OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL. STADSNIEUWS FEUILLETON Mr. STEVENS UIT OOM R. ARDEN. DETROIT RECHTSZAKEN ARRONDISSEMENTS RECHTBANK JEUGDLECTUUR TWEEDE BLAD .vuiOKKEN PERSONEN. L. Dijk, Gcr.K., landarbeider, van St. Annaslraat 23 naar Amterdam. C G. de Wit, R.K., van Luttik Ou dorp 87 naar Medemblik. C. Hoe be, R.TC, e-chtg. v. J. A. Sengers, z. b van Geest 11 naar Westzaan. J, T Bollema, N.H., en broeder, van Rop jeskuil 12 naar Almelo. B. do Vr ze, R.K., groentenhandelaar, er gezh, va.n Baansingel 39 naar Am sterdam. G. Nierop, geen, grond werker, van Snaarmanslaan 74 naar Hoorn. A. T. S. L. Potma, R.K., z b., van Mient 3-5 naar Nijmegen. N. de Vries, N.H., z. b„ echtg". v. J. N. Lutjeharms, van Julianastr. 4 naar Wieringermeer. J. Roecoert R.K., automonteur, van Baanpad 3 raar Vlissingen. M. L. Korteweg Rem., echte. v. A. J. Snaaijer, z. b.. van Pr. Julianalaan 2 naar Rauwer derhem. A. P. Brouwer, R.K. dienstbode, van Nassaulaan 17 naar Zaandam. J, M. G. Dekker, R.K... dienstbode, van Nassauple-in 20 naar Limmen. P. Rietvelt, Chr.Ger. wed. v. K. G. S. Hemmes, z. b., van Heererstraat 7a naar Bergen. D M. J. Erkamp, R.K., z. b., van 2e Landdwarsstraat 17 naar Delft. J. A. Collewijn, R.K., colporteur/kellner van Veerstraat 20a naar Den Helder. P. Noors, NH., echtg. v. T. G. J. Klinkhamer, en kinderen, R.K., van Veerstraat 20a naar Den Helder. T Reens, N.H., grondwerker, en echtg., van St. Annastr. 23 naar Den Helder. D. C. J. Stemmerik, N.H., kok, en gezin, van Vermeerstr. 11 naar De Bilt. G. W. Versteeg, N.H., dienstbode, van Wilhelminalaan 11 naar Utrecht. P. Heije, N.H. dienstbode, van Kennemerstraatweg 37 naar Zuidscharwoude. J. E M van den Brule, R. K., z. b., van Nic. Beetskade 75 naar Heiloo. M. J. E Tiddens, R.K., wed. v. A. A. J. M van den Brule, z. b., van Nic. Beets kade 75 naar Amsterdam. W. C Lambregts, R.K., koopman, van Pr. Bernhardlaan 16 naar Breda. A. Oudhuis, R.K., dienstbode, van Ken nemerstraatweg 155 naar Den Hel der. L. F. de Geus, R.K., z. b., er echtg., van Dr. Schaepmanplein 2 naar Amsterdam. K. Fallmann N.I. z. b., van Langestr. 34a naar Hoogeveen. W. M. Ruiter, D.G.. echtg. v. M. Zuiderent, z. b., van Ko ningsweg 83 naar Amsterdam. INGEKOMEN PERSONEN. G. Eleveld, leerl.verpl., G.K., van 's-Gravenhage naar Wilhelminalaan 11. C. Q. M. Peperltorn, huish., R.K., van Texel naar Steijnstraat 7a. A. P. Kooij, h.i.d.h., D.G., van Medemblik naar Nieuwlandersingel 39. C. Zagt, duiker rijkswerf, geen, en echtg., van den Helder naar Nic. Beetskade 16. P. Buisman, electricien, N.H., van Hoogwoud n. Varnebroek 13. I. Krom-v. Leeu wen,. z.b., geen, van Zaandam naar Comansstraat 45. J. J. Schel- lings, R.K., kantoorbediende, van Amsterdam naar Verdronkenoord 87. H. Smit, R.K., zonder beroep, van Texei naar Steijnstraat 7a. K. Krom, geen, bouwkundige, van Zaandijk naar Comansstraat 45. A. Pietersen, D.G., zonder beroep, van Schoorl naar Prinses Julianalaaïi 14. C. Bakker, R.K., broodbakker, van Heerhugowaard naar St. Annastraat 23. L. L. Prins, N.H., decoratie schilder, van Amsterdam naar Hekel straat 8. G. Krap, N.H., wachtgel der Kon. Marine, en gezin, van Den Helder naar Nieuwstraat 35a. W. Drijver, G.K., visscher, en gezin, van Den Helder naar Kwakelpad. M. J. A. Lohman, R.K., zonder beroep, van Amsterdam naar Verdronken oord 100. B. C. Lange, N.H., wed. van J. A. A. Schwan, zonder beroep, van Beverwijk naar Kennemerstraat weg 191. A. J. van Wetering, HAZ., zonder