DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. r Churchill „doet een beroep" op Frankrijk. Een onderhoud van Hitier met Laval. Britsche aanvatspogingen op Bertiin. De toestand in Londen. De Oostkust van Schotland aangevallen. Ce Japansche pers over de besprekingen te Batavia. Een onderhoud tusschen Hitier en Franco. VERDUISTERINGS TIJDEN. van 18.27 tot 8.23. op 1.04 onder 15.10 TAXI NOODIG? GARAGE BOON, Het Duitsche weermachts- oericht. Italiaansch weermachts- bencht. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1 25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Hand-' 'ruk- kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320. redactie 3330. 142e Jaargang, No. 252. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Donderdag 24 October 1940 Engeland zal in 1941 weerde heerschappij ter zee en in de lucht bezitten. Berlijn, 23 October (A.N.P.) De Britsche minister-president Winston Churchill heeft Maandagavond voor de Engelsche radio een redevoering uitgesproken, welke hij betitelde als „een beroep op Frankrijk." Volgens de Frankfurter Zeitung heeft Churchill hierin o.a. het volgende gezegd: Meer dan dertig jaar sta ik aan de zijde van Frankrijk en onder den Duitschen bommen- hagel staat Engeland „trouw jegens alle volkeren voor welker rechtvaardige zaak het het zwaar getrokken heeft". Wanneer vrienden met elkander in moeilijkheden ge raken, omdat, zij aangevallen en door den vijand van elkaar gescheiden worden, moe ten zij op hun hoede zijn, opdat zij niet met elkaar in twist geraken. Vervolgens poogde Churchill de Franschen bang te maken teA aanzien van de bedoelingen van Duitschland en Italië en hun een toekomst van geeste lijke slavernij te voorspellen indien zij niet bereid zouden'^zijn rouwmoedig weer hun steun te geven aan Groot-Britannië, dat weliswaar thans zware dagen beleeft, maar jn 1941 naar hij beweerde de heer schappij in de lucht en op zee zal bezitten. Wat wij Engelschen, aldus Churchill, van u, Franschen, in deze bange dagen verlangen, nu wij voor een overwinning vechten welke wij redelijkerwijze met u zullen deelen, is dat al kunt ge ons nu niet helpen gij ons geen hinderpalen voor de overwinning in den weg legt. Voorts beweerde de minister-president nog, dat Engeland uitsluitend vecht voor de Europeesche bevrijding van het nationaal- socialisme, en dat Groot-Britannië geen en kel land eenige eischen stelt. Daarom moeten de Franschen ook niet gelooven, dat'de En gelschen de Fransche vloot en de koloniën in bezit willen nemen. Berlijn over de rede van Churchill. Berlijn, 23 October. Van officieele Duit sche zijde wordt gemeld, dat men ook in Londen moet gemerkt hebben, dat Frank rijk aan de zijde van Engeland zoo juist do grootste ineenstorting en de grootste teleur stelling van zijn geschiedenis beleefd heeft en moet men weten, dat er na de gebeurte nissen van Oran en Dakar, Fransch bloed aan Engeland handen kleeft. Bij deze radio rede is er uitsluitend sprake van, dat Frank rijk door Engeland een tweede maal bedro gen moet worden doordat het, nu het zelf niet meer in staat is zijn zonen voor Enge land naar het slagveld te sturen, althans passief zal dulden, wat Londen verder aan schendingen van het volkerenrecht tegen over het Fransche bezit voor de Engelsche belangen nuttig zal achten. De waanzin van Engeland schijnt zoover te gaan, zoo verklaart men hier, dat het meent ook bij anderen geen normaal denken en aanvoelen en geen normalen zin voor Je werkelijkhed meer te mogen veronderstel len. De rede van Churchill in de Duitsche pers. Berlijn, 23 October (D.N.B.) De Maandag avond door Churchill gehouden radiorede wordt in de Duitsche pers slechts kort ver meld, en als een hoon voor Frankrijk ge kenmerkt. Er ligt een ongewone brutaliteit in het feit, merkt de Lokal Anzeiger op, dat Enge land het door hem bedrogen, bestolen en vertrapte Frankrijk tot een