Brand in een groot graanpakhuis. Uitzaai van lijnzaad. Inkoopcentrale van akkerbouwproducten. Handen Ruw en Rood? Samenvoeging met Harenkarspel gevraagd. MENSCHEN EN HONDEN. VRAAG NAAR WAAKHONDEN. TWEEDE BLAD. 2 Veel graan en eikels verbrand. Vanochtend om acht uur is in het groote, vier verdiepingen hoo- ge graanpakhuis van de firma L. van der Meer aan de Lage der A te Groningen, waar dag en nacht gewerkt wordt, een felle brand uitgebroken, welke in een mini mum van tijd groote afmetingen aannam. Het vuur was ontstaan op de derde verdieping tengevolge van een explosie in de droogin- richting. Even later stonden de derde en vierde étage reeds ge heel in lichter laaie. Het per soneel, bestaande uit tientallen arbeiders, moest zich in allerijl in veiligheid stellen, hetgeen gelukte, zoodat er geen persoonlijke onge lukken zijn gebeurd. De brand weer bestreed de vuurzee met ne gen stralen, doch kon in het begin, tengevolge van te weinig druk op de waterleiding, niet voldoende water geven. Na eenigen tijd ging dit beter. Een groep van twintig man van den opbouwdienst, die toevallig passeerde, werd gerequi- reerd om assistentie te verleenen. Dank zij dit krachtig ingrijpen kon het vuur tot de beide bovenste verdiepingen geheel beperkt wor den. Deze zijn geheel uitgebrand. Door de groote hoeveelheden wa ter, welke in de vuurzee geworpen is, staan de zakken met graan, op geslagen in de beide benedenver diepingen, geheel in het water. De mannen van den opbouwdienst, geassisteerd door personeel van den luchtbeschermingsdienst, heb ben zooveel als zij konden de zak ken met graan naar buiten ge sleept. In het pakhuis was voor on geveer een millioen kg. graan en een hoeveelheid eikels op geslagen, waarvan het grootste gedeelte verbrand of door het water bedorven is. Omtrent de oorzaak van den brand kan nog niets met zekerheid worden gezegd. Aanvankelijk werd aan een explosie gedacht, doch dit staat nog niet vast. De schade wordt door verzekering gedekt. Ongekeurd zout mag worden gebruikt. In verband met den uitzaai van lijnzaad deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mede, dat voor den uitzaai 1941 be halve lijnzaad, dat door^den Neder- landschen Algemeenen Keurings dienst is goedgekeurd, pok niet goedgekeurd lijnzaad als zaaizaad zal mogen worden verhandeld. Den vlasverbouwers wordt echter, zoo wel in hun eigen belang als in het algemeen belang, aangeraden, niet temin voor een groot gedeelte goed gekeurd zaad van prima kwaliteit uit te zaaien, opdat zij het volgende jaar over goed zaaizaad beschik ken. Voor den uitzaai 1942 zal slechts goedgekeurd lijnzaad als zaaizaad verhandeld mogen worden, terwijl verder zaad van eigen teel; uitgezaaid zal mogen worden. Opdat dit laatste van zoo goed mogelijke kwaliteit en raszuiverheid zij,, is het gewenscht, reeds dit jaar zoovee mogelijk lijnzaad, dat door den Ne- derlandschen Keuringsdienst is goedgekeurd, voor den uitzaai te ge bruiken. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd deelt me de, dat ten behoeve van een doel treffende organisatie voor de inle vering van akkerbouwproducten in iedere provincie van ons land een gewestelijke aankoop-organisatie voor akkerbouwproducten is ge vormd. In de provincies, waar reeds een gewestelijke tarwe-organisatie gevestigd was, is deze organisatie omgevormd in een provinciale in koopcentrale van akkerbouwproduc ten (P.I.C.A.). In de overige provincies, t.w. Drente, Overijsel, Utrecht en Noordhol land zijn nieuwe zoodani ge provinciale inkoopcentra- len opgericht. In verband met deze reorganisatie is het werkterrein der Nederland- sche tarwecentrale, waaronder de provinciale inkoopcentralen ressor teeren, verruimd tot