Agenda KRUSCHEN MEN AMSTERDA 2 E CP ZAAM ZACHT EN UCHT IN PE PUP i Jleoüittciaai Tlieums Spoel £aatste Aecicfitm Rheumatische Pijnen De Alkmaarsche Courant Fokveekeuring te Wieringerwaard. Voor kleine tuineiu CHA FLAT Ne EERSTE BLAD Alkmaar, Vrijdag. DE KAASMARKT. De aanvoer 6000 kg was heden 43000 kg lager dan in dezelfde week van het vorig jaar. De maatregelen van de vorige week had den tengevolge, dat heden de producenten zich met hun vraagprijs aan den maximum prijs hielden, zoodat ditmaal niet boven den maximumprijs van 32.25 per 50 kg werd verkocht. Aangezien deze prijs slechts voor le kwaliteit besteed mag worden (voor uit zonderlijke opzetkaas mag ten hoogste 33,75 betaald worden, doch deze kaas wordt thans niet meer gemaakt) en er wel kaas was van zachte kwaliteit, werden door den keurmeester toch nog een vijftal stapels ge blokkeerd. De geboden gelegenheid om de boete af te koopen, werd zoowel door producenten als handel afgewezen, omdat naar hun oordeel, de keurmeester te weinig rekening hield met den invloed van het zachte weer op de kwaliteit. Bovendien werden verschillende partijen, die de vorige week geblokkeerd werden, door den Haag vrijgegeven, omdat men ook daar den indruk had gekregen, dat de keurmeester te drastisch was opgetreden. Nu bepaald is geworden, dat de kaas voortaan slechts een maximum vochtgehalte mag hebben, kan verwacht worden, dat aan het maken van een te zachte kaas een einde zal komen. Wij zijn overtuigd, dat de tot nog toe voorgekomen moeilijkheden niet zouden hebben plaats gehad, wanneer deze bepaling direct bij het vaststellen van den maximumprijs in het leven was geroepen. Door dit niet te doen, heeft men ook de markt geschaad. Wel zijn de fabrieken, die gewoon waren ter markt te komen, verplicht dit te blijven doen en werden de fabrie ken, die de vorige week waren weggebleven aangeschreven, maar thans verschenen die fabrieken met een geringer kwantum, het geen mede oorzaak was, dat de aanvoer thans geringer was dan men normaal had kunnen verwachten. De aanvoer bestond heden voor 15 uit 20 plus kaas, waarvoor de prijs varieerde tusschen 21 en 23. DE ACTIE VOOR ONZE OORLOGS GEWONDEN IN HET CENTRAAL ZIEKENHUIS. Wij hebben voor de actie in onze courant ten bate van de oorlogsgewonden in totaal 244.97 ontvangen. Ten behoeve van reiskosten enz. van familieleden en voor persoonlijk gebruik hebben beide oorlogsgewonden daarvan tot dusver een bedrag van 100 ontvangen. In onze kas was dus nog een bedrag over van 44.97, dat heden vermeerderd is met een bedrag van f 193.73, zijnde het batig saldo van de cabaret-uitvoering der Bonte Spelers van Woensdag j.l. In totaal hadden wij dus nog in kas een bedrag van f 193.73 -j- 44.97 238.70. Daarvan hebben wij zoowel den oorlogs- gewonde Laemen als zijn lotgenoot Har- tingsveldt thans de helft gegeven, voor ieder dus een som van f 119.35. In totaal hebben de oorlogsgewonden door de gezamenlijke actie dus beiden een bedrag van f 119.35 -)- 100 219.35 ontvangen. Wij zien met zeer veel genoegen op deze actie terug. Vele Alkmaarders en streekge- nooten hebben daadwerkelijk bewezen, dat zij zich voor het lot van hen, die bij de ver dediging van ons vaderland een zwaar offer ten bate van het algemeen brachten, wel degelijk interesseeren. Wat thans zoo spontaan bijeen gebracht werd is de beste tolk van aller dankbaar heid en de groote belangstelling welke de oorlogsgewonden door persoonlijk bezoek en persoonlijke geschenken nog dagelijks ondervinden, doet ons vertrouwen, dat zij ook in de komende maanden niet zullen worden vergeten. Een bijzonder woord van dank komt zeker toe aan