OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL. Varkensbesluit 1940. 700 millioen oorlogs schade voor par ticulieren. VAN RIJKSWEGE UIT TE GEVEN ALGEMEEN IDENTITEITSBEWIJS. De begrooting van het Rijk. De reddingbooten in October. Katwijksche logger op een mijn. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van a.-.ibouw en visscherij maakt bekend, dat een wijziging van het varkensbesluit 1940 is afgekondigd, welke als volgt kan worden samen gevat. 1. Is bepaald, dat het aan georgani- seerden bij de landbouw-crisis- organisatie is toegestaan, behalve fokzeugen en die voor huis slachting bestemde varkens, waarvoor namens den provin- cialen voedselcommissaris een bewijs van aanmelding is uitge reikt, ook zeugen, die reeds een- maai gebigd hebben, en stam- boekbeeren voorhanden en in voorraad te hebben boven een gewicht van 110 K.G. Onder „fokzeugen" wordt ten deze verstaan, kennelijk dragen de zeugen of zeugen bij de big gen, en onder „stamboekbeeren", beeren welke geregistreerd zijn in een door het Centraal Bureau voor de Varkensfokkerij in Ne derland erkend varkensstamboek, z. Is bepaald, dat het thans ook aan varkenshandelaren niet is toege- staan varkens ooven een gewicht van 110 K.G. voorhanden en in voorraad te hebben, met uitzon dering van fokzeugen, zeugen, die reeds eenmaal gebigd hebben en stamboekbeeren. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat, indien in den vervolge andere dan boven bedoelde varkens zwaarder dan 110 K.G. worden aangetroffen, onmiddel lijk tot inbeslagneming zal worden overgegaan. Een uitzondering zal slechts wor den gemaakt voor varkens, welke ter levering aan de Nederlandsche veehouderijcentrale zijn opgegeven en zoo spoedig zulks mogelijk is worden geleverd, tenzij die varkens elders dan bij de leveranciers wor den aangetroffen of worden ver voerd langs een anderen dan den kort a ten weg tusschen leverancier en leveringsplaats. 3. Is bepaald, dat slagers slechts die varkens voorhanden en in voor raad mogen hebben, ten aanzien waarvan door de Nederlandsche Veehouderijcentrale ontheffing is verleend van het slachtverbod. Blijkens mcdedeelingen van de zijde van het comité ter behartiging van de belangen der beschadigde be drijven werd in den oorlog in ver schillende plaatsen in Zeeland een millioen gulden of meer schade gele den. Voor Middelburg beloopt het bedrag 14 a 15 millioen gulden. Volgens de gegevens moet de gezamenlijke schade aan gebou wen en andere bezittingen van particulieren in Nederland 600 a 700 millioen gulden bedragen, waarvan alleen 420 millioen gulden te Rotterdam. Daarin is niet begrepen de schade aan ge meentelijke en rijkseigendommen en aan schepen. Hiervan is geen juiste opgave. Indertijd werd de schade aan gemeentelijke eigen dommen te Rotterdam op 50 millioen gulden geschat. Behalve aan gebouwen en de in ventarissen daarvan is er veel schade aan straten, straatlantaarns en alles wat zich op en in de straten bevond en voor den openbaren dienst bestemd was. Er gingen mede zeer kostbare schepen verloren. Wanneer er 100 millioen bij de 420 millioen voor Rotterdam geteld wor den lijkt ons dat niet overdreven. Te Rotterdam zijn 11000 zaken en 26000 woningen vernield en 45000 menschen benadeeld. Vol gens een mededeeling door den handel verstrekt zouden er te Rotterdam 37000 schrijfmachines verloren zijn gegaan. RIJKSMARKBETALINGS- MIDDELEN IN ONS LAND. Het betalingsverkeer tusschen het Duitsche rijk en Nederland is ten aanzien van het reis- en grensver keer met ingang van heden 1 November vergemakkelijkt. Naast de gulden kunnen rijks marken, „Rentenbankscheinen" en Duitsch kleingeld in beperkte mate m Nederland ingevoerd worden. De- Nederlandsche bankinstellingen en openbare kassen zijn aangewezen deze betalingsmiddelen tot een vas ten koers van R. M. 133 100 gld. vrij en lasten te wisselen en haar aan de Nederlandsche bank in te leveren. Hotels, kooplieden, nering doenden en dergelijke personen kunnen de genoemde rijksmarkbe talingsmiddelen zonder meer in be taling nemen, omdat zij in de gele genheid zijn deze betalingsmidde len onmiddellijk bij iedere bankin stelling weer in guldens te wisselen. Voor het accepteeren van rijks- markbetalingsmiddelen bestaan dus met ingang van vandaag geen en kele bezwaren meer. Er wordt uit drukkelijk op gewezen, dat de in voer van rijksmarkbetalingsmidde- len in Nederland alleen in het reis- en grensverkeer is toegestaan. Hel zenden van rijksmarkbetalingsrrrid- delen naar Nederland in brieven of pakketten is verboden. TWEEDE BLAD Invoering persoonsbewijzen. Binnenlandsch paspoort voor Nederlanders boven 15 jaar. