Agenda STILLE NO. 9 AMSTEROAMSCHE PUROL in huis! J-ng&zmdm Stukken £aatste Aedchtm üilmmeuw Nieuwe spreekwoorden. TOEN DE SIRENE LOEIDE. 24 ongeluk in staatsmiji weer wijzigingen i zendtijden. tabakken. officiefle publicatii ned. bank, 24 octob EERST)1, BLAD Alkmaar, Donderdag. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Vermoedelijk misleid door de duisternis is eenige dagen geleden de 78-jarige J. A. H. te water geraakt en verdronken. Gister heeft men bij het dreggen het lijk van den verongelukte opgehaald, uit de gracht bij het Achterwezel. DE TAXI-VERGUNNING IN ALKMAAR. Wij hebben hedenmorgen bezoek gehad van een der chauffeurs, die er alleen een taxi op nahouden, geen eigen garagebe drijf hebben en daarom vergunning tot rijden hebben gekregen. Hij verzocht ons mede te deelen, dat drie zijner collega's per telefoon te bereiken zijn en men ge zamenlijk een telefoon aan het station heeft. De wagens van deze menschen ver- keeren, naar hij ons verzekerde, in prima conditie, terwijl de tarieven zijn vastge steld op 20 ct. per km. voor buitenritten, en resp. 1.en 0.75 voor groote of kleine stadsritten. Bovendien zijn ze alle van een eigen verwarming voorzien, zoo dat het publiek in den winter steeds in verwarmde auto's kan plaats nemen. Voor particulier gebruik na schouwburg voorstellingen enz. mag alleen in nood gevallen van een taxi gebruik worden gemaakt, b.v. voor personen, die niet of moeilijk kunnen loopen. Men verzekerde ons, dat men zich in het algemeen aan de voorgeschreven ta rieven houdt. Wij hebben natuurlijk geen enkel be zwaar, ook de zienswijze van de zooge naamde kleine taxihouders naar voren te brengen, wat evenwel niet wegneemt, dat wij het taxivraagstuk over het algemeen voor het Alkmaarsche publiek niet zoo gelukkig geregeld achten als men alge meen wel zou wenschen. LICHAMELIJKE OPVOEDING. De verzorging van het lichamelijke wel zijn begint langzamerhand tot velen door te dringen. Als gevolg daarvan heeft de heer Jac P. Schotsman op verzoek beslo ten een clubje op te richten voor hen die buiten vereenigingsverband om hun lichaam fit en gezond willen houden. De bescheiden ruimte van lokaliteiten ts de reden dat voorloopig begonnen wordt op Zaterdagavond van half zeven tot half acht in het gymnastieklokaal van de Nic BeBetsschool aan de Snaavmanslaan. GEGUND. Burgemeester en wethouders van Alk maar hebben het veranderen van het magazijn o het terrein der gasfabriek te Schagen gegund aan KI. Blokker te Lutjewinkel. EEN LEGAAT. De doopsgezinde gemeente alhier heeft ontvangen een legaat groot 5000 van wij len den heer J. de Lange C.Jz., waarvan 2000 voor de diaconie. GESLAAGD. De heer G. Wolzak alhier is te Den Haag geslaagd voor het machinisten-examen diploma B. WEEKBLAD EXIT. Weekblad Exit. - Het weekblad De Nieuws- en Advertentiebode, dat te Heer- hugowaard werd uitgegeven en in tal van plaatsen in de omgeving gratis verspreid werd, zal niet meer verschijnen. Kom lezer, laten we ons zoo spoedig mogelijk in alle opzichten aan den nieu wen tijd aanpassen! We zijn al begonnen met voor dag en dauw op te staan en wandelen zonder moeite 100 minuten voor de zon aan. We zijn verder al gewend aan de uniformiteit der kranten, die ontegen zeggelijk van belang is geweest voor onze rust. Want vroeger schreef het dagblad A. over de wereld op zijn manier en de cou rant B. op haar manier en de lezer van beide kranten duizelde het, omdat beide bladen lijnrecht tegenover elkaar stonden. Dat is nu uit. We dronken vroeger veel te veel