: „d'r zit wat in, want petroleum is feitelijk ook maar bronwater en als ze dat bronwater laten loopen over cokes, wordt het minstens petroleum". We hebben in ons land kassen vol heer lijke zoete druiven. Wat is nu eenvoudiger dan een pers te construeeren om de suiker uit deze vruchten te halen. De suikerbons kunnen dan ook al in de prullemand. Meel ligt in overvloed op de millioenen meeldraden van onzen bloemenschat. Wa hoeven de bijen slechts na te doen en van bloem tot bloem te gaan om de meelbons overbodig te maken en de broodkaarten waardelooze vodjes te doen zijn. Met de grutten spelen we het ook wel klaar; noten malen we tot rijst; kastanjes tot maizena en beukennootjes tot gort. Zoo blijkt, dat als we ons menschelijk vernuft maar op volle toeren laten draaien we in ons land van alles volop kunnen hebben en de toekomst er lang niet zoo onvoordeelig hoeft uit te zien: 't is tenslotte allemaal maar een weetje! Winterkleedinghulp. Het kleedingcomité voor de gemeenten Heerhugowaard, Hensbroek en Obdam is samengesteld uit mevr. StapelRentenaar en de' heeren Peppelenbosch, Wiering en Borst, resp. te Heerhugowaard, Oudendijk, Hensbroek en Obdam. Voor administratieve werkzaamheden is aan deze commissie toegevoegd de heer Koomen, ambtenaar ter secretarie te Heer hugowaard. Tegen inlevering van een costuum, wol len deken, winterjas of mantel kan iedere houder van een textielkaart en tegenover gave van bon A der textielkaart een bewijs verkrijgen waarop een nieuwe jas of man tel of stof daarvoor zal kunnen worden gekocht. De in te leveren stukken moeten in goeden staat verkeeren en zullen onder de armen uit eigen gemeente worden ver deeld. Tevens dient bij inlevering van klee- dingstukken (dus niet van wollen dekens) voor een kleerhanger te worden zorg ge dragen. Met bovenstaand doel wordt als volgt zitting gehouden: Heerhugowaard in het oude raadhuis op 10 Oct. a.s. van 3Iff uur en op 11 Oct. van 78 uur; Spierdijk in de voormalige school aan den Verlaatsweg voor inwoners uit de gemeenten Obdam en Hensbroek, voor zoover zij te Spierdijk of Wogmeer woonachtig zijn en wel op 10 Oct. a.s. van 78 uur; Obdam in de polderkamer van het gemeentehuis op 11 Oct. a.s. van iys3 uur; Hensbroek in de polderkamer van het gemeentehuis op 11 Oct. a.s. van 3 5 u. Men zij er op gewezen dat ook thans de stamkaart niet vergeten mag worden! Man vermist. Zondagavond omstreeks 10 uur is M. Blokker, wonende in de Melknapsteeg al hier, na het café G. ter hoogte van den Hoofdtoren te hebben bezocht, in de duisternis de straat opgegaan, waarna hij tot op heden niet is weergezien. Men heeft geconstateerd, dat de man niet naar de richting van zijn huis ging, doch den anderen kant is opgeloopen en men heeft nog aangeboden, hem te begeleiden, doch deze hulp it afgeslagen. Het ernstige vermoeden bestaat, dat de man is verdronken, waarom de politie ter plaatse heeft laten dreggen, wat tot dusver re echter zonder resultaat is gebleven. Het is evenwel niet onmogelijk, dat, zo: de man hier inderdaad te water is geloopen, zijn lijk door de sterke strooming naar de rich ting van het IJselmeer is afgedreven. Boerinnenbond. Dinsdagmiddag hield de afdeeling Wie- ringerwaard van den Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen een bijeen komst in de zaal van mevr. wed. P. Schenk. Mevr. VisserBakker verzocht bij de ope ning een oogenblik stilte voor de gesneu velden. Het jaarverslag van de secretaresse en de rekening van de penningmeesteresse werden goedgekeurd. Als nieuwe bestuursleden werden geko zen de dames SmitWitsen en Spaans Schenk. Voor een te houden cursus viltbe- werking gaven zich 10 leerlingen op. Ver der had een gedachtenwisseling plaats over huishoudelijke problemen, waarbij velen met hunne gedachten naar voren kwamen. Ten slotte werd gelegenheid gegeven de hooikist te bezichtigen, alsmede eenige. practische dingen. Bij het oversteken van den Bergerweg hoek Nesdijk, is een wielrijder, de heer v. K. uit den Heerhugowaard, Dinsdagmiddag door een uit de richting Bergen komende personenauto aangereden. De man werd tegen den grond geslingerd en liep een ern stige hoofdwonde op. Na ter plaatse door dr. van Gelder verbonden te zijn, is hij per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Gevonden voorwerpen. Handtasch met inhoud, gekleurde hals doek, statief van fototoestel, kussenmodel met haakpen, huissleutel, 2 vulpennen, ren- tekaart, damestasch met inhoud, armband met steen, portemonnaies, eenige rijwiel- belastingmerken, tennisschoen, rozenkrans, contactsleuteltje, autoped, ceintuur, dames hoed, dameshandschoen, zilveren ring, re genkapje, bril, gummibal, kindermuts, dop van vulpen, halssnoertje, kinderhoed, da mesarmbandhorloge, glacé handschoen, distr. vleeschkaart, kinderpistool, sjaal. Komen aanloopen 2 honden. Vertrokken personen. G. van Ginkel, N.H., dienstbode, naar Er- melo. L. M. Henneman, R.K., kapper, naar Beverwijk. IJ. A. Koopmans, geen, zonder, naar Amsterdam. I. Verkade, geen, zonder, naar Breukelen. E. Blok dijk, R.K., pensionhoudster, naar Hoorn. A. Nap, N.H., dienstbode, naar Berkhout. J. F. van Hees, geen, journalist, naar Den Haag. A. A. Balvers, R.K., dienstbode, naar Heiloo. G. Bijl (wed. v. P. Bakker), R.K., zonder, naar Egmond aan Zee. T. Naninga, N.H., dienstbode, naar Wedde. T. Danenberg, R.K., zonder, naar Limmen. M. Koopman, R.K., zonder, naar Castri- cum. A. Mors, geen, zonder, n. Alkmaar. T. G. de Haan, N.H., zonder, naar Apel doorn. C. Kleverlaan, R.K., chauffeur, naar Schoorl. J. G. van der Wel, N.H., zonder, naar Rockanje. A. C. Veul, R.K., dienstbode, naar Alkmaar. C. J. A. van de Kamer, religieuze, naar Amersfoort. S. de Boer, geen, boerenknecht, naar Idaar- deradeel. A. Brandes, geen, huishoudster, naar Amsterdam. M. E. Leuver (geh. m. J. H. Wolf), N.H., znder, naar Amsterdam. Th. Möller, R.K., kraamverzorgster, naar Alkmaar. H. B. Middelkamp, N.H., zon der, naar Hoogeveen. Th. van Tiggelen, N.H., koopman, naar Alkmaar. F. Kui pers, R.K., landarbeider, naar St. Maartens brug. A. Prins, N.H., dienstbode, naar Alkmaar. G. A. M. Holterman, R.K., vertegenwoordiger, naar Alkmaar. J. Schilder, R.K., vischventer, naar Amers foort. G. Holstege, N.H., verpleegster, naar Heelsum. C. Jonker, N.H., los-arbei- der, naar Amsterdam. W. A. C. Vink, R.K., agent van politie, naar Rotterdam. J. W. Appel, N.H., zonder, naar Hoogkarspel. E. J. P. de Krijger, R.K., 2 luit. luchtd.art., naar Heerenveen. J. M. Hamer (geh. m. I. H. W. Hagen), R.K., zonder, naar Hilver