Wat „Winterhulp Nederland" wil. De heer C. Piek over de plannen. TOELICHTING TOT DETAILKWESTIES DER KOLENDISTRIBUTIEREGELING. Ketting handel ontdekt. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 31 OCTOBER 1940. DE OUD-HOLLANDSCHE KORENMOLEN door de windkracht gedreven, is in belangrijkheid aanmerkelijk gestegen. Talrijke korenmolens zijn weer in gebruik genomen en het spreekt vanzelf, dat er vraag is naar goed onderlegde molenaars. Het is daarom, dat de molenaarsschool, verbonden aan het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen zich in groote belangstelling kan verheugen. Tijdens het on derricht in kennis van granen, zaden en peulvruchten. (Polygoon) DE EERTIJDS ONHERKENBARE, VERVALLEN STEENMASSA is nu volkomen van aanzien veranderd. De laatste stellingen rond „de gevels" van het oude slot ,.De Doornenburg", welke in den kop van de Over-Bfetuwe ligt, zijn weggehaald. Met deze restauratie, waaraan men 4 jaar heeft gewerkt, is een historisch gebouw be waard gebleven. (Polygoon) Brandstol Sendisiributie. Organisatie voor en door Nederlanders! De nieuwbenoemde directeur-ge neraal van de winterhulp Neder land, de heer C. Piek, heeft in een persconferentie enkele mededeelin- gen gedaan over de winterhulp Ne derland. Zooals bekend is, zal het hoofd bureau der winterhulp in Den Haag gevestigd zijn. Provinriale kantoren zullen in elke provincie worden in gericht, terwijl de plaatselijke orga nen gevormd worden door de „plaat selijke bureaux", aan het hoofd waaryan plaatselijke directeuren ko men te staan. Als zoodanig zullen ingevolge de bepaling van den direc teur-generaal, de burgemeesters voorloopig optreden. Er zal een op roep van hen uitgaan, waarin zij worden aangespoord de plaatselijke zerg op zich te nemen of met toe stemming van den directeur-gene raal plaatsvervangers daarmede te belasten. Zij zullen zich de mede werking moeten verzekeren van per scnen uit alle geledingen van het volk. Immers het moet helder vast staan, dat de; arbeid van winterhulp Nederland een arbeid voor allen door allen moet zijn. Een verheugend verschijnsel noem de heer Piek het dat reeds thans een stroom van aanmeldingen is binnen gc-komen van menschen die zich aan bieden om mede te werken. Het noodige geld zal de winter hulp trachten te verkrijgen dooi huis- en straatcollecten. Ook giften in natura zijn welkom, terwijl over schrijvingen op postgiro 5553 na tuurlijk eveneens worden toege juicht. Aangezien, de opbouw van de provinciale en landelijke organisaties slechts geleidelijk kan geschieden zullen de plaatselijke organisaties vooral aanvankelijk de belangstel ling van het publiek moeten opvan gen. Het is de bedoeling dat bij de op bouw der geheel nieuwe organisatie van de sociale verzorging wordt uit gegaan van den bestaanden toestand waarbij advies zal worden ingewon nen bij Maatschappelijk Hulpbetoon en Armenzorg. Er wordt dus niet los van de bestaande organisaties ge werkt. Wel is het de bedoeling dat de uitkeeringen door Winterhulp ge schieden. De stille armen. Toch blijft dan nog een groote groep van menschen, juist de stilte armen, onbereikt. Daarom zal Win terhulp Nederland aan ieder gezins hoofd de vraag voorleggen welke nooden hij heeft. Over de bestaande instanties heen zal iedere Nederlan der aldus zijn omstandigheden kunnen uiteenzetten. Zij, die niet in aanmer king meenen te komen, behoeven het antwoordformulier natuurlijk niet in te zenden. Op deze wijze hoopt de heer Piek een bron van gegevens te verkrijgen, waarop hij kan verder bouwen. Vanzelf zal zich de behoefte voor doen gedurende de winterhulpactie de andere collectes zooveel mogelijk te beperken. De te verkoopen insignes zullen bestaan in molentjes van lichtgeven de stof, met het opschrift „Winter hulp Nederland", die tijdens de don kere uren van nut kunnen zijn. Het doel. Met bijzondere nadruk legde de heer Piek het doel van de actie der winterhulp vast. Het deed hem leed te hebben moeten vaststellen, dat reeds thans twij fel omtrent dit doel is geuit. De winterhulp Nederland is een ver zorging van Nederlanders door Nederlanders. Het heeft geen nut daar veel over te praten, want wie niet gelooven wil, zal daardoor niet overtuigd wov den. Er zijn waarborgen te over ge schapen om een goede besteding van de verkregen gelden te verzekeren. In het eereccmité hebben o.m. zit fing de secretarissen-generaal var butenlandsche, binnenlandsche en sociale zaken en de commissarissen der provincies. In de financieele corn missie zitten de secretaris-generaal van financiën, mr. Trip, wellicht ooi; de voorzitter der Algemeene Reken kamer en vier of zes vooraanstaande figuren uit de bankwereld. Voorts is opzettelijk vermeden, dat de Winter hulp zelf inkoopen doet cn is be sloten waardebons in te voeren, welke zullen worden uitgereikt aar behoeftigen, die er gedurende dt geldingsduur dezer bonnen de daar op genoemde goederen en hoeveel heid kunnen krijgen. Dit heeft na tuurlijk psychologische bezwaren juist met het oog op de stille armen, doch om verdachtmakingen af te snijden, zijn deze nadeelen op den koop toe genomen. Wanneer er in Nederland, aldus de heer Piek, onverhoopt toch menschen mochten zijn die zich verschuilen achter het voorwendsel niet te weten waar het geld (laar toe gaat, dan wil hij opmerken dat niemand zich on der welke omstandigheden ook zica zal mogen onttrekken aan den plicht voor de volksgemeenschap te zorgen. Laat er geen misverstand zijn om trent het doel: Het doel is het ver strekken van extra hulp in de wintermaanden. De winterhulp Ne derland raakt niet aan de bestaande organisaties op weldadigheidsgebied. Alle vormen van sociale verzorging gaan hun eigen weg verder. Neder land is inderdaad voorzien van een groot aantal praehtige organisaties. Waarom thans dan dit nieuwe? Om dat de winterhulp van anderen aard is: zij wil extra-hulpverleeningge ven, die den menschen niet alleen het strikt noodige verstrekt, maar hun het leven vreugdevoller maakt. Wat is nu een eenheid? De regeling voor kamer verhuurders. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: Naar aanleiding van diverse vra gen, welke blijkens allerlei uit latingen betreffende de brand- stoffendistributie zijn gerezen wordt hieronder aan de belangrijkste er van aandacht geschonken. Voor velen was 't een vraag, wat onder een „eenheid" brand stof moest worden verstaan. Daarop is thans een duidelijk antwoord gekomen. De basis van de eenheid wordt gevormd door 1 hl anthraciet, steenko len, industrie- of eierbriketten; hiermede is gelijkgesteld 2'/. hl kolenslik", 2 hl cokes, 275 kg^ cokesgruis of cokesbries, 110 kg bruinkoolbriketten en voor wat betreft turf: 200 kg bag ger-, 195 kg pers-, 175 kg fa- brieks-, 275 kg turf afkomstig uit de Peel en 200 kg van alle overige soorten turf. TIJDENS DE REDE VAN DEN IIEER C. PIEK op de dagelijksche persconferentie aan den Kneuterdijk 20 te den Haag. Naast de heer- Piek de Presse-Decernent, de heer Janke. (Polygoon) Met een bon, die recht geeft op ee"n „eenheid" brandstoffen, kan men dus naar keuze één der ge noemde soorten koopen. Op deze „eenheid" berust ook de korting, welke is toegepast op de brandsloffenkaart. De voorraad op 29 Sept. j.l. is omgerekend in „een heden" en voor elke eenheid is één bon afgescheurd, dus b.v. de kaart van een verbruiker, die in voorraad had 1 hl anthraciet, 2 hl cokes en 450 stuks baggerturf is gekort met 3 bonnen. Verder is nog rekening gehouden met den voorraad huis brandolie, waarvan 1 L is gelijkge steld