DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET ITALIAANSCHE LEGER RUKT VAN TWEE ZIJDEN GRIEKENLAND BINNEN. HET BLEEF BETREKKELIJK RUSTIG AAH HET FRONT. LONDEN WEER HET VOORNAAM S11DOEL VAN DE DUITSCHE VLIEGERS. Verdragend geschut beschoot de haven van Dover. DISTRIBUTIE-NIEUWS VERDUISTERINGS TIJDEN van 18,11 tot 8,37. Frankrijk legt nieuwe fundamenten. Bonnen voor boter, kaas en vleesch. Petroleum op bon nummer 7. itie be- ip Gods; en zijn Gods solidari- and, ras, wegval- die op- aan de dat de die zich .g moet in het loudbaar juden in :n trouw beginse- en als wil hij "S ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door hef geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 259. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj, N. ADEMA. Twee bladen. Vrijdag 1 November 1940 Griekenland heeft een zestigtal vliegvelden. Van het Grieksch-Albancesche front, 31 Oct. (Stefani). De speciale verslaggever van Stefani meldt, dat het fascistische leger in Griekenland oprukt van de zeezijde en van den kant van de hoogvlakte van de Mo- rava. Italiaansche detachementen zetten hun opmarsch ondanks de slechte weersomstandigheden regel matig voort. Ook het luehtwapen werkt ondanks de hevige regens, sneeuw en onweders zeer doeltref fend samen. In de tot nu toe bezette gebieden is geen enkel spoor van wegen te bekennen. In het bijzonder valt op te merken, dat, aangezien het tactische plan van den opmarsch overeenkomt met de wenschen van de Albaneezen, het enthousiasme en de strijdlust van de Skipetaren-troe- pen, die zij aan zij met de Italiaan sche troepen strijden, enorm zijn. Overal in de bezette gebieden heeft het opperbevel van de Italiaansche troepen meel en kleeding uitgereikt. Het schijnt, dat.de Grieksche bevol king de oogen open gaan voor de werkelijkheid. De opmarsch heeft geen ver traging. Rome, 1 Nov. (Stefani). Volgens het communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier en volgens de berichten der oorlogscorresponden ten, geschiedt de opmarsch der Ita liaansche colonnes op Grieksch grondgebied in twee richtingen: van het gebied van Argirocastro naar Janina en van Korcha naar Fiorina Eerstgenoemde van deze steden ligt slechts op ongeveer 40 km van de grens. VanJanina leiden wegen in de richting van Athene en van Fiorina leidt een 150 km lange weg naar Sa lonika aldus merkte de Messaggero in zijn commentaar op de operaties op. Het blad voegt eraan toe, dat ondanks het aanhoudende slechte weer en de wegversperringen, ver oorzaakt door de terugtrekkende Grieken, die de bruggen hebben op geblazen, de Italiaansche opmarsch zonder eenige vertraging voortgaat. De taktiek van het Grieksche leger schijnt tot dusver een defensief ka rakter te dragen en er wordt slechts eenigen min of meer krachtige tegen stand ondervonden van de achter hoeden, waarna de vijand zich op meer naar achtere- gelegen stel lingen terugtrekt en er daarbij voor al zorg voor draagt, de verbindings wegen te vernielen of te beschadi gen. Het Grieksche legerbericht. Athene, 31 Oct. (D.N.B.) Het gis teravond uitgegeven officieele le gerbericht van het Grieksche opper bevel meldt terugtrekkende bewe gingen van de Grieksche troepen aan het front in den Epirus. Van het overige deel van het front wordt gezegd, dat het gisteren rustig ge bleven is. Veelzeggend ten aanzien van de sympathieën der bevolking van de oorlogszone is een zinsnede in het legerbericht, volgens hetwelk „on geregelde gewapende benden" teza men met de Italianen opereeren. Italiaansche luchtaanvallen op Grieksche steunpunten. Milaan, 31 Oct. (D.N.B.) In ver band met de Italiaansche luchtaan vallen op de Grieksche steunpunten merkt de Corriere della Sera op, dat Griekenland in de afgeloopen jaren de organisatie van zijn luehtwapen zeer sterk heeft ontwikkeld. Het aantal Grieksche vliegvelden op het vasteland en op de eilanden be draagt ruim 60. Daarbij Komen noodlandingsterreinen en geheime vliegvelden voor het geval van een conflict. Griekenland staat in zijn militaire voorbereiding geheel on der het bevel van Londen, dat er reeds naar gestreefd heeft het land in geval van ernst te vormen tot een groote basis voor zijn militaire ac ties en tot een steunpunt voor zijn ravitailleering. Niet minder dan 3000 benzinedepots