Verstopping Mr. STEVENS UIT SPORT EJV WEDSTRIJDEN WINST VOOR DE ALKMAARSCHE BOYS? Alcmaria naar Z. F. C. Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? Pr. Schieffer's Stofwisselinaszout RADIOPROGRAMMA FEUILLETON TWEEDE BLAD Voetbal. Het wordt tijd, dat de Alk- maarsche Boys nu eindelijk ook eens een wedstrijd winnen en het lijkt er op, dat ze Zondag a.s. een kans hebben. Onze jongste tweede-klassers speler, namelijk thuis tegen V.V.Z., dat haar beide eerste wedstrijden verlqren heeft en dus nog ge heel puntloos is. Door te winnen zouden de Boys dus niet alleen twee kost bare punten veroveren, maar tegelijkertijd V.V.Z. wat vaster onderaan drukken, wat met het oog op een mogelijk degradatie gevaar al behoeven wij daar voorloopig nog niet aan te den ken! niet onverstandig zoi zijn. En toch moeten de Boys op hun hoede zijn. V.V.Z. mag dan de twee eerste wedstrijden verloren hebben, het vertoonde spel was vooral de vorige week van goed gehalte. Toen werd van het toch lang niet zwak ke W.F.C. (dat n.b. mede de leiding heeft!) met slechts 23 verloren. De spelers aan den Westerweg kunnen er dus van verzekerd zijn, dat V.V.Z. geen gemakkelijke tegen stander is. Ongetwijfeld zullen de nieuwelingen hard van stapel loo- pen, zoodat de Boys-verdediging direct al actief zal moeten zijn. Wor den die stormloopen afgeslagen en kunnen Appel c.s. zich ook bezig houden met het voeden der voor hoede, dan gelooven wij, dat de Boys de beide punten zullen ver overen. Alcmaria, gesterkt door de jong ste overwinning, trekt natuurlijk vol moed naar Zaandam, waar Z.F. C. haar ontvarfgt. Dat wordt een be langrijke wedstrijd voor de withem- den: winnen zou beteekenen, dat ze tot in de bovenste helft van de ranglijst stijgen, verliezen zou betee kenen, dat Alcmaria ergens in de onderste helft genoteerd komt te staan. Ons dunkt, dat er weinig krachtsverschil is tusschen beide ploegen trouwens, er is nog steeds geen groot onderscheid in kracht tusschen al de ploegen van deze klasse! zoodat de withemden ze ker niet geheel kansloos zijn. Maar Z.F.C. is dat evenmin, zoodat een voorspelling uiterst gewaagd is. O.i is elke uitslag mogelijk en het spreekt vanzelf, dat geheel Alk maar hoopt op een Z.F.C.-neder- laag!, Zeeburgia ontvangt West-Frisia en ook van dezen wedstrijd is wei nig te zeggen. Er is zoo goed als geen krachtsverschil en beide ploe gen hebben op het oogenblik nog een kans, om bij de leidende kop groep te komen. En evenmin kunnen we iets voor spellen over O.S.V.A.F.C. De Am sterdammers zijn misschien tech nisch iets beter, O.S.V. heeft het groote voordeel van eigen terrein. Afwachten dus! H.R.C. zou tegen D.W.V. speler., maar opnieuw hebben de Helder- sche clubs uitstel gevraagd en ge kregen. We vreezen voor H.R.C., dat zij het dit jaar zonder competitie voetbal moeten doen. DERDE KLASSE A. Zaandijk speelt thuis tegen Alw. Forward en maakt dus een beste kans, om weer eens te winnen. Wel licht zou G.V.O. van het terrein voordeel kunnen profiteeren en K. V.V. kunnen kloppen, maar er is hier lang geen zekerheid over een a.s. G.V.O.