Hr. STEVENS UïT FEUILLETON DOOR R. ARDEN. DETROIT Alkmaarsche Politierechter Arrondissement» Rechtbank te Alkmaar. Radioprooramma voor Donderdag. Glimlachje. TWEEDE BLAD 2 MAN DOOR VERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Vanmorgen in alle vroegte ontdekten eenige voorbijgangers een begin van brand in een galanteriezaak in de Bootenma- kersstraat t< Zaandam. De brandweer had het brandje spoedig gebluscht. Reeds tij dens de blusschingswerkzaamheden had het den omstanders bevreemd, dat de be woner, de ongeveer 45-jarige J. Dekker, zich niet vertoonde. Toen men eindelijk door den zwaren rook heen tot de slaap kamer van den alleenwonenden man was doorgedrongen, vond men hem bewuste loos op bed Een ontboden geneesheer kon naderhand, toen men nog geprobeerd had door kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, slechts den dood constateeren. Vermoedelijk had het brand je reeds den geheelen nacht gesmeuld, zoodat de man slapende den verstikkings dood heeft gevonden. COMMISSIE VOOR GEBLOKKEERDE VORDERINGEN. In het verordeningenblad voor het be zette Nederlandschë gebied is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van handel, nijver heid en scheepvaart en van financiën, waar door de mogelijkheid is geopend, door het verstrekken van credietgaranties of op an dere wijze, hulp van financiëelen aard te verleenen aan ondernemingen, die in finan- cieele moeilijkheden zijn geraakt, door het, als gevolg van de buitengewone Omstandig heden, niet binnenkomen van vorderingen uit hoofde van goederen-leveranties aan het buitenland of door andere daaruit voort vloeiende blokkeering van activa in het buitenland. Ter beoordeeling en ter uitvoe ring van deze hulpverleening is een „com missie voor geblokkeerde vorderingen" voor zitter is mr. F. H. van Leeuwen. Belanghebbenden, die onder de hier voor bedoelde omstandigheden verkee- ren, kunnen zich, door bemiddeling van hun normale bankrelatie, wenden tot de N.V. maatschappij voor industrie-financie ring te 's-Gravenhage. Aangesloten bij groep-van Rappard. - De afdeeling Drente der n.s.d.a.p.-Kruyt heeft zich aangesloten bij de n.s.n.a.p.-van Rappard. De nat. soc. organisatie van Ne derlanders in Duitschland, onder leiding van H. P. M. Mullerij, heeft zich eveneens bij de groep-Van Rappard aangesloten. De heer van Rappard heeft thans de leiding van de beide vereenigde groot-Duitsche organisa ties. De persdienst der n.s.n.a.p.-van Rap pard deelt mee, dat hiermede „de aansluiting van alle onder het hakenkruis strijdende Nederlanders practisch een feit geworden is". Hierdoor is, aldus wordt verklaard, in zeer korten tijd een concurrent van de n.s.b. op den voorgrond getreden, waarmede in de toekomst terdege rekening gehouden zal moeten worden. Eervol ontslag. - Bij besluit van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe ge machtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland, is met in gang van 1 November 1940: le. aan de vice- admiraals B. Schreuders en A. Vos en aan de luitenant-generaals der infanterie M. Belzer en P. J. van Munnekrede, eervol ont slag uit den dienst verleend, wegens lang- durigen dienst. Rechtszaken PRIKPLANK IS VERBODEN LOTERIJ. f 100.boete opgelegd. De kantonrechter te Amsterdam heeft een schriftelijk vonnis gewezen tegen een koopman, verdacht van overtreding van de loterijwet en hem veroordeeld tot 100.boete, subs. 10 dagen hechtenis. De man, directeur van een handelsonder neming, laat prikplanken maken, van het bekende formaat, waarop men prijzen kan winnen van 1.0.50, 0.25, 0.15 en 0.10. Bij de prikplank is een gebruiksaanwijzing; bij nauwkeurige be