Geestelijke verscheidenheid en national* verbondenheid te verwezenlijken in één jeugdorganisatie, Toewijzing vleeschwaren. Petroleum- en benzine- schaarschte. V ervangingsmiddelen aangeraden. Nieuwe regeling voor winterjassen. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940. Plannen van de Unie. Souvereiriiteit in eigen kring naast opvoeding tot wezen lijke eenheid. Van de zijde van De Nederland sche Unie deelt men het volgende mede: Eenigen tijd geleden kondigde „De Nederlandsche Unie" een belangrijk initiatief aan met be trekking tot de organisatie van een nationale jeugdbeweging, waarin onze jeugd in één groot verband zou worden bij een gebracht, met eerbiediging van de geestelijke verscheiden heid 'en de vrijheid van levens-- beschouwing en opvoeding. De plannen dienaangaande zijn thans volledig uitgewerkt en het mag gewenscht heeten, dienaande in groote trekken een duidelijke uiteenzetting te geven. Voorop worden gesteld, dat zuiver kerkelijke jeugd verenigingen buiten het terrein dei- nationale jeugdorganisaties vallen en voorts, dat deze jeugdorganisatie zoowel de jongens als de meisjes omvat en de kwestie van de coëdu- catie door iedere groepeering naar eigen inzicht kan worden geregeld DeNederlandsche Unie nu ziet aan het hoofd der jeugdorganisatie een, in onderling overleg aan te2wij- zijn nationalen hoofd leider, die met enkele commis sarissen het nationale hoofdkwartier vormt. Hij heeft de uitvoerende macht van de beslissingen, die hij met de commissarissen heeft geno- 1 men. Hij schept zich in een bureau het technische apparaat om de be sluiten te kunnen uitvoeren en Is zelf directeur ervan. De hoofdkwartier-commissa rissen vertegenwoordigen de verschillende geestelijke stroo mingen in ons volk en worden door den hoofdleider uit een bindende voordrachtgekozen en benoemd, welke voordracht door de leiding-gevende instan ties op het gebied der jeugd- vorming en opvoeding wordt aangeboden. Om duidelijk de figuur van de hoofdkwartier-commissarissen uit te doen komen, wordt er op gewezen, dat zij jeugdleiders in feite dienen te zijn en geen afgevaardigden van geestelijke groepeeringen, waarvan zij de exponent zijn, zij het voor een groep op beginselgrondslag of voor een open groepeering. Zij zijn dus geen vertegenwoordigers van een bepaalde organisatie maar de in het nationaal hoofdkwartier staande lei ders van een bepaalde schakeering in het nationale geheel. Hun bijzondere opdracht is de vorming en de leiding der jeugd in in hun groep ter hand te nemen op de geestelijke beginselen, die in hun groep gelden, doch in vaderlandschen, Nederlandschen zin. De Nederlandsche Unie bedoelt dus met haar plan geenszins een fe deratie van bestaande groepeerm- gen .doch een werkelijk nationale jeugdorganisatie, die niettemin een afspiegeling is van de geestelijke schakeeringen die in ons volk leven. Iedere groep is met dezen opzet dus ingeschakeld in het nationale geheel. Het hoofdkwartier stelt voorts in naionalen zin een minimum-pro gramma vast, dat alle groepen zul len moeten uitvoeren. Dit kan bijv. omvatten, de opvoeding tot natio naal bewustzijn en gemeenschapszin tot offerbereidheid en tucht, de op voeding tot kameraadschap, de vor ming tot goede staatsburgers in den ruimsten zin des woords, het aan- kweeken en het leeren zien van schoonheid van eigen streek en land. Terwijl bovendien de lichame lijke opvoeding een waardiger plaats meet worden toegekend dan tot op heden in het algemeen het geval was. Naast een minimum-programma zei een gemeenschappelijk program ma worden" afgewerkt. Dit zal het nationale saamhoorigheidsgevoel versterken en kan bijv. bestaan in gezamelijke feestelijke herdenkingen in gezamenlijke onderlinge wedstrij den en oefeningen, in gezamenlijke zomerkampen, in gezamelijke toch ten; en voor de ouderen ook in ge zamenlijk sociaal werk. Het gemeenschappelijke zal en dit is van groote waarde ook hierin moeten bestaan, dat voor de nationale jeugdorganisatie één uni form wordt voorgeschreven, dat met kleine distinctieve onderscheidingen naar de groepeeringen aan kan ge ven. Het ligt in de bedoeling, dat in de gewesten districten en plaatsen door den nationalen hoofdleider een zelf standige vertegenwoordiger