-sche overwinning. Even min rekenen we al te vast op een Hollandia-zege, want het bezoeken de Z.V.V. is zeer sterk en best in staat om beide punten uit Hoorn mee té nemen. DE ELFTALLEN VOOR ZONDAG. Alcm. Victrix Jun. A —Zaandijk Jun. A: Schmidt IJssels Edel Schipper Maasen Boon Schermer Koops Reijst Spierenburg Heynis St. George zal het op eigen veld tegen Purmersteijn probeeren. We zijn benieuwd, wat het resultaat zal zijn. VIERDE KLASSE A. D.T.S., dat er dit seizoen goed in is en blijkbaar groote plannen heeft, zal morgen een goede kans hebben, om opnieuw twee punten te veroveren. Het ontvangt n.l. Bergen en moet van deze ploeg kunnen winnen. B.K.C. speelt thuis tegen Oude- sluis, wat een moeilijke opgave voor de gastheeren beteekent. Maar even moeilijk heeft M.F.C. het, dat Scha- gen op bezoek krijgt, Schagen met zijn sterke achterhoede! Nieuwe Niedorp krijgt eindelijk gelegenheid, om ook eens te win nen, want het niet te sterke Water vogels komt op bezoek. En Succes krijgt ook een kans tegen het be zoekende Wieringerwaard. DE EERSTE KLASSERS. In afdeeling I zal Sparta wel geen kans hebben om D.W.S. te kloppen, zoodat de Amsterdammers fier aan den kop blijven, 't Zou zelfs een extra-goede dag voor D.W.S. kunnen worden, als A.D.O. in Dordt een puntje verloor (waar kans op is!) en als Feijenoord zoo onverstandig zou zijn om een veer te laten in IJmuiden (wat ook niet geheel en al onmogelijk is!) H.-D.V.S. zal wellicht van K.F.C. winnen. In afdeeling II zal C.V.V. wel ver liezen van V.S.V. en vermoedelijk zal V.U.C. het ook wel niet kunnen bolwerken tegen Xerxes. Maar wat zal Blauw-Wit doen tegen Ajax. Op het oogenblik blijft Ajax nog favo riet. Haarlem zal thuis van R.F.C. kun nen winnen en H.B.S. maakt een kans tegen D.O.S., al mogen de Kraaien de bezoekers niet onder schatten. In afdeeling III zal Enschedé thuis van Wageningen kunnen win nen, terwijl Hengelo tegen Quick succesvol kan spelen. N.E.C. moet van het eigen terrein profiteeren en daardoor Tubantia kunnen kloppen, terwijl Heracles thuis van Ensch. Boys zal kunnen winnen. Rest dan nog A.G.O.V.V.—Go- ahead. Vroeger twee kampioenscan- didaten, nu twee der zwakste clubs. In het Zuiden moet Eindhoven oppassen tegen het ontvangende Willem II, dat echter tóch wel ver liezen zal en verder zal N.A.C. heel goed moeten spelen, om Juliana te kunnen kloppen, nu de Limburgers eigen grond onder de voeten heb ben. Natuurlijk mogen we een P.S.V.- zege verwachten op Helmond en een B.V.V.-zege op Limburgia en misschien een gelijk spel in Maas tricht, waar M.V.V. en Noad tegen elkaar zullen spelen. En zou Roer mond van Longa kunnen winnen? In het Noorden zal Be Quick op haar hoede moeten zijn in Sneek, waar het vol voetangels en klem men ligt. Velocitas heeft het althans veel gemakkelijker, nu het Veendam ontvangt en G.V.A.V. zal werkelijk wel kans zien, om thuis Heerenveen te kloppen. We verwachten een overwinning van Leeuwarden op H.S.C. en een heel kleine zege van Achilles op W.V.V. LANGS DE NOORDHOLLANDSCHE VOETBALVELDEN. Lastige trip voor Alkmaar I; ook Alcmaria IV krijgt het zwaar. Wat zal Oudorp I tegen Schoort doen? Een flink programma met vele zware ontmoetingen; wat wil men nog meer. Reeds dadelijk bemerken we, dat onze diverse Alkmaarsche ploegen het niet gemakkelijk zullen krijgen en er waarschijnlijk nog me nig winstpuntje voor de kaasstad verloren zou kunnen gaan. De leiders in de eerste klasse C; Alkmaar I, moeten een bezoek brengen aan Petten. Het mag waar zijn, dat de zeekanters het de laat ste paar weken niet zoo heel goed deden; zij zullen voldoende