koffie met als gevolg een onrustige nacht en tientallen hartkwaaltjes. Van- daag-den-dag drinken we de koffie bij mate en slapen rustig, ondanks het geronk van vliegtuigmotoren. Vroeger aten we alle mogelijke gerechten, kregen een ver wende tong en een gevoelige maag. Tegen woordig doen we aan de voedingleer en maken eiken avond een optelsommetje van het aantal vitaminen A tot en met X, dat we den volgenden dag moeten inne men. Eertijds kwam er 's avonds na 6 uur nog maar één trein uit Amsterdam, n.l. dé allerlaatste om kwart over twaalf. Als men vandaag naar Amsterdam moet, keert men netjes om half acht terug, ofschoon er een uur later nog een trein gaat, die voor tien uur hier aankomt We passen ons aan! En we moeten elkaar helpen aanpassen! Mogen wij u dan ook helpen? Bijvoor beeld met de volgende les, die netjes van buiten geleerd moet worden! Ze bestaat uit eenige spreekwoorden, die aangepast zijn aan den nieuwen tijd. Ziehier de moderne, actueele gezegden: (Eier) kolen voor zijn (geld) bon kiezen. Beter één mud kolen thuis dan tien op de bonnen. De punten maken den man. De bon gaat voor den kost uit. De slager is gewillig, maar het vleesch is wat schaarsch. Werpt geen oude schoenen weg, voordat ge bonnen hebt. Beter een halve bon dan een lege kaart. De paarden, die de haver verdienen, krijgen Pardon: dat spreekwoord is nog steeds onveranderd. OP ZOEK NAAR BRONGAS. Brongas brengt in deze tijden van petroleumgebrek en dreiging van kolen- gas- en electriciteitbeperking een ware uit komst. Dit is de reden, waarom velen thans naar vervanging door brongas zoeken, voor zoover er althans een redelijke kans op aan wezigheid daarvan is. We vernamen van z.g. puttenboorders 't woord en beroep waren meer en meer uit den tijd geraakt die nu bezig zijn met 't slaan van brongasputten onder Amsterdam, Purmer, Beemster, Wieringermeer, Zwaag- dijk, Heerhugowaard, Bobeldijk, Spierdijk, enz. In Heerhugowaard is betrekkelijk veel brongas; de slooten vroren in de nabijheid der wellen zelfs bij den strengen winter van het vorige jaar niet dicht. Door de drooglegging van de Wieringermeer is daar entegen op andere plaatsen, o.a. Obdam en Berkmeer, het brongas verdwenen, blijk baar wegens den opgeheven druk van het zeewater op de aardlagen. Bij brongas kunnen de modernste ver warmingsinstallaties gebruikt worden. Zoo toonde men ons een in „bedrijf" gebracht fornuis, waarop drie pitten, benevens een oven bevattende. Intusschen blijkt het weer nogal van invloed op de hoeveelheid gas te zijn. BRAND TE HEERHUGOWAARD. In den afgeloopen nacht brandden de gebouwen van de voormalige kaasfabriek Uithoorn tot den grond toe af. De vroegere bedrijfsleider, de heer Brouwer, die nog in de bij de fabriek staande woning verblijft, werd door bewoners van een in de nabij heid staanden woonwagen gewekt. In aller ijl heeft men toen de woning ontruimd. Zij bleef voor het vuur gespaard. Gister waren arbeiders in de fabriek aan het werk geweest. DAT KOMT WEINIG VOOR! Een inwoner van Egmond aan Zee heeft tot nu toe principieel geweigerd een dis tributiestamkaart, levensmiddelen-bonnen, een kolenkaart of andere thans zoo zeer begeerde distributiebescheiden in ontvangst te nemen. Hij weet zich ook blijkbaar met andere artikelen, dan op de distributiebon nen te verkrijgen zijn, te voeden, te war men, enz. Een in dezen tijd weinig voorko mend mensch! BLOEMKOOL WORDT INGEMAAKT. Als gevolg van tekort aan spoorwagons. Ten gevolge van tekort aan spoorweg wagons is Dinsdag aan „De Tuinbouw" te