DE SPIN. fiemlteton 43) De autobusramp te Baflo. Bestemming van huisafval. BEKENTENIS TE OSS. Organisatie der voedsel voorziening. Inspectie brandweerwezen ingesteld. Speciale voedselvoorziening. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 OCTOBER 1940. Door JOHNSTON Mc.CULL.EY, Hij duwde Sylvia opzij, trok de deur achter zich dicht en bleef er met zijn rug tegenaan staan. Toen de kerels hem bereikten, deed hij vlug een stap opzij, zoodat de eerste tegen de deur opvloog. Snel gaf hij den tweeden een geweldigen opstopper tegen zijn kin en de man sloeg tegen den grond. Daarop vloog hij op den anderen man af. Twee slagen waren genoeg om ook hem tegen den grond te slaan en nu hield hij hen verder in bedwang met zijn revolver. „Opstaan! Terug in dien hoek!" beval hij. „Handen omhoog tegen den muur en wees dankbaar, dat ik niet bloeddorstig ben. Maar als een van jullie zich verroert, dan schiet ik. Sta op!" Hij trok hen overeind en dwong hen in den hoek te gaan staan. Door de raak uit gedeelde slagen scheen hun vechtlust ge heel gedoofd. „Met jullie gezicht tegen den muur. Ik ga de kamer uit, maar als jullie je om draait, voordat ik weg ben, schiet ik. Be grepen?" Achteruitloopend ging hij naar de deur, maar hij was nog pas halverwege, toen hij een kir l van Sylvia en een vreemde stem hoorde. „Ik heb je onder schot! Laat dien revol ver vallen. Draai je om. Jullie daar tegen den muur, blijf staan, zooals je staat". Warwick wendde zich om naar dien nieu wen vijand. Een jonge man, dien hij nog nimmer gezien had, stond voor hem. Het was de jonge man, die hem uit het nacht- iokaal gevolgd was. „Laat vallen!'" commandeerde hij nog maals. Warwick gehoorzaamde. Hij had de on dervinding, dat dit het beste was wat hij in zoo'n geval kon doen. Bovendien scheen' die jonge man geen handlanger van de twee andere boeven te zijn. XXX. Een onverwacht gevecht. De jonge man, die met drie metgezellen in de nachtkroeg had gezeten, en de beide boeven in het hokje had bespied terwijl ze de papieren en juweelen uit, het huis van Cardlew bekeken, had dien nacht heel wat avonturen beleefd. Het had hem weinig moeite gekost, zijn gezelschap te verlaten en de twee mannen op straat achterna te gaan. Hij was hen gevolgd met het vaste voornemen, zich van den bundel papieren meester te maken. Pas toen de twee kerels het steegje ingingen, was het hem opge vallen, dat ook John Warwick die lui scheen te volgen. Hij had er niets van gesnapt. Een poosje had hij zich schuil gehouden in don ker aan het begin van het steegje. Hij had de boeven het huis zien binnengaan. Hij kende dat huis buitengewoon goed, omdat hij er zelf ook in woonde. Hij had even eens het licht op een kamer der tweede verdieping zien opsteken en een der boeven het gordijn zién omlaagtrekken. „Dat is vlak naast mijn kamer", mom pelde hij. „Nou, dat komt prachtig uit. Ik zal ér nu wel achter komen en die papie ren moet ik in elk geval hebben". Hij voelde een tikje op zijn arm. „Wat doe je hier?" vroeg een barsche stem. Hij keek op en zag, dat een politie agent hem beetgegrepen had. „Nou vertel op!" snauwde de agent. „Ik ik wilde juist naar huis gaan", ant woordde de jonge man. „En- waar is je huis?" „Ik woon daar in dat huis op kamer 16, tweede verdieping". „Waarom ga je dan niet naar binnen in plaats van hier rond te hangen? Je komt me verdacht voor. Als ik niet wist, dat daar niks te halen is, zou ik je voor een inbreker aanzien. Maar als je daar wat weghaalt, dan steel je toch van dieven Ga maar liever naar bed". De jonge man mompelde, dat hij dit ook van plan was, en liep het steegje in. De agent ging verder. Tijdens dat gesprek met den agent was het den jongenman ont gaan, dat Warwick het huis binnengestapt was. Maar hij ontdekte den goedgekleede man niet meer in zijn donkere hoekje, waar hij hem eerst had zien staan, en maakte daaruit op, dat hij wel naar binnen gegaan zou zijn. Langzaam liep hij naar de zijdeur en ging de benauwde gang in. Toen hij aan de tweede deur gekomen was en den knop omdraaide, werd die plotseling tegen hem opgeduwd