beroep, van Heiloo n. Parkstraat 16. J. M. van de Laar schot, R.K., grossier in sigaren, van Oudorp naar Kanaalk.ade 44. C. D. Saai, N.H., zonder beroep, van Am sterdam naar Wilhelminalaan 26. G. E. Garrels, R.K., wed. van H. J. 8) Het woord „gangster" bracht blijkbaar Grizzard tot groote woede. Hij ging wild tot den aanval over en trachtte een wending te zijnen gunste te forceeren door er woest op los te slaan. Het gelukte hem echter niet. Peters dekte zich goed en hij voelde plotseling, dat hij zijn tegenstander de baas was. Dit beset versterkte nog zijn koele verzekerd heid. Langzaam werd hij van ver dediger de aanvaller'. De als scheidsrechter fungeerende boksleeraar moest zijn aanvanke lijke oordeel corrigeeren. Peters be zat wel degelijk de vernietigingswil van de Amerikaansche school. Het gelukte hem Grizzard in een hoek te dringen. Een hagel van slagen volgde, maar Grizzard legde een onverstoorbare hardheid aan den dag. Hij incasseerde alles, zonder eenige aandoening te laten blijken. En toen, geheel onverwacht, geluk te het hem, Peters een zwaren slag toe te brengen. Peters was onmid dellijk groggy, wankelde een paar seconden, hield zich met al zijn energie op de been en toen klonk ie gong. De beide strijders gingen ieder Vroom, zonder berogp, van Tilburg n Emmastraat 12. C. Tiebie, R.K., echtgenoote van G. P. Dekker, van Bergen naar Rembrandtstraat 54. F. W, C. de Munk, R.K., sergeant capitulant, van Velsen naar Stations weg 176. C. E. Peerdeman, R.K., dienstbode, van Enkhuizen naar Kweerenpad 5. H. Hoornweg, Zend. Gem., timmerman, van Am sterdam naar Drebbelstraat 12. J. A. Sinnige, R.K., fruithandelaar, van Haarlem naar Popelmanslaan 23. J. de Meer, Ger.K., galante rie-koopman, naar Voormeer 35. M. E. C. Rijff, R.K., z.b., van Stou- tenburg naar Emmastraat 12. B M. A. Smits, R.K., religieuse, van Wageningen naar Oudegracht 204. A. M. Lamers, R.K., religeuse, van Bergen naar van Everdingen- straat 18. H. K. Roodenburg, N.H leerling bakker, van Amsterdam r.aar Oudegracht 140. C. M. Punt. R.K., z.b., van Heiloo naar Tous saintstraat 5. A. Kuiper, N.H., dienstbode, van Den Helder naar Tuinstraat 1. J. E. Hermes, R.K., sergt.-vliegtuigmaker K.M., en ge zin en echtgenoote, van Bolsward naar Roemer Visscherstraat 10. •T. P. J. van Pelt, R.K., ass. dir. ca fetaria, van Amsterdam naar Laat 120. H. de Vries, N.H., bakker, van Bergen naar Verdronkenoord 88. B. J. Blankestijn, Ger.K., juffr. van gezelschap, van Wormer naar N. G. Piersonstraat 16. H. J. Kol lis, N.H., controleur Ned. Zuivelcen- trale, van Berkhout naar Stations weg 48. T. Haitsma, N.H.. dienst bode, van Harlingen naar Wilhelmi nalaan 11. J. Nesselaar, R.K., dienstbode, van Zeist naar Fnidsen 19. IJ. P. Andele, R.K., controleui Zuivelcentrale, van Hennaardera- deel naar Comansstraat 41. J. F Rommel, D.G., z.b., van Terschei ling naar Metiusgracht 7. A. van Diepen, R.K., dienstbode, van Ob- dam naar van Everdingenstraat 18. G. van Kessel, R.K., dienstbode, van Leimuiden naar Verdronken oord 50. D. Brauckmann, geen, waterbouwkundig opzichter, van Haarlem naar Geestersingel 38. H. J. van der Hoek, N.H., zuivelcon- troleur, van Wymbritseradeel naar Spoorstraat 95. A. J. Posno, N.I., handelsreiziger, van Amsterdam naar Spoorstraat 89. H. J. P. Mul ler, R.K., kantoorbediende, van Haarlem naar Kennemerstraatweg 3. A. Fruitman, geen, reiziger, van 's-Gravenhage naar Konings weg 85. M. M. SchutComman deur, R.K., z.b., van Wognum naar Kooltuin 