<er zijn. 5 ïfeBif' en. ng tT. it 42. 2318. AAG. gratis. ^NDAG rten briceerd, Alkmaar AS wel Wat de Nederlaridsche Unie wil. Groote brand in de hoofdstad. 4 dan de nders te awaiïan Klarinet - Banjo. genheid. T6L. 3892 ALKMAAR 033 !326 1331 1666 .689 1549 5129 1524 351 1304 301 523 819 070 092 367 632 915 L227 L842 5741 2961 !489 L009 t283 L865 >229 >833 5104 412 5758 r274 r744 1145 1515 1808 1881 H40 1692 .039 162 920 263 514 985 203 735 014 316 690 120 578 >943 309 727 258 709 103 550 920 223 561 932 288 847 oet TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 11 OCTOBER 1940. - KANALISATIE VAN DEN OUDEN IJSEL. Honderden arbeiders zijn in de om geving van Hoogkeppel aan het werk om de bochten uit de rivier te halen en de dijken te verstevigen. (Polygoon) VOOR DE EERSTE MAAL WERD IN MIDDENMEER PAARDENMARKT GEHOUDEN. (WIERINGERMEER) EEN (Polygoon) Rede mr. J. Linthorst Homaji. In het kader van de ledenbijeenkomsten der Nederlandsche Unie, welke in deze week overal in het land worden gehouden, heeft ir. J. Linthorst Homan Donderdag avond in twee vergaderingen in het Con certgebouw te Haarlem zeer vele leden uit die omgeving toegesproken. Hij wees er daarbij op, dat de medewer king van alle leden noodzakelijk is om de Unie, welke thans de grootste politieke be weging is, welke ooit in Nederland heeft bestaan, niet tot een log lichaam te doen worden, doch tot een groote kern in het Ne derlandsche volk welke doelbewust volks vernieuwing nastreeft. Al bewijst vooral de reusachtige toeloop van arbeiders en boeren juist in de laatste weken den kloeken wil tot verbetering der .bestaande volksfouten, er zijn toch helaas yelen in de Unie binnengekomen, die blijk baar niet iets positiefs, doch louter afweei verlangen. Deze menschen behooren de Unie ten spoedigste weer te verlaten; slechts ■wie de arbeidsgemeenschap wil, zooals de Unie die voorstaat, behoort in hare gelede- ««41 thuis. 9* groote gedachte, dat dit alles zal die nen om een maatschappij zonder klassen tegenstellingen te bouwen, vindt overal weerklank. Men gaat beseffen, dat de ge meenschappelijke arbeid zoo zal moeten zijn gericht, dat niet meer het economische het sociale terughoudt of terugdringt. Het gaat om gezamenlijken arbeid door en voor allen. Opvallend is, hoe op het sociaal-econo mische terrein in alle groepen en bewegin gen, met een kleine uitzondering in liberale kringen, de gedachte der organische of cor poratieve ordening veld won, zoo sterk, dat deze reeds voor toepassing rijp kan worden geacht. Wel bestaat er nog verschil van meening over de vraag, hoever deze cor poratieve werkwijze ook op ander terrein, met name in het staatkundige, moet worden doorgevoerd. De Unie wil ver gaan, doch zij acht een deel der staatstaak niet voor cor poratief werk geschikt. De binnenlandsche politieke situatie wordt beheerscht door de moeilijkheid, dat de n.s.b., sprekende over machtsovername en alle anderen intimideerende, alle ande ren van zich heeft vervreemd, wat bij ons volk en dus ook bij de Unie, scherpe reac ties wekte. De eenige weg tot overwinning van de daardoor ontstane moeilijkheden, is, dat ieder, ook de n.s.b. zelf, streeft naar betere verhoudingen. De Unie met haar ge weldigen aanhang heeft door haar voorstel over een raad van advies een belangrijke stap gedaan. Doch hoe dit ook verder loope, de Unie wil voortgaan met haar streven naar een betere maatschappij en naar be tere staatkundige toestanden. Ook zij maak te fouten en ziet zichzelf niet als doel, doch als middel om het Nederlandsche volk zijn nieuwe taak te doen vinden met handha ving van de Nederlandsche volkswaarden en gedragen op een hecht christelijk funda ment. Zij heeft in ruim twee maanden reeds zeer velen van ons volk tot elkaar gebracht, doch de