4 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DISTRIBUTIE-VADEMECUM Alimaarsclie Courant r t n. DUITSCHE PILOTEN ZAGEN LONDEN ALS EEN VUURSPUWENDE VULKAAN. Londens bombardement erger dan ooit te voren. Vliegtuig vernielt troepentransporttrein. Het Duitsche weermachts- bericht. Een radiorede van Roosevelt Kinderen uit groote Duitsche steden naar het platteland. Italiaansch weermachts- bericht. VERDUISTERINGS- TIJDEN van 18.41 tot 8.09. op 19,23 onder 9.06 Nieuws in 't kort. Heeft U zich reeds geabon neerd op het van de Vraag een bestelbiljet! NDSCHE .lkmaar I. -Petten I en Boys III. die schijn- LUen keeren, ntmoetingen achten dan :ht. de verrich- •ste klasse C, ing, dat de t de Koedij- n hun lief ining (enfin, jinnen) doet niddels van estatie; het in de toe tten I had- ïg verwacht. want met inten netjes te Alkmaar- :je hebben de ontmoe- iar liefst een De gast- ichttal voor 84 uitslag onianen wil naar Water de Helderna- -reserves len trekken, sr zijn, want van vorige 0 11—3 0 10—5 14—13 10—7 5—8 12—13 10—15 0—8 :ede klasse D trijd" gestre- ;rde-elftallers We hadden en van het winnen, maar *roote" broers peil, maar at tegenover siasme wordt jok wel eens, soms aan het d tot twee- ing en toen 2 stond, twij- i hun zege. den niet ver at de „tegen- ag had, werd Hardnekkig had de mees- voorzet vart lat enzoo broederlijk 6—4 6—5 4—5 1—2 3—4 lerde klasse D (100) van t bezoekende I konden het sn, want er ttige dingen; 3or, mannen! der verweerd, II had inmid- ïde uitslagen gaven we de ar ziet, in een -6) brachten II het zoet der ieeren waren 0 28—5 1 28—9 0 6—0 1 7—11 1 6—13 2 9—18 6 4 2 2 2 2 1 10—22 2 3 5—21 0 'ierde klasse D weede achter- vaartoe thans ;t 80 werd ik dans fox- k ben aan ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Hand"'-druk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 246. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Donderdag 17 October 1940 Berlijn, 16 Oct. (D.N.B.) Naar raming be draagt het aantal nieuw ontstane branden minstens dertig tot veertig, waarbij het voor de waarnemers buitengewoon moeilijk was in deze groote vlammenzee een plaats bepaling vast te stellen. In de belangrijkste industriewijken stonden de fabrieken in lichterlaaie. Daar tusschen zagen de Duit- sche vliegers, dat verschillende branden op andere deelen van gebouwen oversloegen, die dan ineenstortten en gashouders, die met een steekvlam van vierhonderd meter hoogte in de lucht vlogen. De uitwerking was zoo verwoestend, dat de piloten dit stadsbeeld zagen als één vuurspuwende vulkaan, met reusachtige kraters en lava- stroomen. In Duitsche kringen wordt aangenomen, dat de materieele schade in de laatste 48 uur tot in het onmetelijke is gestegen. Met zekerheid wordt aangenomen, dat opnieuw duizenden Londenaars uit alle wijken der stad als gevolg van het ontbreken van gas en electriciteit door de reeds vrij lang ge leden noodzakelijk geworden rijdende veld keukens van voedsel worden voorzien, op dat zij niet zonder kracht en afgetobd in de onvoldoend hygiënische schuilkelders van de stad blijven liggen. Het is onwaar schijnlijk, dat op deze plaatsen van puin- hoopen en totaal verval, van vuur en ver nietiging een ordelijk en gedisciplineerd leven geleid kan worden. Men gelooft in Berlijn echter, dat er in Londen nog een op leven en dood aaneengesloten uit den nood geboren gemeenschap van meer dan zes millioen menschen bestaat, die dagelijks in angst verkeeren over hun leven en hun persoonlijk bezit. Doch ook deze gemeen schap wordt dagelijks getroffen door de uitwerking van de Duitsche oorlogsmachi nerie, waarvan de niet te stuiten gevolgen het eilandenrijk treffen. Bommen hagelden neer op de hoofd stad en op Liverpool. New-York, 16 Oct. Wederom passeerden Duitsche bommenwerpers om de vijf minu ten de Engelsche kust in een der hardnek kigste aanvallen van dezen oorlog, zoo meldt „Associated Press" uit Londen. Bom men hagelden neer op de hoofdstad*en op Liverpool, benevens de industriegebieden in de Midlands. Arbeiders, die trachtten