wordt benoemd die eenerzijds a"ls vertegen woordiger van den hoofdleider er op zal moeten toezien, dat het mi nimum-programma wordt uitge voerd en anderzijds dat verplichte gezamenlijke feesten, herdenkingen wedstrijden, enz. worden georgani seerd. Door de zelfstandige vertegen woordigers van den nationale hoofd leider wordt de onderlinge band der gröepen sterk gemaakt in tweeërlei opzicht: Horizontaal doordat de jeugdgroepéeringen met elkaar in contact worden gebracht, verticaal, doordat dé"*" nationale hoofdleider verzekerd kan zijn van doorvoering van het zoo gewenschte minimum- orogramma. Er zullen enkele leeftijds groepen moeten worden ge vormd. te beginnen met onge veer twaalf jaar, die voor de jongens uit moeten loopen op den arbeidsdienst, op een leeftijd van achttien en negen tien jaar. Raad van Toezicht. •Een nationale jeugdorganisatie heeft noodzakelijk den steun en de controle der ouderen noodig. Naast het nationale hoofdkwartier zal daarom een raad van toezicht wor den benoemd. Hij zal in de eerste plaats het orgaan moeten zijn tegen over hetwelk de nationale hoofd leider algemeene verantwoordelijk heid draagt, terwijl bovendien de algemeene controle op het hoofd kwartier aan den raad van toezich» moet worden toevertrouwd. Op deze wijze is met den raad van toezicht de uiteindelijke ver houding tus'schen staat en nationale jeugdbeweging niet opgelost, maar op hét oogenblik is geen andere op lossing mogelijk. De leidersvorming dient aan iedere groep zelf te worden overgelaten met dien verstande, dat ook voor deze vorming een algemeen minimum programma moet gelden, dat voor alle groepen hetzelfde is. De opleiding en vorming zal, voor zoover het dit minimum- programma betreft, gezamenlijk kunnen geschieden, waarvoor te zijner tijd een jeugdleiders- centrum moet worden gesticht. Het bovenstaande overzicht is dus zóó opgebouwd, dat aan alle geeste lijke' groepeeringen recht is gedaan maar toch zoo opgesteld, dat de op voeding tot nationale verbondenheid van boven tot beneden de geheele jeugd omvat. Souvereiniteit in eigen kring wordt gepaard aan opvoeding tot een waarachtige volkseenheid. Als diepere achtergrond voor de geheele nationale jeugdorganisatie zien wij de Christelijke levensover tuiging, die ook in de open groèpee- ringen in zekeren zin kan worden aanvaard. In deze groepeeringen im mers zal men, zoo niet in dogmati- schen zin, dan toch op Christelijke basis kunnen staan door de aanvaar ding van de zedelijke normen van het Christendom, en door de afge leide waarden, van het Evangelie, zooals gerechtigheid, naastenliefde en barmhartigheid in de jeugdopvoe- ding tot gelding te brengen. Nu reeds een begin. De Nederlandsche Unie weet, dat het geheele project niet plotseling en overhaast kan worden uitgevoerd. Het geheel moet groeien en de be staande jeugdorganisaties moeten eerst doordrongen zijn van decen trale ideeën van dit schema. Toch is het van groot belang, dat in ieder geval de open groepeeringen dadelijk beginnen. Het is n.l. zoo gesteld, dat er groote groepen van jongeren, dié tot dusverre niet georganiseerd waren in een bepaald verband, thans drin gend vragen om in een open jeugd organisatie te worden opgenomen. Hier en daar zijn zelfs groepen van jongeren ontstaan, die De Neder landsche Unie om hulp en raad komen vragen. Het is daarom nood zakelijk, met de open groepeeringen een begin te maken. Het programma van deze groepen moet evenwel in de geheele jeugd organisatie passen. Hieruit volgt dus, dat doelstelling en beginsel der jeugdvorming volgens genoemd schema ten spoedigste door allen wordt aanvaard, opdat het minimum programma en het gezamenlijke pro gramma voor alle groepen op kor ten t e r m ij n kan worden vastge steld. De Unie zal deze open groe peeringen dan gaarne in samen werking met alle andere jeugdorga nisaties starten, opdat de eenheid in de jeugdvorming reeds thans kan worden voorbereid in de opén groe peeringen. Naast de organisatie zal de vor ming van jeugdleiders voor de open groepen ter hand moeten worden genomen. Het is de bedoeling van de Nederlandsche Unie om, onder be voegde en bekwame leiding, deze vorming op zich te nemen, opdat van het begin af gewaakt kan worden tegen