studeering is het mogelijk de oplossing te vinden en alle prijzen te toucheeren. Maarde oplossing neemt uren en het overgroote deel van de „prikkers" prikt er in het wilde weg op los. Een winkelier, die ten gerieve van zijn klanten de prik plank in zijn winkel exploiteerde, ver klaarde, dat hij zelf nooit geprobeerd had de oplossing te vinden. „Iemand, die het l) I. Op een regenachtigen zomeravond reed Jurgen Peters in zijn auto naar huis terug. Jurgen Peters was zevenentwintig jaar oud, vertegenwoordiger van een lederwa- renfabriek, nog nooit met den strafrechter in aanraking gekomen, maar driftig; hij was een groot vriend van voetbal en bok sen, geheelonthouder, maar daarentegen een hartstochtelijke sigarettenrooker. Hij was een middelmatige zakenman, eigenlijk had hij een hekel aan leder, maar hij had er mee te maken, omdat hij tenslotte ook leven moest. Hij was liever autorenner of iets dergelijks geworden, maar zijn vader had het beter gevonden, deze ambities in de kiem te smoren. Dus verhandelde hij handtasschen, koffers en sportriemen, droomde gedurende zijn lange autoritten van avonturen, die hij nog beleven moest en was over het algemeen tamelijk onte vreden. Hij sprak twee vreemde talen vloeiend en was wat men een ontwikkeld iemand noemt. Uitstekend verstond hij het echter niemand daarvan iets te laten mer ken. Hij leidde een dubbel leven, tenminste in zijn fantasie. Hij was, zooals gemeld, een middelmatige zakenman, als hij met -hen te maken had, die zich voor le- a aren interesseerden. Hij droomde ech- probeert, heeft kans in paviljoen drie van het Wilhelminagasthuis te komen", vond hij. Ook de beide verbalisanten hadden geen kans gezien de oplossing te vinden. De ambtenaar van het O. M. eischte 500 boete, subs. 2 maanden hechtenis wegens het houden van een ongeoorloof de loterij. Omtrent de verdediging van verd., dat de deelnemer een overwegenden invloed kan uitoefenen, overwoog de kantonrech ter, dat niet beslissend is wat theoretisch mogelijk is, maar hetgeen practisch be reikbaar is en hij veroordeelde den ver dachte tot 1O0 boete subs. 10 dagen hechtenis. Verd. ging in hooger beroep. DE H.A.C.O.-TREKKINGEN. Bij een op 16 April 1938 gewezen schrifte lijk vonnis van het kantongerecht te 's-Gra venhage is L. B. ter zake van overtreding van de loterijwet (H.A.C.O.-trekkingen) ver oordeeld. In hooger beroep heeft de Haag- sche rechtbank dat vonnis bevestigd. De Hooge Raad vernietigde echter laatstge noemd vonnis wegens vormgebrek en Ver wees de zaak naar het Haagsche gerechts hof, dat toen de inleidende dagvaarding nietig verklaarde. Nadat dit arrest weder door den Hoogen Raad vernietigd was, heeft het hof het vonnis van den kantonrechter vernietigd, de tenlastelegging ten deele be wezen verklaard, het bewezene echter niet strafbaar geoordeeld en te dier zake den verdachte gedee"-lijk van rechtsvervolging ontslagen, gedec dijk vrijgesproken. De procureur-generaal kwam van deze uitspraak weder in cassatie en gisteren heeft de Hooge Raad in deze zaak voor den der den keer arrest gewezen. De Hooge Raad vernietigde het arrest van het hof en veroor deelde den directeur van de H.A.C.O. we gens het houden van een andere loterij dan de zoodanige, tot het aanleggen en houden waarvan de bij de loterijwet vereischte toe stemming is verleend, tot een geldboete van 3000 subsidiair 3 maanden hechtenis. Zitting van Maandag 21 October. Een duur ritje. Er zijn menschen, die alles voor niets willen, wanneer ze een avondje in een café willen doorbrengen. Tot dezulken be hoorde ook een jonge inwoner van Ouden dijk, wiens vader een garage heeft en werk maakt van het