het gezelschap „De Bonte Spelers van Alkmaar", dat zoozeer tot het finan- cieele succes van onze actie heeft bijgedra gen en verder aan de Directrice van het Centraal Ziekenhuis en aan de bewoners van Alkmaar, die zoo belangeloos hebben medegewerkt bij het verblijf van de Lim- burgsche familieleden van een der gewon den. Zoowel Laemen als Hartingsveldt zullen waarschijnlijk nog wel eenige maanden in het ziekenhuis moeten verblijven. Wij heb ben het volle vertrouwen, dat men er ook verder toe zal medewerken hun dit ge dwongen verblijf zoo gemakkelijk en aan genaam mogelijk te maken. ANNIE VAN EES IN ALKMAAR. Het is de directie van 't Gulden Vlies gelukt om voor haar eerste abonnements voorstelling op 8 November de medewer king te verkrijgen van mevr. Annie v. d. Lugt Melsertvan Ees. In het stuk, dat dien avond door het Nederlandsch Too- neel (dir. C. v. d. Lugt Melsert) opge voerd zal worden, vervult deze zeer be gaafde actrice de hoofdrol. Het 'zal de tooneelliefhebbers van Alkmaar en om geving ongetwijfeld verheugen, Annie van Ees, die de laatste jaren hier alleen in „Boefje" is opgetreden, nu eens in nieuwe creatie in een ander stuk te kun nen zien. Tallooze lijders aan zijn trouwe gebruikers van het beroemde Kruschen Zout dat door z'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen alle onzuiverheden, die de pijnen veroorzaken, doet afvoeren langs natuurlijken weg. Bij alle apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41, p. fl. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ LANGESTRAAT 85. Nieuwe aanwinsten 1940 lijst 11. Nederl. romans. B92.7t Bruijn. Teun Dammers, (j.) HU.9 Haaren, van. Episode. H76 Hoof, van. Z66; een verhaal uit een commandopost ergens in de Grebbelinie. L35ve Leeuw, van der. Vertellingen. M20.1h Man, de. Heilig Pietje de Booy. N23o NesUitkens, van. De oude stee. S95.5 Strijt. Het talent van Fie Binnen dijk. (j.) T29.7 Thomas. Wijkend water. V91.2b Vries, Anne de. Bartje zoekt het geluk. Vervolg op: Bartje. W17.1j Wal, van der. Jacht op het nood lot (g) W39.5m WijheSmeding, van. Een men. schenhart. In het Nederl. vert. romans. B72vk Boo. Vacantie in kilometers. B93.8 Bugboo. Peggy ontdekt nieuws (j.) C48zj Curwood. De zwarte jager, (g.) D40g Dickens. Het geheim van Edwin Drood; e.a. verhalen, (g) D72.2g Douglas. De groote vraag. *F16 Faulknor. De familie Sartorius (g.) F26.5 Field. Dit alles en ook nog de hemel. G71.5m Grant. Mijn leven als Carola. L65.5 Llewellyn. Hoe groen was mijn dal. M79.5g Mora. De gouden saarkophaag. S87.9o Stjernstedt. Olga Andrejevna. g is: geschenk. j is: ook voor jongeren. is: hist. EEN TOCHT NAAR DE A.V.R.O.-STUDIO, Zondag 27 October wordt een excursie gemaakt naar de A.V.R.O.-studio in Hilver sum. Elders in dit nummer vindt men daar over de bijzonderheden. FA. EGBERT SCHEEPMAKER'S KOFFIE- EN THEEHANDEL. In enkele jaren is de heer Egbert Scheepmaker er in geslaagd in Alkmaar een handelszaak en een bedrijf te stichten, dat voor de toekomst veelbelovend kan worden genoemd. Nu de koffie en thee schaarseher begin nen te worden is de heer Scheepmaker er in geslaagd een „koffie-surrogaat" samen te stellen, dat hij vóór zes weken onder den naam van het onvertrefbaai „Elite koffie-surrogaat", in den handel heeft ge bracht, waarmede hij, dank zij de bijzon dere kwaliteit in Noord en- Zuid-Holland een omzet wist te bereiken, die ons ver baasd deed staan. Op onze vraag naar de samenstelling de smaak en dé kleur was aan koffie gelijk deelde de heer Scheepmaker ons mede, dat het geheel uit Hollandsche producten bestaat, 't Product wordt in eigen fabriek gebrand, gemalen en gemêleerd. De