STILLE NO. 9 STAD EN OMGEVING AGENDA WEER CONTACT. Het vooronderzoek der gemeentebegrooting. Het vragen en antwoordenspel. CHARLES FLANDERS 30 AMSTERDAMS BEURS EERSTE BLAD 2 EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag ALKMAARSCHE SOLDATEN SNEUVELDEN. In den korten, maar bloedigen strijd, welke Nederland in de Mei dagen leverde tegen de Duitsche troepen, hebben heel veel landge- nooten hun leven moeten geven voor hun land, dat zij verdedigden. Honderden van hen rusten op oor logskerkhoven ergens in ons land, honderden anderen zijn begraven op kerkhoven in de buurt, waar zij vielen. Tot die vele gesneuvelden be hoorden ook eenige Alkmaarders, waarvan er drie behoorden tot de r.k. parochie St. Joseph. Voor hen is thans in den muur van het kerkgebouw aan den Geestersingel een gedenksteen geplaatst, een eenvoudige marmeren steen met een sobere versiering. Deze ge denksteen is geplaatst als hulde en voor het gebed voor de soldaten uit deze parochie, die vielen voor ons Vaderland in de periode 1014 Mei 1940, t. w. Mattheus Dekker, Petrus Nicolaas de Lang en Simon Petrus Schouten". Het is een eenvoudige, blijvende hulde aan die Alkmaarders, die in de oorlogsdagen hun plicht deden en die als slachtoffer van dien plicht vielen PLOTSELING STERFGEVAL. Hedenmorgen werd dr. Engelman, zenuwarts aan de St. Willibrordus- stichting te Heiloo, tusschen Limmen en Heiloo naast zijn rijwiel in een greppel langs het rijwielpad ge vonden. De levensgeesten waren reeds geweken. Het lijk werd naar het St. Elisabethsziekenhuis ver voerd. De overledene had gisteravond een bezoek gebracht aan zijn collega te Limmen en is vermoedelijk bij het terugkeeren door een beroerte ge troffen. Dr. Engelman werd in Utrecht ge boren. Na volbrachte studie in zijn geboortestad vestigde hij zich als huisarts te Oudewater. In 1928 pro moveerde hij te Utrecht tot doctor in de medicijnen en werd hij verbon den als geneesheer aan de psychia trische inrichting St. Anna te Ven raai. Daar bleef hij tot 10 Augustus 1931, toen hij in eenzelfde functie trad aan de St. Willibrordusstichting te Heiloo. N. V. JAC. MET'S AUTOBEDRIJF. B. en W. van Oudorp hebben aan de N. V. Jac. Met te Alkmaar vergunning verleend tot het bou wen van een automobiel-repara tiebedrijf aan den Friescheweg. IN MEMORIAM KONING BAL. Men schrijft ons uit Heerhugo- waard: Vanwege het vroege sluitings uur stroomden de danslustigen, die anders in den regel pas na het melken in grooten getale kwamen aanzwermen, al in den vroegen na middag toe. Het werd vol, steeds voller. Men kon in de zaal de warmte en den rook snijden en af en toe kwamen oververhitte groepjes eens naar buiten om daar wat frissche lucht te happen. En toch ramen en deuren stonden nog eenigszins open. Er werd ge ventileerd. Anders werd dit, toen de schemering viel en vanwe ge de verduistering alles potdicht moest. Het werd binnenin een mis tige dag. Glazig straalden de oogen in de rood-verhitte gezichten. De zaal werd naarmate de duis ternis toenam nog steeds voller. Immers het dansverbod zou komen en men kon nu nog zijn hart eens terdege ophalen. Steeds zwaarder werd de atmosfeer en sloeg tegen de wanden en de zoldering en comdenseerde daar tot groote druppels, die niet nalieten naar beneden te vallen, als zij daartoe groot genoeg waren. Het kon slechts de vreugde verhoogen en cm de hitte te verdrijven dronk men nieuwe glazen bier, die weer nieuwe uitwasemingen tot gevolg hadden. En herbergier en bedien den marcheerden zoo goed en kwaad mogelijk tusschen de me nigte door, om aan den steeds lui der klinkenden roep om nog méér bier te voldoen. Anderen drongen zich door de compacte