DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. r De puinruimers zijn niet tegen hun taak opgewassen. Het oude karakter van Londen gaat verloren. LUCHTAANVALLEN OP MIDDEN ENGELAND. Engeland en Griekenland. Een onderhoud tusschen hitier en maarschalk Petain. Een conferentie te Delhi. VERDUISTERINGS TIJDEN. van 18,25 tot 8.24. Bonnen voor boter, kaas, suiker, brood en vleesch. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Hand-1 druk kerij v/h. HEPMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 253. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Vrijdag 25 October 1940 Stockholm, 24 October (D. N. B.) Vol gens hier ontvangen berichte is men te Londen algemeen van oordeel, dat de 5000 pioniers en de 3<000 werkloozen, die te werk zijn gesteld bij de opruiming in de verwoeste wijken, niet tegen hun taak op gewassen zijn. Honderden straten zijn nog bedekt met puin van muren en huizen. Gisteren zijn de eerste 2000 werklooze mijnwerkers uit. Zuid-v/ales te Londen aangekomen. Zij worden speciaal gebruikt voor het uitgraven van volgestorte tun nels en andere ondergrondsche werken en voor het doen springen van huizen, die tengevolge van beschadigingen gevaar voor instorten opleveren. De volgende week zal het aantal puin ruimers meer dan 15000 bedragen en bin nen afzienbaren tijd zal het, naar men aanneemt, tot 20.006 zijn gestegen. Ook in de andere groote industrie- en havensteden van Engeland is men koorts achtig aan het opruimen, om gelijken tred met de toenemende verwoestingen te kunnen houden. Het herbouwwerk is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Alleen in de belaigrijkrijkste wapenfa brieken en in de havens mogen herstel lingen ten uitvoer worden gelegd. Andere herbouwwerkzaamheden zijn verboden op grond van het gebrek aan materiaal. Vele kunstschatten gaan verloren. Madrid, 24 October (A. N. P.) In een hoofdartikel van het dagblad „La Prensa" wordt de vernieling van Londen in bewo gen termen betreurd. Een terugblik wer pend op de verwoestingen in barbaarsche tijden schildert het blad het lot van de bevolking van de bouwwerken en van de kunstschatten van Londen. Het blad twij felt aan de mogelijkheid tot herbouw, daar noch Athene, noch Byzantium de voorma lige beteekenis teruggekregen hebben. Het is onmogelijk aan de nieuwe stad het oude karakter te geven.' De aanvallen op Liverpool en Midden-Engeland. Stockholm, 24 Oct. (D. N. B.) Volgens een hier ontvangen vertrouwelijke inlich ting baart de verscherping der Duitsche luchtaanvallen op Liverpool en de steden in 't industriegebied van midden-Engeland de Britsehe regeering veel zorg. Men neemt aan, dat deze verscherping volgens een bepaald systeem geschiedt en dat de Duitsche luchtmacht de uitwerking der verwoestingen in de docks en de haven werken aan de Theems wil versterken door de installaties van denzelfden aard aan den mond van de Mersey te vernielen. Ongeveer de helft der werke aan de Theems zijn thans geheel onbruikbaar en daardoor heeft de haven van Londen vrij wel afgedaan. Des te grooter wordt de betekenis der havens aan de westkust, die overigens reeds overbelast zijn en welker vermogen eveneens op gevaarlijke wijze wordt verminderd door de krachtiger en meer geconcentreerde Duitsche aan vallen. De aanvallen op de Schotsche Oostkust. Berlijn, 24 Oct. (D. N. b.) Een afdeeling Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht de oostkust van Schot land aangevallen. Met groot succes zijn in een stad objecten gebombardeerd, die van beteekenis voor den oorlog zijn. De uit werking der aanvallen bleek uit verschei dene branden en groote rookwolken. De Duitschers zagen, dat Engelsche nachtja gers opstegen, die echter geen gevecht met de Duitsche toestellen waagden. Alle Duitsche machines keerden op haar bases terug. Schade aan het spoorwegnet. Berlijn, 25 October (D. N. B.) Sterke foimaties van het Duitsche luchtwapen zijn Donderdagavond opgestegen om aanvallen op Londen te ondernemena De Associated Press meldt bijzonder heden uit Londen over de uitgebreide scha de aan 't Engelsche spoorwegnet door de Duitsche luchtaanvallen. Een zware bom heeft een viaduct van acht spoorlijnen verwoest, zoodat het verkeer nog slechts met moeite langs twee lijnen kan worden gehandhaafd. Een aantal goederen en mu- nitietreinen alsmede benzinewagons werden door brandbommen vernield. Een reusachtige homkrater heeft geruimen tijd alle lijnen in een zeer belangrijke streek geblokkeerd. Men is in Griekenland niet gerust. Stockholm, 24 Oct. (A. N. P.). „Engeland wil in Griekenland het initiatief nemen", aldus constateert de Londensche „Times" in een artikel, dat Woensdag door den Lon- denschen correspondent van de Stockhoks Tidningen aan zijn blad is doorgegeven. In een hoofdartikel van de Times wordt verder gezegd, dat de Engelsche regeering vast-, besloten is, geen tweede Noorwegen op te roepen. De Engelsche vloot zal zich dezen keer niet laten overrompelen zooals in Scandinavië. De „Nacion" houdt zich in een speciaal bericht uit Londen openlijk bezig met de voorbereide Engelsche bomaanvallen op Roemeensche petroleumbronnen. Dienten gevolge hebben de huidige pogingen ten doel in Turkije of Griekenland geschikte steunpunten hiervoor te krijgen. Dit ver helderende artikel deelt verder mede, dat volgens de algemeene opvatting deze be langrijke onderneming tot dusverre alleen om redenen van practischen aard is uit gesteld en niet wegens diplomatieke scru pules achterwege is gebleven. Onrust in Griekenland. Alexandrië, 24 Oct. (A. N. P.) Naar Transozean meldt, maken reizigers, die uit Saloniki aankomen, melding van een on rustige stemming onder de Grieksche bevol king en wel voornamelijk onder de bewoners van het eiland Kreta en verscheidene andere kleine eilanden voor de Grieksche kust. Onder de bewoners doet hardnekkig het gerucht de ronde, dat de Engelschen van plan zijn Kreta en andere strategische be langrijke Grieksche eilanden te bezetten. Men heeft den indruk, dat iederen dag een beslissende slag van de Engelschen te verwachten is. DE JAPANSCHE DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGING IN MOSKOU. Moskou, 24 Oct. (D.N.B.) Tezamen met den nieuwen Japanschen ambassadeur, ge neraal Tatekawa, is hier ook de Japansche gezant, Nisji, aangekomen, die vroeger den post van ambassaderaad in Moskou be kleedde. Dit is de eerste maal, dat Japan in Moskou behalve door een ambassadeur ook og door een gezant is vertegenwoordigd. Een bespreking in een salonrijtuig. In Frankrijk, 24 Oct. Het D.N.B. ver spreidt het volgende communiqué: De Führer ontving vandaag het Fransche staatshoofd tevens president van den Franschen ministerraad, maar schalk Pétain. Bij de besprekingen waren aanwezig de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. en de vice-voorzitter van den Franschen ministerraad, Laval. Het onderhoud tusschen Hitier en Pétain. In Frankrijk, 24 Oct. (D.N.B.) Over de ontmoeting van den Führer met het Fransche staatshoofd verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: De bespreking van den Führer met maarschalk Pétain, waarbij aanwezig waren de vice-voorzitter van den Franschen ministerraad, Laval, en de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, is vanmiddag laat ge voerd in den specialen trein van den Führer op een klein station in het be zette gebied van Frankrijk. Pétain, die aan de demarcatielijn werd opgewacht door ambassadeur Abetz, kwam, vergezeld van Laval per auto op de plaats van bespreking aan, waar een bataljon van het leger, door het presenteeren van het geweer aan den Franschen maarschalk de eerebe- wijzen bracht. Bij den ingang van het stationsge bouw ontvingen von Ribbentrop en de chef van het opperbevel van de weer macht, generaal veldmaarschalk Keitel, vergezeld van den chef van het proto col, gezant von Doernberg, de Fransche staatslieden en begeleidden hen naar den specialen trein, waar de Führer voor zijn wagon het Fransche staats hoofd opwachtte. In het salonrijtuig van den Führer begon daarop de be sprekingen. Nadat deze bespreking was Rome, 24 Oct. (D.N.B.) In Italiaansche politieke kringen verklaart men, dat de conferentie van in het Oosten liggende lan den van het Britsehe rijk, die te Delhi zal worden gehouden, rechtstreeksch verband houdt met de reis van Eden naar Cairo. Het is klaarblijkelijk de bedoeling, dat in de onder Engelsche heerschappij staande lan den iets als een politieke, militaire en eco nomise' autarkie wordt tot stand ge bracht voor het geval dat tengevolge van het slechter worden van Engelands positie in de Middellandsche zee ook de laatste ver- bindingsmogelijkheid via die zee zou ver dwijnen. Eden wil gedurende zijn verblijf te Cairo eenheid in dit autarkische streven brengen, om een autonoom optreden der in aanmer king komende landen mogelijk te maken. Overigens schijnen, aldus zegt men hier verder, de resultaten, welke Eden tot dus verre verkregen heeft, het Engelsche opti misme in het geheel niet te rechtvaardigen. Italië slaat deze Etigölsche manoeuvre met de grootste kalmte en het grootste vertrou wen gade, daar het er zeker van is, dat de Italiaansche weermacht al deze plannen zal doen mislukken. JAPANSCHE PERS OVER DEN BIRMA WEG. Tokio, 24 