en hij week snel achteruit. De man, die de deur opengegooid had, was Curly. Hij greep, den jongen man bij de schouders, keek hem scherp aan en duwde hem tegen den muur. „O, ben jij het, joggie", bromde hij. „Ik heb je hier al meer zien rondscharrelen. Dat zal dus wel in orde zijn. Kom maar eens mee". „Waarvoor? Ik wou naar mijn kamer gaan". „Je doet, wat ik je zeg, begrepen? Ik moet er niets van hebben dat je hier rond hangt, snap je? Kom mee!" Hij greep den jongen man bij zijn kraag, duwde hem de gang uit en het steegje in en sleepte hem mee naar het huis ernaast. „Daar binnen is iets gaande, waar we geen getuigen bij noodig hebben", zet Curly. „Jij blijft hier een paar minuten in dit schuurtje. Ik zal je er dadelijk wel weer uitlaten". „Maar je hebt toch geen rechtbe gon de jonge man. „Recht? Maak me niet aan het lachen, jochie! Doe wat ik je zeg. Hier! en daar blijf je voorloopig!" Hij trok een deur open en duwde den jongen man het schuurtje in. Deze hoorde hem een grendel op'de deur schuiven en wegloopen. Curly haastte zich naar den uitgang van het steegje, ontmoette daar den man met Sylvia Rodney, bracht haar naar boven en begaf zich daarop naar den huisbaas bene den, met wien hij een lang gesprek had, waarna hij hem geld gaf met de belofte, dat hij nog meer zou krijgen, als alles afge- loopen was. Daarna bedacht hij zich, dat de jonge man nog in het schuurtje zat. Lachend liep hij de steeg in en verloste zijn gevangene. „Ik had je bijna vergeten, jochie", zei hij. „Je kunt nu je gang wel gaan". Curly verwijderde zich en de jonge man ging de trap op naar zijn kamer. Heel om zichtig en zachtjes ging hij naar binnen. Hij streek zelfs geen lucifer aan om zijn petroleumlamp op te steken. Toen hij door het sleutelgat van de tus- schendeur keek, zag hij juist, hoe Sylvia de papieren onder den vloer vandaan haal de en aan Warwick gaf. Hij begreep er niets van. Waarvoor moest die heer in avondcos- tuum die papieren hebben en dat deftige meisje ze voor hem onder den vloer van daan halen? „Ik moet die papieren zelf hebben!" dacht hij. Hij bleef door het sleutelgat kijken en haalde 'n revolver, dien hij ,dien middag in een uitdragerij had gekocht, uit zijn zak. Hij zag, hoe de twee kerels Warwick aanvielen, en meende, dat nu het oogen- blik gekomen was, om handelend op te tre den. De jonge man was iets dergelijks niet gewend. Zijn knieën knikten. Toch hield hij den revolver recht op Warwick gericht en weifelde geen oogenblik. „Houd je handen omhoog!" beval hij Warwick. „En als jullie daar één van bei den het waagt, om te kijken, krijg je een kogel. Dus geen onzin!' „Verdraaid man, zie je dan niet, dat je die dame een doodschrik op het lijf jaagt?" vroeg Warwick. „Gaat jou niet aan! Haal geen streken uit! Ik ben hier op het oogenblik de baas.. Ik heb niet veel van je noodig. Alleen maar die papieren". .(Wordt vervolgd). 10 dooden, 13 gewonden. De autobusramp nabij Baflo blijkt in totaal tien dooden te hebben geëischt. Over de toedracht wordt het volgende gemeld: Omstreeks zeven uur reden negen bussen met arbeiders, die in de Slikken te werk waren gesteld, door de duisternis op den grintweg, waarin zich de bewuste onbewaakte overweg bevindt. Ofschoon het uitzicht op-den on be waak ten overweg goed is, kon men toch slecht om zich heen zien, omdat er een dichte mist hing. Acht bussen passeerden den overweg en omdat alles regelmatig verliep heeft de chauffeur van de negende bus vermoedelijk gedacht dat er geen trein in aantocht was, daarbij de geboden voor zichtigheid bij mistig weer uit het oog verliezend. Met een geweldige slag vloog de locaal- tvein op de autobus in, welke vrijwel ge heel vernield nog een eind werd meege sleurd. Onmiddellijk ging men aan het werk om de gewonden uit het wrak te bevrij den, terwijl oi.dertusschen de geneeskun dige dienst te Groningen werd gewaar schuwd. De directeur van net Academische ziekenhuis nam onmiddellijk de leiding van het reddingswerk op zich en spoedde met een aantal dokters en verpleegsters naar de plaats van de ramp. In allerijl werd een aantal