m £9 gratis. Mac t gingssysteem voor aankoop van bouw materialen. Standaardisatie van consumptiemelk. Op een vetgehalte van 21 procent. Bommen op Amsterdam Zuid en Noord. Man vermoord te Oss. Oorlogsschadevergoeding voor een landbouw. Hawaiian Klarinet Banjo renheid. 30-6AVG10P IS pier uit de club dien brief stond enue moest gaan :p er natuurlijk Dat kind is ver- jft alles wat hij auto staan met sprak haar bij haar naar War- was een aardige isje rook geen l bedwelmd?" ■ertrouwde hem /as. Hij is regel- jereden, waar ze zal elk oogenblik er in de kamer blijven. De huis- 5 moeten haar aan op het bed. n helsch lawaai an aan. Als je, Warwick hier niet, houden we haar, blijven, onder haar geen kwaad De Spin moet e vermoorden n en zoo meer, ik je nog wel naar de deur. ordt vervolgd). TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 14 OCTOBER 1940. OP DEN EE-ïóöiLN VERJAARDAG VAN DE DUITSCHE OVERWINNING OP POLEN werd te Warschau een parade gehouden voor generaal-veldmaarschalk List en gene- raal-gouverneur rijksminister dr. Frank. Een artillerie-regiment trekt voorbij. (Scherl) Naar men weet is voor de uitvoering van bouwwerken de goedkeuring vereischt van den regeeringscommissaris voor den weder- I opbouw. Dit is o.m. noodzakelijk in verband met de schaarschte aan bouwmaterialen. De regeeringscommissaris voor den we deropbouw heeft nu voor de uitvoering van bouwwerken, goedgekeurd na 1 October 1940 een machtigings-systeem voor den aankoop van hout, ijzer en staal, en non- ferro metalen ingevoerd. Tegelijk met de toezending van de goedkeuring voor de uitvoering van een bouwwerk aan den principaal, worden door het regeerings-commissariaat machtigingen voor den aankoop van bovengenoemde materialen in den vorm van bonnen toegevoegd, waar mede de principaal, de bouwonderne mer of hun gemachtigden bij de betreffende leveranciers tot aankoop van de toegestane hoeveelheden ma terialen kunnen overgaan. Aangezien het door de invoering van dit systeem niet meer mogelijk zal zijn om een grootere hoeveelheid materiaal te koopen dan de hoeveelheid, waarvoor het regee- ringscommissariaat vergunning heeft ver leend, is het in het belang van de aanvra gers, de benoodigde hoeveelheden van bo vengenoemde soorten materialen nauwkeu rig te berekenen aan de hand van de door den regeeringscommissaris getroffen „maat regelen ter besparing op bouwmaterialen" d.d. 21 Augustus 1940, en deze in de daar voor aangewezen kolommen van het aan vraagformulier, in te vullen. In het bijzonder wordt de aandacht er op gevestigd, dat in de kolommen van het aanvraagformulier moeten worden inge vuld de totale hoeveelheden bouwmateria len, welke b 1 ij v e n d tot het bouwwerk behooren. Bovendien moet echter in de toelichting op de laatste bladzijde van het formulier, overeenkomstig de specificaties, voorko mende in de kolommen, aangegeven wor den, welke hoeveelheden van deze mate rialen reeds in het bezit zijn van den principaal of den bouwondernemer. Voor betonwerken dient het totaal te bekisten oppervlak van beton eveneens in de toe lichting vermeld te worden. In het belang van een vlotte behandeling van de aanvragen tot goedkeurig is het ge- wenscht, dat men zich nauwkeurig aan het bovenstaande houdt. Hierdoor worden op onthoud en moeilijkheden voorkomen. Gras- cn klaverscorten crisisproduct. - In het heden verschenen verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij alle gras- en klaver -oorten worden aangewezen als crisisprn 'ucten in den zin der landbouwcrisis wet. Zooals gemeld is binnenkort een regeling voor de consumptiemelk te verwachten, waarbij de vrije verkoop daarvan blijft gehandhaafd doch een standarisatie van de melk plaats heeft op een vetgehalte van 21/2 procent. In ons land, aldus schrijft de N. R. C., naar aanleiding van dit bericht, wordt on geveer 5'/j milliard liter melk geprodu ceerd, waarvan ongeveer 28 pet. (1 1/4 mililard liter) wordt verbruikt in den vorm van consumptiemelk. De vetproductie is, ondanks het ontbreken van voldoende krachtvoeders en ondanks het gebrek aan grondstoffen voor de bereiding van marga rine en oliën, toereikend om de eigen be volking van een voldoende hoeveelheid vetten te voorzien. In de huidige omstan digheden, nu ons land nauw is verbonden met Duitschland