grondstoffen, aldus de heer Scheepmaker, zijn moeilijk te ver krijgen, doch ik bezit hiervan nog een grooten voorraad. Wij, zoo vervolgde hij, behooren tot de weinige firma's in ons land die onzen naam aan het koffie- surrogaat durven verbinden en daarom staak ik liever dt levering, wanneer ik de grondstoffen niet kan krijgen, dan, dat ik zou doorgaan met een minderwaardig product te leveren. Het geheele vak, zoo vervolgde hij, berust op aanvoelen en dit kan alleen als men voor het vak leeft. Vol trotsch toonde de heer Scheepmaker ons de nieuwste machine om koffie te branden. Het moderne branden geschiedt geheel door verwarmde lucht, terwijl de koffieboonen, wanneer ze de gewenschte kleur hebben verkregen, in enkele minu ten worden afgekoeld en daardoor hun aroma behouden. Ruim een jaar geleden, aldus vertelde de heer Scheepmaker ons, stichtte ik een koffiebranderij en een zaak voor het mêleeren van thee. Wij branden de boonen zelf, krijgen de thee ruw aan, breken en mêleeren die en verpakken die in eigen zaak, waardoor een belangrijk bedrijf is ontstaan. Onze koffie- en theeomzet voor de distributiebonnen steeg reeds tot ge middeld 4000 rantsoenen per week. Hier bij komt, dat de heer Scheepmaker de koffie voor verschillende coöperaties brandt en van verschillende stichtingen, o.a. van het groote gesticht te Bakkum, de leverancier is. Wij maakten een wandeling door de verschillende afdeelingen van dit nog jonge bedrijf en stonden verbaasd over de groo te voorraden, balen koffie en kisten thee. Ook op het gebied van rookartikelen zeep, tandpasta, odeurs en wat niet al was hier in de verschillende magazijnen nog een groote voorraad. Toen wij onze verwondering over deze ietwat zonderlinge combinatie uitten, ver telde de heer Scheepmaker ons, hoe hij vóór drie jaar de grossierderij in rookarti kelen van den heer Berkhout te Alkmaar had overgenomen. Aanvankelijk was deze zaak aan de Spanjaardstraat gevestigd. In 1939 werd de zaak overgebracht naar het groote pand Handelskade 16 en spoedig werd daaraan bovenomschreven uitbreiding gegeven. De heer Scheepmaker, die nog slechts 27 jaren telt, was nog vol groote toe komstplannen en gezien het enthousiasme waarmede hij bijna dag en nacht met zijn zaken bezig is, kan van hem nog veel ver wacht worden. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320. Tentoonstelling. Van 12 t/m 20 October tentoonstelling teekengenootschap K.Z.O.D., in perceel Langestraat 64; dagelijks 1012.30 en 25, Zondag 24, Zat. 25. Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnummer Het getrouwde schoolmeisje (comedie); hoofd rollen Gusti Huber, Hans Moser en Theo Lingen. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Hoera, ik ben papa! (komisch); hoofdrollen Heinz Rühmann en Carola Höhn. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Sterker dan de wet (sens.); hoofdrollen Paul Hartmann, Manja Behrens en Aribert Wascher. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnummer De amateur-jockey (kom.-sportfilm); hoofdrol Heinz Rühmann. Toegang voor eiken leef tijd. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 19 October. 2.30 uur, Harmonie, symph.-concert H.O.V. Zondag 20 October. 2 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van blijspel „Toen wij trouwden door het Ned. Tooneel. 