voor vliegtuigen en voor oorlogsschepen zijn de laat ste jaren aangelegd. Zij hadden geen ander doel dan het vormen van een uitrusting voor een leger en een vloot zoo groot als Griekenland nooit kon hebben. Engeland heeft stafbesprekingen met Griekenland gevoerd. Stockholm, 31 Oct. (D.N.B.) Nya Dagligt Allehanda meldt uit Lon den, dat daar thans wordt medege deeld, dat de Britsche generale staf besprekingen met Griekenland heeft gevoerd. De betrekkingen met Engeland. Milaan, 1 Nov. (Stefani) De Cor riere della Sera wijst erop, dat de betrekkingen tusschen Griekenland en Engeland betrekkingen zijn en steeds waren tusschen hij die ge ëxploiteerd wordt en hij die exploi teert en dat zelfs de Britsche in menging in de Grieksche onafhan kelijkheidsoorlogen niet anders was dan een episode van Britsch-Russi- sche rivaliteit op het Balkan-schier eiland. Zoo hebben de Engelschen beurtelings Griekenland tegen Tur kije opgezet, Turkije tegen Grieken land en Griekenland tegen Italië evenals tegen Duitschland. Het blad herinnert eraan, dat het de Engel schen waren, die niet geschroomd hebben, in 1915 de Grieksche neu traliteit te schenden onder het voor wendsel van Servië te helpen. De grens tusschen Joegoslavië en Griekenland gesloten. Belgrado, 1 Nov. (Stefani). Poli- tika laat zich uit het grensplaatsje Stenje aan het Prespan-meer o.a. melden, dat men in alle grensplaat sen het gebulder der zware artillerie hoort. Men verneemt ook, dat de Italianen eenige Grieksehe havens tegenover het eiland Korfoe hebben bezet. Ook de Vreme verneemt uit de grensplaats Dragosj, dat kanonge bulder van onverminderde hevig heid gehoord wordt. De Grieksche grens tegenover Joegoslavië is vol komen gesloten. De Grieksche grensbeambten verbieden volgens het blad zelfs het passeeren van in Joegoslavië wonende Grieken, zoo dat men niets te weten kan komen. Slechts van de boeren, die zich nog naar hun velden op Grieksch ge bied kunnen begeven, verneemt men, dat de mobilisatie in versneld tempo wordt voortgezet en dat de Grieksche troepen rond Lerin zijn geconcentreerd. DE ONDERKONING VAN INDÏE. Londen, 31 Oct. (D. N. B.) Dow- ningstreet heeft vanavond medege deeld, dat de koning den ambtster mijn van lord Linlithgow als onder koning en gouverneur-generaal van Indië na April 1941 met een jaar heeft verlengd. Een munitietrein vernield. Berlijn, 31 Oct. (D.N.B.) Vanmid dag zijn verscheidene Duitsche duikbommenwerpers van het type „Ju 88" in het veld gebracht om een verrassenden duikaanval te doen op een munitiedepot in Zuid- Engeland. Duitsche verkenners had den enkele dagen .geleden door nauwkeurige foto's vastgesteld, waar deze goed gecamoufleerde rou- nitieopsjagplaats lag. De .aanval ge lukte volkomen. Verscheidene bom men van het zwaarste kaliber wer den op de afzonderlijke bunkers geworpen. Deze bunkers ontploften en vlogen in de lucht. Een in de na bijheid staande trein,.die juist met zware granaten en vliegtuigbommen zou worden geladen, kreeg enkele treffers en "geraakte in brand. Te oordeelen naar den vuurgloed moet de schade buitengewoon aanzienlijk zijn. Aanval op Engelsche kuststad. Berlijn, 31 Oct. (D.N.B.) Een aan val van het Duitsche luehtwapen op een stad aan de Engelsche zuidkust heeft in verscheiden loodsen in de nabijheid van het station door het, werpen van bommen brand doen ontstaan. Tengevolge van den ster ken zeewind verbreidde het vuur zich met groote snelheid. Een andere aanval richtte zich op een vliegveld bij Birmingham, waarbij verscheiden treffers op hangars en gebouwen geplaatst kon den worden. Een der aanvallende toestellen kon constateeren, dat de hoofdwand van den grootsten han gar instortte 'en een reusachtigp puinhoop ontstond. De aanvallen op Londen Stockholm, 31 Oct. (D.N.B.) Een dikke wolkenlaag hing Woensdag avond, volgens berichten uit Enge land, boven Londen, toen de eerste nachtelijke aanvallen op de Britsche hoofdstad begonnen. De batterijen afweergeschut richtten hun vuur weer naar den hemel, ofschoon de aanvallende Duitsche' machines in de meeste gevallen in het geheel niet te zien waren. Donderdagochtend werd de nach telijke aanval in een Engelsch ra diobericht bizonder fel genoemd, vooral in de eerste nachtelijke uren vóór middernacht. Den geheelen nacht moesten de Londenaars weer doorbrengen in de schuilkelders on der het geweldige gedreun van het afweergeschut en de ontploffende bommen. Eerst kort voor het aan breken van den dag kon het sein alles veilig gegeven worden. Omtrent de aangerichte schade zijn tot dusverre nog geen berichten van Engelsche zijde ontvangen. Maar niet alleen Londen zelf werd klaarblijkelijk opnieuw aangeval len, ook een niet genoemde stad in N.O.