DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Italiaansche vliegers lieten zestig ton ontplofbare stoffen vallen. Een colonne rukt snel op naar Janina. DISTRIBUTIE.NIEUWS Distributiebonnen grutterswaren. Heden begint distributie van bakkerijproducten. VERDUISTERINGS TIJDEN van 18,09 tot 8.39. van 18.08 tot 8.41 Maximum-prijzen voor eieren. Eén ei per persoon per week. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1-25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 260. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Zaterdag 2 November 1940 Een aanval op Saloniki. Van het GriekschAlbaneesche front, 1 Nov. (Stefani). De speciale verslaggever van Stefani meldt, dat de Sperwer-groep van het escadril le „Disperata" hedenochtend een hevigen aanval heeft ondernomen op Saloniki. Meer dan zestig ton ontplofbare stoffen werd op militai re en vlootobjecten uitgeworpen met duidelijk succes. Eenige in de haven liggende oorlogsschepen en een koopvaardijschip werden getroffen. In het versterkte gebied werden opslagplaatsen, tankinstallaties en kazernes gebombardeerd, waardoor een groot aantal branden zijn ont staan en zichtbare verwoestingen werden aangericht. Boven de uit gang van de haven kwamen Ita liaansche bommenwerpers in ge vecht met vijandelijke jachtvliegtui gen, 'n Italiaanschtoestel werd door mitrailleurvuur in den linkervleu gel getroffen, doch bleef zich tegen de verdere aanvallen verdedigen hia de tusschenkomst van een Ita liaansch ja ';egtuig, dat de for matie bc erpers begeleidde, werden d 'delijke vlieguigen verslagen. oestel werd neerge schoten, ee., ander nam de vlucht een lang rookpluim achter zich la tende. De overigen verdwenen snel. Alle Italiaansche toestellen, óók het dcor mitrailleurvuur getroffen toe- sel, zijn op hun basis teruggekeerd. De gebombardeerde doelen zijn volkomen vernield. Verwarde toestand in Griekenland. Rome, 1 November (Stefani). De bijzondere correspondent van Stefa ni aan het Grieksche front meldt, dat in heel Griekenland een zeer verwarde toestand heerscht. De openbare meening is teleurgesteld en. gedeprimeerd, niet alleen wegens den opmarsch der Italianen maar ook en vooral wegens het ontbreken van Brische hulp en hulp uit ande re landen, waarop men, volgens de verzekeringen van de Grieksche auto riteiten, absoluut kon rekenen. In Athene waren berichten verspreid over een landing van Britsche troe pen in Saloniki terwijl in Saloniki gemeld was. dat Britsche troepen in den Pyraeus waren ontscheept. De berichten over de ontschepingen der Engelsche beschermers hebben eep harden slag aan het Grieksche op timisme toegebracht. Grieksche krijgsgevangenen vertellen, dat de bombardementen door de Italiaan sche luchtmacht in het Grieksche leger ontzetting heeft teweeg ge bracht. Tot hun verbazing ontdek ten de Italianen bij hun opmarsch in Epirus dat er geen wegen in dit gebied waren, waardooh zij' genood zaakt waren op te trekken langs overstroomde paden als gevolg van de recente regenbuien. De Italianen zijn druk bezig met den aanleg van wegen en herstel der bruggen ten einde een weg te banen aan de ge- motoriseërde colonnes. De gepantserde wagens verleenen veel steun bij den opmarsch der infanterie, hoewel zij zich een wen moeten banen, door water, modder en moerassen. Tot het bezette ge bied behoort de streek van Filati met 79 dorpen en 35.000 inwoners Een der colonnes rukt snel op naar Janina. In verschillende bezette streken van Epirus keert de bevol king, die door de Grieken gedwong en was te vertrekken, terug. Zii heeft onmiddellijk hulp gekregen van de steunorganisaties der Alba neesche fascistische partij. Deze be volking toont zich zeer verheugd over het bevrijdende en weldadige optreden der fascistische strijd krachten. Zie vervolg Buitenland pag. 2, 2e bl Voortaan o.a. ook haver- bloem, aardappelmeel en sago op de bon. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 29 November geeft de met „82" genummerde bon van bet algemeen Distributiebon- boekje recht op het koopen van 250 gram rijst óf rijstemeel óf rijstebloem óf gruttenmeel (ge mengd meel). Gruttenmeel zal n.l. niet meer op den bon voor tarwebloem, maar in den ver volge op den bon voor r ij s t verkrijgbaar zijn. Met betrekking tot havermout, havervlokken, gort en grutten is een wijziging in de distributie gebracht. Deze producten zullen niet meer verkrijgbaar zijn op één bon, die vier weken geldig wordt verklaard, maar in den vervolge zullen twee bonnen worden aangewezen, die elk acht weken geldig zullen zijn. Voorts zullen in den vervolge ha- verbloem, gortmout en uit aardap pelmeel bereide vlokken, welke be stemd zijn voor menschelijke con sumptie, slechts tegen afgifte van een bon gekocht kunnen worden. Gedurende het tijdvak van Zater dag 2 November tot en met Vrijdag 27 December geeft de met „83" ge nummerde 1 bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram havermout of havervlokken óf haverbloem óf aardappelmeelvlokken óf gort óf gortmout óf grutten. De met „88" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van Za terdag 2 November tot en met Vrij dag 27 December uitsluitend recht op het koopen van 250 gram gort of gortmout óf grutten. De met „88" genummerde bon zal derhalve niet gebruikt kunnen worden voor het koopen van havermout, havervlok ken, ha\ --rbloem of aardappelmeel- 'okken. De detaillisten zullen in verband met het voorgaande een voorschot toewijzing voor gort van de distri butiediensten ontvangen. Deze toe wijzingen zullen worden berekend naar het aantal ingeleverde bonnen, welke voor havermout zijn aange wezen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 27 December geeft voorts de met „98" genummerde bon van het algemeen distribu tiebonboekje recht op het koo pen van 100 gram vermicellie óf macaroni óf spaghetti. Ook alle soorten sago en aardap pelmeel zullen in den vervolge uit sluitend tegen afgifte van een bon gekocht kunnen worden. De met „93" genummerde bon van het algenïeen distributiebon boekje geeft gedurende het tijdvak van 2 November tot en met 27 De cember recht op het koopen van 100 gram maizena óf griesmeel öf sago óf aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder öf pud- dingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid pud dingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoog ste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingsauspoeder, welke op één bon wordt gekocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. De aandacht wordt er op geves tigd, dat in den vervolge alle soor ten puddingpoeders, dus ook de met behulp van aardappelzetmeel berei de puddingpoeders, onder de distri butie vallen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje mai zena van 225 gram kan worden ge kocht, doch slechts in verpakkin gen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. L a ndgrenzen (4087) DE OPMARSCH DER ITALIANEN IN GRIEKENLAND. Op de kaart is met dikke zwarte lijnen aangegeven de aanvals richting der Italianen in Griekenland. De hoofdaanval zou, volgens tot dusver binnengekomen berich ten, begonnen zijn te Konispoli (zie op de kaart deze plaats) en vandaar wordt langs de kust opgetrokken. De aanval wordt voort gezet. Het Italiaansch hoofdkwartier maakte bekend, dat de Italiaan sche troepen het dal van de rivier Kolamas hebben bereikt; verder zijn terugtrekkende bewegingen van de Grieksche troepen in den Epirus waar te nemen. Op de kaart kan men de voornaamste hoofdwegen in het strijd gebied volgen. Ex'ra broodrantsoen voor 4 de jeugd. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departe ment van Landbouw en Vis- scherij, deelt mede, dat met in gang van heden, 2 November, een begin wordt gemaakt met de distributie van de z.g. bak kerijproducten, d. z. alle voor menschelijke consumptie ge schikte artikelen, welke geheel of ten deele zijn gebakken uit tarwemeel, tarwebloem, rogge meel, roggebloem, rijstemeel. rijstebloem, boekweitmeel of gruttemeel (gemengd meel). On der deze distributie vallen der halve c.a. alle soorten koek, alle soorten meel of bloem bevat tende koekjes, biscuits en wafels, taart cn gebakjes, beschuit, cake, alsmede alle soorten groot en klein kerstgebak, zooals bij voorbeeld boterletter en aman delbroodjes. De distributie van deze arti kelen geschiedt in de eerste plaats met behulp van de brood kaart. Tot dusverre gaven de bonnen van deze kaart geduren de het tijdvak, waarvoor zij gel dig waren verklaard, uitsluitend recht op het koopen van brood. In den vervolge geeft elk van de bonnen der broodkaart geduren de bedoeld tijdvak naar keuze recht op het koopen van hetzij 100 gram brood,.hetzij een rant soen van de opgesomde bakkerij producten. Dit rantsoen, kort heidshalve te noemen: „e e n rantsoen geba k", zal voor de verschillende soorten bakkerijproducten verschillend zijn, aangezien het overeenstemt met de hoeveelheid bloem of meel, d'e in een bepaald artikel pleegt te worden verwerkt. Ten einde ook degenen, die de bonnen van hun broodkaart niet of moeilijk kunnen missen voor het koopen van koekjes e.d., in de gelegenheid te stellen deze artikelen te betrekken, is voorts besloten, dat ook het meel- rantsoen, dat tot dusverre eens per vier weken op een bon van het algemeen distributiebon boekje beschikbaar werd gesteld, desgewenscht zal kunnen wor den besteed voor het koopen van koek, koekjes, biscuits, gebakjes, enz. Aangezien het echter bezwaarlijk zou zijn de met het meelrantsoen overeenkomende hoeveelheid koekjes e.d. in eenmhal te betrekken, zullen meel en bloem in den vervolge niet meer worden gedistribueerd op de bonnen van het Algemeen Distribu tiebonboekje, doch op een speciaal daarvoor uit te geven „B 1 o e m- e a a r t". Bovendien is, ten einde den consument een zoo groot moge lijke vrijheid te geven, nog be paald, dat debloemkaart, behalve op het koopen van meei en bloem of koekjes e.d., desge wenscht ook recht zal geven op het koopen van brood. Afleve ring van meel of bloem op de bonnen van de broodkaart blijft, evenals tot dusverre het geval was, verboden. De bloemkaarten, die door de distributiediensten worden uitge reikt, zullen bestaan uit 8 met „1" genummerde bonnen, 8 met „2" ge nummerde bonnen enz. Voor elke periode van vier weken wordt een nummer van de "bloemkaart aange wezen voor het koopen van meel en bloem öf brood öf koekjes e.d. Men heeft dus telkens gedurende de vier weken de beschikking over acht bon nen. Twee van deze bonnen staan ge lijk met één bon van de broodkaart. Aangezien één bon van de brood kaart recht geeft op 100 gram brood of een rantsoen gebak", geeft dus één bon van de bloemkaart recht op 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Voorts geven de acht bonnen van de bloemkaart tezamen recht op het koopen van één rantsoen meel öf bloem, d.i. 280 gram. Elk der acht bonnen geeft derhalve recht op een achtste rantsoen meel of bloem is 35 gram. Aangezien de rantsoenen vooi koekjes e.d. („gebak") zijn afgestemd cp de in het product verwerkte hoe veelheid meel of bloem, en uiteraard niet alle fabrikanten en banketbak kers precies hetzelfde percentage meel en bloem in hun artikelen ver werken, is voor de