8 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, uit voering gem. zangvereen. Crescendo. K. KUIPER TE OOSTWOUD. Op 64-jarigen leeftijd is te Oostwoud over leden de heer K. Kuiper, een vooraanstaan de figuur in de landbouw- en zuivelwereld. De heer Kuiper was o.m, lid van het dage- lijksch bestuur van de L. C. O. in Noordhol land, bestuurslid van de Ned. Zuivel- Centrale en secretaris-penningmeester van de proefzuivelboerderij te Hoorn. In de Holl. Mij. van Landbouw, waarvan hij oud hoofdbestuurslid was, bekleedde hij ver schillende functies. Ook in het gemeentelijk en waterschapsleven trad de heer Kuiper op den voorgrond. Hij was o.m. heemraad van het Ambacht De Vier Noorder Koggen. De begrafenis zal morgen om twee uur te Oostwoud plaats vinden. WIERINGERWAARD. Tot rijksveldwachter benoemd. - Onze vroegere plaatsgenoot de heer Jan van der Molen, tot voor 14 dagen wachtmeester- capitulant te Woerden, is, na 14 dagen bij den opbouwdienst te zijn geweest, thans op 22-jarigen leeftijd bevorderd tot rijksveld wachter met standplaats Castricum. HEILOO. Jaarvergadering V.V.V. - De Woens dagavond in de Rustende Jager gehouden jaarvergadering der V.V.V. was matig be zocht. Voorzitter was de heer C. ten Brug- gencate. Ingekomen was van de A.N.V.V. een handboek (losbladig en daarna gebun deld), waarin reclame voor het vreemde lingenverkeer wordt gemaakt, met verzoek om mede te werken om deze reclame (het wordt in 400 tot 500 plaatsen in ons land ter lezing gelegd) doeltreffend te maken. De vergadering keurde de uitgaaf goed. Bij de vele ingekomen stukken voor plaatselijke belangen was de zeker verheu gende mededeeling, dat de oud-penning meester V., die jaren geleden 611 ver duisterde, zijn schuld heeft afbetaald. De voorstellen van Rossem c.s. om de functie van secretaris-penningmeester en bode te scheiden, werd na de behande ling van de begrooting aangehouden, om dat de voorzitter bezwaar maakte tegen het zoo laat indienen. Het was nog niet in het bestuur behandeld. De kwestie onderhoud Sportgebouw kwam andermaal aan de orde. De heer van Gemeren betoogde, dat men in Augustus over het inwendige onderhoud tevreden was gesteld. Buiten de z.g. tuin laat het veel te wenschen over, doch de huur ders hebben daar geen belang bij. Niette min zal de commissie van beheer ook daar aan aandacht wijden. De rekening van de V.V.V. werd vluchtig doorgenomen en de kascommissie, bij mon de van den heer van Rossum wees op een fout. Er was een schuld van 20 en geen batig saldo van 3.61. De subsidie van de gemeente is nog niet ontvangen. Over de technische fout werd nog van gedachten ge wisseld en daarna de rekening vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 549.04. De rekening van het Sportgebouw wees aan voor ontvangsten en uitgaven 1090.82, met een voordeelig saldo van 51.46. Het jaarverslag van de 33ste ledenverga dering was in mineur gesteld. Er zijn 252 stukken ingekomen en 87 verzonden. 23 leden bedankten (grootendeels door ver trek) en 49 traden toe. Er zijn 4 vergade ringen gehouden. Het verslag van het Sportgebouw ging van een leien dakje. Veel kosten zijn er geweest aan brandstof fen, verduisteringskosten, aanleg rioleering enz. Niettemin is er nog 300 afgelost, zoo dat de schuld op 1 October 900 was. De begrooting V.V.V. 1940/41 ging vlot. Zij werd vastgesteld op een bedrag van 508.61. Minder vrot ging die van het Sportgebouw. Uit de langdurige discussie melden we, dat de meesten geen rekening houden dat het gebouw is gesticht voor die vereenigingen die kunst en sport beoefenen en zij uit dien hooide een zóó lage huur be talen dat er geen cent van over blijft. En nu is de fout, dat ook die vereenigingen die geen kunst en ^jbort beoefenen, voor een lagen prijs willen huren. En daartegen keert zich de commi~sie van beheer. In deze discussie waarbij de heer de Lange opkwam voor „Luto", de tafeltennisclub, en van Gemeren sprak als voorzitter commissie van