op en neer bewegende massa heen om bij de lafenis brengende toonbank heil en verkoeling te vinden. Het werd een echt feest, dat nog jaren in de herinnering zal blijven hangen. Koning Bal, die half bezwijmeld en beroesd vanuit een hoek op het tooneel, waar hij met zijn trawan ten dit gedoe aanzag, was neerge zegen, grijnslachte breed en vol vermaak. Ik sterven, lachte hij en stond hoonend op, ik sterven Toen maakte een enkel woord van den veldwachter een eind aan zijn leven Sluitingstijd En Koning Bal, thans uit de maatschappij gestooten, denkt op zijn eenzamen zwerftocht in de ge bieden, waar geen menschen meer zijn, er over na, hoeveel met moeite gewonnen gezondheid hij dikwijls in één enkelen nacht voor 'ange maanden heeft bedorven. WOENSDAGSMIDDAGS NAAR SCHOOL, ZATERDAG VRIJ. Naar wij vernemen, heeft het Ge meentebestuur besloten met ingang van 4 November a.s. den leerlingen den openbare scholen voor gewoon, uitgebreid en buitengewoon lager onderwijs des Zaterdags vrijaf te geven en in de plaats daarvan den vrijen Woensdagmiddag voor het geven van onderwijs te benutten, 2uks in verband met besparing op brandstof. Voorts zal de Kerstvacan- tie eenige dagen worden verlengd. 2 UUR KORTER IN HET DUIN. Het provinciaal duinterrein te Cas- tricum is in overleg met de Duitsche autoriteiten voortaan alleen toegan- gelijk van des 's morgens na zons opkomst tot 2 uur vóór zonsonder gang. CASTRICUM HEEFT OOK ZIJN UNIE-HUIS. In de burgemeester Mooijstraat aldaar heeft de Nederlandsche Unie een propagandahuis geopend. Ook is er een plaatselijk bestuur gevormd. Een colporteur zeide ons, dat weke lijks circa 600 Uniebladen van de hand gaan en het aantal leden steeds stijgende is. Uit alle groepen der be volking melden zij zich aan. HET WAPEN VAN HEEMSKERK. Het talrijke publiek, dat 's avonds zijn verpoozing zoekt in het Wapen van Heemskerk zal niettegenstaande het dansverbod, weer op een andere manier aangenaam bezig gehouden worden. Het trio Snel met den bekenden accordeon-virtuoos Uvenhoven zal zorgen voor een vroolijk programma van operettemuziek en bekende schlagers. Zaterdag en Zondag zal de be kende Wiener komiker Hans Car- peneto de zaal doen schateren om zijn origineele imitaties van film sterren en markante figuren. Bioscopen. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Mazurka (róm.-sens.); hoofdrollen Albrecht Schönhals, Pola Negri, Ingeborg Theek, e.a. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer De avonturier van Parijs (rom.- sens.); hoofdrollen Peter Voss en Karin Hardt. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7.15 uur hoofdnum mer Roode Orchideeën (avonturen- en spionnagefilm); hoofdrollen Olga Tschechowa, Albrecht Schönhals, Walter Jansen, Camilla Horn. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Dansmeisjes (rom.-dram.); hoofdrollen Lucie Höflich, Charlotte Thiele, Carl Raddatz, Harald Paul sen e.a. Donderdag 31 October. 7 uur, café Central, vergadering vV:tte Kruis. SPREEKUUR WETHOUDER. De wethouder van de bedrijven, de heer V. Keijsper, is Vrijdag 1 November verhinderd, spreekuur te houden. DE FIRMA APPEL EN ADOLF. Teneinde misverstand te voorko men, verzocht de heer Appel ons mede te deelen, dat hij geen lid meer is van den firma Appel en Adolf, doch dat laatstgenoemde de eenige firmant is, die gerechtigd is onder den naam firma Appel en Adolf den groenten- en fruithandel te drijven. UREN VAN OPENSTELLING HYPOTHEEKKANTOOR. De hypotheekkantoren zullen blij kens de beschikking van den secr.