Bus contra motorfiets. Bom op woonhuis te Den Hoog. Textielgoederen voor het Rijk. Archiefstukken keeren terug naar oris land. Telefoon groeit weer. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 30 OCTOBER 1940. DE HISTORISCHE ONTMOETING TUSSCHEN DEN FUHRER EN GENERAAL FRANCO. De Führer en generaal Franco bij de inspectie op het grensstation in het bezette Fransche gebied van het daar aangetreden eere-bataljon. (Hoffmann) Rede dr. ir. J. A. Ringers. Wat na den oorlog gedaan werd. In een druk bezochte vergadering van het instituut van ingenieurs, tezamen met het Nederlandsch in stituut voor stedebouw en volks huisvesting, heeft de algemeen ge machtigde voor den wederopbouw, ar. ir. J. A. Ringers, een voordracht gehouden over het vraagstuk van den wederopbouw. Polderbemaling en verkeer. Dr. Ringers ving zijn rede aan met mede te deelen, hoe hij met eenige vooraanstaande deskundigen reeds vóór den oorlog een nood- organisatie had opgericht, welke tot doel had onze polders te behoe den voor de catastrophale gevolgen van een eventueel ^bombardement. Een groot aantal transportabele be malingsapparaten was reeds be schikbaar om, indien een gemaal door een bom werd getroffen, daar ter plaatse te kunnen worden,opge steld en op die wijze erger te voor- Komen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht was bij de uit-, voering van dit plan uiteraard nauw betrokken. Enkele dagen na de capitulatie verzocht hij den heer Kingers om bedoelde organi satie in te schakelen en de inunda ties droog te doen malen. Dit ge schiedde met veel succes. Intus- schen was de opperbevelhebber verder gegaan en had den heer Rin gers ook verzocht zijn medewerking ie willen geven bij het herstel van net spoorweg-, land- en scheep vaartverkeer. Dit moest zoo spoedig mogelijk weer in orde gemaakt worden met het oog óp de voedsel voorziening en het kolentransport. Aangezien Nederland op dit gebied over uitstekende diensten beschikt, iS het werk cvan dl. Ringer- hier in hoofdzaak coördineerend geweest en het strekt de directie van den ijkswaterstaat en de directie der Nederlandsche Spoorwegen tot eer, dat zij in zoo korten tijd de hun gestelde taak hebben, kunnen vol voeren. Met name was veel werk verbonden aan het lichten, het re- pareeren en het weer in de vaart brengen van de vele honderden ge zonken binnenvaartuigen. Opbouw stadskernen. Ook het probleem van den eigen lijken wederopbouw werd door den opperbevelhebber aan den heer Kmgers opgedragen. Hierbij moet oi.derscheiaen worden de verwoes tingen en beschadigingen, toege bracht aan panden, welke min of meer geïsoleerd slaan en die, ten gevolge waarvan stadskernen en -wijken geheel of gedeeltelijk ver nietigd zijn. De eerstbedoelde ge vallen zijn betrekkelijk eenvoudig, aangezien het huis bijna altijd op gebouwd wordt op dezelfde plaats, waar het gestaan heeft. Met den herbouw van een kern wordt er naar gestreefd uit het kwade iets goeds te laten voort- nomen en van de gelegenheid ge bruik te maken een betere bebou wing tot stand te brengen met rui mere straten en grootere pleinen. Bet doel is iets tot stand te bren gen, dat technisch en aesthetisch in alle opzichten verantwoord is en zich daarbij aanpast aan onzen, va- derlandschen geeit, die in het ver leden getoond heeft werkelijk wel iets te kunnen produceeren, waar men respect voor hebben kan. Onmiddellijk verband met den wederopbouw houdt het vraagstuk van den normalen woningbouw. Wij moeten er voor zorgen, dat wij niet komen in dezelfde omstandigheden als in 1920, toen er 'n ernstige wo ningnood