ziekenauto's en particu liere wagens gerequireerd, om dooden en gewonden te vervoeren. De bergingswerk zaamheden verliepen ondanks de moei lijkheden en het schemerduister vlot. Toen het ongeluk in de stad bekend werd, spoedden zich vele vrouwen en ver wanten van de slachtoffers zich naar het Academisch zienkhuis, teneinde iets te kunnen vernomen omtrent de slachtoffers. De nolitie moest een groote afzetting maken. In totaal werden tien mannen gedood en dertien gewond. Allen zijn, behalve de chauffeur, woonachtig in Groningen en op een na gehuwd. Wettelijke regeling op komst. Naar het k. N P. verneemt, is binnen kort een wettelijke regeling te verwachten inzake het verzamelen van huisafvallen. Deze regeling zal o.m. de bestemming aanwijzen van de voor voedering va. die ren geschikte afvallen. Een der gevolgen van deze regeling zal zijn, c.e aan niet-boeren in het algemeen geen ruimte zal worden ge laten van de verzamelde huisafvallen varkens te mesten, aangezien het feit, dat de varkenshouderij reeds zoozeer wordt beperkt, medebrengt, dat het recht om varkens te houden voor de boeren gereserveerd wordt. Doodslag opgehelderd. De 23-jarige arbeider Van E. uit Oss, verdacht van doodslag op den veertigjarigen Den B. aldaar, die aanvankelijk hardnekkig het hem ten laste gelegde misdrijf was blijven ontkennen, is gisteren, naar het Vbld meldt, door de mand gevallen en heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Van E. verklaarde, dat hij Den B. op het paadje, achter cafe Van der Wielen had ontmoet, waarna hij zijn tegenstan der, die hem met een sabel had aangeval len, met een vlijmscherp mes heeft neer-i gestoken. De verdachte, die nog op het politie-bureau te Oss was ingesloten, zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie te Den Bosch. Inleveringsplicht voor enkele producten. Ter verkrijging van een gelijkmatige verdeeling van den beschikbaren voedsel voorraad moet van overheidswege' over de geheele voedselproductie van den Neder- landschen bodem beschikt kunnen worden. Ten einde dit te bereiken werd bepaald, dat de telers van akkerbouwgewassen over het meerendeel van hun producten niet kunnen beschikken dan door deze in te leveren bij de desbetreffende overheids instantie. Voor een groot aantal producten, waaronder granen en peulvruchten, bestaat zelfs het voornemen binnen korten tijd een inleveringsplicht op grond van het landbouwinleve- ringsbesluit 1940 in het leven te roepen. Voor het komende seizoen zal worden geleverd aan de „Provinciale inkoopcentra les voor akkerbouwproducten" (P.l.C.A.'S), welke de producten overnemen tegen vast gestelde prijzen, terwijl - deze provinciale instanties, waarbij iedere teler als georga niseerde moet zijn aangesloten, de aanwij zingen hebben op te volgen van de „Neder- landsche inkoopcentrale voor akkerbouw producten" (N.I.C.A.) TAL VAN INBRAKEN IN RAND GEMEENTEN VAN UTRECHT. In de randgemeenten om Utrecht wor den al weken inbraken gepleegd, waarbij de ong-enoode gasten het vooral op geld hebben gemunt. Nadat de vorige week een tiental inbraken in Bunnik moest worden geconstateerd, is gisternacht te Vleuten op negen plaatsen ingebroken. Overal wordt geld vermist. ANTI-ENGELSCHE BETOOGING IN MILAAN. Een groote menigte hoorde op het Domplein te Milaan een toespraak aan van Consigliero Nazionale Capoferri. Op het bord staat: ,,De oorlog tegen Groot-Britannië gaat door en zal doorgaan tot de over winning." (Holland). NOORD-HOLLANDSCHE BINNENHALEN VAN DE (Polygoon) DE ROTTERDAMSCHE POLITIEMANNEN GAAN DUITSCH LEEREN. De cursussen zijn Dinsdag begonnen. De eerste les. (Polygoon) IN DEN WIERINGERMEERPOLDER EN DE ANDERE POLDERS IS MEN THANS DRUK DOENDE MET HET WINTER- OF BEWAARKOOL. Met ingang van 15 October 1940 is bij het departement van binnenlandsche zaken in gesteld een inspectie van het brandweer wezen. Met de leiding is belast, met den titel van hoofdinspecteur, de kapitein van den gene- ralen staf op non-actief, de heer P. L. van Boven, thans werkzaam bij den Opbouw- dienst. AANBIEDING VAN TELEGRAMMEN IN GIRO. Blijkens de