begrij pen, dat de stelling: nu of nooit! opgang dient te maken, willen ze nog een mooie kans op de bovenste plaats behouden. Een feit is het te vens, dat de Pettenaren in eigen huis moeilijk te kloppen zijn. Toch meenen we dat Alkmaar na in spanning van alle krachten het nog wel tot een puntendeeling zal kunnen brengen. Daar is vervolgens Oudorp I Schoorl I de nummers twee en drie van de ranglijst die een be hoorlijke hoeveelheid spanning zal brengen, omdat beide ploegen vrij wel van gelijken kracht zijn. Het terrein-voordeel biedt de gastheeren de meeste kans. En dan ten slotte Koedijk I Alcmaria IV, die tot nu toe dezelfde resultaten hebben geboekt. Ook hier heeft de thuisclub de beste papieren De tweede klasse D laat een volledig bezetting zien. Het leidende Alkmaarsche Boys IV gaat naar Ursem en zal geducht op zijn tellen moeten passen, om niet ge klopt thuis te komen. In verband met de goede resultaten, verwachten we in elk geval nog een punten deeling voor de geblokten. De derde elftallers van de Boys komen ook weer in actie; er zal een bezoek gebracht worden aan Alk maar II. Natuurlijk is bij voetbal en vooral in een derby alles mo gelijk, maar het zou ons zeker tegen vallen, als deze geblokten het niet tot de volle winst zouden brengen. D. T. S. II zou nog in de running kunnen blijven, door met klein ver schil van het bezoekende Egmondia I te winnen. Bergen II ontvangst Graftdijk I en kan stellig opnieuw eenige winst binnen halen, hoewel het niet be paald gemakkelijk zal gaan. In de derde klasse D gaat het leidende Akersloot I een bezoek brengen aan Grootschermer I, waarbij de winst niet zoo gemak-, kelijk binnen zal komen. Toch ver wachten we, dat de leiders, of nog juist aan het langste eind zullen trekken, of het tot een puntendee ling zullen brengen. Koedijk II krijgt een kans, om zich bij Alkmaar lil wat van de jongste nederlaag te herstellen, ter wijl Oudorp II al zal het niet ge makkelijk gaan bij het bezoek aan de Schoorl-reserves, een twee tal winstpunten aan het totaal zal kunnen toevoegen. De vierde klasse D laat enkel het treffen van Alkmaar sche Boys V tegen Egmondia II zien. We zijn benieuwd, of de goede Alk maarsche inzet, door volledige winst zal worden opgevolgd. De mogelijk heid bestaat hier toe, maar dan moet de voorhoede al met even schotvaardigheid zijn als j.l. Zonda Nederlandsche jongens in de S.S. Standarte Westland. Hockey. WAT ONZE HOCKEYSPELERS DOEN. Alkmaar I „bekert" morgen tegen de oude tegenstanders en vrienden H. B. S. in Bloemendaal. Hoewel een overwinning voor de Akmaar- ders vrijwel zeker is weggelegd, moeten zij toch oppassen voor het verrassende element in de H. B. S.- De Erganzungstelle Nordwest, Den Haag, Koninginnegracht 60, zendt ons het volgende ter opname: Wanneer gij over eenigen tijd een flinken jongeman in de bekende SS uniformen ziet, dan bestaat de mo gelijkheid, dat deze u op een gege ven oogenblik in overvalscht Ara- sterdamsche of in een van onze an dere dialecten den weg vraagt. Deze jongeman maakt deel uit van de SS-Standarte Westland, die uit sluitend gevormd wordt door Neder landers en Vlamingen en haar zetel heeft in München. Het doel van deze S.S. is, dat de beide Germaansche volkeren elkaar leeren begrijpen en ieeren kennen, opdat daaruit op den duur een nauwere samenwerking op elk gebied kan