- generaal van het dep. van financiën van morgen af voor het publiek ge opend zijn van 9.30 tot 16.30 uur. Dit geldt voor de maanden Novem ber en Februari. In Dec. en Jan. zal de openstelling zijn van 10 tot 16.30 en voorts het geheele jaar van 9 tot 16.30 uur. Des Zaterdags gelden de zelfde openingsuren, de sluiting zal plaats hebben om 12.30 uur. ZIJPE. Winterhulp. - Alhier is geïnstal leerd een' gemeentelijk comité voor z.g. sociale hulpverleening in den winter. Voorzitter is mr. D. Bree- baart, secretaris de heer J. A. de Boer en penningmeester de heer W. L. Correljé. Plaatselijke leider en organisator voor de wijk Schagerbrug is de heer G. van der Sluijs; voor de wijk St. Maartensbrug de heer D. Jongejans; voor de wijk Burgerbrug de heer J. Bruin Cz.; voor de wijk Petten de heer G. Hollander; voor de wijk 't Zand de heer W. E. J. Doedens en voor de wijk Oudesluis de heer C. Nannis. Verandering schooltijden. - Voor taan zal in verband met den be perkten brandstoffenvoorraad aan de o. 1. scholen in deze gemeente des Woensdags den geheelen dag on derwijs worden gegeven, terwijl de kinderen des Zaterdags den heelen dag vrij zullen zijn. Brand in een broeikas. - Dins dagmorgen j.l. kwam de heer Bart Haan te Schagerbrug tot de ontdek king, dat zijn broeikas vol rook stond. Het bleek, dat een voorraad hout, welke in de nabijheid van de kachel had gestaan, verbrand was, evenals een hoeveelheid andere brandstof. Verder was nog een zak erwten door het vuur verteerd, -terwijl ook schade werd berokkend aan in de broeikas aanwezige bloemen en planten. Een brief afkomstig van het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage wordt bij ons thuis niet alle dagen in de brievenbus ge vonden. En met het Gezantschap der Nederlanden te Pretoria zijn de re laties ook niet van dien aard, dat we op correspondentie daarvan te wach ten staan. De verbazing in den hui- selijken kring was dan ook het top punt nabij, toen uit een enveloppe een schrijven van deze beide hoog e instanties te voorschijn kwam. Met luide en gewichtige stem werd voorgelezen: „Het Departement van Bui tenlandsche Zaken heeft de eer U hiernevens te doen toekomen een zoekformulier afkomstig van het Gezantschap der Nederlan den te Pretoria, hetwelk door tusschenkomst van het Zweed- sche Consulaat te 's-Gravenhage werd ontvangen. Het Departement noodigt uit een kort antwoqrd op de daarvoor bestemde plaats te wil len doen toekomen, hetwelk zich met de verdere doorzending zal belasten". Het zoekformulier uit Petoria bleek ingevuld te zijn door een zeer be kende hand: die van den zoon des huizes, die voor jaren naar Afrika is vertrokken. Sinds meer dan een half jaar was alle contact met hem ver broken. En daarom deed de simpele maar veelzeggende mededeeling: „hier alles wel, bij jullie ookZ" ons meer goed dan de brieven van zes kantjes van voorheen. Op het formulier urns door den af zender ingevuld als „laatste adres" aal van de ouderlijke woning in deze plaats en daaronder: „zoo niet op dit adres, vraagten dan volgde een opsomming van adressen van familieleden elders in het land. Het waren regels, die ons toonden hoe de afzender daar in het verre Afrika in zorg zat over het lot van zijn dierbaren in zijn geboorteplaats. Weinige en onvolledige berichten over Nederland-in-oorlog zullen tot hem doorgedrongen zijn. En juist dit schaarsche verwarde nieuws zal de ongerustheid nog grooter hebben doen zijn. Daarom zal hij met dank baarheid naar deze mogelijkheid hebben gegrepen om te achterhalen cf de familie in Nederland nog op het bekende adres in deze plaats woonde, of ze wellicht uit het ver nielde ouderhuis heeft moeten vluch ten, of ze er mogleijk het leven bij heeft moeten laten. Het formulier bevatte een strook voor „antwoord van den gezochte persoon, zoo