Instelling centrale keukens. Politieke relletjes zijn ontoelaatbaar. Distributie van gas en electriciteit op komst. Kolendampvergiftiging. Geen melkbrood meer. Opbrengst inkomsten- en vermogensbelasting daalde sterk. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 18 OCTOBER 1940. IN DEN NACHT VAN ZATERDAG OP ZONDAG 5 OP 6 OCTOBER heeft een Engelsche bomaanval, in duikvlucht ondernomen, te Laren twee slachtoffers van de burgerbevolking geëischt. Een villa werd door dezen aanval in puin gelegd. Van de 4 bewoners werden er 2 gedood. De geheel verwoeste villa. (Polygoon) D® FURRBR en opperbevelhebber der Duitsche Weermacht heeft Hauptmann Wiek, commandant van een jachtgroep, het hem ter gelegenheid van zijn 40e lucht overwinning als vierde officier van de Weermacht verleende eikenloof van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis per soonlijk uitgereikt. (Hoffmann) Teelt van tuin- en landbouwzaden. J Een verduidelijking. In het persbericht „Teeltplan akkerbouw oogst 1941" van 29 September 1940 wordt een onderscheid gemaakt tusschen ge- wenschte en niet gewenschte gewassen en wordt de teelt van deze laatste zonder meer verboden. Een absoluut verbod echter is dit niet, aangezien de provinciale productie commissarissen onder bepaalde bedrijfsom standigheden van dit verbod vrijstelling kunnen verleenen. Nu slaat dit verbod, zooals ook uit de op somming van enkele voorbeelden blijkt, op sommige onzer handelsgewassen, waarvan de zaden hetzij rechtstreeks, hetzij na een of andere bewerking te hebben ondergaan voor consumptie bestemd zijn. Er is echter ook een belangrijke groep van andere zaden, die men hier te lande gewoonlijk samenvat onder de aanduiding tuin- en landbouwzaden, om ze van de voor gaande te onderscheiden. Men bedoelt daarmede n.l. die zaden, welke niet als zoo danig, al of niet na een bewerking, voor consumptie dienen, maar die uitsluitend ge bruikt worden als zaaizaad. Hiertoe behoo- ren b.v. groentenzaad, bloemenzaad, suiker bietenzaad, voederbietenzaad, koolraap zaad, knollenzaad, graszaad, klaverzaad en dergelijke. Het spreekt vanzelf,, dat het geenszins de bedoeling is de teelt hiervan geheel te ver bieden. Wel is het noodzakelijk haar bin nen bepaalde grenzen te houden. Te zijner tijd zal een regeling worden bekend gemaakt, waarbij de voorwaarden worden gesteld, waaronder de teelt van deze tuin- en landbouwzaden in .1941 kan worden toegestaan. Ter voorkoming van onder voeding. In verband met de binnenkort te ver wachten instelling van centrale keukens in het geheele land, heeft het A. N. P. inlich tingen hieromtrent ingewonnen bij de daar toe bevoegde instanties, en vernam daarbij het volgende: Bedoelde keukens zullen voornamelijk bestemd zijn voor een bepaald deel der be volking, n.l. de economische zwakkeren. Zij zullen slechts worden ingericht ter plaatse, waar daaraan behoefte bestaat. Om dit te onderzoeken is de medewerking ingeroepen der gemeentebesturen, die, op de hoogte der plaatselijke omstandigheden, daarover het beste kunnen oordeelen. Het geheele plan moet worden opgevat als een maatregel om een gevaar voor on dervoeding bij een deel der bevolking reeds bij voorbaat te bestrijden. Er bestaat n.l. een mogelijkheid, dat juist bij de econo misch zwakkeren dezen winter bezwaren zullen ontstaan bij het verkrijgen van warm voedsel. Daarom is het noodzakelijk, dat reeds thans maatregelen worden ge nomen om een dergelijk gevaar te voor komen. Het is dus eenzelfde maatregel als reeds in den oorlog van 1914 tot 1918 werd genomen, toen deze keukéns eveneens zeer nuttig werk hebben verricht. Het voedsel, dat wordt verstrekt door deze keukens, moet echter niet worden op gevat als een extra-rantsoen. Het ligt in de bedoeling tegen een zeer lagen prijs dit voedsel ter beschikking te stellen, waarbij echter bonnen voor de verschillende levens middelen zullen moeten worden ingeleverd. Hoewel de keukens bestemd zijn voor de minst draagkrachtigen, zal het echter ook voor beter bedeelden mogelijk zijn hiervan gebruik te