voortvloeien. Voor plaatsing als vrijwilliger ko men in aanmerking: ongehuwde Ne derlanders in den leeftijd van 17 tot 25 jaar, die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn. De vrijwilliger kan zich verplichten voor een diensttijd van jaar, 2 jaar of 4 jaar. Kiest hij het eerste, dan kan hij na afloop van den diensttijd zijn oorspronkelijk beroep weer opvatten. Teekent hij voor 2 jaar, dan krijgt hij naast zijn Neder landsche nationaliteit het Duitsche burgerrecht, zonder dat daardoor echter zijn Nederlanderschap ver loren gaat. En tenslotte krijgen zij. die een diensttijd van 4 jaar vol brengen en daarvoor animo hebben, een boerderij met 25 a 30 hectaren vruchtbaren grond toegewezen. Gaal hun streven in een andere richting, dan staat voor hen plaatsing bij de politie of bij een burgerlijken dienst open. Echter geldt voor alle geval len en dit is van belang met het oog op vrees voor werkloosheid dat de vrijwilliger na het volbrengen van zijn diensttijd bij het opnemen van een beroep wordt ondersteund. Dit zijn in het kort de voorwaarden voor de deelneming. Naast het behoorlijk leeren excer- ceeren is de hoofdschotel van de op leiding sport in alle mogelijke vor men, daarenboven enkele malen per week lessen, die ten doel hebben, den jongens den achtergrond van de wereldgebeurtenissen te leeren ken nen. Als ontspanning gaan ze een maal per week de stad bezichtigen en brengen dan den verderen tijd door met het bezoeken van een bios coop of andere vermakelijkheid. Toch is de dienst zwaar en het parool luidt: Vroeg opstaan en vroeg naar bed. Bijzonder goed is de verhouding tot de meerderen: „Dat zijn", bericht een vrijwilliger uit Arnhem, „pracht - ploeg, wat deze ook dit seizoen een rol doet spelen in den strijd om het kampioenschap van de 2de klasse. Alkmaar II en III profiteeren van den competitie-vrijen Zondag door om 2 uur tegen elkaar te spelen. De seniores van het derde, thans zelfs verstrekt met eenige spelers uit Alkmaars glorie-dagen, die menigeen nog een lesje kunnen geven in tech niek en tactiek, zijn vast van plan dezen wedstrijd te winnen. Aan het jonge tweede om haar stand als re- serve-team op te houden! Alkmaar IV speelt een inhaal wedstrijd in Zandvoort tegen Zand- voort III. Ditmaal komen onze jongeren vrijwel volledig uit en wij geven hun de beste kansen. Er bevinden zich uitstekende hockey- talenten in 't vierde, die de toekomst van Alkmaar zeer rooskleurig doen inzien. De Alkmaarsche dames ontvangen om 12 uur B. D. H. C. VI uit Bloe mendaal. Zij zullen zorg moeten dragen in dezen wedstrijd de pun ten binnen te halen, willen zij haar kans op het kampioenschap behou den. De nederlaag van j.l. Zondag beteekent nog niet, dat dit haar neus voor bij gaat, maar oppassen blijft de boodschap. kerels in den waren zin van het Vvoord". In dienst zijn ze streng, maar buiten dienst zijn ze o.k." Zoo wordt de Nederlandsche jongen op gevoed in den geest van de S.S., n.l. het vormen van een hechte gemeen schap met zijn kameraden. Zijn doen en laten wordt niet bepaald door eigen wenschen, maar door het be lang van de gemeenschap. Deze e-ischt: onvoorwaardelijke gehoor zaamheid aan den meerdere. Eerbie diging van het bezit van den kame raad. Eerbied voor de overtuiging van den kameraad. Wederzijdsche hulpvaardigheid onder alle omstan digheden. Eerlijkheid tegenover meerderen en kameraden. Verdedi ging van de eer van den enkeling en van de eer der gemeenschap en trouw en betrouwbaarheid in elk op zicht. Frissche, eerlijke jongens met een gezonden geest en met een gezond lichaam zijn in de S.S.