Mijnhardtjes |i Stad en Omgeving- i| Het nieuwe leven in de Baltische landen. BurgertijSte Stand. TWEEDE BLAD GEMEENTEBEGROOTING, DIENST 1941. In den aanbiedingsbrief op de gemeen- tebegrooting, zoomede de begrootingen met toelichting van de afzonderlijk be heerde takken van dienst (het eindcijfer der gemeentebegrooting bedraagt voor den gewonen dienst 3.586.640,en voor den kapitaaldienst 2.027.370,zeggen B. en W. het volgende: Het behoeft nauwelijks vermelding, dat bij den thans heerschenden zeer bijzonde ren toestand een begrooting voor het vol gende dienstjaar minder dan anders de werkelijkheid kan benaderen. Immers met geen mogelijkheid is te voorspellen, hoe de gemeentelijke huishouding het volgen de jaar zal moeten worden gefinancierd, op welke inkomsten de gemeente zal kun nen rekenen en aan welke behoeften de gemeente het hoofd zal moeten en kunnen bieden. Elke berekening op dat punt faalt. Het eenige wat wij kunnen doen, is een raming te maken naar de gegevens waar over wij thans beschikken en de voor schriften, die thans gelden. Op enkele punten, waar elke maatstaf van vergelij king met een vorig jaar ontbrak, zijn eenvoudig de voor 1940 vastgestelde be dragen Uitgetrokken. Zoo is b.v. de op brengst der belastingen, waarop de veran derde omstandigheden zeer zeker haar terugslag zullen hebben, wederom ge raamd naar de door den Inspecteur der directe belastingen voor het loopende boekingstijdvak geschatte bedragen. Ten aanzien van de werkloosheidslas ten zijn, bij gemis van inzicht omtrent den werkelijken toestand in 1941, de ramingen voor 1940 overgenomen, terwijl wat de te ontvangen bijdragen betreft is gebouwd op de thans geldende werkloosheidssub sidiewet, ofschoon niet vaststaat, dat de geldigheidsduur van dig wet, welke dit jaar afloopt, opnieuw zal worden ver lengd. Voorts hebben wij gemeend, voor wat aangaat de kosten van onderhoudswer ken, ons niet te kunnen verdiepen in het vraagstuk van eventueele prijstijging van materialen. Wij achten het in het alge meen meer raadzaam, dat de gemeente den gang van zaken nauwlettend volgt, en te zijner tijd indien noodig de vereischte bijzondere maatregelen treft, dan dat zij zonder voldoenden grond daarop vooruit zou loopen door willekeurige bedragen uit te trekken om hypothetische verhoogingen op te vangen. Het spreekt vanzelf,'dat de financieele omstandigheden, waarin de gemeente ook thans nog door van haar beleid onafhan kelijke oorzaken verkeert, tot groote voorzichtigheid bij het besturen van haar huishouding nopen. Dit blijkt o. a. uit het feit, dat, behalve de extra-bijdragen en de belastingbijdrage, die als bijzondere bij drage uit 's Rijks kas tot een bedrag van 266.215,zijn uitgetrokken (1940: 259.090,een bijdrage uit 's Rijks kas in de kosten der gemeentehuishouding is geraamd van 200.000,(1940: 156.765,zoodat het totale bedrag aan steun van rijkswege voor het sluitend maken van de begrooting niet minder dan 466.215,bedraagt. Teekent dit wel zeer scherp de finan cieele afhankelijkheid der gemeente, wel ke haar belemmert haar vleugels uit te slaan, gelukkig kunnen wij wijzen op het moedgevende verschijnsel, dat de gemeen te blijft groeien, in een tot dusver zelfs ongekend tempo: in de jaren 1936 tot en met 1939 nam het aantal inwoners