repareeren van motor voertuigen. In papa's garage stond een motorfiets van een klant, welke fiets ge repareerd moest worden. De jongeman nam het motortje en pufte er op weg, bracht den avond in een café door en kwameerst laat daarvan terug. Zonder staart bleef dat muisje niet, want door met den motor te rijden gebruikte de jongeman benzine en daarvoor had hij natuurlijk geen officieele vergunning. Derhalve kreeg hij een proces-vertaal. Hij moest Maandagmiddag voor den poli tierechter terecht staan, maar hij was niet verschenen. Desondanks vorderde de officier 15 of 9 dagen, tot welke straf de vrijmoedige Oudendijker ook werd ver oordeeld. Spiritusdrinker. Een triest geval was dat var, een los- werkman uit Alkmaar, die er een gewoon te van maakt spiritus te drinken en gega digden dezen drank te verkoopen. Hij kocht geregeld van een kruidenier gewone brandspiritus, die hij met water verdunde en een bepaalde bewerking deed onder gaan, waardoor het goedje drinkbaar werd. Ontdaan van de zeer schadelijke be- standdeelen werd de spiritus daardoor evenwel in het geheel niet. Den man was zijn gewoonte best aan te zien: iemand, die op weg is een wrak te worden. Hij moest terecht staan, omdat hij tegen de geboden en verboden in drank had ver vaardigd van 28 alcoholgehalte. Het bleek, dat 's mans woning een soort huisje van aanloop was, waar de vaste klanten tegen betaling van den spiritus kwamen meedrinken. Men dronk uit mosterdglaasjes. Verdachte was er zóó verslaafd aan, dat de politie twee dagen vóór de rechtszitting bij een inspectie weer drankgerei met brandspirituskliekjes aantrof. Verdachte was vroeger een flinke kerel; thans gaat hij, aldus een getuigenis van de zijde der politie, te gronde. De rijksadvocaat vond het jammer, dat ter van de wijde wereld, van reizen per vliegmachine en over zee, als hij alleen was. Vaak kwam er eenige bitterheid in hem op, als hij bedacht dat er vooreerst geen kans was, dat hij iets opwindends zou beleven. Hij was zeer groot, mager en bee- nig. Zijn donker haar had hij achterover gekamd, hij had scherpe grijze oogen en viel bijna alle meisjes, met wie hij in aanraking kwam, in den smaak, zonder zich hierdoor veel te verbeelden. Hij had een behoorlijk arsenaal van verwenschingen tot zijn beschikking, vooral wanneer hij op een natte, vieze straat pech met zijn auto had. Dat was Jurgen Peters. Het is lang niet al les, wat van hem te vertellen is, slechts zijn het de grove trekken. Het begon bij een heuvel. De auto van Jurgen Peters was zeven jaar oud, ietwat asthmatisch en daarom begon de motor van zijn wagen bij de sterke helling wat te klop pen, hetgeen er natuurlijk niet toe bijdroeg zijn stemming te verbeteren. Beslist kwaad werd hij echter, toen hij achter zich een doordringend signaal van een andere auto hoorde. Hij wendde het stuur wat naar rechts en in de volgende seconde haalde hem reeds een groote Amerikaansche auto in, die zonder moeite met groote vaart te gen de helling optrok. Wat rijdt die kerel onvoorzichtig, dacht Peters, hij verdient, dat er straks van den anderen kant van de heuvel plotseling een groote vrachtauto te voorschijn komt. Hij had die gedachte nog niet geheel uitgewerkt, of achter hem klonk opnieuw een ongeduldig signaal van een auto. Ze rennen maar raak, die brutale ke rels, verbaasde Peters zich. Hij wilde vlug een scheldwoord bedenken, om het den chauffeur van de andere auto toe te roe- Gememtecaden TEXEL. De raad dezer gemeente vergaderde Zaterdagmiddag. Afwezig waren de heeren Epe en Bruin. Het verbod om op dit eiland te vertoeven besprekende, deelde de burgemeester mede, dat slechts in hoogst