mogelijk eigenhandig geschreven". Daarop hebben we ge krabbeld met de kleinst mogelijke lettertjes om de weinige beschikbare ruimte uit te buiten voor al het goede nieuws: „Deze plaats met lichten schrik vrijgekomen; allen in besten welstand; huis noch inboedel beschadigd; alles wel; geen reden tot bezorgdheid". Ruim drie en een halve maand bleek het schrijven uit Afrika onder weg te zijn geweest. Het zal dus ook nog lang duren eer bovenstaande regels gelezen kunnen worden door den persoon, waarvoor ze geschre ven werden. Maar de familie in deze plaats heeft drie tot vier maanden geleden reeds geruststellende be richten gezonden: een maal via het Roode Kruis en een maal via een andere instantie. Er is dus nu reden om te veronderstellen, dat hij in Afrika inmiddels dat goede nieuws uit deze plaats heeft ontvangen. Er is dus weer wederzijdsch con tact: beangstigende onzekerheid heeft plaats gemaakt voor heerlijke geruststellingen en.... voor innige dankbaarheid. KOEDIJK. Geen extra broodrantsoen. - Door het dag. bestuur der tuin- bouwvereeniging De West werd onlangs via den plaatselijken distributiedienst voor tuinders en arbeiders een verhoogd brood rantsoen gevraagd in verband met zware oogstwerkzaamheden (bin nenhalen van stapelproducten). Thans werd in een uitvoerig schrijven bericht ontvangen, dat, hoewel de plaatselijke en de districts-distributiedienst en ook de burgemeester tot inwilliging van het verzoek hadden geadviseerd, de bevoegde autoriteiten het bin nenhalen van kool niet tot de zware oogstwerkzaamheden meen den te moeten rekenen, zoodat het verzoek om 100 pet. toeslag werd afgewezen. Een onderzoek naar den aard der werkzaamheden werd toege zegd en wanneer mocht blijken, dat het wel tot den zwaren arbeid behoort, is er kans op verhooging van het broodrantsoen. HEILOO. Plotseling den weg overgesto ken. - De chauffeur van de kolen- auto, welke den heer Apeldoorn op den Kennemerstraatweg heeft aangereden, ontkent de bewering van onzen correspondent, dat hij den weg is overgestoken om links af te slaan en daarbij den heer A., die van tegenovergestelde richting kwam, heeft aangereden. De heer A. zoo deelt hij mede kwam een zijweg uit en stak zoo plotseling den weg over, dat de chauffeur slechts krachtig kon remmen en het stuur kon om gooien, zoodat hij. dwars over den weg kwam te staan. Het ongeluk zou dus geheel aan het slachtoffer zijn te wijten, dat helaas toch nog door den rechterkant van de radia- teur geraakt werd en waarschijn lijk een schedelbasisfractuur heeft bekomen. OUDE-NIEDORP. Een afscheid. - Dinsdagmiddag 1 uur. De abonné's van de telefoon knippen de met het kaartje aange geven draden door en hiermede is de automatiseering een feit ge worden. De oude toestand behoort tot het verleden. De moderne techniek gaat Voort. De abonné's echter beseften wat dit voor mej. Koopmans, die reeds zoo langen tijd als houdster van het telefoonkantoor haar plicht heeft gedaan, beteekent. Het haar zoo vertrouwd geworden beroep neemt hierde een einde en het spreekt wel als vanzelf dat een en ander niet ongemerkt voorbij kon gaan. Te haren huize waren aanwezig de burgemeester, dr. J. J. Schreuder, de gemeente-ontvanger en de heeren J. Biersteker en J. H. Schiebroek. De burgemeester hield een zeer hartelijke toespraak, waarin hij het geduld, de bereidwilligheid en het opgeruimde humeur van mej. Koop man bewonderde. Vooral in den pas achter ons liggende mobilisatietijd, toen het telefoonkantoor dag en nacht geopend moest blijven, waren deze eigenschappen aan den dag ge treden. Wij hebben uw stem gehoord tal van jaren en wij waren er mede vertrouwd geraakt evenals met