DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 1 De Zondag bracht geen rust in Londen. Steeds weer nieuwe Duitsche aanvallen. Engelsche bomaanvallen op Duitschland. i en Duitsche militaire missie naar Roemenië. Een rede van Roosevelt. r VERDUISTERINGS TIJDEN. van 18.49 tot 8.04. onder 5.56 .J |i Stad en Oi| Samenvoeging van Noord-Hollandsche gemeenten. Alkmaar en Oudorp zouden gecombineerd worden. Laiere grenswijziging met andere gemeenten blijft mogelijk. ALKMAARSCH COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 243 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Een convooi getroffen. Berlijn, 12 October (D. N. B.) Nauwe lijks hadden vandaag tegen den middag de laatste Duitsche gevechtsvliegtuigen de brandende, door rookwolken zwaar be roete huizenzee van Londen verlaten, toen reeds weer nieuwe golven gevechts formaties opstegen om haar vernieti gingswerk ten uitvoer te leggen. Weer huilden de sirenes in de Britsche hoofd stad en ditmaal was het sedert het begin van den oorlog het 205de luchtalarm, dat de Londensche bevolking beleefde. Voor de Duitsche stukavliegers strekte zich een beeld der verwoesting uit. Een Engelsch communiqué. Londen, 12 Oct. (Reuter). Het commu niqué van het ministerie van luchtvaart en dat van veiligheid luidt: De vijandelijke luchtaanvallen zijn ook in de eerste helft van den afgeloopen nacht voortgezet. Het hoofddoel vormde Londen, doch op andere districten in het Z. en Z.O. zijn eveneens bommen uitge worpen, alsmede op eenige plaatsen in ,,rales en Noord-West Schotland. Te Lon den strekte het bombardement zich over een groot gebied uit. Formaties vijandelijke vliegtuigen zijn het graafschap Kent binnengevlogen. Bommen werden op verschillende plaat sen in Kent en Sussex uitgeworpen, als mede in de nabijheid ven de Theemsmon- ding. Enkele dooden zijn te betreuren. Vinkels en huizen te Canterbury zijn be- s ïadigd. Een zware bom, die op het gebouw van het dagblad „The Times" geworpen werd, heeft aanzienlijke schade aangericht, zoo wel in- als uitwendig. Convooi gebombardeerd. Berlijn, 12 Oct. (D. N. B.) Een golf Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht een groot convooi ge bombardeerd en het gedeeltelijk uiteen gedreven. Een stoomschip van 8000 ton werd in een lagen aanval getroffen en bleef bewegingloos liggen, overgeleverd aan den wind. Een ander stoomschip van 6 '00 ton kreeg zoo'n zwaren treffer, dat geweldige zuilen vuur en water er over heen sloegen. Het schip trachtte uit het convooi weg te komen, maar bleef ver volgens eveneens bewegingloos liggen. Bommen op Waterloo-station. Berlijn, 12 October. (D. N. B.) Omtrent de doeltreffende aanvallen van heden op de City van Londen verneemt het D. N. B. nader, dat o. a. het Waterloo-station verscheidene voltreffers gekregen heeft en andere treffers ten oosten van het Victoria-station en in andere wijken van Westminster waargenomen konden wor den. Het troepenkampement, dat onfeil baar met bommen bestookt is, ligt bij Lungeness. Nieuwe aanvallen op Londen. Nog in den laten namiddag van gisteren zijn sterke afdeelingen Duitsche gevechts vliegers gestart voor den nachtelijken aanval op de Britsche hoofdstad. Zonder onderbreking zijn krachtige slagen aan de Britsche ho 'fdstad toegebracht, tot de ochtend aanbrak. Er zijn reeds berichten ontvangen over deze succesvolle aanval len. In alle deelen van de stad zijn nieuwe brandhaarden ontstaan. Berlijn, 13 October (D.N.B.) Ook in den afgeloopen nacht waren de voornaamste Duitsche aanvallen op Londen gericht. Op de stations Elephant Castle en Kings Cross werden gebouwen en spoorbanen door zware bommen getroffen. In verschillende wijken ontstonden wederom groote branden. De aanvallen op strategische objecten in