vl [i Stad ea Omgeving. VOORZITTERSZORG. Buitengewone Algemeëne Vergadering V.V.V. Bergen. Verplichte inschrijving voor beroeps-hotel- en pensionhouders. Uitvoering van „De Bonte Spelers van Alkmaar". Een „Volle maan-avond" ten bate der oorlogsgewonden. EERST» BLAD Alkmaar, Donderdag. DE RAAD 7AN BROEK OP LANGEN- DIJK STEMT VOOR VEREENrGING. In zijn gisteravond gehouden vergade ring heeft de gemeenteraad van Broek op Langendijk zijn vroegere bezwaren tegen samenvoeging met de andere Langendijker gemeenten met betuiging van leedwezen over de noodzaak ervan op zij gezet en niet algemeene stemmen besloten conform een voorstel van B. en W. om zich bij het bekende voorstel tot die samenvoeging neer te leggen. Er zal echter nog op wor den aangedrongen om ook Sint-Pancras er bij te voegen en eventueel ook Koedijk. (Zie verslag van die vergadering elders in dit nummer). WEER EEN LIJK OPGEHAALD. Precies op dezelfde plaats, waar Dinsdag middag het lijk van P. Sch. werd opgehaald, werd gistermiddag een tweede lijk gevon den. Vermoedelijk lag het al verscheidene dagen in het water van den Voordam, weg gezogen in de modder, want het was slechts toeval, dat het lijk naar boven kwam. Een diep geladen boot raakte namelijk aan den grond vast, toen zij door de brug zou gaan Met volle kracht werd aehteruitgestoomd, waarbij de schroeven in de modder sloe gen, toevallig juist op de plaats, waar het lijk lag Algemeen nam men aan, dat men hier te doen had met den ongeveer 55-jarigen V.. die nu al ruim anderhalve week zoek is, maar spoedig bleek, dat het stoffelijk over schot van den ruim 50-jarigen G., wonende alhier, was. opgehaald. Het lijk werd naar het ziekenhuis over gebracht. Een zéér gevaarlijke plaats? Meer en meer rijst het vermoeden, dat de slachtoffers te water geraakt zijn nabij de plaats, waar hun lijken werden gevonden en dat ze dus de brug niet hebben kunnen vin den in de duisternis. Maar niet alleen, dat zij dan van 'n vrij hooge kademuur in 't water zijn gevallen, zoodat zelf-redden al bijna onmogelijk was, hier heeft men bovendien nog met een zeer gevaarlijke situatie te maken ónder water. Toen namelijk de Voordam versmald werd, heeft men de kade gebouwd op betonnen palen met het gevolg, dat slechts even onder de oppervlakte het water nog over een aanzienlijke breedte als 't ware ónder de k.-.asmarkt spoelt. Wie dus in den Voordam terecht komt en bij zijn De heer C. F. Zeiler benoemd tot eere-bestuurslid. Woensdagavond belegde de V. V. V. 'n bui tengewone ledenvergadering in de groote zaal van de Rustende Jager, welke nage noeg geheel was bezet. De vergadering werd geleid door den vice-voorzitter, den heer D. A. Klomp, die, alvorens de besprekingen te openen, den heer de Jong gelegenheid gaf tot het ver- toonen van de door hem vervaardigde kleurenfilm van het Bloemencorso 1939 en een reisfilm getiteld: „De Zaanstreek", waarin de geschiedenis van het ontstaan en den ondergang der Zaansche molens wordt verhaald. De vergadering stelde deze vertooning van natuurschoon, bloemenpracht en folk lore, zeer op prijs en stemde door een luid applaus in met den wensch, welke de vice- voorzitter in zijn dankwoord uitte, dat spoedig weer de tijd zal aanbreken, waarop ongestoord van deze scheppingen kan wor den genoten. In zijn openingswoord memoreerde de heer Klomp, dat, toen ons land plotseling in den oorlog werd betrokken, het reeds aan stonds duidelijk werd, dat dit voor Bergen, ook als vacantie-oord, groote schade met zich zou brengen. Liet het seizoen zich tengevolge van de mobilisatie zeer gunstig aanzien juist voor 1940 was in het begin van het jaar veel eerder en drukker besproken dan dit in jaren het geval was al spoedig na de bezetting van ons land door