leden zelf moeten zorgdragen, dal daaruit ook waarlijk en snel de nieuwe volksgemeenschap kan groeien. Wie aarzelt, trede terug. Glimlachje. Wat dat te beteekenen heeft, Anna? Dat zal ik je gauw zeggen: Ik wil eindelijk aan tafel eens een mes gebruiken, dat ook snijden kan. Kostwinnersvergoeding voor ont slagen leden van den opbouwdienst. Tot 27 October, dan andere regeling. Zooals bekend) zal in het tijdvak van 9 15 Oct. 1940 een groot gedeelte van de bij den Opbouwdienst geplaatste personen uit dezen dienst worden ontslagen. Met betrekking tot de kostwinnersvergoe ding is de volgende regeling getroffen. Ten aanzien van alle ontslagenen wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met 19 Oct. 1940. Mocht blijken, dat de ontslagene er niet in slaag v o o r of op 14 Oct. 1940 loongevende arbeid te vinden, dan wordt de kostwinnersvergoe ding doorbetaald tot en met 26 Oct. 1940. Wat de onderofficieren betreft die tot de laatstvertrekkende groep behooren, wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met 26 October 1940. Onder loongevenden arbeid wordt ver staan, arbeid, die een geldelijke verdienste oplevert, ongeveer gelijk aan of hooger dan de inkomsten, die tot grondslag hebben ge diend bij het vaststellen van de kostwin nersvergoeding. Na 26 October 1940 mag voor diege nen, die in het tijdvak van 915 Oct. werden ontslagen, geen kostwinners vergoeding meer worden uitbetaald. Mocht in bepaalde gevallen toch be hoefte aan steun blijven bestaan, dan zal daarin op andere wijze dan door middel van kostwinnersvergoeding moeten worden voorzien. Snelscheercrême met minder dan 4 pet. vetzuur bonvrij. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt met betrekking tot de distributie van scheerzeep en scheer- crême het navolgende bekend: Zooals reeds eerder is medegedeeld, geeft één bon voor scheerzeep o.a. recht op het koopen van een tube snelscheer crême van de gebruikelijke afmeting of op twee kleine tubes snelscheercrême. Bepaald is nu, dat de snel scheercrême met een vetzuurge- halte van minder dan vier pro cent buiten de distributie valt en derhalve zonder afgifte van bonnen mag worden gekocht en afgeleverd. In de toekomst zal, wanneer snelscheer crême van een lager gehalte dan 4 of zonder vetzuur in dert handel wordt ge bracht, op de verpakking de aanduiding „bon-vrij" worden vermeld. Van de nog bij den handel aanwezige oude voorraden, mogen alleen de soorten, welke minder dan 4 vetzuur bevatten, zonder bon worden afgeleverd. Indien een grossier of een detaillist niet weet, hoeveel procent vetzuur de snelscheercrême, welke hij voortadig heeft, bevat, zal hij derhalve slechts tot verkoop zonder bon mogen den fabrikant of den importeur zekerheid overgaan, indien hij door informatie bij heeft verkregen, dat het percentage vet zuur minder dan 4 bedraagt. Het A.N.P. meldt: Gisternacht is in het ha vengebied van Amsterdam een groote brand ontstaan, die in den omtrek duidelijk was waar te nemen en waarvan de oorzaak tot nu toe niet geheel kon worden opgehelderd. Het betrof hier een opslagplaats voor landbouwdoeleinden, die niettegenstaande het ingespannen blusschingswerk van de hoofdstedelijke' brandweer, die vrij snel ter plaatse was gearriveerd en goed werk heeft verricht, grootendeels werd vernield. Dank zij het krachtdadig inspannen dei- brandweermannen kon echter voorkomen worden dat enkele steenen gebouwen, die in de nabijheid zijn gelegen, door het vuur werden aangetast. De hoofdstedelijké brandweer was zich volkomen van de haar opgelegde taak be wust en verschillende brandweerlieden heb ben hierbij staaltjes van persoonlijken moed en volharding getoond. Het nablusschingswerk heeft gisterochtend nog enkele uren gevergd. VAN MAAND TOT MAAND STIJGT IIET AANTAL DUIT- SCHE