toe met 2349. Tot 1 September 1940 liep het op tot 33352. Dit toont dat ondanks de tegenwerkende factoren de Alkmaarsche gemeenschap over een zekere vitaliteit beschikt, die de toekomst toch met eenig optimisme doet tegemoet zien. Wij heb ben dan ook met hetgeen wij in den aan hef opmerkten, niet willen te kennen ge ven, dat de eenige houding, die Alkmaar past, zou moeten zijn een houding van be rustend en in gelatenheid zich voegen naar de ongunstige tijdsomstandigheden. Wij hebben voldoende vertrouwen in de energie en de werkkracht van onze bevol king om te verwachten, dat zij al haar krachten zal inspannen om aan de on gunst der tijden het hoofd te bieden. De gemeentelijke Overheid moet haar daarbij ten voorbeeld zijn. Wij zijn ervan over tuigd, dat wij daarbij op Uwe Vergadering niet tevergeefs een beroep zullen doen en dat ook Uwe Vergadering met open oog voor de werkelijkheid en de praetisehe mogelijkheden die zich voordoen, zal trachten te bereiken wat voor de gemeen te te bereiken valt. In dezen gedachtengang hebben wij ge meend, ook in deze begrooting tot uit drukking te moeten brengen, dat ons stre ven gericht blijft op het uitvoeren van verschillende buitengewone werken, die door het gemeentebelang worden gevor derd, als: het verbreeden van de straat van het Verdronkenoord-Zuidzijde, met vernieuwing van den walmuur, het ma ken van een reinigingsinstallatie voor de rioleering in het Bergerwegkwartier, het maken van een nieuwen walmuur aan de Voormeer en van een beschoeiing, bij de Texelsche brug, de bouw van een brand vrij archief, de verbetering van het poort gebouw op de algemeene begraafplaats, de verbetering van rijweg, trottoir en rioleering in het Kennemerpark. Of dit alles uitvoerbaar zal zijn en of Alkmaar daarbij in financieel opzicht de medewer king van het Rijk zal kunnen verkrijgen, is thans niet te zeggen. Evenmin is thans te voorspellen, of in dit programma niet nog andere objecten zullen worden inge- lascht. Wij zullen, met Uw steun, naar bevind van zaken moeten handelen en kunnen U thans alleen de verzekering ge ven, dat wij zullen trachten, met de noo- 'ige waakzaamheid van de mogelijkhe den gebruik te maken, die zich in deze onzekere tijden mochten voordoen. Het stemt in elk geval tot voldoening, dat twee belangrijke objecten, t. w. de restau ratie der Groote Kerk en de bouw van een nieuwe Willemsbrug en een nieuwe Turfmarktsbrug, met verbreeding van den Limmerhoek, zullen worden uitgevoerd. Mocht te eeniger tijd weer kans bestaan op den bouw van een nieuwe Friesche brug, dan zullen wij onmiddellijk doen wat het Alkmaarsche belang ook in dat opzicht vordert. Met betrekking tot de onderdeelen van het ontwerp merken wij overigens het volgende op. Het spreekt wel vanzelf, dat wij geen vrijheid konden vinden tot verhooging van subsidiën van vereenigingen te advi- seeren. Zoo is dan ook in het ontwerp geen rekening gehouden met de aanvraag van de Vereeniging „Kinderkleeding" en de Vereeniging tot oprichting en instand houding eener openbare leeszaal en boe kerij, om haar subsidie respectievelijk met 375.en 500.