die van uw kinderen, wanneer zij u moesten assisteeren. Dit is nu afge- loopen. Vanaf hedenmiddag heeft u uw taak als telefoniste zien beëin digen en ik stel mij voor, dat dit is geschied met gemengde gevoelens. Maar ook hier zien wij weer, dat het persoonlijk belang moet wijken voor het algemeen belang. Spr. zegde mej. Koopmans harte lijk dank voor de wijze waarop zij steeds het publiek van dienst is ge weest. Als bewijs voor deze erkente lijkheid bood spr. namens de abon né's haar een pendule aan, onder het uitspreken van de hoop dat zij nog tal van jaren in goede gezondheid haar krachten zal blijven geven voor het algemeen belang. Mej. Koopmans dankte den burge meester voor het gesprokene, waar bij zij opmerkte slechts haar plicht als ambtenares en als mensch te hebben vervuld. NOORDSCHARWOUDE. Tuinbouwbelang. - Woensdag avond vergaderde de tuinbouwver. Tuinbouwbelang ten lokale van den heer J. de Bakker onder leiding van den heer K. van Dijk. De voorzitter constateerde in zijn openingswoord, dat de gang van zaken in den tuin bouw wel verbeterd is en de prijzen hooger zijn, maar hierbij dient ook in aanmerking te worden genomen, dat het thans een dure tijd is, welke het wel noodzakelijk maakt, dat méér ontvangen wordt. De meening, dat de goede gang van zaken in den tuinbouw oorzaak is dat de land- prijzen omhoog gaan, noemde spr. onjuist. De betere gang van zakeh motiveert die verhooging niet. Men heeft hier te doen met een vlucht van het kapitaal in het land. Het land wordt, althans voor een groot gedeelte, niet gekocht door tuinbou wers. i Op 7 en 8 November a.s. zal de Raad, der traditie getrouw, weer de gemeentebegrooting in het openbaar aan critiek onderwerpen en de raadsvergaderingen waarin onze be grooting wordt behandeld zijn altijd hoogtijdagen geweest, omdat de raadsfracties in de diverse politieke kleuren dan haar algemeene be schouwingen konden houden. Zij konden dan het beleid van het college van B. en W. zoo critisch mogelijk bekijken, zij mochten pre cies zeggen wat zij op het hart had den en het spreekt vanzelf, dat dit altijd een unieke gelegenheid was om den volke te verkondigen hoe veel beter en voordeeliger alles ir, de gemeente zou verloopen zijn als de kiezers er slechts om gedacht hadden meer afgezanten van de een of andere politieke groep af te vaar digen, dan zij tot dusver gedaan hadden. Bij deze politieke steekspellen, waarin men de ouderwetsche lan sen door ongevaarlijke wapens had vervangen, deed elke fractie zijn best de pers en de publieke tribune er van te doordringen welk een ideale toestand er zou heerschen als de meerderheid van den Raad nu eens uit sociaal-democraten, vrij zinnig-democraten, anti-revolution- nairen, vrijheidsbonders, christelijk- historischen of katholieken had be staan en er werd van alle zijden door verheerlijking van eigen partij en critiek op de houding van andere op ouderwetsche wijze politieke re clame gemaakt, voornamelijk tegen den tijd dat de vierjaarlijksche ver kiezingen aan de orde zouden ko men. Nu de kleurschakeering van par tijen en partijtjes uit de vergade ringen der openbare lichamen be gint te verdwijnen, nu bovendien, de vrijheid van den Raad om naar eigen goeddunken over de bestem ming van belangrijke bedragen te beschikken aan alle kanten aan ban den. gelegd is, heeft het politieke steekspel veel van zijn attractie ver loren. Het officieel verslag van de be grooting met de vragen van het vooronderzoek en de memorie van antwoord van het College is ditmaal van kleinen omvang en het feit, dat er voor de behandeling der gemeen tebegrooting dit jaar slechts twee inplaats van vier vergaderingen zijn