STILLE NO. 9 KRUSCHEN De bevoorrading en rantsoeneering in België JdacktÉecichtm •ncaomtK vandoor CHARLES FLANDERS Maatregelen om fouten van hef stelsel te verbeteren Oprichting van warencentrales, een nationale landbouw- en voedingscorporatie en een commissariaat voor prijzen en loonen. BUITENLAND. Rheumatische pijnen EERSTE BLAD 3 li. (Van onzen Brusselschen correspondent.) In het land van de kermissen en de Pal- lieters wordt de beperking van alles wat den inwendigen mensch moet versterken en comfort moet verminderen onmiddellijk als een ramp gevoeld en ook alles wordt dan gedaan om de gevolgen daarvan te voorko men. Zulks beteekent dat een jacht is inge zet, sedert verscheidene maanden, op alles wat maar eetbaar is en kan opgeslagen wor den. De sluikhandel bloeit weelderig. Het publiek zelf is veel oorzaak, dat de woeker handel zoo'n geweldige uitbreiding heeft genomen en dat sommige artikelen, zooals boter, vrijwel niet of in volstrekt onvoldoen de mate, op de markten verschijnen. Het biedt zelf fabelachtige prijzen aan en de landbouwer, die hoogere prijzen aangebo den krijgt, zonder veel risico te loopen, en deze prijzen weigert om zich aan de opge legde reglementeering te houden, is ver te zoeken. Het publiek dat overige eenige geld middelen beschikt, hamstert er lustig op los met de herinnering aan den toestand van 1914-1918 voor oogen. Dit wordt natuurlijk in de hand gewerkt door fluistercampagnes, welke er op berekend zijn om het geloof in gang te doen vinden dat West-Europa dezen winter moet verhongeren, alhoewel van of- ficieele zijde alles wordt gedaan om vertrou wen in de toekomst te scheppen en te doen aannemen wat de werkelijkheid is, n.l. dat er beperkingen en verminderingen noodza kelijk zijn, doch dat iedereen het zijne kan hebben tegen behoorlijke prijzen, indien iedereen zich ook aan een zekere tucht on derwerpt. Maar deze 'overtuiging zal'slechts ingang vinden als zij van hoogerhand wordt opgelegd en als het bewijs door de ervaring is geleverd dat er inderdaad genoeg is voor iedereen, mits zekere optimistisch aan vaarde beperkingen. De handel is vrij behalve voor brood of meelproducten, koffie, vetstoffen, suiker, zeep, aardappelen, chocolade en vleesch, wat niet beteekent dat alles buiten deze produc ten is te krijgen. Thee b.v. kan men niet koopen en kaas, tot voor kort nog ruim schoots voor handen in de winkels, wordt thans eerder schaarsch. De rantsoenen zijn 225 gram brood per dag, 12,5 gram koffie of 10 gram surrogaatkoffie, 3 gram boter, 25 gram margarine en 50 gram reuzel, dit laatste per maand. Aan zetmeelhoudende producten krijgt men 20 gr. per dag, aan zout 40 gr., aan suiker 30 gr. honing, jam of der gelijke 15 gr. slechts deze maand is dit laatste gerantsoeneerd. Het dagelijksche aardappelrantsoen is 500 gram. Het maand- rantsoen aan zeep is in totaal 350 gr., de chocolade 100 gr. en het dagrantsoen vleesch 75 gr. De vetstoffen zijn hierbij het moeilijkst te bekomen. Men kan zich voorstellen, dat de moeilijkheden bij de toepassing van de rantsoeneering, welke thans worden waarge nomen, zich in elk geval zouden hebben voorgedaan, want er zijn aanwijzingen dat de voorbereiding van de rantsoeneering, on- dansk de alarmperiode van 3 September 1939 tot 10 Mei 1940 niet volledig was ver zekerd. Zoo heeft men, na korten tijd, een volledige organisatie moeten verwezenlijken van de zuivelnijverheid,met afbakening van de activiteit voor de -vervoerders en melkerijen, met verplichting voor de boeren hun melk aan de melkerijen te leveren en opheffing van bepaalde kleine,zuivelfabrie ken. Steeds was het standpunt gehuldigd van de economische vrijheid, omdat rant soeneering, zoo heette het, de schaarschte en duurte van een product in de hand werkt. Maar tezelfdertijd bleef de ervaring uit dat de bevoorrading onmogelijk is in een nood- periode, wanneer de rantsoeneering niet