— te verhoogen. ARBEID VERKEERSPOLITIE OVER DE MAAND SEPTEMBER 1940. Door de verkeerspolitie werden in de maand September 1940 de volgende proces sen-verbaal opgemaakt, terwijl 36 personen werden gewaarschuwd terzake slechte rem men, onduidelijk nr. en letter, zonder goede verlichting enz. Autorijden zonder rijbewijs te vertoonen 3 Autorijden zonder nummerbe^ijs te vertoonen 3 Autorijden zonder spiegel 6 Autorijden zonder duidelijk zichtbaar nummer en letter 2 Autorijden zonder vergunning voor gebruik benzine 3 Autorijden en veiligheid van verkeer in gevaar brengen 1 Autorijden zonder afgeschermde verlichting 1 Autorijden zonder B. bord 1 Autorijden zonder in het bezit te zijn van een werkboekje 2 Autorijden met te breede en te hooge lading 1 Autorijden en niet op vord. werkboekje vertoonen 1 Autorijden met slechte remmen 1 Autorijden zonder in bezit te zijn van geldig rijbewijs 2 Motorrijden zonder rijbewijs te vertoonen 3 Motorrijden zonder spiegel 1 Motorrijden zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs 1 Bakfiets berijden zonder rem 1 Bakfiets doen berijden door persoon beneden den leeftijd van 16 jaar 2 Rijden met paard en wagen en op voor- rangsweg geen doorgang verleenen 1 Wielrijden en geen (of niet tijdig) richting aangeven 88 Wielrijden in verboden straat of richting 7 Wielrijden links langs verkeersheuvel 5 Wielrijden links van den weg (ook in bochten) 6 Wielrijden zonder (voldoend) afgeschermde verlichting 22 Wielrijden zonder bel 7 Wielrijden zonder wit achterspatbord 7 Wielrijden en tweede persoon vervoeren 13 Wielrijden en te breede last vervoeren 3 Wielrijden en voor verkeer op voorrangs- weg geen voorrang verleenen 1 Wielrijden links naast twee andere wielrijders 3 Wielrijden en zich door auto laten voort trekken 2 Wielrijden over verboden rijweg 1 In gebruik nemen gemeentegrond zonder vergunning 2 Woning niet voldoende verduisterd 7 Zich tusschen 22 en 4 uur op den openb. weg bevinden 6 Auto niet doen inschrijven bij het Centr. Bureau voor de Statistiek 8 Totaal 224 INGEKOMEN PERSONEN. G. Berken'bos, N.H., ijzerwerker, Sta tionsweg 144, van Den Helder. C. Wit tebrood, R.K., dienstbode, Spoorstraat 7, van Uitgeest. J. H. van den Heuvel, geen, wachtgelder, van Leeuwenhoekstr. 25, van Den Helder. J. W. H. Jaring, geen, kantoorbediende, Westerweg 73, van Den Helder. A. F. Ensink, broodbakker, R.K., en echtgen., Laat 156a, van Arn hem. P. B. Kalb, R.K., matioos 3e klas se, Corfstraat 37, van Den Helder. M. Ververs, geen, marinier, en echtgen., Nieuwpoortslaan 91, van Den Helder. C. H. van Heezik, N.H., en echtgen., R.K., Leeghwaterstraat 17A, van Amsterdam. P. Buijs, R.K., zonder beroep, weduwe van P. Bernaards, Leeghwaterstraat 17A, van Amsterdam. J. C. Neefjes, zonder be roep, Emmastraat 23, van Hoogkarspel. C. A. Dekkers, Ger.k.,- corrector, Kanaal kade 11, van Den Helder. J. Knijns- berg, N.H., zonder beroep, Pr. Julianalaan 14, van Haarlem. H. C. A. Jansen, R.K., verpleegster, van Everdingenstraat 18, van 's-Gravenhage. A. van der Gulik, R.K., zonder, Ropjeskuil 3, van Amsterdam. W. A. M. Worm, R.K., vertegenwoordiger, en echtgen. en zoon, Langestraat 42a, van Haarlem. N. M. G. de Boer, R.K., zon der beroep, Macl. Pontstraat 28, van Amersfoort. J. H. van Lienen, geen, bakker, Dijkgraafstraat 9, van Uitgeest. P. F. van Koningsbruggen, R.K., huis houdster, Emmastraat 64, van Den Helder. M. J. Ummels, R.K., zonder beroep, wed. van P. Hoogenbosch