-Engeland was blootgesteld aan felle Duitsche luchtaanvallen. Bo vendien heeft volgens Engelsche be richten Liverpool bijna den gehee len nacht Duitsche luchtaanvallen doorstaan, evenals talrijke andere plaatsen in de omgeving. Ook in dc Midlands zijn opnieuw fabrieken met bommen bestookt en in Z.O. Engeland is het op verscheidene plaatsen gekomen tot felle bomaan vallen van vijandelijke formaties, Den laatsten tijd moesten, aldus be richten uit Londen, de Londensche afweerbatterijen, waarschijnlijk dus voor de vijfde maal, vervangen worden. Men vertelt in de Britsche hoofdstad, dat door de voortdurende Duitsche luchtaanvallen de afweer batterijen zoo versleten zijn, dat zij door nieuwe vervangen moesten worden. Vliegveld getroffen. Berlijn, 31 Oct. (D.N.B.) Duitsche bommenwerpers hebben vanmiddag Londen doeltreffend aangevallen. In de city konden branden en ontploffingen worden waargenomen. In het Z.W.-gedeelte van de stad werd een rangeerstation getroffen. Een tamelijk groote fabrieksinstal- latie werd zwaar, .beschadigd. Ter. N. van Londen werd een vliegveld met verscheidene bommen bestookt. Enkele op den beganen grond staan de vliegtuigen werden geheel ver meld. De Duitsche vliegers bescho ten daarop in duikvlucht de andere nog op het vliegveld staande twee- motorige vijandelijke vliegtuigen zoo doeltreffend met machinege weervuur, dat wordt aangenomen, dat het grootste gedeelte van de ongeveer dertig vijandelijke toestel len buiten gevecht gesteld is. Haven van Dover beschoten. Berlijn, 31 Oct. (D.N.B.) Vérdra- gend geschut van het Duitsche leger beeft in den vroegen middag van 30 Oct. opnieuw de haven van Dover beschoten. Extra rantsoen levens middelen. De Leider van den Distributie- dienst ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voortaan vrouwelijke werkkrachten, werk zaam in fabrieken en werkplaatsen, op grond van de regeling, welke geldt voor personen, die zwaren lichamelijken arbeid verrichten, in overeenstemming met de daarvoor vastgestelde normen, voor een extra rantsoen levensmiddelen in aanmer king kunnen komen. Van de vrouwelijke werkkrachten, werkzaam in het landbouwbedrijf, komen uitsluitend diegenen in aan merking, die daadwerkelijk zwaren landarbeid verrichten. Schippersvrouwen kunnen uitslui tend op extra rantsoenen aanspraak maken, indien zij regelmatig sjouw- arbeid, respectievelijk zwaren han denarbeid, verrichten. Aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar aan het Distributiekantoor. Breedstraat 40. De Leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, H. BAKKER. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 1 Nov.. op 10.18 onder 19.37 PANDIT JAWAHARLAL NEHROE GEARRESTEERD. New-York, 31 Oct. (D.N.B.) Asso ciated Presse meldt, dat volgens een radiobericht uit Delhi, Pandit Ja- waharlal Nehroe in Allahabad gear resteerd is. Pandit Jawaharlal Neh roe behoort tot de meest bekende In dische politici. Reeds vroeg sloot hij zich aan bij de passieve tegenstands beweging van Gandhi. In 1929, 1936 en 1937 was hij president van het Indische nationale congres. Wegens zijn enti-Engelsche houding is hij talrijke malen in de gevangenis ge vangenis geworpen. Nehroe heeft zich thans ook verklaard tegen het deelnemen van Indië aan den oorlog en dienovereenkomstige redevoerin gen gehouden. Als gevolg van deze redevoeringen zou hij gearresteerd zijn. Parijsche brieven. Het plan van maarschalk Pétain. De boer en de bodem. (Van onzen Parijschen correspondent). Frankrijk is waarlijk niet het eenige land, hetwelk met enorme moeilijkheden heeft te worstelen. Maar als één land den vasten wil bezit om die moeilijkheden te over winnen, dan is het Frankrijk, Dat van den grond af aan de opbouw moet worden begonnen, spreekt wel vanzelf. Alvorens een gebouw kan worden opgetrokken, moeten de fundamenten zijn gelegd. Het oude puin