Koopt zomerpostzegels I Steun aan cultureele werkers. Radioprogramma voor Vrijdag. Wat doet het jstatiori voor maalderij en bakkerij? GEMENGD NIEUWS. Voorlichting aan de bakkerswereld. Geregelde controle. Bloem bollen-puzzle. TWEEDE BLAD TWEEDE B Gisteravond heeft de wnd. secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. H. J. Reinink, een radio-rede gehouden ten bate van de zomerpostzegels 1940. Mr. Reinink sprak in 't bijzonder over dat gedeelte van de opbrengst, dat ten goede komt aan de noodlijdende cultureele wer kers. Méér dan anderen, aldus spr., pleegt de cultureele werker getroffen te worden door den nood der tijden. De kunstenaarsver- eeniging is het eenige lichaam, dat de bij haar aangesloten kunstenaars wat kan steu nen, maar deze steun is onvoldoende. Onze samenleving kan niet buiten de kostelijke goederen, welke wetenschap en kunst voort brengen. Daarom mogen kunstenaars en mannen en vrouwen van wetenschap aan spraak maken op aller steun, wanneer deze noodig is. Meer dan ooit bezint ons volk zich thans op de vraag, welke de werkelijke waarden van het leven zijn. Zoo komt het tot de vraag naar den zin van den godsdienst, zoo richt het zich tot zijn eigen cultureele goe deren. Wij alle weten, diep in ons, dat verloren gaan van onze Nederlandsche beschaving zou beteekenen, dat één der voornaamste redenen van ons volksbestaan zou zijn weg gevallen. Wij moeten het dan ook als een voorrecht beschouwen, hen, die deze be schaving dragen en daarvoor leven, te steu nen in hun dagelijkschen strijd om het be staan, opdat zij van de grootste zorg be vrijd, zich kunnen wijden aan de vervulling van hun hooge taak. In 1935 is de helft van de netto-opbrengst der zomerpostzegels ten goede gekomen aan de kunstenaars in onze orkesten, die toen een uiterst moeilijken tijd doormaakten. Het jaar daarop werd f 36.000 besteed om aan een groot aantal Nederlandsche kunstenaars opdrachten te verstrekken tot het vervaar digen van werken voor de tentoonstelling te Parijs, waardoor de kunstenaars geholpen werden en het buitenland een denkbeeld kreeg van wat ons land op dit gebied ver mag. In 1937 werd een gedeelte gestort in het suppletie-fonds der acteurs, waardoor tooneelspelers- en -speelsters, die te oud waren om een engagement te verkrijgen, ge steund konden worden. Het overblijvend deel werd besteed aan aankoopen van kunst werken van beeldende kunstenaars. Een volgend jaar werden talrijke opdrachten verstrekt aan grafische kunstenaars, het voorzieningsfonds voor kunstenaars ontving een bijdrage en aan noodlijdende geleerden werd steun verleend. Verleden jaar kreeg de Nederlandsche academie van wetenschappen de beschikking over 5.000, welk bedrag be steed werd aan wetenschappelijke opdrach ten, terwijl ook noodlijdende musici weder om geholpen konden worden. Tenslotte werd het door de zomerzegels mogelijk aanstonds na de ramp, welke Rotterdam trof, een aan tal kunstenaars, die van alles beroofd wa ren, aan materiaal te helpen, waardoor zij de beoefening van hun kunst weer konden opvatten. Deze voorbeelden vormen slechts een greep uit de steunactie, die zich over het geheele terrein van het Nederlandsche cul tureele leven uitstrekt. Wie er meer van wil weten, koope het boekje „Vijf jaren zomer zegels", dat J. Campert in opdracht van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen over dit onderwerp schreef, alleraardigst geïllustreerd door Reitmann. Hierin vindt ge bovendien de afbeeldingen van alle tot nu toe verschenen zegels, terwijl voorin de nieuwe zegels geplakt kunnen worden. Het is verkrijgbaar bij het comité van propaganda voor de zomerpostzegels, Riouwstraat 7 te 's-Gravenhage voor den prijs van 22 cent en tevens bij de plaatselijke comité's. Indien gij u allen voorneemt, tenminste de eerste tien