alle akker bouwproducten. Haar naam is dien tengevolge gewijzigd in Nederland- sche inkoopcentrale van akkerbouw producten (N.I.C.A.) In het bestuur dezer centrale zullen de elf provin ciale voedselcommissarissen zitting nemen. BOMMEN OP DIVERSE PLAATSEN IN ONS LAND. Het A. N. P. meldt: De Engelsche bomaanvallen in den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben in verschillende plaatsen van ons land ir. het geheel IS dood=n geëischt. DE ALKMAARSCHE COURANT is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. ~>at is de GROOTSTE WAARDE 1 -i- adverteerder! Tel. 3320. hchrale lippen, Ruwe gelaatshuid? Puro' verzacht en geneest. Doos 30 ct BIJ NEERHALEN VAN SCHOORSTEEN GEDOOD. Terwijl men bezig was met het treffen van voorbereidingen tot het neerhalen van een 32 meter hoogen schoorsteen van de voormalige steen fabriek te Berkel-Enschot is gister middag met donderend geraas het gevaarte ineen gestort. De aannemer, de 59-jarige G. K. uit Tilburg, die zich in de schoorsteen bevond, werd onder het puin bedolven en was op slag dood. De overige arbeiders kon den zich op het nippertje in veilig heid brengen. PRIJSREGELING VOOR INGEVOERDE GOEDEREN. Wanneer prijsverhooging? De secretaris-generaal, wnd. hoof! van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij maakt be kend, dat bij de „prijzenbeschikking invoergoederen no. 1", welke gister in werking is getreden een regeling is getroffen ten aanzien van de wijze, wrarop prijzen van inge voerde goederen, bij ver hooging van den inkoopprijs, mogen worden verhoogd, behalve in de ge vallen, waarbij maximumprijzen vastgesteld zijn. Ingevolge deze regeling zal de i m- p o r t e u r ten hoogste een ver koopprijs mogen berekenen, welke gelijk is aan zijn werkelijk betaalden inkoopsprijs event, den gemiddelden inkoopprijs, vermeerderd met he! bedrag (dus niet het percen tage) aan kosten en winst, dat hij in het eerste kwartaal van 1940 bij ver gelijkbare transacties gemiddeld heeft berekend. Voorzoover hij aan nemelijk maakt, dat dit bedrag aan kosten en winst in een bepaald geval niet kan worden bepaald omdat eer vergelijkbare transactie in het eerste kwartaal van 1940 ontbreekt, mag hij het bedrag aan kosten en winst in rekening brengen, dat ten aanzien van de te verrichten transactie ge bruikelijk kan worden geacht. Hij is verplicht om de juistheid van de be rekende verkoopsprijzen met be scheiden aan te toonen. Ten aanzien van wederver- koopers is bepaald, dat zij het be d r a g, waarmede hun inkoops prijzen, ten gevolge van een prijs verhooging door den importeur zijn gestegen, mogen doorberekenen. Procentueele marges meen dus niei worden gehandhaafd. Zonder uit drukkelijke toestemming door of namens den secretaris-generaal van de departementen van handel, nij verheid en scheepvaart en van land bouw en visscherij, mogen de ver koopsprijzen van den ouden voor raad op geen enkele wijze worden verhoogd. De naleving dezer voorschriften zal nauwlettend worden gecontro leerd en tegen overtreding zal ten scherpste worden opgetreden Bovendien zullen bij overtreding dc in deze beschikking verleende facili teiten ten aanzien van den over treder kunnen worden ingetrokken. INVAL IN NACHTHUIS TE AMSTERDAM. Gisternacht heeft de politie te Amsterdam een inval gedaan in het percee1 Amstel 184, waar de drank wet werd overtreden. Reeds eeni gen tijd geleden had de politie hier een dergelijke overtreding gecon troleerd. In het huis werden behalve de eigenares drie vrouwen en twee mannen aangetroffen. Zij zijn naar het bureau overgebracht, evenals do drank, welke in beslag is ge nomen. Tegen de eigenares is pro cesverbaal opgemaakt. Opleiding winkelpersoneel. - Te Amsterdam is geopend een inslituu' voor bijscholing van verkoopers en verkoopsters in het winkelbedrijf. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG. JAARSVELD, 414,4 M. (AVRO uitz.) 8.ANP-ber., gr.pl. 8.30 Or gelspel. 8.50 Concertgebouw-orkest (opn.) 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Trio Hoo'- -BrederodeRöntgen. 11.15 Cyclus „In de schijnwerper". 11.30 Ensemble Jonny Kroon, soliste en gr.pl. 12.45 Nieuws- eq econ. ber ANP. 1.— De Jonge Acht en soliste. 1.30 Gr.pl. 2.Ensemble Pali. 2.40 Deel. 3.Orgelspel en zang. 3.45 Radiotooneel (opn.) 4.15 Omroep orkest (opn.) 5.VPRO: Gesprek ken met luisteraars. 5.15 Econ. ber; ANP. 5.30 Avro-Amus.-orkest en so list. 6.15 Omroeporkest (opn.) 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7.7.15 ANP-ber. en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (KRO-uitz.) 7.Ber. (Duitsch). 7.15 Wij begin nen den dag. 7.30 Ber. (Eng.) 7.45 Gr.pl.. 8.—8.15 ANP-ber. 9.—9.15 Ber. Duitsch. 11.3011.45 Ber. (Eng.) ber. ANP. 1.— KRO-orkest. 1.30 1.45 Ber. (Eng.) 2.Ber. (Duitsch). 2.15 Zang n.et pianobegeleiding. 2.30 Ber. (Eng.) 2.45 Gr.pl. 3.30—3.45 Ber. (Eng.) 5.Ber. (Duitsch). 5.15 Econ. ber. ANP. 5 30 S.S.-koor. 6— Gr.pl. 6.30—6.45 Ber. (Eng.) 7.—7.15 ANP- berichten en sluiting. GEMEENTERADEN WARMENHUIZEN. Hoewel noode, heeft Warmen- huizen's vroedschap in hare gis termiddag gehouden voltallige vergadering berust in een door hoogere machten voorgenomen vereeniging met andere gemeen ten. Maar toch zal men nog gedaan trachten te krijgen, dat Warmenhuizeti en Harenkarspel, die nu al samen denzelfden burgemeester hebben, voortaan één zullen worden en dus niet worden gevoegd bij Schagen. Vooraf werden echter eenige an dere, minder belangrijke punten be handeld. Allereerst stelde de voor zitter. burgemeester Nolet, de in gekomen stukken aan de orde. Dit waren slechts twee brieven van Ged. Staten, houdende berichf van sluiting van de gemeenterekening 1938 en goedkeuring van de 3e sup- pletoire begrooting 1939. Beide mede- deelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Zulks geschiedde ook met de mede- deeling, c'at tot tijdelijk onderwijze res aar de openbare school is be noemd mej. H. E. Donia en tot schoolschoonmaakster mej. D. van Rijn. Goedgekeurd werd een voorstel om de couponbelasting, door de ge meente te betalen, te laten dragen door de geldgevers. Eveneens werd goedgekeurd om kasgeldleeningen te sluiten tot hoog stens 100 000 (met inbegrip van het oedrag, in rekening-courant opge nomen Met de Bank voor Ned. Gemeenten zal op dezelfde condities als tot nu toe weer een rekening courant-overeenkomst worden aan gegaan. Op voorstel van B. en W. werden ten behoeve van de r.k. school aan de Stationsstraat gelden beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van zes nieuwe banken. De gemeenterekening over 1939 werd voorloopig vastgesteld na het advies daartoe van den heer Roo- z e n d a a 1 namens de commissie voor het nazien ervan. Voor den ge wonen dienst waren de ontvangsten f 214.434.99, de uitgaven 219.074,20, het nadeelig saldo f 4639,21; voor den kapitaaldienst bedroegen ontvang sten en uitgaven resp. 138.377,13 en 137.234,21 en het voordeelig saldo I 1142,92. De vooi zitter deelde hierbij nog mede. dat het nadeelige slot van Levensruimte, Verdediging. ZIJ hebben gelijk, mits, en dat is ook een voornaam ding, men daarbij wel overweegt, dat het vandaag aan den dag niet gemakkelijk is om een hond van het noodige eten te voor zien, in verband met alle distributie kwesties. Zij toch laten den mensch al niet veel speling hoe moet het dan met den hond gaan? De moei lijkheid wordt nog vergroot door het feit, dat de gemiddelde hond beslist niet buiten een