Bovenkarspel een groote partij bloemkool niet verladen geraakt. Teneinde een chaos te voorkomen, kreeg de plaatselijke export leider machtiging van de Nederl. Groenten- en Fruitcentrale tot het nemen van zoo danige maatregelen, dat de zaak zoo econo misch mogelijk zou worden opgelost! Tot dat doel zijn nu, zegt de N.H.Crt., zouterijen ingeschakeld, welke het product voor reke ning van de Nederl. Groenten- en Fruit centrale zullen inmaken. STOMPETOREN. Holl. Mij. v. Landbouw. - Woensdag avond vergaderden de leden in café Renses onder voorzitterschap van den heer M. C. van der Laan. De penningmeester kreeg verlof 10 uit de kas te trekken voor den aankoop van een filmtoestel, ten dienste van den secretaris. Naar de te houden alg. ver gadering werden de heeren M. C. van der Laan, Jb. de Boer Cz., A. A. Barendregt en D. de Boer Pz. afgevaardigd. Een uitvoerige ditcussie werd gehouden over de verzeke ring tegen molest. In de Schermer zullen geen stappen worden ondernomen om een onderlinge molestverzekering in het leven te roepen, zooals men dat in de Beemster deed. Bij de rondvraag vroeg de heer W. Scher- merhorn Dzn. of de afgevaardigden den wensch naar voren wilden brengen om de alg. jaarvergadering niet op denzelfden dag als de Alkm. koemarkt te houden. Dit prac- tische voorstel zal ter kennis gebracht worden. Maken van kinderkleeren. - Vanwege den voorlichtingsdienst ten plattelande heeft burgemeester Posch het initiatief genomen om voor getrouwde vrouwen een cursus te organiseeren, waar kinderkleertjes kunnen worden gemaakt uit oud goed of nieuwe stoffen en ook het verstellen zal worden on derwezen. De kosten zijn zqer gering. Men kan zich aanmelden op de gemeentesecreta rie vóór 26 October a.s., waar meerdere ge gevens worden verstrekt. Reeds eerder is een dergelijke cursus ten genoegen van vele moeders gehouden en zeer vruchtdragend gebleken. HEILOO. Jubileum ds. H. W. Bloemhoff. - Don derdag 28 Nov. zal voor ds. Bloemhoff een bijzondere dag worden. Hij zal dan het feit herdenken, dat hij gedurende 25 jaar het predikambt heeft mogen bekleeden. Inderdaad een gebeurtenis die Onder de vele jubilea zeer zeker genoemd mag wor den en ook waard is niet ongemerkt voor bij te gaan. Enkele leden van den kerke- raad, de kerkvoogdij en van vereenigingen welke kerkelijk met elkander in verbinding staan, alsmede enkele leden uit de gemeente hebben besprekingen gevoerd en unaniem besloten om den predikant op eenvoudige wijze en dat zal zonder twijfel hem het liefst zijn een blijvend geschenk aan te bieden. Daarom hebben de heeren Dirk de Jager, P. Vierkant en J. Strooker een oproep tot bovengenoemde personen gericht, om het doel te verwezenlijken. Doch ook buiten het kerkelijk verband zal men behoefte gevoelen om ds. Bloem hoff te huldigen, we denken slechts aan Volksonderwijs, dat hem bijzonder na aan het hart ligt, het Witte Kruis e.a. vereeni gingen. Dat deze dag een dag zal zijn die hem lang zal heugen, staat vast. Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnummer Het getrouwde schoolmeisje (comedie); hoofd rollen Gusti Huber, Hans Moser en Theo Lingen. Toegang voor eiken leeftijd. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Hoera, ik ben papa! (komisch); hoofdrollen Heinz Rühmann en Carola Höhn. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Sterker dan de wet (sens.); hoofdrollen Paul Hartmann, Manja Behrens en Aribert Wascher. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7.15 uur, hoofdnummer De amateur-jockey (kom.