DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. AMSTERDAM VANNACHT De Duitsche aanvallen op Engeland. WEER GEBOMBARDEERD. De gevolgen der bombardementen. Londen een stad zonder vensterruiten. REEDS ACHT DOODEN EN NEGENTIEN ZWAAR GEWONDEN. Zeven personen vermist. Een boodschap van Pétain. Eert verklaring van Matsoeoka. VERDUISTERINGS TIJDEN. van 18.56 tot 7.59. NIEUWE BONNEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 241 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 11 October 1940 Hoofdredacteur: Tj, N. ADEMA. 142e Jaargang Buenos Aires, 10 Oct. (D.N.B.) De Lon- densche correspondent van de Nacion schrijft, dat het onzinnig zou zijn aan te nemen, dat de Duitsche luchtaanvallen op het Britsche industriegebied slechts onaan zienlijke economische en militaire schade veroorzaken. Alleen reeds het bijna aanhou dende alarm beteekent een verlies van hon derdduizenden arbeidsuren. Tengevolge van de zenuwsloopende slapeloosheid is de werkkracht der bevolking merkbaar ge daald. De luchtbases te Manston, Hawking en Lymphne zijn verlaten, daar zij volko men onbruikbaar zijn geworden. Dit betee kent, dat de stelselmatige Duitsche bombar dementen op Engelsche luchtbases zeer veel succes hebben. Acht Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Berlijn, 10 Oct. (D.N.B.) Acht Engelsche vliegtuigen zijn volgens de tot dusverre ont vangen berichten gisteren en in den afge- loopen nacht neergeschoten. Een daarvan werd door afweerbatterijen neergehaald. Van de Duitsche vliegtuigen zijn twee niet op hun bases teruggekeerd. Een communiqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart. Kopenhagen, 10 Oct. (D.N.B.) De door Keuter verspreide tekst van het officieele bericht van het Engelsche ministerie van luchtvaart en van het ministerie voor de binnenlandsche veiligheid doet uitkomen, dat de voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Londen in den afgeloopen nacht weer voorwerp van uitgebreide Duitsche luchtaanvallen waren. Het bericht ver meldt, dat de vijandelijke vliegtuigen in den nacht van Woensdag op Donderdag hun aanvallen hoofdzakelijk op Londen en naaste omgeving richtten. Niettemin zijn ook in verscheidene andere streken van zuid- Engeland, in noordwest-Engeland en in zuid-Wales bommen gevallen. Het bericht spreekt verder van brandhaarden in het ge bied van Londen en in de naaste omgeving van de hoofdstad, die tot den haard zelf be perkt konden blijven. Op verscheidene plaatsen werden huizen verwoest en eenige fabrieken beschadigd. De berichten over de siachtoffers zijn nog niet volledig. Ook de bommen welke boven eenige districten van zuidwest-Engeland en in een stad in zuid- Wales werden uitgeworpen, hebben „hui zen" beschadigd. Tokio, 10 Oct. (D.N.B.) In een bericht van den Londenschen vertegenwoordiger van de Tokio Asahi Sjimboen wordt Londen pen „stad zonder vensterruiten" genoemd. Voor een deel zijn de ruiten direct of indirect door de bomaanvallen vernield, voor een ander deel hebben de Londenaars ze)f de ruiten verwijderd. De Londensche vertegenwoordiger van Domei schrijft, dat het nachtleven in Lon den volkomen heeft opgehouden. Er wor den geen theatervoorstellingen en geen con certen meer gegeven. Zelfs de biosconen zijn des avonds gesloten. Het gevolg hier van is, dat 15.000 kunstenaars van allerlei soort en duizenden verkoopsters, werkloos zijn. De prijzen stijgen voortdurend. Eieren zijn er in het geheel niet meer te krijgen. Brand in het centrum van Londen. Berlijn, 10 Oct. (D.N.B.) De Duitsche ver kenners melden, dat in het centrum van Londen nog steeds een uitgebreide brand woedt, die ontstaan is door vannacht neer geworpen bommen. Ondanks het heldere weer verspreiden zich dikke rookwolken over de stad. De rook stijgt tot groote hoogte op. Een merkwaardig luchtgevecht. Berlijn, 10 