21. W. J. van der Mee, R.K, letterzetter, en echtgenoote en kinderen, van Amsterdam naar Rochdalestraat 2. P. J. van Hel den, Ger.K., onderwijzer, van Alm- kerk naar van Houtenkade. L, Strijder, N.H., zuivelarbeider, en echtgenoote en kinderen, van Hens broek naar Veerstraat 20a. A. C. Loos, R.K., leerling verpleegster, van 's-Gravenhage naar van Ever dingenstraat 18. M. Ie Loux. R.K., tuinman, en echtgenoote en kinde ren, van Egmondbinnen naar van Leeuwenhoekstraat 20. EEN WIELRIJDER GAF RICHTING AAN. Maar vernielde tegelijk een nummer van Vova. Voor den politierechter te Utrecht heeft een inwoner van Zeist terecht gestaan, verdacht van vernieling. Het vernielde had een waarde van zes cent. Het was n.l. een nummer van „Volk en Vaderland". De ernst van het feit ligt dan ook meer in de omstandigheden, waaronder de vernieling was gepleegd. Op 21 September stond een col porteur van de N.S.B. op den hoek van den Bergweg te Zeist, wach tend op klanten; zijn artikel, het Vova-weekblad, breed-uit voor de borst houdend. Het was kwart voor acht en daar. kwam' verdachte aanrijden op de 'iets. Om zich, volgens zijn zeggen, te houden aan de verkeersvoor- schriften, stak hij zijn hand uit, aangevende, dat hij van richting wenschte te veranderen. En laat zijn hand nou toevallig die krant raken, waarmede de 38-jarige G. T. stond te colporteeren. En niet al leen dat de krant werd „geraakt", •zij werd ook uit de handen van den colporteur getrokken. Het >lad was ten deele verscheurd en het afge scheurde stuk papier dwarrelde op den grond En dat gebeurde alleen maar, om dat u richting wilde aangeven? in formeerde de politierechter be langstellend. Ja zeker, edelachtbare, zei de man, ik ben mij niet bewust van het mij ten laste gelegde feit. Ik inte resseer mij zoo weinig voor dat blaadje, dat ik me wel zal wachten, om het opzettelijk te verscheuren. Dat kan nu allemaal best moge lijk zijn, maar dan is het toch vreemd, dat u, zoodra de politie agent u aanhield, onmiddellijk be reid was zes cent te betalen, ant woordde de politierechter. Ach ja, waarom niet, als die man er mee zit, dat zijn krantje is ge scheurd, dan kan hij van mij die zes cent wel krijgen, repliceerde ver dachte. Ik kan mij indenken, aldus de rechter, dat u bij het zien van „Vova" om een of andere reden giftig wordt en zelfs kan ik me be grijpen, dat u al is het afkeu renswaardig zoo'n krant opzet telijk verscheurt, maar kom er dan ridderlijk voor uit. Ook de officier van justitie vond het een laakbare handeling. Hij eischte f 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. De politierechter, direct uitspraak doende, achtte de vernieling al heel gering. Daarvoor behoeft geen straf te worden opgelegd. Maar de manier, waarop het is gebeurd, is vèl in strijd met de goede orde op den openbaren weg. Hij legde een boete van 10 op, bij niet betaling sen hechtenis van 5 dagen. Zitting van 29 October. Een zwak bewijs. Voor de Alkmaarsche rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan de gedetineerde zwerver B., die door een veldwachter te Castricum op 25 September was aangetroffen, rijdende op een fiets, die twee da gen tevoren in dezelfde gemeente zou zijn verdwenen. De man ontkende de fiets te heb ben gestolen en zei haar te hebben gekocht op het Waterlooplein te Amsterdam. De bestolene, als getuige ge hoord, herkende slechts enkele onderdeelen van zijn fiets, maar omtrent de fiets als geheel aar zelde hij. De officier, mr. v. d. Loos, achtte