-Standarte Westland welkom. Zij worden met hun kameraden opgevoed in den geest van trouw en discipline en ko men als kerels in de maatschappij terug. Den laatstén tijd hebben zich weer veel Nederlandsche jongelui aange meld. Deze jonge kerels, die aange pakt zijn door den geest van den nieuwen tijd, doch die tot dusverre niet of nauwelijks in staat waren om praetisch hun geheele jonge levens- en werkkracht voor hun idealen te geven; die, om hun overtuiging ge hoond, vaak ook geen werk konden vinden onder het regiem van een systeem, dat slechts stand kon hou den door de-n demoraliseerenden in vloed van de stempellokalen, hebben zich aangemeld in het vaste geloof, dat zij daar worden gevormd tot menschen, die weer vertrouwen kun nen hebben in zichzelf. Hoe teleurgesteld waren diegenen, die bij de strenge keuring moesten worden afgewezen. De S.S. is nu eenmaal altijd een keur korps van de allerbesten geweest en moet dit ook blijven. Vandaar dan ook de vreugde bij hen, die wel wer den goedgekeurd en die den dag van hun vertrek naar München nauwe lijks konden afwachten. Lang wordt overigens hun geduld niet 'op de proef gesteld. Luttele dagen na de keuring kunnen zij als regel reeds de reis aanvaarden. Bij hun tocht door het rijk blijkt een voorbeeldige organisatie en vele ver rassingen wachten hen op de lange treinreis, die gedeeltelijk overdag en gedeeltelijk 's nachts plaats vindt. De schoonheid der Duitsche landen treft hen, evenals de rustige en vriendelijke welwillendheid van de vijanden van gisteren, die nooit onze vijanden waren. De toekomstige S.S.-man verwon dert zich er over, dat hij niets ziet van de vele platgebrande steden, waarover men hem in het vaderland zooveel in het oor was gefluisterd. Onder den indruk van dat alles marcheeren zij dan de kazerne bin nen, waar de discipline hen wacht, welke hun later het recht zal geven te bevelen. De eerste weken zijn voor velen, door al het ongewone werk, wel zeer inspannend, maar als deze tijd voor bij is, blijkt iedereen gewend te zijn. Zorgen kennen ze verder niet: eten en drinken is rijkelijk, kleeding is vrij. Bovendien krijgen ze nog een zeer behoorlijk zakgeld, dat hen in staat stelt hun vrije avonden ^gezel lig door te brengen. De dienst geeft rijkelijke afwisse ling en van wat er in het vaderland gebeurt, worden de jongens op de hoogte gehouden. De Telegraaf, het Nationale Dagblad en enkele andere bladen staan ter beschikking en het briefverkeer is dan ook vrij levendig. Zoo is in korte trekken het leven van de Nederlandsche jongens in de S.S.-Standarte Westland. Wel verre van „in vreemden krijgsdienst" te treden, zooals dit door kwaadwillige elementen wel eens wordt getypeerd, vormen deze jongens, in nauwe sa menwerking met hun Duitsche vrienden, een keurkorps, dat later, DAN Men voelt zich vrijer en gezonder. Flaoon f I.OS. Dubbele flacon #1.75 bij apothekers en vakdrogtaten. ZONDAG. JAARSVELD, 414,4 M. (8.—8.30 en 9.30—2.— AVRO, 8.30—9.30 KRO, 2.-5.— en 6.—7.15 VARA, 5.30—6.— NCRV). 8.ANP-ber., gr.pL 8.30 Morgenwijding. 9.30 Kinderkoor Zanglust" met pianobegeleiding. 