Oct. (D.N.B.) Bij een luchtge vecht, dat zich boven de Engelsche zuidkust tusschen een Duitschen bommenwerper en tien Engelsche Spitfires afspeelde, schoot ,het Duitsche vliegtuig een Engelschen jager neer. Daarbij deed zich het zeldzame geval voor, dat de brandend neerstortende Spit fire een tweede toestel van de Engelsche aanvallersgroep, dat haar baan kruiste, ramde en mee in de diepte sleurde. De Duitsche bommenwerper bereikte met tal rijke treffers zijn vliegveld. Een lid der be manning werd doode'i,k gekwetst. Een revolutie voltrekt zich niet alleen door wetten en decreten. Genève, 10 Oct. (D. N. B.) De boodschap, die maarschalk Pétain in zijn radiorede van gisteren aankondigde, houdt o.a. in, naar uit Vichy gemeld wordt: Frankrijks nederlaag heeft talrijke oor- zaken. Zij is een weerspiegeling van de zwakheid van het oude regime. In 1939 is de oorlog, die reeds tevoren bijna verloren was, verklaard zonder dat men ook maar gewaagd had het parlement te raadplegen. De nieuwe orde in Frankrijk vooronder stelt een regime, dat met de sfeer en de mentaliteit van Frankrijk overeenkomt. Men moet een maatschappelijke hiërachie scheppen. Slechts de arbeid en het kunnen zullen den grondslag der Fransche hiër archie vormen. Omtrent de nieuwe buitenlandsche poli tiek verklaarde Pétain: Indien het nieuwe regime nationaal wil zijn, moet het zich van de zoogenaamde traditioneele vriendschap pen en vijandschappen bevrijden, die zich in den loop der geschiedenis voortdurend gewijzigd hebben. Frankrijk is bereid op alle gebieden met alle buren samen te werken. Hoe de politieke kaart van Europa en de wereld er ook uit zal komen te zien, één ding staat, vast: het probleem der Fransch-Duitsche 'betrekkin gen, dat in het verleden zoo lichtvaardig behandeld is, zal Frankrijks toekomst voor en na bepalen. - Pétain heeft verder gezegd, dat het hiër archische karakter van het niéuwe regime niet van haar sociaal karakter, te scheiden is. Alle Franschen hebben in de eerste plaat? den plicht tot arbeiden. Die dezen plicht ver- waarloozen, verdienen de hoedanigheid van burger niet meer. Maar alle Franschen heb ben tevens recht op arbeid. Om dezen plicht en dit recht te waarborgen, moet men in het verouderde economische stelsel een revolutie tot stand brengen. Na een overgangsperiode zal men in een georganiseerde volkshuishou ding blijvende centra van werkzaamheid scheppen, waar ieder de positie en het loon zal krijgen, die met zijn capaciteiten in over eenstemming zijn. 'De beroepsorganisaties zullen zich ook uitsluitend tot het gebied van het beroep hebben te bepalen. Onder het gezag van den staat zullen zij zich belas ten met de uitwerking en de tenuitvoerleg ging der arbeidscontracten en zorgen voor de verbetering der levensomstandigheden - - Maarschalk Pétain. van den arbeider. Tenslotte is het haar taak arbeidsconflicten te regelen door scheids rechterlijke uitspraken. Het economische systeem der laatste jaren heeft dezelfde onvolkomenheden en tegen strijdigheden als het politieke regime ge toond, n.l. een zoogenaamde vrijheid, die in werkelijkheid een onderdrukking door de geldmacht was. Met het oog op de alge- meene ineenstorting der liberale economie hebben vrijwel alle volken den weg van een nieuw economisch stelsel betreden. Ook Frankrijk moet dezen weg opgaan en door energie den verloren tijd inhalen. Daarbij zijn er twee grondbeginselen: In le eerste plaats moet het economische leven georganiseerd en gecontroleerd zijn. De co ordinatie van het particuliere economisch' bedrijf door den staat moet de macht dei trusts breken. In de tweede plaats moet de valuta in dienst van het bedrijfsleven ge steld worden. Zij moet een volledige ont plooiing der productie mogelijk maken. Het nieuwe Fransche valutasysteem zal op het goud slechts teruggrijpen als waarborg voor