andere steden slaagden in het bijzonder te Birmingham en Coventry. De Duitsche vlie gers konden heyige branden en een sterke rookontwikkeling waarnemen. In een andere plaats zijn olietanks gebombardeerd. Eenige minuten na het neerkomen der bommen deden zich hier heftige ontploffingen voor, die van verre te zien waren. De aanvallen van Zondag. Berlijn, 14 Oct. (D.N.B.) Geweldige steek vlammen schoten omhoog uit een electrisct.e centrale ten Noorden van de Theems, welke bij de vergeldingsaanvallen van sterke Duit sche krachten op Londen Zondag nauwkeu rig gemikte bomtreffers had gekregen. Ook een reeks havenwerken, o.a. de India- en de Victoria Docks, leden tijdens dit optreden groote schade. In andere stadsdeelen werden geweldige ontploffingen en groote brander, waargenmen. Ook een troepenkamp -in een voorstad van. Londen werd doeltreffend met bommen bestookt. Een vliegtuig van een Duitsch gevechts eskader, dat was opgestegen om weerbe richten te verzamelen, ontdekte Zondagmid dag in de monding van de Theems een con vooi van middelbare grootte. Het geiuKte hem een der koopvaardijschepen in brand te schieten. Een jachteskader, dat Zondagmiddag ter bescherming van Duitsche bommenwerpers aan den aanval op Londen deelnam, geraakte in de buurt van den Engelsche Zuidkust in luchtgevechten gewikkeld met een sterke formatie Engelsche jagers van het type Hurricane. De Dui sc.ie „agcrs schoten negen vijandelijke toestellen neer. Eigen verliezen waren er niet. Zondagmiddag stegen opnieuw Duitsche gevechtsvliegtuigen op ;om Londen aan te vallen. Weer werden vooral de dokken en belangrijke militaire complexen in de groote monding van de Theems met bommen be stookt. Er ontstonden geen luchtgevechten, hoewel zich boven Londen en de Theems ongeveer honderd Engelsche jagers bevon den. De Britsche jagers onttrokken zich, blijkbaar onder indruk van de Duitsche supe rioriteit in de lucht, aan elk gevechtscontact en ontweken ook eiken aanval welke de be geleidende Duitsche jagers wilden onder nemen. Spoedig na het invallen van ae duister nis stegen Zondag de eerste formaties Duit sche gevechtsvliegtuigen op om tot den nachtelijken aanval tegen Londen en andere belangrijke industriesteden in Engeland over te gaan. Sinds dien is formatie na formatie oi.afgebroken opgestegen. Ziekenhuizen getroffen. Berlijn, 12 Oct. (D.N.B.) In den afge loopen nacht hebben enkele Britsche ge vechtsvliegtuigen getracht uit het Westen naar Berlijn door te dringen. Evenals in de afgeloopen dagen gelukte het' den Engel- schen ook ditmaal niet door te dringen tot ook maar de nabijheid van de rijkshoofd stad. Zij moesten met al hun toestellen, on der den dwang van het buitengewoon krachtige afweervuur, rechtsomkeert ma ken en waren na korten tijd weer alle uit het rijksgebied verdwenen. In één stad werden bommen geworpen, die echter slechts burgerlijke schade aanrichtten op een terrein van nieuwgebouwde huizen. Engelsche bommen op Duitsche ziekenhuizen. Berlijn, 13 Oct. (D.N.B.) in den nacht van Zaterdag op Zondag is het Universi teitsziekenhuis van Munster door Britsche vliegtuigen met bommen bestookt. Er zijn vier explosieve bommen geworpen. Hier van viel er één op het hygiënische instituut van het ziekenhuis. Voorts werden twee woonhuizen in de onmiddellijke nabijheid getroffen en ernstig beschadigd. Het is slechts aan een gelukkig toeval te danken, dat andere deelen van het zieken huis niet zijn getroffen. Personen werden gelukkig niet gewond. Engelsche aanvallen op Berlijn. Berlijn, 13 Oct. (D.N.B.) Een slechts mg a ritSche vliegtuigen heeft in u nacht >.i> 12 op 13 October de rjjks- COLLECTE VOOR HET WINTERHULP- WERK. Berlijn, 14 Oct. (D.N.B.) De gisteren ge houden tweede collecte van dit jaar voor het