DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog tusschen Italië en Griekenland. Van Engelsche hulp nog niets te bespeuten. DUITSCHE EN ITALIAANSCHE VLIEGERS BOVEN ENGELAND. LONDEN IS NIET MEER HET EENIGE DOEL. Een radio oespraak van maarschalk Pétain. „Bewaar Uw vertrouwen in het eeuw.ge Frankrijk". van 18.13 tot 8.35. op 9.00 onder 18.53 Honden- en kattenbrood op bon 6. uuitschiaria en het Itatiaansch-Grieksche conflict. Vitale bedrijven en het uitgaansverbod. Vaste brandstoffen November. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTtt.N Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Han»,', Wk- kerij v h. HE^MS. COSTER ZOON, Voordam C 9 postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargong, No. 258. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Donderdag 31 October 1940 Hel Grieftsche legerberichi. Athene, 30 October. (D. N. B.) Het Dinsdagavond gepubliceerde Grieksche legerbericht vermeldt, dat er in den loop van den nacht van 28 op 29 October plaatselijke gevechten ontstaan zijn en dat de vijand in den loop van 28 October in den Epirus sterke strijdkrach ten, die gesteund werden door zware en lichte artillerie, in het veld heeft gebracht. De gevechten worden door mist en regen belemmerd. Belgrado, 30 Oct. (D. N. B.) De Politika en de Vreme publicee- ren verscheidene berichten uit het Z.-SlavischGriekschAlba- neesche grensgebied. De Vreme bevat een bericht uit Bitolj (Monastir), inhoudende, dat ook op de spoorlijn aldaar Maan dagavond het verkeer naar Grie kenland is gestaakt. Men hoort kanongedonder uit de streek van Lerin. De gevechten worden echter belemmerd door zwaren regen. Ook hangt het wol kendek zeer laag en bemoeilijkt de operaties. Het autobusverkeer tusschen Bi tolj en Korts ja blijft normaal functionneeren. De postautobus heeft Dinsdag normaal gereden. De Politika verneemt uit het grensplaatsje Dragosj aan de GriekschZ.-Slavische grens, dat ook daar mist en regen het zicht sterk belemmeren. Volgens onbevestigde berichten zouden de Grieken vrij sterke troepencontingenten concentreeren bij den Pres-pas. Van het grens station Leskovije verneemt' de Po litika, dat Maandagavond het spoorwegverkeer stopgezet is, Dinsdag zijn goederentreinen zon der vracht uit Saloniki naar Grie kenland teruggekeerd, terwijl in Saloniki met Zuid-Slavische goe deren geladen treinen zijn blijven staan. Van Grieksche officieele zijde echter wordt vernomen, dat het spoorwegverkeer binnenkort her vat zal worden, aangezien het slechts tijdens de eerste mobilisa- tiedagen stopgezet is. Uit Leskovije meldt men nog aan de Vreme, dat daar krachtig kanongedonder gehoord wordt. Geen Engelsche troepen landingen op Grieksch gebied. Home, 30 Oct. (D. N. B.) De in het buitenland in omloop zijnde en voornamelijk uit Engelsche bron geputte tendentieuze berichten omtrent Engelsche troepenlandin gen in Saloniki, op Korfoe en bij andere Grieksche steunpunten worden van bevoegde Italiaansche zijde als onjuist gebrandmerkt en tegengesproken. Even onjuist en ongegrond worden de tenden tieuze geruchten genoemd betref fende een opmarsch van Grieksche troepen naar Albanië. Ten slotte wordt van welingelichte Italiaan sche zijde vastgesteld, dat de ge ruchten omtrent opstanden in Al banië en dergelijke gebeurtenissen volkomen verzonnen met een be paald doel uitgegeven berichten zijn. In werkelijkheid heeft het be- rich'. van het Italiaansche ingrij pen in Griekenland in geheel Al banië geestdrift gewekt. De Albaneesche bevolking kiest de zijde van Italië. Rome, 30 Oct. (Stefani) Uit Tirana wordt gemeld, dat men in Albanië niet slechts met volledig begrip en volkomen discipline, doch zelfs met oprechte geestdrift de actie van Italië in Griekenland volgt, welke