verdachte wel schuldig aan den diefstal. Verdachte, die vaker we gens diefstallen was veroordeeld, zocht zijn heil in halsstarrig ont kennen, hetgeen soms succes heeft, maar vaak verkeerd uitdraait Verdachte had bij het onderzoek veel leugens verteld. Hij was on verbeterlijk en spr. vorderde daar om tegen hem 1 jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. D. Buiskool uit Hoorn, erkende, dat verdachte veel tegen had, maar betoogde, dat het bewijs, gegrond op een aarze lende herkenning van eenige fiets- onderdeelen door den bestolene, wel heel zwak was. Pleiter vroeg vrijspraak en onmiddellijke in vrijheidstelling van den verdachte. De rechtbank wees het verzoek om invrijheidstelling af en bepaal de de uitspraak op 12 Nov. a.s. Het verdwenen rijwiel. De 34-jarige tuinder J. v. d. K, uit Heemskerk moest terecht staan, omdat hij in Juli van dit jaar te Beemster van een fietsenmaker een fiets had gehuurd voor enkele da gen en niet had teruggebracht. Hij werd beschuldigd van verduiste ring van de fiets. De man ontkende. Hij was een avond naar een café geweest, dronken geworden en toen langs den weg in slaap gevallen. De fiets, die naast hem lag, was bij zijn ontwaken verdwenen. Toen de president, mr. baron Tuijl, hem vroeg, waarom hij den diefstal niet bij de politie had aan gegeven, antwoordde verdachte, die al meer met de politie wat had gehad, zulks niet te durven. De officier, die de schuld van verdachte aannam, vorderde één jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Leesberg Jr., ontkende, wat de officier had aan genomen, dat verdachte onder valsche voorwendselen de fiets was gaan huren. Verdachte had gewoon gedaan als ieder ander die een fiets huurt, zoodat daaruit niet kon blijken, dat hij voornemens was de fiets te verduisteren. Het verhaal van verdachte al klinkt het eigenaardig bij iemand, die eeft strafrechterlijk verleden heeft kon waar zijn, want niemand weet, waar de fiets is gebleven. Men kan alleen maar veronderstellen, dat verdachte de fiets heeft verkocht. Omdat hij opzet noch verduiste ring werkelijk bewezen achtte, vroeg pleiter vrijspraak en onmid dellijke invrijheidstelling van ver dachte. De rechtbank wees de invrijheid stelling af en bepaalde de uit spraak op Dinsdag 12 Nov. a.s. Diefstal in het huis van een overledene. Een tweetal mannen uit Hoorn, de 34-jarige de G. en de 28-jarige J. K., beiden gedetineerd, hadden zich wegens een ernstig zaak te verant woorden. Ze hadden in April van dit jaar ingebroken in het huis van de pas overleden weduwe B. te Hoorn. De weduwe had daarin een winkel in boeken en kantoorbehoeften. Den eersten keer was de G. alleen op be zoek geweest in het verlaten huis, na zich over een tuinmuur en door een W.C.-raampje toegang te hebben verschaft. Hij stal toen uit een secre taire een gouden horloge, drie gul dens en verschillende zilveren voor werpen. Kort daarna gingen ze met hun tweeën er op af, om later nog eens met hun tweeën het bezoek te herhalen. Ze stalen bij die gelegen heden een honderd boeken, veertig vulpennen, drie dekens, gouden hor- .loges en gouden sieraden, zilveren voorwerpen en een hoeveelheid schrijfbehoeften. De boeken ver kochten ze aan een handelaar in tweedehandsch boeken te Alkmaar. Beiden .bekenden hun misdrijven Door dr. Barnhoorn, zenuwarts te Heiloo, werd over K. een psychia trische rapport uitgebracht, waarin werd geconcludeerd, dat deze niet heelemaal toerekenbaar was, maar toch niet van schuld mocht worden