bepaalde hoeveelheid vleesch kan, en de distributie van hondenbrood is helaas zoo geregeld, dat houders van één enkelen hond, tenzij het een rashond van de eerste grootte is (New Foundlander of Iersche Wolfshond b.v.) voor de toe wijzing van hondenbrood niet in aanmerking komen. Waarmee ik maar zeggen wil, dat zij, die denken over de aanschaffing van een hond ter bewaking van huis en erf, wel goed zullen doen, ernstig met het voedingsprobleem rekening te houden. Immers, er zijn wel hon den te koop op het oogenblik, doch de meesten daarvan worden ver kocht, omdat de eigenaar geen oplos sing ziet voor het voedingsvraagstuk. En komt de hond dan in handen van iemand, dig ook niet voldoende voed sel beeft of kan krijgen, tja, dan is het goede» dier van den regen in den drup gekomen Het is mij niet wel mogelijk, om voor alle gevallen, waarin de voed- selverstrekking inderdaad een pro bleem is, advies te geven. In het al gemeen kan ik wel zeggen, dat men den hond gewoon met de mensche- lijke pot moet laten mee-eten doch er wel zeer zorgvuldig voor moet wa ken, dat het dier inderdaad genoeg krijgt. Kan men dat niet, dan moet ik, don dienst 1939 is ontstaan doordat een bedrag van ruim f 5000 nog niet van het Rijk was ontvangen. Ware dat wél het geval geweest, dan zou er een klein voordeelig saldo zijn ge weest. De raad ging accoord met eenige administratieve wijzigingen in de begrooting voor 1941, waardoor de gemeente weder voor rijkssteun in aanmerking zal kunnen komen. Het bedrag daarvan zal voorloopig zijn 8875 en de rijksbijdrage zal bepaald worden op 9195, strekkende ter vervanging van de extra-belasting- bijdrage. En toen kwam de kwestie van samenvoeging als laatste agendapunt. Zooals des tijds reeds is medegedeeld, over weegt de secr.-generaal van het de partement van binnenlandsche zaken de samenvoeging van de gemeenten Schagen, Sint Maarten, Harenkarspel en Warmenhuizen en moet vóór 15 Nov. de raad van elk dier gemeenten zijn standount daartegenover bepa len, terwijl tevens voorstellen moe ten worden gedaan voor het aan wijzen van een hoofdplaats voor de te vormen nieuwe gemeente, alsmede ten aanzien van den naam, welke deze eveneueel zou moeten krijgen. Het bericht, dat ons een en ander meedeelde, kwam onverwacht uit de lucht vallen, zei de v o o r z i 11 e r, en hij vervolgde met aan te nemen, dat de raadsleden ten volle beseffen, dat het hier een zaak van groot belang betreft. De colleges van B. en W. der betrokken gemeenten hebben in dezen overleg gepleegd. Zij zagen de noodzaak van een vereeniging als de beoogde niet in; de voor- deelen ervan waren niet aange toond. Desondanks waren de B.'s en de W.'s overtuigd, dat aan samenvoeging in eenigerlei vorm niet zal zijn te ontkomen. Zij meenden te moeten zoeken naar een zoodanige samenvoe ging, die het meest voor de hand zou liggen en het meest dragelijk zal zijn en de meeste kans biedt vruchtdragend te zijn. Op grond van een en ander boden B. en W. den raad een ontwerp aan voor een brief aan Ged. Staten, waarop zij goedkeuring vroegen. (Een zelfde brief zal aan de ande re betrokken gemeenteraden worden aangeboden). In dezen brief worden verschillen de bezwaren tegen de voorgenomen combinatie naar voren gebracht. Ten eerste wordt opgemerkt, dat er geen financieel nadeel door zal ontstaan, want Warmenhuizen is al vele jaren noodlijdend; Harenkarspel geniet eveneens een extra-belasting-bijdrage en Schagen had alleen door den zij het tot mijn grooten spijt, advi- seeren liever geen hond aan te schaf fen, om de wille van het dier zelf. EVENWEL, toch moet ik ook wij zen op een mogelijk misverstand, dat, naar mij gebleken is, bij zeer velen leeft. Men meent n.l. veelal, dat