-sportfilm); hoofdrol Heinz Rühmann. Toegang voor eiken leef tijd. Donderdag 24 October. 7 uur, de Unie, voor de Volksuniversiteit, voordracht over landschapsschoon van Ne derland door J. P. Strijbos. LANGENDIJK. Vergadering Volksonderwijs. - De afd. van Volksonderwijs hield Woensdagavond in Concordia te Noordscharwoude een alg. jaarvergadering, waarvoor een vrij goede belangstelling bestond. De wnd. voorzitter, dr. de Wit uit Oudkarspel, deelde bij de opening mede, dat de heer K. Bierman te Zuidscharwoude als voorzitter bedankte, in welke functie hij steeds goed is geweest. Aan het „Fonds tot steun" werd een bij drage van 10 verleend. De rekening van den penningmeester, d enheer M. Wagenaar, gaf aan, dat in totaal ontvangen was 324.64, uitgegeven 195.94, het batig saldo was 138.70. Het jaar was begonnen met een kassaldo van 124.80. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief behandeld. Er zal geen afgevaardigde worden gezonden. De kleuterschool te Zuidscharwoude werd breedvoerig besproken. De voorzit ter deelde mede, dat het bestuur de voort zetting der exploitatie niet verder mogelijk achtte, omdat er een nadeelig saldo van 6 per week bestaat. De ouders hebben een hulpactie georganiseerd en een voorloopige garantie toegezegd van 7.61 per week bo ven het gewone schoolgeld. De ouders vra gen, te willen medewerken aan de instand houding van de school. De heer W. B o s laakte de houding van de ouders, die hun kinderen van de school hebben afgenomen. Door het sluiten van de school wordt een arbeidster op straat gezet. Spr. wilde, dat het bestuur aanbleef en probeerde de verloren leerlingen terug te krijgen. De voorzitter zeide, dat men er geen geld voor heeft, zoo maar door te gaan. De heer A. Bakker, die vanaf de op richting lid van de commissie voor de kleu terscholen is, kwam tegen de woorden van den heer Bos op. Niet de tekorten hebben de moedeloosheid der commissie opgewekt, maar net terugloopen van het aantal leer lingen. De heer N. Stam merkte op, dat de kin deren uit Broek met opzet thuis werden ge houden om politieke redenen. Nadat nog uitvoerige besprekin gen waren gevoerd, besloot men met het voorstel van het bestuur,, de inrichting van de school tegen zeer geringe vergoeding beschik baar te stellen, accoord te gaan. De ouders zullen nu de beslissing in handen hebben of de school zal doorgaan of niet. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende heeren P. Mienes, M. Wagenaar en A. Bakker herkozen. In de plaats van den heer Jb. Rutsen, die zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer G. Post te Zuidscharwoude gekozen, in de vacature- Bierman werd de heer P. van Exter be noemd. EGMOND AAN ZEE. Kleedingcomité. - In het comité ter uit reiking van de bij den distributiedienst voor een winterjas ingeleverde goederen zijn voor onze gemeente aangewezen de dames SnoeksVeldkamp, A. Dekker en J. Jansen. WIERINGERWAARD. Het Witte Kruis. - Maandagavond ver gaderde de afd. Wieringerwaard van het Witte Kruis in het café van den heer R. Breed onder leiding van den heer C. Haring huizen. Aanwezig slechts -7 leden. De verkoop van de Emmabloem heeft 26.50 bruto opgebracht; netto bleef er 19.75 over; een ziekenkamer in verband met luchtbescherming is nog steeds inge richt; het bestuur heeft besloten een elec- trisch apparaat aan te schaffen ter verkrij ging van frissche lucht. De begrooting 1941 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 792. Tot bestuursleden (aftredend mevr. Met- zelaarKaan en