DUIKBOOTEN. De werven werken op volle kracht en boot na boot loopt van stapel. (Polygoon) AANMELDING DUITSCHE STAATSBURGERS VOOR MILITAIREN ARBEIDSDIENSTPLICHT. De Duitsche militiaire bevelhebber heef* in overleg met den hoogeren S. S. en poli- tie-leider bij het rijkscommissariaat voor het bezette Nederlandsche gebied bevel hebber der Ordnungspolizei het volgende bepaald: De mannelijke Duitsche staatsburgers, geboren in de jaren 1914—1921, moeten zich krachtens bevel van den militairen bevelhebber in Nederland, in overleg met den Ordnungspolizei, melden bij de voor hun woonplaatsen bevoegde stafofficieren bij den gevolmachtigde van den rijkscom missaris voor het. bezette Nederlandsche gebied. De personen uit de provincie Noordhol land dienen voor hun militaire aanmelding aanwezig te zijn. Bij de Wehrmachtskommandanteur Am sterdam, Museumplein, op Donderdag IV October, des voormiddags te negen uur de betrokkenen, wier namen beginnen met een der letters a tot en met p. Op Vrijdag 18 October, des voormiddags te negen uur de betrokkenen, wier namen beginnen met een der letters q tot en met z. De zich aanmeldende personen moeten bewijsstukken en twee pasfoto's (ter groot te van 37 bij 52 millmieter, in burgerklee- ding, zonder hoofdbedekking), de brildra- genden bovendien hun brillerecept, mee brengen). Joden moeten niet verschijnen. Aan de tot aanmeldingsverpliehte personen wordt het bedrag van de reis derde klasse op vertoon van hun retourbiljet terugbe taald. Bovendien verkrijgen zij bij afwezig heid uit hun woonplaats van meer dan acht uren een verteringsvergoeding. DE UITBREIDING VAN HET N.V.V. GECONSOLIDEERD. Groepadviseurs benoemd. Aan een mededeeling' van den Persdienst van het N.V.V. onlleenen wij: Na de toetreding van de Nederlandsche Vakcentrale, de ontbinding van het N.A.S. en de oplossing van het Nederlandsche Ar beidsfront, is in de afgeloopen weken hard gewerkt aan de inwendige voltooiing en de consolideering van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen. Het toetreden van tal van nieuwe vak bonden en vakvereenigingen bracht met zich mede, dat binnen het raam van het N.V.V. in éénzelfden arbeidsgroep vaak twee_of meer vakorganisaties bestonden. Na een vlot verloop van de noodzakelijke be sprekingen en het treffen van regelingen voor den overgangstijd is thans de fusie van verscheidene vakorganisaties een feit ge worden, in eenige gevallen zal in de zeer nabijzijnde toekorrist een gelijk resultaat kunnen worden behaald. Met ingang van 6 Oct. heeft de commis saris van het N.V.V., de heer H. J. Wouden berg een groep van adviseurs benoemd, be staande uit twaalf vooraanstaande figuren uit de thans aangesloten vakorganisaties. Thans komt het ledental van het ver- groote N.V.V. de vierhonderdduizend zeer dicht nabij. De- benoeming vSn commissaris Wouden berg door den Rijkscommissaris heeft een HET ONSCHADELIJK MAKEN VAN MIJ NEN -is een gevaar lijk werkje. Een corps van Duitsche specialis ten belast zich langs de geheele door Duitsch- land bezette kust hier mede. Een dezer ge vaarlijke oorlogsmon- sters wordt onder han den genomen. (Holland) onverbrekelijken band gelegd tusschen de nieuwe sociale ordening van Europa, die door Duitschland wordt geleid en het waardevolle erfelijke bezit van de Neder landsche arbeiders, dat in jaren van strijd en opofferingen werd opgebouw-d en thans een waarborg kan vormen voor een Neder landsche oplossing, in zuiver Nederland- schen zin voor de sociale problemen in ons land. De nieuwe orde zal ten aanzien van de sociale voorzieningen voor de Nederlandsche arbeiders hoogere eischen stellen aan de vakorganisatie dan ooit te voren. De uit breiding en versterking van het N. V. V. zal ertoe leiden, dat de werkzaamheden van het Verbond kunnen