oök moet leidpn tot de bevrijding der Albanee zen in Tsjamoerie. De gemotoriseer de Italiaansche colonnes zijn, toen zij door het land trokken, door de Ai baneesche bevolking met geestdrif tige betoogingen begroet. De in Griekenland wonende Alba neesche bevolking heeft in de ge bieden, waar de Italianen oprukken de soldaten van Mussolini met vurige vreugdebetoogingen verwelkomd. Een der eerste gevechten tegen de Grieksche voorhoeden zou door Al baneesche fascistische militie ge steund zijn. Er zijn nog geen bijzon derheden bekend over den opmarsch der Italiaansche troepen op Grieksch grondgebied. Wat" het optreden der Italiaansche vliegtuigen van eergiste ren betreft, wordt vernomen, dat het bombardement van de moderne luchthaven Tatoi nabij Athene zeer ernstige schade- aan de hangars en andere gebouwen heeft veroorzaakt. Ook te Patras heeft het bombarde ment aanzienlijke schade aangericht. Bij het bombardement van den in gang van het Kanaal van Korinthe en andere strategische punten. Aan het kanaal zijn installaties, depots, dokken, gebouwen en spoorwegem placementen beschadigd en in brand gestoken. Bijzonderheden over den strijd. Belgrado, 31 Oct. (D.N.B.) Vreme meldt uit Saloniki, dat de Italiaan sche troepen 90 km. zijn opgerukt op Grieksch gebied, tot St. Nicola. Volgens de laatste berichten is de tegenstand der Grieksche troepen in dezen sector Woensdagavond bezwe ken. Van de Zuidslavisch-Grieksche grens,, uit het plaatsje Dragosj, meldt de Vreme, dat de strijd tusschen Ita liaansche en Grieksche troepen voortduurt. Het kanongebulder is ook Woensdag hoorbaar geweest in de Zuidslavische grensgebieden. Terwijl de grens van Zuidslavié langs Griekenland is gesloten en ei geen enkel contact meer bestaat me', de bevolking aan den anderen kant is de grens naar Albanië nog steeds geopend. Ook het autobusverkeer functionneèrt normaal. De Politika publiceert een be richt uit de grensstad Kressnitz (Vre- menica), volgens hetwelk Woens dagmiddag de artilleriestrijd nog voortduurde. De Grieksche onderda nen in het buitenland zijn voorloopig van mobilisatie vrijgesteld. Op de spoorlijn Bitolj -Monrstir Saloniki is het verkeernog steeds stopgezet. De Zuidslavische treinen rijden nog slechts tot aan het crens station. Voorts wordf bekend, dat het Grieksche grensdorn Bs-os K-rkazos door de bevolking is verlaten. Patras weer gebombardeerd. Belgrado, 31 Oct. (D.N.B.) Het Grieksche ministerie voor de veilig heid heeft volgens de Politika mede gedeeld, dat Woensdag de aanvallen van Italiaansche vliegtuigen op Patras zijn voortgezet. Het totaal aantal slachtoffers .in Patras op den eersten dag van het bombardement bedroeg ongeveer 100 dooden en 250 gewonden. In Nuapaktus aan de Golf van Korinthe is één persoon gedood en vielen acht gewonden. Algemeen moratorium in Griekenland. Athene, 30 Oct. (D. N. B, In het Grieksche staatsblad is vandaag een algemeen moratorium afge kondigd. De Italiaansche aanval op Engeland. Ergens aan het Kanaal, 30 Oct. (Stefani). Voor het eerst heeft gis termiddag een form'atie Italiaansche bommenwerpers, geëscorteerd door jagers,, op klaarlichten dag, na de versperring van het vijandelijk luchtafweergeschut gepasseerd' te zijn, de haar aangewezen doelen in Z.-Engeland bereikt en een doel treffend bombardement verricht, waarvan de uitwerking terstond ge constateerd werd. Ondanks de on gunstige weersomstandigheden ver vulden de formaties van de Italiaan sche luchtmacht de haar -toever trouwde opdracht op schitterende wijze uit. Zij vielen den vijand krachtig aan en troffen de voorge schreven doelen met bommen van middelbaar en groot kaliber. Toen de bemanningen verslag uitbrach ten over de bijzonderheden van de tenuitvoergelegde actie, toonden zij het grootste enthousiasme en onge duld om nieuwe aanvallen op vijan delijk gebied te ondernemen. Duitsche en Italiaansche vlie gers naar Engeland. Berlijn, 30 Oct. (D.N.B.) Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen zijn, naar het D.N.B. verneemt, van nacht in grooten getale opgestegen om naar Engeland te vliegen. Voor al werden bommen geworpen op Londen, Liverpool en Coventry. De uitwerking was bijzonder he vig. Bovendien hebben de gevechts vliegtuigen een groot aantal Engel sche vliegvelden op succesvolle wijze aangevallen. Een Britseh communiqué.. Londen, 30 Oct.. (Reuter). Het communiqué van de ministeries van luchtvaart en binnenlandsche vei ligheid luidt als volgt: Na zonsondergang hébben vijan delijke vliegtuigen verscheidene aanvallen gedaan op O. en N.O.-En- geland. Er werden bommen gewor pen en' de straten werden herhaal delijk met machinegeweren bescho ten. Gebouwen werden beschadigd en eenige personen werden gedood. De' voornaamste aanvallen waren gericht tégen 't Z.O. Het gebied van de Mersey stond aan 'n korten aan val bloot. Bij het aanbreken van den dag namen de bombardementen in hevigheid af. Op twee steden in da Midlands werden talrijke brand bommen geworpen. De aanvallen hardnekkig voortgezet. New-York, 30 Oct. (D.N.B.) De Duitsche vliegtuigen zijn ook in den nacht van Dinsdag op Woensdag, naar Reuter meldt, "weer naar Lon den gekomen om „hardnekkig" hun bomaanvallen voort te zetten, nadat zij reeds overdag aanvallen op groote schaal hadden ondernomen. Op den Londensche streek heeft het brandbommen geregend. SOVJET RUSLAND TURKSCHE RIJK FRANSCH BEZIT fïïtrmi door londen gegarandeerd italiaansch bezii britsche invloedssfeer britsch bezit ACTIESTRALEN VAN 500km SPANNING IN ZUID-EUROPA. GRIEKENLAND REEDS IN DEN STRIJD. Bijgaande kaart geeft een duidelijk beeld van Zuid-Oost-Europa, Griekenland heeft zich aan de zijde van Engeland geschaard; het Turk- sche standpunt is nog niet nader bepaald, Joegoslavië en Sovjet-Rusland willen .neutraal blijven. De treinverbindingen tusschen Bulgarije, Tur kije en GriekiWand zijn reeds verbroken. De Britsche vloot heeft reeds eenige Grieksche eilanden bezet. Öe Londensche correspondent van de New-York Times meldt, dat bij de krachtige aanvallen bij daglicht van Dinsdag meer dan 260 vliegtui gen in den strijd zijn geworpen. Een golf bestond uit Italiaansche bommenwerpers. Bij het bekend maken van de moeilijkheden, die door de bomaanvallen ontstaan, zoo meldt het blad, zijn de officieele instanties zeer voorzichtig^ Zij laten alleen kleinigheden bekend worden. Zoo heeft het congres van vakver- eenigingen een reeks conferenties aangekondigd om de problemen te bespreken, die voortvloeien uit het verlies van arbeidstijd bij aanval len. Verder wordt gemeld, dat het autobuspersoneel geweigerd heeft des nachts te rijden. Ook United Press meldt uit Lon den, dat wijdvertakte aanvallen op Schotland, Wales, Liverpool en W. Engeland in den nacht van Dinsdag op Woensdag getoond hebben, dal Londen niet meer het eenige doel der Du'tsche bommenwerpers is. Genève, 30 October (D.N.B.) Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft vanmiddag voor de ra dio een toespraak tot het Fransche volk gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: „ik heb j.l. Donderdag een ont moeting gehad met den kanselier van het Duitsche rijk. Uit e.gen be weging heb ik gevolg gegeven aan de uitnoodiging van den Führer. Ik stond van geenerlei 'zijde bloot aan een dictaat of eenigen druk. Een samenwerking tusschen onze beid" landen is onder het oog gezien. Ik heb dit in beginsel aanvaard. De modaliteiten zullen later besproken worden. Ik 'stel er prijs op diegenen, die thans het heil van Frankrijk verwachten, te zeggen, dat