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken wordt onder den naam persoonsbewijs een algemeen identiteitsbewijs, tevens bewijs van opneming in het bevolkingsregister, inge voerd, waarvan het model wordt vastgesteld door den secretaris generaal. Deze persoonsbewijzen worden van rijkswege uitgegeven in drie soorten, n.l. voor Nederlanders, voor Nederlandsche onderdanen en voor vreemdelingen. Gebruik van den naam persoons bewijs voor andere bescheiden dan die, welke van rijkswege worder, uitgegeven overeenkomstig het vastgestelde model is verboden. Verder is verboden het gebruik van het model van het persoonsbe wijs voor andere doeleinden dan bi.i of krachtens dit besluit bepaald, zoomede het nadrukken, doen na drukken of anderszins namaken of doen namaken van een zoodanig model. De persoonsbewijzen blijven eigendom van het rijk. Een ieder, die, overeenkom stig de bij of ingevolge de wet van 17 April 1887 (Staatsblad no. 67) gegeven voorschriften is of moet zijn opgenomen in een der bevolkingsregisters van het bezette Nederlandsche ge bied en die den leeftijd van 15 jaar heeft overschreden, is ver plicht een te zijnen name gesteld geldig persoonsbewijs in bezit te hebben, te allen tijde bij zich te dragen en desgevorderd te vertoonen aan iederen .^spo- ringsambtenaar, alsmede aan alle ambtenaren of andere per sonen, door wie- zulks ingevolge eenig wettelijk voorschrift wordt verlangd. Uitzonderingen. De hier bedoelde verplichting geldt niet voor: 1. personen of groepen van per sonen van vreemde nationaliteit, die bij beschikking van den secretaris generaal van deze verplichting zijn ontheven; 2. personen of groepen van per sonen, aan wie het recht tot het be zit van een persoonsbewijs, ingevol ge een beschikking van den secre taris-generaal, is ontzegd, voor den duur der ontzegging. Eenzelfde persoon mag niet in het bezit zijn van meer dan één per soonsbewijs te zijnen name. Ieder gerechtigde is gehouden, op verlangen van de met de zorg voor de uitreiking van persoonsbewijzen belaste autoriteiten of ambtenaren naar waarheid alle opgaven of in lichtingen te verstrekken welke noo- dig of wenschelijk kunnen zijn voor het vaststellen van zijn identiteit, zijn burgerlijken staat en zijn staat van Nederlander, Nederlandsch on derdaan of vreemdeling. Vijf jaar geldig. Elk uitgereikt persoonsbewijs heeft een geldigheidsduur van vijf jaren, te rekenen van de dagteeke- ning der afgifte. Ieder gerechtigde is verplicht, in geval van vermissing of ontvreem ding van het hem uitgereikte per soonsbewijs, onverwijld daarvan afgifte te doen aan den burgemees ter of, indien hij is opgenomen in het centrale bevolkingsregister of niet is opgenomen in eenig' bevol kingsregister van het bezette Neder landsche gebied, aan het hoofd der rijksinspectie, onder mededeeling van de feiten en omstandigheden, welke tot de opsporing van het ver mist of ontvreemd persoonsbewijs kunnen leiden. Hij die de aangifte van overlijden doet, is verplicht het in het bezit van den overledene zijnde persoons bewijs tegelijk met de aangifte in te leveren bij den burgemeester de: gemeente. waar het overlijden plaats vond. Het is aan een ieder verboden zich op eenigerlei wijze van het hem uitgereikte persoonsbewijs te ont doen of daarin eenige verandering, aanvulling of toevoeging aan fe brengen of te doen aanbrengen. Uitsluitend de gerechtigde of zijn wettelijke vei'tegenwoordiger kan bij