ernstige ziektegevallen of sterfgevallen, een vergunning tot verblijf kan worden bekomen binnen 10 dagen, en dat dit voor verjaardagen en dergelijken beslist niet wordt gegeven. Verder werd medegedeeld, dat voor het noodziekenhuis een rijkssubsidie van 35 per dag is toegezegd, waardoor de begroote kosten voor 75 pet. gedekt zijn, doch dat deze inrichting Texel toch nog ongeveer 5000 zal kosten. Vervolgens deed de voorzitter nog de ver blijdende mededeeling, dat de vergoeding voor de schade voor de mijnontploffing te Oudeschild is binnengekomen, en dat dit bedrag 4300) aan de getroffenen zal worden uitbetaald. Uit de verdere mededeelingen bleek, dat het contract met het rijk omtrent het vlieg veld in Eierland na 1 Juli niet meer ver nieuwd zal worden, wat voor de gemeente een schade van 3000 per jaar beteekent. Tot slot werd nog vermeld, dat de ge meente verduisterlampen heeft gekocht, die in de lantaarns,op de hoeken der straten zullen worden gedraaid. Aan mej. G. Eelman werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare school te Oudeschild. Naar aanleiding van de verlaging van de rijksbijdrage aan werkloozen en kleine grondgebruikers werd de extra-vergoeding verlaagd tot 4.21. Besloten werd tot een aangevraagde ver bouwing voor de school met den bijbel te Oosterend, waarvan.de kosten begroot zijn op 225. Den afgevaardigde naar de algemeene vergadering van de T.E.M. werd opdracht gegeven te stemmen vóór het voorstel om voor de aangesloten winkelpanden, om de verduisteringsbepalingen, een reductie te geven van 50 pet. op het vastrecht voor electrische stroom. Hierna volgde de rondvraag, waarna de openbare vergadering werd gesloten. ZUIDSCHARWOUDE. Met algemeene stemmen vóór samenvoeging van vier gemeenten. De gemeenteraal vergaderde Maandag avond ten raadhuize onder leiding van den burgemeester, jhr. A. L. van Spengler. Onder de ingekomen stukken waren de jaarverslagen van de commissie voor de Malariabestrijding voor de bevolking van in dergelijke gevallen alleen een geldboe te kan worden opgelegd. Hij vorderde in dit tragische geval 200 boete. De officier vorderde een vervangende hechtenis van 3 maanden. De politierechter veroordeelde verdach te tot 200 of 3 maanden hechtenis. Voor de Alkmaarsche rechtbank heeft terecht gestaan A. P. uit Den Helder, wegens aanranding en mishandeling van een buurman. De officier had drie maan den gevangenisstraf gevorderd. De rechtbank, Dinsdag uitspraak doen de, veroordeelde A. P. conform. Z. uit Oterleek heeft terecht gestaan wegens diefstal van een damesportemon- naaie uit een fietstasch. In het beursje zat 1.50. De officier had drie maanden ge vangenisstraf geëischt. De rechtbank ver oordeelde Z. thans tot 1 maand gevange nisstraf. K. uit Alkmaar heeft terecht gestaan wegens het verkoopen van 6000 bilkj es gecondenseerde melk aan een bakker, on der voorwendsel, dat de melk voor men- schelijke consumptie geschikt was. De melk was echter afgekeurd. De officier had bevestiging geëischt van het vonnis van den kantonrechter, waarbij K. reeds was veroordeeld tot 40l0 of ÏO'O dagen. De rechtbank veroordeelde K., na ver nietiging van het vonnis van den kanton rechter op formeele gronden opnieuw recht doende, tot twee maal 20<0 of 30 dagen. pen, maar de wagen was alweer voorbij. Evenals zijn voorganger droeg ook deze auto een buitenlandsch nummer. Dat ver klaarde alles, dacht Peters, die idioten, dacht Peters en toen was hij eveneens op den top van de heuvel gekomen. Aan den anderen kant ging het weer naar beneden. Peters drukte op het gaspe daal, bergafwaarts liep zijn wagen als een jong veulen en men merkte niets van