beheer, had de laatstgenoemde het laatste woord. De begrooting werd ten slotte vast gesteld op 952.30. Ingekomen was een missieve van den procureur-generaal over de vereenigingen. Hierin moet men opgeven de waarde van de bezittingen. Het gebouw heeft f 8000 ge kost en van Gemeren had nu een taxatie van 6400, buiten den grond (die van de gemeente is en niet betaald) en 180 zuiver bezit. Hoewel de voorzitter een andere bereke ning had en ook de heer J. Rus, aannemer, de taxatie te hoog vond, heeft men na lange redeneeringen dit bedrag als basis geno men. De benoeming van den heer P. Keeman als bode werd uitvoerig besproken. Uitein delijk stelde de voorzitter voor om het te laten zooals het is (secretaris-bode). Dit voorstel werd verworpen. Daarna werd de verdere behandeling aangehouden. In snel tempo werd behandeld de be stuursverkiezing. De voorzitter, de heer P. Avis en de heer J. van Gemeren werden herkozen. De heer van Gemeren wilde voorloopig aanblijven, hoewel er pressie op hem is uitgeoefend omdat hij had beloofd heen te gaan. In een vloek en zucht het was bijna 10 uur werd de rest afgehan deld. Begunstigd door prachtig najaarsweer en onder zeer groote belangstelling heeft alhier Woensdag een plaatselijke fokvee keuring plaats gehad, welke in alle op zichten uitstekend is geslaagd en waarbij bleek dat de Wieringerwaarder fokvereeni- ging, die reeds zoo gunstig bekend staat, ook nu weer met prima vee voor den dag kwam. Door B. en W. was 't mooie sportterrein beschikbaar gesteld. Er waren veel fokkers uit andere provinciën. Ook de directeur van het N.R.S., de heer Wibbens, was aan- weg. De keuringscommissie bestond uit de heeren E. Koster te Berkhout, ir. L. de Vries te Alkmaar, Jm. Blaauboer te Scha- gen en A. van der Sluijs te St. Maartens- vlotbrug. Er was vrij veel handel in stier kalveren. De uitslag in de verschillende rubrieken was als volgt: Stierkalveren geb. 29 Febr. '40 of eerder: 1. Constant v. d. Waard, eig. R. L. Waiboer; 2. Antje's Koh I-N., eig. dezelfde; 3. Maja's Frans 3, eig. N. Kaan Kz. Stierkalveren, geb. 1 Maart 1940 of later: 1. Klaaskes Tarzan, eig. R. L. Wai boer; 2. Maurits, eig. dezelfde; 3a. Maja's Frans 7, eig. N. Kaan Kz.,; 3b. Aaltje's Frans, eig. C. R. Blaauboer. Kuikalveren la. Antje 63 van R. L. Waiboer, lb. Maja 32 van C. Spaans, lc. PelKlaaske van R. L. Waiboer, 2a. Mina 77 van K. Schenk Kz., 2b. Mina 79 van N. W. Kaan, 2c. Metta 42 \ian N. D. Kaan, 3a. Sophie 26 van K. Schenk Kz., 3b. Maartje 203 van J. Schenk Kz., 3d. Tesselaar 49 van D. Kaan Kz. Hokkelingen: la. Klaartje 11 van N. W. Kaan, lb. Pietje-26 van F. A. F. Grone- man, ,1c. Kroontje 72 van denzelfden, 2a. Anna 54 van C. R. Blaauboer, 2b. Dora 122 van F. A. F. Groneman, 2c. Catrien 44 van D. Kaan rvz., 2d. Doortje van H. K. Koster, 3a. Maartje 190 van N. Kaan Kz., 3b. Maartje 189 van N. W. Kaan, 3e. Aukje 15 van H. K. Koster, 3d. Maartje 186 van N. Kaan Kz. Melkvaarzen: la. Sarah 43 van F. A. F. Groneman, lb. Sijtje 18 van H. K. Koster, 2a. Maartje 180 van N. Kaan Kz., 2b. Kroontje 14 van K. Schenk Kz., 3a. Maja 27 van C. Spaans( 3b. Zwartje 25 van D. Kaan Kz. Melktwenters: la. Matje 40 van F. A. F. Groneman, lb. Kroontje 65 van denzelf den, lc. Trijntje 61 van P. Saai, ld. Pietje 22 van F. A. F. Groneman, 2a. Greta 93 van N. D. Kaan, 2b. Antje 52 van R. L. Waiboer, 3. Maartje 175 van N. W. Kaan. Oudere koeien (melkkoeien): la. Dora 109 van F. A. F. Groneman, lb. Pietje 13 van denzelfden, 2a. Prinses van R. L. Wai boer, 2b. Prinses 2 van denzelfden, 2c. Anna Paulowna van denzelfden, 3a. Maar tje 167 van N Kaan Kz., 3b. Dirkje 3 van H. K." Koster. Zichtbaar drachtige koeien (schotten): la. Dora 120 van F. A. F. Groneman, lb. Dora 121 van der zelfden, lc. Sarah 42 van derzelfden, 2. Maartje 185 van N. Kaan Kz., 3a. Dieu\^ertje 118 van D. Jimmink, 3b. Maartje 184 van N. Kaan Kz., 3c. Ma 19 van Alb. Rezelman. Zichtbaar drachtige koeien geb. vóór 1 Jan.