moet worden opgeruimd. Het wegnemen van de oorzaken, welke tot de débacle leidden, is de eenige manier om tot herstel te geraken. Frankrijk is bezig met het leggen van nieuwe fundamenten. In dat licht moet men het plan van maarschalk Pétain beschouwen, de reagrarisatie van het land. Frank rijk moet letterlijk terug tot de na tuur, het moet weer overwegend agrarisch worden. Want in zijn bo dem en niet in zijn steden schuilt zijn grootste kracht. Het Frankrijk van vóór den oor log was een op de stad afgestemd Frankrijk. Zelfs al leefde het volk nog voor een deel, ongeveer dertig procent, op het land. Zij, die, als wij wel eens door de Fransche provin cies hebben gereisd, weten hoe leeg het daar in werkelijkheid was. Op dien meer dan een half milliner vierkanten kilometer kon stellig een volk leven, dat eens zoo groot is als het Fransche. Maar in plaats van te stijgen, daalde het bevolkinscijfer in Frankrijk met sprongen. Er werd jaarlijks voor millioenen francs aan landbouwproducten uit den vreem de ingevoerd. In tal van landbouw bedrijven werkten men met vreem de arbeidskrachten. De Franschman was van zijn bodem vervreemd. Daarvoor zijn natuurlijk wel oor zaken aan te wijzen. De kleine ze ven millioen hectaren aan braak liggend land werden niet bebouwd, omdat zulks maar al te vaak de moeite niet loonde. De rentabiliteit van een bedrijf hangt per slot van rekening af van de prijzen der pro ducten en daarmede van de econo mische politiek des lands. Met die politiek was het treurig gesteld. Maar zelfs indien men het wilde wagen, rezen dadelijk nieuwe moei lijkheden. Waar haalde men goede en geschoolde krachten vandaan? Aangelokt door de hooge loonen in de industrie en door den korten ar beidsduur, waren de landareiders naar de steden getrokken. Zij ver meerderden er de werkloosheid en al de ellende, die daarmede samen hangt. Zelfs zij, die vroeger een eigen bedrijfje hadden bezeten, doch het niet langer hadden kunnen bol werken, verlieten het léege platte land voor de overbevolkte steden; op de grootere en levenskrachtiger bedrijven werkte men zoo goed en zoo kwaad het ging met geïmpor teerde knechts. Om al die redenen ontbrak de stimulans om het bedrijf uit te bou wen bij hen, die gebleven waren, volkomen. Het stelsel-van-één-kind, dat ook tot het platteland was door gedrongen, maakte uitbreiding nog minder nóodig. En waartoe zou men dan nieuw materiaal en nieuwe ma chines aanschaffen, waarvan de kosten uiteraard hoog waren? „De Fransche landbouw", aldus moest minister Caziot kort geleden consta teeren, „staat op het laatste punt in vijftig jaar, ook wat zijn efficiency betreft". Het gaat er thans niet om, dat men de ergste uitwassen verwijdert, het gaat, als gezegd, om de opheffing der oorzaken. Eén daarvan trouwens heeft zichzelf al opgeheven: de in dustrie kan al de menschen lang niet bergen, de kansen liggen op het land. Zestien milliard franc werd onlangs uitgetrokken voor het eerste werk, de drainage van den bodem, verbetering en bouw van woningen en voorraadschuren, verbetering der outillage van de bedrijven door be schikbaarstelling van moderne land- böuwmachr.es en de aanwending van electrische drijfjacht. De we genaanleg zal op korten termijn ter hand worden genomen, en op die wijze moet het mogelijk zijn om een deel der werkloozen te plaatsen en daarmede' te verplaatsen van de stad naar het land namelijk zon der dat van werkverschaffing in en- geren zin behoeft te worden ge sproken. Daarnaast ligt het in de bedoeling om de boerderijen, welke de laatste jaren werden verlaten, opnieuw tot loonende bedrijven te maken, wat dus neerkomt op een herkolonisatie. Reeds is de voorziening met stikstof, kali en andere meststoffen voor deze verwaarloosde bedrijven verze kerd. In de eerstvolgende drie jaren behoeven de „kolonisten" niet de geringste pachtsom te betalen; zij kunnen bovendien gemakkelijk cre- dieten bekomen, en tegen een zeer matige rente, om het bedrijf op gang te brengen. Daarvoor is, om te be ginnen, tweehonderd millioen franc ter beschikking gesteld. Ook in de behoefte aan menschen zal worden voorzien. De Fransche regeering heeft in het onbezette ge bied reeds een begin gemaakt met de uitvoering van het plan om vijftig duizend gezinnen uit de industriëele centra