het be vorderen van dit welzijn in onze handen ligt. Ik zou aan al diegenen, die bedenkingen koesteren, willen zeggen, dat het de eerste plicht van lederen Franschman is vertrouwen te hebben. Aan diegenen, die twij felen, evenals aan diegenen, die weerbarstig zijn,breng ik in herin nering dat de meest trotscheen ge- .eserveerde houding gevaar loopt aan kracht te verliezen, wanneer men zich tot in het overdrcvene ver hardt. Diegene, die het lot van Frankrijk in handen genomen heef' heeft den plicht de gunstige atmos*- feer te. scheppen voor het beharti gen van de belangen van het land. In eere en teneinde -de eenheid van Frankrijk te handhaven, betreed ik thans in het kader van de construc tieve activiteit der nieuwe Europee- sche orde den weg der samenwer king". Daarna wees maarschalk Pétain op de noodzakelijkheid om de mee ningsverschillen op het gebied der binnenlandsche politiek ter zijde te stellen en de afvallige beweging in de koloniën te onderdrukken. Tenslotte verklaarde Pétain: „De ministers zijn uitsluitend aan mij verantwoording verschuldigd. De geschiedenis zal alleen over mij een oordeel vellen. Ik heb totdusverre tegen u gesproken als een vader. Thans spreek ik op een toon van een leider tot u. Volgt mij. Bewaart uw vertrouwen in het eeuwige Frankrijk". VERDUISTERINGS. TIJDEN Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 31 Oct.: Nieuwe maan 31 Oct. 0.03 Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in osrlogstijd maakt be kend, dat van 1 tot en met 30 Nov. 1940 op bon no. 6 van de voeder- kaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor: Groep 1 10 kg hondenbrood Groep 2 10 kg hondenbrood Groep 3 8 kg hondenbrood Groep 4 5 kg hondenbrood Groep 5 4 kg hondenbrood Groep 6 3 kg hondenbrood Op bon 6 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 1 kg kattenbrood beschikbaar ge steld. Na 30 November 1940 is bon no. 6 vanbovenbedoelde kaarten 'ongeldig en mag deze niet meer worden aan genomen. Berlijn, 3 Oct. Officieus wordt gemeld: De verhouding van Duitschland tot andere staten wordt bepaald door de bondgenootschapsverplich- r.g tegenover Italië. Met deze ver klaring werd vandaag in de Wil- helms.rasse op een vraag van bui- tertandsche journalisten de houding van Duitschland in het huidige a'taansch-Grieksche conflict aan gegeven. In politieke kringen wijst men in dit venband op den inhoud van de Italiaansche nota aan Griekenland en cp de verschillende officieuze Italiaansche uitlatingen, waarin de handelingen der regeering te Athe ne. die op eenzijdige bevoordeeling van Engeland gericht waren, ondub belzinnig vastgesteld worden. Men verklaart te Berlijn, dat de Italiaan sche reactie in dit gebied niets ar.ders dan een deel van den ge- meenschappelijken Duitsch-Itali- aanschen strijd tegen Engeland en politiek beziën een verschij ningsvorm van de aspolitiek is. De actie van Italië zoo betoogt men voorts in politieke kringen zal definitief opruiming houden onder het Engelsche stelsel in het gebied an de Middellandsche zee, welk stelsel daar niets te zoeken heeft en inzonderheid onder de denkbeel dige en werkelijke steunpunten van Engeland. De stelling, dat Enge land een Middellandsche zeemo gendheid is, zal eens evenzeer een \ctie blijken als de voorstelling, die nog slechts op leemen voeten staat, van Engeland als wereldmacht. Fransche persstemmen. Parijs, 30 Oct. (D.N.B.) Aan het nieuwe Europa, dat zich onder lei ding van de spilmogendheden be gint af te teekenen, wordt door de Parijsche pers, sedert de ontmoeting van den Führer met maarschalk Pétain, steeds meer aandacht ge schonken. De ,„Matin" verklaart, dat de toe stemming van Pétain op het voorstel van den Führer vrijwillig is geno men en door de geheele Fransche