maken. Ten aanzien van den prijs zal echter rekening worden gehouden niet de draagkracht der betrokkenen. De voorbereidingen zijn zeer omvangrijk, daar hierbij o.a. worden ingeschakeld huis houdscholen, de voedingsraad, de dienst der volksgezondheid en de gemeenten. BEWONERS TUINDORP-OOSTZAAN ZOEKEN VEILIGER OORDEN. Het A. N. P. meldt: Na het bombarde ment in den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de bevolking van Tuin dorpOostzaan, bestaande uit meer dan tweeduizend gezinnen, bijna in haar ge heel de wijk genomen, bevreesd voor nieuwe Engelsche luchtaanvallen. Ver scheidene gezinnen zegden hun woning- huur reeds op en verdwenen naar veiliger oorden. Het meerendeel dei zoo zwaar getroffen burgerij zocht een onderdak in de nabijgelegen gemeenten Oostzaan en Landsipeer. De medewerking, welke men van alle zijden ondervond, was zeer groot. Een groot aanta1 der huizen is min of meer beschadigd of zijn vernield. Het A. N. P. meldt: De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage vestigt er, wellicht ten overvloede, de aandacht op, dat leden van afweer- organisaties van politieke groepen, niet het recht hebben om bewapend te zijn. Evenmin zal worden geduld, dat door het ■publiek op ontoelaatbare wijze wordt ge reageerd op een toelaatbaar optreden door leden van afweer-organisaties, zooals bijv. het op gepaste wijze colporteeren of het houden van een toegelaten optocht. In al deze gevallen zal door de politie met kracht en indien noodig met ge weld worden opgetreden en zal niet worden geschroomd om de scherpste maatregelen te treffen, teneinde de voor alles gewenschte openbare orde en rust te handhaven of te herstellen. De hoofdcommissaris, een beroep doende op de ordelievendheid der Haagsche bur gerij, vertrouwt, dat ieder goedwillend bur ger het zijne ertoe zal bijdragen om botsin gen of ongeregeldheden van politieken aard te voorkomen of te vermijden. Een ieder bedenke daarbij, dat in dezen tijd het uitlokken of veroorzaken van poli tieke relletjes van onberekenbare gevolgen kan zijn op een geregelden gang van zaken, bij welker handhaving en bevordering allen belang hebben en waaraan dus allen, zonder uitzondering, naar hun beste vermogens dienen mede te werken. Vandaar dat de Haagsche hoofdcommissa ris met klem waarschuwt tegen dat soort ordeverstoringen, tegen de bedrijvers waar van hij de strengste maatregelen in uitzicht stelt. Er zal, naar het Vbld. verneemt, over eenigen tijd een aanvang wor den gemaakt met de distributie van gas en electriciteit. Men zal dan over het algemeen, gerekend over een maand, twintig procent minder gas en electriciteit mogen gebrui ken, dan over dezelfde maand in het vorige jaar. Hoe deze distributie precies is uit gewerkt, is nog niet bekend. Er staat evenwel vast, dat ze niet vóór 25 October zal worden ingevoerd. Echtpaar gestikt. In den afgeloopen nacht omstreeks half drie constateerde de politie dat licht brand de in den boekwinkel van het echtpaar Hees, welke gelegen is boven de van Mier- lobank in de Blauwe Handstraat te Bergen op Zoom. f Bij onderzoek kwam men tot de tragische ontdekking, dat de bewoners, de heer Hees en echtgenoote, door kolendamp om het leven waren gekomen. Beiden werden aangetroffen in het ketel huis van de centrale verwarming. Vermoed wordt, dat de man bij zijn gewonen avond rondgang den ketel heeft willen regelen, waarna zijn vrouw, toen hij ongewoon lang wegbleef, eveneens moet zijn gaan kijken. Zij zou het slachtoffer geworden zijn van een poging haar man te redden. De politie stelt naar de feiten en omstandigheden een onderzoek in. DE NOODLOTTIGE BOTSING TE BAFLO. Nog een der slachtoffers overleden. In den afgeloopen nacht is in het Aca demisch ziekenhuis te Groningen nog een der slachtoffers van de noodlottige botsing tusschen autobus en trein op den onbe- waakten overweg tusschen Baflo en Wins- sum aan zijn verwondingen bezweken. Het is de 38-jarige gehuwde E. Holtjer uit Groningen. Hiermede is het aantal dOoden tot twaalf gestegen. Kind door auto overreden en