Brandstoiiendistribuiie. Op de bonnen 01, 02 en 03 in October elk een eenheid brandstof. De inkrimping van den pluimveestapel. In September 63 schip breukelingen aere^ Op 04, 05 en 06 turf of later andere brandstof. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 9 OCTOBER 1949. DE INTOCHT VAN DE BUEGAARSCHE TROEPEN in de door Roemenië af gestane Dobroedsja (Hoffmann) HARTELIJK BEGROET door de bevolking keeren Duitsche soldaten, die sedert het begin van den veldtocht niet meer thuis zijn geweest, uit Frankrijk in Duitschland terug. (Scherl) HET FRAAIE HEK OM HET VONDELPARK TE AMSTERDAM, dat in zeer vervallen staat verkeert, wordt thans door jeugdige werklooze smeden gerestaureerd. Dezer dagen maakte men een aanvang met het verwijderen van het helt. (Polygoon'} TWEEDE BLAD. Richtlijnen van te treifen regeling. Gelijk reeds werd gepubliceerd moet met het oog op de voederschaarste de pluim veestapel aanmerkelijk worden ingekrom pen. Over het geheel genomen zal de kip- penstapel tot ongeveer 1/5 deel van zijn omvang bij de inventarisatie in September van het vorige jaar moeten worden teruggebracht, terwijl de een denstapel een nog sterker inkrimping zal moeten ondergaan. Deze inkrimping is reeds in vollen gang, doch tot dusverre was nog niet bekend ge maakt hoeveel dieren iedere pluimveehou der uiteindelijk zou mogen aanhouden en voor hoeveel dieren voeder zou worden verstrekt. Thans zullen hierover nadere aanwijzingen worden gepubliceerd, voor de bijzonderheden Waarvan moge worden ver wezen naar de binnenkort te verschijnen perspublicatie. Bij het opstellen van die aanwijzingen moest rekening worden gehouden met het feit, dat de kippenhouderij onder de huidi ge omstandigheden het best gedreven kan worden als onderdeel van het landbouwbe drijf op de boerderij. De ontworpen rege ling gaat in deze meest gewenschte rich ting. Natuurlijk kon deze gedachte niet in eens in al haar consequenties worden door gevoerd, want anders zouden plotseling al te groote verschuivingen zijn opgetreden, met al te nadeelige gevolgen voor tal van pluimveehouders daarvan. Dienovereen komstig zullen de bedrijven met een klei nen stapel, dit zijn in .het algemeen de boer derijen, waar de pluimveehouderij een be scheiden onderdeel van het boerenbedrijf uitmaakt, relatief meer dieren mogen aan houden dan de bedrijven met een stapel van grooteren omvang, voor welke de kip penhouderij een min of meer op zichzelf staande bedrijfstak is. Deze laatste zullen hun stapel dus sterker moeten inkrimpen. Anderszijds komt wat de voedertoewijzing voor den overgebleven stapel betreft de laatste groep van bedrijven er relatief beter af. Deze zullen bij de nieuwe voe derperiode. ingaande 14 Oct. a.s. voor een grooter percentage van hun dieren voeder mogen betrekken dan de boe renbedrijven met een kleinen stapel. Dit stemt ook geheel overeen met het feit, dat op grootere boerenbedrijven in den regel meer afval aanwezig is, zoodat de kip pen niet uitsluitend op afzonderlijk aange kocht krachtvoeder zijn aangewezen. Overigens zij er aan herinnerd, dat met het oog op deze noodzakelijke inkrimping van den pluimveestapel onlangs een eier- prijs is vastgesteld om een compensatie voor de vermindering van inkomsten der pluim veehouders te geven. Ook de prijzen waar voor het overtollige pluimvee van de hand kan worden gedaan zijn om dezelfde reden en ondanks het groote aanbod, op een be hoorlijk peil. Ook overigens zal voor de houders van bedrijven, wier inkomsten ten gevolge van de inkrimping van hun stapel zoo sterk dalen, dat zij, naast de bestrijding der kosten van levensonderhoud, niet toe reikend zijn voor de betaling van renten en publieke lasten, worden gezorgd. Activiteit N.Z.H.R.M. Gedurende de maand September werd 17 maal een beroep gedaan op de.diensten der reddingbooten van de N.Z.H.R.M. voor het redden van opvarenden van in nood verkeerende schepen en vliegtuigen. De motorreddingbooten „Arthur" (Sche- veningen) en de „Neeltje Jacoba" (IJmui- den) voeren driemaal uit, de „Brandaris" (Terschelling) en de „Jhr. H. J. Ortt" (IJmuiden) tweemaal