DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen bombardeeren Groot-Brittannië. Het Italiaansche corps is voortreffelijk toegerust. De Duce heeft besluit genomen. Ex-koning Carol en mevr. Lupescu gearresteerd. De ontmoeting tusschen Hitler en Laval. De Turksch-Uussische betrekkinoen. De Fransche buitenlandsche politiek. Maarschalk Petain te Vichy terug. VERDUISTERINGS TIJDEN. van 18.23 tot 8.26, van 18.21 tot 8.28. op 2.17 onder 16.14 Uitzonderingsvergunningen voor Zeeland. ALKMAARSCHE COURANT. oeg Peters aar Afrika iet. Maar eging met staanbaars :ters, mor- bij elkaar, in de ga- hij Henry :'s aan in. ials slechts ;n slapen stoelen en en brutali- or millioe- behoorden, m zijn gast aarop be- lf, dat een hten heeft, wilde nog i avontuur zijn ge- n spoedig lij al om wekt. overhemd antwoordde jn andere i zeer ver- :al de dui- arschijnlijk wat opge let schoon al op?" ervolgd). Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1-25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Han«,","'ruk- kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, Mo. 254. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Zaterdag 26 October 1940 Berlijn, 25 Oct. (D. N. B.) Gisteren heb ben verscheidene golven Duitsche gevechts vliegtuigen Londen, eenige havens aan de Britsche Oostkust en belangrijke centra in Midden-Engeland met succes aangevallen. In een stad ten Z. W. van Londen werden industrie-installaties vernield. De aanval op Birmingham deed 5 buitengewoon groote en talrijke kleine branden ontstaan. Ook werd Londen weer in talrijke stadsdeelen met bommen bestookt. Italiaansche vliegers aan het Kanaal. Van het Kanaalfront, 25 Oct. (Stefani). Een speciale correspondent van Stefani deelt mede, dat de Italiaansche luchtmacht, die strijdt in het luchtruim rondom het vaderland, van Afrika, de Middellandsche Zee en den Indischen Oceaan, sedert giste ren aan den Engelschen hemel is versche nen. Met strijdkrachten en een organisatie, die het fascistische Italië waardig zijn, heb ben de Italiaansche vliegtuigen zich met de Duitsche vereenigd aan dit nieuwe front. Sedert gisteren hebben de Engelschen ook Italiaansche bommen zien vallen, die de voorgenomen doelen troffen. Zoo min als de natuurlijke moeilijkheden in Afrika de Italiaansche vliegers beletten hun werk te verrichten, zullen de meteorologische hin dernissen van Noord-Europa in de actie tegen Engeland hun stoutmoedigheid en dapperheid aan banden leggen. Rome, 25 Oct. (Stefani). Men verneemt, dat het de Duce is geweest, die besloten heeft een Italiaansch luchtcorps naar het bezette gebied in Noord-Europa te zenden ter deelneming aan de aanvallen op Enge land. Het Duitsche opperbevel gaf onmid dellijk zijn toestemming, terwijl het Italj- aansche ministerie van luchtvaart alle maatregelen voor de organisatie heeft ge nomen. Het corps, dat onder bevel van generaal Fougier, een Italiaan van Corsi- caansche afkomst, staat, is voortreffelijk toegerust. Al zijn materiaal is van Italiaan sche origine. De toestellen hebben hun nieuwe bases door de lucht bereikt, terwijl de hulpdiensten en depóts per spoor zijn aangevoerd. Het corps beschikt dus in ieder opzicht over eigen middelen. Zelfs voedsel, wijn en sigaretten voor de manschappen komen uit Italië. Terwijl het Italiaansche corps een groote vrijheid van handelen behoudt, maakt het deel uit van de luchtvloot van het Kanaal onder bevel van maarschalk Kesselring. Voortdurende luchtaanvallen. De door deze bommen aangerichte schade is buitengewoon groot, naar eskaders' mel den, die reeds van hun vlucht naar den vijand teruggekeerd zijn. Hevige gevechten ontstonden tusschen escorteerende Duitsche en verdedigende Engelsche jagers. Volgen? tot dusver ontvangen berichten zijn veer tien vijandelijke jagers neergeschoten m verbitterde gevechten en wel zeven Spitfi res en zeven Hurricanes. Vier Duitsche vliegtuigen worden tot dusver nog vermist. Hevige explosie te Bromley. Berlijn, 25 Oct. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, zijn bij de aanvallen op Londen treffers op de Commercial docks en den Westrand van Hyde Park geplaatst. Voorts werden in het centrum van Londen en in het Zuidelijk deel der stad buit- -woon belangrijke industrieele en ravitailleerings- bedrijven vernield. Talloóze branden en daarmede gepaard gaande ontwikkeling van rook werden waargenomen.' Een fabrieksinstallatie te Bromley, aan den Zuidrand van Londen, kreeg een vol treffer en ontplofte op uitzonderlijke hevi ge wijze. Er schijnt hier sprake van een kruit of springstoffenfabriek geweest te zijn. Voorts werden in de bocht van de Theems voor den oorlog belangrijke doelen gebombardeerd. Engeland ook vannacht aangevallen. Berlijn, 26 Oct. (D.N.B.) De aanvallen van het Duitsche luchtwapen op belangrij ke militaire doelen in Londen en Zuid- Engeiand \yerden Vrijdag ook na het in vallen van de duisternis in den gëbruike- lijken omvang voortgezet. Voortdurend stegen Duitsche gevechtsvliegtuigen van elke soort op om hun verderf brengende last boven Engeland uit te storten. Een Duitsch verkenningsvliegtuig heeft Vrijdag een groot stilliggend Engelsch kon vooi aan de Oostkust van Engeland aange vallen. Een Engelsche torpedojager kreeg een voltreffer, kort daarop namen de Duit sche piloten een vuurgloed, waar. Het af weergeschut van den torpedojager werd gestaakt. Het oorlogsschip nam weer vaart en stuurde in de richting van de kust. Van het vliegtuig uit kon men zien, dat de boeg van het schip diep in het water stak. De mogelijkheid bestaat, dat zij naar Roemenië gebracht worden. Sevilla 25 October (A.N.P.) Naar Asso ciated Press meldt, zijn ex-koning Carol en mevrouw Lupescu op 23 October gear resteerd. De mogelijkheid bestaat, dat zij naar Roemenië teruggestuurd worden. De vroegere hofmaarschalk Urdareanu, die ex- koning Carol en mevrouw Lupescu in bal lingschap vergezelde, werd eveneens gear resteerd. Alle drie schenen verrast, toen de politie hun de plotselinge verandering in hun lot mededeelde. Gemeld wordt, dat ex-koning Carol voorbereidingen had getroffen om zich naar de Vereenigde Staten te begeven en dat hij dikwijls telefoongesprekken voer de met Lissabon. 'r. De spilmogendheden willen het vasteland als een eenheid organiseeren. Berlijn, 25 Oct. (A.N.P.) De Duitsche pers beperkt zich er toe, de verrassende ontmoe ting tusschen Hitler en Laval groot opge maakt te publiceeren, zonder hierop echter commentaar te leveren. Voor het beoordee- len van deze ontmoeting zijn thans reeds een aantal aanknoopingspunten zichtbaar. Uit de verschillende uitlatingen die in den jongsten tijd uit Frankrijk zijn vernomen, is duidelijk geoeg de wensch van de Fran- sche politiek gebleken om met het rijk in contact te komen. Het schijnt, alsof dit verrassende contact tusschen Duitsche en Fransche staatslieden meer heeft gegolden, dan het bespreken van dagelijksche vraagstukken, die voortvloeien uit de behandeling van afzonderlijke kwes ties door de wapenstilstandscommissie. Voor een dergelijk vermoeden bestaat reeds een aanknoopingspunt in de aanwezigheid van Adolf Hitler, wat op zijn minst de vraag toelaat, of en in hoeverre er een verande ring in de Fransche-Duitsche betrekkingen, alsmede in de positie van Frankrijk, in het wordende nieuwe Europa zou kunnen intre den. In dit verband verdient ook de pole miek in het officieuze orgaan van de Wil- helmstrasse tegen het appél van Churchill aan de Franschen en die de opmerking be vat, dat Groot-Britannië in Europa totaal alleen staat, de belangstelling. De Duitsch- Fransche ontmoeting wordt in de Wilhelm- strasse als een antwoord beschouwd aan Churchill en als een weerlegging van de bewering, dat Duitschland de vernietiging van Frankrijk zou willen. De Duitsche diplomatie wordt beheerscht door het denkbeeld der organisatie van het vasteland tegen Engeland, hetgeen onge twijfeld ook als een wegwijzer kan worden beschouwd voor de Duitsch-Fransche ont moeting. Men mag aannemen, dat deze veel betee- kenende Duitsch-Fransche ontmoeting slechts een schakel vormt in de keten der sinds langen tijd te constateeren veelomvat tende initiatieven van de spilmogendheden om het Europeesche vasteland als een een heid te organiseeren, het tot innerljjken Men verwacht een openlijke