en de andere bezette lan den, zijn echter de daar bestaande proble men ook tot op zekere hoogte onze proble men. Reeds is in verband hiermede een distributie van spijsvetten ingevoerd, is een regeling getroffen voor de kaas, is de pro ductie van volle condens sterk ingeperkt en die van volle melkpoeder practisch stopge zet. De te verwachten standaardisatie van consumtiemelk, welke tot dusver buiten schot is gebleven, valt te zien als een logi sche voortzetting van de getrokken lijn. Een regeling voor consumptiemelk was niet zoo gemakkelijk te treffen. In verband met het feit, dat de melkproductie hier te lande per hoofd der bevolking zeer aan zienlijk is, maar het verbruik desondanks in verhouding tot andere landen minamaal, zou een drastische beperking van het ver bruik de boterproductie niet in bijzondere mate verhoogen. Het alternatief was een zoo goed mogelijke verdeeling van de be schikbare hoeveelheden over de verbrui kers. Dit laatste kon weer geschieden op verschillende manieren: rantsoeneering van volle melk aan personen, die deze het meest noodig hebben (kinderen beneden een be paalden leeftijd, aanstaande moeders) met daarbij een onbeperkte distributie van on- dermelk of rantsodheering van consumptie melk als zoodanig; of wel standaardisatie van de melk op een bepaald vetgehalte. Om de nadeelen, welke aan de twee eerstgenoemde methoden verbonden zijn en de voordeelen, welke de derde methode biedt, is thans tot het laatste besloten. Standaardisatie van de melk brengt mee, dat alle melk, alvorens aan de ver bruikers te worden afgeleverd, een zekere bewerking moet ondergaan in daarvoor in gerichte bedrijven en als gevolg daarvan moet worden gepasteuriseerd. Alle melk zal derhalve via de fabrieken de verbrui kers bereiken. Het gemiddelde vetgehalte van consump tiemelk ligt op het oogenblik (over het heele jaar gerekend) tusschen 31/4 en 3 >4 pet. OPNIEUW WERD EEN AANTAL BURGERS HET SLACHTOFFER VAN EEN ENGELSCHEN BOMAANVAL OP AMSTERDAM. Een arbeiderswijk werd zwaar getroffen. De bewoners zoeken in het puin naar hun bezittingen. (Polygoon) DR. IR. C. RIETSEMA, RIJKSTUINBOUWCONSULENT EN DIRECTEUR DER FRUITTEELTSCHOOL IN WEST-FRIESLAND geeft in een boomgaard practisch onderricht aan de leerlingen. (Polygoon) Vijf lichtgewonden. Het A.N.P. meldt: Zaterdagnacht hebben Engelsche vliegers bommen uitgeworpen boven Amsterdam-Zuid en -Noord. Er zijn slechts vijf lichtgewonden. In Zuid zijn vier bommen ingeslagen. De- eerste bom kwam terecht aan de achterzijde van het monument voor burgemeester Tel- legen voor de P. L. Takstraat. En wel pre cies in het midden van een plantsoen. Zij werd in de aarde gesmoord. Wel zijn in de omgeving zeer veel ruiten gesprongen. De tweede bom sloeg in het wegdek op den hoek van de David Blesstraat en de Corn Springerstraat. Deze veroorzaakte ernstige schade aan het perceel Springerstraat 35. Ook de omliggende perceelen werden be schadigd. Merkwaardigerwijze sloeg de bom juist naast een op de straat geparkeerde bakfiets van een melkboer, zonder dat dit vehikel groote schade opliep, biet bleef op den rand van den krater staan. Wel moest een boom het ontgelden, welke in stukken brak. De ravage in de omgeving was ook hier zeer groot. De derde bom kwam neer in den tuin van het perceel J. L. Lieven- straat 70. Dit perceel en het perceel 72 wer den van onder tot boven aan de achterzijde zwaar beschadigd. Er zijn hier drie lichtge wonden. De vierde bom is evenals de eerste in een plantsoen terecht gekomen en wel midden in het van Borsenburgerplein. Twee personen liep hier lichte verwondingen op. In Noord sloegen twee bommen in een wei land en twee kwamen in het water terecht. Door messteken gedood. Gisternacht is te Oss de 35-jarige M. Brok vermoord. Gisterochtend ontdekte een lid van den luchtbeschermingsdienst op den Berchum- schenweg voor een café het lijk van den man. Hij waarschuwde onmiddellijk de po litie, terwijl eveneens geneeskundige- en geestelijke hulp werd ingeroepen. Het bleek, dat Brok door een messtek in de borst was gedood. Het onderzoek der politie geschiedt onder leiding van burgemeester Ploegmakers. Het onderzoek is gisteren den geheelen dag voortgezet. Het parket uit 's Hertogen bosch heeft de situatie er plaatse opgeno men en