en dochter, Em mastraat 12, van Den Helder. J. Alle- wijn, N.H., schoenwinkelier, en echtg., Laat 13, van Middelburg. C. van Baar, tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine R.K., verpleegster, v. Everdingenstraat 18, van Koedijk. C. Willemse, N.H., off. Ned. L. d. H., Hekelstraat 9, van Arnhem. G. J. Cornelissen, R.K., sleepbootkapitein, en echtgen., Omvr.l 102, van Den Helder. G. J. Lauwers, geen, z.b., en echtgen., Molenbuurt 23, van Den Helder. J. Praamsma, geen, verkoopster, Staring straat 4, van Koedijk. M. E. Querelle, R.K., z.b., Oudegracht 184, van Heiloo. I. Verstraate, N.H., opzichter b. d. Wie- ringermeer, en echtgen. en dochter, v. d. Meijstraat 14, van Lemsterland. W. A. Keesom, R.K., leeraar M.O. teekenen, en echtgen. en kinderen, Tesselschadestr. 8, van Rotterdam. A. Dijkman, N.H., N. G. Piersonstraat 34, van Amsterdam. W. de Vries, N.., z.b., wed. van A. de Vries, Kooltuin 23, van Winschoten. M. C. Pieterse, R.K., z.b., en echtgen.C. W. Bruinvisstraat 45, van Bergen. L. van der Voet, N.H., handelsreiziger, Nic. Beets- kade 5, van Sassenheim. C. Th. Groot jes, R.K., landarbeider, en echtgen., Ou degracht 140, van Zuidscharwoude. H. M. Zweijtzer, R.K.,- dienstbode, Spoor straat 51, van Sneek. M. J. Uden Mak kink, E.., leerl. verpleegster, Metius- gracht 22, van Haarlem. J. L. van Noord, N.H., zonder beroep, en echtgen., en kinderen, Wilhelminalaan 24, van Ber gen. M. A. Balvers, R.K., dienstbode, Costerstraat 7, van Oudorp. M. Ursem, R.K., z.b., Lr. Schaepmanstraat 10, van Heiloo. J. Odijk, N.H., z.b., Leeghwa terstraat 17A, van Amsterdam. N. Th. Rood, R.K., koopman in allerlei, Omval 16, van Den Helder. C. Brouwer, R.K., dienstbode, Kouttil 48, van Warmenhui- zen. M. Weeder, N.H., z.b., Rippingstraat ?'0, van Nibbixwoud. A. Winkel, N.H., z.b., Rippingstraat 30, van Nibbixwoud. J. A. Koop, R.K., ambt. L.C.O., en echtgen., en kinderen, Macl. Pontstraat 36, van Haarlemmermeer. C. Peperkamp, R.K., korporaal-machinist, en echtgen., geen, en kinderen, R.K., Kanaalkade 14a, van Vlissingen. H. G. Groot, N.H., teekenaar, Kenn.straatweg 7, van Velsen. E. Pop pens, geen, z.b., Westerweg 35, van Lei- dtn. I. J. Ratelband, N.H., z.b., en echt gen. en iknderen, Grensstraat la, van Vlis singen. VERTROKKEN PERSONEN. J. G. J. Steendijk, R.K., broeder-onder wijzer, van Nassaulaan 30 naar Oudenbosch. A. van Veen, R.K., zonder beroep, van Dr. Schaepmankade 4 naar Amersfoort. A. P. van Amstel, Rem., zonder beroep, van Macl. Pontstraat 38 naar Delft. E. D. Bakker, N H., zonder beroep, van Kennemerstraat- weg 169 naar Wageningen. N. Serier, G.K., hulp in de huishouding, van Kenne merpark 26 naar Gorinchem. N. Dege- naar, D.G., zonder beroep, van Emmastraat 95 naar Leiden. M. Hofman, R.K., zonder beroep, van Kinheimstraat 24 naar Heiloo. T. Nestra, N.H., reiziger en gezin, van Zaag molenstraat 2 naar Heiloo. J. Nol, geen, borstelfabrikant, en gezin, van Koningsweg 72a naar Heiloo. C. J. van Pruijssen, R.K., schrijfster bel., v. Molenbuurt 11 n. Utrecht. T. van der Werf, geen, dienstbode, van Stationsweg 104 naar Amersfoort. N. J. Al, R.K., colporteur, van Mient 10 naar Arnhem. J. C. van Roode, R.K., van Dr. Schaepmankade 2 naar Heemstede. J. G. de Lange, R.K., dienstbode, van Van Ever