breuk. Vaticaanstad, 25 Oct. (Domei). Hier wordt vernomen, dat in verband met den steeds ernstiger wordenden toestand op den Balkan de apostolische nuntius in Bulgarije aan Paus Pius XII heeft medege deeld, dat de TurkschRussische betrek kingen een zoodanig stadium van ver scherping hebben bereikt, dat ieder oogenblik een openlijke breuk verwacht kan worden. Ex-koning Carol De politie heeft ex-koning Carol, mevrouw Lupescu en Urdareanu medegedeeld, dat zij naar Granada zullen worden overgebracht totdat het geval opgehelderd is. Toen Urdareanu over zijn toestand werd ingelicht, hief hij bevend zijn handen om hoog en riep stokkend: „Zij zullen mij doo- den, wanneer wij naar Roemenië terugge stuurd worden" De commissaris van politie heeft het ge zelschap een hotel aangewezen. Door de half geopende deur luisterde mevrouw Lupescu naar het gesprek, dat gevoerd werd. Urda reanu zag er verslagen uit. „Zijne Majesteit moet het weten", zeide hij, hij begaf zich daarop, gevolgd door den commissaris van politie, naar er-koning Carol. Gemeld wordt, dat de koning zijn verbazing wist te ver bergen. Hij zeide: „Mag ik u vragen, wie of u deze bevelen heeft gegeven?" De com missaris van politie antwoordde: „Wie zijn uw superieuren?" Carol scheen terneergeslagen, doch zijn toestand verbeterde, toen hij kort daarop een bezoek bracht aan den civielen gouverneur, die hem mededeelde, dat hij en zijn gevolg morgen naar Granada zouden vertrekken. DE LUCHTAANVAL OP DE BAHREIN-EILANDEN. Rome, 25 October (D.N.B.) In zake de geruchten over een protest der Vereenigde Staten bij de Italiaansche regeering wegens den luchtaanval op de Bahrein-eilanden wordt in Italiaansche welingelichte kringen verklaard," dat tot dit oogenblik zulk een protest in Rome niet ontvangen is. Overi gens wordt er in dit verband nog, eens' op gewezen, dat de Bahrein-eilanden in werke lijkheid een Engelsch protectoraat vormen en dat de aldaar werkende Standard Oil en Texas Oil ondanks het Amerikaansche aan deelenkapitaal jurdisch Engelsche maat schappijen zijn. Italië poogt dus volkomen rechtmatig vijandelijk bezit en vijandelijke belangen aan te vallen en te vernielen. ENGELAND EN DE GRIEKSCHE EILANDEN. Athene, 25 Oct. (A.N.P.) Naar Transozean meldt, liep gisteren in de Grieksche hoofd stad het gerucht, dat de Engelsche vloot van plan was zich meester te maken van de eilanden Lemnos, Chios, Mytilene en Kreta om hierop steunpunten in te richten. De be zetting van deze eilanden zou ieder oogen blik te verwachten zijn. In ieder geval heeft de Grieksche regeering alle voor zorgsmaatregelen getroffen om iedere po ging tot het schenden van zijn territoriale integriteit het hoofd te kunnen bieden. vrede te brengen en het zoolang tegen En geland te laten optreden als de Londensche politiek de geldigheid van een nieuwe Euro peesche orde probeert te bestrijden. Nauwe samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland bepleit. Geneve, 25 Oct. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld: Het Fransche geïllustreerde tijd schrift Illustration publiceert een artikel van de Lesdain, waarin een nauwe samen werking tusschen Frankrijk en Duitschland wordt bepleit. De schrijver ziet drie moge lijkheden onder oogen, die thans in bui- tenlandsch politiek opzicht voor Frankrijk bestaan: 1) De Splendid Isolation, die schr. ech ter een ondoelmatige oplossing acht. 2) Een entente met Engeland. 3) Een entente met Duitschland, aange zien Frankrijk niet tot zichzelf be perkt kan leven en moet steunen op een grooter nabuurvolk. Wanneer Frankrijk een entente met Engleand zou aangaan, zou dit een nieuwe kiem vormen voor een toekomstigen oor log, want Duitschland zal in de toekomst evenals in het verleden een Fransch Engelsche entente beschouwen als een tegen Duitschland gerichte bedreiging. Kan men echter de veiligheid buiten beschouwing laten, die Frankrijk verkrijgen zou door een entente zonder bijgedachten met het germaansche volk van 80 millioen? Frank rijk en Duitschland zouden vereenigd 120.000 menschen beteekenen, welke een afweermuur zouden vormen tegen alle po gingen. Van economisch standpunt zouden