-1937: 1. Ma 18 van Alb. Rezelman, 2. Greta 8 van N. D. Kaan. Ten slotte volgde de keuring van de af stammelingen van de diverse vaderdieren. Aan deze keuring namen deel minstens 5 afstammelingen van één stier. Hier was de uitslag: melkgevend: 1. 7 afstammelingen van Constan-tijn Frans, 2a. 9 afstamme lingen van Constantijn Frans 14, 2b. 27 afstammelingen van Atlas; niet-melk- gevend: 1. 17 afstammelingen van Bontje's Frans, 2a. 10 afstammelingen van Hoover, 2b. 6 afstammelingen van Franco 10, 3. 6 afstammelingen van Jacoba's Plesman. ROZEN PLANTEN. Onder vele liefhebbers heerscht de mee ning, dat in den herfst geplante rozen eer der zullen bevriezen, dan de oude rozen, die reeds jaren op hun plaats staan en dit is nu toch niet het geval, want rozen bevriezen juist zéér zelden in het eerste plantjaar. De najaarsplanting verdient zelfs de voor» keur boven de voorjaarsplanting, omdat de in het najaar geplante rozen aanmerkelijk vroeger bloeien, terwijl de strenge winter niet zoo bezwaarlijk schijnt te zijn als de schrale droogte in het voorjaar, waaronder de pas geplante rozen erg te lijden kunnen hebben. Het planten van rozen kan plaats hebben van midden October tot December en in hei voorjaar van half Februari tot eind ApriL De grondbewerking is bij rozen van zeer veel belang om een goede groei en rijks bloei te kunnen verwachten. De grond wordt eerst 60 c.M>. omgewerkt, en wanneer er op moeten we er zelfs geheel nieuwe aarde in» dezelfde plek reeds rozen gestaan hebben, brengen, minstens 75 c.M. diep. Aangezien omgewerkte aarde en versche grond aan in» zakkingen onderhevig zijn, maken we de bedden 15 a 20 c.M. hooger dan zij behooren te liggen en daarom verdient het aanbeve» ling, de bedden een paar weken vóór het planten in orde te maken, zoodat bij het uit- planten de grond al wat vaster geworden is en de rozen op de geplante diepte blijven staan. Is de grond arm en droog, dan is het uit stekend om er verteerde klei, graszoden of leem door te werken, terwijl we 60 c.M. diep een flinke laag nat turfstrooisel kunnen uitspreiden, waardoor de grond des zomers beter tegen droogte bestand zal blijken. Als mest gebruiken we liefst oude koemest, dis we laag om laag met de aarde inbrengen. Om den bodem op zware klei wat luchtiger ts maken, voegen we er wat turfstrooisel en rivierzand aan toe. A. C. MULLER-IDZERDA. Voetbal. JONG HOLLAND-NIEUWS. Jong Holland speelt morgenmiddag haar derden competitiewedstrijd. De eerste, tegen Z.C.F.C., werd thuis verloren met 63; de tweede, verleden week in Wormerveer ge speeld, werd met 32 gewonnen. Wat zul len de oranje-truien nu morgen doen? Er wordt gespeeld tegen Zwaluwen uit Hoorn. Vermoedelijk loopen de krachten weinig uiteen, zoodat we een spannenden wedstrijd verwachten. We wenschen onze plaatsge- nooten veel succes en hopen, dat zij de kostbare puntjes in Alkmaar kunnen hou den. (Ongecorrigeerd.) UIT EEN BOOM GEVALLEN. De zesjarige Everts te Barneveld is van ochtend uit een boom gevallen. De jongen is korten tijd later overleden. VAN DE TRAP GEVALLEN. Woensdagavond is een 89-jarige vrouw in haar woning aan de Dortschelaan te Rotter dam van de trap gevallen. De vrouw bleef in bewusteloozen toestand liggen. Zij werd door buren opgenomen en te bed gelegd, waarna geneeskundige hulp werd ingeroe pen. De