zijn donkere verleden. Nu moest er maar eens iemand komen en probeeren hem voorbij te rijden! Nu kwam er beslist niemand, omdat niemand dat zou presteeren. Peters voelde zich in een tevreden stemming en in gedachten verzoende hij zich met ze venjarigen wagen. Zou men met een fon kelnieuwe auto van honderd paardekracht sneller een heuvel kunnen afrijden? Nooit! Waar waren de beide buitenlanders dan? Daar beneden kwam een boschje en in dit boschje maakte de weg een bocht. Toen Peters bij deze bocht kwam, zag bij iets zeer interessants; een van de twee kilometersvreters had in zijn vaart de bocht niet goed kunnen nemen en was, vlak langs een boom, in een droge sloot voort gereden. Een eind had hij in de sloot voort gereden en hij zou ook zeker op het natte mos nog verder zijn gegleden, maar daar stond een tweede boom, een behoorlijke boom, een dikke boom. Deze boom had een flinken opstopper gekregen, een paar bla deren afschud en zich dan nergens meer iets van aangetrokken. De boom had al veel oneffenheden in zijn bast en het was dan ook niet de eerste maal, dat een auto met zijn stam kennis maakte. De tweede buitenlandschewagen wist maar nauwelijks aan het lot van den eer- Noordholland en van het Prov. Waterlei dingbedrijf. Van Ged. Staten was de mededeeling ontvangen, dat de gemeenterekening en de rekening van de gemeenschappelijke gas fabriek van 1938 waren gesloten. De afdeeling van Volksonderwijs be richtte, dat wegens de te zware financieele offers de kleuterschool moet worden opge heven. Voor de bereidwilligheid tot het be schikbaarstellen van een schoollokaal werd hartelijk dank betuigd. De gemeentebegrooting 1940 werd ge wijzigd overeenkomstig opmerkingen van Ged. Staten. Op voorstel van B. en W. werd besloten, rekening courantovereenkomsten aan te gaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten, ten behoeve van het gasbedrijf en van de gemeente resp. tot totaalbedragen van 15000 en 20.000. Voorloopige- vaststelling van de ge meenterekening 1939 werd hierna aan de orde gesteld. De heer Weel heeft rapport uitgebracht namens de daartoe benoemde commissie en daarbij eenige opmerkingen gemaakt ten aanzien van onderhoud en aankoop meubelen in het raadhuis. De voorzitter merkte op, dat het, nu de samenvoeging der gemeenten aan de orde is gekomen, wel goed is, dat deze vernieu wing niet geschied is. Na eenige besprekingen werd de reke ning 1939 vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 85585, met een batig saldo van 1472,22. De kapitaaldienst sloot op een totaal van 147.516,91, met een nadeelig saldo van 1321,83. De rekening van het Maatschappelijk Hulpbetoon werd goedgekeurd op een totaal cijfer van f 9120,32. De samenvoeging der gemeenten. Hierna werd het rondschrijven van Ged. Staten, betreffende de samenvoeging der vier Langendijxer gemeenten aan de orde ■gesteld. De voorzitter ging uitvoerig de voorge schiedenis na, beginnende met het voorlezen van den brief, welke de colleges van B.,en W. van drie gemeenten aan den Langendijk hebben gericht aan die gemeenteraden. Spr. herinnerde er aan, dat eigenlijk geen argumenten tegen de samenvoeging zijn in het midden gebracht. Spr. was van meening, dat de ambts dragers van Broek beter hadden gedaan, hangende de kwestie der samenvoeging, te wachten met den bouw van het nieuwe raadhuis. Nu krijgt de nieuwe gemeente uitgavaen te dragen, welke bij een meer vooruitzienden blik hadden kunnen worden voorkomen. Spr. en burgemeester Wijnveldt van Oud karspel hebben op 6 Januari een onderhoud gehad met minister van Boeijen, waarin toegezegd werd, dat deze een persoonlijk onderzoek ter plaatse zou