dingenstraat 16 naar Noordscharwoude. W. Put, geen, van St. Annastraat 34 naar Leeuwarden. J. S. Gerritsen, N.H., wacht- meester-cap., van Kennemerstraatweg 81 naar Arnhem. G. de Wit, N.H., fröbel onderwijzeres, gehuwd met M. Wolters, van Magdalenenstraat 4 naar Hengelo. M. A. Bloemendaal, N.H., onderwijzeres, van Ken nemerstraatweg 27 naar Leiden. T. Moes, N.H., landarbeider, van Kooltuin 29 naar Sleen. J. F. Ostermann, E.L., verpleegster, van Wilhelminalaan 11 naar Castricum. M. Liefting, R.K., zonder beroep, gehuwd met G. A. Klemkerk, van Wognumschebuurt 1 naar Bergen. W. A. van de Velde, N.H., waterbouwk. opzichter, van Westerweg 76 naar Loenen. J. G. J. Luijks, R.K., kwee- ker, van Spoorstraat 78 naar Amsterdam. M. H. J. Udo, N.H., werktuigkundig ing., van Kennemerstraatweg 85 naar Amster dam. A. T. Kolver, R.K., dienstbode, van Snaarmanslaan 129 naar Amsterdam. Ch. J. Gij zen, R.K., winkelbediende, van Snaar manslaan 23 naar 's-Hertogenbosch. A. J. F. Benz, N.H., kok, van Oudorperdijkje 15 naar Zandvoort. H. A. A. Evenaar, N.H., bouwkundige, van Spoorstraat 11 naar Haar lem. A. C. Veldhuis, R.K., dienstbode, van Laat 111 naar Hoorn. A. N. Heijbroek, Rem., leerl. verpleegster, van Oudegracht 186 naar Maarn. F. J. Helder, geen, zonder beroep, en N. G. Helder, zonder beroep, van Kennemersingel 2 naar Oldenzaal. C. Hooglander, E.L., vertegenwoordiger, van Stuartstraat 70 naar Amsterdam. A. Mors, geen, zonder beroep, en gezin, van Achter- dam 29a naar Bergen. D. L. A. Matthijs, N.H., leerl. verpleegster, van Wilhelmina laan 11 naar Rotterdam. C. Koster, E.L., le luit. Luchtd. Artillerie, en echtgenoote, yan Meeuwenkade 2 naar de Bilt. W. F. Arens, geen, kantoorbediende, en gezin, van Jan van Scorelkade 60 naar Nieuwer Amstel. J. H. Hofmeijer, R.K., dienstbode, van Kennemersingel 2 naar Schoorl. D. D. Mink, G.K., kruidenier, van Meerweg 30 naar Hoorn. P. A. Sipman, N.H., scheepsbouw kundige, van Nassaulaan 12 naar 's-Graven hage. W. B. L. Stikvoort, R.K., zonder be roep, van Achterdam 8 naar Wassenaar. M. J. Tjeertes, R.K., buffetjuffrouw, van Langestraat 90 naar 's-Hertogenbosch. L. M. Baas, R.K., zonder beroep, van Emma straat 25 naar Westwoud. P. C. M. Veer, R.K., huishoudster, van Schermerweg 40 n. Heerhugowaard. P. Noors, N.H., zonder, en echtgenoote en dochter, R.K., van Veer- straat 20 naar Amsterdam. J. A. Colle- wijn, R.K., colporteur/kellner, van Veer- straat 20a naar Amsterdam. C. van der Heide, geen, zonder beroep, van Parkstraat 3 naar Amsterdam. M. de Carpentier, N.H., zonder beroep, en gezin, van Costerstraat 10 naar Wieringerwaard. (Van onzen specialen verslaggever). Sedert de Baltische landen Sovjet- regeeringen daar voortaan de bevelen gebied schier volkomen aan den gezichts ken. De verbindingen met Sovjet-Litau zijn tot een minimum beperkt en uiterst dringt over het nieuwe leven in de drie de bladen, die er thans verschijnen, de Baltische republieken slechts geluk citeeren wij het nieuwe in Estland uit (Het Bevrijde Balticum): „Een nieuw Baltische landen. De Sovjet-Unie be langer een strijdperk tusschen de groote De Baltische volken hebben wezenlijk eigen wil uitdrukken en hun eigen lot enthousiasme over den nieuwen vrij delijke gezindheid jegens de Sojet-Unie volken Sinds de bloem van 's