de heeren J. van Ham en C. Haringhuizen) werden gekozen mevr. KosterWaiboer en de heeren A. Kalis en Hofste. Hierna deelde de voorzitter nog mede, dat wegens zijn bedanken als bestuurslid ook zijn lidmaatschap van het bestuur der zwem- vereeniging ophoudt. In deze vacature werd gekozen de heer Hofste. Bij de behandeling van den beschrijvings brief werd op voorstel van den voorzitter aan punt 10b een amendement toegevoegd, waarbij bepaald wordt, dat voor de pupillen niet méér betaald moet worden dan door Amsterdam en dat ook voor hen dezelfde rechten zullen gelden. Als afgevaardigde werd de heer Haring- huizen met algemeene stemmen benoemd, terwijl dr. Spits als plaatsvervanger werd gekozen. Bij de rondvraag bracht de heer Sieswerda dank aan den scheidenden voorzitter voor alles wat hij in het belang van het W. K. heeft gedaan. Bij de sluiting bracht de voorzitter dank aan de aftredende bestuursleden, alsmede voor de prettige samenwerking. Spreker herinnerde eraan, dat hij 42 jaar geleden als eerste voorzitter van de nieuwe afdeeling optrad. Hij achtte nu den tijd gekomen om het werk aan jongere krachten over te laten. Frits' eerte officieele kennismaking met de sirene had plaats vele maanden geleden de jongen was toen nog geen twee jaar toen het instrument op een middag ge durende eenige uren proef gestoomd heeft. Omdat er van slapen toch wel niet veel zou komen, hoefde de jongen ter eere van dit gebeuren dien middag niet naar' bed voor zijn dagelijksch middagdutje. Het zijn fees telijke uren geworden. „Mammie, weer sreene!" juichte Frits telkens, „ikke ook sreene loeoeoeoehl" En toen voor zijn mammie eindelijk het ver lossende oogenblik van het einde der oefe ning kwam, zeurde Frits: „Mammie, sreene niks meer zegge, sreene stuk'.'' Vele weken nadien heeft Frits in huis zijn sirene doen weerklinken, zoowel de janktoon als de gelijkmatige toon. En met niets was hij er toe te brengen dit onwel luidende enerveerende spelletje er aan te geven. Toen gebeurde zekeren nacht het onver wachte, dat de echte sirene weer begon te janken. Eenige seconden later hoorden mammie en pappie in hun slaapkamer bo ven het geloei uit de juichende stem van hun zoon: „Mammie, pappie, sreene, sreene: oeoeoeh!" Frits mocht toen zoo maar mid den in den nacht op staan en met mammie en pappie in het pikkedonker mee naar be neden gaan. In de huiskamer werd de fijne schemerlamp in den hoek aangeknipt en daar gingen ze gedrietjes leuk bij elkaar zitten. Mammie deelde chocolaadjes uit en pappie zei: „nu blijven we hier gezellig zoo zitten tot de sirene weer gaat en dan gaan we allemaal weer fijn naar bed". Dat was pas een avontuur. Dagen daarna was Frits er nog vol van. Aan ieder, die hij ontmoette, vertelde hij zijn belevenissen: „Sreene gaan, opstaan, sekaatjes eten, weer sreene gaan, naar bed!" Maar sindsdien biedt de nacht Frits een teleurstelling als de sirene uitblijft met alle heerlijke gevolgen van dien. Eiken avond bij het onderstoppen is zijn laatste vraag: „Mammie, vannacht sreene'!" Misschien jongetje", zegt mammie dan. „Dan opstaan en sekaatjes eten?" Natuurlijk, ga nu maar fijn slapen". Maar het eerste wat de ouders 's morgens in alle vroegte na een ongestoorde nacht rust hooren, is de huilerige stem van hun teleurgestelden jongen: ,£reene niet gaan, bah flauw!" Bij Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. Vergadering afd. H.M.v.L. - Vrijdag avond had in het lokaal van den heer R. Breed onder leiding van den heer P. Visser Az. een vex-gadering