instellen. Nadat hierop nog twee' maal was aange: drongen, heeft dit bezoek op 7 Mei j.l. plaats gehad Eerst is de minister naar Broek' op Langendijk, daarna naar Zuid- scharwoude en Noordscharwoude gegaan. Welke de bezwaren waren van Broek op Langendijk blijkt wel uit de informaties, welke hier gedaan werden, over het bezoe ken der kermis, het latere sluitingsuur in deze gemeente dan te Broek op Langendijk, met de gevaren daaraan verbonden. Ook heeft de voorzitter den sterken indruk, dat men in Broek op Langendijk vreesde, dat als de vier gemeenten samengevoegd wer den, een der veilingen in 't gedrang zou ko men. Deze mededeeling werd met scham per gelach door de raadsleden aangehoord. Ook is voor den voorzitter komen vast te staan, dat de. minister van binnenland- sche zaken vóór de samenvoeging van drie gemeenten was. De commissaris dezer provincie, die den minister vergezelde, was wel voor samen voeging van vier gemeenten. Wanneer de tijden normaal gebleven waren, zou de ver- eeniging der gemeenten al een feit zij.n De wensch tot samenvoeging is wel de gelijk in normale omstandigheden ontstaan. Men kan niet-zeggen dat men door de nieu we omstandigheden gedwongen -wordt, me de te werken. Wie gemoedsbezwaren heeft tegen de samenvoeging, kan daarbij gerust blijven volharden. Wat de argumenten van Zuidscharwoude betreft, men kent ze en wij zouden naar het verzoek om samenvoeging kunnen ver wijzen. Het zou nu niet vriendelijk zijn te genover de zustergemeente Broek om haar buiten beschouwing te laten, hoewel laatst- ste te ontkomen. Deze kwam echter na eenige levensgevaarlijke slingeringen vijf tig meter verder tot stilstand. Drie elegant gekleede mannen sprongen eruit en liepen terug. Op dat oogenblik kwam Peters aansui zen. Om heel eerlijk den lezer omtrent zijn karakter in te lichten; het eerste, wat hij gevoelde, was leedvermaaak. Dat hadden ze nu van hun race-partij! Ze kregen, wat hun toekwam, de idioten. Wat was er van de groote acht-cylinder-auto terecht geko men? Niet veel moois zeker, hij zag er ta melijk verbogen uit. Het gelukte Peters vlak naast de veron gelukte auto stil te houden. Hij stapte uit en klom de sloot in. De bestuurder van den tot een wrak geworden wagen steeg even eens uit. Een zeer elegante man met een snorretje a la Clark Gable. Hij hield zijn hand tegen zijn hoofd geen wonder, zijn hersenkas zou wel wat door elkaar geschud zijn. „Bent u gewond?" vroeg Peters. „U heeft al met. al nog onbehoorlijk geluk gehad!" „Ik ben niet gewond", zei de man uit de auto, zonder Peters aan te zien. Hij keek slechts naar de drie andere heeren, die als met stomheid geslagen op den straatweg stonden. Hij bekeek ze een voor een, ern stig maar zonder opwinding. Zijn auto scheen hem in het geheel geen belang in te boezemen. Zoo ging bijna een minuut voor bij. Nu moet weer iets van het karakter van Peters gezegd, worden: Peters bezat tempe rament, hij werd spoedig boos, en begreep niets van deze situatie. Hij kon er niet bij, dat deze drie mannen op de straat stonden en stomweg naar elkaar en naar de ver- JAARSVELD, 414,4 M. (KRO-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.39 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.KRO- Melodisten en solist. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.KRO-melodisten. 1.45 Gr.pl. 2.15 KRO-orkest. 3.Gr.pl. 3.15 KRO-orkest en solist. 4.Deel. met m'uz. omlijsting. 4.30 Ziekenpr. 4.45 Gr.pl. 5.15 Nieuws- en econ. ber. ANP. 5.30 Voor de jeugd. 5.50 KRO-orkest en solist. KOOTWIJK, 1875 M. (NCRV-uitz.) 7.— Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Eng.) 7.30 Gr.pl. 8.ANP-ber. 8.10 Schriftlezing en medita tie. 8.25 Gewjjde muziek (gr.pl.) 8.35 Gr.pl. 9.Ber. (Duitsch). 