gedood. - In de gemeente De Werken en Sleeuwijk (N.B.) is gisteren een 6-jarig kind van den landarbeider van Someren bij het overste ken van den Merwededijk door een luxe auto gegrepen en oogenblikkelijk gedood. Kind te water geraakt. - Te Haastrecht is het tweejarig zoontje van den .heer M. Boom in een onbewaakt oogenblik achter de ouderlijke woning te water geraakt eri verdronken. MAANDAGNACHT 7 OCTOBER ON DERNAMEN EN GELSCHE VLIE GERS EEN AAN VAL OP DE HOOFDSTAD. De burgerbevolking had opnieuw ernstig te lijden. Verschil lende burgers wer den gedood en een aantal huizen werd vernield. Een der vernielde woningen. (Polygoon) TE DEVENTER werd op plechtige wijze de geboortedag van Geert Groote, die in October 1340 te Deventer het levenslicht aanschouwde, herdacht. Op het stadhuis werd het herdenkingscomité door den bur gemeester mr, F. W. it. Wttwaal, en. andere autoriteiten officieel ontvangen. Tijdens de herdenkingsrede door den bur gemeester. (Polygoon) KOFFIE EN AARDAPPELEN IN BESLAG GENOMEN. Arrestaties te Nijmegen. De politie te Nijmegen is een uitgebrei- den frauduleuzen handel in koffie, die daar ter stede bedreven werd, op het spoor ge komen. In verband daarmede is een zeven tal winkeliers gearresteerd. Zij zullen ter beschikking van de justitie te Arnhem wor den gesteld. Voorts heeft de politie controle geoefend op het ongeoorloofd afleveren van aard appelen. Zij is er in geslaagd groote par tijen, tezamen duizenden kilo's Bevelan ders, in beslag te nemen. Tegen vijf land bouwers, wonende in het Land van Maas en Waal, is proces-verbaal opgemaakt. Ook in den Haag. Controleurs van den Centralen Crisis controledienst, afd. algemeene controle, hebben gisteren in den Haag een autobus aangehouden afkomstig uit Dordrecht, waarin zakken aardappelen vervoerd wer den, een hoeveelheid vertegenwoordigende van ruim 2000 kg. De vervoerder was niet in het bezit van een geleidebiljet en hij mocht de aardappelen dus niet in het con- sumptiegebied den Haag binnen voeren. DIEFSTAL TE UTRECHT OPGEHELDERD. Een dezer dagen is bij een dame 'aan den Witte Vrouwensingel te Utrecht voor een bedrag van vierhonderd tot vijfhonderd gulden aan sieraden ontvreemd. Het betrof hier een diefstal van onder andere een platina armband, en verschei dene gouden en zilveren voorwerpen. De politie heeft thans in haar woning aange houden de 24-jarige dienstbode van de benadeelde dame. Het meisje heeft een bekentenis afgelegd en is op het hoofd bureau mgesloten. WEDEROPBOUW VAN BOERDERIJEN. Voorschotregeling van toepassing. Zooals dezer dagen werd medegedeeld heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw een voorschotregeling getrof fen voor den herbouw van woningen met minder dan 450 kubieke meter inhoud. Via de gemeentebesturen is voor eigenaren van deze woningen de mogelijkheid geopend een voorschot van 80 pCt. van de verkoop waarde van het perceel op 9 Mei 1940 te ontvangen. Thans heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw bepaald, dat, ter be vordering van een snel herstel van gedeel telijk beschadigde boerderijen, ook in deze gevallen 80 pCt' van de schade a's voor schot op de tegemoetkoming kan worden uitgekeerd. Met ingang van heden alleen waterbrood. Met ingang van Vrijdag 18 October zal het aan de bakkers verboden zijn, melkbrood te bak ken. Dit verbod geldt voor het geheele land. Sinds Maandag j.l. was het al verboden, melKpoeder of volle melk aan de bakkers af te leveren. De overheid trachtte op die manier het bakken van melkbrood tegen te.gaan. Daarbij was echter over het hoofd gezien, dat de eene bakker wel, de andere geen voorraad melkpoeder had. Het ge volg was, dat de menschen, die bij hun eigen bakker geen melkbrood konden krijgen, zich wendden tot een anderen bak ker, die hun het gewenschte wel gaf. De Nederlandsche Bakkerij-Stichting heeft er toen, op verzoek van vele leden, bij de overheid op aangedrongen een alge heel verbod voor het bakken van melk brood af te kondigen, teneinde aan deze ongewenschte toestand een einde te ma ken. Dit