heerschte. Er worden normaal in ons land 40.000 wonin gen per jaar gebouwd en indien deze bouw een paar jaren stop zou stgan, zou men met een ernstig woningtekort moeten rekenen. Der halve is besloten om de woning-, DIRECTEUR-GENERAAL WINTERHULP NEDERLAND. De heer C. Piek benoemd. De rijkscommissaris vóór het be zette Nederlandsche gebied heeft benoemd tot directeur-generaal van de stichting Winterhulp Nederland den heer C. Piek te 's-Gravenhage. Tot den heer Piek is door den rijks commissaris het volgende schrijven gericht: „Bij decreet vair 22 October 1940 heb ik de stichting „Winterhulp Nederland" opgericht. Uw taak zal m bijzonderheden nader worden omschreven bij door den secretaris generaal van' het ministerie van binnenlandsche zaken uit te vaar digen statuten. Bij deze gelegenheid zou ik de hoop willen uitspreken, dat dit hulpwerk in het welzijn van het Nederlandsche volk een volledig succes mag deelachtig worden. wg. SEYSS-INQUART". Oproep van den directeur-generaal. De nieuwe directeur-generaal van de stichting „Winterhulp Ne derland" richt de volgende oproep .ot de Nederlandsche bevolking: In mijn hoedanigheid van 'direc teur-generaal van ae „Winterhulp Nederland", wend ik mij tot alle Nederlanders, in het bijzonder ook lot de overheidsinstanties, kerkge nootschappen, partijen, instellin gen, vereenigingen en organisaties met het verzoek om eendrachtig mede te helpen aan deze .groote sociale hulp-actie. Ik ben mij van den omvang van mijn taak en de grootte van mijn verantwoordelijkheid bewust en ik oesef, dat ik mijn opgave slechts ■;an volbrengen, indien het geheele Nederlandsche volk tot samenwer king bereid is. Vooral ook richt ik mij tot alle Nederlandsche vrouwen en meisjes,, die hierdoor in de gelegenheid wor den gesteld een haar bij uitstek passenden arbeid op zich te nemen, is er iets mooier te bedenken dan m deze moeilijke tijden de nood zijner medemer.schen te lenigen, zonder daarbij te letten op eenig onderscheid in afkomst, persoon of politieke gezindheid? Meldt u daarom aan bij de plaatselijke bureaux van de „Win terhulp Nederland". Nederlanders, gij kunt tezamen de gedachte verwezenlijken: Winterhulp Nederland voor het volk, door het volk. Voorts kan nog worden medege deeld, dat gifmn kunnen worden gestort op het gironummer 5553, .en name van de Winterhulp Ne derland, Hofweg 7, 's-Gravenhage. De heer C. Piek heeft zich naam gemaakt als financieel deskundige en als organisator. Laatstelijk was hij werkzaam als adviseur van de directie en de bladen van het con cern van het Rotterdamsch Nieuws blad. Men mag overtuigd zijn, dat de heer Piek, die niet behoort tot eenige politieke organisatie, zijn functie onpartijdig zal weten te vervullen. bouw zooveel mogelijk te bevorde ren. Hiervoor is indertijd uitge vaardigd de hypotheekregeling 1940. Voorts werd bekend gemaakt, dat voor schade onde r 10.000 100 zou worden uitbetaald, ter wijl een regeling in het leven werd geroepen' -waarbij 80 van de schade ben. 10.000 als voorschot uitbetaald zou kunnen worden. Deze regeling begint nu door te werken en op verschillende plaatsen van ons land wordt thans gebouwd. Tenslotte besprak dr. Ringers de kwestie van de onteigening van den grond, de uitgifte er. de bepa ling der waarde daarvan. Zestig ton aardappelen in beslag genomen. Door controleurs van den centra- len crisis-controledienst, afd. alge- meene controle, zijn gisteren te Hilversum drie wagons aardappe len, totaal 50 a 60 ton, in beslag genomen. Deze aardappelen werden het consumptiegebied .Hilversum bin nengevoerd