uitgeschreven, wijst er wel op, dat B. en W. in de blijde verwach ting leven, dat het edelachtbare ge zelschap ditmaal zeer sober in zijn algemeene beschouwingen zal zijn. Van het officieele stuk, dat thans voor ons ligt zullen wij, ter meer dere leesbaarheid, het allervoor naamste in eigen woorden weerge ven en dan treft ons allereerst het complimentje van den Raad voor de werkkracht en- de bestuurscapacitei- ten van het College en de ambtena ren en de belofte hun moeilijke taak in alle opzichten te zullen steunen, waarvoor B. en W. hun groote er kentelijkheid betuigen. Na een opmerking over de grens regeling waarover men het in middels al onderling eens is gewor den pleiten eenige leden voor avondvergaderingen van de com missies van bijstand, waarmede het College zooveel mogelijk rekening zal houden. Meerdere leden bepleiten het ver zamelen van afvalstoffen en oude materialen en B. en W. herinneren daarbij aan de Rijksvoorschriften en zullen te zijner tijd voor Alkmaar wel een regeling moeten treffen. Dank wordt gebracht voor het vroegtijdig indienen der gemeente begrooting en wat het financieel be leid betreft 't vette kluifje dat door geen enkele fractie ooit versmaad werd zijn sommige leden tot de conclusie gekomen, dat elke critiek achterwege kan blijven nu de ge heele begrooting eigenlijk maar een slag in de lucht is. Ook andere le den kunnen niet voorspellen hoe het huishoudboekje, van onze gemeente er in het komende jaar zal uitzien, al zouden zij gaarne overtuigd zijn, dat B. en W. althans pogingen heb ben aangewend om de financieele moeilijkheden zooveel mogelijk het hoofd te bieden en zij zouden alsnog gaarne vernemen welke maatrege len worden genomen om het be- grootingstekort tot een minimum te beperken. B. en W. wijzen er in hun ant woord op, dat er de laatste jaren drastisch bezuinigd is, maar dat alle reservepotjes uit den goeden ouden tijd nu totaal leeg zijn. Zij weten ook niet meer waarop men zou kun nen bezuinigen of het zou de zoo veel besproken concentratie van be drijven moeten zijn, die nog altijd in voorbereiding is, ofschoon men zich niet moet voorstellen, dat hier door kapitalen bespaard kunnen worden. Een betere financieele positie kan slechts bereikt worden door verbe terde omstandigheden, door gunsti ger financieele betrekkingen met het Rijk of een beter belasting systeem, wélke herziening trouwens in het voornemen der bevoegde in stanties ligt. Sommige leden wezen er op, dat de bijzondere bijdrage van het Rijk thans 43.235 hooger is dan een jaar geleden en dat wij nu ver plicht zijn althans binnen de perken van het jaar 1940 te blijven, al zijn er dan voor deze verhooging wel eenige aanwijsbare oorzaken. Zij zouden toch willen, dat er hier en daar nog wat lager geraamd werd en raden aan den wiskundigen adviseur van het gemeentelijk pen sioenfonds eens te vragen hoe deze er over zou denken als de gemeente de bijdragen voor dat fonds eens eenige jaren stop zet. B. en W. wijzen er op, dat zij de begrooting hebben opgezet in een overgangstijdperk met alle daarin besloten onzekerheden. Zij achten het niet mogelijk de ramingen te herzien, tenzij men te lage ramin gen van uitgaven of te hooge van inkomsten prefereert. Bij het pen sioenfonds zijn de rechten van vele ambtenaren en werklieden betrok ken, die het college door ontijdig ingrijpen niet wil dupeeren. Er waren eenige leden, die de subsidiën zoo wilden verdeelen, dat de meest noodlijdende vereenigin- gen wat meer en de andere wat minder zullen krijgen, maar B. en W. zijn van meening, dat elke ver- eeniging thans groote behoefte heeft aan datgene wat zij nog krij gen kan en dat er trouwens