worden uitgebreid tot het terrein van de organisatie van den vrijen tijd, 't verzorgen van de behoeften van den Werkenden volksgenoot aan ontspanning en cultureele verheffing door het tot stand brengen van een dienst „Vreugde en Arbeid". Een zoodanige organisatie zal het zelfde karakter dragen als de organisatie „Kraft dureh Freude" bij onze Oosterburen, zonder dat dasrdoor het eigen Nederlandsche karakter van de vakorganisatie ook maar in eenig opzicht zal worden geschaad. Tot adviseurs van den commissaris van het N. V. V. heeft de heer Woudenberg de volgende heeren benoemd: G. B. Klein, Amsterdam; A. Wamsteeker, Amsterdam; A. J. Wijtsma, Haarlem; N. van Hest, Rot terdam; L. J Bakker. Bussum; H. M. Roos, Den Haag; L. Veenstra, Rotterdam; C. Cramer, Nijmegen; K. de Jonge, Amsterdam; B. Ponstein, Amsterdam; J. Hilgenga, Utrecht en L H. Mesker te Amsterdam. Deze adviseurs hebben tot taak den com missaris in alle voorkomende gevallen op zijn wensch met raad en voorlichting bij te staan. Door fusie van bestaande vakorganisaties zijn vier geheel nieuwe bonden ontstaan: 1. Algemeene Nederlandsche Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „Mercurius", ge vestigd te Amsterdam: 2. Algemeene Ne derlandsche Bond van Typografen, gevestigd te Amsterdam; 3. De Nederlandsche Bond van Arbeiders(sters) in de Voedings- en Genotmiddelenbedrijven, gevestigd te Am sterdam; 4. De Bond van Werkmeesters, Technici en Opzichthoudend Personeel, ge vestigd te Utrecht. Buiten deze fusie zijn de kleinere organi saties opgelost in het verband van bestaande groote organisaties. EEN OPROEP TOT STEUN. Foto's der Groote Kerk te Rotterdam. Dezer dagen heeft men kunnen lezen, dat met volledige instemming der Duitsche overheid maatregelen zullen worden ge nomen ter bescherming van de resten der Groote kerk te Rotterdam. Dit geschiedt, opdat de mogelijkheid tot herstel niet door slecht weer zal worden verkleind. Wat er verloren is, als herstel niet mogelijk zal blijken, bewijst een serie foto's dezer kathe draal, uitgegeven door de Hervormde ge meente te Rotterdam. Te midden der rampen moet men het als een geluk beschouwen, dat juist voor de verwoesting de bekwame kunstfotograaf A. G. van Agtmaal een heele reeks opnamen van de St. Laurenskerk had gemaakt. Wie gedoold heeft door de leege verlatenheid van de binnenstad, kan zich tenzij hij een Rotterdammer was, die het oude beeld van zijn stad in het hart geprent houdt niet meer voorstellen, dat eens de Groote kerk zoo typisch het middelpunt van de binnenstad was, als de overzichtsfoto laat zien. Rotterdam was geen oude stad en toch was de kathedraal er even zeer het middel punt van, als zulke gebouwen het waren in de meest markante middeleeuwsche stad. Voor de Rotterdammers was de Groote kerk voor velen een deel van hun leven ge worden. De kerk bleef dat, ook als zij Rot terdam verlieten en elders het hart voelden meekloppen met een andere stad. Zij allen hebben pijn gevoeld, toen zij wisten: de Groote Tkerk is niet meer. Laten zij de herinnering eraan levend houden door de aanschaffing van de thans uitgegeven serie foto's, waarvan de opbrengst komt ten bate der zoo zwaar getroffen Her vormde gemeente. De map met 12 foto's in groot formaat kan worden besteld bij het Kerkekantoor der N.H. gemeente Staten- sirtgel 67 Rotterdam; giro 27738; zij kosten 1.— (plus 10 cent port). Ook zijn vergroo ting (18x24 c.M.) verkrijgbaar tegen 50 cent per stuk. Van de trap gevallen. - Gisternacht is in zijn woning aan den Soetendaalsche- weg te Rotterdam de 85-jarige A. C. van Dijk van de trap van de eerste verdieping gevallen. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat hij korten tijd er na is over leden. - vj

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5