Oct. (D.N.B.) Doordat de Ja pansche weermacht gelijktijdig met de opening van den Birmaweg tot tegenmaat regelen is overgegaan, is het bewijs gele verd, zoo schrijft de Mikayo Sjimboen, dat ook deze eenige weg van aanvoer voor Tsjang-kai-sjek niet meer van groote waarde is. Tsjang-kai-sjek kan thans niet alleen gebrek aan oorlogsmateriaal maar ook honger verwachten. Zijn hoop op hulp van Engeland of de Ver. Staten is kansloos. Zou men Tsjang-kai-sjek naar eigen opvat ting laten handelen, zoo vervolgt het blad, dan zou hij zich voor het Japansche leger wel bukken en daardoor meewerken aan den vrede in China en het Verre Oosten. Ook de personen in zijn omgeving die een wijden blik hebber, zouden zulk een staD toejuichen. Maar er zijn bepaalde hinderpa len aanwezig, die niet zijn weg te nemen en die hem beletten volgens zijn opvatting te handelen. Het blad noemt dit „zeer betreu renswaardig" en verklaart, dat Japan daar om met alle kracht zal blijven probeeren naar een snelle vernietiging van het anti- Japansche bewind in China te streven. EDEN NIET NAAR ANKARA? Istanboel, 24 Oct. (D.N.B.) De Turksche bladen publiceeren een Reuterbericht waar in wordt tegengesproken, dat Eden voorne mens is Ankara te bezoeken. Deze tegen spraak heeft hier eenige verrassing uitge lokt, daar het bezoek van den Engelschen minister van oorlog sinds het einde van de vorige week, naar opvatting van 'talrijke kringen alhier, te verwachten was. Ook in Engelsche kringen meende men, dat Eden naar Ankara zou komen. Het feit dat hij hiervan zou afzien, wordt in diplomatieke kringen druk besproken. Naar verluidt, was dé ruggespraak van de Engelsche gezanten te Sofia en Belgrado met den Britschen ambassadeur in Turkije welke ontmoe ting in Istanboel plaats had o.a. bestemd om inlichtingen in te winnen die aan Eden zouden worden voorgelegd. POOLSCHE SPIONNAGEORGANISATIE IN ROEMENIE ONTDEKT. Boekarest, 24 Oct. (D.N.B.) De politie der legionnairsbeweging is er in geslaagd een uitgebreide Poolsche spionnage-organisatie in Roemenië te ontmaskeren. Toen zij giste ren alle tot het Poolsche gezantschap be- hoorende huizen doorzocht, vond zij nieuw materiaal over den opbouw der organisatie en haar connecties met het Britsehe gezant schap. beëindigd, begeleidde de Führer Pétain naar zijn auto. Ook bij het ver trek werden aan Pétain de militaire eebewijzen gebracht. EEN ONDERHOUD TUSSCHEN ROOSEVELT EN HULL. Washington, 25 Oct. (D.N.B.) Het Witte Huis maakt bekend, dat president Roose velt, na het bestudeeren van telegrammen van overzee, den minister van buitenland sche zaken, Huil, bij zich ontboden heeft voor een onderhoud. De secretaris van het Witte Huis, Earley, ontweek het antwoord op de vraag, of dit duidde op een critiekem toestand. De minister van oorlog, Stimson, heeft in een persconferentie verklaard, dat het depar tement van oorlog de nieuwe weerafdeelin- gen van geweren zal voorzien. De weeraf- deelingen zijn van de grootste beteekenis, aldus Stimson, voor de nationale verdedi ging, vooral indien de Vereenigde Staten weer in een oorlog betrokken zouden wor den. Roosevelt overlegt. New-York, 25 Oct. (D.N.B.) Nadat Roo sevelt een haastige gedachtenwisseling had gevoerd mét staatssecretaris Huil, in ver band waarmede de persconferentie van den staatssecretaris moest vervallen, zijn in den loop van den middag de plaatsvervangende minister van oorlog, Patterson, en de chef van den generalen staf, Marshall, ontboden voor overlag op het Witte Huis. Men ver moedt, dat zoowel de toestand in Europa als die in het Verre Oosten werd besproken. DE STUDENTENRELLETJES TE BELGRADO. Belgrado, 24 October (D.N.B.) De univer siteit van Belgrado is voor eenige dagen ge sloten in verband met de studentenrelletjes, die zich ook vandaag hier en daar hebben voorgedaan. De relletjes zijn veroorzaakt door demonstraties van links georiënteerde studenten tegen de invoering van den nume rus clausus aan de Zuid-Slavische univer siteit en hoogescholen. De Joden hadden tot deze demonstraties aangezet, waartegen na tionaal denkende studenten zich verzetten. BRITS CHE AANVAL OP BERLIJN. Slechts enkele vliegtuigen kwamen hoven het stadscentrum. Berlijn, 25 Oct. (D.N.B.) In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben Britsehe vliegtuigen de rijkshoofdstad aangevallen. Een deel der toestellen werd door het af- weervuur der luchtdoelartillerie voor het bereiken van het stadsgebied naar Noorde lijke en Zuidelijke richting verdreven. Slechts aan enkele vliegtuigen gelukte het boven de eigenlijke stad te komen. Door het laaghangende wolkendek heen wierpen zij