hulpverleening probeert op te wekken, welke voor Frank rijk tot de verschrikkelijkste gevolgen zou moeten leiden. Zoo volledig is Engeland aan het eind van zijn politieke en militaire mid delen, dat het zelfs van het overwonnen Frankrijk nog een bijdrage voor zich zelf verwacht. Voor eiken Franschman moet een dergelijke cynische eisch werken als een bloedige hoon. Vichy over de rede van Churchill. Genève, 23 October (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld: In kringen van het ministerie van buitenlandsche zaken is men ten aan zien van de redevoering van Churchill welke tot Frankrijk gericht was van meening, dat de verklaring van den Brit- schen minister-president geen aanleiding geeft om hierop van Fransche zijde op eeni ge wijze openlijk te reageeren. In deze kringen verklaart men, dat een rechtstreeksche beroep van een buitenland- schen staatsman aan een vreemd volk geen correct optreden is. Voorts wijst men er op, dat maarschalk Petain reeds in een van zijn vroegere redevoeringen dergelijke Britsche inmengingspogingen in Fransche aange legenheden van de hand heeft gewezen. Wat den inhoud van de rede zelf betreft, betoogt men hier, dat zoo iets van Churchill wel verwacht kan worden. Men geeft er in de genoemde kringen de voorkeur aan tegen de rede niet te polemiseeren, te meer daar de Fransche pers tot dusver geen verlof ge kregen heeft van deze radioréde melding te maken. Laval had een bespreking met maarschalk Petain. Berlijn, 23 Oct. (D.N.B.) Uit politieke kringen alhier zijn in het geheel geen uit latingen ontvangen over de ontmoeting tus- schen Laval en den Führer, wélke ophel dering kunnen geven over inhoud "en karak ter van het onderhoud. Ook de Duitsche pers beperkt zich tot het weergeven van het feit als zoodanig, waarop deels door een grooten opmaak de aandacht gevestigd wordt. Laval De opvatting der Fransche dag bladen. Geneve, 23 Oct. (D.N.B.) De Fransche dagbladen hebben vanochtend nog geen bericht gepubliceerd omtrent de ontmoeting tusschen den Führer en Laval. In den loop van den ochtend hebben' bevoegde Fran sche instanties in Vichy den volgenden eer sten commentaar uitgegeven: „Van Fransche zijde behoeft men het ka rakter van het bericht omtrent de bijeen komst niet meer te bestrijden. Alle Fran schen zullen begrijpen, dat het in de toe komst van het land gaat en dat dit de be langrijkste gebeurtenis is, die sedert den wapenstilstand is voorgekomen". Laval te Vichy verwacht. Geneve, 23 Oct. (D.N.B.) Uit Vichy wordt medegedeeld: De plaatsvervangendeminis ter-president, Laval, is op de terugreis naar Vichy en wordt daar vanmiddag verwacht. Na zijn aankomst zal hij maarschalk Pétain onmiddellijk verslag uitbrengen. Laval brengt Pétain verslag uit. Genève, 23 Oct. (D. N. B.) De vice- voorzitter van den Franschen minister raad, Laval, is vanmiddag na zijn onder houd met Hitier naar Vichy teruggekeerd. Hij had terstond tweemaal een bespre- i king met maarschalk Fétain, dien hij van het verloop der onderhandeling©., op de hoogte stelde. Vervolgens is vanmiddag om vijf uur een ministerraad onder voor zitterschap van Pétain begonnen. Het WesteWk stadsdeel aanbevalen. Berlijn, 24 Oct. (D. N. B.) In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Britsche vliegtuigen geprobeerd een groo ten aanval op de rijkshoofdstad te onder nemen. Slechts enkele toesiel'er bereikten he tluchtruim van groot-Berlijn. Er werd luchtalarm gemaakt en de luchtdoelartil- lerie trad in werking. De vijand wierp brandbommen en ontbrandbare plaatjes uit, hier en daar ook brisant-bommen, op verscheidene plaatsen vooral in het westelijke stadsdeel ontstond er lichte schade aan gebouwen en braken kleine branden uit, die spoedig gebluscht konden worden. Er wordt melding gemaakt van eenige gewonden. De Fransche pers over de rede van Churchill. Parijs, 24 October (D.N.B.) De Petit Pari- sien schrijft het volgende