vrijgepleit. De officier, die verdachten geen gelegenheidsdieven vond ze waren vaker veroordeeld noch den dief stal een gelegenheidsdiefstal, vor derde tegen beiden anderhalf jaar gevangenisstraf en tegen G. boven dien nog 6 maanden gevangenisstraf. Mr. A. Prins, pleitend voor G., meende, dat men zijn cliënt wel een gelegenheidsdief mocjjt vinden, want de man had geen al te erg zonden- register en hij verkeerde inderdaad met zijn gezin in nood. Feitelijk heeft hij zich en zijn gezin voor een paar tientjes zoo weinig kregen ze voor de gestolen waar in de waagschaal gesteld. Pleiter vond, mede met het oog op het gezin van verdachte, de gevorderde straf te zwaar. Hij drong aan op een gedeeltelijke straf. Mr. Scholten, de verdediger van K., vroeg de armoede van zijn cliënt in aanmerking te nemen, alsmede diens geestelijke en lichamelijke on volwaardigheid. Ook zijn cliënt was geen echte dief vóór de inbraak in Hoorn. Pleiter drong aan op clemen tie. De rechtbank bepaalde de uit spraak op 12 November. De IJshockyclub is geschreven door Guus Betlem Jr. en uitgege ven door Gebr. Kluitman te Alk maar. Het is voornamelijk een boek voor 10 tot 14-jarige jongens, die zich voor ijshockey interesseeren. Frans en Menno gaan onder deskun dige leiding aan het trainen en wat daarbij allemaal komt kijken en bo vendien wat er op de wedstrijden gepresteerd wordt, van dat alles geeft het boek in populairen vorm een allerduidelijkst beeld. Als er voor ijshockey niet zooveel practische les sen noodig waren zou men het spel uit de in dit boek gegeven wenken wel thuis kunnen leeren. Tusschen al de sport door raken Frans en Menno betrokken bij een reeks zeer geheimzinnige diefstallen, die zich hoofdzakelijk op de ijsbaan afspelen. Hoe de misdadigersbende ontdekt wordt en welke rol de beide dappere jongens daarbij spelen moéten de jeugdige lezers zelf maar ontdekken. Het boek zal hun in alle opzichten voldoening schenken. Het onbekende land is een ver haal uit het Amerikaansche prairie gebied. Het is geschreven door H. Golden en vertaald door Herman Antonsen waarna Gebr. Kluitman te Alkmaar er een gezellig boek van gemaakt hebben. Dit is een boek dat niet alleen jongens maar ook ouderen met groote interesse zullen lezen. De avonturen van Jackson Bailey Smithers, die als reiziger ln een postkoets beroofd wordt, zich als cowboyy in het vrijwel onbe woonde gebied vestigt en daar po gingen doet den misdadiger te ont dekken zijn bijzonder spannend. Er worden nog eenige malen beroo- vingen moorden gepleegd en Smit hers wordt ten slotte zelf van de aanslagen verdacht en ontsnapt ter nauwernood aan de lynchplannen van een opgewonden groep streek - bewoners. Op boeiende wijze wordt verteld hoe hij er met behulp van een flink meisje, ten slotte in slaagt den moordenaar te ontdekken en wat er bij de sensationeele vervol ging in een gevaarlijke bergkloof plaats vindt. Dat boek brengt een der beste en spannendste jongerverhalen welke wij sinds langen tijd hebben gelezen. Knikkernik, Knakkernak en Knok- kernok door Dola de Jong. Geïllus treerd door M. Toonder. Uitgeverij van Holkema en Warendorf, N. V. Amsterdam. Dit kinderboek vertelt de avontu ren van drie grappige oude manne- kes, die met een geit en een kip een leuk huisje in het bosch bewonen. Het bosch is niet geheel ongevaar lijk, en Dola de Jong weet op een vlotte, nu en dan geestige wijze de avonturen van de mannetjes met Cornelis Leeuw te vertellen. Het boekje is alleraardigst geïllustreerd. Dit boek is niet zoo zeer voor kleine kinderen, voor wie de inhoud soms nog te onbegrijpelijk is. De grootere, schoolgaande kinderen zul len dit boekje zeker met genoegen kunnen lezen. 