vreemde troe pen bleek het, dat velen hun gemaakte af spraken ongedaan maakten, omdat zij voor de kuststreek van ons land groote gevaren vreesden. Toen bleek, dat voor Bergen die gevaren niet grooter waren dan voor overig Neder land, heeft het bestuur nog gepoogd, het vertrouwen in Bergen als vacantie-oord bij de Nederlandsche bevolking te herwinnen. Door advertenties en berichtgeving, alsme de door de bekende circulaire slaagde het daarin ten deele. Juni en Juli waren slecht. In de eerste dagen van Augustus scheen het wat hoop voller te worden. Het bombardement van 11 Augustus, ofschoon in Bergen niet de geringste schade werd toegebracht, had de wildste geruchten tengevolge. De aan vragen aan het bureau hielden plotseling op. Het bestuur, niet wetende wat Bergen boven het hoofd hing, zich ook bewust van zijn verantwoordelijkheid tegenover de vreemdelingen, zette de propaganda stop, al was het overtuigd, dat het vliegveld, dat 2 'A km. van het hart van het dorp verwij derd ligt en 4 km. van Bergen aan Zee, voor Bergen geen bijzondere gevaren opleverde. Gasten uit de omgeving van Zeist, die eenige weken hun vacantie te Bergen aan Zoo doorbrachten, verzekerden dan ook dat zij daar van de weldadige rust ten zeer ste genoten. Niet alleen het oorlogsgeweld, dat over ons land kwam, was oorzaak, dat de Ne derlandsche Noordzeebadplaatsen een zeer slecht seizoen doormaakten. Ook het bij zonder slechte weer gedurende dezen zo mer heeft daartoe bijgedragen, zoodat het eigen reddingpogingen toevallig onder water! de verkeerde richting inslaat, komt onder de kade terecht en is dan on herroepelijk verloren, ook al is hij een ge oefend zwemmer, ook al Zouden redders komen opdagen. Gelukkig heeft men thans een schutting geplaatst langs de kade tusschen brug en kleine Waag, maar de veiligheid eischt, dat onmiddellijk ook aan de andere zijde van de brug een schutting aangebracht wordt. Nog een lijk opgehaald. Hedenmorgen vroeg is bij het Zeglis het lijk opgehaald van den ongeveer 55-jarigen V., die eveneens reeds sinds Zondag voor een week zoek was. Thans is het aantal verdrinkingsgevallen tijdens de periode gedurende dewelke Alk maar verduisterd is, tot zes gestegen EEN KWART EEUW BIJ DE P.T.T. Jubileum van den heer C. C. Andriessen. Gisteren herdacht de heer C. C. Andries sen alhier den dag, waarop hij 25 jaar gele den bij de P.T.T. in dienst trad. Natuurlijk zou een dergelijk jubileum nimmer onop gemerkt zijn voorbijgegaan, maar in dit ge val was er misschien méér aandacht aan geschonken, omdat de jubilaris een zeer ge ziene ambtenaar is, die misschien duizenden van achter het loket bediend heeft en onder alle omstandigheden steeds dezelfde bleef: rustig, vriendelijk en welwillend. Een kwart eeuw geleden kwam de heer Andriessen in den dienst, als „een schuchter jongmensch", zooals hij het zelf uitdrukte tijdens het onderhoud, dat we gisteren met hem hadden, 't Was toen ook oorlog, net als nu, maar met dit verschil, dat de ramp toen aan ons land voorbij trok Daar op het Rotterdamsche telegraafkan toor werd hij aangesteld als „hulptelegrafist op voet van localen kracht", zooals dat toenmaals en merkwaardigerwijze ook nu weer heet. Dat beteekende, dat je als beginnertje heelemaal onder aan den ladder stond. Daar begon de opleiding en werd je telegrafist. Zoo ging het nu ook met den huidigen jubilaris: hij kreeg zijn opleiding, deed zijn examens het een na het ander en doorliep daarmede de verschillende rangen: hulp-telegrafist, telegrafist, kan toorbediende, kantoorbediende le klas en werd tenslotte adjunct-commies. Zooals gezegd begon de heer Andriessen seizoen 1940 met zwart krijt in de geschie denis van de V. V. V. dien te worden aan- geteekend. Met eerbied