over de door Chur chill tot het Fransche volk gehouden radio rede: Deze rede brengt ons niets nieuws. Chur chill heeft juist den dag, waarop 135 jaar geleden Nelson de Fransche vloot bij Tra falgar overwon, gekozen, om zich tot de Franschen te richten en vertrouwen in de toekomst te eischen. Churchill heeft echter niet gesproken van den jongsten verleden tijd. Hij heeft niet gesproken van den veld slag in Frankrijk, waarin het den Franschen legers aan Engelsche hulp ontbrak. Hij heeft ook niets gezegd over de Engelsche aanval len tegen Frankrijk voor Oran en Dakar. Het blad voegt eraan toe, dat men in Fran sche politieke kringen erop wijst, dat Chur chill in zijn rede vermoeden heeft van maar schalk Petain als hoofd van den Franschen staat te spreken. New-York, 23 Oct. (D. N. B.) Een re portage uit Londen in de New-York Times toont, dat onder het effect der Duitsche luchtaanvallen de door de regeering tot dusverre verwaarloosde sociale problemen acuut beginnen te worden. In het verslag wordt o.m. gezeg_d: „Londen denkt er steeds meer aan een betere stad en een beteren staat op te bouwen. De menschen willen niet alleen een physieken, maar ook een politieken, socialen en moreelen we- reelen wederopbouw. Van dag tot dag wordt de roep luider om een verklaring, wat de regeering na het einde voor de bevolking denkt te doen. Onder den grond ontstaan nieuwe denkbeelden en nieuwe plannen, 'n Nieuw Engeland wordt in de schachten van de ondergrondsche en in de schuilkelders van het tegenwoordige Engeland geboren. Er zijn ceva.len, dat men de waoens moet laten spreken. Tokio, 23 Oct. (.D.N.B.) In verband met den terugkeer van den Japanschen minister van handel Kobajajsji uit Batavia is de kwestie van de Japansche handelsbespre kingen met Nederlandsch-Indië in de Ja pansche bladen opnieuw sterk op' den voor grond getreden. De Asahi Sjimboen zegt het onbegrijpe lijk te achten, waarom Kobajasji voor een tusschentijdsch rapport en voor deelneming aan de feestelijkheden van het 2600-jarig bestaan van het keizerrijk naar Tokio moet terugkeeren, terwijl de onderhandelingen met Nederl.-Indië voor Japan toch belang rijker zijn. Het wordt steeds duidelijker, be toogt het blad, dat Engeland en de Ver. Staten hun .economisch offensief tegen Japan steeds meer verscherpen. Uiteraard heeft dit offensief grooten invloed op de onderhandelingen met Nedeyl.-Indië. Om Nederl.-Indië voor Japan te winnen, moet Japan dit land inlichten over de nadeelen eenér toenadering tot Engeland en de Ver. Staten, of, wanneer dit geen succes heeft, zonder verdere woorden te verspillen de wapens laten spreken. De Yomioeri Sjimboen constateert, dat de Engelsch-Amerikaansche intriges in Nederl.- Indië een anti-Japar.sche stemming verwekt hebben. Het is voor de Japanneezen onbe grijpelijk, waarom de Nederl.-Indische auto riteiten hiertegen en vooral tegen de anti- Japansche pers aldaar geen maatregelen ne men. Men kan aannemen, dat deze anti- Japansche houding van Nederl.-Indië met de recente besprekingen tusschen Huil en den Engelschen en Australischen ambassadeur te Washington in ve-band staat. Vermoede lijk is er tijdens deze besprekingen tusschen de belanghebbenden overeenstemming be reikt inzake het Nederl.-Indische probleem. Japan moet met nieuwe Engelsch-Ameri kaansche storingsacties rekening houden en daarom dienovereenkomstige maatregelen VERKIEZINGSREDE VAN ROOSEVELT. Er zijn geen geheime vergaderin gen of verplichtingen. New-York, 24 Oct. (D. N. B.) President Roosevelt heeft gisteren te Philadelfia de eerste der aangekondigde vijf verkiezings redevoeringen gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: Ik wil vervalschingen en valsche voor stellingen weerleggen, welke tijdens de verkiezingscampagne zijn opgedoken. Mijn tegenstanders probeeren het Amerikaan- sche volk angst in te boezemen. Het zwaar ste verwijt dat men mij aandoet is de