zonder geldig geleide- biljet. Procesverbaal werd opge maakt. Eén doode. Op den Woudenbergerweg nabij Zeist geschiedde gistermiddag een ernstige botsing tusschen een auto bus en een motorrijwiel, waarbij een persoon werd gedood. De nieuwe bus, welke een proefrit maakte1, reed ter hoogte- van de pastorie te Austerlitz, toen met groote snelheid een motorrijwiel, be stuurd door een lid van den Opbouw- dienst, uit een rijweg te voorschijn kwam en tegen de bus opreed. Dr bestuurder hiervan geraakte de macht over het stuur kwijt, de bus begon te slingeren en kwam tenslotte met een zwaren slag tegen een boom tot stilstand. De chauffeur liep slechts lichte verwondingen op, doch den naas'. hëm zittenden 30-jarigen B, uit Maartensdijk werd de borstkas inge drukt. Tijdens het transport per poli- tieambplance is hij overleden. De motorrijder kwam er goed af en werd licht' gewond. De autobus werd aar; ce voorzijde totaal vernield. De poli tie onderzoekt de schuldvraag. Een persoon gedood. Het A.N.P. meldt: Bij een En- gclschen bomaanval is gisteravond een bom op een woning te 's-Graven - bage neergekomen,' met het gevolg dat een bejaarde vrouw werd ge dood, terwijl zes personen werden gewond. Een woonhuis stortte in en in de mgeving werden een aantal ruiten vernield. VOOR 15C0 HANDSCHOENEN GESTOLEN. Bij de Amsterdamsche politie Mamixstraat berust op het oogen- olik een ingewikkelde oplichtings zaak waarvan een marktkoopman net slachtoffer geworden is. Deze man had een partij handschoenen ter waarde van ongeveer vijftien honderd gulden, welke in een kist verpakt was, naar een pakhuis laten vervoeren, waar zij door een vrachtrijder zou worden afgehaald niet bestemming Hilversum. Toen de rijder kwam om zijn vracht in ontvangst te nemen, werd hèm echter medegedeeld, dat er al iemand geweest was' met een bak fiets om de kist af te halen. De politie is thans op-zoek naar den onrechtmatigen bezitter van de kist met handschoenen. DOOR EEN VERHUIS AUTO AANGEREDEN. Gistermiddag geraakte te Ours- beek (L.) de stuurinrichting van een groote verhuisauto defect, waardoor de wagen begon te slingeren en naa; rechts uitweek. Een wielrijder werd gegrepen en in een greppel geslin gerd, waaraan hij ongetwijfeld zijn leven heeft te danken, want de auto reed over hem heen zonder hein te raken en kwam daarna eerst tot stilstand. Nochtans had het slacht offer- ernstige inwendige kneuzingen en een armbreuk opgeloopen, zóodat hij naar het ziekenhuis te Heerlen moest worden vervoerd. MAANDAG brak brand uit in een paar hooibergen aan den Ring weg, nabij Sloterdijk. Circa 9000 kg. hooi en stroo ging verloren, hetgeen voor den veevoeder-voorraad van den eigenaar een zeer groote schadepost is. Tijdens het blusschingswerk, (Polygoon) Gecentraliseerde aanschaffing. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart deelt het volgende mede: Het is noodzakelijk gebleken de aanschaffing van textielgoe deren, en de daarvan vervaardig de kleedingstukken en artikelen ten behoeve van overheidsdien sten en publiekrechtelijke li chamen w.o. te verstaan zijn alle onder het rijk, provincie en ge meente ressorteerende diensten en bedrijven, ziekenhuizen, in stellingen tot hulpbetoon enz., te centraliseeren. De behandeling dezer gecentraliseerde aanschaf fing is opgedragen aan het rijks- inkoopbureau. In verband hiermede dienen de hierbovengenoemde diensten ten spoedigste, doch uiterlijk 1 Novem ber e.k. een opgave te verstrekken aan den directeur van het rijksin- koopbureau van. de namen der in stellingen onder hun beheer, ten be hoeve