brieven, die ge verzendt, te frankeeren met zomerpostzegels, dan mag verwacht worden, dat de opbrengst in 1940 niet een teruggang zal aanwijzen. Maakt gij het mogelijk, dat wij later zul len kunnen zeggen: 1940 was een jaar van grooten nood en moeilijke tijdsomstandig heden, maar ook uit den aankoop van zomer zegels mocht blijken, dat de offervaardig heid mét dien nood gegroeid is, zooals dat het geval kan zijn bij een volk, dat den waren gemeenschapszin kent. CLANDESTINE SLACHTERS AAN GEHOUDEN. Eenige Haagsche agenten hielden Dins dagavond om ongeveer halftien op den Rijs wijkschen weg een auto aan, v/aarvan de verlichting niet aan de voorschriften vol deed. Nadat de auto tot stilstand was geko men, sprongen er twee mannen uit, die de vlucht namen. De agenten stelden hierop een onderzoek in, waarbij zij in de auto de helft van een geslacht varken vonden. De bestuurder, de 45-jarige garagehouder G. W. uit Alphen aan den Rijn, werd aange houden, terwijl de auto en het vleesch in beslag werden genomen. In den loop van den nacht werd een van de gevluchte man nen, de 36-jarige slager H. M. uit Alphen aan den Rijn, eveneens aangehouden. De tweede vluchteling, wiens naam bekend is; wordt nog gezocht. Het bleek, dat het hier een geval betrof van frauduleus slachten, terwijl het vleesch ook "iet gekeurd was. Voorts werd de vlerschvervoerwet overtreden cn was hei een verboden vleeschinvoer in de gemeente Den Haag. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. BOMMEN ONDER UTRECHT. Het A.N.P. meldt, dat gisternacht door Engelsche vliegers bommen zijn geworpen in een aantal volkstuintjes in de gemeente Achttienhoven, welke nabij den Gageldijk zijn gelegen. Vijf zware bommen veroor zaakten gaten van ruim twee meter door snede en verwoestten verscheidene huisjes, welke op de tuinen stonden. Overigens is de schade gering. Personen werden niet ge troffen. VERWOESTE OF BESCHADIGDE WONINGEN. Het spreekt vanzelf, dat de regeling en vergoeding van de schade, welke aan wo ningen tijdens de oorlogsdagen is toege bracht, veel administratieven arbeid en be slommeringen met zich brengen. Tenge volge hiervan was het niet mogelijk de schade op korten termijn voor alle geheel of gedeeltelijk vernielde perceelen vast te stellen en tot een vergoeding over te gaan. Om te voorkomen, dat de herbouw zou moeten wachten op verschillende formali teiten betreffende de financieele afwikke ling, heeft de regeeringscommissaris voor den wederopbouw een regeling getroffen, welke van groot belang is voor de eigena ren van vernielde of beschadigde woningen die om financieele redenen nog niet met den herbouw konden beginnen. Via de gemeentebesturen is de moge lijkheid geopend om van het regee- ringscommissariaat een voorschot te ontvangen in die gevallen, waarin het betreft woningen met minder dan 450 M3. inhoud (bedrijfsruimte niet mede- gerekend). Dit zullen dus in het alge meen middenstands- en arbeiderswo ningen zijn. Voor geheel verwoeste woningen kan de regeeringscommissaris aan de betrokkenen 80 pet. van de verkoopswaarde van het perceel op 9 Mei 1940 als voorschot op de tegemoet koming in de schade uitkeeren. Voors hands zal het voorschot echter niet hooger kunnen zijn dan 80 pet. van 10.000 is 8.000. Wanneer men niet in staat mocht zijn het overblijvende deel zelf te financieeren en geen hulp van derden kan krijgen, kan de regeeringscommissaris het verschil tus- schen de kosten van nieuwbouw en het voorschot als hypotheek leenen. Deze hy potheek zal in normale gevallen tegen 4 pet. worden verstrekt, doch indien de fi nancieele toestand van den betrokkene daartoe aanleiding geeft, kan de regee ringscommissaris gemakkelijker voorwaar den toestaan. Er zijn maatregelen getroffen om deze voorschotregeling zoo vlot en soepel moge lijk te doen