over te planten naar het plat teland. Daarvoor zijn in de eerste plaats de vroegere keuterboeren en de landarbeiders aangewezen, aan wie nu plotseling nieuwe bestaans mogelijkheden worden geboden. Jeugdige werkloozen, ook die uit de steden, zullen bij boeren worden uit besteed, om in de bedrijven te wor den opgeleid. En ten slotte heeft men richtprijzen vastgesteld voor de producten, waardoor de onzekerheid van den boer of zijn arbeid loonend zal zijn, voor een goed deel bij voor baat wordt weggenomen. De bodem behoort de basis te zijn van het volksbestaan. Dat is een na tuurwet, een grondwet, en dat men zulks na al de treurige ervaringen van voorheen in Frankrijk zoo snel heeft ingezien, is een hoopvol tee- ken. De re-agrarisatie van Frankrijk, een probleem, dat ook een maat- schappelijken en een moreelen kant heeft, kan het begin zijn van een nieuwe aera van opbloei. Een volk als het Fransche is, met zijn meer dan veertig millioen zielen, zijn vruchtbaren bodem en rijke bron nen, zijn bef de voor den grond, hoe vreemd dit den buitenstaander ook moge toeschijnen, heeft niet alleen het volste recht op een plaats onder de zon, zooals het den duren plicht heeft, om zich die plaats door eigen arbeid te veroveren, doch heeft ook een taak te vervullen in het nieuwe Europa. H >e dat Europa er in de naaste toekomst ook zal komen uit te zien. T. O. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van landbouw en vlsscherij deelt het volgende mede: BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 Nov. tot en met Vrijdag 8 November a.s. geeft de met „15" genummerde bon f van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft gedurende genoemd tijdvak de met „15" ge nummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen welke op 8 Nov. a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Vrijdag 15 Nov. a.s. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 10 November a.s. geeft de met „52" genummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De met „52" genummerde bon nen, welke op 10 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 17 November a.s., met dien verstande, dat deze bonnen gedurende de week van 11 tot en met 17 November a.s. niet gebruikt mogen worden ter verkrij ging van kaas in hotels, restaurants e.d. VLEESCH. Van de vleeschkaart geeft ge durende het tijdvak van Maan dag 4 Nov. tot en met Zondag 10 Nov. a.s. elk der vier met „07" vleesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De .met „07 worst, vleeschwa ren" gemerkte bon geeft gedu- durende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bovengenoemde bonnen van de vleeschkaart, welke op 10 Nov. a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 17 Nov. a.s. Ook voor deze bonnen geldt, dat zij gedurende de week van hun geldigheidsduur dus van 11 tot en met 17 Nov. a.s. niet ge bruikt zullen mogen worden in ho tels, restaurants e.d. voor het be trekken van vleesch of vleeschwa ren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht be draagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund- of kalfs- vleesch en voor gerookte worstsoor ten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst,, 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. BLOEM OF BAKMEEL, GRUTTERSWAREN EN BROOD. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de geldigheidsduur van de nader aan te wijzen bon ter verkrijging van tarwebloem, rogge bloem, roggemeel, zelfrijzend bak- eel en boekweitmeel niet op Zater dag 2 Nov. a.s., maar eerst op Maan dag 4 Nov. a.s. zal aanvangen. Na dere mededeeling hierover volgt, alsmede over de aanwijzingsbonnen voor grutterswaren (griesmeel, rijst, havermout, macaroni enz.) en brood. Gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 29 December a.s. geeft det met „periode 7" gemerkte petro- leumzegel recht op het koapen van twee liter petroleum. Von Papen naar Berlijn. (Ste fani. - De Duitsche ambassadeur in Turkije, von Papen, is naar een haven aan de Zwarte Zee vertrok ken. Vandaag zal hij naar Berlijn doorreizen. Nederlanders uit Roemenië naar Anakara. (A.N.P.) - De meeste Ne derlanders, werkzaam bij de Roe- meensche petroleumindustrie, zijn uit Roemenië naar Ankara vertrok ken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1