van welke textielgoederen of daarvan vervaardigde kleedingstuk ken en. artikelen noodig zijn. Na ontvangst dezer opgaven zendt het rijksinkoopbureau den belang hebbenden de vercischte formulieren ter invulling van benoodigde ge gevens. De aandacht wordt er op geves tigd, dat het rijkstextielbureau te Arphcm, het rijksbureau voor wol en lompen te Tilburg en de sectie con fectie van deze bureaux te Amster dam, benevens het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel te 's-Gravenhage aan rechtstreeksche aanvragen tot levering van de hierbovengenoemde goederen, kleedingstukken en artike len geen gevolg meer zullen geven. In de formulieren, hierboven be doeld, kunnen de gewenschte aan vragen tot aflevering aan het rijks inkoopbureau worden opgegeven. Na overleg met de bovenvermelde rijks- bureaux wordt bepaald of en in hoe verre aan de aanvragen gevolg kan worden gegeven. Een en ander houdt niet in, dat de aankoopen dóór de bovenbedoelde diensten en instellin gen in het vervolg centraal zouden geschieden. Nadat de vereischte goedkeuring is .verkregen, kunnen deze aankoopen op dé gebruikelijke wijze, b.v. bij een plaatselijken detailhandelaar of grossier, worden verricht. BOERDERIJ UITGEBRAND TE BERGHEM. Drie koeien omgekomen. Hedenmorgen brak brand uit in de boerderij van de gebroeders van Ieperén in de Laanwegstraat te 'Berghem. De geheele boerderij ging in vlammen op. De bewoners, de drie bejaarde gebroeders van Iepe ren, konden door omwonenden bij tijds worden gered. Een drjetai koeien benevens een aantal kippen kwamen in de vlammen om, terwijl een partij hooi en stroo, alsmede de landbouwwerktuigen, verloren gin gen. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De/ oorzaak is onbekend. Onder voorzitterschap van den ar chivaris der gemeente Groningen, dr. Coster, had te Utrecht de jaarver gadering plaats van de Vereeniging van Nederlandsche Archivarissen, Dr. Vollmei, Staatsarchivdirektor, lichtte hierin de maatregelen toe, welke de Duitsche overheid tot nu toe getroffen heeft op het gebied van bescherming van het archief wezen. In het bijzonder werd daar bij gedacht aan de voorgenomen be langrijke ruilregeling tusschen Ne derland en Duitschland met betrek king tot archiefstukken van groote waarde. Het in 1926 tusschen het Pruisische én Nederlandsche archief wezen gesloten ruilverdrag, hetwelk uitstekend voldaan heeft en dat voor den eersten keer het beginsel van de herkomst over de landsgrenzen heen toepaste, zal nu van Duitsohe zijde ook in toepassing worden gebracht op de overige Duitsche landen en op Nederland voor wat betreft de ar chieven van publiekrechtelijke li chamen en andere instellingen. Ieder land ontvangt de archieven van zijn eigen besturen en lichamen terug. Maatgevend is daarbij tot welke staat iedere bestuurszetel thans behoort. Van hetgeen thans gebeurt, 'zal echter tevens nog gebruik gemaakt worden om te komen tot nog een belangrijke regeling. Bij den ruil van archiefstukken zullen ten gunste van Nederland ook België en Frankrijk betrokken worden. De in vroegere tijden op een of andere wijze in ver keerde handen gevallen oorkonden, handschriften en acten, evenals de in den tijd der Fransche revolutie en het Napoleontische tijdperk ont vreemde stukken van Nederlandschen oorsprong zullen naar Nederland teruggebracht worden. Als voor beeld daarvan zou men kunnen noe men de acten van Staten-Generaal in het algemeen archief te Brussel, nf de keizersoorkonden van de St. Servaes-stichting te Maastricht, welke zich bevinden in de nationale biblio theek te