het puin van den vorigen nacht op te rui men en dooden en gewonden te bergen uit de ingestorte gebouwen, werden met bom men overstelpt. Het was het grootste bom bardement der wereldgeschiedenis. Het ron ken der Duitsche motoren en het neerval len der bommen leek niet meer op te hou den. Nog des ochtends vlamden ontelbare branden, die de brandweer wanhopig on der controle trachtte te krijgen. In totaal werden 56 Londensche stadswijken door min of meer belangrijke schade getroffen. Er is nog niets bekend gemaakt over de verliezen, maar de regeering geeft te ken nen, dat zij in Londen grooter waren dan elders. Vele openbare gebouwen werden met den grond gelijk gemaakt. Zelfs de Londensche ochtendbladen schrijven boven hun verslagen met groote koppen: „Vreese- lijkste nacht van den oorlog" en „Londens bombardement erger dan ooit tevoren". De Duitsche aanvallen van vannacht. Berlijn, 17 Oct. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt zijn gisteravond weer verscheide ne Duitsche gevechtseskaders voor aan- valsvluchten naar Engel, md opgestegen. Waarschijnlijk is Londen het centrum van hun aanvallen. De stad trekt door de hoog oplaaiende branden reeds boven het Kanaal de aandacht der vliegers. Eenige honderden vliegtuigen zouden voor den aanval zijn opgestegen. Het vliegveld Cheltenham ten N.O. van Gloucester werd Woensdagmiddag door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Drie brisantbommen van middelbaar kali ber troffen een hangar en- veroorzaakten zware branden. Het vliegveld schijnt vol ledig vernietigd te zijn. Alle aanvallende vliegtuigen zijn veilig op hun basis terug gekeerd. Omtrent den Duitschen aanval op een Engelschen troepentrein verneemt het D.N. B. nog de volgende bijzonderheden: Het vliegtuig maakte deel uit van een formatie die ten doel had een aanval op het vlieg veld aan de Westkust te ondernemen. De bommenwerper geraakte echter uit den koers en vloog in N.O. richting. Toen het toestel boven een spoorwegverbinding kwam bemerkte de bestuurder een troepen transportterrein waarop licht afweergeschut geplaatst was. Uit de wagons zag de be stuurder de hoofden der soldaten steken. De bommenwerper daalde en eenige secon den later vielen de bommen. De locomotief werd volkomen vernield en eenige wagons ontspoorden. Bijzonderheden over de aanvallen op Londen. Stockholm, 17 Oct. (D.N.B.) Een eigen bericht uit Londen van Goeteborgs han dels- en scheepvaartblad behelst bijzonder heden over de jongste nachtelijke aanval len der Duitsche luchtmacht op Londen. Da Dujtsche vliegtuigen verschenen terstond na het invallen van de duisternis en wier pen lichtfakkels en brisantbommen uit. Er ontstonden geweldige vuurhaarden, deels ook in de gebieden aan den rand van de stad. Ook overdag werden aanvallen onder nomen. Een groote schuilgelegenheid is door een Duitsche bom getroffen, waardoor een waterleiding beschadigd werd, zoodat enorme hoeveelheden water binnenstroom den en een deel van de aanwezige men schen verdronken is. - - - - Bommen van het zwaarste kaliher troffen doel. Berlijn, 16 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het Britsche luchtwapen, dat niet in staat is militaire en voor de oorlogvoering be langrijke doelen in Duitschland overdag aan te vallen, heeft zijn nachtelijke lukrake bomaanvallen op niet-militaire doelen en daarmede vooral op de Duitsche burgerbe volking voortgezet. Ook gisteren werden weer in midden- en Wet-Duitschland wo ningen en boerderijen alsmede een -zieken huis getroffen. Dooden en gewonden vallen opnieuw onder de bevolking te betreuren. De aanvallen van het Duitsche luchtwa pen op belangrijke militaire doelen in Zuid en midden Engeland en vooral de vergel- dingsaanvallen op Londen werden daarom krachtig versterkt. Sterke formaties lichte gevechtsvliegtuigen vlogen reeds overdag onder de bescherming van jagers ongehin derd over Zuid-Engeland en wierpen bom men van zwaar kaliher op de Britsche hoofd stad. De aanvallen zwollen des nachts door het gebruik van zware gevechtsformaties