verschillende „ge bak"-rantsoenen een minimum-hoe- veelheid vastgesteld. De minimum- hoeveelheid is die, waarop de consu ment ten minste aanspraak kan ma ken. De minimum-hoeveelheden zijn voor de artikelen als volgt vastge steld: Een rantsoen „gebak" is voor koek (ontbijtkoek) minimum 160 gr.; voor speculaas 140 gr.; voor andere koekjes 200 gr.; voor biscuits en wafels 90 gr.; voor beschuit 75 gr.; voor cake 300 gr.; voor taart 600 gr.; voor gebakjes 600 gr.; voor gevuld groot korstgebak (boterletter e.d.) 500 gr.; voor gevuld klein korstgebak (amandel broodjes e.d.) 400 gr. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken artikelen, welke niet op bovenstaande lijst voorko men, geldt, dat een rantsoen is gelijk aan een hoeveelheid, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Zoo zal b.v. in een restaurant voor een pan nekoek, waarin 70 gram bloem i venwerkt, een broodbon (eventueel twee bonnen van de bloemkaart) moeten worden ingeleverd. De thans loopende, met „12" gemerkte bon van de broodkaart, welke tot en met Dinsdag 5 No vember geldig blijft, geeft tot en met dien dag derhalve op 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood tevens desgewenscht recht op een rantsoen „gebak (zie boven). Gedurende de week van 4 tot en met 10 November geeft elke der met „13" gemerkte bonnen van de broodkaart recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen „gebak" (zie boven). De op-10 November nog niet in geleverde bonnen kunnen ver volgens nog in de week van 11 tot en met 18 November worden gebruikt, met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week geen recht geven op het koopen van brood of gebak in hotels, restaurants, café's, brood jeswinkels e.d. De aandacht wordt er in dit verband op gevestigd, dat de bonnen van de broodkaart in den vervolge in plaats van twee da gen nog zeven dagen na afloop van de week, voor welke zij zijn aangewezen., hun geldigheids duur behouden. Gedurende het tijdvak van 4 November tot en met 1 Decem ber geeft voorts elke der met „1" genummerde bonnen van de Bloemkaart recht op het koopen van 60 a 65 gram roggebrood öf 50 gram ander brood öf een half rantsoen „gebak" (zie boven) öf 35 gram meel of bloem (dat is tarwebloem, tarwemeel, rogge bloem, roggemeel, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel). soals bekend, zijn destijds in ver band met de brooddistributie wissel bonnen ter beschikking van de ex ploitanten van hotels, restaurants, café's, lunchrooms, broodjes winkels e.d. gesteld. Deze wisselbonnen, welke uitsluitend gebruikt mogen worden voor het koopen van brood in genoemde inrichtingen, geven elk recht op het koopen van een half rantsoen brood. Uiteraard kunnen deze bonnen in den vervolge tevens gebruikt worden voor het koopen van een half rantsoen gebak e.d. in de genoemde inrichtingen. Aangezien echter gebak e.d. ook in kleinere hoeveelheden dan een half rantsoen in deze inrichtingen pleegt te worden verstrekt, worden thans ook bonnen voor een kwart rantsoen brood of gebak ingevoerd. De exploitanten der inrichtingen kunnen zich met ingang van 4 No vember voor het verkrijgen van deze „1/4 rantsoen"-wisselbonnen tot de plaatselijke distributiediensten wen den. Met nadruk wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat ook de bonnen voor een kwart rantsoen niet door bakkers, banketbakkers of an dere winkeliers in ontvangst mogen worden genomen. Het invoeren van de distributie van bakkerijproducten houdt verband met de gebleken wenschelijkheid om aan jongens en meisjes, die in de ontwikkelingsperiode verkeeren, een extra-broodrantsoen toe te kennen. De door de distributie van bak kerijproducten te besparen hoe veelheid meel en bloem zal wor den besteed