den secretaris-generaal schrifte lijk in beroep komen tegen de wei gering of intrekking van een per soonsbewijs binnen veertien dagen nadat de desbetreffende beschikking to zijner kennis is gekomen. Voor elk uit te reiken per soonsbewijs wordt een recht van een gulden aan leges geheven, van welk bedrag vijftig ten hon derd komt ten bate van 's rijks kas en vijftig ten honderd ten bate van de gemeentekas. In geval van min- of onvermogen kan de burgemeester of het hoofd der rijksinspectie dit bedrag tot de helft verminderen of kostclooze uit reiking toestaan. Overtreding van vorenstaande be palingen wordt met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste honderd gul den gestraft. In bijzonder zware gevallen kan gevangenisstraf tot één jaar of geld boete van ten hoogste tien duizend gulden worden opgelegd. De secretaris-generaal stelt de voorschriften vast, noodig voor een juiste uitvoering van dit besluit. Hij bepaalt tevens nader op welk tijdstip de onderscheidene deelen van dit besluit in werking treden. Dit besluit wordt aangehaald als .besluit persoonsbewijzen". 262. Jodocus Wipneus, die naast hem woonde, kwam er naar kijken. „Als er eenmaal appeltjes aan groeien, krijg jij de helft"', beloofde Piet edelmoedig. Toen zei hij tot zijn vrouw: „Griet, als er eenmaal appeltjes aan de boom komen, dan hebben wij een zoon of een dochter". Het vaststellen van wijzigingen. Aan een gisteren verschenen en tevens in werking getreden verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het vaststellen en het wijzigen van begrootingen en be treffende het vaststellen van reke ningen van het Rijk, de Rijksfondsen en de Staatsbedrijven, is het volgen de ontleend: De secretaris-generaal van het de partement van financiën is belast met: 1. Het vaststellen en het wijzigen van de begrootingen van het Rijk, de rijksfondsen en de Staatsbedrijven. 2. Het toezicht op de tenuitvoer legging van de onder 1 bedoelde begrootingen. 3. Het vaststellen van de Rijks rekeningen en van de rekenin gen van de Rijksfondsen en de Staatsbedrijven, nadat deze door de Algemeene Rekenkamer zfjn goedgekeurd. De onder 1 en 3 bedoelde maat regelen (vaststellingen en wijzigin gen) hebben kracht van wet. 31 menschen aan wal gebracht. Hoewel het gedurende de maand October rustig weer was, zijn de reddingbooten der N.Z.H.R.M. toch herhaalde malen in actie geweest om te trachten opvarenden van vaartuigen en vliegtuigen, welke voor of op onze kust in nood ver keerden, te redden. Zestien maal voeren de redding booten uit. De motorreddingboot ..Arthur" (Scheveningen) 5 maal, de „Neeltje Jacoba" (IJmuiden) en „Dorus Rijkers" (Helder), 4 maal, de „President Steyn" (Egmond aan Zee). „Joan'Hodshón" (de Cocks- dorp) en „Insulinde" (Oostma- 'norn) eenmaal. In totaal Werden 31 man be houden aan wal gebracht. Het totaal aantal geredden over het jaar 1940 is thans ge stegen tot 152, hetgeen een record beteekent, aangezien sedert de oprichting der N.Z.H.R.M. in 1824 het aantal geredden op 1 November nog nimmer hooger is geweest dan 149. Verschillende der in October 1940 gemaakte tochten eischten zeer veel van het uithoudingsvermogen der bemanningen. Op een der tochten van de motorreddingboot „Dorus Rijkers" heeft de bemanning in groot levensgevaar verkeerd. De te Alkmaar in aanbouw zijnde motorstrandreddingbooten naderen hun voltooiing. De N.Z.H.R.M. hoopt beide booten in den aanvang van 1941 in dienst te kunnen stel len. Het zijn de „C.Z.Z. Dudok de Wit" welke te Zandvoort, en de „Johan de Witt" welke voorloopig te Hindeloopen zal worden gesta- tionneerd. Op deze beide stations komt dan de roeireddingboot te ver vallen. DOODELIJK ONGEVAL TE GILZEN. Gisteravond vond men op den rijksstraatweg BredaTilburg, ter hoogte van het perceel de Stad Parijs te Gilzen het lijk van een man, dat in een grooten bloedplas lag. Aangezien men een eind ver derop een geheel vernielde fiets vond, vermoedt men, dat de man door een auto is aangereden. Bij identificatie bleek het de arbeidei Hoogenbosch uit Tilburg te zijn. 261. Een ding was jammer. Hun huwelijk bleef maar kinderloos. Ze waren nu toch al zo lang getrouwd en verlangden beiden zo naar een kindje. Om zijn verdriet hierover een beetje te verzetten, plantte Piet een appel boom vlak naast zijn huisje. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940. EEN BADKUIP AAN LAGERWALOp de hoog gelegen weilanden in het Limburgsche heuvelland moet het benoodigde drinkwater voor de dieren worden aangevoerd van het dal uit. Een vernuftige boer in de omgeving van Maastricht had een oude badkuip ingericht als drinkbak voor het vee. (Het Zuiden) Bemanning van vier of vijf koppen om gekomen. Het A. N. P. meldt: Donderdag is een Katwijk sche motorlogger, de „K.W. 55", op een mijn geloopen, waarbij de bemanning, be staande uit vier of vijf koppen, het leven verloor. Het onge val is te wijten aan het feit, dat de schipper, hoewel van de aanwezigheid van het mijnen veld op de hoogte, zoo onvoor zichtig was, zich in de gevaar lijke zóne te begeven. De ramp werd gezien door de bemanning van den Schevening- schen logger „Sch. 69", die in de nabijheid vischte; alle pogingen, welke in het werk werden gesteld om opvarenden van de „K.W. 55" te redden, bleven echter zonder resultaat. Wij spraken vanmorgen aan boord van zijn schip, dat weer ge reed lag om uit te varen, schipper D. Pronk van de „Sch. 69", die in eenvoudige woorden het relaas deed van deze ramp. Schipper Pronk vertelde, dat zij gistermiddag te ongeveer 12 uur 40 doende wa ren het vischtuig uit te zetten, toen op een afstand van ongeveer 400 meter de „K.W. 55" in een mijnen veld geraakte. De bemanning van de „K.W. 55" was benedendeks. Het schip had de boei gepasseerd, waardoor het mijnenveld wordt aangegeven. Dadelijk daarop weerklonk een ontzettende explosie. De voormast en het zeil, alsmede de achtermast van de „K.W. 55" vlogen in de lucht, terwijl het schip totaal werd vernield. Onmiddellijk sneed de bemanning van de „Sch. 69" het vischtuig af om, indien mogelijk, hulp te bie den. Dit kon echter niet meer ba- tpn. In anderhalve minuut was al les gebeurd. Op de plaats des on- heils was niets meer te zien. Slechts een groote olievlek getuig de van de ramp, die hier was ge schied. De bemanning van de „Sch. 69" stelde alles in het werk om nog te' redden wat er te redden was. Ruim anderhalf uur bleef zij zoeken, zonder acht te slaan op het ge vaar, dat zij hierbij zelf liep. Van de pogingen om een sloep uit te zetten moest worden afgezien in verband met de ruwe zee. Twee maal kwam de „Sch. 69" nog terug op de plaats van de ramp, doch alles wat tevergeefs; van de be manning van de verongelukte „K.W. 55" werd niets meer ge vonden. De „K.W. 55", waarvan schipper was G. Guit uit Katwijk aan Zee, begon eerst een week geleden deel te nemen aan de visscherij. Een lid van de bemanning, dat eenige da gen geleden tengevolge van een ongeval in het ziekenhuis werd op genomen, heeft het hieraan te dan ken, dat ook hij niet het slachtoffer is geworden van deze ramp. TWEE VROUWEN TE WATER GERAAKT. Een verdronken. Donderdagavond zijn de 24-jarige M. M., echtgenoote van P. L. en J. R„ echtgenoote van A. G., bei den woonwagenbewoonsters, dooi de duisternis misleid, met haar fietsen in de stadsgracht te Zwolle gereden. Men slaagde er in J. R.'s echtgenoote te redden. Zij werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. M. M., die ee st later kon worden opge haald, bleek reeds te zijn over leden. Het. slachtoffer was moeder van drie kinderen. BOMMEN OP NEDERLAND. Het A. N. P. meldt: De Engelsche bomaanvallen op Nederland hebber gisternacht één doode en twee ge wonden geëischt. De aangerich materiele schade is gering, EEN DER OUDSTE KERKEN in West-Friesland, n.l. de Ned. Hervormde kerk te Opperdoes, wordt momenteel met subsidie van Rijk, Monumentenzorg, Provincie en Kerkbestuur, gerestaureerd. Eenige werklieden bezig met het haantje van den geheel door steigers omgeven toren te lichten. (Polygoon).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7