lands intelligentie als ook de vroegere vrijheidshelden, ambte naren van het oude regime en de hoogere officieren in lange treinen naar Moskou werden gedeporteerd, haast zich de bevol king, om een goede „towaritsj" te schijnen. Thans een kameraad te zijn, is het nieuwe parool. Kameraden ook met de Sovjet officieren en soldaten, die zich ook van hun kant minzaam en inschikkelijk toonen. In-' tusschen lukt het den man-op-straat beter en sneller, een nieuw-bakken „towaritsj" te zijn dan den voormaligen bankier, fabrikant of directeur. Complicaties en consequenties vloeien daaruit voort. Eén er van is de to taal veranderde wijze van gekleed gaan. In het bijzonder bij het mannelijk deel. De keurige colbertjes worden afgelegd en men moet immers geen aanstoot geven de dure winterpels blijft in de kast hangen. Daarvoor in de plaats doen boezeroers, Rus sische kielen, windvangers en hooge laarzen opgeld. Verdwenen van het straatbeeld is de bourgeois, die onder het vorige autoritaire regime nog een tamelijk goede kans had. Veel vrijer en ruimer schijnt de vrouw zich thans in de Baltische landen te kunnen bewegen. Voor het jonge meisje openen zich gulden dagen van vrijheid. Zij was eenigszins stiefmoederlijk bedeeld onder de vorige regeeringen en heeft nu plotseling algeheele gelijkstelling met den man ver kregen. Gelijke monniken, gelijke kappen dit voorrecht zal zij zich niet ontzeggen. Zij ziet nieuwe werkkringen in het ver schiet, nieuwe burgerlijke vrijheden en last not least de Russische officieren en matro zen blijken grage dansers te zijn, zoodat de flirt tusschen het zeer knappe blonde Est- landsche meiske en haar Sovjet-bevrijder naar hartewensch verloopt. Frank en vrij gaat de jonge vrouw haars weegs alsof het geheele omwentelingsproces haar verder niet aangaat. Terwijl de heeren hün bourgeois- neigingen intoomen, grijpt het zorgvuldig geschminkte meisje naar den ijlings afge- dankten heerenhoed, die o ironie voor haar juist het laatste snufje op het gebied van damesmode beteekent. Dit spel van geven en nemen zou men ook stuivertje wis selen kunnen noemen. Roode amazones. Een nieuwe verschijning in de straten van Tallinn, dat eerlang wel weer zijn vroe- geren officieelen naam van Reval zal aan nemen, is de roode amazone. Ook vrouwe lijke Sovjet-soldaten marcheeren door de stad, nemen er zelfs aan parades deel. Ze dragen khaki rokken met jakken van het zelfde materiaal en houden er een eigen aardige voetbekleeding op na: zwarte, roode en witte schoenen, sokken en lange kousen. Het zijn krachtige, welgebouwde jonge vrouwen, die den indruk van uitstekende gymnasten maken. De meesten kunnen niet ouder dan 21 jaar zijn. Deze Sovjet-amazones HELSINKI, begin October. republieken zijn geworden, en de nieuwe van Moskou uitvoeren, is het Baltische kring van het overige Europa ontbrok en, Sovjet-Letland en Sovjet-Estland karig is het nieuws, dat tot hier door- randrepublieken. Wie een blik werpt in krijgt uitdrukkelijk te hooren, dat men kan wenschen met hun lot. Als proeve komende periodiek „Vapautunut Baltia" leven is thans aangebroken voor de schermt ze en garandeert, dat zij niet mogendheden onderling zullen vormen, hun vrijheid behouden, zij kunnen Hun bestemmen. Er heerscht een ongekend heidsvorm en de