van eenige verhooging nergens sprake kan wezen. Er bestaat hier nog een ongëval- lenfonds en nu er zooveel oorlogs risico is zouden eenige raadsleden het risico voor ongevallen liefst zoo spoedig mogelijk uiterlijk 1 Jan. 1940 aan de Rijksverzekerings bank willen overdragen. B. en W. hebben daarop geant woord, dat zij reeds vroeger tot de conclusie zijn gekomen, dat het fonds het risico niet kon dekken, al was de commissie van bijstand van het fonds dan ook van een andere meening. Evenwel, de tijdsomstan digheden hebben ook de heeren van deze commissie tot een beter inzicht gebracht en B. en W. zouden daarom het risico wel willen overdragen, evenwel niet aan de Rijksverzeke ringsbank maar aan de Onderlinge Risico-vereeniging van gemeenten. Men zal dat nog met de commissie bespreken evenals de toekomstige financiering der uit de ongevallen wet voortvloeiende lasten, waarbij B. en W. zich op het standpunt stel len, dat het fonds krachtens zijn be stemming moet blijven dienen tot het dekken der uitgaven waarvoor de gemeente wettelijk zal hebben op te komen. De resultaten van het agentschap van den proeftuin Westland, door een der leden op zich genomen, zijn uitstekend, zoodat deze thans is be noemd tot hoofdvertegenwoordiger voor Noordholland-Noord. De voor zitter ried den leden aan, een proef te nemen met de nieuwe aardappel variëteit Geelblom, welke door den rijkstuinbouwconsulent is gewonnen. Bij de bespreking van de zetkool- regeling kwam naar voren, dat een der leden is geroyeerd, wegens het niet naleven ervan. Voor de ver strekking van petroleum ter verwar ming van de koolschuren, waarvoor men 2 liter per dag per wagon noo- dig achtte, wordt alles gedaan wat mogelijk is. De heer P. Swager Kz. zou de medewerking van den rijkstuinbouw consulent willen inroepen voor de verkrijging van meer fosforzuur en kalimest. Spr. deelde mede, dat stof- kainiet voor onkruidbestrijding zon der bonnen kan worden betrokken. Na eenige bespreking werd het be- waarloon voor de pootaardappelen in de bewaarplaats voor de leden ver hoogd van 6 op 8 cent en voor niet- leden van 12 op 14 cent per bak, zulks in verband met het derven van inkomsten van de bloembollen, nu de teelt daarvan is ingekrompen. LANGENDUK. Het Witte Kruis. - De afd. Lan- gendijk van Het Witte Kruis hield Woensdagavond een ledenvergade ring ten huize van den heer P. Kra mer te Zuidscharwoude. De voorzit ter, de heer Jb. Rutsen, herdacht in zijn openingsrede het overlijden van dokter Stieler. Medegedeeld werd, dat de afd. een verzekering tegen molestrisico heeft aangegaan en voorts dat de magazijnmeester thans vast is aangesteld. De vergadering verleende het bestuur machtiging, om voor hem een verzekering aan te gaan. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat het kamertje voor de hoogtezon op verzoek van dr. ten Bruggencate ingericht wordt voor het onderzoek bij zwangerschap. Vervolgens werd de beschrijvings brief voor de alg. vergadering van het Witte Kruis behandeld. Men kon zich vereenigen met het voorstel van het hoofdbestuur om ter bevordering van de geestelijke volksgezondheid 1800 uit te trekken. De vergadering was er voor, het H.B. machtiging te verleenen, het huis „Vechtoever" aan de arbeids- inrichting voor geestelijk onvol- waardigen te verhuren voor den tijd van dertig jaar, met recht van koop. Tot afgevaardigden werden be noemd de heeren Jb. Rutsen en F. Moeijes; plaatsvervangers mevrouw PaarlbergHartland en de heeren H. Glas en P. Molenaar. Bij de ge houden bestuursverkiezing werden de aftredende leden, mevr. Paarlberg Hartland en de heeren Jb. Rutsen en A. Sjoerds, herkozen. NIEUWE-NIEDORP. Een