verbod is er nu en er zal ook streng de hand aan worden gehouden. Er zullen echter, aldus het Vbld., in den komenden tijd nog brooden worden ver kocht, die onderop de letters „mb" dra gen. Men late zich hierdoor niet misleiden. Vele bakkers hebben natuurlijk, behalve de gewone bussen, waarin waterbrood 'ge bakken wordt, ook bussen met de letters „mb", voor het melkbrood. Daar zij nu verplicht zijn het aantal te bakken water- brooden te vergrooten, terwijl zij niet ge noeg gewone bussen hebben, zullen deze bakkers gebruik moeten maken van de mo-bussen. Dit kan nog wel eenigen tijd duren, omdat, zooals békend, het blik schaarsch is. Men bedenke dus, dak wanneer over de toonbank een mb-brood wordt overhan digd, dit een waterbrood is. SAMENVOEGING VAN KLEINE GEMEENTEN. Ook andere provincies krijgen een beurt. Naar aanleiding van de bekendmaking van de plannen tot samenvoeging van tal van gemeenten in de provincie .Noordhol land wordt gemeld, dat het voornemen be staat, om geleidelijk het geheele land in grootei'e gemeenten in te deelen. De eene provincie na de andere zal aan de beurt komen voor een samentrekking van ge meentelijke besturen, zood'at een zeer groot aantal dwerggemeenten zal verdwijnen. Overzicht rijksmiddelen. Het A. N. P. meldt: Aan het .overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo September wordt het volgende ontleend: Directe belastingen. Het totaal van de kohieren van deze be lastingen geeft in vergelijking met het vorig jaar een vooruitgang te zien van 7.835.590.— (thans 128.398.095.15 en vorig jaar 120.552.505.91). Bij een beschouwing van de cijfers der belastingen afzonderlijk blijkt, dat de grondbelasting met 10.837:086.25 bijna .153.000 meer opgebracht dan op 30 Sep tember van het vorig jaar. De inkomstenbelasting toonde met 72.893.151.60 echter een achteruit gang van ruim 9.8 millioen. Ook de vermogensbelasting kon zich niet op het peil van het vorig jaar hand haven en bleef met een bedrag van 14.988.866.63 ruim 2 millioen ten achter, terwijl de verdedigingsbelas- ting 8.225.002.50) een verminde ring te zien gaf van ruim 1.9 mil lioen. Deze lagere opbrengsten, werden echter weer te niet gedaan door de dit jaar nieuw ingevoerde opcenten op de gemeente fondsbelasting, welke 21.453.988.17 op brachten, waardoor het gunstig resultaat van het totaal dezer belastingen werd bereikt. De overige middelen hebben zich in de maand September betrekkelijk kunnen handhaven. Met een opbrengst van 37.365.591.91 bleven zij slechts 176.000 bij de raming ten achter, terwijl zij in vergelijking met September van het vorig jaar een lagere opbrengst van 450.000 te zien geven. Van de middelen, welke een lagere opbrengst dan in September 1939 hebben, noemen we in de eerste plaats de rechten op den invoer, welke met een opbrengst van 6.110.748.45 een daling toont van ruim 3.9 millioen; /erder: wijnaccijns 144.000, suikeraccijns 660.000, divi dend en tantièmebelasting 1 millioen. Meer brachten o.m. op: accijns op gedistil leerd 1.487.500), bier 52.000) en tabak 2.468.000) en de omzetbelasting 600.000). Over de eerste negen maanden van dit jaar was de totale opbrengst dezer mid delen 321.854.143.18. Zij bleven daarmede ongeveer 16 mil lioen beneden de raming en ruim 27 mil lioen gulden ten achter bij de opbrengst over hetzelfde tijdvak nan het vorig jaar. Gedurende dit tijdperk brachten de rech ten op invoer 23.2 millioen minder op, die op accijnzen, geslacht, gedistilleerd en tabak resp. 2.34, 3.36 en ruim 7 millioen en de omzetbelasting 5.6 millioen meer op. Doodelijk ongeval te Zevenhuizen. - Gisteren is de 20-jarige wielrijder K. Smilde, wonende te Zevenhuizen, aldaar op de brug aangereden door een vrachtauto van de Gebrs. Vogel. Het ongeluk gebeurde doordat de aanhangwagen plotseling los schoot. De jongen was op slag dood. Glimlachte. Het is een ellende. Sinds mijn zuster met dien tooneelspeler- ver loofd is, krijg ik veen cent meer. Die laat zich n.l. niet door toe- •houwers storen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5