functionneeren. Het regee- ringscommissariaat goedkeuring verleenen voor de uitvoering in verband met de be- noodigde materialen. SLACHTOFFERS IN HAARLEMS RAAD HERDACHT. - In de gistermiddag gehouden raadsver gadering heeft de burgemeester van Haar lem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk de slachtoffers herdacht, die enkele dagen geleden gevallen zijn, toen verscheidene huizen te Haarlem door bommen werden getroffen. De burgemeester wees in het bi zonder op het uitstekende werk van de medische staf, het personeel van de lucht bescherming, de brandweer en het korps vrouwelijke vrijwilligers, dat zich ver dienstelijk maakte voor het onderbrengen van de daklooze gezinnen. Het bestuur van het doopsgezinde Weeshuis, had dit ge bouw, dat eerder dienst gedaan had voor de huisvesting van Rotterdamsche kinde ren, beschikbaar gesteld. Er verblijven thans nog 54 personen uit 15 gezinnen. De Duitsche civiele en militaire autori teiten, aldus spr., hebben op velerlei wijze uiting gegeven aan hun medegevoel bij de ramp. De rijkscommissaris liet kransen neerleggen op de baren der overledene, terwijl hij van plan is enkele der zeer ernstig getroffen gezinnen' een bizondere ondersteuning te doen toekomen. Dinsdag is ten stadhuize een bespreking gehouden met een vertegenwoordiger van het herstelfonds. Personen, die ervoor in aanmerking komen, zullen een voorschot van 300 krijgen voor aanschaffing der noodzakelijke meubelen. JAARSVELD, 414,4 M. (VARA-uitz.) 8.— ANP-ber., gr.pl. 10.Fluit, piano en gr.pl. 10.30 Deel. 10.50 Pianovoordr. 11.20 Orgel spel. 12.— Ber. 12.05 VARA-orkest. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.VARA- orkest. 1.45 Gr.pl. 2.15 Esmeralda. 3.Deel. 3.30 Altviool en piano. 4.Gr.pl. (met toe lichting). 4.30 Voor de kinderen. 5.Gr.pl. 5.15 Nieuws- en econ. ber. ANP. 5.30 De Ramblers. 6.Esmeralda en solist. 6.30 VPRO: Geert Groote-herdenking. 6.45 Ber. 6.50 Felicitaties. 6.55 Gr.pl. 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 VARA-orkest. 8.ANP-ber. 8.10 VARA-orkest en soliste. 8.559.ANP-ber., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (NCRV-uitz.) 7.— Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Eng.) 7.30 Gr.pl. 8.ANP-ber. 8.10 Schriftlezing en medita tie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.33 Gr.pl. (9.9.15 Ber. Duitsch). 9.30 Fluit, piano en gr.pl. 10.Orgelconcert (opn.) 10.30 Gr.pl. 11.13 Ber. (Eng.) 11.30 Molto Cantabile en gr.pl. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.De Postillons en gr.pl. 2.Ber. (Duitsch). 2.15 Piano, twee violen en gr.pl. 3.Gr.pl. 3.30 Ber. (Eng.) 3.45 Gr.pl. 4.15 Zang, piano en gr.pl. 5.Ber. (Duitsch). 5.15 Nieuws- en econ. ber. ANP. 5.30 Cymbaal-sextet. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Cymbaal-sextet. 7.Vra gen van den dag (ANP). 7.15 Ber. 7.30 Ber. (Eng.) 7.45 Rep. of muziek. 8.Berichten (Duitsch). 8.15 ANP-ber., gr.pl. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.55 9.ANP-ber., sluhing. TE HOOGE PRIJZEN. De politie te Dordrecht heeft een goede vangst gedaan door de arrestatie van een caféhouder, twee handelaren in motoren en aanverwante artikelen en twee kooplieden, die voor gezamenlijke rekening een clande- stienen handel dreven in zeep, koffie, thee, griesmeel, pudding en custard. Het vijftal, dat deze goederen op groote schaal had in gekocht, had een voorraad in een pakhuis opgeslagen en bracht de artikelen tegen zeer hooge prijzen onder het publiek. De politie heeft de groote hoeveelheid producten in beslag genomen en het vijftal, wegens het drijven van kettinghandel in verzekerde be waring gesteld. Het onderzoek duurt nog voort en leidt naar elders. DE SCHEEPVAART VAN NEDERLAND OP HET BUITENLAND. Dezer dagen is verschenen de „Statistiek van de scheepvaart van Nederland