oorlogswinterhulpwerk heeft opgebracht 1.569.221 rijksmark, hetgeen vergeleken met den overeenkomstigen collectedag van het Vorige jaar een stijging beteekent van vijf tig procent. BOMAANVALLEN OP WOONWIJKEN IN BELGIE. Brussel, 13 Oct. (A.N.P.) Ook in de laat ste nachten hebben de Britsche vliegers hun nachtelijke bomaanvallen op woonwijken in België voortgezet. In den nacht van Donder dag op Vrijdag zijn vier bommen geworpen op de voorstad Slemalle bij Luik. Een zui gelingeninrichting werd daarbij vernield Het aantal slachtoffers staat nog niet nauw keurig vast. In den nacht van Woensdag op Donderdag waren te Luik zeven arbeiders omgekomen. Daarna heeft men echter onder de puinhoopen nog twee lijken gevonden en men gelooft, dat onder de ruïne nog meer slachtoffers liggen. Bij het opruimingswerk werden later bovendien nog verscheidene arbeiders zwaargewond door het ontploffen van een tijdbom. hoofdstad en haar omgeving aangevallen. Zij wierpen brand- en explosieve bommen, waardoor één soldaat en een aantal bur gers, die zich buiten de schuilkelders be vonden, doodden en verwondden. De schade welke door deze Britsche aanvallen is aangericht, is gering. Een houtstapel ge raakte in brand. Een explosieve bom ont plofte naast een ziekenhuis, een andere naast een tehuis voor ouden van dagen. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Hand"1'druk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Maandag 14 October 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Berlijn, 12 Oct. (D.N.B.) In verband met de garantie, die te Weenen tegenover Roemenië aanvaard is, heeft de Duitsche regeering overeenkomstig de Roemeensche wenschen een Duitsche militaire missie be nevens de noodige instructieformaties naar Roemenië gezonden en tegelijkertijd forma ties Duitsche jagers als aanvullende be scherming van de Roemeensche olievelden naar Roemenië overgeplaatst. De Duitsche weermachtsformaties zullen dienen als onderwijs- en instructietroepen bij den her bouw van de Roemeensche weermacht, die door het hoofd van de Roemeensche regee ring, generaal Antonescu, geëntameerd is en zij zullen na het volbrengen van hun taak weer naar Duitschland terugkeeren. De met Duitschland bevriende regeerin gen, die politiek belang zouden kunnen hebben bij de zending van de Duitsche weermachtsmissie naar Roemenië, zijn daar van door de rijksregeering verwittigd. Duitsche militaire missie in Roemenië aangekomen. Boekarest, 12 Oct. (D.N.B.) Hedenmiddag om twaalf uur is op net koninklijke station in Baneasa bij Boekarest, dat' met de Duit sche en Roemeensche vlaggen feestelijk was versierd, een trein met de leden der Duit sche militaire missie aangekomen, die op verlangen van de Roemeensche regeeririg de toekomstige omleiding van het Roemeen sche leger zal steunen. Ter verwelko ming waren de plaatsvervangende premier en commandant'van de legionnairsbeweging, Hora Sima, de onderstaatssecretarissen van het ministerie van defensie, generaal Pan- tazi en commodore Jionescu, alsmede de chef van den generalen staf, Joanitziu, ver schenen. Het Duitsche gezantschap was vol tallig aanwezig. Luitenant-generaal Speidel werd door commodore Jionescu hartelijk welkom ge- heeten op Roemeenschen bodem. De Vereenigde Staten zuilen Engeland alle hulp verleenen. Columbus (Ohio), 13 Oct. (D. N. B.) Ter gelegenheid van zijn inspectiereis langs de Amerikaansche verdedigingswerken heeft president Roosevelt hier gisteren het woord gevoerd. In zijn rede zei de presi dent o.a., dat wanneer Amerika spreekt over de verdediging van het westelijk halfrond, het daarmee niet alleen het gebied bedoelt van Noord-, Centraal- en Zuid-Amerika en van de onmiddellijk aangrenzende eilanden. Want ook het recht op een vreedzaam ge