de regeling met het buitenland. De binnen landsche omloop van betalingsmiddelen zal aan de behoeften der productie worden aan gepast. Een dergelijk stelsel houdt een dub bele controle in: In internationaal opzicht een controle op den buitenlandschen handel en de valuta's, in binnenlandsch opzicht een waakzame controle op het verbruik en de prijzen om de koopkracht van het geld te handhaven en voor een rechtvaardige ver deeling der producten zorg te dragen. Het A. N. P, meldt: Opnieuw heb ben Engelsche vliegers in den afge loopen nacht hun bommenlast boven onze hoofdstad uitgeworpen en op nieuw zijn in rust verkeerende woonwijken en van hun dagtaak uitrustende burgers wreed opge schrikt door de dood en verderf zaaiende projectielen, welke geheel naar willekeur werden uitgestrooid. Ook ditmaal waren militaire doelen verre te zoeken, en het blijft een raadsel, wat de Britsche luchtmacht met een dergelijk optreden voor heeft. Bijna doorloopend hebben de Engel schen de laatste nachten Amsterdam als doelwit gekozen, doch zoo ernsti ge, gevolgen als vannacht hebben de aanvallen nog nimmer gehad. Om streeks negen uur vanochtend was het aantal dooden reeds tot 8 geste gen. Bovendien werden nog vermoe delijk 7 personen, vermist en zijn er 19 zwaargewonden. Het aantal licht gewonden bedraagt 37. Het zijn voornamelijk het westelijk en noordelijk deel der stad, welke getroffen zijn. In tegenstelling tot de vorige aanval len hebben de Engelsche luchthelden dit maal in hoofdzaak explosieve bommen gebruikt in plaats van brandbommen, welke uiteraard zeer groote materieele schade veroorzaakt en het getal der slachtoffers zoo hebben doen stijgen. Het is met geen pen te beschrijven welk een droefenis en leed in dezen nacht weer over de stad is gekomen. Reeds rouwde Amsterdam over zijn achttien dooden bij vorige bombardementen, thans is dat aan tal bijna verdubbeld. Wederom heeft Albion een bewijs geleverd van zijn „menschelijk" optreden in dezen oorlog. NOORD HEEFT REEDS ACHT DOODEN. Het allerergste is, volgens het A. N. P. wel'het noordelijk deel der stad getroffen. Er kwamen bommen neer op het Planeten- plein, in de omgeving van den Adelaars- weg, in de Maanstraat, op den Meteoren weg, het Orionplein en in de Vegastraat. Ds gevolgen waren verschrikkelijk. Vooral op het Planetenplein is het aantal dooden groot. Aanvankelijk viel daar nl-, een brandbom. De luchtbeschermingsbrand weer was spoedig met twaalf man ter plaatse om den brand te blusschen, doch terwijl men- daarmede bezig was, vielen er drie brisantbommen op het plein. Drie brandwachts, de heeren Vog, Montelbaan en Ter Wolde, werden op slag gedood, de brandwacht van Leersum moest zeer ernstig gewond naar het Binnengasthuis vervoerd worden. Ook onder de omwonenden zijn drie dooden en een zwaargewonde te betreuren. Op het perceel Putterstraat 13, nabij den Adelaarsweg, viel een brandbom, welke dit huis geheel vernielde. Hierbij zijn vier ernstig en zes lichtgewonden gevallen. In de Maanstraat werd door een bom de gasleiding beschadigd, terwijl door den luchtdruk een huis ineen stortte. Ook in dé Vegastraat is een huis vernield. Op den Meteorenweg liepen talrijke huizen ern stige schade op. In totaal waren in Amsterdam-Noord omstreeks negen uur vanochtend zes dooden, tien ernstig ge wonden en vijfentwintig lichtgewonden geteld. Men vreest echter, dat enkele van de ernstig gewonden het leven niet zullen behouden. Bovendien worden nog ver scheiden menschen vermist. Het aantal staat echter nog niet vast. Tenslotte roept Pétain alle Franschen tot medewerking op. De grondwet zal de juri dische uiting zijn van de reguleering, die in de practijk reeds begonnen is. Een revolutie voltrekt zich niet alleen door wetten en decreten. Zij komt slechts tot stand, als de natie haar verstaat en het volk de regeering