en de „President Steyn" (Egrnond aan Zee), „Joan Hods- hon" (De Cocksdorp), „Dorus Rijkers" (den Helder), „Abraham Fock" (Hollum), „Insulinde" (Oostmahorn) en de roeired- dingbooten van Schiermonnikoog en Pet ten eenmaal. Verschillende dezer tochten werden gé- anaakt tijdens stormweer onder bijzonder moeilijke omstandigheden. In totaal wer den in September 1940 36 schipbreukelin gen behouden binnengebracht, waardoor het aantal geredden over 1940 is gestegen tot 121. De motorreddingboot „Neeltje Jacoba" verrichtte op 17 September een tweetal zeer moeilijke reddingen, waarbij 18 Ne- derlandsche en 3 Duitsche schipbreuke lingen gered werden. Vergaderingen met godsdienstig karakter Kennis geven toch verplicht. De secretarisgeneraal, wnd. hoofd van het departement van justitie heeft een aanschrijving gericht tot de procureurs generaal, fungeerend directeuren van po litie en de hoofdcommissarissen en com- auissarissen van politie, waarin hij mede deelt, van de zijde van den commissaris- generaal voor bestuur eri justitie bij den rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied nader bericht te hebben ontvangen, dat de ruime interpretatie van het begrip „vergaderingen met een zuiver godsdienstig karakter", voorkomende in paragraaf 2 alinea 4, van verordening nr. 24/1940 niet kan worden aanvaard. Derhalve zal in den vervolgt ook van het voornemen tot het houden van classi- cale-, provinciale-, algemeene en Synodale vergaderingen van erkende kerkgenoot schappen uiteraard zeven dagen, voordat de vergadering gehouden zal worden, ken nis moet worden gegeven aan den bevoeg den procureur-generaal, fungeerend direc teur van politie, tenzij aan de vergadering niet meer dan twintig personen deelnemen. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart maakt bekend, dat 9 Oct. a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van vaste brandstoffen, zoodat te beginnen met dien datum uitsluitend tegen afgifte van daartoe aan te wijzen bonnen vaste brandstoffen kunnen worden betrokken. Zooals in de dagbladen reeds is bekend gemaakt, werd gedurende de periode van 30 September tot en met 8 Oct. 1940 de ver koop en aflevtring aan verbruikers stop gezet, ten einde de bevoorrading van den handel te verzorgen. In deze periode zijn tevens de bescheiden ten dienste van de brandstoffendistributie aan belanghebbenden uitgereikt. De plaatselijke distributiediensten hebben opdracht gekregen bij de uitreiking van deze bescheiden een aftrek toe te passen van de op 29 September j.l. bij verbruikers aanwezige voorraden. Deze voorraden hebben de verbruikers moeten opgeven op de daarvoor vastge stelde formulieren md 89, welke hun voor dit doel zijn overhandigd, en wel in kilo grammen, hectoliters of mudden, waarna de distributiediensten deze opgaven omgere kend hebben in eenheden. Hierbij werden de volgende omrekenings factoren in acht genomren 1 eenheid 1 hl (max. 75 kg) anthra- ciet, steenkolen, industrie- of eierbriketten; 2 J4 hl kolenslik; =.2 hl y, (mak. 100 kg) bagger- turf; 2 hl y, (m'ax. 100 kg) cokes (ook gascokes); 110 kg bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 kg) baggerturf: 300 stuks (195 kg) persturf; 175 kg fabrieksturf; 200 kg overige soorten turf. Bovendien moest worden- opgegeven de hoeveelheid huisbrandolie, welke men in voorraad heeft, waarbij 1 1. huisbrandolie gelijk staat met .0018 eenheid. Nadat deze omrekening heeft plaats ge had zijn bij de uitreiking der kaarten een met den voorraad 'Overeenkomend aantal bonnen daarvan verwijderd, zulks in ver band met het feit, dat per bon voor een nader aan te geven periode een eenheid vaste brandstoffen zal worden beschikbaar- gesteld. Voor elke eenheid van den voor raad is dus een bon van-de kaart gescheurd. Aangezien steeds de laagstgenum- merde bonnen zijn verwijderd zullen zij, die over geen of een geringen voorraad beschikken, in deeerste plaats in de gelegenheid zijn de benoo- digde brandstofffen te betrekken, waar door een zoo rechtvaardig mogelijke verdeeling van den voorraad vaste brandstoffen wordt gewaarborgd. Eerst daarna