en deernis herdacht spr, de duizenden landgenooten die in ons geliefd Nederland het slachtoffer zijn geworden van het oorlogsgeweld. Dankbaar was hij gestemd over de onbaatzuchtige hulpver leening, welke in onze gemeente tot uiting kwam tegenover de andere slachtoffers van dat geweld, de geëvacueerden.. Wij deelden ook, aldus ging spr. voor», ;n het leed van die inwoners onzer gemeen te, die in de verwarde oorlogsdagen, om dat zij tot een bepaalde gezindheid behoor den, in arrest werden gesteld. Onze deel neming gaat eveneens uit naar die inwo ners en hun gezinnen, die wegens de be kende represaille-maatregelen van hun vrijheid zijn beroofd. Wij betreuren het in het bijzonder, dat wij daardoor voor het V. V. V.-werk den eminenten voorzitter van de A. N. V. V. den heer Deckers, moe ten missen. Wij spreken den wensch uit, dat spoedig het vernietigend oorlogsgeweld moge ein digen en dat wij internationaal ons mooie werk tot bevordering van het vreemde lingenverkeer, waardoor de volkeren tot elkander kunnen worden gebracht, in een vrij Nederland kunnen voorzetten. Door een hartelijk applaus betuigde de vergadering haar instemming met het ge sprokene. In 'n woord van medeleven met de echt- genoote en waardeering en dank voor diens werk voor de V.V.V., herdacht de vice- voorzitter het overleden lid der financieele commissie, den heer M. Krans. Het stemde spr. tot groote vreugde mede- deeling te kunnen doen van een verblijden de tijding, n.l. de goedkeuring door Ged. Staten van de gemeentebegrooting 1939, waarbij een subsidie voor de V.V.V. ad 1000 een feit is geworden. Spr. dankte het gemeentebestuur voor de vasthoudend heid, waardoor dit voor de vereeniging zoo belangrijk succes werd verkregen. Het krachtig argument hetwelk door het ge meentebestuur hiertoe was aangewend, schonk spr. groot vertrouwen, dat ook van de begrooting 1940 eenzelfde succes voor de V.V.V. kan worden verwacht. De afgetreden voorzitter, de heer C. F. Zeiler, benoemd tot eere-bestuurslid. Door den secr. werd vervolgens mededee- ling gedaan van het aftreden van den voor zitter, den heer C. F. Zeiler. Het is vooral hierom, aldus de heer Klomp, dat deze vergadering is bijeengeroepen. Hoewel de heer Zeiler reeds meerdere malen zijn plan om als bestuurslid heen te gaan had geopperd, zijn wij er steeds in geslaagd hem hiervan te weerhouden. Het speet spr. zeer den voorzitter thans definitief te moeten missen, doch het strekte hem tot groote troost te kunnen getuigen, dat de band welke tusschen hem en de V.V.V. gegroeid is, blijft bestaan. Sedert 1912 is de heer Zei ler bestuurslid geweest. Bij zijn 25-jarig jubileum als zoodanig hebben bestuur en leden hun waardeering voor den heer Zei ler op ondubbelzinnige wijze getoond. Thans zijn loopbaan in Rotterdam, toen kwam na 11 jaar Bruinisse aan de beurt, vandaar werd Alphen aan den Rijn de nieuwe stand plaats, eenige jaren later volgde Schagen en nu 8 jaar geleden werd de heer Andriessen Alkmaarder. Ziedaar in het kort de loopbaan van hem. die gistermiddag in het gebouw aan de Heul receptie hield. Daar werd hij toege sproken door den directeur der P.T.T., den heer J. S. van Gelder, die niet alleen sprak als directeur, maar ook namens het geheele personeel. Spr. wees er op, hoe beiden elkaar spoedig leerden kennen en waar- deeren en hoe hij hoopte op een nog jaren lange samenwerking. Als blijvende herin nering bood spr. den jubilaris namens het geheele personeel een oude Friesche staart klok aan en schonk bloemen aan mevr. An driessen. De heer S. Blom, voorzitter van de afdee- ling Alkmaar van den C.B.P.T.T., sprak ge- lij kwenschen namens deze af deeling en her innerde aan het vele werk, dat de heer An driessen voor den bond heeft gedaan, spe ciaal in vroegere jaren. Daarbij roemde hij de humaniteit en de kameraadschappelijke geest, die den jubilaris steeds kenmerkten. Als blijk van dank voor den arbeid, verricht in het belang van de P.T.T.