dilettantisme. Daarom wordt thans tevens een oproep gericht tot hen, die als leider van de open groepeeringen' in aan merking zouden willen komen, opdat de Nederlandsche Unie binnen kor ten tijd de vorming van een soort kamp kan beginnen en zoeken naar de verantwoorde leiding der open groepeeringen. Met nadruk moet worden gewezen op het feit, dat, als straks de natio nale jeugdorganisatie de gehééle Nederlandsche jeugd omvat, de overheid zal moeten overgaan tot den aanleg van vele nieuwe sportvelden en tot de beschikbaarstelling van vele localiteiten voor het jeugdwerk, aan gezien nu reeds allerlei werk moet blijven liggen door gebrek aan ruimte en velden. Deze localiteiten en sportvelden zijn een voorwaarde voor het slagen van de nationale jeugdorganisatie. Voorts dient de. beschikbaarstelling van velden en localen tegen zéér lage prijzen te geschieden, omdat an ders. om financieele redenen, niet de geheele jeugd deel zou kunnen nemen. En geld mag onder geen beding aanleiding zijn tot het niet mee kunnen doen van de minder draagkrachtigen. Het plan van de Nederlandsche Unie vindt zijn oorzaak hierin, dat de tijd voor een nationale jeugdorgani satie rijp is en dat de Nederlandsche Unie haar aanhang onder alle lagen en groepen des volks telt. Het gaat en dat neme men ernstig ech ter niet om de Unie zélf. Het gaat om het volksbelang en niemand ont- kenne, dat de jeugdvorming een Vraagstuk van de eerste orde is! Nieuwe regeling voor detaillisten. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van iandbouw en visséherij deelt mede, dat, aangezien vleeschwaren aan een zeker gewichtsverlies door in- ciroging onderhevig zijn en bij ver-, koop door den detaillist een zeker percentage afval onvermijdelijk is, met ingang van gisteren is bepaald, dat de toewijzingen voor vleesch waren recht geven op het kooper. van een hoeveelheid vleeschwaren, welke het totaal der op de toewij zing vermelde hoeveelheid met een zeker percentage overtreft. Dit percentage is voor alle stadia van den handel tezamen vastgesteld op 10 Dit houdt dus in, dat de hande laar, die toewijzingen heeft ont vangen voor een totale hoeveelheid vleeschwaren van bijvoorbeeld 100 rantsoenen, hiersp een hoeveelheid van ten hoogste 110 rantsoe nen kan betrekken. De producent, grossier en detail list zullen onderling moeten uit maken, welk percentage(mits uiteraard kleiner dan 10 bij eer. bepaalde aflevering extra mag worden geleverd. Hierbij dient ech ter in het oog te worden gehouden, dat de detaillist in staat moet zijn, aan zijn afnemers steeds het volle gewicht aan vleeschwaren, waarop de consumentbonnen recht geven, af te leveren. Aangezien de plaatselijke toewij- zigingscommissies bij de toewijzing van vleesch reeds rekening houden met de verschillende factoren als indroging en afval, geldt het voren staande slechts voor vleeschwaren en niet voor vleesch. "Voorts wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat detaillisten, die uitsluitend gedurende de winter maanden vleeschwaren (voorname lijk worstsoorten) verkoopen. in aanmerking komen voor een extra voorschot-toewijzing, mits zij deze artikelen in vorige jaren eveneens verkocht hebben. Nederlandsche politie en win terhulp. - Naar het A.N.P. uit goede bron verneemt, zal door den inspec teur-generaal der Nederlandsche politie een oproep gericht worden tot de geheele politie mét het doel ge meenschappelijk een spontane gift te doen toekomen aan het Instituut der Winterhulp. De voorbereidende be sprekingen hebben namens den in specteur-generaal reeds met den directeur-generaal der Winterhulp plaats gehad.