men voor een goeden waakhond beslist een hond van een der middelgroote of groote rassen moet hebben, bij voorkeur een herder of een bouvier of zoo. Die meening is nu volkomen onjuist, want ook onder de kleinere rassen bevinden zich voortreffelijke waakhonden, die niets over hun kant laten gaan. De verschillende terrier- varieteiten b.v. zijn wat dat betreft zeer scherpe wakers. En ik wil maar zeggen: hoe kleiner de hond, des te kleiner ook het voedingsprobleem. Heeft men er echter wel eens bij stil gestaan waarom de hond in het algemeen zulk een goede bewaker is en van welke natuur lijke eigenschappen en aandrif ten bij het dier de mersch ge bruik maakt, als hij zich een waakhond aanschaft? WAARSCHIJNLIJK zullen we daartoe terug moeten gaan naar den natuurstaat van het dier, en consta- teeren, dat bijvoorbeeld de in het wild levende roofdieren een zeker gebied voor zich zelf hebben afge paald, dat zij als hun eigen jachtge bied beschouwen en ook als zoodanig verdedigen tegen iederen indringer. De theorie van de levensruimte dus in haar meest primitieven vorm. Die zelfde trek vindt men nog altijd te rug bij onze geciviliseerde roofdie ren, als de hond en de- kat, toch zijn. Ook zij hebben hun eigen levensruim- verkoop van zijn lichtbedrijven nog geen steun noodig. Alleen St. Maarten staat er betrekkelijk gunstig voor, maar zal toch niet kunnen bewerken, dat een levenskrachtiger geheel tot stand komt. Dat op het bestuursapparaat door de beoogde samenvoeging zou kun nen worden bezuinigd, wordt ont kend, mede tengevolge van de on gunstige geografische ligging van de verschillende déelen der nieuw te vormen gemeente ten opzichte van Schagen, dat de hoofdplaats zou moeten zijn. Allerlei takken van gemeentezorg zouden veel grootere uitgaven vergen door het verspreid liggen van de bebouwde kommen in de nieuwe gemeente. Ook economische bezwaren be staan tegen de samenvoeging, zooals die voorgesteld wordt: Warmenhui zen is in geen enkel opzicht georiën teerd op Schagen; hier treft men vrijwel geheel grove tuinbouw aan en daar is een centrum van veeteelt en middenstand. Voor het grootste deel van Harenkarspel gelden de zelfde bezwaren; de verkeerswegen toonen aan, dat er geen geregeld verkeer is. De tram naar Schagen is opgeheven, omdat de behoefte eraan niet was gebleken, evenmin als aan een rechtstreeksche en geregelde autobusverbinding. Ook zijn er geen waterwegen. Wat betreft de gemeente St. Maar ten wordt uiteengezet, dat deze ge meente voor het overgroote deel wel up Schagen georiënteerd is. Alles pleit derhalve voor een samenvoe ging van St. Maarten met Schagen. De ontworpen samenvoeging vol doet geenszins aan den eisch van een practische en doelmatige oplossing te brengen en daarom stelden B. en W. den raad voor om de navolgende wijzigingen in het ontworpen plan van samenvoeging in overweging te worden gegeven aan Ged. Staten: De gemeenten Warmenhuizen en Harenkarspel worden tot één nieuwe gemeente samengevoegd met als hoofdplalats Warmen huizen. De naam dezer gemeente zou Warmenhuizen moeten blij ven. Deze gemeenten zullen een hechte economische eenheid vor men met een zielental van klein 6000 inwoners, terwijl het gebied een go cd aaneensluitend geheel zal uitmaken. De ontworpen samenvoeging van Barsingerhorn en Wieringer- waard werdt uitgebreid tot een samenvoeging van Schagen, St. Maarten, Barsingerhorn en Wie- ringerwaard, tot een nieuwe gemeente met als naam en hoofd plaats Schagen. In plaats van een gemeente van 3000 inwo ners, zooals thans wordt voor- te, waarin zij zich heer en meester voelen, waarin zij de opperheerschap pij voeren en welke zij tegen soort- genooten, die daarin willen binnen dringen, tot