vergezelt op den weg der vernieuwing. IN WEST EEN DOODE. De bominslagen in West hebben vooral de omgeving van het Hcofddorpplem getroffen. Op den zuidwestelijken hoek van dit plein sloeg een bom in het wegdek, waardoor voorioopig de trambaan var lijn 1 onbruik baar is. De in het wegdek gesiagen trechter heeft naar schatting een middellijn van drie meter. Zeer ernstig was de bominslag in het perceel Stolwijkstraat 2"'. Het projectiel is terhoogte van de tweede verdieping aan de voorzijde schuin in het huis geslagen en heeft daarbij den voorgevel en vrijwel het geheele interieur weggeslagen. Hier vallen een doode en een zwaargewonde te betreu ren, terwijl vermoedelijk drie personen worden vermist. In de Pieter Gijzenbrugstraat is een niet- ontplofte bom via het perceel 17 in de keu ken van het perceel 19 neergekomen. Op zijn weg h'eeft het projectiel een vrouw ge troffen, die op slag gedood werd, terwijl haar zuster lichte verwondingen aan de hand opliep. De politie en de luchtbescher mingsdienst hebben alle perceelen binnen 'n straal van vijftig meter van dit huis doen ontruimen. De bewoners zijn ondergebracht in de Hillegomschool cn het Victoria-theater, waar zij aan de zorgen van het korps vrou welijke vrijwilligers zijn toevertrouwd. Ook in de Legmeerstraat is een bom terechtgekomen. Hij trof de achtergevels van de perceelen 67 en 69, welke geheel werden ingedrukt. Gelukkig zijn hierbij slechts enkele personen licht gewond. Aan de Sloterkade werd een zandschuit door een projectiel geraakt. De schuit zonk, terwijl bovendien schade werd toegebracht aan de walbeschoeiïng tegenover het perceel 136. In West zijn dus volgens de gegevens, welke men omstreeks negen uur vanochtend in zijn bezit had, twee dooden, vijf ernstig- en zes lichtgewonden, terwijl waarschijn lijk drie personen worden vermist. Ook bij deze ernstig gewonden zijn er enkele, die in levensgevaar verkeeren. OOK NOG EEN FELLE BRAND. Brandbommen veroorzaakten nog een feilen brand in een opslagplaats van ple ziervaartuigjes, aan het Jollenpad. De brandweer trad direct krachtig op, doch kon niet voorkomen, dat de loods uitbrandde en talrijke roeibootjes \erloren gingen. Zoowel in Amsterdam-Noord als in Am sterdam-West hebben deze zinlooze Engel sche bombardementen een geweldige ravage aangericht. Tot ver in den omtrek waar de explosies van de bominslagen zijn geweest, zijn de ruiten vernield en op sommige plaats'en vormen de glasscherven een cen- tifneterdikke laag op voetpadeh en rijwe gen. Wijd en zijd ligt het puin verspreid. De verontwaardiging van de bevolking over het optreden der Engelsche luchthel den en degenen, die hen naar ons land zen den, zouden, als wij ze publiceerden, kolom men vullen. Het drie-morrendheden-pact is niet gericht tegen de Ver. Staten. Tokio, 10 Oct. (Domei). De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft hedenavond een verklaring afgelegd betreffende de heropening van den Bir- maweg en de sluiting van het driemogend- hedenpact. Deze verklaring luidt als volgt: Niet dan schoorvoetend lever ik com mentaar op de verklaring van Churchill, die volgens de berichten in het Engelsche parlement is afgelegd ten aanzfen van het besluit der Britsche regeering tot herope ning van den z.g. Birmaweg. Maar aange zien het wel nuttig kan zijn den toestand ten opzichte van dit probleem op te hel deren, evenals ten opzichte van het drie- mogendhedenverdrag tusschen Japan, Duitschland en Italië, zou ik in dit ver band eenige opmerkingen kunnen maken. In de eerste plaats was niet overeenge komen, dat de sluiting van den weg door Birma voor den tijd van drie maanden als voorwaarde had, dat Japuan er in zou sla gen om vrede te sluiten met China binnen dat tijdsbestek. Toen evenals thans wenschte Japan natuurlijk vurig een alge- meenen vrede in China zoo vlug mogelijk tot stand te brengen en uiteraard heeft het dit gezegd tegen den Britschen ambassa deur in Tokio. Niemand zou het feit willen ontkennen, dat geen ander volk meer dan het Japansche den wensch heeft gevoeld om den vrede tusschen Japan en China hersteld te zien. In feite heeft Japan iedere inspanning in die richting geleid en doet dat op het oogenblik nog. Juist de sluiting Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 11 Oct.: op 17.onder 2.47 Volle maan 16 Oct. 10.15 VLEESCHDISTRIBUTIE. 