-ambtenaren bood spr. -namens de afdeeling een fraaie bloemenmand aan. De heer Andriessen heeft daarna de spre kers in een korte toespraak dank gebracht voor de vriendelijke woorden en de fraaie geschenken. Hier moge nog vermeld worden, dat ver schillende „postmenschen" ook uit de omge ving den jubilaris kwamen gelukwenschen met dezen dag. Helaas moest een serenade van het mu ziekcorps achterwege blijven, omdat de ver duisteringsvoorschriften het maken van muziek onmogelijk maakten AANGIFTE VAN BANDEN. De Vereeniging van Automobielbezitters in Noordholland te Hoorn verzoekt ons naar aanleiding van de afgekondigde beschikking van den secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart, met betrekking tot de verplichte op gave van in het bezit zijnde motorrijwiel- en autobanden, tractorbanden, vliegtuigbanden (zoowel binnen- als buitenbanden), nog het navolgende te publiceeren: Iedere houder van een rij- en voertuig, (zoowel auto- als paardentractie) is ver plicht aangifte te doen van de banden (met reservewiel), welke zijn gemonteerd op dat voertuig en thans in gebruik zijn. De beschikking geldt eveneens voor die voertuigen, welke in verband'met de tijds omstandigheden „op blokken" staan" of een voudig buiten gebruik zijn en bijgevolg wilcle het bestuur dit nogmaals naar voren brengen en spr. bood hem namens de V.V.V. het eere-bestuurslidmaatschap aan en stelde hem als blijvend aandenken een bord van Engelsch aardewerk ter hand, 'n fayence, voorstellende de Ruïnekerk. De heer Zeiler zeide in zijn dank- en afscheidswoord dat hij bang was voor hul digingen, wat hem bijna had weerhouden aanwezig te zijn. Hij zeide om gezondheidsredenen en door tijdsomstandigheden de energie en lust te missen om voor V.V.V. de stuwende kracht te kunnen zijn, welke zij om haar belang-, rijkheid behoeft. Als voorstander van het principe, om, waar zich frissche krachten voordoen, deze niet in den weg te staan, had hij om ontheffing uit zijn functie ver zocht. Zeer gevoelig voor het aahbod van het eere-bestuurslidmaatschap, aanvaardde hij dit en zegde hij toe voor de V.V.V. een steun te zullen blijven, op momenten waar op deze gevraagd zou worden. Door den heer Klomp werd de verga dering vervolgens een inzicht gegeven in de pogingen die zijn aangewend om voor 1940 een goed seizoen te verkrijgen. Via radio en pers is gedaan wat mogelijk was en de financieele toestand mag thans zóó worden beschouwd, dat de vereeniging voor het volgend jaar in staat is een verscherpte actie te voeren. Door den secretaris werden nog mededeelingen gedaan, waaryan wij als de belangrijkste aanstippen die voor de be roeps hotel- en pensionhouders. Uitgaande van het Rijksbureau is hun nl. de verplich ting opgelegd zich als zoodanig te doen in schrijven. De heer C. F. Zeiler voegde hieraan toe, dat formulieren daartoe verkrijgbaar zijn aan het distributiebureau en dat bij niet-nakoming van deze verplichting, door het niet-verstrekken van de benoodigde ingrediënten, de uitoefening van een hotel- of pensionbedrijf onmogelijk wordt. De heer Haakman gekozen als bestuurslid. Aan de orde was hierna de verkiezing van een bestuurslid wegens het bedanken van den heer C. F. Zeiler. Op grond van diens bekwaamheid en kennis en diens activiteit bij de verzorging van requisieten en figura tie bij de opvoeringen in het Openlucht theater, was het bestuur overtuigd in den heer J. A. Haakman een voortreffelijk be stuurslid te zullen bezitten. De vergadering, hoewel in de gelegenheid gesteld een tegen-candidaat te stellen, deelde het gevoelen van het bestuur volkomen en verklaarde den heer Haakman voor ge kozen. Deze aanvaardde zijn functie onder dank zegging voor het in hem gestelde vertrou wen en zegde de vereeniging toe haar zijn beste krachten te zullen geven. Nadat tenslotte bij de rondvraag de heer Hoogervorst uit naam van de V.V.V.