met 0.018 eenheid. Een nijpende vraag is voor velen geweest, hoe hun positie zou zijn, indien zij om de een of andere re den vóór 1 October de beschikking niet hadden kunnen verkrijgen over 1/5 gedeelte van hun verbruik over het vorige jaar. Dit probleem is door de na 9 October j.l. in werking getreden regeling als het ware automatisch tot een oplossing geko men. Doordat de kaart, welke is uitgereikt, is gekort met den voor raad op 29 September en de bonnen telkens voor een bepaalde periode van het stookseizoen gelden, komen in October slechts zij in aanmerking voor het ontvangen van brandstof fen, die hun 20 pet. nog niet in -huis hebben. De verbruikers, welke dit kwantum op 29 Sept. reeds in hun bezit hadden, hebben geen bonnen voor de maand October. Deze zijn van hun kaart verwijderd. Ter voorkoming van misverstand zooals dit bij sommigen inder daad schijnt te heerschen - zij nog eens ten overvloede opgemerkt, dat de verstrekking van brandstoffen, over het geheele stookseizoen geno men, niet beperkt zal blijven tot genoemde 20 pet. Na October zullen nieuwe bonnen geldig worden ver klaard, waardoor iedereen in staat zal gesteld worden lijn brandstof- fenvoorraad aan te vullen. Verder zijn moeilijkheden onder vonden door hen, die om den een of anderen reden (bv. verhuizing) van leverancier wilden veranderen. Het ligt voor de hand, dat nu van een betrekkelijke schaarschte van brand stoffen moet worden gesproken elke brandstoffenhandelaar aan zijn oude klanten den voorrang geeft, En het is in het algemeen aanbeve lenswaardig, dat niemand zonder groote noodzaak, van leverancier verandert. Niet veranderen bevor dert een vlotte afwerking der distri butie. Het zal echter thans ook voor nieuwe verbruikers niet meer zoo moeilijk vallen een leverancier te vinden. Mocht het toch niet geluk ken een handelaar te vinden, dan staat altijd nog de mogelijkheid open zich tot den plaatselijken distributiedienst te wenden, die al licht via de brandstoffencommissie wel een oplossing zal weten te vin den. Kamerverhuurders. Vervolgens is de regeling voor kamerverhuurders blijkbaar niet aan een ieder duidelijk geweest. Deze vallen door de z.g.n. groep C, waarin zijn ondergebracht winkels, hotels enz. Voor de kamer(s) welke men heeft onderverhuurd, wordt een afzonderlijk rantsoen brandstof fen ter beschikking gesteld. Dit rantsoen wordt vastgesteld door de brandstoffencommissie, die rekening houdt met de grootte der te verwar men ruimte en ook met den om vang van het verbruik in den vori- gen winter. Wel kan worden opge merkt, dat de voor deze groep ter beschikking gestelde hoeveelheden zuinig zijn uitgemeten. Pensiongas ten moet dan ook worden aangera den ten opzichte van de verwarming van door hen gehuurde vertrekken inschikkelijkheid te toonen. Sommige bezitters van centrale verwarmingsinstallaties blijken spe ciaal een verlangen te hebben naar anthraciet nootjes 4 en 5. Aan dit verlangen zal slechts in zeer be perkte mate kunnen worden vol daan. De nootjes 5 komen namelijk in de eerste plaats ter beschikking als z.g.n. auto-anthraciet voor het stoken van gasgeneratoren ter be sparing van benzine. Verder zullen zij, die vóór 1 April 1940 anthra cietnootjes 4 en 5 hebben gestookt, voorkeur krijgen. In dit geval kan, teneinde teleurstelling te voorko men, geen betere raad worden ge geven dan over te gaan op een an dere brandstol'kaart, zooals b.v. de grootere afmetingen cokes. Van plattelandszijde is vooral de vraag naar voren gekomen, in hoeverre kolen voor kookdoel- einden ter beschikking zouden worden gesteld. Hierop moet thans worden geantwoord, dat voor kookdoeleinden voorloopig geen extra-rantsoenen worden uitgereikt, zoodat men de for- nuiswarmte zoo doelmatig mo gelijk zal moeten