plaats van de afd. H.M.v.L. Aanwezig 19 leden, waarvan het meerendeel uit de buitenwijken. Ingekomen was een schrijven van den secretaris, dat hij wegens leeftijd bedankt als zoodanig. Besloten werd hem een schrij ven te zenden met dankbetuiging voor het vele dat hij in het belang van de afdeeling gedaan heeft. Van het hoofdbestuur was een schrijven ontvangen met verzoek een in duplo opge maakte voordracht in te zenden voor een lid van de gewestelijke tarwe-organisatie wegens aftreden van den heer P. Visser Azn. (herkiesbaar). Op voorstel van 't be stuur werden resp. de heeren P. Visser en A. Rot als nrs. 1 en 2 op de voordracht ge plaatst. Van den inspecteur der dir. belastingen was bericht ontvangen, dat de waarde van onroerende goederen z.i. evenveel is als op 1 Mei 1939. In de plaats van de heeren D. Sleutel, P. Blaauboer Cz. en P. Visser Az. (niet her kiesbaar) werden na verschillende stem mingen tot bestuursleden gekozen de hee ren Daan Kaan en Jb. Sleutel en A. Rot. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten den heer Y. de Boer te vragen die een lezing zal houden als onderw. „Agrarische jaarbeurs" met filmvertooning, alsmede den heer Lienesch voor een praatavond. Bij de rondvraag vroeg de heer K. Kos ter of het bestuur heeft gedacht over de aanschaffing van een grasdroger. De heer Daan Kaan lichtte nader toe, dat in Zuidholland reeds een tiental gras drogerijen zijn geplaatst en zeer goed vol doen. Spr. verzocht deze zaak grondig te onderzoeken. Aldus besloten. Op voorstel van den heer Hofstee werd de heer D. Sleutel benoemd tot lid van ver dienste. HOOGWOUD. Door vallenden boom getroffen. - Bij het boomenrooien nabij het erf van K. de Ruiter aan het Noordeinde is een boom onverwachts neergestort. De vallende boem vernielde draden van het electrisch net en van de radiodistributie. Een 15- jarige leerling-monteur van de fa. Nips- hagen uit de Weere was in een paal van de radio-distributie geklommen om de dra den los te maken en werd door de takken van den vallenden boom getroffen, waar bij hij zijn enkel brak. De onfortuinlijke knaap, die klimsporen aan had, kon veilig uit den paal naar beneden worden ge haald, waarbij een der sporen naar om laag viel, juist op het hoofd van een mede arbeider. Deze liep een flinke hoofdwonde op. Door dr. Pool zijn de beide slachtoffers behandeld, waarna de jongen naar een ziekenhuis te Hoorn vervoerd werd. (N. H. C.) TOUWEN LANGS DE GRACHTEN. Mijnheer de Redacteur! Zou 't geen aanbeveling verdienen als van gemeentewege langs de grachten touwen werden gespannen, waarvan Alk maar zeker een zeer grooten voorraad heeft vanwege zijn week- en jaarmarkten en die toch tegenwoordig bijna niet ge bruikt worden? Mogelijk zou het te water raken van menschen verminderen en zouden de kos ten zeer laag zijn. Alkmaar, 23 October 1940. Een bewoner van de Oudegracht. (Ongecorrigeerd.) N.V.V.-GEMEENSCHAP „VREUGDE EN ARBEID" OPGERICHT. De persdienst .van het N.V.V. deelt o.m. mede: „Vreugde en arbeid", de nieuwe ge meenschap, die heden als onderdeel van ?iet Nederlandsche Verbond van Vakver- eenigingen door den commissaris van het N.V.V., den heer Woudenberg, is gesticht, zal over enkele dagen een aanvang maken met de uitvoering van een aantal zeer omvangrijke plannen in dienst van de geestelijke en cultureele verheffing van den Nederlandsehen arbeider. De instelling van een „vreugde- en ar beidsorganisatie die onder leiding zal staan van den heer A. 