voor het verstrek ken van een extra-broodrantsoer. van 400 gram per week aan jon gens en meisjes* tusschen 14 en 21 jaar. Daartoe zal, tegelijk met de uit reiking van de bloemkaart, op ver toon van de stamkaarten van hen, die op 20 October 1940 den leeftijd van 14 jaar reeds en den leeftijd van 21 jaar niet niet hebben bereikt, een extra-broodkaart worden uitgereikt, waarop van elk nummer 4 bonnen voorkomen. Ook deze bonnen kun nen desgewenscht worden gebruikt voor het koopen van koekjes e.d. In een officieele publicatie worden nadere bijzonderheden welke voor bakkers, winkeliers e.d. én voor ex ploitanten'van hotels, restaurants e.d van belang zijn, bekend gemaakt. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Morgenavond Maans op- en ondergang 2 Nov.. op 11.28 onder 20,27. Door het prijsverloop der laatste weken zijn de groothandelsprijzen voor eieren in die mate gestegen, dat er voor den detailhandel van eenige winst bijkans geen sprake meer was. Ten einde thans te komen tot redelijker verhoudingen tusschen de groothandels- en detailprijzen zijn met ingang van heden de vol gende maximumprijzen voor produ centen, grossiers en detaillisten vastgesteld. Voor producenten bedraagt de maximumprijs 1.05 per kg. Voor zoover de eieren per stuk worden verhandeld moet een overeenkom stige prijs per stuk worden bere kend. De maximum-prijzen waarvoorde winkelier eieren mag verkoopen aan den consument zijn thans als volgt vastgesteld: a. versche eieren: klasse 1: 8 cent per stuk; klasse 2: 7)4 cent per stuk; klasse 3: 7 cent per stuk; klasse 4: 6% cent per stuk; klasse 5: 6 cent per stuk; klasse 6: 5/4 cent per stuk. b. kalkeieren: 5)4 oent per stuk. Ten einde het publiek in staat te stellen te zien tot welke klasse de eieren behooren, en welken prijs derhalve door den winkelier of han delaar mag worden berekend, zul len de eieren binnenkort met een der nummers 1 tot 6, overeenko mende met bovenstaande klassen worden voorzien. Met ingang van Maandag 4 Nov. zal een begin worden ge maakt met de distributie van eier»>:. Onder eieren worden begrepeif kippen- en eendeneieren, in of uit de schaal, versch zoowel als gecon serveerd. Het rantsoen zal voors hands één ei per persoon per week bedragen. Vandaag en morgen is de ver koop van eieren geheel verboden. Voor de eerste distributieperiode, welke loopt van Maandag 4 Nov. tot en met Zondag' 17 Nov. a.s. zal nader een bon van het algemeen distributiebonhoekje worden aan gewezen ter verkrijging van één ei. Personen, die. op medische gron den behoefte hebben aan een extra rantsoen eieren, zullen hiertoe op gecontroleerd medisch atest van de distributiediensten bonnen kunnen krijgen. De gasten van hotels, restaurants e.d. zullen voor de eieren, welke af zonderlijk worden verstrekt dus b.v. gekookte of gebakken eieren bonnen dienen af te geven. Voor een toewijzing voor de eieren, wei- ke de hotels, restaurants e.d. in de maaltijden verwerken, dienen deze instellingen zich op nader te bepa len dagen te wenden tot de plaatse lijke distributiediensten. Ziekenhuizen, sanatoria ed.. zul len toewijzingen ontvangen volgens een afzonderlijke regeling. De di recties van deze instellingen kunnen zich daartoe wenden tot de plaatse lijke distributiediensten. Aan de eierverwerkende indusrie- ën, daaronder b.v. ook begrepen d? banketbakkers, zullen zoo noodig door de Nederlandsche Meelcentrale Riouwstraat 174180 te 's-Graven- ge toewijzingen worden verstrekt. Belanghebbenden dienen zich der halve tot genoemde Centrale te wenden. In een officieele publicatie wor den regelingen, welke voor detail listen, grossiers, handelaren en o luim veehouders van belang zijr bekend gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1