op het buitenland." Hieruit blijkt, dat in totaal in het jaar 1939 meer dan 13 duizend ge laden zeeschepen in ons land kwamen met een inhoud van ruim 36 millioen b.r.t., terwijl bijna 12.509 geladen zeeschepen met een inhoud van ruim 30 millioen b.r.t. daaruit vertrokken. In totaal kwamen 6268 zeeschepen on der Nederlandsche vlag binnen. De tweede en derde plaats werden ingenomen door de Duitsche en door de Engelsche vlag, waaronder 3329 resp. 2540 schepen binnen kwamen. Een belangrijk aandeel hadden verder de Noorsche vlag met 976, de Zweedsche vlag met 937 en de Italiaansche vlag me t461 binnengekomen schepen. De meeste schepen n.l. 8961 vertrokken naar Noordzeehavens, terwijl de Oostzee havens, waarnaar. 2293 schepen vertrok ken, op de tweede plaats komen. Op eerst genoemde route kwam naast de Neder landsche vlag de Engelsche het meest voor, terwijl de -luitsche vlag hier de derde plaats innam."Bij het verkeer op de Oost zeehavens daarentegen overheerschte de Duitsche vlag. Verder had de Nederland sche vlag het belangrijkste aandeel in het verkeer met de noordelijke havens (aan de witte zee, noordelijke ijszee en Noordzee noordwaarts van Bergen), de Kanaalha vens, Ned.-Indië, de Atlantische havens van Canada en de Ver. Staten, de La Plata havens, de Zuid Pacific-havens van Amerika en de Atlantische havens van Afrika. In totaal kwamen in Nederland in 1939 niet minder dan 3583 kustvaarders (zee schepen met een inhoud van minder dan 500 b.r.t.) binnen, terwijl 3171 dergelijke schepen uit het land vertrokken. De meeste dezer schepen (resp. 2203 en 2560) voe ren onder Nederlandsche vlag. Langs rivieren en kanalen kwamen meer dan 108.000 schepen met een geza- NEDERLANDSCHE BANKET- B AKKERS VEREENIGING. Een dezer dagen vond te Rotterdam in „Parkzicht" de 55ste jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Ned. Banketbak- kersvereeniging, die aanvankelijk op 17, 18 en 19 Juni bepaald was. Bij den aanvang werden op plechtige wijze de overleden leden en de oorlogs slachtoffers herdacht. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter de moeilijkheden die de banket bakkers ondervinden met betrekking tot de grondstoffen, zooals slagroom en couver ture, die men niet meer kan betrekken en boter, suiker en meel, dat sterk gerantsoe neerd is, terwijl de vraag naar de produc ten stijgende is. De agenda was nog uitgebreid met een voorstel van het hoofdbestuur om met de werknemers-organisaties, waarvan leden in de banketbakkerijen werkzaam zijn, 'n col lectieve arbeidsovereenkomst aan te gaan, waartoe in principe werd besloten. Besloten werd om ook in het vervolg de contributie progressief te heffen. HONDEN- EN KATTENBROOD. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat de thans geldende bon no. 4 van de voeder- kaarten voor honden en katten na 31 Oc tober ongeldig is en derhalve na dien datum niet meer mag worden aangeno men. Door trein overreden. - Op den Wcn- copperweg nabij den onbewaakten overweg in de spoorlijn AmersfoortApeldoorn on der Utrecht, is gisteren het ontzielde lie1-aam gevonden van een man. Bij identificatie bleek het de heer Doest te zijn, die in de duisternis vermoedelijk den trein niet heeft zien aankomen, daardoor is vermorzeld. Van de trap gevallen. - Gisteravond is in haar woning aan de van Breughelstraat te Den Haag de 77-jarige mevrouw C. M. J. door onbekende oorzaak van de trap geval len. Zij overleed ter plaatse. De ontboden geneeskundige dienst kon slechts den dood constateeren. Het houden van collectes. - Nogmaals wordt van bevoegde zijde de aandacht erop gevestigd, dat openbare collectes, onver schillig welk karakter deze dragon, zonder vergunning verboden zijn. Een nauwkeurige officieele bekendmaking is binnenkort te verwachten. Te water geraakt en verdronken. - Gisternacht