de Duitsche en de Italiaansche levensruim te er onloochenbaar alle belang bij hebben een gemeenschappelijke ontwikkeling met Frankrijk te aanvaarden. Tenslotte roept de Lesdain zijn landgenooten op zich aan te sluiten bij de werkelijkheidspolitiek, die in staat is Frankrijk te redden. Men is over de ontvangst van Duitsche zijde zeer tevreden. Geneve, 25 Oct. (D.N.B.) Naar uit Vichy wordt gemeld, is het staatshoofd, maar schalk Pétain, vanavond na de historische ontmoeting met den Führer te Vichy terug gekeerd. In de hall van Hotel du Pare, den voorloo- pigen zetel van het staatshoofd, hadden zich alle te Vichy aanwezige Fransche en bui tenlandsche journalisten verzameld en sinds uren wachtten zij op de komst van den maarschalk. Voor het hotel had zich een eerecompagnie opgesteld, die bij de na dering van de auto van" den maarschalk hel geweer presenteerde. Pétain, die de maarschalksuniform droeg, werd bij zijn aankomst voor het hotel en op weg naar zijn bureau door de hall van het hotel door de daar aanwezige hoogere func- tionnarissen der verschillende ministeries alsmede de journalisten ten hartelijkste met applaus begroet. Na aankomst onderhield de maarschalk zich enkele minuten met zijn naaste medewerkers en enkele ministers. Een communiqué. Geneve, 25 Oct. (D.N.B.) Te Vichy is van middag het volgende officieele communiqué verstrekt over het verloop der reis van het staatshoofd, maarschalk Pétain. Tijdens de reis, die de maarschalk onder nomen heeft om rijkskanselier Hitier te ont moeten, werden hem herhaaldelijk in de be zette zóne de militaire eerbewijzen ge bracht. Tegelijkertijd werd hij met bijzon dere attenties bedacht. De maarschalk heeft den nacht in de pre fectuur van Tours doorgebracht, waar hij door ambassadeur Abetz en de Duitsche mi litaire autoriteiten welkom geheeten werd. Overeenkomstig zijn wensch heeft de maar schalk Vrijdagmorgen een gevangenkamp bezichtigd, waarbij hij bemoedigendé, hoop volle woorden tot de gevangenen richtte. Na een oponthoud in de prefectuur van Chateauroux zette de maarschalk zijn reis naar Vichy voort, waar hij tegen den avond aankwam. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Engelsche aanval op Hamburg. Hamburg, 25 Oct. (D.N.B.) In den afge- loopen nacht hebben Engelsche vliegers een aanval op Hamburg gedaan. Eenige toestel len kwamen op groote hoogte boven de stad en richtten schade aan door brand- en brisantbommen te laten vallen. Wederom zijn dichtbevolkte woonwijken getroffen en een aantal huizen, alsmede een lazaret, be schadigd. Onder de burgerbevolking zijn er eenige slachtoffers te betreuren. De uitge broken branden werden snel gebluscht door het doeltreffende optreden van den veiligheidsdienst der luchtbescherming en de brandweer. Twee Britsche vliegtuigen zijn bij hun nadering neergeschoten. Bommen op woonwijken te Berlijn. Berlijn, 25 Oct. (D.N.B.) Opnieuw keeren de Berlijnsche bladen zich verontwaardigd tegen het bombardeeren door Engelsche vliegers van uitsluitend niet-militaire ob jecten' in de hoofdstad. Het is steeds het zelfde, aldus de „Börsenzeitung", geen der Britsche vliegers heeft zijn doel bij de mi litaire objecten gezocht. Getrouw aan hun misdadige traditie lieten zij hun bommen- last op vreedzame woonhuizen vallen. Hun hoop op terroriseering der burgerbevolking is echter den bodem, ingeslagen door de ge disciplineerde houding der bevolking en het onverschrokken en voorbeeldige werk der hulpdiensten. Een bijzonder laaghartige bandieten- streek, aldus de „Deutsche Allgemeine Zei- tung" hebben de Britten uitgehaald in een wijk aan den rand der stad, waar brisant bommen op een crematorium en op een kerkhof zijn geworpen. De dag zal komen, dat ook de laatste Brit zal inzien, dat het Duitsche volk weet. te vergelden op een wijze, die deze misdadigers totaal zal ver nietigen. AMERIKAANSCHE WAARNEMERS NAAR LONDEN. New York, 25 October (D.N.B.) Een spe ciale missie van he'. Amerikaansche lucht wapen zal zich per vliegtuig naar Londen begeven, om aldaar de Duitsche luchtaan vallen gade te slaan. De Federal Shipping Board heeft de over dracht aan Engeland goedgekeurd van de vrachtschepen Dupuesne (622 b.r.t.) en Gambo (5579 b.r.t.) PERSONEEL VAN HET POOLSCHE GEZANTSCHAP GEARRESTEERD. Boekarest, 25 October (Transkontinent Press). In verband met de poging tot ont vluchting van den vroegeren Poolschen mi nister van buitenlandsche zaken, Beek, ver luidt, dat het geheele personeel van het voormalige Poolsche gezantschap, met uit zondering van den vroegeren gezant, gear resteerd is. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Morgenavond Maans op- eh ondergang 26-27 Oct.: Officieel wordt medegedeeld: Het is den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat ingezetenen van de meer Noordelijk gelegen provinciën, die door Zeeland willen reizen, in Roozendaal aan komen zonder in het bezit te zijn van de uitzonderingsvergunning voor het betreden der Zeeuwsche eilanden. Om in de provin cie Zeeland te mogen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van een ver gunning te richten tot de burgemeesters van die gemeenten, in welke men zijn moet. Deze verzoeken worden na toetsing op de noodzakelijkheid van het bezoek en nadat de burgemeesters hun standpunt te dien opzichte hebben bepaald, gezonden naar den bevoegden stafofficier, welke ge detacheerd is bij den vertegenwoordiger van den rijkscommissaris, die opnieuw het verzoek zal toetsen en de vergunning uit reikt. In het verzoek, dat men tot de burge meester richt, moeten zijn vermeld: voor- en familienaam van de verzoeker, beroep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte, bovendien de reden, waarom men naar Zeeland wil en de duur van het verblijf aldaar. Personen, die den voorge schreven weg niet bewandelen en zich des ondanks in het ontruimde gebied bewegen, worden zonder nader onderzoek onmiddel lijk gedwongen, de eilanden te verlaten en moeten naar huis terugreizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uit'zonderingsvergunning, welke aan andere takken van dienst gericht worden, kunnen niet in behandeling worden genomen. DE EVACUATIE VAN AMERIKANEN UIT HET VERRE OOSTEN. Sjanghai, 25 Oct. (Domei) Alle familie leden van Amerikaansch vloot- en marine personeel moeten half November uit Sjanghai zijn vertrokken; zoo hebben de Amerikaan sche vlootautoriteiten alhier bekend ge- maakt. De eerste groep, die zestig vrouwen en kinderen omvat, is vanochtend aan boord van het s.s. President Coolidge naar Manilla vertrokken. De evacuatie uit Japan. Tokio, 25 Oct. (Domei) Nu het eerste Ame rikaansche evacuatieschip, de Monterey, spoedig in Yokohama zal aankomen, heeft het Amerikaansche consulaat-generaal een mededeeling uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat meer schepen niet verwacht kun nen worden voor het vervoer van Ameri kaansche onderdanen uit het Verre Oosten, behalve dan de drie schepen, die thans on derweg zijn. De Monterey komt 30 October des morgens in Yokohama aan, de, Mariposa zal half November in Kobe arriveeren. De datum van aankomst van de Washington is niet bekend gemaakt. DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN CHINA. Shanghai, 25 Oct. (D.N.B.) De woord voerder van het in China opereerende Ja- pansche leger heeft bekend gemaakt dat de in begin October begonnen operaties ter vernietiging van de in het gebied van Nanking-Woehoe-Hangstjau samengetrok ken CHineesche troepen met succes ten uitvoer zijn gelegd. De Chineesche verlie zen bedragen 7000 dooden. Bovendien is een aanzienlijke hoeveelheid oorlogstuig buitgemaakt. DE ONGEREGELDHEDEN IN DE UNIVERSITEIT VAN BELGRADO. Belgrado, 25 October (D.N.B.) De onge regeldheden in de universiteit van Belgrado, waarover reeds is bericht, hebben zich Don derdagnacht na het sluiten van de aula in het studententehuis voortgezet. Hierbij werd één persoon gedood, 22 personen werden zwaar en 34 licht gewond. DE AANVALLEN OP TSJOENGKING. Hankau, 25 Oct. (Domei). Volgens berich ten uit buitenlandsche bron is Tsjoengking door de laatste Japansche bombardementen vrijwel in puin gelegd. Men zegt, dat Tsjang Kai Sjek de wijk heeft genomen naar Tsjengtoe om aan de luchtaanvallen te ont komen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1