9.55 Orgelmuziek (gr.pl.) 10.Mor genwijding. 10.15 Zang met orgel begeleiding (gr.pl.) 10.30 Concert gebouworkest en solist. 11.30 Zang met pianobegeleiding (met toelich ting). 12.— Dirck Volkertsz. Coorn- hert en zijn „Wellevenskunste". 12.20 Gr.pl. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Avro-Amus.-orkest en so listen. 1.30 Rep. 2.VARA-orkest en solist. 3.Tuinbouwhalfuurtje. 3.30 Gr.pl. 4.Causerie: Japan. 4.15 Or gel en hobo. 4.45 Voor de kinderen. 5.10 ANP-sportber. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling (ANP). 5.30 Wij dingswoord. 6.Esmeralda en solist. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7.7.15 ANP- ber., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (NCRV-uitz.) 7.— Ber. (Duitsch). 7.15 Gr.pl. 7.30 Ber. (Eng.) 7.45 Gr.pl. 8.— ANP- ber. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.) 9.15 Gr.pl. 10.Ber. (Duitsch). 10.15 Gr.pL 11.30 Ber. (Eng.) 11.45 Gewij de muziek (opn.) 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.NCRV-Klein koor en NCRV-kleinorkest (opn.) (1.30—1.45 Ber. Eng.) 2.Ber. (Duitsch). 2.15 Vervolg van 1.—. 2.30 Ber. (Eng.) 2.45 Gr.pl. 3.30 Verzoekprogr. voor de Duitsche weermacht of gr.pL 6.Orgelconcert (opn.) 6.30 Ber. (Eng.) 6.45 NCRV-Klein Koor en -orkest (opn.) 7.7.15 ANP-ber., sluiting. MAANDAG. JAARSVELD, 414,4 M. (VARA- uitz.) 8.ANP-ber., gr.pl. 10. VPRO-morgenwijding. 10.20 Orgel en viool. 10.50 Deel. 11.10 VARA- orkest. 12.Esmeralda en solist. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. I.Orgelspel. 1.40 Gr.pl. 2.— Voor de vrouw. 3.Pianovoordr. 3.30 Voor de vrouw. 4.Gr.pl. (met toe lichting). 4.30 Gr.pl. 5.15 Econ.- en beursber. ANP. 5.30 Esmeralda en solist. 6.VARA-orkest. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7.7.15 ANP-ber., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (KRO-uitz.) 7.Ber. (Duitsch). 7.15 Wij begin nen den dag. 7.30 Ber. (Eng.) 7.45 Gr.pl. 8.— ANP-ber. 8.15 Gr.pl. (9.— 9.15 Ber. Duitsch). 11.15 KRO-melo- disten en solist. 11.30 Ber. (Eng.) II.45 KRO-melodisten en solist. 12. Ber. 12.15 KRO-melodisten. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.KRO-orkest. (1.301.45 Ber. Eng.) 2.Berichten (Duitsch). 2.15 KRO-melodisten. (2.30—2.45 Ber. Eng.) 3.— Musi- qquette. 3.30 Ber. (Eng.) 3.45 Gr.pl. 4.30 Rococo-octet. 5.Berichten (Duitsch). 5.15 Econ. en beursber. ANP. 5.30 KRO-orkest en solist. 6.15 Gr.pl. 6.30 Ber. (Eng.) 6.45 Gr.pl. 7.7.15 ANP-ber., sluiting. De ruggegraat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! als dit noodig mocht zijn, ingezet kan worden voor hun eigen land. Na eeuwen van verslapping her neemt het geuzenbloed zijn rechten. DOOR R. ARDEN. DETROIT 10)' Een ander geval was het evenwel voor den kapitein en de officieren van het schip. Het onderzoek werci met alle energie en in alle stilte voortgezet. Het resultaat was ver pletterend. Mr. Norton was op den ongeluksdag het laatst tegen mid dernacht door een steward op het promenadedek gezien. Mr. Norton slond daar in een tamelijk donke ren hoek, vlak bij de deur naar het open achterdek, en was in gesprek met een anderen man, dien de ste ward tot zijn spijt niet kende. Mr. Norton was tamelijk opgewonden geweest; hij sprak zeer luid. „Ik hen l\et spelletje door", zei hij woedend. De steward beweerde in ieder geval beslist deze woorden