tot nog grootere kracht aan. Bommen van zwaar en het zwaarste kaliber troffen een groot aantal vooral wapenfabrieken, ver- keerswerken en bedrijven, alsmede de havencomplexen aan beide oevers van de Theems. De hevige ontploffingen in het stadsgebied aan beide zijden van de Theems, alsmede tusschen de baai van de Theems en de Victoria Docks ontstane groote branden waren op den terugtocht nog tot de kust van het Kanaal te bespeuren. Hoewel de Britsche jagers veelal een gevecht poogden te vermijden, konden zij in verscheidene ge vallen door onze jagers worden aangevallen en verslagen. In den loop van den dag en des nachts werden voorts talrijke industriecomplexen, petroleumopslagplaatsen, vliegvelden, spoor wegen en havenwerken alsmede wapenfa brieken, en andere bedrijven, in Zuid- en midden Engeland met bommen tot het zwaarste kaliber toe bestookt. Zee- en lucht strijdkrachten konden ongehinderd voort gaan met het leggen van mijnen voor Brit sche havens en kustwateren. Aan de kust van 't kanaal dwong marine-artillerie eenige vijandelijke vaartuigen door welgericht vuur tot omkeeren. De vijand verloor in de luchtgevechten van gisteren 32 jachtvliegtuigen. Vijf andere toestellen wedden door luchtdoelartillerie, een andere door marine-artillerie neerge schoten, zoodat de vijand gisteren bij elkaar 38 vliegtuigen verloren heeft. Zeven eigen machines keerden van hun vlucht naar den vijand niet terug. Een onderzeeboot heeft vijf bewapende vijandelijke koopvaardijschepen van 31.000 b.r.t. in totaal, waaronder een groot tank schip, tot zinken gebracht. Een andere duik boot heeft een stoomschip van 5800 b.r.t. tot zinken gebracht, waarmede het totale resul taat van den onderzeeër in deze onderneming 31.545 b.r.t. bedraagt. DE STKIJD IN CHINA. Sjanghai, 16 Oct. (D. N. B.) Van Japan- sche militaire zijde wordt gemeld, dat ten zuiden van het Taihoemeer, 160 K.M. ten westen van Sjanghai, meer dan 50.000 Chi- neesche troepen ingesloten zijn. In Kwangsi zijn 60.000 Chineezen door de Japansche operaties gedwongen terug te trekken. BRITSCH VLIEGTUIG AAN NEDERLANDSCHE KUST NEERGESCHOTEN. Berlijn, 17 Oct. (D.N.B.) Eenige Britsche bommenwerpers poogden in den loop van den nacht via Nederland naar het Duitsche rijksgebied te vliegen. Een Britsche machine werd in het Nederlandsche kustgebied door het Duitsche afweergeschut neergehaald. De Ver. Staten leven onder het dreigement van buiten. New-York, 16 Oct. (D.N.B.) Op den och tend van 15 October, alvorens zestien mil lioen Amerikanen zich voor den algemee- nen dienstplicht lieten inschrijven, heeft president Roosevelt een toespraak voor de radio gehouden, waarin hij o.a. verklaarde: Met deze inschrijving leeft het eeuwenoude Amerikaansche gebruik der monstering weer op, waaraan de jeugdige Amerikanen als hun eersten vrijen burgerplicht gehoor zaamden. Het is een dag van diepe doelbe wuste beteekenis, want heden leggen de Ver. Staten een getuigenis af van eenheid van wil en eenheid van volk. Zij bewapen den zich om den vrede in de nieuwe wereld te bewaren. De Ver. Staten als een volk van 130 millioen menschen bezitten thans een geregeld leger van slechts een half millioen manschappen en officieren, terwijl in de legers van andere landen met een kleinere bevolking vier of zes millioen opgeleide manschappen staan. Roosevelt betoogde verder, dat deze nieuwe opleiding onder deel vormt van het verdedigingsprogram. Amerika mobiliseert zijn burgers want het verlangt van zijn mannen en vrouwen geld, goed en gemeenschappelijken arbeid voor de verdediging des lands. De Ver. Staten leven thans onder het dreigement van bui ten. Daarom moet de inschrijving in den mili tairen dienst een hoeksteen worden in de poort van de nationale verdediging. Deze dag legt den burgers van de Ver. Staten niet alleen een plicht op, maar verschaft hun ook de mogelijkheid tot een gemeen schappelijke daad ter wille van de vrij heid. Roosevelt besloot zijn toespraak met de woorden: „Uw daad van heden bewijst niét alleen uw trouw aan het vaderland, doch