- Het A. N. P. meldt: De toe nemende schaarschte aan aardolieproducten (petroleum, benzine, gasolie) doet ernstig vreezen, dat in den komenden winter op de land- en tuin bouwbedrijven niet voldoende petroleum voor verlichting van stallen en schuren, alsook onvoldoende petroleum, benzi ne of gasolie, beschikbaar zal zijn als brandstof voor de noo- dige krachtinstallat'ies. Belanghebbenden worden der- nalve herinnerd aan de wensche- .iikheid, zich zoo mogelijk tijdig van andere licht- en krachtbronnen ;e voorzien.. Indien daartoe gelegenheid be staat verdient het daarom aanbe veling te overwegen zich te laten aansluiten op het electrische net Waar dit niet mogelijk is wordt het gebruik van carbid, welk artikel :n ons land in voldoende mate aan wezig is, aangeraden. RANGEN EN GRADEN IN DEN OPBOUWDIENST. Bij den opbouwdienst zijn blij kens een besluit van den secre taris-generaal van het departement van algemeene zaken de volgende rangen ingesteld: Voor het hooger kader: comman dant, kolonel, hoofdleider en leider. Voor het middenkadeihopman, or.derhopman en adspiranthopman. Voor het lager kader: hoofdopzich ter, opzichter en werkmeester. Verder is de rang van voorman in gesteld. In den stand van het per soneel van den opbouwdienst, dat geen rang bekleedt, worden onder scheiden de graden van gezel en werker. BOERDERIJBRAND TE NAARBEN. Gistermiddag is brand uitgebro ken in de boerderij van den heer Kiner te Naarden. De brandweer slaagde er in een deel van den in boedel te redden, benevens drie koeien, die reeds op stal stonden. Het,overige vee was nog buiten. De oiusschingswerkzaamheden werden ernstig belemmerd door de groote hoeveelheid hooi op den zolder, welke hardnekkig voortsmeulde. De schade .welke gedeeltelijk door ver zekering wordt gedekt, is aanzien- 1 iik. Voor ongeveer 2000 aan hooi g.rig verloren. De boerderij brandde jgeheel uit. Eén per gezin. Van 31 October tot 31 Decem ber zal elk g e z i n, dat door de tot dusver geldende regelingen nog niet in staat was een winter jas of wintermantel te koopen, zich zulk een stuk winterklee- ding kunnen aanschaffen. Deze regeling is aldus, dat op de tcxtielkaart van het hoofd van het gezin tegen aflevering van de bons A en AA tot 31 Dec. één winter jas of één wintermaittel, of de stof voor één zoo'n kleedingstuk gekocht kan worden. Indien deze bons A en AA reeds van de textielkaart van het hoofd verwijderd zijn, blijkt daaruit, dat men al een winterjas of mantel heeft verkregen en kan men er niet nog één bijkoopen. De kern van deze regeling is, dat in elk gezin slechts één jas of man- te! (resp. de stof er voor) bijgekocht mag worden. In een gezin zullen de ouders dus moeten uitmaken, wie de gelukkige is: moeder, of vader, of één van de kinderen. En als van va ders textielkaart de bons A én AA reeds verwijderd zijn, dan komt er in het geheel geen nieuwe jas of mantel bij, althans niet voor 31 Dec. Bij den koop moet de distributie stamkaart van het hoofd van het gezin overgelegd worden. Na 31 December zal er een rege ling komen, waarbij het publiek ge legenheid krijgt een speciale ver gunning te vragen voor den aan koop van een jas of mantel. VIJFDE DISTRIBUTIEPERIODE MOTORBRANDSTOF. Het departemen van handel en nij verheid en scheepvaart deelt in overleg met het departement van waterstaat mede, dat als 5e disti- butieperiode voor motorbrandstof word aangewezen het tijdvak van 1 tot en met 30 November 1940. Als gevolg hiervan zullen weder- verkoopers de voor November ont worpen coupons met paarsen op druk op grijzen ondergrond, beves tigd aan een op lichtgrijzen onder grond gedrukte vergunning, waarop o.m. in paarse kleur het cijfer 5 voorkomt, gedurende deze periode mogen accepeeren. Door duisternis misleid. - Gis termorgen is te Roozendaal de 71- jarige A. Zacharias, op weg naar zijn werk aan de coöperatieve suikerfa briek, door de duisternis misleid, in de haven geraakt en jammerlijk ver dronken. DE DORPEL VAN DE SLUISDEUR IN DE SLUJSKOLK van het Nooró-Hol- landsch Kanaal te Purmerend moet worden vernieuwd. Een duiker daalt in de sluiskolk af, om een onderzoek in te stellen, (Polygoon) NU DE WINTER NADERT is men overal op de boerderijen in West-Friesland druk bezig met de veevoederbieten tegen nachtvorsten te beveiligen, daar één nacht vorst een geheelen voorraad bieten kan'doen bederven. Terwijl men nog bezig is met het thuishalen der veevoederbieten, wordt dagelijks, na het beëindigen der dagtaak, de bietenhoop goed met stroo afgedekt. Het afdekken van een hoop veevoederbieten tegen nachtvorsten. (Polygoon) MET INGANG VAN HEDEN krijgt de Opbouwdienst een nieuw uniform. Links: de uniform van den commandant, op een pop getoond. Rechts: de overgangsuniform van een districtscommandant. Op den arm een zwart bandje met 4 sterren. (Schimmelpenningh)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5