verwondingen, die de oude vrouw had opgeloppen, waren echter zoo ernstig, dat zij er gisteravond aan is overleden. COMMUNIQUE OVER BESPREKINGEN IN BATAVIA. Batavia, 18 Oct. (Domei). D.d. 16 October wordt gemeld: De delegaties van Japan en Nederlandsch- Indië hebben vanavond het volgende ge meenschappelijke communiqué gepubli ceerd: „De delegaties van Japan en Nederl. Indië hebben van 14 tot 16 October onder voorzitterschap van Ichizo Kobajasji en H. J. van Mook vergaderd in hotel Selabintanah te Soekaboemi. In verscheidene vergaderingen en per soonlijke ontmoetingen zijn de algemeene betrekkingen tusschen Japan en Neder- landsch-Indië besproken. In deze besprekin gen is volledige aandacht gewijd aan de uit werking van het recente pact tusschen Ja pan, Duitschland en Italië op Nederlandsch- Indië. In dit opzicht gaf de Japansche de legatie officieel als haar meening te ken nen, dat Japan in weerwil van het drie- landenpact vurig verlangt de betrekkingen van vriendschap tusschen Japan en Neder landsch-Indië te handhaven en te bevorde ren en dat deze betrekkingen door het pact allerminst geleden hebben. Alles wat Japan wenscht is een gezamenlijk bestaan en een gezamenlijke welvaart met de naburige lan den. Ook de andere punten, welke besproken zijn, stond het petroleumvraagstuk op den voorgrond. De Nederlandsch-Indische delegatie en het hoofd van het Nederlandsch-Indische bureau voor het mijnwezen, die ook aan wezig was, hebben uitvoerige uiteenzettin gen gegeven over den petroleumtoestand in Nederlandsch-Indië. De delegaties zullen de onderhandelingen voortzetten in Batavia, met dien verstande, dat de onderwerpen in hun volledigen omvang in de naaste toe komst besproken zullen worden. De delegaties constateeren met genoegen, dat de onderhandelingen in den meest vriendschappelijken geest gevoerd zijn". EERSTE BL. GBSCHB THJERENj ALEX RAY Eindelijk is een hond woi U niet meen den een of a lief en leed z waaraan de t zinslid te wo: zoo dikwijls de proppen, idealen hond De keuze vc LUISTERT U n De hond, dien r. moet in de eerste niet zoo bar jong geen last van de I ven we hem niet z waarschijnlijk is h bij kinderen gewei zoo'n groot bakbee: een zeer bedenkel zichzelf al in de sti pinchertje aan eer loopt hij de étagèr Ook mag-ie geen Ie anders zwiept hij c fel, en vooral niet langharig, want ik dat je, als zulke ho le dotten op den kussens kunt vuile reuze-trouw zijn, li hij mag ze beslist ik vies en hij mag zijn. En dan, o ja, 1 salon komen en je af aan leeren, dat 1 klimmen, niet ond ren, niet in den tu mag loopen, je mo< vaste plaats in hui: trap op mag. (OPGAVE AMSTE1 Bijkant van Vrijdag STAATSLEENINGE 4 Nederland 1' 3—3Y, NederL 3 Ned.-lndië 5)4 DuitscbL BANK-INSTELLINC Amsterd. Bank Handel Mij. Cs.rt. Koloniale Bank Ned Ind. Handel INDUSTR. OND. B Alfi. Kunstzijde l Caivé Delft Cert. NederL Ford Lever Bros Philips Gloei!. Gt INDUSTR. OND. B Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Coppe North American I Republic Steel Standard Brands Steel comm. CULTUUR MAATS H. V. A. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Verg. Vorstenlanc PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapan 'Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN HollandAmerikt JavaChinaJap Kon Ned. Stoor Scheepvaart Unit TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER SPOORWE Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can Pac VALUTAKOERS1 SCHE BA? (Schriftr Valuta's; New-York 1.88 75.28—75.43; Bru sinki 3.813.82; Zürich 43.5943 Bankpapier: New-York 1.86 3(1 08—30.20; Si Zürich 43.5543.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2