op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen op woonwijken, tuindorpen en buitenhuisjes. Een crematorium werd door een brisantbom getroffen. Er ontston den verscheidene branden, die snel ge- bluscht konden worden. Voorts werden eenige personen gewond. Twee Britsehe vliegtuigen werden reeds bij het naderen van de stad neergeschoten. GEEN COMMUNISTISCHE CANDIDAAT BIJ AMERIKAANSCHE PRESIDENTS VERKIEZINGEN. New York, 24 October (D.N.B.) Krachtens besluit van het federaal gerechtshof is de communistische partij van deelneming aan de presidentsverkiezingen uitgesloten. DE ENGELSCHE AANKOOPEN VAN OORLOGSTUIG IN AMERIKA. Washington, 24 Oct. (D.N.B.) De minister van handel, Jones, heeft bekend gemaakt, dat Engeland in het eerste jaar van den oorlog voor 780 millioen dollar Amerikaan- sche vliegtuigen springstoffen, vuurwapens, staalproducten, werktuigmachines, petro- leumproducten en chemicaliën heeft ge kocht. In het eerste oorlogsjaar waren de ver schepingen naar Groot-Britafnnië 57 procent hooger dan in dezelfde periode van het voorafgaande jaar. HIMMLER NAAR DUITS CHLAND TERUGGEKEERD. Barcelona, 24 October (D.N.B.) - De chef der Duitsche politie, rijksleider Himmler, is vanochtend per vliegtuig naar Duitschland teruggekeerd. Bij het vertrek was onder meer de commandant der Spaansche politie, graaf Mayalda, aanwezig. Himmler heeft een bedrag van 20.000 pesetas beschikbaar gesteld .voor de slachtoffers der overstroo- mingen in Catalonië. ONRUSTIGE STEMMING IN GRIEKENLAND. Athene, 24 Oct. (D.N.B.) De Londensche zinspelingen op een eventueele bezetting van de Grieksche eilanden door Engeland heeft in Athene groote ongerustheid ver oorzaakt. Van Grieksche zijde wijst men op nieuw op de herhaalde officieele verklarin gen van den Griekschen minister-president Metaxas, dat hij de Grieksche onschend baarheid en onafhankelijkheid tegen elkeen met de wapens zal verdedigen. Deze ver klaringen, zoo betoogt men hier, gelden ook voor de in de Londensche radio gemaakte zinspelingen. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 25—26 Oct. op 1.40 onder 15.44 De rantsoenen bleven onveranderd. Suiker. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij deelt mede, dat ge durende het tijdvak van Zaterdag 26 October a.s. tot en met Vrijdag 22 No vember a.s. de met ,42" genummerde bon van het algemeen distributiebon- boekje recht geeft op het koopen van één kilogram suiker. Boter en vetten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis scherij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van Zaterdag 26 October tot en met Vrijdag 1 Novem ber a.. geeft de met „14" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft gedurende genoemd tijd vak de met „14" genummerde bon recht op het koopen van een half pond mar garine of boter. De bonnen, welke op 1 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 8 November a.s. Zooals reeds eerder werd hekend ge maakt, zal geen reductie op den prijs van boter bij afgifte van bepaalde bonnen der vetkaart meer worden verleend. Kaas. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij deelt mede, dat ge durende het tijdvak van Maandag 28 October tot en met Zondag 10 Novem ber a.s. de met „39" genummerde bon van het algemeen distributiehoekje recht geeft op het koopen van 100 gram kaas. Brood. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis scherij deelt mede, dat gedurende hpt tijd vak van Maandag 28 October tot en met Zondag a.s. de met „12" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht ge ven op het koopen van 2500 gram rogge brood of 200 gram anderb rood. Elk der bon nen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 3 November nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn rot en met Dinsdag 5 November a.s., met dien verstande, dat zij op 4 en 5 November a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van brood in hotels, restaurants e.d. Vleesch. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van Maandag 28 October tot en met Zondag 3 November a.s. geeft elk der vier met „06 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „06 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 3 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 10 November a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 4 tot en met 10 November a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, res taurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bom kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikeleri, tongenworst en nierbrood en 150 gram voo- bloedworst.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1