het uiterste toe, verde digen. Let maar eens op, hoe uw huis vriend de hond zich er ten scherpste tegen verzet, als een andere hond uw tuin wil binnen komen. Dat verzet strekt zich zelfs uit tegen zijn besten vriend, met wien hij geregeld op de straat of in het bosch speelt. Ze kun nen uitstekend met elkaar overweg, vechten vrijwel nooit met elkaar, doch ze eerbiedigen eikaars terrein in alle opzichten. En is een van de twee zoo vrijpostig om toch den tuin van den ander in tc gaan, dan wordt hem behoorlijk aan het verstand ge bracht, dat zulks niet geoorloofd is. Ook bij de katten kan men derge lijke reacties opmerken: ook zij hech ten heel sterk aan de levensruimte. En zijn bereid tegen iederen vreem deling de haren op te zetten en een hoogen rug te trekken, die het wagen zou over de tuinschutting te klim men, vreemdeling dan in de betee- kenis van vreemde kat. De hond gaat echter verder. Tot zijn levensruimfe en zijn persoonlijk be zit behoort ook de menschelijke ge meenschap, waarin hij is opgenomen, en dus behoort ook die gemeenschap verdedigd te. worden tegen vreem den, die er binnen zouden willen ko men. Ziedaar de 'reden, waarom uw Bruno gisteravond, toen alles buiten aardedonker was, plotseling zijn oo- ren spitste, zijn rugharen opzette en een waarschuwend gebrom liet hoo- ren, dat langzamerhand, toen het on raad niet verdween, overging in een alarmeerend blaffen. Eén raad: als Bruno zich zoo gedraagt, schenk er dan aan dacht aan, en ga buiten kijken, opdat de hond beseft, dat U het op prijs stelt, wanneer hij U waarschuwt. Gisteravond, toen U ook is gaan kijken wat er aan de hand was, stonden er slechts een paar buren voor Uw tuinhek te praten, maar morgen kan het in derdaad iemand met booze be doelingen zijn. Uw levensruimte is zijn levens ruimte en hij is bereid die met al zijn krachten te verdedigen. U moet hem daarin niet tegengaan. Want een goede en moedige waakhond is, vooral in dezen donkeren tijd, zijn gewicht in goud waard. KYNOLOOG. „Menschen en honden XII" in ons blad van 18 Oct. gesteld, zal dan een nieuwe ge meente met ongeveer 8400 in woners worden -erkregen. Bar singerhorn en Wieringerwaard zijn geheel op Schagen georiën teerd en de economische struc tuur in deze gemeenten is gelijk aan die van Schagen. Waar de economische en cultureele be langen van een bepaald gedeelte der bevolking in eenig grensge bied van een nieuw te vormen gemeente zich aansluiten bij de zelfde belangen van de bevol king van een aangrenzende nieuwe gemeente, zou oplossing daarvan kunnen worden nage streefd bij de in uitzicht gestelde grenswijziging na samenvoeging. Discussies. De heer Dekker wilde ook ge zocht zien naar de oplossing, die de meeste kans van slagen zou kunnen bieden. Spr. zou het mooier en practischer hebben gevonden, als ook Sint Maarten zou kunnen wor den gevoegd bij Warmenhuizen Harenkarspel.. Als die gemeente hiertegen bezwaren heeft, zou het misschien het beste zijn te besluiten zooals B. en W. voorstelden. De heer De Groot vroeg of Wieringerwaard en Barsingerhorn kans zullen hebben te worden ver- eenigd met Schagen. De heer Roozendaal had geen bezwaar tegen het voorstel van B. en W. en bracht hulde aan hen, die den brief hebben opgesteld, voor de wijze waarop zij de naar voren ge brachte argumenten hebben ver dedigd. De voorzitter kon niet in de tails treden over de besprekingen, welke tot het voorstel hebben ge leid, maar meende toch wel te mo gen zeggen, dat er heel wat is naar voren gebracht en dat te zijner tijd nog wel wenschen zullen worden geuit ten aanzien van grenswijzi gingen, welke men gaarne zou zien aangebracht. Of Barsingerhorn en Wieringer waard kans hebben bij Schagen te komen, kon