steunt op een krachtige organisatie van de bedrijven en de overheid zelf geen overzicht heeft en toezicht op de productie. Tezelfder tijd heeft men moeten ervaren, dat het stel- stel op zich zelf ook enkele tekortkomingen vertoonde, waarin men vroeger had kunnen voorzien, indien de rantsoeneering reeds voor 10 Mei was toegepast. Zoo gold het be ginsel, dat met de rantsoenzegeltjes in om 't even welken winkel kon worden gekocht en de winkeliers zich dan opnieuw konden be voorraden naar gelang het aantal zegeltjes dat zij hadden ontvangen, dit weer om de handelsvrijheid te eerbiedigen. Maar er was niet voor gezorgd, dat de winkels zonder onderscheid regelmatig werden bevoorraad, waarbij, het dient gezegd, de transportmoei lijkheden onmiddellijk na de overgave ook een rol hebben gespeeld. Het gevolg was, dat sommige bedrijven, die over middelen beschikten, bevoorraad werden en anderen niet, ofwel dat producten als boter, eieren en aardappelen van de markt verdwenen, dit omdat de bedrijven zelf niet in organisch verband stonden tot de rantsoeneering. Daarin is nu voorzien. Warencentrales wer den opgericht en eén Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie gesticht, welke alle bedrijven van productie, bewerking, ver werking en handel in landbouwproducten en ccdingswaren omvat, onder een verant woordelijke leiding, waarvoor ingenieur Meeuwissen, leider van het vroeger tegen den Boerenbond opgerichte Boerenfront werd benoemd. De bedrijven van landbouw grondstoffen vallen onder de corporatie en landbouw dekt ook de begrippen tuinbouw en visscherij, terwijl de corporatie alle be staande officieele groepeeringen omsluit. Er zijn ook provinciale, gewestelijke en kanton leiders. De macht van den leider is volledig. Hij wordt benoemd en afgesteld door den secretaris-generaal van het ministerie van landbouw. Er is bovendien ook èen Commissariaat voor Prijzen en Loonen opgericht, onder de leiding van mr. .Paul Bceckman, .cjie de macht heeft om prijzen en loonen vast te stellen en er toezicht over te houden. Dit commissariaat is reeds actief aan het werk en heeft, in samenwerking met de politie en de parketten, heel wat zwendelaars en sluikhandelaars onschadelijk gemaakt en gestraft. Tengevolge van de ervaring en de maat regelen werden dc verbruikers er toe ge bracht zich bij een kleinhandelaar te doen inschrijven voor het bekomen van marga rine, suiker en chocolade, terwijl nu ook hetzelfde geldt voor de aardappelrantsoe nen, waarvoor een speciale kaart wordt in gevoerd, die echter niet mgg worden aan gevraagd door degenen die over een voor raad aardappelen beschikken, welke gelijk is met het rantsoen. Het is te verwachten dat dit systeem, waardoor de bemiddeling van den kleinhandelaar voor de distributie blijft gehandhaafd en de gelijkmatige be voorrading rationeel ten overstaan van de winkels verzekerd kan worden, tot alle an dere producten zal worden uitgebreid. Bo ven zijn voorraad voor de vast ingeschre ven klanten krijgt de winkelier nog 10 t.h. meer voor klanten als schippers, militai ren, enz. Er zijn'ook hoogere rantsoenen voor bepaalde categorieën arbeiders, terwijl eveneens een melkrcgeling is voorzien voor oude lieden, kinderen en zieken. Door de officieele instanties is medege deeld dat weigerachtigen die hun tarwe, aardappelen of andere producten niet vrij willig leveren, zich bloot stellen aan op- eischingen tegen 160 fr. per 100 kg tarwe of 60 fr. per 100 kg aardappelen, dat is bene den de officieele pr" -en. Het brood wordt than., verkocht tegen 2.50 fr. per 900 gram. De broodkwestie is natuurlijk belangrijk. Het ministerie van landbouw heeft er op gewezen dat normaal door eigen productie slechts voor een vier de kan worden voorzien in de behoeften aan broodgraan. De voorraden die in het land aanwezig waren maakten het mogelijk, mits rantsoeneering de moeilijkheden na de overgave