257. Ridder Halewijn kreeg het er benauwd van. Toen kreeg hij een prachtige inval. Onder zijn fluwelen rid derbuis had hij stilletjes zijn toverstok verstopt. Blik semsnel haalde hij deze te voorschijn. Dit hoorde wel niet bij het spel, maar het redde hem. 258. Ridder Allemundes stortte van zijn ros. Edelkna- pen brachten den gewonden ridder naar de burcht van zijn vijand, waar hij in de kerker werd gesloten. Zo eindigde dit «spel, zoals het behoorde met een roemrijke overwinning van Kobusje Bol. naar hun hoek. Geestdriftige sport liefhebbers namen de rol op zich van secondanten en hielpen Griz zard en Peters weer op hun verhaal te komen. Bij het begin van de tweede ron de mompelde Grizzard zachtjes: „schoft". Peters fluisterde: „kidnap per". Toen waren er genoeg wor den gewisseld en wat daarop volgde was een formeele veldslag. De bei de partzijen waren volkomen gelijk waardig. Nu waren zij werkelijk warm geworden, ze hadden beiden vergeten, waar ze zich bevonden, en vochten met de verbetenheid van twee woedende doggen. Geen van beiden hoorden ze de gong, die het einde van de tweede ronde aankon digde, en de scheidsrechter moest hen van elkaar halen. Het publiek, dat reeds lang be merkt had, dat het hier niet een zuiver sportieve kwesties betrof leef de geestdriftig mee. Het lawaai was zelfs op het promenadedek te hooren en trok steeds meer nieuwsgierigen naar zich toe. Er werden zelf reeds v/eddenschappen afgesloten. In dé derde ronde openbaarde zich bij beiden het ontbreken van een goede training. Hün bewegingen werden gelijdelijk langzamer en na korten tijd kwamen zij adem te kort. Ze bleven veel aan elkaar hangen en de scheidsrechter-moest hen tel kens van elkaar halen. Toen de gong weer klonk, verklaarde de scheids rechter den strijd geëindigd. Noch Peters, noch Grizzard had er be zwaar tegen, ze waren beiden aan het. eind van hun krachten. De boksleeraar gaf de uitspraak, die naar zijn meening op zijn plaats was: onbeslist! Niemand verzette er zich tegen, het was werkelijk een juiste beoordeeling. „Heeren, de beide tegenstanders geven elkaar de hand! Het was een goede sportieve partij!" „Bravo!" riep het publiek. De te genstanders moesten elkaar dus de hand geven. Ze deden het. „Een volgende keer met scherpe re wapens", mompelde Grizzard er bij. „Dan zul je er niet zonder scheu ren afkomen", fluisterde Peters te rug. Ze verlieten den ring en 'begaven zich naar de douches. Toen Peters v/eer frisch en opgewekt in zijn kleedkamertje kwam, zat Stevens daar reeds. „Een mooie partij, Peters! Daar voor betaal ik je honderd dollar extra. Ik had niet gedacht de je tegen dien kerel opgewassen zou zijn. Ik v/as bang, dat je eraan zou gaan!" Peters kleedde zich aan. „Wat is die kerel hard", zeide hij, terwijl hij zich in den spiegel be keek. „Ik heb een paar blauwe en groene plekken opgeloopen. Maar één ding begrijp ik niet. Stevens. Waarom heeft hij dat gedaan? Als je erover nadenkt was het van hem toch een groote stommiteit! We we ten nu, wat we tevoren niet wisten: dat Grizzard aan boord is. Als hij zich rustig had gehouden en in zijn schulp was gebleven, dan zou het alles voor hem veel makkelijker ge weest zijn. Maar nu Stevens geeuwde. „Een van zijn oude fouten, Peters. Grizzard is een driftige duivel. Vroeger