't Hart, bekend uit het „Instituut voor arbeidersontwikkeling" beteekent een uitbreiding van het werk der Nederlandsche vakbeweging over een terrein, dat ondanks alle goedbedoelde pogingen door de versnippering onvol doende is bewerkt. De socialistische geest van de nieuwe ordening legt de verplichting aan de vak- vereeniging op in den vrijen tijd van eiken volksgenoot tegemoet te komen aan zijn behoefte aan geestelijke en lichamelijke ontwikkeling. Het werk van „Vreugde en Arbeid" zal op Zondag 3 November a.s. officieel wor den geopend. Ter gelegenheid daarvan wordt in 't Concertgebouw in Amsterdam een buitengewoon concert gegeven door het concertgebouw-orkest, onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg. Ontspanning en kunstgenot zullen in het V. en A.-werk een belangrijke plaats innemen. Maar daarnaast zal aandacht ge schonken worden aan het vraagstuk van de verbetering van het handwerk, de sti muleering van de vakbekwaamheid, de bedrijfsscholing, lichamelijke ontwikke ling, het organiseeren van vacantiereizen en het inrichten van vacantieverblijven naast de reeds bestaande. RUIT INGEWORPEN. Te Den Haag is in den nacht van Dinsdag op Woensdag door onbekenden een ruit in geworpen van 'n groepshuis der n.s.b. in de Pluvierstraat in Duindorp. Gisteravond werd: een steen geworpen door een spiegelruit van het kringhuis-West der n.s.b. in de Buys Ballotstraat. De politie stelt een onder zoek in. VERKIEZINGSREDE VAN ROOSEVELT. New-York, 24 Oct. (D. N. B.) In zijn ver kiezingsrede in Philadelphia heeft Roose velt o.m. nog gezegd, dat de regeering er van beschuldigd wordt de Vereenigde Staten in den oorlog te leiden. Daartegenover verklaarde de president,, dat al zijn denken en handelen in den loop van deze jaren gericht is geweest op het doel den wereldvrede te behouden en in het bijzonder voor de Vereenigde Staten en het westelijke halfrond den vrede te be waren. Een sterke verdediging, zoo ging Roose velt verder, is de beste garantie voor vrede en veiligheid op het westelijke halfrond. Spr. verzekerde nogmaals, dat hij en de minister van buitenlandsche zaken den weg naar den vrede bewandelen en ver klaarde o.a.: Wij willen niet deelnemen aan vreemde oorlogen, wij willen niet ons leger, onze vloot of ons luchtwapen uitzenden voor den strijd in vreemde landen buiten het Amerikaansche vasteland, uigezonderd het geval, dat wij worden aangevallen. DE ONTMOETING TUSSCHEN DEN FUHRER EN FRANCO. Milaan, 24 Oct. (D. N. B.) De ontmoeting van den Führer en Franco heeft in Noord- Italië groot opzien en levendige instemming gewekt. De dagbladen wijzen op de groote politieke en internationale beteekenis van het onderhoud aan de Fransch-Spaansche grens. De Corriere Delia Sera wijst er op, dat de bijeenkomst een nieuw bewijs vormt voor de gemeenschap des geestes en der doelstellingen, benevens van de vriend schap, die de volken der spil verbindt met het volk van het nieuwe Spanje. De ontmoeting krijgt een bijzondere be teekenis op het oogenblik, dat Engeland door Churchill en Eden vergeefs zijn laatste pogingen in het werk stelt om bondge- nooten te vinden, die zouden moeten strijden voor het in puin vallende im perium. De houding van het nieuwe Spanje heeft nooit twijfel doen ontstaan. De ontmoeting in de Pyreneeën, aldus de Stampa, maakt een einde aan alle tenden tieuze manoeuvres van Londen om verwar ring te doen ontstaan in de duidelijke hou ding van Spanje. De vriendschap van Spanje met de spilmogendheden is door het bloed bezegeld en zal iedere proef door staan. DE AARDBEVING IN ROEMENIE. Boekarest, 23 Oct. (D. N. B.) Naar het seismologisch instituut van Boekarest mededeelt, lag de haard van de krachtige aardbeving van gisteren in de bergen van Wrantsch, die voor de oostelijke Karpa- then liggen. Waar de oudere tectonische lagen der Moldavische bergen de jongere bei-gen der Karpathen ontmoeten, zou zich op een diepte van 160 tot 200 K.M. een aardspleet bevinden, die de haard der beving vormt. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten zijn bij de aardbeving drie perso nen gedood door instortende huizen, een groot aantal menschen is voor een deel zwaar gewond. EERSTE BLAD IBSCHKEVEN DOOR CHARLES FLANDERS I'mfca-BNTNGBN VAN ALEXANDER R A V MOND Vanochtend is de 55-jarige uit Hoensbroek in de staatsmij het vervoeren van materialen raakt tusschen een schachtki maaiveld. De man was onmidd Uitzending Het A.N.P. meldt: Het is mo ken, een verbetering te breng zendtijd der omroepvereeniging tingstijd wordt nu 7.15 uur. D van nieuwsberichten om 6 uur vervalt. In de plaats daarvan kc ste nieuws van het A.N.P. van Een deel der aangeslotenen 1 distributie kan ook nog later be ren, n.l. wanneer hun centrale telefoondraad met de studio v De centrales, die muziek ei door den aether opvangen, kunn geen berichten meer geven na centrales met lijnaansluiting ecl melijk in de groote steden, ge avond om 8 uur en 10 uur nieu De belangrijkste berichten van dingen worden door de radio de mórgen om 8 uur herhaald. H radiopraatje blijft voorloopig 5.15 uur. MAZURKA. Harmc De indrukwekkende film van getiteld Mazurka, is in alle opzii nogmaals onder de aandacht van te komen. Want de regisseur heeft met zijn keur van medew boeiends en ontroerends tot star Pola Negri zingt de beroemde sc Peter Kreuder. De intrige van d bijzonder interessant en daar vooraf niets van den inhoud Doch wie Mazurka nog niet za, de gelegenheid niet. Belangrijke den verder vervuld door Albri hals en Ingeborg Theek. {OPGAVE AMSTERDAMSCHE 1 Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 24 October staatsleeningen. Vor 4 Nederland 1940 11 96 33)4 Nederl 1938 8ï: 3 Ned.-lndië 1937 82 5)4 Duitschl. m. verkl. 3? bank-instell1ngen. Amsterd. Bank112 Handel Mij. Cert. v. 250 10P Koloniale Bank160 Ned. Ind. Handelsbank .118 INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie .1121 Calvé Delft Cert. 84 Nederl. Ford324: Lever Bros 126: Philips Gloeit. Gem. Bezit 189' INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 40 Anaconda 24 Bethleh. Steel /O' Cities Service 51 General Motors 443 Kennecott Copper 313 North American Rayon 197 Republic Steel 193 Standard Brands 5s/( Steel comm5(ji CULTUUR MAATSCH. H. V. A397 Java Cultuur223 Ned. Ind Suiker Unie 221 Verg. Vorstenlanden 105' PETROLEUM. Dordtsche Petr. 210' Kon. Petr. 233' Phillips Oil29' Shell Union es Tide Water feJ RUBBERS. Amsterd Rubber 216 Deli Bat Rubber .166' Hessa Rubber Oostkust 139 Rotterdam Tapanoeli 69 Serbadiadi108 interc. Rubber 35 SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 100 Java—China—Japan lijn 124 Kon. Ned. Stoomboot .116 Scheepvaart Unie 1416 Deli Batavia 1511 Oude Deli214 Senembab174 AMER SPOORWEGEN. Atchison lopeka 171 Illinois Central8* Southern Pacific 9' Southern Railw. 131 Union Pacific 74 Can Hac39 (Schriftelijke en tel.-t: Valuta's: New-York 1.88 3/16—1.88 9/ 75.2875.43; Brussel 30.1130 sinki 3.813.82; Stockholm 44 Zürich 43.59—43.68. Bankpapier: New-York 1.86 1/21.90 1/4 30.0830.20; Stockholm 44 Zürich 43.55—43.72.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2