is te Groningen ter hoogte van de Ebbingebrug de 66-jarige A. G. tenge volge van de duisternis te water geraakt. Te Valtermond verdronk tengevolge van de duisternis de 19-jarige J. Fidder, te Leeu warden de 56-jarige H. Spindelaar. Winkeldievegge aangehouden. - De plaatselijke politie te Maassluis is er in ge slaagd een 17-jarig meisje aan te houden en hiermede een ,einde te maken aan een reeks van winkeldiefstallen, die de laatste maan den werd gepleegd. Het gestolen bedrag liep inmiddels tot in de honderen guldens. Zij is ter beschikking van den kinderrechter te Rotterdam gesteld. menlijk laadvermogen van ruim 51.5 mil lioen ton (tonnen van 1090 kg) ons land binnen, terwijl ruim 105.000 schepen met bijna 50 millioen ton laadvermogen ver trokken. Veelzijdig, is zonder eenigen twijfel het werk, dat in de gebouwen aan de Binnenhaven te Wageningen, waarin gevestigd- het station voor maalderij en bakkerij, wordt verricht. Want niet alleen zetelt hier een voorlichtings dienst, waar heel de Nederlandsche bakkerswereld terecht kan met haar klachten over technische moeilijkheden in het bedrijf, waar eiken dag tal- looze monsters wittebrood, bruinbrood, roggebrood, beschuit, bloem enz. scheikundig worden onderzocht maar bovendien vindt men er een op leidingsschool voor aanstaande bakkers, voor toekomstige bakkerijleeraren, en een molenaarsschool, de eenige in Nederland! Het was de directeur van het station, dr. J. van der Lee, die onzen verslag gever als bij uitstek deskundige gids diende bij een rondgang door de ver schillende lokaliteiten, langs de laboratoria met haar ontelbare reageer buizen, retorten, dikbuikige flesschen, langs de bakkerij-ovens, waar juist de vermaarde tijgerbroodjes gereed stonden om ingeschoven te worden, door rustige klasselokalen, en ten slotte door de rumoerige, van zwaar gedreun vervulde maalderij, waar de toekomstige molenaars leeren omgaan met allerlei soort machinerieën, die in hun interessant bedrijf te pas kunnen komen. „Het is nu ruim dertig jaar geleden zoo vertelde ons dr. van der Lee dat de vereeniging „station voor maalderij en bakkerij" werd gesticht. Gelijk alle groote bedrijven hun eigen laboratorium hebben, waar voortdurend proever, worden geno men, en de eindproducten scheikundig worden onderzocht, zoo deed zich ook in de Nederlandsche bakkerswereld de be hoefte voelen aan een centraal instituut, waar de aangesloten bakkers tegen een billijk" tarief inlichtingen zouden kunnen verkrijgen. Zoo ontstond, met medewerking van het Rijk, on-s Wageningsche station, dat weldra algemeene bekendheid verwierf. Met opzet is het lidmaatschap der vereeni ging zeer laaö gehouden, terwijl bij kleine moeilijkheden gratis advies wordt gege ven. Onze voorlichting is van tweeërlei aard. In de eerste plaats zijn er meer dan 209 bedrijven (bakkerijen, maalderijen, brood-, meel-, gist- en melkpoederfabrie- ken) die onder onze geregelde controle staan. Die bedrijven worden zoo eens in de zes weken door een onzer controleurs be zocht, die monsters meeneemt, en deze worden dan in ons laboratorium onder zocht. Vooral voor de broodbakkers, wier product op grond van de bepalingen van de warenwet aan tallooze eischen is onder worpen, beteekent een dergelijke controle op het gehalte aan droge sto^, asch, melk vet, een belangrijke steun bij de ontwik keling van hun bedrijf. Daarnaast geven wij ook advies bij in- cidenteele moeilijkheden, of wij onder zoeken op verzoek een der nieuwe pro ducten, waarmee de bakkerijen de laatste jaren werkelijk worden bestookt. Op die manier komen wij nog wel eens knoeie rijen op het spoor, en slagen wij er in, de bakkers te beschermen tegen een product, dat hun geen enkel voordeel, integendeel, slechts verlies zou brengen. Zoo komt ^et ook voor, dat wij aan bakkers, die