bruik van den Atlantischen en van den Stillen Oceaan behoort daartoe. Roosevelt verklaarde wederom, dat de Vereenigde Staten in het vervolg alle hulp zullen ver leenen, zoolang daarvan niet het deel nemen van Amerika aan den oorlog afhangt. In verband met de Amerikaansche bewape ning stelde stelde Roosevelt vast: Wij be wapenen om onszelf te verdedigen. Amerika wenscht geen oorlog met welk land ook. De bestaande gevaren hebben de Vereenigde Staten echter gedwongen den bouw te ondernemen van een oorlogsvloot en van een luchtmacht, die sterk genoeg zijn om alle Amerikaansche belangen tegen elke combinatie van vijandelijke machten te verdedigen. Japansche pers over Roosevelts rede. Tokio, 14 Oct. (D. N. B.) Naar aanleiding van de verklaringen van president Roosevelt in Dayton, serhijft de Vomioeri Sjimboen: De scherpe toon kan er slechts toe bij dragen nog meer onrust onder de Ameri kaansche bevolking te Drengen. Ongetwijfeld werd de scherpe verklaring afgelegd met het oog op de presidentsverkiezingen en daarmede om binnenlandsche politieke redenen. Desondanks zal zij er nauwelijks toe bijdragen Roosevelts kansen bij de ver kiezingen te versterken. De hoop van Japan, dat men in de Ver. Staten den geest van het drielandenpact zal willen - begrijpen, dat elke verdere uitbreiding van den oorlog wil verhinderen en het herstel van den vrede beoogt, is door Roosevelts verklaring zeer teleurgesteld. VERTREK VAN JAPANNEEZEN UIT ENGELAND. Tokio, 12 Oct. (Domei). Einde van deze maand komt in Ierland het s.s. Foesjimi Marce aan. Practisch zullen met dit schip alle vertegenwoordigers van Japansche firma's uit Londen worden geëvacueerd. Slechts een handvol Japanneezen blijft om de belangen te behartigen. Men verwacht omstreeks 180 réfugiés aan boord van de Foesjijmi Maroe, die naar Japan zal varen. Bijna alle banken, groote en kleine firma's met uitzondering van de Jokohama Specie Bank en het kantoor van Mizoei Boessan zullen sluiten. Achter blijven leden der ambassade, militaire en vlootattaché's, tezamen tien personen, benevens vijf leden van de Mitsooi Boessan. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 14 Oct. op 18.09 ACCOORD OVER DE AALANDS- EILANDEN. Tusschen Sovjet-Unie en Finland. Moskou, 13 Oct. (D. N. B.) Gisteren is alhier tusschen de Sovjet-Unie en Finland een overeenkomst betreffende de Aalands- eilanden geteekend. Namens de Sovjet- Unie teekende de volkscommissaris van buitenlandsche zaken Molotov, en namens de Finsche regeering de gevolmachtigde gezant van Finland in Moskou, Paasikivi. De overeenkomst behelst de volgende punten: L Finland verplicht zich de Aalands- eilanden te demilitariseeren, ze niet te versterken en ze niet ter beschikking der gewapende strijdkrachten van andere landen te stellen. 2 Onder de benaming „zóne der Aalands- eilanden" is in dit verdrag het gebied van vele eilanden eilandjes, riffen en klippen te verstaan. 3. Men is overeengekomen dat de Sovjet- Unie het recht heeft op de Aalands- eilanden een consulaat te vestigen, tot welks bevoegdheden buiten de gewone consulaire functies het toezicht behoort op de naleving van de in art. 1 ver melde demilitariseering. Kwesties welke zich zouden voordoen worden terstond door een vertegenwoordiger van het consulaat der Sovjet-Unie en vertegen woordigers der Finsche regeering uit den weg geruimd. 