's-Gravenhage, 11 Oct. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het depar tement van landbouw en visscherij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van Maandag 14 Oct. tot en met Zondag 20 October a.s. geeft elk der vier met „04. vleesch" ge merkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, o f een rantsoen vleeschwaren. De met „04, worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 20 Oct. a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 27 Oct. a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 21 tot en met 27 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor lever artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. BROODDISTRIBUTIE. 's-Gravenhage, 11 Oct. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het depaf^' tement van landbouw en visscherij deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maan dag 14 Oct. tot en met Zondag 20 October a.s. de met „10" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 20 October nog niet ge bruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 22 Oct. a.s., met dien ver stande, dat zij op 21 en 22 Oct. a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van brood in hotels, restaurants e.d. van het pact met Duitschland en Italië, welke Churchill schijnt te betreuren, is in zekeren zin een nieuwe poging om het zelfde doel te bereiken. In de tweede plaats, wanneer de Britsche regeering, zoo als zij zegt, werkelijk den vrede in Oost-' Azië zoo snel mogelijk hersteld wenscht te zien, begrijp ik niet, dat de Britsche regeering kan hopen bij te dragen tot de verwezenlijking van dien wensch door den Birmaweg weer open te stellen, waardoor Tsjang-Kai-Sjek wordt aangemoedigd in verzet tegen den strijd met Japan. Het be sluit, dat ongelukkigerwijze is genomen, zal, zooals een ieder zien kan, de uitwer king hebben, dat Tsjang-Kai-Sjek wordt aangemoedigd, of dit nu de bedoeling is of niet. Churchills verklaring op dit punt is op zijn minst met zichzelf in tegen spraak. Ten slotte zou ik hieraan kunnen toevoegen, dat het driemogendhedenpact niet is aangegaan met de bedoeling om het te richten „tegen" de Vereenigde Staten. Wanneer er al van gerichtheid sprake kan zijn, zou ik willen zeggen, dat het bedoeld was „voor" de Vereenigde Staten. Open hartig gesproken wenschten de verdrags partijen oprecht, dat zoo'n machtige natie als de Vereenigde Staten in het bijonder en alle- andere naties, die op het oogen blik neutraal zijn, niet betrokken zouden raken bij den Europeeschen oorlog, of op eenigerlei wijze in conflict zouden komen met Japan tengevolge van het Chineesche incident, of anderszins. Een zoodanige ge beurlijkheid, met alle mogelijkheden van het-teweegbrengen van een verschrikke lijke catastrophe voor de menschheid is voldoende om iemand te doen huiveren, wanneer men aar. de consequenties denkt. Kortom het pact is een vredespact. TRADITIONEELE VRIENDSCHAP TUSSCHEN V. S. EN CHINA. Washington, 10 April. (D.N.B.) Ter gele genheid van den 29sten verjaardag van de uitroeping der Chineesche republiek heeft president Roosevelt aan de regeering te Tsjoegking een telegram van gelukwensch gezonden, waarin de „traditioneele vriend schap tusschen de Vereenigde Staten en China" bekrachtigd wordt.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1