-leden den afgetreden voorzitter een volledig her stel van diens gezondheid had toegewenscht, sloot de vice-voorzitter de vergadering met een woord van dank. De heer D. A. Klomp voorzitter. In de na afloop gehouden be stuursvergadering zijn de verschil lende bestuursfuncties verdeeld. Tot voorzitter werd gekozen de heer D. A. Klomp, tot nu toe vice- voorzitter der vereeniging. Geachte Redactie, Blijkens een artikel in Uw veelgelezen blad rust op mij als vereenigingsbestuurder (voorzitter van de kaartclub D'r Onder Door (D. O. D.) nu de taak om onver wijld na te gaan of de onder mijn leiding staande vereeniging onder de termen van den aanmeldingsplicht valt. Het betreft hier echter zoo'n dubbelzinnig geval, dat ik heusch niet weet wat ik doen moet: aan den eenen kant maak ik liever bij den pro cureur-generaal geen flater en aan den anderen kant maak ik me ook niet graag aan opzettelijk of nalatig verzuim schuldig, want dat wordt gestraft. Daarom zij het mij vergund hier deze proef uit te spelen en U om raad te vragen. Ik wil hier open kaart met U spelen en zeggen waar het om gaat. Volgens mij en Bertje is D. O. D. een gezelligheidsvereenl- ging. Wij kaarten voor de lol en we zijn al blij als we zooveel winnen, dat we onze sigaren van den kaartavond er mee kunnen betalen. En moeten we er geld bij leggen, dan blijven we toch heer. Ons kaarten is dus zooals de procureur-generaal dat zoo mooi in de krant heeft laten zetten „op niet zakelijke bedrijfsvoering ingericht en beoogt niet voornamelijk winstbejag". Mijns inziens behooren de autoriteiten dus met het bestaan van D. O. D. op de hoogte te worden gesteld. Nou heb je die twee anderen van het. stel, Joop en Toon, die zeiden: „maak geen gein, Jan!" Maar die twee kunnen niet ook niet worden gebruikt voor het doel, waarvoor zij zijn bestemd. Verder moet opgave geschieden door houders van losse banden, onverschillig of deze banden voor auto- of paardentractie of voor een anderen vorm van voortbeweging geschikt worden geacht of niet. Dit laatste is vooral van toepassing voor handelaren in autobanden. Aan elk plaatselijk distributiekantoor kan men formulieren in viervoud afhalen, welke gratis beschikbaar worden gesteld. Drie van deze exemplaren moeten ingevuld en onder teekend vóór of op 19 October a.s. worden ingeleverd bij het distributiekantoor. Het vierde exemplaar kan als afschrift worden behouden. De Vereeniging van automobielbezitters (V. v. A. B.) te Hoorn, welke eenigen tijd geleden is overgegaan tot opening van een vast bureau, zal desgewenscht gaarne door bemiddeling van haar administrateur, den heer J. Verberne, medewerking verleenen bij het invullen van deze formulieren. Het V. v. A. B.-bureau is hiervoor dage lijks geopend in het Centraal Veerhuis, Dubbele Buurt 17 te Hoorn (tel. 35) van 912 en van 25 uur. Bovendien op Vrij dag 18 en Zaterdag 19 October a.s. des avonds van 79 uur. Men wordt dan verzocht de formulieren mede te nemen, alsmede de wegenkaart en eventueele bandenkaart. I Het maantje we mogen in dit geval wel zeggen de maan stond gisteravond als een groote Alkmaarsche kaas aan den hemel. Het was volle maan voor heel Alkmaar, maar een paar honderd stadgenooten heb ben daarvan in het bijzonder genoten want zij waren naar 't Gulden Vlies getrok ken waar de Bonte Spelers van Alkmaar een „Volle maan-avond" hebben gegeven, waarvan de geheele netto