sum. W. A. Dekker, R.K., gemeenteveldw., naar Ede (Gld.). A. Veen-, geen, veehou dersknecht, naar Alkmaar. H. A. Schoen maker, Rem., instrumental. P.T.T., naar Alk maar. S. Groen, OBisCl., dienstbode, naar Alkmaar. J. G. Welbergen, geen, zonder, naar Alkmaar. P. J. Dolfing, N.H., dienst bode, naar Boskoop. J. H. M. Driessen, R.K., huisknecht, naar Alkmaar. T. D. F. Brouwer, N.H. kapper, naar Alkmaar. D. J. van Houten, R.K., zonder, naar Schoorl. Th. R. van Houten, R.K,, musicus, naar Amersfoort. C. G. van Rijn (geh. m. C. J. de Lange), N.H., zonder, naar Den Haag. A. Rozijn, geen, kindergeleidster, naar Haarlem. A. Nagel, H.A.Z.E.A., dienst bode, naar Alkmaar. Pensionaat vertrokken 37 personen. OB9UHBEVEN DOOR rEBKEOTNGEN VAN ALEXANDER RAYMOND VERSCHERPTE AANA CP ENGELAND Stockholm, 9 October (I Londensche radio meldde dat de Duitsche luchtmacht vallen op Engeland in stee omvang onderneemt. De la: aanvallen zijn buitengewoo geweest. Ruim tachtig verse vallen zijn er uitgevoerd, sténs de helft op Groot Lonc aanvallen hebben groote Du ties deelgenomen. Een sta Engeland heeft aan zware a het Duitsche luchtwapen bic De Londensche radio meld Duitsche vliegers voor D opnieuw een trein in duikvl aangevallen, welke voor transport diende. Voorts hebben Heinkel-m: een stad aan de Engelsche z men geworpen en groote sc richt. RUITEN VAN WINKEL DEI INGEGOOID. Gistermiddag, aldus de Tel; den, behoorende tot de N.S.l ingeworpen van het perceel waar de Nederlandsche Unie en propagandageschriften ten biedt. ZENDINGEN VOOR NEDEI BURGERGEINTERNEEE DUITSCHLAND In het propagandanummer Roode Kruis lezen wij het vol Naar aanleiding van een ve Hoofdbestuur van P.T.T. on omtrent zendingen voor Nede: gergeïnterneerden in Duitsch de volgende mededeelingen Inzake de briefwisseling ei ding van postpaketten door Duitschland geïnterneerde kan worden bericht, dat blijk' deeling van de Duitsche aut vrije uitwisseling van corres postpaketten van en met gen landers is toegestaan. In beide richtingen kunnen niet-aangeteekende brieven briefkaarten worden verzonc portvrije verzending toegestaa paketten niet zwaarder dan voor de geïnterneerden. Verzending mag alleen gesi de voor de geïnterneerden b ken zijn voorzien van hun ac noemden kunnen hunne betrc omtret door middel van daa kaarten inlichten. Zendingen neerden die tot dusverre c „ILAG XIII" droegen, kunnei dus worden geadresseerd: „ILAG XIII" Wuelsburg bei Weis burg/Bayern". OPGAVE AMSTERD AMSCH Bijkantoor Alkma van Woensdag 9 Octob STAATSLEENINGEN. 1 4 Nederland 1940 I! 3—3% NederL 1938 3 Ned.-lndië 1937 5H Duitschl. ro. verkl. BANK-INSTELL1NGEN. Amsterd. Bank1 Handel Mij. Chrt. v. 250 Koloniale Bank1 Ned. Ind. Handelsbank 1 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford - Lever Bros1 Philips GloeM. Gem. Bezit i INDUSTR. OND. BU1TENL. Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER SPOORWEGEN. Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw Union Pacific Can Pac. OFFICIEELE VALUTAKO NEDERLANDSCHE1 (Schriftelijke en t< Valuta's: New York 1.88 3/16—1.81 75.2875.43, Brussel 30.11 3.813.82, Stockholm 44.81- 43.55—43.64. Bankpapier: New York 1.86)4—1.901/4 30.20, Stockholm 44.76—44.! - 43.68.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2