Parijs. In overeenstemming met de in Brussel en Parijs werk zame Duitsche archiefcommissie, waarvan laatstbedoelde uit 16 des kundigen bestaat, is men te dien op- .zichte reeds aan het werk getogen. POSTWISSEL VERVALSCHT. Op het postkantoor te Alphen aan den Rijn bood gistermiddag een sol daat van den opbouwdienst een post wissel aan ter waarde van veertien gulden. De dienstdoende ambtenaar bemerkte onmiddellijk, dat de post wissel was vervalscht en dat hij oor spronkelijk vier gulden had gegol den. Hij wist den soldaat aan den praat te houden en liet inmiddels de politie waarschuwen, die kort daarna den vervalscher arresteerde. Bij het verhoor bekende hij, zich zelf uit Haarlem een postwissel van vier gulden te hebben gezonden, waarvan hij het bedrag veranderde in veertien. De man is ter beschik king van den officier van justitie te '-Gravenhage gesteld. 4 Exodus van abonné's kwam tot staan. De telefoon is een gevoelige baro meter van het maatschappelijk leven. Het was daarom te verwachten, dat de ontwrichting, welke de oorlogs dagen van Mei brachten, een ongun- stigen invloed op het aantal telefoon aansluitingen zou hebben. In Mei waren er bij de rijks telefoon 584 opzeggingen meer dan er nieuwe aanvragen bin nenliepen. In Juni steeg het sur plus der opzeggingen zelfs tot 1998. Het mag zeker een gelukkig ver schijnsel worden genoemd, dat deze exodus van telefoonabonné's reeds na 2 maanden tot staan is gekomen. In Juli overtrof het aantal aanmeldin gen dat der opzeggers reeds met 217 In Augustus steeg het surplus dei- aanmeldingen tot 481 en in Septem ber tot 684, waarmede het groei tempo van de laatste maanden van het vorige jaar wederom wordt be naderd. In deze cijfers zijn de fluctuatiën der telefoonabcnné's in de 3 groote steden, waar de telefoon tot voor kort nog door de gemeente werd geëxploiteerd, niet begrepen. Voor Rotterdam, waar de oorlogsgevolgen het merkbaarst zijn, kunnen nog geen cijfers worden gegeven. In Am sterdam en 's-Gravenhage was er over Mei een teruggang van resp 940 en 344 abonné's over Juni belie pen deze cijfers resp. 481 en 671, over Juli 263 en 19. Daarna trad ook hier weder een stijging in, welke in Augustus 27 en 101 en in September 100 en 136 beliep. Ook in de'hoofd stad en in de residentie is dus de telefoon weer groeiende. CONCENTRATIE IN HET BAKKERSBEDRIJF. Centraal bureau. Men deelt ons mede: Aangezien ook in het bakkers; bedrijf beseft wordt, dat in de hui dige tijdsomstandigheden concentra- tie van de bedrijfs- en standsbelan- gen der bakkerij noodzakelijk is werd door de georganiseerde bak kerij dezer dagen besloten tot de in stelling van het „centraal bureau voor het bakkersbedrijf", hetwelk alle, de bakkerij betreffende aange legenheden, zoowel op het terrein van groot-, midden-, klein- als coöperatief bedrijf gecentraliseerd zal 'behartigen. De leiding van dil bureau is toevertrouwd aan een drie tal vertrouwensmannen, de heeren C. J. Ulrich, Herm. C. Kloet en K. de Boer, die respectievelijk dc groe pen groot- en midden, midden- en klein en coöperatief bedrijf verte genwoordigen, terwijl aan 't bureau als secretarissen zijn toegevoegd mr. C. M. Corporaal en mr. drs. A.. Schrijvers. Het centraal bureau voor het bakkersbedrijf is gevestigd te 's-Gravenhage aan de Juliana van Stolberglaan 42. HET ONDERHOUD VAN DEN FUHRER MET MAARSCHALK PETAIN, (Telegrafisch overgebrachte foto). (Stapf). Glimlachje. Denk er goed om, Amalia, dat je alleen de he Ie matrozen er bij op kiekt en niet "iet opschrift.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5