opbrengst be stemd was voor onze Hollandsche oorlogs gewonden in het Centraal ziekenhuis. Wanneer in oorlogstijd de grenzen geslo ten worden is ieder land op autarkie aan gewezen. Dan moet men toonen, dat men zelf ook nog wat produceeren kan en als men geen buitenlandsche artisten heeft dan krijgen de Hollandsche een goede kans om eens te toonen wat ze kunnen. In dezen tijd van verduistering en vroeg naar huis en naar bed kan men ook voor vroolijke Alkmaarsche avonden niet altijd op artistieke hulp van buiten rekenen, maar een energiek groepje jonge stadge nooten heeft reeds meermalen bewezen, dat men met eigen krachten zeer goed in staat is een geheelen avond met een alleraar digst cabaretprogramma te vullen. Meermalen zijn deze amateurs waarbij wij ditmaal helaas den ijverigen en altijd populairen heer Kater misten reeds voor onze stadgenooten opgetreden en wij behoeven slechts aan de zeer geslaagde 8 Oct.-avonden en aan de O. en O. uitvoerin gen te herinneren om te bewijzen, dat Alk maar een kern van jonge spelers heeft die in alle opzichten up 'o date is. Thans hebben deze jongeren zich ver- eenigd tot een cabaret- en revuegezelschap, genaamd De Bonte Spelers van Alkmaar onder leiding van den heer Menno Gronds- ma en van hen is de sympathieke gedachte uitgegaan een uitvoering ten bate van onze oorlogsgewonden te geven. Zij hebben van vele zijden medewerking ondervonden. De heer Mooy, de zaalhouder op wien nimmer tevergeefs een beroep op medewerking wordt gedaan hij werd op dezen avond een gunstige uitzondering ge noemd had zijn schouwburgzaal voor dat doel gratis beschikbaar gesteld en de Swing Charmers bleken onmiddellijk bereid met hun uitstekende band de muziek bij den aanvang en in de pauze te verzorgen. Het was een goed gevulde zaal, die het welkomstwoord van den heer Grondsma aanhoorde en daarop trad de populaire con ferencier en chansonnier Piet Cloeck naar voren de zingende Cloeck van Alkmaar die ditmaal zijn levensliedjes volkomen in het teeken van distributie, van bonnen en van textielkaarten gesteld had en met zijn op dezen tijd ingesteld repertoir een daverend succes had. De heeren Schipper en Visser gaven vierhandig een staaltje van hun virtuosi teit op den vleugel en de dames Jonker Jonker en Joh. Kühl een combinatie die 2 tegen verlies, want dan gaan ze foeteren en als we ze dan door hebben, gaan ze schel den en met de vuisten op tafel slaan. Ik zeg altijd tegen Bertje: „Joop en Toon, die kaarten om de centen en niet om de lol!" En daarom, meneer de redacteur, beoogt onze club voor vijftig procent eigenlijk wel commercieele doeleinden. Bestaat nu ook een mogelijkheid om Joop en Toon aan te geven als commercieele leden en Bertje en ik als gezelligheidsleden?" Met dien vermogensstaat weet ik ook niet wat te doen. Het vermogen van D. O. D. bestaat momenteel uit: een spel kaarten van twee-en-vijftig met joker; een pot m den vorm van een leege blikken sigaren doos van tien; een kapitaal van f 3.25. Maar voor die centen houden we volgende week een mosselfuif en dan moeten we volgens de begrooting ieder nog een kwartje bij lappen. Moet ik nu als vermogen opgeven een bezit van 3.25 of een schuld van f 1, want de mosselen, het bier en de sigaren zijn al besteld? Dan wil de procureur-generaal nog twee exemplaren der statuten van ons hebben. Maar wij hebben alleen een bondslied. Nu had ik zoo gedacht: een exemplaar statuten leen ik bij Sef van de Biljartclub en het tweede wilde ik als dat mag te leen vragen via een advertentie in Uw blad. Dan verdient U er ook nog wat aan. Dat is dan voor de moeite van het plaatsen van dit stuk, waarvoor U hartelijk dankt Uw dw. Jan T. Roef, voorzitter D. O. D. DE SAMENVOEGING DER GEMEENTEN. In het