bij ons hun brood doen onderzoeken op het ge wicht aan droge stof, kunnen mededeelen, dat zij hun brood veel te zwaar hadden afgewogen. Op die manier kunnen de kos ten van onderzoek door de betrokkenen in korten tijd ruimschoots worden terug verdiend." „Zijn in uw station ook de proeven ge- nomgn met het brood in zijn samenstel ling zooals wij dat thans kennen?" „Inderdaad, wij hebben in Wage ningen den laatsten tijd veel werk verricht in opdracht van de regee ring. Uit de organisaties op bak- kersgebied is een contactcommissie gevormd, waarmee de overheid overleg pleegt, en zoo werd aan ons station opgedragen, bakproeven te nemen, en aldus proefondervinde lijk te komen tot een product, dat aan de strengste eischen voldoet. Zooals men weet, bevat ons brood thans meer zemelbestanddeelen, en daarnaast een belangrijke hoeveel heid rogge. De samenstelling van de bloem is als volgt: 25 pet. rogge en 75 pet. tarwe; bij dit mengsel komt dan nog 5 pet. aardappelmeel. Het komt er op neer, dat men thans meer uit de korrel haalt dan vroe ger, en deze iets hoogere uitmaling komt aan de voedingswaarde ten goede. Er zijn met het nieuwe mengsel op vrij groote schaal bakproeven genomen, en elke v/eek hebben wij in de vakbladen onze be vindingen gepubliceerd. Wij kregen wel den indruk, dat de vakmenschen daarmee hun voordeel hebben gedaan, en ook, dat het publiek in het algemeen tevreden is over de samenstelling van het brood. Veel klachten hebben ons ten minste niet bereikt." Enkele cijfers, die de heer van der Lee ons vertelde, geven wel een duidelijk beeld van het omvangrijke werk, dat op het gebied van de voorlichting te Wageningen wordt ver richt. Het aantal monsters, dat door de con troleurs getrokken wordt bij de aangesloten bedrijven, schommelt jaarlijks om de tien duizend. Daar komen dan nog bij de mon sters, die voor onderzoek tegen betaling worden ingezonden, wier aantal ligt tusschen de 1500 en 2000. Al deze monsters betreffen wittebrood, bruinbrood, roggebrood, be schuit, ongebuild meel, bloem, melkpoeder, gist, botergebak, honig, moutextract, be schuitgelei en granen. Gemiddeld worden per jaar 30.000 scheikundige bepalingen uit gevoerd! Nog op ander terrein is het station werk zaam. Wanneer een bakker overgaat tot het doen bouwen van een nieuwen oven, dan vindt men den laatsten tijd veelvuldig in 't contract de volgende bepaling: „In geval van technische geschillen over den oven wordt bindend advies van het station voor maal derij en bakkerij aangevraagd. Bij voorbaat onderwerpen verkooper en kooper zich aan de uitspraak van het station". Tot zoover wat betret den voorlichtings dienst. In een tweede artikel zullen wij iets meer vertellen over het onderwijs, dat te Wageningen gegeven wordt aan toekomstige bakkers en molena'ars. Spott Voetbal ALCMAR1AH.R.C. UITGESTELD. De competitiewedstrijd AlcmariaH.R.C. welke Zondag a.s. gespeeld zou worden, is uitgesteld, omdat de Duitsche Weermacht het Sportpark voor Zondag a.s. gevorderd heeft. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Te Terdiek. Woensdagmiddag had in het café de Weerd ten overstaan van den waarnemen- den notaris mr. H. de Boer de openbare verkooping plaats van de huismanswoning met 9 perceelen weiland groot 8.47.39 ha. ten verzoeke van de heeren G. Bobeldijk en F. Moeijes te Terdièk. Na afzonderlijke veiling werden de ver schillende perceelen in allerlei combinaties aangeboden en daarna werd het geheel bij opbod geveild. Kooper werd toen de heer K. Zijp te Abbekerk voor 27019. Bij juiste invulling van onderstaande woorden, kan op de eerste en derde rij van boven naar beneden een slagzin wor den gelezen, aangevende het genot, dat ■bloembollen verschaffen. 1. 3 . 4 . 5 . 7 . 8 . 9 . 19. 11. 13 . 14 . 15 . 16 . 17 . 18 . 21. 