door te maken en den oogst van- 1940 af te wachten. Deze voorraden zijn verbruikt. Het brood bevat thans 30 t.h: roggemeel. Een telling heeft in Juni plaats gehad en de totale opbrengst per ha vastgesteld. De landbouwer is verantwoor delijk tegenover de gemeente voor den oogst en de gemeente tegenover de centrale besturen. Er is tot de landbouwers een op- reep gericht om zoo gauw mogelijk te dor- schen en den oogst, na aftrekking van wat zij voor bezaaiing en eigen gebruik mogen behouden, in te leveren. Het is een feit, dat ondanks', alles, de voorraden onvoldoende zullen zijn, aldus het ministerie, hetwelk er bijvoegt, dat de bestuursoverheden zich van nu af aan be ijveren om het voor de voeding der bevol king vereischte aanvullende gedeelte uit den vreemde te betrekken, met de vaste overtuiging dat zij op dit gebied de ver wachte uitslagen zullen bereiken. Het is gebleken dat de landbouwers ge volg hebben gegeven aan den oproep van spoedig hun graan te leveren. Anderzijds echter zijn vervolgingen ingespannen tegen een aantal gemeentebesturen wegens hun houding in verband met tal van voorge schreven maatregelen. Op het gebied van textiel- en lederwaren is er thans geen rantsoeneering in België. Ook de brandstoffen zijn vrij en in voldoen de mate beschikbaar, althans tot dusver,, want de rantsoeneering hangt in de lucht en zal weldra worden ingevoerd. Men acht de kolenprijzen op het oogenblik te hoog voor den gewonen levensstandaard. Men krijgt den indruk dat de autoriteiten krachtig werken om de bevoorrading van de bevolking met de essentieele waren te verzekeren en de hoop mag w'orden gekoes terd dat zij daarin zullen slagen. CORRESPONDENTIE. K. P. Z. te S. Uw verslag is in hoofdzaak een herhaling van het reeds Maandag door ons is opgenomen. Daarbij in aanmerking nemende, dat het verslag bijna een week oud is en dat wij thans over zeer weinig plaatsruimte kunnen beschikken, kunnen wij geen vrijheid vinden ook Uw verslag thans nog te publiceeren. Red. Alkm. Crt. MEINEED BIJ ECHTSCHEIDING. Een echtpaar in Den Helder had een echt scheidingsprocedure gevoerd. Als kroonge tuige was een losse werkman opgetreden, die onder eede valsche bezwarende verkla ringen tegen de vrouw had afgelegd. De rechtbank te Alkmaar had hem wegens meineed tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal had bij de behandeling voor het gerechtshof te Amsterdam bevestiging van dit vonnis ge vraagd en het Hof wees Woensdag overeen komstig dezen eisch vonnis. HANDHAVING VAN DEN ZOMERTIJD IN ENGELAND. Londen, 24 Oct. (D.N.B.) In het Lagerhuis heeft de Britsche minister van binnenland- sche zaken, Morrison, medegedeeld, dat deze winter de zomertijd zal worden gehandhaafd in verband met de bijzondere omstandig heden. HET NOODWEER IN DE OOSTELIJKE PYRENEEEN. Genève, 24 Oct (D.N.B.) Volgens de tot dusverre beschikbare gegevens heeft de ge weldige noodweerramp in de Fransche Oos telijke Pyreneeën in totaal 51 dooden ge- eischt. Tot dusverre zijn slechts de lijken van 15 personen ,;eborgen. Na'het dalen van het hooge water in de laatste 48 uur kan eerst de geweldige omvang van de ramp worden gezien. Volgens officiëele schattin gen bedraagt de schade in de dalen van de Tet, de Tech en de Agly, de meest geteister de gebieden, verscheidene honderden mil- lioen francs. Andere ramingen spreken zelfs van een milliard francs schade. NIEUWE REDE VAN WILLKIE. Hij betwijfelt of Roosevelt zijn woord zal houden. New York, 25 Oct. (D.N.B.) De republi- keinsche presidentschaps-candidaat Willkie heeft te Harbor-Créek (Penssylvanië) ge antwoord op Roosevelt's rede van Woens dagavond. In 1933, zoo betoogde Willkie, heeft Roosevelt de economische conferentie van Londen laten mislukken. Zelfs hééft Roosevelt het program eener valuta-stabi lisatie van de hand gewezen, dat zijn gede legeerden zouden indienen. Daarmede heeft Roosevelt meer