dankbaarheid en vrien- groeien met den dag onder de Baltische dragen het haar gepermanent en geperoxi- deerd, precies volgens de mode. Behalve parades en dagmarschen zijn voor de vrou welijke soldaten ook concerten en meetings weggelegd. In dit alles deelt gelijkelijk de mannelijke en de vrouwelijke soldaat. De uniformen zitten goed en de stof schijnt van de beste kwaliteit te zijn. Wat in de harten van de nationalistisch denkende Esten omgaat, zal wel niemand te weten komen, maar een feit is het, dat het optreden van de Russische bezettingstroepen geprezen wordt. Zoowel de Sovjet-officieren als soldaten gedragen zich hoffelijk en cor rect. Dit heeft er toe bijgedragen, om veel aanvankelijk wantrouwen onder de bevol king weg te nemen. In vele gevallen kan men een hartelijke verstandhouding waar nemen. Men vergele daarbij niet, dat de ge middelde Est dichter tot den Rus dan tot den West- of Middel-Europeaan staat. De discipline wordt streng gehandhaafd en na het zuiveringsproces heeft men er voor gezorgd, dat verdachte elementen niet hun slag konden slaan. Die verdachte elementen werden in de eerste plaats aangetroffen onder jeugdige Estlandsche communisten, die vergeefsche pogingen deden, om in de woelige dagen een soort terreur uit te oefe nen. Opgeschoten knapen, die de revolutie op hun manier wilden vieren met plunderin gen van banken, aanslagen op particulieren en steekpartijen onderling, werden daarvan weerhouden doorde Russen zelf. Er werd hun aan het verstand gebracht, dat het parool niet luidde Wild West-scènes, doch meer arbeid en orde. De gevangenen, en vooral de politieke gevangenen, hadden daarentegen wèl reden om zich te ver blijden. Na hun invrijheidsstelling werden zij als eeregasten in de fijnste hotels van de stad ondergebracht. Schrik en ontsteltenis bracht dat alleen onder de overige hotel gasten te weeg! Er is een hausse in echtscheidingen, vooral in het grondig verbolsjewiseerde Litauen, dat vroeger een der bolwerken der R.K. kerk was. De kosten varieeren tusschen 100 en 500 litas. Als het een echtscheiding ten tweeden male betreft, 300 tot 1500 litas en in derde gevallen 1000 tot 5000 litas. Kerkelijke huwelijken zijn voortaan verboden, over tredingen kunnen bestraft worden met een boete tot 5000 litas. Godsdienstonderwijs is niet verboden, maar dient uitsluitend uit eigen middelen bekostigd te worden. De kerken blijven opengesteld, maar alle subsidies van staatswege zijn ingetrokken. Men kan niet zeggen, dat er geen godsdienst vrijheid meer bestaat. De theologische fa culteiten aan de hoogescholen in Kaunas, Riga en Tartu (Dorpat) zijn niet gesloten, maar de instandhouding daarvan moet voor taan aan particulier initiatief worden over gelaten. Overigens- blijven alle universi teiten op marxistische leest geschoeid. WIERINGERWAARD (derde kwartaal). Geboren: Klaas, z. van Klaas Schenk Jr. en Sophia Marie Eriks. Aart, z. van Aart Klos en Alida Faith. Anna, d. van Roelof de Boer en Marijke Daalman. Agatha Marie, d. van Jan Pieter Pool Wit en Klasina Bobeldijk. Folkert, z. van Nuttert Gouma en Trijntje Everts. Ronald, z. van Pieter van Zandwijk en Suze Koppes te Den Helder. Catharina, d. van Klaas Koster en Jansje Waiboer. Antje, d. van Bastiaan Kooij en Antonia Alida de Wildt te Den