ook uw wil om uw eigen toekomst op te bouwen. Wij, Amerikanen van heden, kunnen met Gods hulp den Amerikanen van morgen een land bereiden, waarin vrijheid en ge rechtigheid voortbestaan en beveili'gd zijn. Zulk een land moet gewijd zijn aan de vre- deszaak en voor deze zaak' wapent zich Amerika". Door het vele luchtalarm wordt de gezondheid geschaad. Berlijn, 16 Oct. (D. N. B.) Naar aanlei ding van het feit, dat thans geleidelijk kin deren uit groote Duitsche steden, waar het luchtgevaar grooter is, zooals Berlijn en Hamburg, naar het platteland worden ge zonden, leggen de Duitsche bladen er den nadruk op, dat het vertrek der kinderen in ieder geval afhankelijk is van het vrij willige besluit der ouders' en dat geen dwangmaatregelen worden getroffen. Aan leiding tot deze transporten is niet het 'ge vaar, veroorzaakt door de Britsche lucht aanvallen, aangezien de ervaring tot dus verre heeft geleerd, dat die aanvallen een dergelijke actie niet noodig maken, maar de overweging, dat het herhaaldelijk onder breken van den slaap door het luchtalarm op den duur de gezondheid van jongere kin deren kan schaden. Daartegen wil men zoo veel mogelijk maatregelen nemen. In de pers wordt voorts gewezen, op het maatschappelijk contrast tusschen de Duitsche methode, waarbij de kinderen van minvermogenden ook van de maatregelen kunnen genieten, zonder dat dit kosten voor de ouders medebrengt, en de Engelsche handelwijze, die in de eerste plaats reke ning houdt met de kinderen der rijken. Engelsche duikboot tot zinken gebracht. Ergens in Italië, 16 Oct. (Stefani) In zijn Weermachtsbericht no. 131 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In den afgeloopen nacht heeft de Itali aansche duikboot „Toti" die op patrouille was in het centrale deel van de Middel- landsche zee, een Engelsche duikboot op gemerkt van de „Perseus"-klasse en daarop resoluut met kanonschoten een aanval ondernomen. Er ontstond van zeer korten afstand een hevig gevecht, gedu rende hetwelk onze duikboot den vijand trof met het kanon- en mitrailleurvuur, vervolgens een snelle manoeuvre maakte en daardoor in een gunstige positie kwam te liggen om hem te torpedeeren. Het vij andelijke vaartuig werd midscheeps ge troffen en zonk verticaal met de voor steven omhoog. Onze duikboot heeft geen verliezen onder de opvarenden geleden en heeft slechts schade van weinig beteeke nis opgeloopen aan den lichten buiten bouw. De vijandelijke onderzeeërs van de Perseus klasse geschikt voor het beva ren van den Oceaan meten 15O0 ton aan de oppervlakte en 2000 onder water. Zij zijn bewapend met acht torpedo's, een kanon van 102 mm en twee machinege weren. In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht ondanks de ongunstige weersgesteldheid veie vijandelijke vliegvelden gebombar deerd, alsmede vijandelijke barakken. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De vijand heeft zijn luchtaanvallen her haald op Bardia, Solloem, Derna en Bir- sofof (ten zuidwesten van Sidi el Barrani) Een nachtelijke luchtaanval op Benghazi, welke in verscheidene golven werd onder nomen, heeft geen slachtoffers gemaakt. Wel werd schade toegebracht aan woon huizen. In Oost-Afrika werd n vijandelijke luchtaanvallen ondernomen op Rasgasar (Massaoea) Diredaoea en Hargneisa. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. AARDSCHOKKEN IN ITALIË. Milaan, 17 Oct. (D. N. B.) Het seismolo gisch instituut te Faenza heeft Woensdag om 15.19 uur een hevige aardbeweging op- geteekend, waarvan de haard in de buurt van Perugia lag. De schokken duurden 15 seconden. In Perugia is geen schade ontstaan. In Citta Delia Fieve zijn drie huizen in gestort. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen Ook in andere plaatsen der provincies Perugia en Siena werden de schokken gevoeld. In Celle sul Rigo werden dertig huizen beschadigd. Vier personen werden licht gewond. ENGELSCHE TROEPENTRANSPORT SCHEPEN VOOR GIBRALTAR. Algeciras, 16 October (D, N. B.) In de haven van Gibraltar hebben twee groote Engelsche troepentransportschepen, die militaire versterkingen brengen, het anker uitgeworpen. De versterkingen bestaan uit gemotoriseerde colonnes met talrijke pantserwagens en vrachtauto's. Het staat nog niet vast of de troepen in Gibraltar blijven dan wel naar andere plaatsen verzonden zullen worden. VLIEGVELD OP DE AALANDS- EILANDEN GEOPEND. Helsinki, 16 Oei. (D. N. B.) In verband met de opening van een nieuwe luchtver- keerslijn TurkMariehammStocghólm is vandaag de vlieghaven op de Aalands- eilanden in dienst gesteld. Van Finsche zijde nam de minister van verkeer aan de opening van lijn en vliegveld deel. Ook de Finsche en de Zweedscne luchtvaart maatschappij waren' vertegei woordigd. GROT VAN LOURDES WEER AAN HET BISDOM. Geneve, 16 Oct. (D. N. B.) De Repu- bliqué du Sudes meldt, dat de gemeente raad van Lourdes op initiatief van maar schalk Pétain besloten heeft de beroemde grot van Lourdes weer aan het bisdom in eigendom, over te dragen, nadat de grot door de Fransche wet nopens scheiding van kerk en staat in eigendom van den Staat overgegaan was. DE ENGELSCHE SCHEEPSBOUW- INDUSTRIE. Berlijn, 16 Oct. (A.N.P.) De moeilijkhe den voor de Engelsche scheepsbouwin- dustrie als gevolg van de voortdurende Duitsche luchtaanvallen hebben een dus- danigen omvang aangenomen, dat de Britsche regeering thans overweegt een gedeelte van deze bedrijven naar Canada over te plaatsen. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 17 Oct.: STRAFFEN VOOR UITGEWEKEN BELGISCHE AMBTENAREN. Brussel, 17 Oct. (Belgapress) - Er is een besluit gepubliceerd onderteekend door de secretarissen-generaal der verschillende departementen, betreffende de regeling der toepassing van disciplinaire straffen voor staatsambtenaren, die in den loop van het tijdvak van 10 tot 31 Mei hun post hebben verlaten. Het besluit bestaat uit één artikel, dat als volgt luidt: „Afgezien van de toepassing der tucht straffen, ontvangt de ambtenaar, die zonder toelating afwezig is geweest, geenerlei be zoldiging voor den duur zijner ongewettigde afwezigheid. De disciplinaire schorsing en de daaraan verbonden inhouding van wedde komen evenwel in mindering op bedoelde tijdruimten". HET LOT VAN NOORSCHE SCHEPEN. Oslo, 17 October. (D.N.B.) Zeven Noor- sche schepen van in totaal 31.260 b.r.t., die in Engelschen dienst voeren, zijn, naar het Noorsche persbureau uit Bergen meldt, in de maand September vergaan. De bemanning van vier schepen werd gered; op de andere schepen zijn 17 man om het leven gekomen. CORPORATIEVE BEROEPS ORGANISATIE DER BELGISCHE KLEEDINGNIJVERHEID. Brussel, 17 Oct. (Belgapress). De Associa tion Beige de Fabricants de confections et de bonnets series (A.S.B.L.) heeft alle fir ma's die behooren tot dezen tak der klee- aingnij verheid, uitgenoodigd tot een verga dering met het doel gemeenschappelijk de grondslagen vast te leggen voor een corpo ratieve beroepsorganisatie der kleeding- industrie. Lothian te Lissabon. (D.N.B.) - De Britsche ambassadeur te Washington, lord Lothian, is gister met het Clippervliegtuig te Lissabon aangekomen op reis naar Lon den. Handelsbetrekkingen Engeland-Roeme- nië verbroken. - (D.N.B.) - De Londensche radio deelt mede, dat de regeering van Groot-Britannië de handelsbetrekkingen met Roemenië verbroken heeft. De Burgerlijke ongehoorzaamheid in Britsch-Indië. (D.N.B.) - Naar verluidt, zal de campagne der burgerlijke ongehoorzaam heid, waartoe de Britsch-Indische congres partij heeft besloten, heden beginnen. De aanmelding voor den dienstplicht in Amerika. (D.N.B.) - Woensdag hebben zich 16.5 millioen dienstplichtingen laten inschrijven. Het eerste contingent moet in November loten voor een éénjarige militaire opleiding. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn er nergens incidenten van be teekenis ontstaan. Minister Eden te Cairo. (D.N.B.) - Naar uit Cairo wordt gemeld, is de Britsche mi- va"1 oorlog, Eden, daar aangekomen, om met den opperbevelhebber in Egypte, generaal Wavell, besprekingen te voeren.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1