4. Deze overeenkomst zal terstond na onderteekening in werking treden en later geratificeerd worden, SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. Stockholm, 13 Oct. (D.N.B.) Naar Reuter meldt, is gisteravond de sneltrein die uit Liverpool kwam, bij het passeeren van een station in de buurt van Londen ontspoord. Hierbij zijn zeven personen gedood en negen gewond. Alkmaar, Maandag. Zeer vele Noord-Hollandsche ge meentebesturen hebben een schrijven van Gedeputeerde Staten ontvangen, waarin, namens den secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het De partement van Binnenlandsche Zaken, de samenvoeging van diverse gemeen ten in overweging wordt gegeven. Ln de huidige omstandigheden zoo wordt gezegd bestaat er meer dan ooit aanleiding te overwegen in hoe verre door samenvoeging van noodlij dende of steun behoevende gemeenten met financieel sterkere gemeenten levenskrachtiger eenheden in het leven kunnen worden geroepen. Bovendien en dit argument geldt eveneens ten aanzien van gemeenten welke thans nog financieel onafhankelijk zijn dwingt de toestand waarin de overheidsfinanciën zijn geraakt om elke besparing welke op het bestuursappa raat kan worden verkregen te bevor deren. Ten aanzien van de voorgestelde samen voeging zal vóór 15 November het advies der betrokken gemeenteraden moeten wor den ingezonden. Men zal daarbij moeten aangeven, welke gemeente bij elke combina tie de hoofdplaats moet worden en hoe de naam der nieuwe gemeente zou kunnen luiden. Voorgesteld wordt, wat onze provincie betreft, de samenvoeging van de volgende gemeenten: Alkmaar en Oudorp. Bergen en Schoorl. Castricum er. Heemskerk. St. Pancras en Koedijk. Heiloo, Egmond-Binner. en Egmond aan Zee. Oudkarspel, Noordscharwoude, Zuid- scharwoude en Broek op Langendijk. Schagen, Sint Maarten,, Harencarspel en Warmenhuizen. Grootebroek, Bovencarspel en Hoog- karspel. Venhuizen, Wijdenes en Schellinkhout. Zijpe en Callantsoog. Barsingerhorn en Wieringerwaard. Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Hoogwoud. Uitgeest, Akersloot en Limmen. Heer-Hugowaard, Hensbroek, Obdam en Oteneek. Schermerhorn, Noord- en Zuid-Scher mer, Graft en De Rijp. Nibbixwoud, Westwoud, Zwaag en Blo!1 or. Warmer, Jisp en Wijde-Wormer. Kwadijk, Middelie, Warder, Oosthuizen, Beets en Oudendijk. Avenhorn, Ursem en Berkhout. Abbekerk, Midwoud en Twisk. Medemblik en Opperdoes. Opmeer, Sijbecarspel, Spanbroek en W ognum. Wormerveer, Koog a. d. Zaan en Zaan dijk. Westzaan, Krommenie en Assendelft. Monnikendam, Katwoude, Ilpendam en Broek in Waterland. Laren en Blaricum. Naarden en Bussum. De secretaris-generaal vestigt er de aandacht van de gemeentebesturen in deze provincie op, dat behalve samen voegingen van gemeenten, ook wijziging van de grenzen tusschen de gemeenten onderling moet plaats vinden. De practijk leert, dat grenswijzigin gen ingewikkelder zijn en meer tijd in beslag nemen. Aanbeveling van de noodig geachte grenswijzigingen komen dan ook eerst aan de orde, nadat over de voor ver wezenlijking vatbare combinaties zal zijn beslist. Men mag verwachten, dat de voorgeno men opheffing van een 60-tal Noordhol- landsche gemeenten in deze provincie met zeer gemengde gevoelens zal worden ont vangen, voornamelijk in de kleinere ge meenten, die hun bestuursapparaten daar door zien verdwijnen. Wat Alkmaar betreft is het daarbij voegen van Oudorp door het tot standko- men van den nieuwen weg waarop de kom van Oudorp een uitgang heeft gekre gen van grooter beteekenis dan vroeger. Zooals bekend is enkele jaren geleden een poging van Alkmaar mislukt om het Ooievaarsnest en het Blockhove-park bij onze gemente te trekken. Wat het Blockhove-park betreft, kan Alkmaar een nieuwe poging doen dit deel van Heiloo dat practisch tot Alkmaar behoort bij deze gemeente te krijgen, na dat over de samenvoeging van gemeenten is beslist en de grensverwijzigingen aan de orde worden gesteld. Wellicht zal Heiloo na met Egmond - Binnen en Egmond aan Zee vereenigd te zijn minder bezwaren tegen afstand var dit grensgebied naar voren brengen da' destijds het geval was.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1