Staatscourant van gister avond zullen voorloopig bij wijze van proef, telegrammen in giro per telefoon of per telex kunnen worden aangeboden, zonder dat door den rekeninghouder een schriftelijke machtiging wordt verleend, de deswege verschuldigde kosten van zijn postrekening te doen afschrijven. Wenscht iemand echter de telegram- kosten van de postrekening van een ander te laten afschrijven, dan dient hiertoe een schriftelijke verklaring van den rekening houder te worden overgelegd. Bovendien kunnen rekeninghouders in het vervolg aan alle rijkstelegraafkantoren en -stations telegrammen in giro of per telefoon aan bieden, zonder dat hiertoe een bijzondere vergunning van den directeur-generaal der P. T. T. wordt vereischt. Deze vergun ning blijft nochtans noodig, wanneer de aanbieder de telegramkosten van de post rekening van een ander wil laten af schrijven. Tasch met sieraden gestolen. - Mevrouw H. K. de W., wonende in de Noordmolen straat te Rotterdam, deed gisteren in een winkel in die straat enkele inkoopen, waar bij zij haar tasch even naast zich neerlegde. Later bleek de tasch verdv/enen te zijn, waarschijnlijk gestolen door een anderen klant. De tasch bevatte sieraden ter waar de van ruim achthonderd gulden. kwam de politie ter oore, die al eenige dagen in de buurt surveilleerde. Op het oogenblik dat de vrachtauto het terrein van den koopman verliet, werd zij door de politie aangehouden, die in de auto zeven juist geslachte varkens aantrof. Het vleesch, evenals de auto, werden in beslag genomen. De varkens werden ver voerd naar het gemeente-slachthuis, waar zij over de vrijbank zullen worden ver kocht. Tegen den- koopman en den vervoerder alsmede verschillende personen, die daar bij 'behulpzaam zijn geweest, is proces verbaal opgemaakt. Het onderzoek wordt nog voortgezet. NOODLANDING OF NEERSTORTING VAN VLIEGTUIGEN. Belooning bij mededeeling. Het A. N. P. meldt: Een belooning van tien gulden wordt uitgeloofd voor den- gene, die bij neerstorting of noodlanding van een vliegtuig daarvan zoo tijdig me dedeeling doet aan een Nederlandsche of Duitsehe polk-emstantie, dan wel aan een afdeeling van de Duitsehe Weermacht, dat dank zij die mededeeling tot onmid dellijke ''hulpverleening aan en berging van het vliegtuig kan worden overgegaan. A.N.V.V.-congres gnat niet door. - Het hoofdbestuur van de Algemeene Nederland sche vereeniging voor vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) heeft besloten het algemeene congres, dat op 8 November a.s. te Amster dam zou worden gehouden, wegens de tijds omstandigheden niet te laten doorgaan. OP DE HAARLEMSCHE SCHOLEN wordt gedu rende de wintermaanden warm eten verstrekt aan de kinderen, die hiervoor in aanmerking komen. Zij moe ten hun vleesch- en vet kaarten inleveren. (Pol.) Algemeene regeling in voorbereiding. Naar wij vernemen is een algemeene regeling in voorbereiding, waarbij een speciale afdeeling van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd belast zal worden met de verdeeling van voedselvoorraden voor speciale doelein den, als bij voorbeeld het verstiekkei van warme maaltijden. De gemeentebesturen, die dergelijk eacties zouden willen onder nemen, zullen zich tot deze afdeeling moe ten wenden voor het verkrijgen van de noodige ingrediënten. OVERTREDING VAN HET SLACHT- VERBOL. arkens frauduleus geslacht. De gemeentepolitie te Bodegraven heeft Dinsdagavond in samenwerking met den plaatselijken vleeschkeuringsdienst, een belangrijke smokkelaffaire ontdekt. Een koopman in Bodegiaven hield zich eeniger. tijd bezig met het frauduleus slachteu van varkens en aangezien het blijkbaai goed ging, breidde hij *ijn zaken belangrijk uit. Zaterdag kocht hij te Utrecht elf vette varkens, van gemiddeld driehonderd ,nd, ter waarde van onge veer duizend gulden, waarvai. hij er Zon dagmorgen in het boenhok van zijn wo ning vier slachtte, daarbij door enkele andere personen geholpen. Dinsdag slacht te hij er opnieuw zeven, waarvan het ver boer 's middags plaats zou hebben. Dit

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5