gehoord te hebben. De steward had echter geen tijd gehad langer op het promena dedek te blijven en hij hechtte aan dit gesprek ook niet veel beteeke- nis. Eerst den volgenden dag, toen het bekend werd, dat mr. Norton verdwenen was, herinnerde hij zich de scène en maakte hij er melding van aan zijn kapitein. KaritHn Sherman en twee offi- ren onderzochten daarop zoo on opvallend mogelijk het dek en de den daarbij de pijnlijke ontdekking dat de klink van de deur naar het open achterdek bloedvlekken ver toonde. Daarop kon men, zonder nu bepaald uitgesproken criminalisti- sche talenten te bezitten, thans het verloop van het gebeurde reconstru- eeren. De man met wien Norton ru zie had gehad, had hem neergesla gen, had vervolgens met bloedige handen de deur geopend en zijn be- wusteloozen of misschien reeds doo- den tegenstander naar het open ach terdek gesleept, waar hij hem over de verschansing in zee had gewor pen. Het trof zeer ongelukkig, dat het achterdek reeds vroeg in den morgen was geboend, zoodat er geen sporen meer op te vinden waren. Maar ook zonder die sporen werd elke twijfel weggenomen, toen er, weliswaar zeer verbleekt en half weggewasschen, niettemin toch nog duidelijk een paar bloedvlekken aan de verschansing werden ondekt. Kapitein Sherman en zijn officie ren wachtten er zich voor, het resul taat van hun onderzoekingen aan de groote klok te hangen. Zij deelden slechts mede, dat Norton zich waar schijnlijk in zijn onvoorzichtigheid op het achterdek had begeven en bij het sterke overhellen van het schip overboord was gevallen. Na den ongeluksnacht ging de wind een weinig liggen en de zee werd rustiger. Kapitein Sherman kreeg den tijd om zijn beide eerste officieren bij zich te ontbieden en de zaak te bespreken. Sherman, een echte zeerob, die in zijn jongens jaren nog'op een zeilschip had ge varen, was buiten zichzelf. Hij had verstand van de leiding van een schip, maar niet van de opheldering van een misdaad. Er was niets meer te merken van den beschaafden toon waarmee hij met zijn passagiers placht om te gaan: hij schold vree- selijk. Als hij die verduivelde kerel, die dat gedaan had, in zijn vingers kreeg! riep hij, met zijn groote bree- de vuist op tafel slaande. Daarop volgde een aantal van de meest uit gelezen vloeken, die iemand kent die zijn leven lang op zee is ge weest. Dat moest nu juist op de „Santa Barbara" gebeuren! Juist op zijn schip! Dat die verduivelde moor denaars niet op het land bleven, maar dat ze ook nog op schepen hun smerig bedrijf moesten uitoefenen! Wat moest hij nu doen? De zaak openbaar maken? Dan was het met de roem van de „Santa Barbara" het mooiste schip van de maatschap pij eveneens hebben afgedaan, om dat hij de zaak niet in den doofpot had gestopt. Maar als hij dat wèl deed, dan zou hij tenslotte toch de politie op zijn dak krijgen, want overal werd er over het geval ge mompeld en sommige inventieve geesten onder de passagiers waren al aan het nasnuffelen gegaan. Trouwens, ook uit een moreel oog punt was zoo iets onverantwóorde- lijk. Wat dus te doen? De eerstvol gende haven was Capablanca, dat wisten de officieren toch. Wanneer er een onderzoek vanwege de ha venautoriteiten zou worden inge steld hadden de heeren er eenig idee van hoe zulk een onderzoek er zou uitzien? De beide heeren wisten het niet. Ze krabbelden zich