Helder. Janny Hendrika, d. van Jan Wil lem Hendrik Labij van der Pol en Gerritje Wit. Pieter Jan, z. van Dirk Waag en Neeltje Kossen. Getrouwd: Galjo Jacob Jan Geertze- ma en Sophia Catharina Jansen. Adolf Sybrand Keijser Wz en Trijntje Schagen Kd. Overleden: Arend Smid Bz., over leden te Alkmaar, 27 jaar. Jacoba Adriana Biemond Jbd., overleden te Zijpe, 24 jaar. EGMOND AAN ZEE (September). G e boren: Lena Pieternella Wilhel- mina, d. v. Albert Blok en Maria Billig. Tijs, z. v. Adrianus Hopman en Johanna Verzij lberg. Aldert, z. v. Engel Sloot en Guurtje Zwart. Nicolaas Maria, z. v. Ni- colaas Goes en Marianne de Jong. Leonar- dus Petrus, z. v. Nicolaas Goes en Marianne de Jong. Lucasia Wilhelmina, d. v. Lucas Willem Fernhout en Dirkje Glas. Joop, z. v. Cornelis Zwart en Lena Zwart. Adriaan, z. v. Johannes Wijker en Elisabeth Sloot. Onder t-rouw d: Engel Dekker en Helena Jacoba Bakhuijzen. Albert Sloot en Kniertje Visser, wonende te Velsen. Nicolaas de Vrij en Arendina Cornelia Zwart. Petrus Hille, wonende te Krommenie en Engelina Cornelia Broek. Jacobus Cor nelis Wijker en Neeltje Zwart. Getrouwd: Cornelis Hendrik Vallent- goed en Gerarda Dekker. Engel Dekker en Helena Jacoba Bakhuizen. Albert Sloot en Kniertje Visser. Petrus Hille en Enge lina Cornelia Broek. Nicolaas de Vrij en Arendina Cornelia Zwart Overleden: Martinus Dekker, oud 66 jaar, ongehuwd. Jenetta Reintje van Eijken, oud 59 jaar, ongehuwd. Levenloos kind van Klaas Zwart en Maartje Wijker. TEXEL. Geboren: Maria, d. v. Hendrik Star ren-burg en Jozephina Zeeders. Martien, z. v. Frans Witte en Wilhelmina Bakker. Johanna Hendrika, d. v. Augustinus Bakker en Petronella Cornelia de Graaf. Antje, o. v. Bauke Kramer en Marijke Meinsma. Jan Gerard, z. v. Jan Zoete lief en Willy Louise Langeveld. Johan Anthonij Willem, z. v. Adolf Frederik Kamp en Wera Johanna Elisabeth Neu- becker. Martinus Anne, z. v. Dirk Witte en Anna Hendrika Gomes. Neeltje Erika, d. v. Jan Hendrik Niebf-er en Jaco ba Slot. Wilhelmus Jacoba Maria, z. v. Johannes Theodorus Boom en Naantje de Graaf. Dirk Anne, z. v. Folkert Terp stra en Maria Wielink. Frederik Pieter en Simon Cornelis, zoons van Maarten Koorn en Hendrika Maria Vermeulen. Pieternella Johanna, d. v. Leendert de Waard en Grietje Johanna Dalenberg. Marinus Gerard, z. v. Franciscus van Schaick en Jannetje Kalis. Irene Julia na, d. v. Albertus de Blieck en Grada Vaandering. Adriaan, z. v. Lammert Blom en Janna Catharina Jansen. Ca tharina Gerharda Maria, d. v. Hendrik Zijm en Gerharda Thöne. Hendrik Wil lem, z. v. Eize Zoer en Maria Johanna Hoogerheidfe. Ondertrouwd: Pieter de Jong en Marretje Koorn. Pieter Johan Vermeu len en Klazina Tetje Lips. Martinus Cornelis Troost en Petronella Cornelia Bossers. Jan Verberne en Afra Com mandeur. Getrouwd: Johannes Dernison en Anna Wilhelmina Petronella Out. Si mon Zijm en Martje Lap. Jan Boom en Hermina Former. Pieter de Jong en Marretje Koorn. Pieter Johan Vermeu len en Klazina Tetje Lips. Martinus Cornelis Troost en Petronella Cornelia Bossers. Overeleden: Jannetje Bruin, oud 54 jaai, ongeh. Simon Cornelis Koorn, oud 2 dagen. Pieter Dijksen, 77 jaar, ge huwd met Frouwtje Knol. De KERN van alle goede reclame COURANTENRECLAME

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7