verbetering. - Vanaf het kruispunt aan den weg naar Win kel wordt de voor de aldaar staan de woonhuizen gelegen sloot ge dempt, met grond, die verkregen wordt van een achter deze huizen geheel nieuw te graven sloot. Het werk geschiedt door het Hoogheemraadschap. Een en ander beteekent zoowel verfraaiing als verbetering. WARMENHUIZEN. Ambtsperiode burgemeester ver lengd. - Tijdens de raadsvergade ring van gister kwam het bericht, dat de ambtsperiode van den heer H. Nolet als burgemeester dezer gemeente is verlengd. MIDWOUD. Eenjiieuw voorstel inzake samen voeging. - In zijn Dinsdag gehouden vergadering heeft de raad dezer ge meente de voorgenomen samenvoe ging met Oostwoud, Twisk en Abbe- kerk besproken. Na uitvoerige be schouwingen werd men het er met algemeene stemmen over eens, dat in deze combinatie ook nog dienen te worden opgenomen Benningbroek en Sijbekarspel. 3ÏSOHRHTVEN DOOR rEBKBNINGHN VAN ALEXANDER RAYMOND DE VEILINGEN IF KENNEMERLAND. In de week van 21 tot ber was er aan de markten groote aanvoer van hoofdpr zooals bloemkool, andijvie i soorten. Doch ook van d( groente was er méér dar. laatste twee weken gewoon weest, Over de heele linie een vlugge handel en vc groot deel waren de pri; den hoogen kant, doch wel dat alleen eerste soort „de opbrengt. Andijvie w duur, mooie kroppen voor j 1.60 per 100 is een koop prjjs van 1 a 1.60 is n te noemen. Bloemkcol moest grooten aanvoer een vei Wel is een prijs van 9 a 100 niet laag, doch minder gewoon zijn; de prijzen wan a 10.50 per 100 stnks. Spinazie én pos waren voor zoover eer! duur. De eerste gold de laatste 6.50'a 11 pei Mooie sla was zeker de hel der dan de vorige week. ni a 2.85 per 100 stuks. F e steevast op een prijsje va 1.80 per 100, alleen bosp< hooger, nl. 3 a 6.50 pe dat is een behoorlijke prijs ciebo"nen waren schaa duur. Dubbele 12 a 18 e idem 18 f 26 per 100 k; was weer duur, vooral in wicht van 2 a 3 pond. Ro gold 3.50 a 4.2Ó, gele id. 4.10 en groene idem 2. per 100 kg. S e 1 d e r i ek i waren peperduur, nl. 5 per 100 kg., zulks in tege met uien, die 4.50 a ion n—1-—*>it; Tom at OPGAVE amsterdamsche ban Bijkantoor Alkmaar van Donderdag 31 Octobe staatsleeningen. Vor. 4 Nederland 1940 II 955/ 3—3fi "%o Nederl. 1938 8&v 3 Ned.-Indië 1937, frjsy 5Yt Duitschl, m. verkl. 3511 bank-instellingen Amsterd. Bank .111 Handel Mij. Cert. v. 250.104 Koloniale Bank. .164 Ned. Ind. Handelsbank 120 ind. ond. binnenl. Alg. Kunstzijde Unie ,1191. Calvé Delft Cert. 8ó Nederl. Ford3241, Lever Bros 12/3; Philips Gloeil. Gem. Bezit1951, ind. ond. buitenl. Am. Smelting Anaconda25" Bethleh. Steel Cities Service t', General Motors 49 Kennecott Copper34! North American Rayon22 Republic Steel 223, Standard Brands ó3/f Steel comm64s, cultuur maatsch. H. V. A411 Java Cultuur2 ij' Ned. Ind. Suiker Unie 223 Verg. Vorstenlanden .lib3 PETROLEUM. Dordtsche Petr2181 Kon. Petr2443 Philiips Oil 34 Shell Union 101 Tide Water 10' RUBBERS. Amsterd. Rubber .224 Deli Bat. Rubber lil Hessa Rubber 124 Oostkust138' Rotterdam Tapanoeli 6' Serbadjadi ll-! Interc. Rubber 4' scheepvaarten. HollandAmerika lijn JavaChina—Japan lijn '26' Kon. Ned. Stoomboot .141' Scheepvaart Unie 14e1 tabakken. Deli Batavia15' Oude Deli.2191 Senembah176 amer. spoorwegen. Atchison Iopeka 20 Illinois Central v Southern Pacific 10; Southern Railw, 14 Union Pacific 79: Can Pac. 3 VALUTAKOERSEN DEI BANK, 31 OCTOB (Schriftelijke en tel.-tr Valuta's: New-York 1.88 3/16—: Berlijn 75.28—75.43; Bru: tot 30.17; Helsinki 3 Stockholm 44.8144.90-; 43.63—43.71. Bankpapier: New-York 1.86 1/2— E -c-1 30.08—30 20; 1194; Zürich 43.5

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2