desbetreffende artikel van gister komt de volgende zin voor: In de toekomst zullen beide gemeenten als vacantieoord stellig de voordeelen van die samenvoeging plukken en dat zou o. i. nog meer het geval zijn wanneer riaast Heiloo, ook Egmond, Bergen en Schoorl bij elkaar worden gevoegd. Men leze voor het woord „elkaar" het woord Alkmaar". DE INTERNEERINGEN. Een rectificatie. In ons nummer van 12 October is een mededeeling van het A.N.P. opgenomen, waarin werd medegedeeld, dat het hoofd van het hoofdregelingsbureau (voormalig algemeen hoofdkwartier) en de secretaris sen-generaal wnd. hoofden van de departe menten van justitie en binnenlandsche zaken tér algemeene kennis brengen, dat op grond van rapporten is vastgesteld, dat de maat regel van aanhouding en interneering, die op grond van art. 33 van de wet op den staat van oorlog en beleg genomen is, tegen vele Nederlanders ten onrechte toepassing heeft gevonden. Als' opschrift is daarboven geplaatst: De in- terneeringen van vóór 10 Mei. Men wijst er ons zeer terecht op, dat dit natuurlijk moet zijn: De interneeringen ge- I durende de oorlogsdagen. altijd succes oogst bewezen met haar zi geunerdans, begeleid door den heer Akker man, dat zij het dansen nog niet verleerd zijn. Er was kleur en lijn en rhytmisch be wegen, er was het vuur en de hartstocht van den echten Czardas en een daverend applaus was voor dit tweetal een welver diende hulde. Na een alleraardigste eenacter in Rus sisch milieu heeft Menno Grondsma eenige imitaties ten beste gegeven, die een beroepsartist hem niet zou verbeteren. Lou Bandy, Richard Tauber, Josephine Baker en anderen zijn beurtelings opgetreden en de imitator heeft hun liedjes en hun. optreden tegelijkertijd op geestige wijze gecommen tarieerd. Allergezelligst was ook het optreden van den heer Kroon als West Friesche boer, da landbouwer Stet uit „Ierswaard", die zijn broer, den heer Van der Post eveneens in landelijk costuum aan den vleugel gezet had en uitvoerig van zijn bedrijf en van een gezamenlijken tocht naar het Amsterdamsche Stadion verteld heeft. Een kostelijk brokje West-Friesche humor,'dat door het publiek zeer op prijs gesteld werd. Professor Mennochini men kan zijn werkelijken naam wel raden liet ver bluffende goocheltoeren zien en bracht een oogenblik een griezelstemming in de zaal door tien Gilette-mesjes te verorberen, die gelukkig later ook weer te voorschijn kwa men. De „Club der Waarheidslievenden" zorgde voor eenige vroolijke momenten, de Swing Charmers of althans een deel ervan vergastten het publiek op een paar nummertjes jazz en de pas ontdekte Alk maarsche Greta Keller mej. Nel Rus zong met haar mooie donkere stem een tweetal liederen, waarvan voornamelijk het laatste van groote bekoring was. Als slot van dezen bonten avond trad de heer Piet Cloeck als Hollandsche boer op klompen met zijn accordeon op en de dames JonkerJonker en Kühl gaven daarbij als zijn „dochters" een paar karakteristieke klompendansen om daarna weer aan het kousenbreien te gaan terwijl „vader" het auditorium op zijn grappen en liedjes ont haalde. Het was een allergezelligste avond waar voor alle medewerkenden een woord van dank en hulde toekomt. Een avond die, ook wat het financieele gedeelte betreft, volko men geslaagd is en er zeker toe zal bijdra gen het lot onzer oorlogsgewonden te ver zachten. De netto opbrengst van dezen avond heeft 193.73 bedragen. Precies half tien was de voorstelling afge- loopen zoodat de aanwezigen nog tijdig naar huis en naar bed konden. De Bonte Spelers van Alkmaar hebben een schitterend debuut gemaakt. Wij hopen het onvermoeibare en artistieke gezelschap nog menigmaal op de planken te zien.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2