tot den „val der democra tieën" bijgedragen dan eenige andere re geering. Roosevelt heeft in zijn jongste rede verzekerd, niet aan buitenlandsche oorlogen te willen deelnemen en alleen in het geval, dat de Vereenigde Staten zouden worden aangevallen, troepen buiten het Amerikaansche continent te willen zenden. Ik hoop oprecht, zeide Willkie, dat Roose velt zich deze belofte op grond van het democratische program van 1940 langer zal herinneren dan de verplichtingen die hij op grond van het democratische program van 1932 aanging. Wanneer hij zich die niet langer herinnert, dan zullen onze jongens binnenkort op transportschepen zijn en naar vreemde kusten varen. Wij leven ln een der meest critieke tijden der geschiede nis. De Vereenigde Staten, zoo besloot Willkie, kunnen daar echter doorheen ko men, indien zij zich wat de bewapening betreft sterk maken en tevens een krachtig eigen bedrijfsleven opbouwen. DE AMERIKAANSCHE NEUTRALITEITSWET. Washington, 24 Oct. (A.N.P.) Naar Tran- sozean meldt, heeft de ernstigste, tot dusver bekend geworden openlijke schending van de Amerikaansche neutraliteitswet door het Amerikaansche schip „President Monroe", dat de haven van Hongkong is binnengeloo- pen, in isolationnistische kringen een zeer pijnlijk opzien gewekt. Dit passagiersschip is boordevol met munitie geladen, waarvan klaarblijkelijk een gedeelte voor Hongkong en een gedeelte voor Singapore is bestemd, terwijl de'rest via Rangoon naar Tsjoeng- king zal worden verstuurd. De Amerikaan sche neutraliteitswet verbiedt uitdrukkelijk, dat Amerikaansche schepen geladen met oorlogsmateriaal de haven van een oorlog voerend land binnenloopen. Het binnenloopen in de haven van Hong kong door de president Marce vormt der halve 'n schending van de „cash en carry" voorschriften. Zoowel in officieele als in of ficieuze kringen alsmede in scheepvaart kringen weigert men een of andere opgave te doen over de reis van de President Ma- roe, hetgeen als een indirecte bevestiging van dit sensationeele bericht wordt be schouwd. Strenge koude in Finland. (D.N.B.) - De vorstperiode is in Finland verrassend fel ingetreden. De laatste dagen werden in Noord-Finland nachtvorsten van 10 graden en in Midden- en Zuid-Finland van vier tot vijf graden aangeteekend. Noodweer boven Toulon. (D.N.B.) - Volgens berichten uit Vichy heeft zich bo ven Toulon een hevig noodweer ontlast. Ha gelkorrels bijna vijftig gram zwaar sloegen de ruiten der huizen stuk en vernielden de gewassen op de akkers. Over den omvang van de Aangerichte schade zijn nog geen nauwkeurige bijzonderheden ontvangen. Geweldige goudklomp gevonden. (Tass) - Op een der goudterreinen in het Noorden van den Kaukasus is een goudklomp van 990 gram gevonden. GEHEIME ZITTINGEN VAN HOOGER- EN LAGERHUIS. New York, 25 Oct. (D.N.B.) In geheime zittingen van het Engelsche Hooger- en Lagerhuis zijn, volgens de Associated Press, „verwarrende en hoogst tegenstrijde kwes ties van de Britsche luchtverdediging" be sproken. Over het verlies van het vlieg tuigmoederschip Glorius voor Narvik is gevraagd, waarom er geen maatregelen genomen waren om vele honderden man schappen te redden, die 48 uur lang op vlotten hebben rondgedreven. De toene mende critiseerende houding van de La- bourpartij tegenover de regeering, zoo ver volgt het Amerikaansche persbureau, is in de eischen van twee Labour-afgevaardigden betreffende de instelling van een militaire rechtbank tot uiting gekomen. De finan- cieele secretaris van de admiraliteit, War render, heeft bij de beantwoording van de vragen toegegeven, dat Britsche vliegtuigen en schepen vlak langs de vlotten gekomen zijn zonder hen te zien. ALKMAAR., 25 Oct. 1940. 27 stapels, 60.000 kg. Soort en prijzen: 20 stapels Kleine fa- briekskaas 35.25; 7 stapels Kleine boeren kaas 34.25. Alles met rijksmerk. Handel goed. AMSTERDAM, 25 Oct. 1940. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 112.000 kg. LEEUWARDEN, 25 Oct. '40. (Veemarkt). 20 Stieren, 350 Vette koeien, 184 Nuchtere kalveren, 80 Vette varkens, 44 Bokken en Geiten.en 48 Paarden, prijzen niet geno teerd; 1561 Melk- en Kalfkoeien 140310; 165 Pinken 75---190; 727 Graskalveren 45 125; 452 Vette schapen 4274; 180 Weide schapen f 2044; 490 Lammeren! 15 34; 57 Magere varkens 3555 ct. per Kg; 162 Kleine biggen 48. Totaal aanvoer 4523 stuks. Zuivel: geen aanvoer. Eierhandel. 2500 kg Kipeieren, 5'/,—7 1/4 cent per stuk; 15 kg Eendeneieren, 5 1/46 •cent per stuk. Ver. van zuivelmaatschappijen. Edammer kaas: 20 plus 44 40 plus 67.50; Goudsche '20 plus 44 40 plus f 57.50 en Broodkaas 40 plus 67.50 per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 25 Oct. 1940. (Noordermarktbond). 19300 kg Roode kool 3.60—5.60; 4800 kg Gele kool 2.50—3.20; 11500 kg D. witte kool 2.10—3.20; 2900 kg Groene kool 2.50; 10800 kg Uien 6.10 6.80, grove uien 66.40, drieling uien 4 4.10 en nep uien 4: 8500 kg Tomaten: A 1.60, B 2.90—3.10 en C f 2.20; 5500 kg Bieten f 2.90—3.20; 17400 kg Bevelanders 3; 71100 kg Vroege witte kool 1.30—2.50 3000 str. Andijvie 1.50—2; 35 kg Slaboonen 19.20. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Oct. 1940. (Langendijker Groentenveiling). 3400 kg Roode kool f 2.80—4.10; 2100 kg Gele kool 3.10—3.60; 51000 kg D. witte kool 3— 2.40; 2000 kg Savoye kool 2.502.70; 30000 kg Uien 57.20, grove uien 5.606.20, drielingen f 44.20, nep 4, stek f 2.70 3.10; 15200 kg Peen 1.40—3.10; 8500 kg Bieten f 1.403.10; 1000 stuks Bloemkool 7.50 —11.20 2e s. f 2—3; 37000 kg Vroege witte kool 2.50; 53300 str. Andijvie 1—2.10; 800 kg Rammenas 4.805.90; 1260 kg Snij- boonen 22.2023; 40 kg Slaboonen f 15.40 32.80; 90 kg Druiven: Frankenthalers 25.30—36.20. WARMENHUIZEN, 24 Oct. 1940. 9500 kg Uien 5.50—6.20: 16200 kg Roode kool 2.50 4.40; 50100 kg Witte kool 2.50; 30 kg Sla boonen 9.30; 3800 kg Peen 1.503. VOOR DE HUISVROUW j door MARLINE WIT i OP KONING ELEMENTAIRE WIJSHEDEN OVER VOLLEDIGE EN AANVULLENDE VOEDINGSMIDDELEN. Het lijkt soms of het vraagstuk onzer voeding ingewikkelder wordt, naarmate het wetenschappelijk onderzoek verder gaat. Immers het is geen zeldzaamheid, dat men in de wetenschappelijke conclusies „nieuwe" richtlijnen aantreft, waaraan goede voeding behoort te voldoen. Voor dien waren die richtlijnen er echter ook, maar ze waren niet zóó bekend, dat velen ermede rekening konden houden. Door den voorlichtendenarbeid van pers, radio en tal van commissies staan wij er in dit opzicht nu veel beter voor dan een kwart eeuw geleden. Het spreekwoord zegt: een gewaar schuwd mensch telt voor twee. Dat is vol komen waar, tenminste, als men zich van de waarschuwingen ook iets aantrekt. Velen laten echter de deskundigen praten: „Vroeger ging het goed, het zal nu ook wel goed gaan" is dan de redeneering. Deze is echter minder juist, want veel van het goede van vroeger heeft ongemerkt plaats gemaakt voor „moderne" opvattin gen en gebruiken op voedingsgebied, die niet steeds verantwoord zijn. Het gaat dus in vele gevallen met onze voeding maar matig, soms zelfs slecht, zoodat ver betering en herziening wel gewenscht zijn. De directe oorzaak van Uwe is onzuiver bloed. Neem die oorzaak weg; doe een bloedzuiverende kuur rqet Kruschen Zout. Met de onzuiverheden in Uw bloed zullen ook Uw pijnen ver dwijnen, radicaal en langs natuurlijken weg. Bij alle apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41, p. II. Wie zich op de hoogte stelt van de eischen waaraan onze voeding moet vol doen zal ontdekken, dat een groot aantal verschillende stoffen daarbij een rol ver vullen, welke stoffen in de juiste verhou ding moeten worden togevoerd. Theoretisch kan dit op twee manieren worden bereikt: Men kan datgene eten, wat door smaak en gewoonte het beste bevalt en eventu- eele tekorten aanvullen met voedings