komën zij aan de beurt, die bij den aanvang van de distributie reeds over een voorraad beschikten. Met nadruk wordt allen verbruikers aangera den hun brandstoffen zooveel mogelijk van hun gewone leveranciers te betrekkeil De groep verbruikers, welke de woningen van particuliere personenomvat (formu lier „a"), is verdeeld in verbruikers, die stoken met haarden en kachels en verbrui kers, die stoken met centrale verwarming. Aan verbruikers, behoorende tot de groep „a", „haarden en kachels", zijn, al naar gelang zij 1- tot en met 4- of 5- en meer vertrekken in gebruik hebben, kaar ten verstrekt met respectievelijk 16 en 21 bonnen, elk voor een eenheid, met dien verstande, dat een aantal bonnen gelijk aan het aantal eenheden van den voorraad per 29 September zijn ingehouden. Aan verbruikers behoorende tot de groep „a", „centrale verwarming", zijn, al naar gelang zij tot en met 6 of 7 en meer ver trekken in gebruik hebben, kaarten ver strekt met respectievelijk 36 en 48 bonnen, elke voor een eenheid. Zooals reeds is ver meld zijn ook van deze kaarten een aantal bonnen overeenkomende met den op 29 September aanwezigen voorraad, verwij derd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voorloopig voor kookdoeleinden geen extra rantsoen vaste brandstoffen beschikbaar kunnen worden gesteld. Het aantal bonnen, dat aan de verbrui kers van de groepen b, c en d is uitgereikt, is door de brandstoffen-commissie vastge steld. Hierbij is o.a. rekening gehouden met de te verwarmen ruimte en met het vroe. ger verbruik. Behalve zij, die op 25 of meer eenheden per distributieperiode aanspraak kunnen maken, ontvangen al deze ver bruikers bonnenkaarten voor het geheele Stookseizoen. terwijl aan degenen met een toegewezen verbruik van 25 of meer een- hgden toewijzingen per distributieperiode door de distributiediensten zullen worden verstrekt. Van deze kaarten zijn evenens een aan de hand van den voorraad per 29 Septem ber vastgesteld aantal bonnen ingehouden. Voor de groep „a", „kleinindustrie", wordt maandelijks door de brandstoffen commissie de toegestane hoeveelheid vast gesteld. Verbruikers, die vaste brandstof fen verstoken voor de voortbeweging van vaartuigen, welke in de rivier- en binnen vaart en de sleepvaart worden gebruikt, en voor de voortbeweging en aandrijving van zandzuigers, drijvend baggermaterieel en drijvend overslag-, hijsch- en heimaterieel, dienen echter een vergunning voor het koopen van de benoodigde» brandstoffen niet aan te vragen bij de brandstoffencommis- sie, maar bij het secreariaat of het agent schap van een bevrachtingscommissie. Hier van zijn uitgezonderd de veerdiensten, veer ponten en de zeescheepvaart, waarvoor wel een vergunning moet worden aange vraagd bij de brandstoffencommissie. Op de te verstrekken bonnenkaarten, bonnen of toewijzingen, staat al naar ge lang met haarden en kachels of met cen trale verwarming wordt gestookt, vermeld het woord „brandstoffen" dan wel het woord „cokes". Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat men tot nader aankondiging ook op de met „cokes" gemerkte beschei den alle soorten brandstoffen zal mogen betrekken. Op iedere met „cokes" gemerk- ten bon kan dus inplaats van 2 hl. cokes ook b.v. 1 hl. anthraciet of 450 stuks bag gerturf worden gekocht. Voorzoover de brandstoffenposilie zulks noodzakelijk mocht maken, kan echter na der worden bepaald, dat de met „cokes" gemerkte bescheiden uitsluitend recht zul len geven op het koopen van „cokes" voor de installaties, welke niet met cokes kun nen worden gestookt, doch waarvoor toch cokeskaarten zijn uitgereikt, zal te dien tijde een nadere regeling worden getrof fen. Ten aanzien van de bevoorrading van handelaren kan nog worden medegedeeld, dat hieromtrent zeer binnenkort een na dere publicatie zal volgen. Gedurende de maand October geven de met 01, 02 en 03 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels", als mede de met 01, 02, 03, 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonkaart dis tributie centrale verwarming", en voorts de met „brandstoffen, een eenheid, le