heeft hij al eens meer zulke dingen uitgehaald. Ieder wist dade lijk, als hij op de proppen kwam, hij kon het nooit geheim houden. Maar ofschoon hij de gewoonte heeft, open kaart te spelen, toch blijft hij gevaarlijk. We moeten na melijk niet vergeten, dat hij meest al nog een troef in handen heeft, die hij heel onverwacht aan het slot uitspeelt. Een gevaarlijk beest, Pe ters". Stevens grinnike kwaadaardig „Hij zal vandaag verbaasd zijn geweest. Zonder twijfel hebben zijn vrienden hem inlichtingen gegeven en daarbij ook verteld, dat mr. Ste vens uit Detroit geen groote vriend van bokspartijen is. Nu wilde hij hem op zijn gezicht slaan en dat is hem gelukt. Nu zit hij vast in zijn hut en breekt zich het hoofd over de vraag waar deze mr. Stevens deze lichaamskwaliteiten vandaan gehaald heeft. Schitterend!" HOOFDSTUK IV. De passagiers van de „Santa Barbara" vormden een tamelijk bont gezelschap. Er waren welgestelde kooplieden van verschillende natio naliteit, verder Engelsche officieren, die hun Europeesch verlof achter den rug hadden en naar den dienst in de tropen terugkeerden. Ze maak ten daarbij expres gebruik van een Amerikaansche toeristenschip, om dat ze nog wel iets wilden beleven, voordat ze in hun garnizoenen te rugkwamen. Dan waren er rijke Amerikanen met hun kinderen, die blijkbaar slechts hiervoor aan de groote rondreis deelnamen om vast ta stellen, dat het „bij hen thuis" al les veel moderner en practischer v/as. Dames van alle leeftijden, die bijna alle met een hinderlijke be langstelling voor het weer waren bezield: Krijgen we geen storm, ka pitein? No, Mylady, de barometer slaat op mooi weer. De hemel zij dank, zei de een; jammer, zei de an der, het zou zoo romantisch zijn ge weest. Het schip kan toch niet ver gaan? No Mylady. Dan kan er toch gerust eens een storm komen. De dames, die vóór den storm waren, werden daarop onzeker.. Daar had den ze niet aan gedacht. Dan maar liever zonder storm en zonder ro mantiek. Overigens was het 't oude liedje Ieder probeerde zich op zijn eigen wijze te vermaken. Jurgen Peters had zich nog geen minuut verveeld. Er was zoo veel te zien, te hooren en te eten. Peters had alleen al acht dagen noodig om alle inrichtingen van het schip, die voor het luxueu- se gemak van de reiziger dienden, te leeren kennen. Stevens kwam meest al slechts twee uren per dag bij hem „voor het gezicht van de menschen" zooals hij het uitdrukte. Ze zaten dan in de hut van Peters en deden of ze het over zaken hadden. Ste vens placht dan tot den steward te zeggen: mr. Stevens wil nu een oogenblik niet gestoord worden, hij moet werken. Dat werken bestond dan daarin, dat de beide mannen languit gingen liggen en hun mid dagdutje deden of sigaretten rook ten en op verveelden toon zoo nu en dan eens met elkaar praatten. „Heeft Grizzard je het nog eens lastig gemaakt?" „Nee, heelemaal niet". „Zou hij alleen aan boord zijn? Misschien heeft hij hier nog mede plichtigen". „Geen idee". „We zullen het wel zien". „Hm". „Heb je al met aardige menschen kennis gemaakt?" „Gaat nogal; niet veel te beteeke- nen". „En de schermleerares?" „Die is wel aardig, maar ze blijft op een afstand". „Ik zal straks een paar radiotele- grammen opgeven om Grizzard voor cien gek te houden. Hij snuffelt vast overal rond". „Aan wie?" „Aan den een of ander; dat komt er niet opaan". „Maar je moet die menschen toch kennen?" De echte Stevens grijnsde. (Wordt vervolgd) V

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7