middelen, die de noodzakelijke stoffen in groote Hoeveelheden bevatten. Een tweede, en betere manier is: direct te streven naar een voeding, die in hooge mate volledig zijn (geheel volledig is geen enkel voedingsmiddel, al komt melk de volledigheid zeer dicht nabij). De tweede manier is verreweg de beste; zij biedt gelegenheid tot het gebruik van voedingsmiddelen van eigen bodem (melk, aardappelen en groenten), welke als na tuurproducten zeer veel voedingswaarden bevatten. Wij moeten er evenwel op bedacht zijn, te voorkomen, dat de deugden van deze producten door een foutieve bereiding te niet worden gedaan. Vooral aardappelen en groenten kunnen door verkeerde be handeling veel van hun goede eigenschap pen verliezen. Ze moeten met zéér weinig water worden gekookt, daar men anders, mét het kookwater, een zeer belangrijk deel der voedingswaarden door den goot steen laat verdwijnen; ook „warm houden" is uit den booze, evenals lang sudderen of stoven. De aardappel behoort eigenlijk in den schil gekookt en gegeten te worden, wat bij zorgvuldig en schoonborstelen en „pitten" heel goed mogelijk is. Wie zich instelt op het gebruik van op de juiste wijze bereide maaltijden, waarin melk, aardappelen en groenten een ruime plaats innemen, en dan nog bedenkt, dat het gebruik van bruin brood in het alge meen verre te verkiezen _s boven dat van wittebrood, daar het meel uit laatstge noemd brood door de .bewerking, die het heeft ondergaan, veel voedingswaarden heeft verloren, is voor vele voedingsfouten gevrijwaard. DOELMATIGE VOEDING IN DEZEN TIJD. Langzamerhand worden in het netwerk van de -hedendaagsche voedingsleerbe grippen duidelijke lijnen waarneembaar, die richting geven aan de voedingsge woonten in het gezin. Ze onderstreepen enkele van onze da gelijks gebruikte voedingsmiddelen en doen die kennen als onmisbaar; ze wijzen ons andere aan als, zoo niet dagelijks, dan toch één of meermalen per week ge wenscht. Ze trekken daarbij de aandacht van de huisvrouw naar de vereischte hoeveelheden voedsel, maar ze dwingen haar óók tot een herziening van de spijs bereiding. Die werd tot dusverre vrijwel onveran derd van moeder op dochter overgedragen en de verschillende handgrepen en ge bruiken in de keuken van thans dateeren dus uit een tijd, toen van voedingsleer als vak nog geen sprake was. Nu kan voedingsleer op zichzelf heel interessant zijn en de laboratoriumuit komsten, die door de wetenschap worden gepubliceerd mogen ons respect afdwin gen; maar als de bedoeling is en dat staat toch wel vast! dat die onderzoe kingen zullen leiden tot algemeene ver beteringen in de voeding, dan dienen de wetenschapsresultaten te worden doorge geven tot in de keuken toe, want slechts daar bestaat de mogelijkheid om er het gezin van te laten profiteeren. De manier, waarop in de keuken de spijzen bereid worden, moet gegrond zijn op de feiten, die door de hedendaagsche voedingsleer zijn vastgesteld; het spreekt daarom vanzelf, dat bereidingswijzen van jaren her dikwijls een grondige herzie ning eischen en dat de huisvrouw zich aan dien eisch niet mag onttrekken. Op welke punten zal zij haar gewoon ten moeten wijzigen? De voedingsleer kent aan de vitamines en aan de mineralen in de voeding een belangrijke plaats toe. Deze stoffen be vinden zich voor een groot deel opgelost in het vocht, dat in verschillende voe dingsmiddelen voorkomt. Gieten we dit vocht, dat tijdens de verhitting vrij komt, weg, dan verliezen we verschillende voor ons lichaam uiterst belangrijke stoffen. En let U nu eens op de inconsequentie! Gieten we het vleeschnat in den goot steen, nadat het vleesch erin is gaar ge worden? Dat bewaren we zorgvuldig om het als „bouillon" te gebruiken; maar groentewater is in letterlijken zin óók „bouillon" („kooknat") en het bevat óók waardevolle stoffen; bijgevolg mag het

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3