periode", alsmede de met „cokes een eenheid, eerste periode" gemerkte bon nen elk recht op het koopen van een eenheid turf, als boven aangegeven. Verder geven gedurende de maand October de met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels" elk recht op het koopen van een eenheid turf, als boven aangegeven. Met nadruk wordt er echter de aan dacht op gevestigd, dat deze met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen in den loop van het stookseizoen alsnog zullen worden aangewezen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brand- stoffen. Men heeft dus de keus om hier op thans turf of later andere brand stoffen te betrekken. De aan de houders van identiteitskaarten uitgereikte toewijzingen geven gedurende de maand October recht op het koopen van het daarop vermelde aantal eenheden. De met „auto-anthraciet" gemerkte bon nen geven uitsluitend recht op het koopen van 1 hl. (maximaal 75 kg.) anthraciet- nootjes IV of V. VERKOOP, AFLEVERING EN VERVOER VAN TURF. In verband met de distributie van vaste brandstoffen is met ingang van 9 October a.s. tot wederopzegging een nieuwe regeling vastgesteld betreffende den verkoop, afle vering en het vervoer van turf. Deze regeling is neergelegd in een circu laire, welke van 10 October af ten kantore van plaatselijke distributiediensten kan wor den afgehaald. Benoemd. - Bij beschikking van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen is benoemd tot voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond: C. S. Roem te Scheveningen. Brandwacht bij het C.S. - Gisteren wer den in het Centraal Station te Amsterdam vijftig matrozen van den opbouwdienst, on der commando van den luitenant ter zee tweede klasse, Touset, geïnstalleerd als brandwachten bij het Centraal Station, Bommen geworpen bij Monnikendam. Het A.N.P. meldt: Een kapitale boerderij in Broek in Waterland ging in- den afge- loopen nacht tijdens een bomaanval in vlammen op. Een Engelsch vliegtuig cir kelde in den afgeloopen nacht boven de streek tusschen Monnikendam en deze ge meente en wierp verscheidene lichtfakkels uit. Een van deze heeft vermoedelijk de boerderij, bewoond door de familie Breedijk, getroffen. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand spoedde de brandweer van Broek in Waterland zich naar het terrein en nam met, kracht den strijd tegen het vuur ter hand. De kans om met eenig succes het vuur te bestrijden, was zeker niet denkbeeldig. De brand had zich bij de komst van de brand weer nog niet in zoo ernstige mate ontwik keld en mogelijk had men de boerderij ge deeltelijk kunnen behouden. De Engelsche vliegers bleven echter in de buurt en wier pen tijdens het blusschingswerk herhaalde lijk bommen in de directe nabijheid van de boerderij, tot een aantal van vijftien stuks. De energieke blusschers moesten hierdoor hun werk onderbreken. Vele malen moesten zij dekking zoeken in een greppel. Op deze wijze viel aan blusschen niet te denken en ofschoon de brandweer alles deed om nog iets te behouden, ging het geheele pand in vlammen op. In dezelfde omgeving werden nog tien bommen geworpen, waarvan er twee op den Jaagweg neerkwamen. VERDUISTERING MOTORRIJTUIGEN- VERLICHTING. Onlangs is bekend gemaakt dat de af scherming van de koplampen van motorrij tuigen moet geschieden met afschermkappen en dat. beplakken met papier of beschilderen niet is toegestaan. Naar aanleiding van deze bekendmaking heeft de A.N.W.B. er de aandacht van de autoriteiten op gevestigd, dat bij verschillende typen auto's, waar de lampen in de carrosserie of in de spatscher- men zijn „weggewerkt", het aanbrengen van afschermkappen niet mogelijk is. Thans kan worden medegedeeld, dat de betrokken autoriteiten in die gevallen dat de verlichting door middel van afschermkap pen technisch niet mogelijk is, goed vinden, dat papier of verf wordt gebruikt, onder voorwaarde, dat bij beschadiging van papier of verf die beschadiging terstond wordt hersteld. Glimlachje. Oh, daar komt de chef aan. Koop vlug een kleinigheid, dan merkt hij niets

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6