9.15 Marcando-ensemble en gr.pl. 10.Gr.pl. 10.35 Marcando- ensemble. 1L15 Ber. (Eng.) 11.30 Gr.pl. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.— Stichtsch Salonorkest en gr.pl. 2.Ber. (Duitsch). 2.15 Stichtsch Salonorkest en gr.pl. 3.— Gr.pl. 3.30 Ber. (Eng.) 3.45 Gr.pL 4.20 Pianovoordr. en gr.pL 5.Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en econ. ber. ANP. 5.30 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 6.15 Ber. (Eng.) Voor Jan is de spiegel een voorwerp, waaraan hij zich dage lijks moet ergeren. genoemde gemeente zich meer tot Sint Pancras aangetrokken gevoelt. Bij samen voeging van vijf gemeenten, met Sint Pan cras dus, zou Zuidscharwoude de centrum gemeente zijn. Het kan slechts verbazing wekken dat één der vier gemeenten, na steeds tegen de samenvoeging te zijn geweest, nu ook Sint Pancras wil inlijven. Er dienen echter geen dorps- of persoonlijke belangen mee te worden beoogd. Alle gemeenten geven hun zelfstandigheid op om de stad Langen dijk te vormen. B. en W. stelden voor, volledige instemming te betuigen met de samenvoeging der vier Langendijker ge meenten. De naam zou Langendijk moeten zijn en de centrumgemeente Noordschar woude. De heer Du Burck zeide, volkomen accoord te gaan met hetgeen de voorzitter gezegd heeft over het standpunt van Broek op Langendijk. Het is wel frappant, dat de ze gemeente nu wil uitbreiden met ge meenten die heelemaal niet bij de combi natie behooren. Spr. geloofde, dat er wel bijbedoelingen zul'en zijn bij Broek. De heer W. Duys, die pas kort lid van den raad is en dus nog geen uitspraak heeft gedaan t. a. v. deze zaak, zeide voorstan der der samenvoeging te zijn, terwijl hij het eens was met hetgeen t. a. v. Broek op Langendijk gezegd is. De heer Weel was altijd voorstander van samenvoeging geweest. Men heeft bij de aanvrage de gevoelens van Broek wil len sparen. Nu gaat deze gemeente samen voeging van zes gemeenten bepleiten, om het materieele voordeel, dat er aan zou zitten voor Broek. Dit speet spr. zeer. De bevoegde instanties zullen echter wel de beslissing nemen, welke wij voorstaan, meende hij. Het voorstel van B. en W. werd zonder stemming aangenomen, waarna de verga dering werd gesloten. ongelukte auto keken, zonder een spier te vertrekken. Daarom wond hij zich op. „Hm, heeren, nu hebben we er wel ge noeg naar staan te gapen! Zouden we niet eens probeeren, de kar eruit te krijgen?'" Wonderlijk, deze woorden gesproken door den heer Jurgen Peters, in lederwaren, in teresseerde niemand. De mannen volhard den. in hun houding en bleven elkaar aan staren zonder iets te zeggen. Peters vorm de hierover zijn meening. „Totaal versuft", zei hij, tamelijk luid, daarna keerde hij zich om, ten einde naar zijn eigen wagen te gaan. Op dat oogenblik deed de man die steeds nog in de sloot stond, zijn mond open. Hij sprak met een vreemd accent. Zoudt u me mee willen nemen, mijn heer?" Peters draaide zich om. Hij wist nog niet, of de man tegen hem had gesproken. „Wie? Ik?" „Ja, u", zei de man, terwijl hij langzaam uit de sloot klom. „Tot aan de volgende groote stad". „En uw auto?" „Die laat ik wegsleepen. Dat heeft zoo'ri haast niet". „U hebt", zei Peters, „weliswaar een iet wat komische opvatting van de zaak, maar ik wil u natuurlijk graag meenemen. U zult wel weten, dat ik niet zoo hard jaag als u, dat ik dus langzamer rijd!" „Dat is me bekend", zei de ander, zon der zijn blik van de drie mannen, die nog steeds op straat stonden te kijken, af te wenden. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5