trachten te benutten. Wel dient er de aandacht op te worden gevestigd, dat de uitgereik te bonkaarten gelden voor het stook seizoen tot 1 Mei 1941 en daarna voor koken in de zomermaanden nieuwe rantsoenen zullen worden vastgesteld. Van verschillende kanten kwam de vraag naar voren, in hoeverre het mogelijk zou zijn op een toewij zing voor cokes ook andere brand stoffen te ontvangen. Voorloopig is dit inderdaad het geval; onder de bonnen, waarop men in October een eenheid brandstoffen naar keuze kan verkrijgen, zijn ook gebracht, die waarop vermeld staat „cokes". EEN WAARSCHUWING AAN AUTOMOBILISTEN. Autorijden blijft na tienen verboden. In verband met de nieuwe ver ordening van den rijkscommissaris, waarbij is bepaald, dat men zich met ingang van 31 October tusschen 24 en 4 uur niet op straat mag be vinden, worden automobilisten er op attent gemaakt, dat deze veror dening niet de oude verordening aantast, waarin is bepaald, dat auto's tusschen 22 en 4 uur niet mogen rijden. EEN POSTBODE in een der Amsterdamsche randgemeenten heeft het vervoerprobleem op origineele wijze opgelost. Voor zijn bezoek aan de verstgelegen boerderijen van zijn rayon, maakt hij gebruik van een paard. De postruiter doet zijn bestelling op het'erf van een der afgelegen boerderijen. (Polygoon) Koffie en thee tegen hooge prijzen. Naar aanleiding van de ontdek king van een groote hoeveelheid koffie in een café te Delfzijl stelde de hamsterbrigade van de politie te Groningen een onderzoek in, waarbij tal van onregelmatigheden aan het licht kwamen. Het bleek, dat men te doen had met een groote ketting- handel in koffie en thee. Een spoor leidde naar een belang rijken diefstal van koffie uit een der grootste bedrijven te Groningen. Een andere firma te Groningen bleek een flinke partij koffie niet te hebben aangemeld. Deze beide partijen werden tegen zeer hooge prijzen verhandeld, en gelijk te verwachten verleende daarbij een reeks van tusschenpersonen, onder wie tal van bekenden uit de smokkelwereld, tegen höoge win sten hun tusschenkomst. De caféhouder R. de G. te Gro ningen werd in verband met deze zaak gearresteerd en ter beschik king v.an de justitie gesteld. Verder werden aangehouden de 28-jarige fabriekschef G. D., de 44-jarige winkelier H. S., de 47-jarige G. van V., de 29-jarige H. S. van beroep grossier in gloeilampen, en de 26- jarige L. K., allen te Groningen. Een gewezen agent van politie, D., die sedert jaren met pensioen is, werd aahgehouden wegens heling. Hij kocht n.l. gestolen koffie en thee van den 22-jarigen J. K., die als expeditieknecht in de gelegenheid was diefstal te plegen ten riadeele van zijn patroon. Voorts zijn nog eenige andere personen aangehouden, in verband waarmede het onderzoek wordt voortgezet. Eenige honderden kilo's koffie en thee zijn in beslag ge nomen. GROOTE PARTIJ SLAOLIE, SUIKER EN MELKPOEDER IN BESLAG GENOMEN. Twee Amsterdamsche recher cheurs hebben gisteren in samen werking met een ambtenaar der distributiecentrale opnieuw een goeden slag geslagen. In een perceel aan de Sloterstraat te Amsterdam was een groote partij suiker, sla olie, melkpoeder g.econdenseerde melk, alsmede een geslacht varken, opgeslagen, welke aan de distribu tie waren onttrokken. De recher cheurs hadden hiervan „lucht" ge kregen, en de distributieambtenaar knoopte relaties aan als „kooper". De list gelukte en gisteren kwamen tijdens de gefingeerde koop de po litiemannen te voorschijn. De par tijen goederen, welke enkele dui zenden guldens waard zijn, werden ir beslag genomen, terwijl twee mannen zijn gearresteerd. Het on- dpr7oek wordt voortgezet. Giimlachje. Dweperig! Wat lief van je, om ons deze bank voor ons huis te geven.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5