1. zomerbloeiend knolgewas 2. soort populier 3. klimplant 4. Zwanebloem 5. boomvorm 6. gewicht 7. niet op deze plaats 8. wit bloeiende rotsplant 9. voedzame groente 19. aanleg 11. naaldboom 12. loot 13. vollegronds aard-Orchidee 14. slot van elke bezigheid 15 eenjarige zaaibloem 16. welriekend ruwkruid 17 eensgezindheid 18. Juffertje in het Groen 19. ontwerp, plan 29. slaapziekte 21. besdragende struik 22. afkooksel Alle lezers van dit blad mogen aan de oplossing van bovenstaande invul-puzzle deelnemen. Voor de beste oplossinger worden uit geloofd le prijs 109.2e prijs 75. 3e prijs 50.4e prijs 25.—; 5e prijs 10.en bovendien voor de 50 volgende beste oplossingen, elk een pakket fraaie bloembollen. Oplossingen voor 20 October aan het Centraal Bloembollen Comité, Krelagehuir Haarlem. GEMEENTERE' DIENST 1! In den aanbiedingsb tebegrooting, zoomede met toelichting van heerde takken van die der gemeentebegrooti den gewonen dienst I den kapitaaldienst 2 B. en W. het volgende Het behoeft nauweli bij den thans heersche ren toestand een begrc gende dienstjaar mindi werkelijkheid kan ben: geen mogelijkheid is t de gemeentelijke huisl de jaar zal moeten wi op welke inkomsten de nen rekenen en aan w gemeente het hoofd za bieden. Elke berekenin Het eenige wat wij ki raming te maken naar over wij thans beschil schriften, die thans g punten, waar elke ma king met een vorig eenvoudig de voor 19' dragen uitgetrokken. 2 brengst der belastingei derde omstandigheden terugslag zullen hebb raamd naar de door d< directe belastingen x boekingstijdvak gescha Ten aanzien van de ten zijn, bij gemis van werkelijken toestand h voor 1949 overgenome ontvangen bijdragen op de thans geldende sidiewet, ofschoon niet geldigheidsduur van d jaar afloopt, opnieuw lengd. Voorts hebben wij g aangaat de kosten v; ken, ons niet te kunne vraagstuk van eventuc materialen. Wij acht meen meer raadzaam, den gang van zaken ne te zijner tijd indien n bijzondere maatregelei zonder voldoenden gri zou loopen door willek te trekken om hypothe op te vangen. Het spreekt vanzelf, omstandigheden, waar thans nog door van h; kelijke oorzaken ve voorzichtigheid bij het huishouding nopen. Di feit, dat, behalve de e? belastingbijdrage, die drage uit 's Rijks kas 1 266.215,zijn u 259.999,een bijd in de kosten der genu geraamd van 156.765,zoodat h steun van rijkswege maken van de begroot 466.215,bedraagt. Teekent dit wel zee cieele afhankelijkheid ke haar belemmert ha slaan, gelukkig kunne moedgevende verschijx te blijft groeien, in ee ongekend tempo: in d met 1939 nam het aa met 2349. Tot 1 Septe op tot 33352. Dit toon tegenwerkende factors gemeenschap over ee beschikt, die de toeko optimisme doet tegem ben dan ook met hetg hef opmerkten, niet w ven, dat de eenige ho past, zou moeten zijn rustend en in geïate naar de ongunstige 1 Wij hebben voldoende energie en de werkkra king om te verwachte krachten zal inspanne: gunst der tijden het 1 gemeentelijke Overhei ten voorbeeld zijn. W tuigd, dat wij daarbij i niet tevergeefs een be dat ook Uwe Vergac voor de werkelijkheid mogelijkheden die 2 trachten te bereiken v te te bereiken valt. In dezen gedachten; meend, ook in deze drukking te moeten b) ven gericht blijft op .verschillende buiteng< door het gemeentebei: derd, als: het verbree van het Verdronkene vernieuwing van den ken van een reiniging rioleering in het Ber; maken van een nieuw Voormeer en van een Texelsche brug, de bi vrij archief, de verbet gebouw op de algem de verbetering van rioleering in het Ker alles uitvoerbaar zal daarbij in financieel king van het Rijk za! is thans niet te zegge te voorspellen, of in nog andere objecten lascht. Wij zullen, me bevind van zaken m kunnen U thans allee: v"n, dat wij zullen ti 'ge waak/aamheid x

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6