be schuldiging, dat de regeering buiten we ten van het congres en van het volk ge heime verdragen met andere landen ge sloten heeft en daarmede de veiligheid van de Ver. Staten in gevaar brengt of de Ver. Staten tot het deelnemen aan een oorlog elders verplicht. Ik verklaar plechtig, zoo zeide Roosevelt letterlijk, dat er geen ge heim bedrag, geen geheime verplichting of afspraak van eenigerlei aard direct of indirect met eenige andere regeering of natie bestaat, welke Amerika bij een oor log zou kunnen betrekken of welke voor eenig ander doel zou zijn overeengekomen. AMERIKAANSCHE BRANDWEER LIEDEN NAAR LONDEN. New York, 23 Oct. (D. N. B.) Drie New- Yorksche brandweerlieden zullen met den Atlantic Clipper naar Lissabon gaan, van waar zij zich naar Londen zullen begeven, teneinde de methodes te bestudeeren 'van het bestrijden van branden, die door brandbommen zijn ontstaan. De Ameri- kaansche deskundigen zullen ongeveer vijf tot zes maanden in Londen blijven. Van Ribbentrop nam ook aan deze bespreking deel. Berlijn, 23 Oct. (Stefani). Het D.N.B. ver spreidt het volgende communiqué: De Führer heeft vandaag aan de Fransch- Spaansche grens een ontmoeting gehad met den chef van den Spaanschen staat, gene raal Franco. Aan het onderhoud, dat in een geest van hartelijke wederzijdsche kame raadschap der twee naties werd gevoerd, werd deelgenomen door den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en door den Spaanschen minister van bui tenlandsche zaken, Serrano Suner. Nader wordt nog gemeld: Woensdagmiddag was de Führer in een extratrein aan de Fransch-Spaanscre grens aangekomen. Het kleine grensstation op Fransch bezet gebied was met de rood-geel- rc-ode kleuren van het nationale Spanje en met hakenkruisvlagen versierd. Kort na aankomst van den Führer liep de extratrein Franco van den Caudillo, van de grens komend, binnen. De Führer, die het Spaansche staatshoofd op het perron opwachtte, ver welkomde den Caudillo, toen deze uit zijn trein stapte, op zeer hartelijke wijze. Nadat de Führer ook den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, be groet had, stelde het Spaansche staatshoofd den Führer de hem vergezellende heeren voor: o.a. dn Spaanschen ambassadeur te Berlijn, generaal Espinosa de Los Monteros. Bovendien bevond zich de Duitsche ambas sadeur te Madrid, von Stohrer, in gezelschap van den Caudillo. De Führer stelde vervol gens aan het Spaansche staatshoofd de voor de ontvangst aanwezige Duitsche persoon lijkheden voor: den rijksminister van bui tenlandsche zaken, von Ribbentrop, den op perbevelhebber van het leger, generaai- veldmaarsehalk von Brauchitsch en o.a. den chef van het opperbevel van de waar macht, generaal-veldmaarschalk Keitel, den rijksperschef rijksleider dr. Dietrich. Besprekingen in den salonwagen. Daarna inspecteerden de Führer en de Spaansche generalissimus, terwijl het Spaansche volkslied gespeeld werd, het op het perron aangetreden eere-bataljon. De Führer begeleidde den Caudillo vervolgens naar zijn salonwagen, waar de besprekin gen terstond een aanvang namen. In den loop van den avond was de Cau dillo de gast van den Führer in den salon wagen aan een kleinen maaltijd, waaraan bovendien een reeks der aanwezige Duit sche en Spaansche persoonlijkheden deel nam; na afloop van de besprekingen inspec teerde de Führer met den Caudillo persoon lijk het eerebataljon en begeleidde hij zijn hoogen gast naar den extratrein, waar hij op de meest hartelijke wijze afscheid nam. De extratrein van het Spaar che staats hoofd verliet daarop langzaam rijdende het station, terwijl' het muziekcorps van het eerebataljon het Spaansche volkslied aan hief. VERSTERKING VAN DE AMERIKAANSCHE VLOOT. New-York, 23 Oct. (D.N.B.) De New-York Times meldt, dat het Amerikaansche mi nisterie van oorlog van de United States Linie het passagiersschip „President Roo sevelt" gekocht heeft. Het schip meet 13.869 brt. en zal als troepentransportschip worden gebruikt. Sedert het uitbreken van den oor log voer het schip op Bermuda. DUITSCHE AANVAL OP OOSTKUST VAN SCHOTLAND. Berlijn, 24 October (D. N. B.) In den. loop van Woensdagavond ondernamen Duitsche gevechtsvliegtuigen een aanval op de Oostkust van Schotland en bombar deerden met succes de spoorlijnen en het station van een stad. Waargenomen bran den toonden de gewenschte uitwerking van den aanval. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 24-25 Oct. Laatste kwartier. BEL OP 3331 Nieuwlandersingel 74. Londen succesvol met bommen bestookt. Berlijn, 23 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Lichte formaties gevechtsvliegtuigen hebben over dag Londen en andere voor de oorlogvoe ring belangrijke doelen succesvol met bom men bestookt. Bij het invallen van de duis ternis zetten zware formaties de vergel- dingsaanvallen op de Britsche hoofdstad en cp de centra der Engelsche wapenindustrie voort. Aan beide zijden van de Theems ont stonden nieuwe branden. In Coventry en Bermingham kregen voor de oorlogvoering belangrijke bedrijven zware treffers. Vijandelijke vluchten naar Duitschland vonden gisteren niet plaats. Majoor Möl- ders schoot, zooals reeds gemeld, in een luchtgevecht tegen vijandelijke jagers, die grooter in aantal waren, zijn 49en, 50en en 51en tegenstander neer. Twee Duitsche toe stellen worden vermist. Vliegtuiggevechten. Ergens in Italië, 23 Oct. (Stefani). In zijn weermachtsbericht nr. 138 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In Noord-Afrika deden vijandelijke vliegtuigen aanvallen op onze troepen tusschen Solloem en Sidi el Barrani. Een persoon werd gedood. Eenige personen werden gewond. In de streek van Boeg heeft een van onze jagers na een aanval twee vijandelijke bommenwerpers van het type Wellington op de vlucht gejaagd. Een ander vliegtuig werd ernstig getrof fen en waarschijnlijk omlaag gestort. Onze luchtmacht bombardeerde de vlootbasis van Port Said. Een bombardement op de vlootbasis van Alexandrië duurde twee uren en ver oorzaakte hevige ontploffingen en zware branden in de havenopslagplaatsen. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Oost-Afrika deden onze vliegtuigen een aanval op het vliegveld van Boera aan de Tana-rivier. Zij bombardeerden en beschoten de benzine-reservoirs en het afweergeschut. De vijandelijke lucht macht ondernam zonder eenig succes aan vallen op Boergavo en op het vliegveld van Asmara en Goera. HUISZOEKING IN BOEKAREST. In verband met de arrestatie van Beek. Boekarest, 23 Oct. (D.N.B.) In verband met de arrestatie van Beek en leden van het Poolsche gezantschap, die betrokken waren bij het Engelsche sabotageplan en als ge volg van de gisteren gevonden documenten, heeft de Roemeensche politie vandaag een huiszoeking verricht in een bij de Poolsche ambassade behoorend huis, waarbij zij groote hoeveelheden munitie, bezwarende ducomenten, cocaine en andere soorten ver gif, alsmede een groote hoeveelheid devie zen, waaronder een groot bedrag aan rijks marken vond. De documenten bewijzen, dat in dit huis van de Poolsche ambassade diensten verricht werden voor de Engelsche spionnage. Verder werden twee groote ge heime zend- en ontvangstations gevonden alsmede papieren, waaruit bleek, dat deze bende met Engelsche instanties in verbin ding hebben gestaan. Rond dertig Polen zijn gearresteerd, waaronder verscheidene leden van de z.g. Poolsche ambassade. Mededeeling van Britsche admiraliteit. (D.N.B.) - De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de Britsche mijnenveger Dun- dalk door een vijandelijke mijn tot zinken, is gebracht. Churchill in Oost-Schotland. (D.N.B.) - Naar de Engelsche scheepsomroep meldt, heeft Churchill gisteren Oost-Schotland be zocht om de verdedigingslinie aan de kust te inspecteeren.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1