op het hoofd en zeiden ja noch neen. Ze wilden zich den toorn van den oude niet op den hals halen en wilden geen verant woording op zich nemen. Waartoe was de oude anders kapitein? Sherman vermoedde wel, wat er zich in de hoofden van zijn officie ren afspeelde. Hij wierp grimmige blikken op hen en dacht daarbij iets, wat niet bepaald vleiend ge noemd kon worden. Het werd een oogenblik stil en de drie mannen hoorden slechts het verwijderde stampen van de machi ne. In het gezelschap scheen rade loosheid te heerschen. Toen werd er schuchter aan de deur geklopt, de kapitein vloog driftig op en brulde: „Einnen!" Hij had namelijk bij den aanvang van de bijeenkomst uit drukkelijk bevolen, dat hij niet ge stoord mocht worden, wanneer het met iets zeer dringends betrof. Daar het weder van uur tot uur beter werd, kon het naar zijn meening niet iets zeer dringends betreffen, en daarom wond hij zich dadelijk vreeselijk op. De steward stak zijn hoofd naar binnen overzag met één blik de si tuatie en werd bleek. „Meneer, neemt u me niet kwa lijk, maar mr. Grizzard wil niet weggaan!" „Mr. Grizzard! Heb ik je niet ge zegd de duivel zal zijn grootje wat wil hij dan?" „Hij wil u spreken, meneer. Hij. zegt dat het niet uitgesteld kan wor den!" Kapitein Sherman snoof een paar maal luidruchtig. Daarna bedwong hij zijn toorn. „Goed. Laat hem binnen". „Heel goed, meneer", zei de ste ward opgelucht. Een halve minuut later trad Jim Grizzard de kapiteinshut binnen. „Kapitein, ik moet u in verband met de zaak-Norton spreken". „Zoo", zei Sherman, terwijl hij een snellen blik met zijn officieren wisselde. „Neemt u me niet kwalijk dat ik het u vraag, maar wat had u met Norton te maken?" „Ik kende Norton", sprak Grizzard rustig. „Ik heb me veroorloofd naai de tweede klas te gaan om een paar inlichtingen in te winnen. Kapitein, mr. Norton is het slachtoffer van een moord". Sherman glimlachte sluw. „Hoe weet u dat?" Hij keek Griz zard met zijn scherpe grijzen oogen plotseling streng in het gezicht. De beide officieren deden hetzelfde. Hun gezichten drukten onverholen wantrouwen uit. Grizzard merkte dat, glimlachte spottend, maar bleef volkomen rustig. „Dank u wel, dat u me dadelijk een stoel aanbiedt", zei hij, terwijl hij een stoel nam en erop ging zit ten. Zijn bruine, harde gezicht ver loor zijn spottende uitdrukking niet. „Waarom zouden we verstoppertje spelen, heeren? Ik neem aan, dat u evenveel weet als ik. Of" Griz zard sprak plotseling op scherpen toon met een klemtoon op ieder woord „of weet u niets?" „Neen", antwoordde Sherman, „wij weten niets. We nemen slechts aan, dat Norton zich op het achter dek heeft gewaagd, hetgeen in dien nacht verboden was. Daarbij zal hij overstag zijn gegaan". Grizzard leunde een weinig ach terover, stak zijn duimen in de arm- gaten van zijn vest en zweeg. Hij keek naar den kapitein en vervol gens naar de twee officieren. Hij deed dat op een manier, zooals an ders slechts chefs zich tegenover hun leerlingen veroorloven. „Het onderzoek heef wel niet lang geduurd, hè? Norton is op het ach terdek gegaan en in zee gevallen. Natuurlijk, hij moet wel in zee zijn gevallen, anders was hij nu nog op de „Santa Barbara". Blijft alleen de vraag: Is hij in zee gevallen of erin geworpen? Zal ik het u eens bewij zen?" (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5