spr. uiteraard niet zeg gen. Alleen zou hij als zijn meening willen uitspreken, dat die gemeen ten het beste zullen passen bij Scha gen. Of zij zelf ook tot die conclusie zullen komen moet nauurlijk wor den afgewacht. Dat B. en W. deze oplossing aan de hand deden, is slechts een suggestie aan het adres van Ged. Staten. Dankbaar was spr. voor de hulde van den heer Roozendaal. De heer Molenaar was eigen lijk niet voor samenvoeging, omdat hij niet kon inzien dat de nadeelen tegen de voordeelen zullen opwe gen. Bovendien meende spr., dat er in dezen tijd wel andere proble men zijn, die om oplossing vragen. Het bericht over de voorgenomen samenvoeging kwam zóó onver wacht, dat de gemeentenaren geen tijd kregen om zich erover uit te spreken. Het kon niet spr.'s instem ming hebben, dat de zaak zal wor den doorgedreven met terzijdestel ling van de geldende wettelijke be palingen voor samenvoeging van ge meenten. Voorts merke spr. 'op, dat hier van bezuiniging geen sprake kan zijn en dat een zestigtal burgemeesters en secretaressen aan den dijk wor den gezet. Overigens geloofde spr. met, dat aan de kwesie veel te ver anderen zal zijn. Hij hoopte nu maar dat het voorstel in Haarlem en in Den Haag instemming zal vinden. Het voorstel, zooals het door B. en W. gedaan werd en zooals het ook aan de andere betrokken raden zal worden voorgelegd, werd hierop zonder stemming aangenomen. Rondvraag. De heer van Buren drong er op aan, dat de straatlantaarns zoo danig worden veranderd, dat er toch nog wat licht zal zijn in de te genwoordig 's avonds heerschende duisternis. De voorzitter zegde toe, over leg in dezen te zullen zoeken met den directeur van het gasbedrijf. Er zal wel niet veel aan te doen zijn. Men vergete niet, dat er steeds weerschijn van het licht in het wa ter zal zijn en dit is niet wensche- lijk. Verschillende heeren merkten op, dat het noodzakelijk is voor de wan delaars en alle andere weggebrui kers om steeds de rechterzijde van den weg te gebruiken. Hierna volgde sluiting der oper •••are vergadering. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Ten overstaan van notaris C. Knook werd gister in de Rustende Jager te Bergen bij opbod verkocht: 1. Een huis, genaamd „L'Esperan- ce" met garage aan de Dorps straat te Bergen in bod gebracht op 4610. 2. Een woon- en winkelhuis, te vens ingericht als pension, aan de Dorpsstraat in bod gebracht op 5700. 3. Een huis en erf aan het Fnidsen te Alkmaar in bod gebracht oo 2210. 4. Een huis met erf en tuin aan den verkeersweg te Bergen, in bod gebracht op 3840. 5. Een huis met schuur, erf en tuin aan het Achterpad te Ber gen, in bod gebracht op 2520. 6. Een huis met schuur, erf en tuin en weiland aan den Oud burgerweg groot 1.92.80 ha., in bod gebracht op 6360. De afslag heeft 6 Nov. plaats. (XV.) Men houde echter bij de aanschaffing van een hond rekening met het voedsefvraags.uh. MOMENTEEL is er vraag naar honden. De reden van die stij gende vraag ligt voor de hand: donkere avonden geven velen, vooral hun die buiten wonen, een betrekkelijk gevoel van, onvei ligheid, waartegen men zich dekken wil door een waakhond. Van tal van huizen zijn de ramen des avonds grondig verduisterd, zoodat men niet meer naar buiten kan zien, en dus niet kan waar nemen wat er gebeurt, en, zoo redeneert men dan is het van belang iemand in huis te hebben, die zoo scherp kan hooren dat hij reeds, voor het menschelijk oor in functie treedt, onge- wenscht bezoek signaleert, en dat ook promptelijk aankondigt. Althans, ik heb al verscheidene menschen bij me gehad, die op grond van deze overwegingen wilden overgaan tot de aanschaf fing van een hond.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6