regeering is goedgekeurd. De benoe ming van Laval tot minister van buiteillandsche zaken beteekent het succes van deze politiek van conti nentale loyaliteit. De „Oeuvre" schrijft: de rijks kanselier toont zich niet alleen een leider van het Duitsche volk, doch denkt evenzeer aan Europa. Hij wil een duurzamen vrede stichten en een betere toekomst voor de wer kende bevolking in alle landen scheppen. Een tot vrede gebracht, georganiseerd en samenwerkend Europa zal spoedig de vruchtbaar ste, rijkste en machtigste gemeen schap op den geheelen aardbol wor den. Frankrijk heeft thans te kie- Uitzonderingen geldig tot 15 November. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid bij den rijks commissaris voor het bezette Neder- landsche gebied maakt bekend, dat hij, teneinde storingen in het econo mische leven te vermijden en den voortgang van de vitale bedrijven ook des nachts te waarborgen, aan de Nederlandsche politie-organen de volgende aanwijzingen heeft gege ven: Aan diegenen, die verbonden zijn aan vitale bedrijven (zooals spoorwegen, binnenvaart, sluis- werken, mijnen, gas- en electri- citeitsfabrieken, wapenindustrie en dergelijke) in het Nederland sche gebied, waarvoor ingevolge de verordening no. 151 van den rijkscommissaris (verordenin gen blz. 460) nog niet de daarin genoemde verkeersbeperkingen golden, doch waarvoor ingevolge de verordening no. 188 van den rijkscommissaris (verordenin genblad blz. 542) wel het uit gaansverbod van kracht is ge worden, moet tot en met 15 No vember 1940 stilzwijgend ook in den tijd tusschen 24 en 4 uur worden toegestaan, zich zonder speciale vergunning buitenshuis te bevinden, Na 15 November 1940 moeten ook de aan bovenbedoelde bedrij ven en ondernemingen verboden personen in het bezit van zulk een bijzonder vergunning (Son- derausweis) zijn. m Kolen op bonnen 04, 05, 06 en 07. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart deelt het volgende mede: Gedurende de maand No vember geven de met 04, 05, 06 en 07 gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distributie vaste brandstoffen haar den, kachels'" alsmede de met 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 gemerkte bonnen van de „bon nenkaart distributie vaste brandstoffen centrale ver warming", en voorts de met „brandstoffen, één eenheid, tweede periode", gemerkte bonnen elk recht op het koo- pen van één eenheid turf. Met nadruk wordt er echter de aan dacht op gevestigd, dat de met 08, 09, 19 en 11 gemerkte bon nen in den loop van het stook- seizoen alsnog zullen worden aangewezen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft dus de keus, om hierop thans turf of later andere brandstoffen te betrekken. De geldigheidsduur van de met 01, 02, 03 gemerkte bonnen van .de „bonnenkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels", van de met 01, 02, 03, 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonnen kaart distributie centrale ver warming", en van de met „brand stoffen, één eenheid, 1ste periode" alsmede de met „cokes, één een heid, 1ste periode" gemerkte bon nen wordt verlengd tot en met 14 November 1940. De geldigheidsduur der met „brandstoffen" of „cokes" gemerkte toewijzingen, welke tot j3 November of een vroegeren da tum zijn geldig verklaard, wordt eveneens verlengd tot en met 14 November 1940. Zooals reeds eerder is bekend ge maakt, wordt onder één eenheid vaste brandstoffen verstaan: hetzij 1 hl. anthraciet of steenkolen, of industrie of èierbriketten (maxi mum 75 kg), hetzij 110 kg bruin koolbriketten, hetzij 2 hl cokes, hetzij 175 kg fabrieksturf, hetzij 195 kg persturf (300 stuks), hetzij 200 kg baggcr'urf (450 stuks), het zij 200 kg overige soorten turf.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1