rijksveldwachei; Van der Vijver uit Heesch is er met zijn beroemden politie hond op uit getrokken om het terrein af te speuren. Tal van personen zijn door de politie op het bureau ontboden en aan een verhoor onderworpen. Verscheidene van hen zijn vastgehouden. Onder dezen bevindt zich zekere van E., van wien vermoed wordt, dat hij den doodelijken steek heefttoege bracht. Over oorzaak en verloop van het drama is nog niets bekend. Toen het lijk- van Brok werd gevonden, had deze nog een ouder- wetschen hartsvanger in de hand. RIJKSMAARSCHALK GORING GEEFT ZIJN VLIEGERS AANWIJZINGEN VOOR DEN VOLGENDEN AANVAL OP ENGELAND. (Hoffmann) Maatregelen beperking molest- risico. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening maakt bekend, dat maatregelen zijn getroffen om voor de landbouwers het molestrisico, verbonden aan het op het bedrijf bewaren van akkerbouwpro ducten, te beperken. Ingevolge deze regeling zullen de telers worden gevrijwaard tegen oor logsschade, welke direct of indirect wordt veroorzaakt door het vallen van militaire vliegtuigen, door vliegtuig bommen, granaten en dergelijke voor werpen, door projectielen van het af weergeschut, lichtkogels, beschieting, alsmede door het ontploffen van mijnen of andere militaire vernietigingswerk- tuigen. De regeling zal voorts alleen betrekking hebben op de door de telers in te leveren granen, peulvruchten en de volgende zaden, te weten koolzaad, karwijzaad, geel mosterd zaad en kanariezaad, tevens zal het stroo, behoorende bij de genoemde producten, zoo lang deze in ongedorschten toestand ver- keeren, onder de regeling vallen. Slechts de oorlogsschade, welke wórdt toe gebracht gedurende den tijd, welke loopt van het tijdstip, waarop de producten zijn geoogst' tot ten hoogste vier weken, nadat zij zijn gedorscht, zal worden vergoed; boven dien moeten de voor schadevergoeding in aanmerking komende hoeveelheden den teler in eigendom toebehooren, in 1940 door hem zijn geteeld, zich op zijn landbouwbe drijf of op z.g. zetplaatsen bevinden. Mede zal .worden vergoed de schade, welke mocht worden toegebracht aan gedorschte produc ten tijdens het vervoer daarvan van de zet plaatsen naar de bedrijfsgebouwen van den teler dan wel van de bedrijfsgebouwen of van de zetplaatsen ter inlevering bij den provincialen voedselcommissaris. Voorts worden de volgende voorwaarden gesteld om voor schadevergoeding in aan merking te komen. De schade moet ten minste'/ 50 bedragen, de teler dient van de toegebrachte schade zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk binnen 3 x 24 uur kennis te geven onder opgave van alle bijzonderheden. De teler mag niet in verzuim zijn met betrekking tot de nakoming van een eventueel verstrekte opdracht tot inlevering van het voor schadevergoeding in aanmerking komende product; de be schadigde partij dient door den teler te wor-- den ingeleverd, zonder dat hij aanspraak kan maken op den voor het betrokken product gestelden aankoopprijs. De schadevergoeding zal bedragen den gemiddelden prijs, waarvoor de akkerbouwproducten van de telers worden ingenomen, met dien ver stande, dat, indien van het voor schadevergoeding in aanmerking komende product reeds een monster ter keuring is aangeboden,, het be drag der schadevergoeding aan de hand van dit monster op basis van den aankoopprijs zal worden vast gesteld. Voor producten, waarvoor geen aankoop prijs is vastgesteld, zal de prijs nader door het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening worden bepaald. Voorts zal voor producten in ongedorschten toestand een korting op den aankoopprijs worden toegepast voor uit gespaarde kosten. Degene, die reeds tegen oorlogsschade ver zekerd is, zal geen aanspraak kunnen maken op schadevergoeding ingevolge bovenstaan de regeling, wel bestaat de mogelijkheid, dat een bedrag te zijner beschikking wordt ge steld gelijk aan de uithoofde dier regeling uit te keeren vergoeding, mits de betrokkene de oorlogsschade bij de betreffende ver zekeringsmaatschappij reclameert en zich verbindt het ter beschikking gestelde bedrag terstond te restitueeren, zoodra en voorzoo ver de schadepenningen hem zijn uitbe taald, alsmede voor de nakoming dezer ver plichting zekerheid stelt

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5